• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

השקעה קצרת טווח - פק״מ \ מק״מ \ אג״ח ממשלתי לא צמוד.

CoinCollector

משתמש סולידי
דירוג
8
היי , עד היום השקעתי אך ורק במניות ומהסיבה שרב השנים האחרונות התאפיינו בריבית אפסית לא התקרבתי אף פעם לאג״ח.
כעת כאשר הריבית בישראל ובעולם די אטרקטיבית אני שוקל להשקיע סכום מסויים לתקופה של שנה.
עברתי על הבלוג של הסולידית להשקעה לטווח קצר
כאשר זה הוא הסיכום:

אחרי הקריאה של המדריך אני מרגיש שאני עדיין מפספס משהו :
כאשר מדובר בהשקעה לטווח של שנה בלבד - מה ההבדל בין רכישה של מק״מ לבין רכישה של אג״ח ממשלתי לא צמוד מלבד התשואה ? לפי הטבלה ניראה שאין הבדל ( לא קונה קרן סל)
לדוגמא אני משווה בין:
מ.ק.מ 114 עם תשואה ברוטו של 4.56, פדיון 3.1.24
אל מול
ממשלתית שקלית 0324 תשואה ברוטו : 4.4
אל מול
פק״מ לשנה one zero בנק , ריבית 4.25%

על פניו ניראה שמ.ק.מ 114 הכי משתלם לתקופה של שנה , לא ? (גם מבחינת תשואה , גם כי נזיל , וגם ארוויח יותר במידה וארצה למשוך לפני מועד הפדיון).

אם למעשה בנק ישראל העלה את הריבית ב 20 לפברואר , האם עלי לחכות למק״מ הקרוב שיונפק בראשון למרץ על מנת שהריבית החדשה תיהיה מגולמת ברכיב התשואה ?

נערך לאחרונה ב:
וגם ארוויח יותר במידה וארצה למשוך לפני מועד הפדיון
מה הכוונה תרוויח יותר? יותר ממה?

האם עלי לחכות למק״מ הקרוב שיונפק בראשון למרץ על מנת שהריבית החדשה תיהיה מגולמת ברכיב התשואה ?
לא. מק"מ הוא סחיר וזה מגולם כבר באלו שהונפקו

מה ההבדל בין רכישה של מק״מ לבין רכישה של אג״ח ממשלתי לא צמוד מלבד התשואה
לא רואה הבדל מלבד אולי עמלות קניה/מכירה שאת זה אני פחות מכיר

מה הכוונה תרוויח יותר? יותר ממה?
הכוונה לעובדה שמקמ הוא נזיל בשונה מפקמ ועצם זה שאני יכול להנזיל אותו לפני מועד הפירעון ולהיות חשוף אך ורק לתנודתיות המחיר שלו ולא להיות תלוי בקנסות יציאה בפקמים.
על פניו מרגיש לי שפקמ זה פשוט מוצר נחות יותר כי הוא מיועד לאנשים שלא חובה שיהיה להם חשבון מסחר ומעניק להם דרך לצבור ריבית על הכסף במינימום השקעה וידע. ( תקן אותי אם אני טועה)
לא. מק"מ הוא סחיר וזה מגולם כבר באלו שהונפקו
יודע להסביר את זה יותר לעומק עם דוגמא ? כי ההסבר היחיד שהצלחתי למצוא באינטרנט זה אנלוגיה שחיפשתי ל treassury bills
ממה שאני הבנתי זה ברגע שהשוק כבר צופה עליית ריבית בזמן הקרוב אז השוק כבר יודע לתמחר בהתאם את המקמ שהונפק לפני עליית הריבית ולכן יש אינטרס של בעל המקמ לקנות מקמ חדש יותר שמגלם בתוכו ריבית גבוהה יותר לאחר העלאת הריבית.
לדוגמא אם נביט על מקמ 114 נבחין שבעוד מועד עליית הריבית האחרון ב 0.5 היה ב 20.2 , השוק כבר ידע לתמחר עליית ריבית כזו כבר ב 15.2.
ולכן לא ברור לי איך עליית הריבית מגולמת במק״מים הישנים מלבד האפשרות שיש אינטרס של בעל המק״מ להיפטר מהמק״מ הישן על מנת לצבור ריבית יותר אטרקטיבית במק״מ החדש.
לא רואה הבדל מלבד אולי עמלות קניה/מכירה שאת זה אני פחות מכיר

ולכן לא ברור לי איך עליית הריבית מגולמת במק״מים הישנים מלבד האפשרות שיש אינטרס של בעל המק״מ להיפטר מהמק״מ הישן על מנת לצבור ריבית יותר אטרקטיבית במק״מ החדש
זה בדיוק זה. כאשר יש ציפיות לקבל ריבית גבוהה יותר (לא משנה אם ממק"מ חדש, פקדונות, אגרות חוב או כל כלי אחר), אז המחיר של המק"מ יורד עד שמגיע לאיזון. כמובן שזה קשור גם למספר הימים שנשארו למק"מ.

על פניו מרגיש לי שפקמ זה פשוט מוצר נחות יותר
כרגע זה נראה כך אבל בדרך כלל זה לא המצב. הבנקים נוהגים לתת בפקדונות תשואות טובות יותר מאשר במק"מ כדי לפצות על חוסר הנזילות והסיכון (הזעום). כנראה שכרגע אין להם אינטרס או צורך ממשי בגיוס של כסף מהציבור אז הם מחפשים פראירים.

כספית.

יכול לתת בבקשה סימול או מספר נייר של אחת שאתה הייתה קונה או קנית?
אני יודע שקרן כספית בתקופת אינפלציה היא אלטרנטיבה יותר טובה מבחינת מיסוי אבל לא מפריע לך שאתה חשוף לשינוי הריבית בעוד שבמק״מ אתה מבטיח את גובה הריבית לשנה ?
נכון שריבית בנק ישראל היום עדיין יותר נמוכה מגובה האינפלציה ויותר הגיוני שבנק ישראל ימשיך לעלות אותה אבל ברגע שהריבית תירד אז בהתאם גם התשואה של הקרן תרד

אני יודע שקרן כספית בתקופת אינפלציה היא אלטרנטיבה יותר טובה מבחינת מיסוי אבל לא מפריע לך שאתה חשוף לשינוי הריבית בעוד שבמק״מ אתה מבטיח את גובה הריבית לשנה ?
בסביבה של ריבית עולה זה דווקא יתרון.
יכול לתת בבקשה סימול או מספר נייר של אחת שאתה הייתה קונה או קנית?
לא ממליץ אבל זה הזולה ביותר:

בסביבה של ריבית עולה זה דווקא יתרון.
לפי תחזית בנק ישראל הריבית צפויה להיות 4.0% בממוצע בסוף 2023
(היום עומדת על 4.25%, משמע שהיא צפויה לא לזוז כמעט).
אני יודע שקרן כספית בתקופת אינפלציה היא אלטרנטיבה יותר טובה
לפי תחזית בנק ישראל האינפלציה צפויה להיות 3.0% ב-2023
(היום עומדת על 5.4%, משמע שהיא צפויה להתמתן).

דעתכם?

לפי תחזית בנק ישראל הריבית צפויה להיות 4.0% בממוצע בסוף 2023
(היום עומדת על 4.25%, משמע שהיא צפויה לא לזוז כמעט).

לפי תחזית בנק ישראל האינפלציה צפויה להיות 3.0% ב-2023
(היום עומדת על 5.4%, משמע שהיא צפויה להתמתן).

דעתכם?
דעתי האישית שצריך לעקוב אחרי ריבית בנק ישראל. כל עוד הריבית עולה והאינפלציה לא יורדת אז אין ספק שעדיף 25% מס על רווח ריאלי מאשר 15% נומינאלי.
כשהמצב הזה ישתנה אז אנחנו יכולים להיות בכמה מצבים:
- ריבית גבוהה + ריבית לא עולה ולא יורדת לתקופה ארוכה - עד שהאינפלציה תתחיל לרדת = עדיין עדיף 25% ריאלי של הכספית.
- ריבית גבוהה + אינפלציה יורדת = כל עוד התשואה מעל גובה האינפלציה עדיין עדיף להחזיק את הכספית עם 25 מיסוי ריאלי
- ריבית יורדת בעוד שהאינפלציה גבוהה ( לא מצב סביר) - אך גם פה ניראה שעדיף 25% ריאלי של הכספית (עד סף מסויים כאשר החסכון מהרווח הריאלי עדיין עולה מ 15% נומינאלי)
- ריבית יורדת + אינפלציה יורדת = לשקול אלטרנטיבות אחרות כמו אג״ח ממשלתי ארוך \ מק״מ .

מישהו חושב אחרת ?

עדיף 25% מס על רווח ריאלי מאשר 15% נומינאלי
למיטב ידיעתי, אם אתה מוכר את המק"מ לפני תאריך הפדיון, הוא ממוסה לפי נ"ע סחיר, משמע 25% מס ריאלי על הרווח
כל עוד התשואה מעל גובה האינפלציה עדיין עדיף להחזיק את הכספית
כיצד אתה יכול לדעת את בדיוק את התשואה של הקרן הכספית?

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
R השקעה קצרת טווח בסנופי שוק ההון 8
M השקעה קצרת טווח בדולרים שוק ההון 28
G השקעה קצרת טווח בזמן המשבר הנוכחי שוק ההון 8
@ השקעה בנחושת שוק ההון 19
T החלת ותק קרן השתלמות בין גופי השקעה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
ר השקעה חודשית במדד לצורך חיסכון בקופת גמל להשקעה או בברוקר שוק ההון 6
M השקעה ב IBKR במטבעות שונים עם ריבית גבוהה במיוחד- מה הקאץ'? שוק ההון 3
צ העלאת דמי ניהול בשינוי מסלול השקעה? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
א השקעה mutual funds לעומת SGOV שוק ההון 13
M שינוי מסלול השקעה בפנסיה - תוך כמה זמן? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
R תמהיל השקעה לפנסיונר שוק ההון 17
A ניודים מגוף אחד לאחר, שינוי מסלול השקעה - מה ידוע ומה לא ידוע? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
D התלבטות בין רכישת דירה 3 להשקעה לבין המשך השקעה בקרן כספית + קה"ל נדל"ן 9
ג השקעה במינוף - בדיקת שפיות שוק ההון 25
S אפיק השקעה ראשוני לצעירה עם משכורת נמוכה? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 11
G השקעה מחו״ל שוק ההון 5
אור כחול אלטרנטיבות השקעה לפיקדון בנקאי שוק ההון 7
צ השקעה במדד - הגיוני? שוק ההון 19
E 500 אש״ח אפשרויות השקעה? שוק ההון 20
ס השקעה ב-SCHG בעקבות הפוסט על השקעות לילד דיוני עומק על פוסטים מהבלוג 11
O השקעה פאסיבית לאזרחים אמריקאים שוק ההון 5
K התלבטות לגבי מסלולי השקעה בקופת גמל בתיקון 190 שוק ההון 0
T משכנתא או השקעה נדל"ן 5
S השקעה בסיכון גבוה שוק ההון 55
S השקעה דרך אפליקציית בלינק שוק ההון 2
M העברת השקעה מכספית ל? שוק ההון 5
I השקעה בקרנות מנוטרלות מט"ח שוק ההון 3
Z חשבון השקעה לאחר נישואין שוק ההון 0
T להגדיל משכנתה בשביל השקעה שוק ההון 2
A השקעה לטווח בינוני שוק ההון 3
ש השקעה במדדים, האם באמת הנכון זה להשקיע באותו מדד כל הזמן או לפתוח אפיקים חדשים? שוק ההון 15
Y השקעה של 350000 למשך שנתיים וחצי פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 15
G השקעה בחברה עם רכיב אג"חי השקעות אלטרנטיביות 5
P הסתמכות על השקעה במדדים - לבנות על תיק ההשקעות לעתיד. פוסטים מאיכות נמוכה 5
D חוות דעת על השקעה ל 10 שנים שוק ההון 2
S השקעה באג"ח ישראלי דרך ברוקר זר שוק ההון 1
S החלפת אסטרטגיית השקעה שוק ההון 5
AbuNafha מחשבון אקסל - השקעה בנדל"ן מול השקעה בשוק ההון שוק ההון 14
A איך להקל על יורשים בהוצאת כספים מחשבונות השקעה אמריקאיים של אזרח אמריקאי שנפטר שוק ההון 188
B פדיון תיק השקעה ומעבר לברוקר זר לאור המלחמה- סיכון או השקעה? שוק ההון 10
A השקעה באג"ח שוק ההון 3
O השקעה בבורסה תא שוק ההון 0
א השקעה סולידית בדולרים שוק ההון 2
א השקעה בדירה להשכרה נדל"ן 8
O השקעה דרך ברוקר זר מבחינה מס ירושה ונזילות הכסף שוק ההון 35
O השקעה 4-6 שנים שוק ההון 16
א עצה לגבי השקעה במניות שבבים שוק ההון 44
חושב בגדול השקעה במכסות לגידול עופות השקעות אלטרנטיביות 20
O השקעה דולרית לשנה לפני תשלום שקלי שוק ההון 6
G השקעה בבורסה הישראלית בימים אלה שוק ההון 6

נושאים דומים