• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

מס הכנסה ו ESOP - מה לגבי שינוי מט״ח?

אז ייתכן שלא פירשתי נכון את מה שכתבת :lol: הבנתי את זה כאילו התכוונת שהרווח מבחינת מדינת ישראל הוא תמיד 200B-100A, לא אמרתי שזה סותר, אבל זה לא לגמרי מדוייק
לא, אמרתי שהרווח מחושב רגיל ונקודת ההתחלה היא כאילו קנית בעצמך את המניה לפי השווי הדולרי שלה ביום ההענקה ולפי שער הדולר ביום הזה.
ומשם עושים את החישוב הרגיל של הדולר בתור מדד וכו'.

בכל אופן נושא הדיון הוא מס הכנסה ואני חושב שהאשכול גולש למס רווחי הון וזו לא הייתה הכוונה
מס רווחי הון זה חלק ממס הכנסה...

אני לא בטוח לגבי זה, נשמע לי הגיוני שייקחו בחשבון גם את האינפלציה.
לא. נכס שהערך שלו נקוב או צמוד למט"ח, שער החליפין מחליף את המדד לחישוב הרווח הריאלי. אני משער שזו היתה הקלה בזמן שהשקל היה הולך ונחלש, ומאז לא שינו את זה מעצלות, טיפשות או חמדנות.

בממוצע ארוך טווח כן. לא בעסקה ספציפית.
רק ניסיתי להסביר למה חמדנות יכולה להיות פקטור באי שינוי החוק
(לא חמדנות במובן החטא שלה, אלא ששינוי יוביל לפחות גביית מס)

רק ניסיתי להסביר למה חמדנות יכולה להיות פקטור באי שינוי החוק
לדעתי זה פשוט אינרציה. לא חושב שהמשקיעים בחו"ל מהווים אחוז מאוד גבוה, ושבכלל הכנסות ממס רווח הון נמוך ביחס למקורות האחרים.

לא. נכס שהערך שלו נקוב או צמוד למט"ח, שער החליפין מחליף את המדד לחישוב הרווח הריאלי. אני משער שזו היתה הקלה בזמן שהשקל היה הולך ונחלש, ומאז לא שינו את זה מעצלות, טיפשות או חמדנות.

בנדל"ן זה שונה, ניתן לקזז אינפלציה עבור אותם השנים שהחזיקו בנכס.

בנדל"ן זה שונה, ניתן לקזז אינפלציה עבור אותם השנים שהחזיקו בנכס.
זה נכון גם עבור ניירות ערך ישראלים. עבור זרים כאמור ה״מדד״ הוא השער. כלומר אם הייתה אינפלציה במידה שווה בשקל ובדולר, אתה תשלם על זה (מבלי להכנס לחישובים, עדיין לרוב עדיף להחזיק מחקות זרות על פני ישראליות)

מנסה בכל זאת להחזיר את הדיון למסלול, מישהו יודע מה קורה לחלק הפירותי?

אשמח לקבל הסבר על esop ומה זה אומר מבחינת אופציות בחברה? האם זה מניות בשלות .לא בשלות ? מה ההבדל בין esop לתוכניות אחרות

גם עבור ניירות ישראלים הצמודים למטח או הנקובים במטח, השער הוא המדד.
מעניין, לא ידעתי שיש כזה דבר

אשמח לקבל הסבר על esop ומה זה אומר מבחינת אופציות בחברה? האם זה מניות בשלות .לא בשלות ? מה ההבדל בין esop לתוכניות אחרות
אני מניח שזה עובד קצת אחרת אצל כל מעסיק. בגדול, המעסיק נותן לך מניות לא ״בשלות״ (אתה לא יכול למכור אותן ואם תעזוב את החברה לא תקבל אותן) והן מבשילות בתנאים מסוימים שקבע המעסיק (למשל כשמגיע תאריך מסוים), ואז הן שלך כמו כל מניה אחרת. הייחוד הוא במס, אתה לא משלם מס בעת המענק וגם לא כשהמניה מבשילה, אלא רק כשאתה מוכר אותה. אם עברו פחות משנתיים זה נחשב הטבה לכל דבר ותשלם מס פירותי מלא. אם יותר משנתיים תשלם מס פירותי על החלק שהמעסיק קנה עבורך (כלומר עלות המניה ביום המענק) ועל השאר מס רווחי הון. שים לב שהמס הפירותי הוא לפי מדרגת המס הנוכחית שלך בעת המכירה. הייתרון של זה על פני מזומן היא דחיית המס המשמעותית. החסרון הוא שהחליטו עבורך באיזו מנייה להחזיק

בנוגע לשאלה המקורית של פות"ש, אם הבנתי נכון היא לגבי מיסוי של מניות שהוענקו לפי סעיף 102 (מסלול הוני).
אני לא יודע מה בדיוק אומר החוק אבל יכול לדווח מה קורה בפועל, בהנחה שמחכים לפחות שנתיים מרגע המענק ועד למכירה (לפחות זה מה שאיזופ עושים):

• אירוע המס הוא ביום המכירה בלבד
  • החלק של "הטבת המעסיק" מחושב כמחיר המניה במטבע הזר ביום המענק (ליתר דיוק, ממוצע של X ימים לפני אותו יום) כפול השער היציג ביום המכירה. על חלק זה משלמים מס פירותי (מס הכנסה + ביטוח לאומי + ביטוח בריאות בהתאם למדרגות האישיות).
  • החלק של "רווח ההון" מחושב כרווח הריאלי: העליה במחיר המניה במטבע הזר (ההפרש בין המחיר הנוכחי למחיר שהשתמשנו בו בסעיף הקודם), כפול השער היציג ביום המכירה. על חלק זה משלמים מס רווחי הון.
זה כמובן תקף אם המחיר עלה. אחרת יש רק חלק של "הטבת מעסיק" שמחושב ע"פ המחיר הנוכחי (ולא ע"פ המחיר ביום ההענקה).

כמו שניתן להבין אין פה את האלמנט של מינימום בין רווח ריאלי ורווח נומינלי שקיים במכירת ני"ע זרים רגילים. כאמור, אני לא יודע אם זה תואם להוראות החוק אבל מודה שניתן למצוא בזה הגיון מסויים (שהרי אין אירוע מס ברגע ההענקה, ולכן הגיוני שלא תהיה התחשבות בשער היציג של אותו יום).

בנוגע לשאלה המקורית של פות"ש, אם הבנתי נכון היא לגבי מיסוי של מניות שהוענקו לפי סעיף 102 (מסלול הוני).
אני לא יודע מה בדיוק אומר החוק אבל יכול לדווח מה קורה בפועל, בהנחה שמחכים לפחות שנתיים מרגע המענק ועד למכירה (לפחות זה מה שאיזופ עושים):

• אירוע המס הוא ביום המכירה בלבד
  • החלק של "הטבת המעסיק" מחושב כמחיר המניה במטבע הזר ביום המענק (ליתר דיוק, ממוצע של X ימים לפני אותו יום) כפול השער היציג ביום המכירה. על חלק זה משלמים מס פירותי (מס הכנסה + ביטוח לאומי + ביטוח בריאות בהתאם למדרגות האישיות).
  • החלק של "רווח ההון" מחושב כרווח הריאלי: העליה במחיר המניה במטבע הזר (ההפרש בין המחיר הנוכחי למחיר שהשתמשנו בו בסעיף הקודם), כפול השער היציג ביום המכירה. על חלק זה משלמים מס רווחי הון.
זה כמובן תקף אם המחיר עלה. אחרת יש רק חלק של "הטבת מעסיק" שמחושב ע"פ המחיר הנוכחי (ולא ע"פ המחיר ביום ההענקה).

כמו שניתן להבין אין פה את האלמנט של מינימום בין רווח ריאלי ורווח נומינלי שקיים במכירת ני"ע זרים רגילים. כאמור, אני לא יודע אם זה תואם להוראות החוק אבל מודה שניתן למצוא בזה הגיון מסויים (שהרי אין אירוע מס ברגע ההענקה, ולכן הגיוני שלא תהיה התחשבות בשער היציג של אותו יום).

תודה רבה על התגובה. אתה אומר שאפילו את החלק של הרווחים מחשבים באופן שונה? מעניין אם זה באמת לשון החוק, ואם לא אם אפשר לקזז את מה שהם לוקחים בדיעבד.

מוזר שיכול להיות שריאלית הרווחת המון ונומינלית הרווחת גרושים, עדיין תדרש לשלם מס על הרווח הריאלי

בינתיים שלחתי לאקסלנס את השאלה, נראה אם יגיבו

מוזר שיכול להיות שריאלית הרווחת המון ונומינלית הרווחת גרושים, עדיין תדרש לשלם מס על הרווח הריאלי

רק לשם המחשה, דוגמא מגוחכת לחלוטין:

קיבלת מנייה בערך של 1 דולר, ומכרת אותה ב1000 דולר. הרווחת (בערך) 1000 דולר, שהם 3600 שקלים (נניח שהשער היום 3.6), ואתה נדרש לשלם 900 שקלים שהם 25% מהרווח הריאלי.

אלא מה, כשקיבלת את המנייה השקל היה בשפל של כל הזמנים, ליתר דיוק הוא היה שווה אלפית מהיום, כלומר השער היה 3600.

נומינלית, המניה שקיבלת הייתה שווה בזמנו 3600 שקלים והיום היא עדיין שווה 3600 שקלים. לא הרווחת שקל (או שאולי הרווחת כמה אגורות, לא רלוונטי). קצת מצחיק שדורשים ממך לשלם 900 שקלים מס רווחי הון בלי שעשית רווח, לא?

לכן הנטייה שלי היא לחשוב שבכל זאת החוק קונסיסטנטי בנוגע לרווחי הון מ RSU וממניות רגילות. אם ESOP מחשבים את זה בצורה שונה, יכול להיות שהם טועים. ואם הם טועים בנוגע לזה, יכול להיות שהם טועים גם בנוגע לחלק הפירותי.

נערך לאחרונה ב:
אתה אומר שאפילו את החלק של הרווחים מחשבים באופן שונה? מעניין אם זה באמת לשון החוק, ואם לא אם אפשר לקזז את מה שהם לוקחים בדיעבד.
אכן...

רק לשם המחשה, דוגמא מגוחכת לחלוטין:

קיבלת מנייה בערך של 1 דולר, ומכרת אותה ב1000 דולר. הרווחת (בערך) 1000 דולר, שהם 3600 שקלים (נניח שהשער היום 3.6), ואתה נדרש לשלם 900 שקלים שהם 25% מהרווח הריאלי.

אלא מה, כשקיבלת את המנייה השקל היה בשפל של כל הזמנים, ליתר דיוק הוא היה שווה אלפית מהיום, כלומר השער היה 3600.

נומינלית, המניה שקיבלת הייתה שווה בזמנו 3600 שקלים והיום היא עדיין שווה 3600 שקלים. לא הרווחת שקל (או שאולי הרווחת כמה אגורות, לא רלוונטי). קצת מצחיק שדורשים ממך לשלם 900 שקלים מס רווחי הון בלי שעשית רווח, לא?
מסכים שזה מוזר. מצד שני - בדוגמה שלך קיבלת הטבת מעסיק בשווי 3600 ש"ח ושילמת מס פירותי רק על 3.6 ש"ח. כתלות במדרגות המס שלך, ייתכן שאפילו הרווחת מהסיפור :)

בינתיים שלחתי לאקסלנס את השאלה, נראה אם יגיבו
אשמח לשמוע מה הייתה התגובה! אני שאלתי אותם לפני כמה שנים וקיבלתי תשובה בסגנון "אלו הוראות מס הכנסה". אני לא מאוד סומך עליהם אבל לא הצלחתי למצוא עוד מידע על זה.

אגב, בזמנו הם ביצעו עבורי גם מכירה של ני"ע רגילים (ספציפית מניות שנרכשו בתכנית ESPP), וגם שם הם התייחסו רק לרווח הריאלי. פה זו בוודאות טעות ואכן הגשתי למס הכנסה חישוב מתוקן במסגרת דו"ח שנתי וקיבלתי חזרה את ההפרש.

אכן...

מסכים שזה מוזר. מצד שני - בדוגמה שלך קיבלת הטבת מעסיק בשווי 3600 ש"ח ושילמת מס פירותי רק על 3.6 ש"ח. כתלות במדרגות המס שלך, ייתכן שאפילו הרווחת מהסיפור :)

אשמח לשמוע מה הייתה התגובה! אני שאלתי אותם לפני כמה שנים וקיבלתי תשובה בסגנון "אלו הוראות מס הכנסה". אני לא מאוד סומך עליהם אבל לא הצלחתי למצוא עוד מידע על זה.

אגב, בזמנו הם ביצעו עבורי גם מכירה של ני"ע רגילים (ספציפית מניות שנרכשו בתכנית ESPP), וגם שם הם התייחסו רק לרווח הריאלי. פה זו בוודאות טעות ואכן הגשתי למס הכנסה חישוב מתוקן במסגרת דו"ח שנתי וקיבלתי חזרה את ההפרש.

ענו לי שהם משתמשים רק בשער של יום המכירה (לא במדויק, יש פה איזה חישוב שהם עושים), בכל אופן השער ביום הקנייה הוא לא פאקטור בכלל, לא במס פירותי ולא במס הוני. מוזר!

מישהו אמור להסביר לנו על ענייני מס בעבודה בשבוע הקרוב, נראה מה הוא יגיד על זה.

אם הם חישבו לך לא נכון על מניות רגילות וקיבלת החזר, זה בכלל לא מופרך שגם פה הם עושים טעות.

אם יתברר שזה המצב, אני אדאג להעביר את זה לאחראים אצלנו. אבל היות ואני לא רו״ח, עו״ד, או בעל יכולת בסיסית להבין את החוק, יהיה לי בלתי אפשרי לבדוק אם הם טועים או לא :roll:

נערך לאחרונה ב:
לא בהכרח. תזכור שהם רק מנכים לך במקור ולא עושים לך חישוב מלא שנתי מכל ההכנסות שלך.
עקב כך שהם לא יודעים כלום על שאר ההכנסות שלך, הם מניחים (אולי) מס מקסימלי על הכל.
אאלט ניתן להביא תיאום מס ממס הכנסה לפני ביצוע הפעולה.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
לאץ' מס הכנסה מול מס רווח הון מיסים 11
N קיזוז מס רווחי הון כנגד מס הכנסה מעבודה מיסים 1
ש התנהלות של עוסק פטור כלפי מס הכנסה מיסים 8
T מהי "שָנָה" בהגדרת תושב חוזר ותיק, טופס 113 של מס הכנסה מיסים 3
S חבות מס של ידועים בציבור כשלאשה אין הכנסה חייבת במס מיסים 2
T מימוש מניות ורף תקרת מס הכנסה (אסטרטגיה כדאית) שוק ההון 9
yossik מס הכנסה על זיכוי בעמלות מסחר מיסים 3
A אי דיווח מקדמות מס הכנסה מיסים 2
W האם מעסיק יכול לנכות מס הכנסה שנתי ולא חדשי? מיסים 4
S הגשת בקשה להחזר מס הכנסה דרך finupp - בדיקה בסימולטור לאחר הגשה הראה חוב ולא זיכוי - הצילו! מיסים 21
כ פריסת הכנסה מקריפטו? (לצורך הפחתת מס) מיסים 1
כ פריסת הכנסה מקריפטו? (לצורך הפחתת מס) מיסים 2
B מה הסיווג הנכון עבור דווח ותשלום מס הכנסה על הכנסות משכר דירה העוברות את תקרת הפטור? מיסים 0
N תביעה קטנה נגד מס הכנסה - המלצות לעורך דין מיסים 5
F תשלום מקדמות מס הכנסה עם כרטיס אשראי אמריקאי מיסים 13
S אי הפרשת מס הכנסה על ידי המעסיק מיסים 4
מ הוכחת מרכז חיים ביישוב מזכה - מס הכנסה מיסים 17
S דיווח מס הכנסה חצי שנתי מרווחי הון שוק ההון 4
G דו״ח מס הכנסה ו-RSU מיסים 1
B תשלום מס הכנסה על הפרשות לפנסיה? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
C דיווח מס על הכנסה מחו״ל שוק ההון 6
tomchoook עזרה בחישוב מס על הכנסה משכ״ד נדל"ן 7
Y מס הכנסה - רפורמה עוסק זעיר מיסים 31
deussex החזר מס - החזר דמי ביטוח vs החזר מס הכנסה מיסים 2
Y האם בן 14 צריך לשלם מס \ לדווח למס הכנסה על רווחים מפרסומות ב youtube? מיסים 9
J קוד 206 בטופס החזר מס הכנסה מיסים 8
B סירוב מס הכנסה למשיכת פיצויים פטורים מ 2019 מיסים 4
Z האם תוכנה של מס הכנסה מנפיקה אישור כשמשדרים תיקון לדו״ח? מיסים 6
Z השלמת מסמכים בדו"ח שנתי. יועץ מס המייצג שלי הגיש את הדו"ח אך לא הגיש נכון חלק המסמכים (1322), קיבלנו הודעה על כך ממס הכנסה. מיסים 5
c881 מס הכנסה פנו אלי לגבי שנת 2017 מיסים 27
י מדרגות מס הכנסה 2023 פוסטים מאיכות נמוכה 17
D דוח שנתי למס הכנסה 1301 - החזר מס על הפקדה לביטוח חיים - באיזה סעיף? מיסים 4
A איך מחושב מס הכנסה על השקעה בניירות ערך זרים? שוק ההון 11
A חשוב מס הכנסה על מדדי מניות בחו"ל שוק ההון 1
ב למי מדווחים קודם IRS או מס הכנסה? מיסים 2
adamshalev אפשר לקבל אונליין אישור ניכוי מס במקור לפיצויים\תגמולים במקום ללכת למס הכנסה? מיסים 6
M דרישה לתשלום מקדמות מס הכנסה מיסים 2
A מס על הכנסה מריבית בחו"ל. מיסים 11
ל הטבות מס לגימלאים\בעלי הכנסה נמוכה\בעלי מוגבלות מיסים 1
N שאלה| יש איזו דרך להימנע מתשלום מס הכנסה במידה וההכנסות מגיעות מחו"ל (ארה"ב) מיסים 2
ב האם זה כלכלי למשוך שומת מס ולא לשלם למס הכנסה אחרי שהם קבעו כמה כסף הם דורשים ממך? מיסים 10
D מס הכנסה מאמצע שנה מיסים 7
A הגשת דוח מס הכנסה לקבלת החזר מיסים 21
J תיאום מס הכנסה עם IB או ברוקר זר מיסים 3
M החזר מס הכנסה בריבית 4% מיסים 8
N חישוב ניכוי מס הכנסה מיסים 14
XpH הגשת דוח מס הכנסה במסחר ב IB מיסים 2
פסיוני מס רווח הון בנדלן מול הכנסה פירותית מיסים 4
deussex חובת דיווח מס הכנסה על חשבון מדדי בבית השקעות ישראלי שוק ההון 38
D חישובי סכום שהותר בסעיפי הניכויים והזיכויים בשומת מס הכנסה 2020 מיסים 0

נושאים דומים

Back
למעלה