מס הכנסה ו ESOP - מה לגבי שינוי מט״ח?

בלהבלה

משתמש ותיק
דירוג
137
אהלן סולידים ;)

אז אחרי שהבנתי איך מס רווחי הון מתחשב בשינויי מט״ח כשסוחרים בנע״ז (עד כמה שניתן, נראה לי שאף אחד לא באמת מבין :lol:), אני תוהה - מה לגבי מס הכנסה ב ESOP?

מי שלא מכיר, ESOP זו תוכנית שבה המעסיק מחלק מניות (יותר נכון RSUs) לעובדים. כשהעובד מחליט למכור את המניה (בהנחה ועברו שנתיים + מאז המענק) הוא חייב לשלם מס רווחי הון, ובנוסף לזה גם מס הכנסה על ההטבה הזו, לפי מחיר המניה ביום שהיא ניתנה לו על ידי המעסיק ולפי מדרגת המס הנוכחית (עד כאן, תקנו אותי אם טעיתי :O).

אבל מה קורה כאשר המניה נקובה למשל בדולר? מהו השער שקובע את המס בשקלים שצריך לשלם?

פעם הנחתי שמדובר בשער היציג של יום המענק, אבל ככל שקראתי יותר על מס רווחי הון וההתחשבות בשינויי שער מט״ח (שבאה לקראתינו, אגב, לפחות במקרה של רווחים!) התחלתי לתהות אם יש התחשבות כזאת גם במס הזה.

מה אתם אומרים?

אגב, האם ביטוח לאומי ומס בריאות גם כלולים במקרה הזה בתוך מה שקראתי לו ״מס הכנסה״?

roneng

משתמש בכיר
דירוג
10,566
אבל מה קורה כאשר המניה נקובה למשל בדולר? מהו השער שקובע את המס בשקלים שצריך לשלם?
לדעתי:
החלק הפרותי לפי השער ביום (או בשנת) מענק הRSU
החלק ההוני כמו חלק הוני של כל מנייה, כאשר מחיר הקניה הוא המחיר שעליו אתה משלם את המס הפרותי. כלומר מסתכלים על המחיר הדולרי ביום המענק כמחיר הקניה, ומתחשבים ב"אינפלציה" (==שינוי שע"ח) עד המכירה.
אגב, האם ביטוח לאומי ומס בריאות גם כלולים במקרה הזה בתוך מה שקראתי לו ״מס הכנסה״?
כן.
החלק הפרותי נחשב ששוה ערך לשכר עבודה (כמו כל הטבת מעביד אחרת)

בלהבלה

משתמש ותיק
דירוג
137
לדעתי:
החלק הפרותי לפי השער ביום (או בשנת) מענק הRSU
החלק ההוני כמו חלק הוני של כל מנייה, כאשר מחיר הקניה הוא המחיר שעליו אתה משלם את המס הפרותי. כלומר מסתכלים על המחיר הדולרי ביום המענק כמחיר הקניה, ומתחשבים ב"אינפלציה" (==שינוי שע"ח) עד המכירה.

כן.
החלק הפרותי נחשב ששוה ערך לשכר עבודה (כמו כל הטבת מעביד אחרת)

אני לא בטוח שהבנתי. לצורך פשטות בוא נגיד שאין רווחי הון בכלל (אני מניח שרווחי הון ממוסים כמו כל מניה אחרת ולכן הם לא כל כך מעניינים פה).

קיבלת מניה בודדת ששווה 100 דולר ואחרי שנתיים מכרת אותה גם ב100 דולר.

שער הדולר לשקל ביום הקנייה היה A וביום המכירה היה B.

נגיד שמדרגת המס שלך היא 50% לאורך כל הזמן (כולל בריאות וביטוח לאומי).

כמה תשלם ביום המכירה בשקלים?

50A?
50B?
min(50A, 50B) ?
משהו אחר?

אם זה כמו רווחי הון, למיטב הבנתי מהשרשור המפלצתי בנושא, זו האופציה השלישית (אבל אני רק מנחש שהמיסוי הוא דומה)

בלהבלה

משתמש ותיק
דירוג
137
הכוונה שלי ב״כמו רווחי הון״ הייתה שאם הייתי קונה בעצמי את המניה ב100 והיא הייתה עולה ל200, הייתי משלם מס רווחי הון על הקטן מבין 100B (רווח ״ריאלי״) ו 200B-100A (רווח ״נומינלי״). כמובן זה בהנחה ושניהם חיוביים

רוני

משתמש בכיר
דירוג
4,482

היי
אני עוסק בנכסים מניבים, כאשר מוכרים נכס מניב בחו"ל, לצורך חישוב מס רווחי ההון, מתרגמים לשקלים את מחיר הרכישה ביום הרכישה, ואת מחיר המכירה
ביום המכירה (בנדל"ן יש הוצאות קניה ומכירה, אינפלציה, פחת שמתייחסים אליהם), ועל הרווח הראלי מקזזים את מס רווחי ההון.

FIYaacov

מודרטור
דירוג
13,847
היי
אני עוסק בנכסים מניבים, כאשר מוכרים נכס מניב בחו"ל, לצורך חישוב מס רווחי ההון, מתרגמים לשקלים את מחיר הרכישה ביום הרכישה, ואת מחיר המכירה
ביום המכירה (בנדל"ן יש הוצאות קניה ומכירה, אינפלציה, פחת שמתייחסים אליהם), ועל הרווח הראלי מקזזים את מס רווחי ההון.
הוא לא שאל על מס רווח הון.

בלהבלה

משתמש ותיק
דירוג
137
הטבת המעביד היא שווי המניה בשקלים ביום ההענקה.
ברור למה זה נכון כשמשלמים את המס ביום ההענקה, אבל אם משלמים אותו שנים אחר כך, כשהשער אולי שונה לגמרי, יכול להיות שהסכום שתשלם בשקלים לא פרופורציונלי בכלל למה שקיבלת בזמנו. כלומר הייתי מצפה שתהיה איזושהי הצמדה לשער.

FIYaacov

מודרטור
דירוג
13,847
ברור למה זה נכון כשמשלמים את המס ביום ההענקה, אבל אם משלמים אותו שנים אחר כך, כשהשער אולי שונה לגמרי, יכול להיות שהסכום שתשלם בשקלים לא פרופורציונלי בכלל למה שקיבלת בזמנו. כלומר הייתי מצפה שתהיה איזושהי הצמדה לשער.
אז נותנים לך הטבה מאוד טובה פוטנציאלית (דחיית מס + פוטנציאל למדרגה נמוכה יותר), ואתה דורש שההטבה תהיה ריאלית כדי שלא תישחק?

בלהבלה

משתמש ותיק
דירוג
137
אז נותנים לך הטבה מאוד טובה פוטנציאלית (דחיית מס + פוטנציאל למדרגה נמוכה יותר), ואתה דורש שההטבה תהיה ריאלית כדי שלא תישחק?
אין לי דרישות או טענות, אני רק מנסה להבין את החוק. הציפיה שלי היא שתהיה עקביות מסויימת בנוגע להצמדה לשער

roneng

משתמש בכיר
דירוג
10,566
מה שכתבת לא מדויק לפי השרשור הזה
איפה הסתירה?
מיישמים את מה שרשום שם כאילו קנית את המניה ביום ההענקה במחיר הדולרי שלה ובשע"ח שהיה באותו יום.
המיסוי מתחשב בשינוי שע"ח בהמשך בדיוק כמו עם כל מניה רגילה

רוני

משתמש בכיר
דירוג
4,482
למה אתה מתכוון כשאתה כותב פה ״רווח ריאלי״?

התייחסתי לחישוב רווח הון בנדל"ן,
הרווח הראלי מחושב לאחר לאחר קיזוז עלויות קניה, מכירה, עמלות בנק, אינפלציה.

בנוסף יש לחשב את מחיר המכירה המופחת לאחר קיזוז פחת מבנה בהתאם לפחת שקוזז במהלך
השנים שמחזיקים בנכס.
הפער שנותר, זה הרווח הראלי, אני מקווה שהצלחת להבין, ההסבר לצערי מעט מסורבל :)

בלהבלה

משתמש ותיק
דירוג
137
איפה הסתירה?
מיישמים את מה שרשום שם כאילו קנית את המניה ביום ההענקה במחיר הדולרי שלה ובשע"ח שהיה באותו יום.
המיסוי מתחשב בשינוי שע"ח בהמשך בדיוק כמו עם כל מניה רגילה

מפנה אותך לתגובתו של אורי (שלמיטב הבנתי כל בתי ההשקעות מחשבים כך):

אולי זה יעזור, ככה מיטב מחשבים את המס באופן אוטומטי במערכות האורדרנט:

תהליך חישוב גביית מס ניע"ז
1. בונים לכל שכבה עלות נומינאלית (מחיר כפול כמות כפול שער מט"ח ליום הקניה) וכן עלות ריאלית (עלות ריאלית שווה לעלות הנומינאלית בהכפלה עם יחס המדדים מימוש/קניה)
2. בהתייחס לאותה שכבה מחשבים תמורת מכירה ע"י כפל ע"נ בשכבה בשער המכירה ושער המט"ח ליום המכירה.
3. בהתייחס לעלויות מסעיף 1, מחשבים רווח ריאלי ורווח נומינאלי (הפרש בין תמורת המכירה מסעיף 2 לעלות הרלוונטית מסעיף 1) סכום חיובי יוגדר כרווח ושלילי כהפסד.
4. בהסתמך על התוצאות מסעיף 3:
א. רווח ריאלי וגם הפסד נומינאלי או ההפך >> רווח קובע =0 (לא מגן וגם לא חבות)
ב. רווח ריאלי וגם רווח נומינאלי >> רווח קובע יועמד על המינימום מבין הרווחים (פחות מס לשלם)
ג. הפסד ריאלי וגם הפסד נומינאלי >> ההפסד הקובע יועמד על ההפסד הנמוך (בערך מוחלט) מבין השניים (פחות מגן מס)
היות שמכירה יכולה לממש יותר משכבת קניה אחת הרי שכדי למצוא את הרווח הקובע על המכירה נדרש לבצע את כל השלבים 1-3 על כל אחת מהשכבות שאותה מכירה מממשת ע"פ סדר FIFO
סכום הרווחים הקובעים עבור כל השכבות מהווה את הרווח הקובע הכללי למכירה.

אם מישהו פה יוכל לבנות מחשבון מדויק (כולל שכבות) עם משיכת שערי דולר אוטומטית הוא יזכה גם למצוות וגם לאהבתי הנצחית.
@עמוסס

כלומר לפי הגיון זה הרווח החייב במס הוא הקטן מבין 100B ו 200B-100A (בהנחה ושניהם חיוביים, אחרת במקרה זה יהיה 0).

הסבר:

שינוי השער: B/A
עלות נומינלית: 100A
עלות ריאלית: 100A * (B/A) = 100B כלומר אותה עלות רק בהתאמה לשינוי השער (ולא במקרה זה יוצא העלות במחיר שער המכירה)
תמורה (ריאלית ונומינלית): 200B
רווח נומינלי: 200B-100A
רווח ריאלי: 200B-100B = 100B
בהנחה ושניהם חיוביים (כלומר הרווחת גם נומינלית וגם ריאלית), הרווח החייב במס הוא הקטן מבינהם. אם הרווח הנומינלי שלילי (כלומר הרווחת בדולרים אבל הפסדת בשקלים) אתה לא חייב מס וגם לא תקבל מגן מס (בדוגמא שהבאתי הרווחים הריאלים בהכרח חיוביים ולכן שאר המקרים לא רלוונטים פה).

בלהבלה

משתמש ותיק
דירוג
137
התייחסתי לחישוב רווח הון בנדל"ן,
הרווח הראלי מחושב לאחר לאחר קיזוז עלויות קניה, מכירה, עמלות בנק, אינפלציה.

בנוסף יש לחשב את מחיר המכירה המופחת לאחר קיזוז פחת מבנה בהתאם לפחת שקוזז במהלך
השנים שמחזיקים בנכס.
הפער שנותר, זה הרווח הראלי, אני מקווה שהצלחת להבין, ההסבר לצערי מעט מסורבל :)
תודה! למיטב הבנתי, כשזה נוגע למניות חו״ל אין התחשבות באינפלציה אמיתית אלא רק לשינוי בשער המט״ח (אני מכנה את זה ״ריאלי״ כי ככה עשו לפניי, אבל זה לא ריאלי במובן הקלאסי של אינפלציה)

roneng

משתמש בכיר
דירוג
10,566
כלומר לפי הגיון זה הרווח החייב במס הוא הקטן מבין 100B ו 200B-100A (בהנחה ושניהם חיוביים, אחרת במקרה זה יהיה 0).
נכון
עדיין אני לא רואה סתירה

בלהבלה

משתמש ותיק
דירוג
137
נכון
עדיין אני לא רואה סתירה

אז ייתכן שלא פירשתי נכון את מה שכתבת :lol: הבנתי את זה כאילו התכוונת שהרווח מבחינת מדינת ישראל הוא תמיד 200B-100A, לא אמרתי שזה סותר, אבל זה לא לגמרי מדוייק

בכל אופן נושא הדיון הוא מס הכנסה ואני חושב שהאשכול גולש למס רווחי הון וזו לא הייתה הכוונה

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
E שאלה היפותטית לגבי חבות מס הכנסה + בט"ל למי שעובד חלק מהשנה מיסים 5
ה ערעור על שומת מס הכנסה מיסים 7
S התחשבות במדרגות מס הכנסה לצורך אופטימיזציית מס מיסים 14
י דוח מס הכנסה (מסחר מניות) מיסים 5
ברק א. "הודעה על שומת מס הכנסה" : הפסד הון מ מיסים 1
O שאלה טכנית לגבי טופס 1301 מקוון: דיווח מס הכנסה ליחיד מיסים 1
R אמרו לי במס הכנסה שעליי לפתוח תיק על הכנסה ממניות, למרות שנוכה ממנה 25% מס - הגיוני? מיסים 22
S "דע את זכויותיך וחובותיך" של מס הכנסה לשנת 2020 מיסים 1
mudale222 שומו שמיים ותרעד הארץ. מס הכנסה ייקבל דוחות ללא הגשה פיזית שוק ההון 42
O תשלום מס הכנסה שוק ההון 1
T תשלום מס הכנסה כשאיני גר בארץ אוף טופיק 12
M מס הכנסה על 3 דירות נדל"ן 61
bar1 התקשרות מול מס הכנסה און ליין? אוף טופיק 5
cypriano de rore מענק עבודה (מס הכנסה שלילי) אוף טופיק 12
P האם ריבית מהחזר מס נחשבת הכנסה? צרכנות פיננסית 0
E חישוב ביטוח לאומי/מס בריאות כמס על הכנסה לצורכי מיסוי של ארה״ב מיסים 3
D הגשת תיקון החזרי מס הכנסה-אפשרי? צרכנות פיננסית 1
alpha-mare החזר מס הכנסה מדמי האבטלה צרכנות פיננסית 4
Wonko התמודדות עם טעות של מס הכנסה מיסים 9
ע תושב חוץ משלם מס הכנסה שוק ההון 17
Yuval328 התמודדות מול מס הכנסה - ברוקר זר צרכנות פיננסית 11
S משהו לא מסתדר לי עם תשלום מס הכנסה צרכנות פיננסית 3
Johnny תאום מס הכנסה לשכיר מיסים 1
Squirrel תשלום מס הכנסה (!) בעת הפקדה רגילה ל-IB? צרכנות פיננסית 2
I הגשת דו"ח מס על הכנסה מברוקר זר מיסים 16
C שאלה - האם מצויין בחוק בתוך כמה זמן מס הכנסה צריך להחזיר שומת מס אחרי הגשת מסמכים? צרכנות פיננסית 8
unrealx מס הכנסה ונדל"ן בחו"ל נדל"ן 6
M תיאום מס לצורך מכירת rsu בשנה ללא הכנסה שוק ההון 31
ו האם פורשים צעירים על הכוונת של מס הכנסה? דיוני עומק על פוסטים מהבלוג 3
T שימוש בנקודות זיכוי של מס הכנסה לשוק ההוו שוק ההון 11
J ניכוי מס הכנסה עם שתי משרות במקביל מיסים 1
א כיצד מס הכנסה יודעים מה הרווח הריאלי על תקופה? צרכנות פיננסית 8
P האם מכירה עם מס שבח משפיעה על מס הכנסה? נדל"ן 7
ח לא קיבלתי שומה. בעיה שלי או של מס הכנסה? צרכנות פיננסית 16
Z האם מס הכנסה בשאלות כדאיות שלה סופרת גם את ביטוח לאומי כרווח שלה? צרכנות פיננסית 9
ד החזר מס הכנסה לשכיר על הוצאות עבודה מהבית מיסים 4
R השגה בדבר החזר מס הכנסה צרכנות פיננסית 5
R סוחר יום וניהול העסק מול מס הכנסה שוק ההון 29
קפיצת הדרך דוח מס הכנסה טופס 1301 אוף טופיק 0
א התייעצות לגבי שידור דו״ח באתר מס הכנסה שוק ההון 8
Yoss דו"חות שנתיים והחזרי מס (מס הכנסה לשכיר, הפסדי הון, קריפטו) צרכנות פיננסית 11
F תשלום חוב מס הכנסה שוק ההון 3
Blue סעיף 18 לפקודת מס הכנסה - סייגים לניכוי הוצאות צרכנות פיננסית 0
Rahash ניכוי וזיכוי מס הכנסה, סעיפים 47, 45א צרכנות פיננסית 27
P פענוח נתונים בהודעת שומת מס הכנסה צרכנות פיננסית 0
D.Aristocrats תשלום שומת מס הכנסה באינטרנט אוף טופיק 5
ג חישוב עלויות - ברוקר זר (מס הכנסה+SIPC) לעומת ברוקר ישראלי - באמת משתלם ? שוק ההון 66
M אישור מס הכנסה על תשלום מזונות - יש כזו חיה? פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 8
O המלצה ליועץ מס / רו"ח שמבין בענייני פנסיה/פיצויים ויכול לייצג מול מס הכנסה? צרכנות פיננסית 3
Captain Sparo החזר מס הכנסה צרכנות פיננסית 9

נושאים דומים

למעלה