• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

פק"מ בבנק או קרן אג"ח ממשלתיות קצרות לשמירת כח קניה

1337justme

משתמש בכיר
דירוג
979
מהי האלטרנטיבה הטובה ביותר עבור סכום גדול של כסף שרוצים לשמור על כוח הקניה שלו בלבד? (במקרה שלי, עבור זוג פנסיונרים).
נחיצות הכסף, תהיה למקרי חירום, (בהתאם לאורך חיים של קשישים, קצת קשה להעריך דבר כזה, אך אם להיות אופטימיים, יכול להיות שלא יצטרכו להשתמש בו גם תקופה ארוכה, או שאולי אפילו לא יצטרכו להשתמש ברובו כלל).

אני יודע שאם המטרה היא שמירה על כח קניה, אין לייחס חשיבות לתשואה שמעבר למטרה זו, אבל עבור סכום כזה, הפרש תשואה שנתית של 0.5%-1% היא לא זניחה, אז חבל לפספס אם יש אפשרות למקסם.
ניסיתי לחפור בפורום, הרבה דיברו על פק"מים למיניהם, ופה ושם על אג"ח ממשלתי קצר. אבל לא מצאתי תשובה חד משמעתית, לכן אשמח לעצת חכמי הפורום :).

סה"כ מה שידוע לי על האפשרויות:

1) פק"מ בבנק (מניח שצמוד מדד, כדי לא לשחוק את הכסף) - אפשר לקבל בריבית ידועה מראש (גם אם היא משתנה, יש "עוגן" של פריים למשל) אבל יש נק' יציאה (לא כ"כ קריטי, כי זה כסף שלא נועד לצריכה ודאית בפרק זמן ידוע מראש ובשבירת פק"מ במקרי חירום, מקסימום נקנסים בתשואה, לא נורא).

2) השקעה בקרן מחקה של אג"ח ממשלתי קצר (מניח שעם מחמ של 2-5 שנים צמודת מדד) - האם יש דרך לדעת מהי התשואה הצפויה?, בניגוד לפק"מ שבו אפשר לדעת מה תהיה התשואה, כאן לא ממש הצלחתי להבין כיצד ניתן לדעת מה הצפי.

3) פקדון מובנה בבנק (לא בטוח אם הסיכון כאן מתאים לפנסיונרים)

4) מוצר אחר שלא חשבתי עליו?

ומשהו שקצת לא יושב לי טוב בראש שאשמח אם מישהו יסביר, כשרוכשים מוצר צמוד מדד (פק"מ\אג"ח), יש תקופות בהם מפסידים נומינלית בגלל שהמדד יורד, מדוע זה בכל זאת לא מפריע לאנשים? במיוחד כשמדובר באפיק סולידי שממנו אמורים לקחת כסף שעלולים להיות זקוקים לו בטווח יחסית קצר, ועל אחת כמה וכמה אם מדובר בסכום כסף גדול ויש ירידה נומינלית כזו לטווח ארוך?

אשמח לעזרה בפיענוח מה עדיף והאם השיקולים שלי נכונים.

תודה!

אבל עבור סכום כזה, הפרש תשואה שנתית של 0.5%-1% היא לא זניחה,
היא כן זניחה. אם הגעת למצב שבגלל 0.5% כבר אין לך כסף לקנות לחם במכולת, אז אתה עושה משהו אחר לא בסדר.

יש תקופות בהם מפסידים נומינלית בגלל שהמדד יורד, מדוע זה בכל זאת לא מפריע לאנשים?
כי הגדרנו שהמטרה היא לשמור על כוח הקנייה, והמטרה אינה להשיג תשואות יותר גבוהות.
אם תתחיל להשוות את עצמך לאפשרויות אחרות (שקל/דולר/ביטקוין/טסלה) אז לא תצא מזה.

אם הגעת למצב שבגלל 0.5% כבר אין לך כסף לקנות לחם במכולת, אז אתה עושה משהו אחר לא בסדר.
אני לא מדבר על זניחה במובן של שאם נפסיד את הסכום הזה, נרעב ללחם, מדבר מהבחינה שתשואה של 1% משמע רווח של כמה אלפי שקלים טובים, ו'חבל' להפסיד את זה.

אם תתחיל להשוות את עצמך לאפשרויות אחרות (שקל/דולר/ביטקוין/טסלה) אז לא תצא מזה.
אני לא משווה לאפשרויות האלו, כי הן אינן סולידיות, אני מדבר רק במסגרת של מוצרים סולידיים כמו פק"מ\אגח ממשלתי קצר.

פשוט אני רוצה לדעת איך להשוות את הכדאיות של פק"מ לעומת אג"ח, ואין לי מספיק מידע לגביי האגח"ים, כפי שרשמתי
האם יש דרך לדעת מהי התשואה הצפויה?, בניגוד לפק"מ שבו אפשר לדעת מה תהיה התשואה, כאן לא ממש הצלחתי להבין כיצד ניתן לדעת מה הצפי.
אם אני מקבל החלטה על סכום כזה, אני רוצה להבין ב100% מה המוצר שאני משקיע בו אמור לתת לי, ובאג"ח הנתון לגביי הריבית דיי מעורפל, כי:
  1. מניח שתשואה לפידיון לא אומרת יותר מדיי בקרן מחקת אג"ח, בגלל שהמח"מ קבוע ומנהל הקרן קונה בכל פעם אג"ח חדשים, ולא מחכה איתם לפידיון?.
  2. עצם שמירת הקרן על מח"מ קבוע, בטווח הארוך, ניתן לקבל תשואה שלילית קבועה.

מהי האלטרנטיבה הטובה ביותר עבור סכום גדול של כסף שרוצים לשמור על כוח הקניה שלו בלבד?
האופציות שקיימות כיום לבעיה הזאת לא נפלאות (בלשון המעטה)
השקעות בסיכון אפסי (אג"ח מדינה גליל) לתקופה של שנתיים עד חמש, נותנות תשואה ראלית שלילית של בערך אחוז אחד ברוטו (נטו זה כמובן עוד יותר גרוע).
גם אם אתה מוכן לעלות קצת ברמת הסיכון וללכת למשל על אג"ח צמוד שמדורג AAA או AA+ (בנקים, ביטוח וכו) התשואה הראלית שלילית. קרן שמחזיקה אגחים כאלה תיתן לך בערך אותה תשואה רק תוריד גם דמי ניהול אם יש...
בקיצור, המצב כיום הוא שהשקעה לטווח בינוני בסיכון נמוך לא נותנת אפילו הצמדה למדד. אם אתה לא מוכן לוותר על הצמדה למדד פלוס תשואה חיובית (או אפילו אפסית), תאלץ להגדיל את הסיכון.

נותנות תשואה ראלית שלילית של בערך אחוז אחד ברוטו (נטו זה כמובן עוד יותר גרוע).
אני פשוט לא מצליח להבין את זה, הרי אם האג״ח הוא צמוד מדד, זה אומר שהוא צריך להגן מפני ירידת ערך המטבע, אז מדוע יש תשואה ריאלית שלילית עליו?

תאלץ להגדיל את הסיכון.
אני לא רוצה לסכן את הכסף הזה, הוא לא שלי, והוא שייך לפנסיונרים שצריכים את הבטוחות האלו.
האם פק״מ היא אלטרנטיבה טובה יותר לאור כל מה שרשמת? האם גם בפק״מ צמוד מדד אקבל תשואה שלילית?

אם אתה לא מוכן לוותר על הצמדה למדד פלוס תשואה חיובית (או אפילו אפסית), תאלץ להגדיל את הסיכון.
ומה בדבר מוצר שקלי שאינו צמוד למדד (למשל פק״מ שקלי)? האם זו אלטרנטיבה טובה יותר? או שהיא לא, בגלל שבמצב של אינפלציה מתפרצת ההפסד יהיה משמעותי לטווח הארוך?.

נערך לאחרונה ב:
אני פשוט לא מצליח להבין את זה, הרי אם האג״ח הוא צמוד מדד, זה אומר שהוא צריך להגן מפני ירידת ערך המטבע, אז מדוע יש תשואה ריאלית שלילית עליו?

תחשוב על זה ככה: אתה משלם עבור ההגנה מאינפלציה.
כלומר בא מנפיק האג"ח ואומר לך, אתה מפחד מאינפלציה מתפרצת? אין בעיה, תן לי את הכסף ואני אפצה אותך במלוא האינפלציה שתהיה, אבל אני לוקח 1% עמלה על הביטוח הזה.

ומה בדבר מוצר שקלי שאינו צמוד למדד (למשל פק״מ שקלי)? האם זו אלטרנטיבה טובה יותר? או שהיא לא, בגלל שבמצב של אינפלציה מתפרצת ההפסד יהיה משמעותי לטווח הארוך?.

אם האינפלציה פתאום תעלה מ 0% ל 400% תוך שנה אז יהיה הפסד עצום. אבל זה תרחיש מאוד לא סביר.
כרגע לא נראה סביר שתהיה אינפלציה משמעותית בכלל, אבל מכיוון שאין לנו כדור בדולח צריך להעריך במידה ובכל זאת זה יקרה מה התרחיש הסביר שבו זה יקרה.
לדעתי התרחיש הסביר של סיכון אינפלציוני הוא עלייה הדרגתית באינפלציה לאורך כמה שנים, שתהיה מלווה בעלייה בריבית.
במצב כזה, השקעה באג"ח שיקלי ארוך או פק"ם שסגור לטווח ארוך בלי אפשרות יציאה יסבלו קשות מהאינפלציה.
אבל, אג"ח שיקלי קצר או פק"ם קצר / שניתן לשבור עם קנס סביר לא יסבלו מאוד מהאינפלציה, כי הריבית תעלה כך שיהיה אפשר להשקיע את הכסף מחדש בריבית טובה יותר שתפצה על האינפלציה (או להעביר את ההשקעה לאפיקים אחרים, כמו אג"ח צמוד).
זה גם לא פתרון מדהים, כי גם אג"ח ממשלתי שיקלי קצר לא משלם היום כמעט שום ריבית (אג"ח לטווח של 3.5 שנים משלם כ 0.25%, שזה פחות מהאינפלציה ב 12 חודשים האחרונים שהיתה 0.6%)

ג.נ: משקיע את החלק האג"חי של התיק שלי בקרן אג"ח שיקלי 2-5 שנים.
לא ממליץ ולא מייעץ.

נערך לאחרונה ב:
שתהיה מלווה בעלייה בריבית
פעם קראתי שכשהאינפלציה עולה, זה בגלל שהריבית יורדת כי אנשים מחזירים פחות כסף על הלוואות, ולאלו שמרווחים ממנה אין תשואה טובה אז התוצאה של זה היא שאנשים מוציאים יותר כסף (לא תקף לקהילה שלנו, אבל כנראה שלציבור הרחב, יותר :) ).
אני מניח שאתה מתכוון לכך שהעליה בריבית תגיע לאחר שהאינפלציה תהיה גבוהה מדיי והמדינה תרצה לרסן אותה באמצעות העלאת ריבית?.

אני עדיין לא מבין מה היתרון של קרן אגחית ממשלית 2-5 שנים על פק"מ מקביל? מה גם, שבפק"מ לפחות יודעים כמה תשואה תקבל, איפה מתחבא הנתון הזה בקרנות מחקות אגחיות?

פעם קראתי שכשהאינפלציה עולה, זה בגלל שהריבית יורדת כי אנשים מחזירים פחות כסף על הלוואות, ולאלו שמרווחים ממנה אין תשואה טובה אז התוצאה של זה היא שאנשים מוציאים יותר כסף (לא תקף לקהילה שלנו, אבל כנראה שלציבור הרחב, יותר :) ).

נראה שהמציאות בעשור האחרון לא מסכימה עם התאוריה שקראת פעם - הריביות ברצפה והאינפלציה גם כן בריצפה.

אני מניח שאתה מתכוון לכך שהעליה בריבית תגיע לאחר שהאינפלציה תהיה גבוהה מדיי והמדינה תרצה לרסן אותה באמצעות העלאת ריבית?.

בנק ישראל, כמו שאר הבנקים המרכזיים, מנסה להסתכל על מגמת האינפלציה ולהעלות את הריבית עוד לפני שהיא גבוה מידי (רישמית הוא מכוון לאינפציה של 1-3 אחוז עם כוונה כביכול לקלוע כמה שיותר לאמצע היעד הזה, בפועל הוא מפספס כלפי מטה דיי הרבה בעשור האחרון).
כך שאני מצפה שהריבית תעלה עוד לפני שהאינפלציה תהיה באמת גבוהה (אני כאמור לא מצפה בכלל לאינפלציה בקרוב, אבל מה אני כבר יודע).

אני עדיין לא מבין מה היתרון של קרן אגחית ממשלית 2-5 שנים על פק"מ מקביל?

בפק"מ יש סיכון שהבנק יפשוט את הרגל. אם אתה בטוח שזה לא יקרה אז אתה יכול אולי לקנות אג"ח של אותו בנק במקום הפק"מ, אני לא בטוח מה משלם יותר.

מה גם, שבפק"מ לפחות יודעים כמה תשואה תקבל, איפה מתחבא הנתון הזה בקרנות מחקות אגחיות?

בלינק הזה אפשר לראות את התשואה של כל אג"ח ממשלתית בנפרד, התשואה של הקרן היא שקלול של התשואות האלו לפי האחזקות של הקרן, שמפורסמות באתר של אותה קרן. אני מניח שיש אתרים שכבר עשו את השקלול הזה בשבילך אבל אין לי בשלוף.

אני אישית משאיר את זה בעיקר כדי לא לשלם מס רווחי הון.

בפק"מ יש סיכון שהבנק יפשוט את הרגל
סליחה על הבורות, אבל אם משאירים לדוגמא את הכסף בעו״ש במקום בפק״מ והבנק קורס, הכסף לא הולך לאיבוד בגלל שהוא בעו״ש?

אולי לקנות אג"ח של אותו בנק במקום הפק"מ,
עוד נק׳, ייתכן ואני טועה, אבל על אג״ח יש דמי ניהול + עמלות קניה ומכירה לעומת פק״מ בו הם אינם קיימים, נכון?.
כנ״ל לגביי מס רווחי הון, על פק״מ אם אני לא טועה זה 15%, אבל על קרן מחקה של אגחים זה 25%? או שאני טועה?

בלינק הזה אפשר לראות את התשואה של כל אג"ח ממשלתית בנפרד, התשואה של הקרן היא שקלול של התשואות האלו לפי האחזקות של הקרן, שמפורסמות באתר של אותה קרן. אני מניח שיש אתרים שכבר עשו את השקלול הזה בשבילך אבל אין לי בשלוף.
כל כמה זמן צריך לבצע את החישוב מחדש? רוצה לומר, האם אחרי החישוב, התשואה תהיה דיי יציבה באותו אזור בעתיד, או שהיא יכולה להשתנות ביותר מ1%? (בהנחה שמשקיעים בקרן מחקה של אגח ממשלתי 2-5 שנים).

מה דעתך על חלוקה של 50% בקרן מחקה של אגח ממשלתי 2-5 שנים שקלי ו50% בקרן מחקה של אגח ממשלתי 2-5 שנים צמוד מדד?.

סליחה על הבורות, אבל אם משאירים לדוגמא את הכסף בעו״ש במקום בפק״מ והבנק קורס, הכסף לא הולך לאיבוד בגלל שהוא בעו״ש?

כן. להבנתי פק"מ ועו"ש הם זהים מהבחינה הזו - בשני המקרים אם הבנק נקלע לקשיים אתה עומד בתור כמו כל שאר הנושים. לעומת זאת אג"ח, מניות, קרנות נאמנות וכו' הם נכס שלך ולא הלוואה, כך שגם אם הבנק/בית ההשקעות דרכם אתה מחזיק אותם פושט את הרגל - הכנס נשאר שלך ולא מתחלק עם שאר הנושים.

עוד נק׳, ייתכן ואני טועה, אבל על אג״ח יש דמי ניהול + עמלות קניה ומכירה לעומת פק״מ בו הם אינם קיימים, נכון?.

אם אתה קונה אג"ח ישירות אז אין דמי ניהול. אם אתה קונה קרן אז יש (בחלקן דמי הניהול הם 0%, כנראה שלא לנצח).

כנ״ל לגביי מס רווחי הון, על פק״מ אם אני לא טועה זה 15%, אבל על קרן מחקה של אגחים זה 25%? או שאני טועה?
אני כבר לא זוכר בעל פה איזה מכשירים ממוסים לפי איזה כלל. אבל שים לב שכשזה 15% זה נומינאלי וכשזה 25% זה ריאלי. כלומר אם היתה אינפלציה של 1% ותשואה ריאלית של 1%, אז במכשיר שממוסה 15% המס הכולל יהיה 0.3% (15% מ 2% תשואה נומינאלית) ובמכשיר שממוסה 25% המס יהיה רק 0.25% (25% מ 1% תשואה ריאלית). כך שלא בהכרח ברור איזה מיסוי עדיף, תלוי מה גובה האינפלציה ומה התשואה.

מה דעתך על חלוקה של 50% בקרן מחקה של אגח ממשלתי 2-5 שנים שקלי ו50% בקרן מחקה של אגח ממשלתי 2-5 שנים צמוד מדד?.

זה מה שהרבה אנשים עושים. אני אישית בחרתי אחרת. אני לא בטוח מה עדיף, אבל נראה לי שההבדל יהיה זניח לכאן או לכאן בכל מקרה.

כנ״ל לגביי מס רווחי הון, על פק״מ אם אני לא טועה זה 15%, אבל על קרן מחקה של אגחים זה 25%?
אם אין להם יותר מדי הכנסות, ומגישים דו"ח שנתי למ"ה, ה-25% ריאלי האלה יהפכו למדרגת המס הראשונה: 10% (כנראה גם ריאלי).

לגבי ה-15%, אני לא בטוח. ייתכן שהם בכל מקרה 15%. (מצד שני, ייתכן שאפשר קצת ניכוי לפי סעיף 125ד).

בשני המקרים אפשר להוריד מהמס ע"י נקודות זיכוי.

נערך לאחרונה ב:
השקעות בסיכון אפסי (אג"ח מדינה גליל) לתקופה של שנתיים עד חמש, נותנות תשואה ראלית שלילית של בערך אחוז אחד ברוטו (נטו זה כמובן עוד יותר גרוע).
הפיסקה האחרונה בסוגריים ("נטו זה כמובן עוד יותר גרוע") אינה נכונה בהרבה מקרים ודרך אגב זאת הנקודה שמשום מה הרבה מפספסים.
נקח לדוגמא אג"ח דמיוני צמוד מדד שמונפק במחיר 100 בריבית 3% עם פדיון של כל הקרן בתשלום אחת בעוד שנתיים. על מנת לפשט את הדברים נניח שמחירו לא השתנה בשנה ראשונה והאנפלציה היתה 0%. אחרי שנה מרגע ההנפקה (ביום ה-X) תשולם ריבית 3 אג' על כל יחידה ומחיר האג"ח תהיה 97 אג' ביום למחרת. אחרי עוד שנה ביום לפני פדיון הקרן ותשלום של עוד 5 אג' של ריבית נניח שמחיר האג"ח הוא 115 אג' אבל האנפלציה בשנה השנייה היתה 10%.
מי שקונה את האג"ח עכשיו (יהיה לו יום אחד בלבד להחזיק אותו) צפוי להפסיד 5 אג' על הקרן (קונה ב-115 שזה מחיר השוק ומחיר הפדיון הצפוי הוא 110 אג' בגלל הצמדה של קרן ואנפלציה של 10%).
מצד שני הוא צפוי לתשלום של 3 אג' בגלל הריבית ברוטו או 2.25 אג' נטו. ז"א התזרים הכולל הוא -2.75 אג' שזאת תשואה שלילית ברוטו. אבל (וזאת הנקודה שמפספסים) הרוכש "יהנה" מהפסד הון של 5 אגורות וזה מהווה זיכוי פוטנציאלי של 1.25 אג' (בהנחה שיקבל החזר מס של 25%). ואז התשואה השלילית "האמתית" נטו היא לא -2.75 אג' אלא טיפה פחות (-1.5 אג'). כמובן, זיכוי מס פוטנציאלי כזה לא יופיע בשום אתר אינטרנט בטבלת התשואות מכיוון שזיכוי מס הוא גם תמיד "פוטנציאלי" (לא מובטח, אתה חייב גם רווחי הון להזדכות מולם וגם לפעמים להגיש דו"ח מס) וגם אישי (לאנשים שונים יכולים להיות שיעורי מס שונים). אבל בשורה תחתונה תשואה שלילית נטו באג"ח יכולה להיות נמוכה יותר (פחות הפסד) מתשואה שלילית ברוטו וההפרש זה זיכוי מס על הפסד הון (במידה ומכירה או פדיון האג"ח יהווה הפסד הון).

הפיסקה האחרונה בסוגריים ("נטו זה כמובן עוד יותר גרוע") אינה נכונה בהרבה מקרים ודרך אגב זאת הנקודה שמשום מה הרבה מפספסים.

בהנחה שיש לך מספיק רווחים לקזז ושאתה משלם את שיעורי המס הרגילים (25% ריאלי) ולא במדרגות / נקודות זיכוי, אז אפשר להסיק שתשואה שלילית של 1% ברוטו תהיה תשואה שלילית של 0.75% נטו?

בהנחה שיש לך מספיק רווחים לקזז ושאתה משלם את שיעורי המס הרגילים (25% ריאלי) ולא במדרגות / נקודות זיכוי, אז אפשר להסיק שתשואה שלילית של 1% ברוטו תהיה תשואה שלילית של 0.75% נטו?
בערך (כי בדוגמא שלי ושאלה שלך למעשה חישבנו מס 25% נומינלי)

לעומת זאת אג"ח, מניות, קרנות נאמנות וכו' הם נכס שלך ולא הלוואה
ואם מנהל הקרן פושט רגל, מן הסתם הקרן פשוט נפדת במחירה הנוכחי והכסף חוזר לעו״ש?

אז בעצם:
1) בגלל היתרון של בטחון רב יותר על הכסף באג״ח לעומת פק״מ, יש העדפה בקהילה להשקעה בקרנות אגחיות?
2) מה לגביי העמלות ודמי הניהול? זה גם משהו שמצטבר עם הזמן, האם בפק״מ בבנק אין עמלות ודמי ניהול?.
3) בקניה של קרן כזו, בסכום גדול של נניח 2.5m שקל, כדאי\אפשר לבצע קניה כזו בבת אחת בסכום כזה? או שעדיף בכמה מנות?
4) עבור סכום גדול, אני מניח שאפשר להשיג ריבית גבוהה יותר מהרגיל בפק״מ בבנק, מה שלא מתאפשר בקרן אגח״ית, עדיין עדיף אגח?

בגלל היתרון של בטחון רב יותר על הכסף באג״ח לעומת פק״מ, יש העדפה בקהילה להשקעה בקרנות אגחיות?
אני לא יודעת על איזו העדפה אתה מדבר (ניתחת סטטיסטית את כל חברי הפורום?), אני באופן אישי לגמרי מעדיפה בשנים האחרונות להשאיר בעו"ש את כל מה שלא הולך להשקעות במניות. אין דמי ניהול, אין מס רווח הון וכרגע גם אין אינפלציה ואין ריבית משתלמת בשום מקום שנראה לי מספיק בטוח.
להשאיר כסף בעו"ש מתאים לאנשים שלא מתפתים לצריכת יתר עקב בעיות רגשיות לא מטופלות :)

ייתכן ואני טועה, אבל על אג״ח יש דמי ניהול + עמלות קניה ומכירה לעומת פק״מ בו הם אינם קיימים, נכון?.

אתה שוב עושה אופטימיזציה על הדבר הלא נכון. אם השקל יתרסק (נניח בעקבות מלחמה עם איראן) אז ה- 0.25% דמי ניהול יהיו הדבר האחרון שמעניין אותך.

להשאיר כסף בעו"ש מתאים לאנשים שלא מתפתים לצריכת יתר עקב בעיות רגשיות לא מטופלות :)
הפיתוי יכול להגיע גם מעובדי בנק סטייל אתי אלון כלפי סכום יפה שיושב בעו"ש של לקוח :) זו סיבה גדולה מדוע אני לא כ"כ מתלהב מהאופציה של עו"ש

אתה שוב עושה אופטימיזציה על הדבר הלא נכון.
אני לא מבין מדוע אתה טוען זאת, אם יש שתי חלופות שנותנות אותו דבר (הגנה מאינפלציה) אחת עם דמי ניהול (קרן אגחית) ואחת בלי (פקמ), אז למה לא ללכת על היותר זולה?. פרט לטיעון שהכסף בטוח יותר באגח מאשר בפקמ, אני עדיין לא רואה טיעונים משכנעים אחרים (ייתכן והטיעון הזה מספיק, אבל השאלה עד כמה הסיכון הזה ממשי)

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
tomchoook סגירת פק״ם לשנה בבנק צרכנות פיננסית 24
S פק"מ בבנק שוק ההון 2
T מה הסיכוי להתאיידות פק"מ בבנק ירושלים בימים טרופים אלו? שוק ההון 8
C באיזה תנאי שוק פק"מ נותן יותר ריבית מהתשואה של קרן כספית? שוק ההון 6
א היי , הכנתי אקסל שאומר מה עדיף, קרן כספית או פק"מ שוק ההון 0
S פק"ם שקלי - ריביות 05/2023 - מעל 400K שוק ההון 4
K אזרח אמריקאי תושב ישראל - פק״מ בארץ שוק ההון 12
CoinCollector השקעה קצרת טווח - פק״מ \ מק״מ \ אג״ח ממשלתי לא צמוד. שוק ההון 10
ח פק"מ דולרי -ריבית על פקדון בבנקים צרכנות פיננסית 1
1337justme האם מישהו הצליח לשבור פק"מ שבתנאיו רשום שהוא לא ניתן לשבירה? שוק ההון 12
1337justme הלוואת גישור כנגד פק"מ שקלי - ניסיון לחמוק מסיכון אינפלציה שוק ההון 4
T פק"מ צמוד עם הגנה -- קיים במציאות או בדמיון? שוק ההון 19
1337justme פק"מ דולרי ותהיה לגביי קורלציה שלילית לשוק ההון שוק ההון 0
ק השקעה באג״ח למשך שנתיים- שלוש או פק״מ בארה״ב שוק ההון 2
S כדאיות של פק״מ ריבית גבוהה שוק ההון 6
Gari פק"מ בחשבון בנק בחו"ל עם ריבית של 6%? שוק ההון 18
Leo פק"מ שוק ההון 10
C מיסוי ריאלי ותיק השקעות בבנק מיסים 1
N שאלה רגולציה קצת סבוכה לגבי הצעת רכש כפויה בבורסה בלונדון וטיפול לקוי בבנק ישראלי שוק ההון 3
Y מהו הסכום בעו"ש שנחשב בבנק כסכום לא נמוך? צרכנות פיננסית 36
S העברת דולרים ללא המרה מבנק הפועלים בישראל לחשבון דולרי בבנק WISE צרכנות פיננסית 3
ש דמי ניהול ועמלות בבנק - תיק השקעות שוק ההון 5
H להתמקח על אחוזים על פיקדון בבנק שוק ההון 18
T חוות דעת על ייעוץ שקיבלתי מיועץ השקעות בבנק שוק ההון 9
P מתלבט אם להשאיר בבנק או להעביר לאינטראקטיב שוק ההון 43
ט פלטפורמת מסחר בבנק שוק ההון 2
א מס ירושה על קרנות וואנגארד שנקנו בבנק ישראלי שוק ההון 12
E אם אני קונה מחקה מדד - 1159250 בבנק או בבית השקעות זה אותה תשואה בדיוק או שיש סטיות? שוק ההון 3
ח תעריפי מסחר בבנק שלי אחרי מיקוח - התייעצות שוק ההון 13
מ חשבון פרימיום בבנק צרכנות פיננסית 1
ז סיכונים בפיקדון דולרי בבנק צרכנות פיננסית 5
R רכישת שבר מניה בבנק שוק ההון 5
avivaviv סליקה נדחתה חוסר בני"ע בבנק אחר שוק ההון 0
ר זהב במקום חיסכון בבנק, חכם או פחות??? פוסטים מאיכות נמוכה 19
C מה נחשבים תנאים טובים בבנק? צרכנות פיננסית 16
O איך לחשב מה יותר משתלם לאחר ניכוי מס, קרן כספית או פקדון בבנק? מיסים 5
O שני חשבונות עו"ש - מה עדיף, שניהם באותו בנק או כל אחד בבנק אחר? צרכנות פיננסית 12
פיטר גריפין פטור מדמי משמרת בבנק לאומי צרכנות פיננסית 13
littleSeal אז למה לא להשקיע בחסכון בבנק, בעצם? פוסטים מאיכות נמוכה 2
O כספית בבנק בנוסף לחשבון מסחר בבית השקעות שוק ההון 17
א קרן שקלית בבנק שוק ההון 8
K השקעה בטווח קצר - פיקדון בבנק? שוק ההון 10
מ התלבטות בין פיקדון בבנק לקרן מחקה אגח מיסים 0
A פתיחת תיק השקעות גדול בבנק שוק ההון 4
מ פתיחת חשבון השקעות בבנק אמריקאי שוק ההון 2
ס תשלום מס על ריבית מפיקדון בבנק זר מיסים 1
U העברת ניעז מברוקר בחו"ל לחשבון בבנק בישראל מיסים 1
ptom נזילות תיק השקעות בבנק לעומת בית השקעות צרכנות פיננסית 8
S קיזוז הפסדים בבורסה בחשבון בבנק בארץ עם רווחים מחשבון ברוקר בחול פוסטים מאיכות נמוכה 4
F חיוב לא מזוהה בבנק - שיאון פוסטים מאיכות נמוכה 1

נושאים דומים

Back
למעלה