• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

טיפים לחשיבה מחדש על מנהג הטיפים האדיוטי

מצב
הנושא נעול.

קוף שמבין

משתמש סולידי
דירוג
12
בואו נדבר על זה רגע:
אתם יושבים במסעדה, הגיע חשבון לא ריאלי ביחס למה שהזמנתם ב99 אחוז מהמקומות בארץ.
אתם מתמרמרים על סכום המנה, על יוקר המחיה ועל מזג האוויר החם והדביק ואז, אז קורה דבר מדהים ואדיוטי באותה מידה.
אתם לוקחים בין 10 אחוז ל20 ומשלמים תוספת לשכר של אדם שעד לפני חצי שעה לא הכרתם, וההיכרות שלכם היא לא מעבר לעובדה שהוא הגיש לכם את האוכל לשולחן ובעצם עשה את המוטל עליו.
בואו נדבר רגע על טיפים למלצרים!!
משיחות עם חברים בנושא ראשית הותקפתי על זה שאני חסר לב/קמצן/המן הרשע, אבל אז הם התחילו לטעון טענות שמאוד קל להפריח אותם.
למשל:
1.מלצרות זו עבודה קשה - בהחלט מלצרות עבודה לא פשוטה אבל יש עבודות קשות פיזית או מנטלית הרבה יותר שאף אחד לא חושב על טיפ (ראה ערך מנקה רחובות).
2. אם אתה לא תשאיר טיפ לא יהיה למלצר משכורת - אני באמת מתנצל בשביל הזר ששירת אותי הרגע, אבל לא כתוב לי על המצח השלמת הכנסה ולא מתפקידי לפרנס אף אחד.
3. מלצר משרת אותך - גם העובד במקדונלס, גם הנציגת שירות בהוט, וגם המוסכניק המשותף בין כל אלה שהם מקבלים כסף באופן ישיר מהמעסיק שלהם.
4. כן אבל אם השירות ממש טוב מגיע למלצרים טיפ- לא לא לא, התבלבלנו נקודת המוצא של המלצר היא לתת שירות ממש טוב, כל מה שמתחת לזה זו כבר בעיה בעיניי.
בשורה התחתונה, מנהג הטיפים הינו מטופש מהיסוד, חסר כל היגיון, ובעיקר רע מאוד לשניהם הצדדים. גם הסועד שיצטרך לשלם מעבר למחיר ההזוי ששילם על החשבון, וגם למלצר שתלוי בחמלתם של סועדים על מנת להתפרנס בכבוד.
תגובתכם?

הגיע חשבון לא ריאלי ביחס למה שהזמנתם ב99 אחוז מהמקומות בארץ
מה היה לא ריאלי? לא ידעת מה המחיר כשהזמנת את המנה?
ואם הסכמת לשלם, למה זה מחיר לא ריאלי?

בשורה התחתונה, מנהג הטיפים הינו מטופש מהיסוד, חסר כל היגיון, ובעיקר רע מאוד לשניהם הצדדים. גם הסועד שיצטרך לשלם מעבר למחיר ההזוי ששילם על החשבון, וגם למלצר שתלוי בחמלתם של סועדים על מנת להתפרנס בכבוד.
תגובתכם?
בגדול אני מסכים איתך, אבל(!!!)
כל עוד זו פרקטיקה נפוצה, ומעין מוסכמה חברתית, ברגע שהחלטת ללכת למסעדה, אתה לוקח את זה בחשבון העלויות (בדיוק כמו שאתה צריך לקחת בחשבון את עלויות המנה). אף אחד לא עומד לך עם נבוט מעל הראש ומכריח אותך לצאת לאכול בחוץ.

2. אם אתה לא תשאיר טיפ לא יהיה למלצר משכורת - אני באמת מתנצל בשביל הזר ששירת אותי הרגע, אבל לא כתוב לי על המצח השלמת הכנסה ולא מתפקידי לפרנס אף אחד.
בודאי שמתפקידך, אתה לא מצפה להנות בחינם מעבודתם של זרים, כמובן. אתה משלם לכל מי שנותן לך מוצר או שירות (גם למנקה הרחובות, באמצעות המיסים שלך). העבדות, לשמחתנו, לא ממש "אין" כיום.
מה שכראה התכוונת, זה שאתה לקוח של המסעדה, ולכן אחריותך היא להסדיר את התשלום מול המסעדה ושהיא תסדיר את זה מול העובדים. אבל זה כבר רק עניין של מוסכמה. ברוב העסקים באמת המוסכמה היא על תשלום מרוכז לעסק והעסק מסדיר את התשלומים לעובדים, ספקים וכו'. במסעדות, לעומת זאת, המוסכמה היא שהעסק מתמחר הכל למעט (חלק מ)עבודת המלצר, ואת שכר המלצר אתה מסדיר ישירות מול המלצר (באופן חלקי לפחות).
זו המוסכמה, ואני לא רואה בה שום בעיה. היא לא גורעת ממך כלום. למעשה, זה אפילו נותן לך גמישות מסויימת - במקום להתחייב מראש על גובה התשלום (כמו שאתה מתחייב מראש על מחיר המנה, או על בעל המקצוע שאתה מזמין), למלצר אתה יכול לשלם יותר או פחות (אבל כמובן, לשלם. כמעט בכל המקרים) בהתאם לטיב העבודה.

FIYaacov- כשכתבתי לא ריאלי, התכוונתי לא ריאלי ביחס לתמורה, לחומרי הגלם, למקומות אחרים בעולם.
לא מסכים לגבי העובדה שצריך לקחת את זה בחשבון כחלק מעלות המנה בדיוק מהסיבות שציינתי.
מחד אני רוצה להנות מידי פעם במסעדה או בבית קפה, מאידך אני לא מעוניין לשלם מס נוסף מעבר לחשבון שיוצא בסוף הארוחה.

FIYaacov- כשכתבתי לא ריאלי, התכוונתי לא ריאלי ביחס לתמורה, לחומרי הגלם, למקומות אחרים בעולם.
אם אתה מוכן לשלם - אז המחיר במילא ריאלי.
כדוגמה קצת יותר מעצבנת, קח את כל הגזלנים במסלולי טיולים, אוכל בדוכנים של הופעות ומוכרי ארטיקים בים. בכולם התמורה לא גבוהה אבל אנשים משלמים בגלל הסיטואציה הספציפית בה הם נמצאים (אחרי הליכה מאומצת, הילדים מנדנדים להם או מי יצא עכשיו מהחוף לחפש ארטיק). בגלל שאנשים משלמים התופעות הללו נמשכות.

@קוף שמבין , ברוך הבא לפורום!
אני מעריך מאוד את הפתיחות שלך ומסכים עם מה שכתבת.
כבר נכתב כאן בפורום הרבה בנושא והדיעות חלוקות.
דבר ראשון הטיפ הוא עניין של גיאוגרפיה.
ביפן למשל, מתן טיפ נחשב לעלבון.
בצרפת זה כבר עבר מהעולם כי מחיר המנה כבר כולל טיפ [דמי שירות].
עד לפני שני עשורים, בצרפת, ניתן היה לרכוש אסימונים של 'שירות גרוע' ואם לא ניתן לך שירות סביר/טוב היית משאיר את האסימון שכמובן לא ניתן לפדות אותו למזומן... @Koby Paris , יכול לאשר את זה?
בארה"ב אין כזה דבר, מי שלא נותן טיפ הוא כלב אבל גם זה מתחיל להשתנות.
אני חושב שבישראל זה עניין של לחץ חברתי יותר מאשר הערכת שירות.
אני לא חושב שיש מקום לטיפ למעט מקרים חריגים כמו - שירות מעל ומעבר כמו תוספת רטבים או פרוסת לחם נוספת, החלפת מנה ללא תשלום מכול סיבה סוביקטיבית, או והכי חשוב זה אם אתם לקוחות קבועים שמצלצל מראש להזמנת שולחן ובזמן ההגעה תקבלו את השולחן הטוב ביותר [או החביב שלכם], השולחן כבר יהיה מסודר עם כול התוספות שהמלצר כבר מכיר את הפרופיל שלכם.
מה היה לא ריאלי? לא ידעת מה המחיר כשהזמנת את המנה?
ואם הסכמת לשלם, למה זה מחיר לא ריאלי?
+1

מסכים שטיפים זה מנהג "בעייתי".
במקום שבעל עסק (מסעדה) ידאג לתשלום שכר לעובדים שלו, הוא מפיל את זה על הלקוחות.
ועד לאחרונה הסכום הזה בכלל ניתן ב"שחור", מה שאומר גם העלמת מס וגם שלא הפרישו לעובדים סוציאליות על הסכום הזה. אאל"ט לפחות החלק הזה שונה לאחרונה.

אגב, סרטון נחמד של Adam ruins everything על נושא הטיפים, ולמה זה רע:
https://youtu.be/q_vivC7c_1k

כשכתבתי לא ריאלי, התכוונתי לא ריאלי ביחס לתמורה, לחומרי הגלם, למקומות אחרים בעולם.
כשאני כתבתי:
אף אחד לא עומד לך עם נבוט מעל הראש ומכריח אותך לצאת לאכול בחוץ.
התכוונתי לזה. לא משתלם לך... אל תאכל בחוץ. זה באמת no brainer.

אם אתה מוכן לשלם - אז המחיר במילא ריאלי.
כדוגמה קצת יותר מעצבנת, קח את כל הגזלנים במסלולי טיולים, אוכל בדוכנים של הופעות ומוכרי ארטיקים בים. בכולם התמורה לא גבוהה אבל אנשים משלמים בגלל הסיטואציה הספציפית בה הם נמצאים (אחרי הליכה מאומצת, הילדים מנדנדים להם או מי יצא עכשיו מהחוף לחפש ארטיק). בגלל שאנשים משלמים התופעות הללו נמשכות.
ארטיק קר בים ביום קייצי בארץ זו התמורה הכי גבוהה שאפשר להעלות על הדעת בעשרה שקלים.
אני לא רואה איך התועלת שלי היתה עולה אם הוא לא היה שם ולכן התופעה לא מעצבנת בעיני.

FIYaacov הדיון עצמו לא על מחירי המסעדות בארץ, זה דיון נפרד.
הדיון הוא על מנהג חסר היגיון בו אנשים בוחרים להוסיף תשלום על תמחור גבוה בין כה וכה.
כמובן הדיון יתקיים רק אם בחרתי לשלם את מחירי המנות במסעדות בארץ..

FIYaacov
כמובן הדיון יתקיים רק אם בחרתי לשלם את מחירי המנות במסעדות בארץ..
לא. הדיון יתקיים רק אם בחרת להשאיר טיפ וגם את זה אתה לא חייב לעשות. ואם אתה בוחר לעשות אותו אז אתה מחוסר הגיון (לפי תפיסתך).

הדיון הוא על מנהג חסר היגיון בו אנשים בוחרים להוסיף תשלום על תמחור גבוה בין כה וכה.
בעיניי לשלם את מחיר המנה יותר חסרת היגיון מהוספת הטיפ.

אבל נזרום איתך. אל תשאיר טיפ, מי מכריח אותך? ואם הסכמת לשלם, זה אומר שאתה חושב שה-10%-20% הם עלות ריאלית לשירות.

החלופה היא לא שתחסוך 20%, אלא שבעל המסעדה יתמחר את זה למנה (וכנראה יקח יותר מ-20% תוספת).

כשכתבתי לא ריאלי, התכוונתי לא ריאלי ביחס לתמורה, לחומרי הגלם, למקומות אחרים בעולם.
לדעתי אתה טועה, ובגדול.
ולראיה מספיק להסתכל על כל אותם "יזמים" שחושבים כמוך פותחים מסעדה "כי יש בזה הרבה כסף" וסוגרים אחרי פחות משנה עם הפסדים מטורפים.

וגם יחסית למקומות אחרים בעולם, המצב פה לא רע.
כמובן שאני לא משווה למדינות עולם שלישי או לגאנק פוד למיניהם (מקדונלדס ושות), אבל אם תסתכל על מחירים במסעדה נורמלית בארה"ב ואירופה תראה מחירים מאוד דומים למחירים בארץ

הדיון עצמו לא על מחירי המסעדות בארץ, זה דיון נפרד.
תחליט הדיון הוא לא על מחירי המסעדות או שהוא כן על התמחור הגבוהה שלהן?
אם התמחור היה נמוך יותר הייה לך יותר נוח לשלם טיפ?
בעיניי לשלם את מחיר המנה יותר חסרת היגיון מהוספת הטיפ.
בעייני בדיוק הפוך :)
החלופה היא לא שתחסוך 20%, אלא שבעל המסעדה יתמחר את זה למנה (וכנראה יקח יותר מ-20% תוספת).
אכן זאת נראית לי חלופה עדיפה בהרבה.
זה מקל עליך בהשוואת המחיר הסופי בין מסעדות. הרי רוב האנשים לא זוכרים את המחיר הסופי ששילמו אלא מסתכלים רק על מחיר המנה בתפריט

מאיר אריאל אמר פעם:
לפעמים כשאתה לא יוצא פראייר, אתה לא יוצא בכלל ...

טרנטינו כבר פתר את זה בשבילו בסצנת פתיחה של כלבי אשמורת, כמו אז גם היום
כרגע יש מצב הזוי בתחום המסעדנות בארץ [כמו הרבה דברים בתחום הזה] שהטיפים הם ב"שחור" וידוע לכל
שאם לא תשלם טיפ אז המלצר יעשה פחות לשעה.
אם את המשכורת לשעה ישלם בעל המקום, הוא כנראה לא יהיה בעל המקום יותר... בגלל זה גם הקפיאו את החוק שעבר לזמן לא ידוע, כי הבינו שאולי אין צדק אבל אז לא יהיה מסעדות.

בעייני בדיוק הפוך
אני התכוונתי בקטע של penny wise pound foolish.
אם המטרה לחסוך, עדיף לחסוך את ה100% של המסעדה, ולא את ה20% של הטיפ.

עכשיו הבנתי למה התכוונת ואני מסכים, אם היה מקום שעושה אוכל טוב, אבל שאני הייתי צריך לקום ולהביא את האוכל מהדלפק, זה לא היה מוריד לי מהחוויה.

אכן זאת נראית לי חלופה עדיפה בהרבה.
מסכים בהכל, רק זה לא היה עוזר לפות"ש לחסוך 20%, והוא אפילו היה משלם יותר.

מצב
הנושא נעול.
נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
S המחשות ב-AI -> שימוש - טיפים? פוסטים מאיכות נמוכה 5
י טיפים לאיך להשקיע בצורה פאסיבית בשוק ההון שוק ההון 6
J טיפים להצלחה בתפקיד בחברת גמפא התפתחות אישית 5
ו טיפים להתגבר על הפחד להשתתף במסיבת ריקודים? (לא יכולתי לחשוב על כותרת מוצלחת יותר) התפתחות אישית 9
א טיפים תזונה / שוקו אורגני אוף טופיק 19
Cleo החזרת משלוח יקר לחו"ל על חשבוני + הגשת בקשה להחזר מכס - טיפים? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 7
H טיפים לתביעה קטנה בנוגע לרשלנות רפואית אוף טופיק 27
W טיפים של מאסטרים לנצח את השיטה התפתחות אישית 2
אושו טיפים למשכיר המתחיל נדל"ן 5
N צריך מאגר טיפים , להתנהלות עם חברות ההשקעות הישראליות - שרובן ככולן כושלות. ומעלות סיכונים רבים ובעיות פוטנציאליות. פוסטים מאיכות נמוכה 22
S טיפים ותובנות - הגשת דו"ח שנתי 1301 למס הכנסה (כולל רווח הון בחו"ל) מיסים 19
ש טיפים לאבא גרוש מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 0
Skazi טיפים בקניית דירה ישנה נדל"ן 18
A טיפים לחיסכון בהוצאות משפחה 2021, 2022, 2023 מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 155
E מבקש טיפים לקניית נכס מכונס ושאלה נדל"ן 13
A טיפים להפתחת מיסוי בעקבות משבר הקורונה מיסים 6
G טיפים למרכז הערכה אוף טופיק 3
ה המנוהל בעל כורחו - בקשת טיפים לשליטה על תיק מנוהל שוק ההון 1
Dagayev טיפים חסכניים והמלצות לחתונה מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 29
D טיפים להכנסה מדיבידנדים שוק ההון 1
G טיפים לפני סבב משכנתא? שוק ההון 16
M סטודנט - מחפש טיפים כלכליים מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 25
B טיפים לשדרוג נכס להשכרה נדל"ן 3
ס טיפים ללמוד לבד? התפתחות אישית 27
D ביטוח סיעודי - טיפים לתביעה? צרכנות פיננסית 6
S טיפים חסכניים לטיול תרמילאי מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 21
M מעקב שוטף אחרי תקציב- טיפים? צרכנות פיננסית 1
M טיפים לנותני שירותים מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 104
משה מחפש טיפים לתואר שני התפתחות אישית 10
א טיפים לחתונה מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 2
אiהד טיפים לזיהוי שרלטנים אוף טופיק 26
Y טיפים לתיירות זולה בחגים? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 3
א טיפים, קריאה ועיניים. התפתחות אישית 40
ארי1 טיפים לבניית תיק השקעות שוק ההון 36
A השקעה בנדל"ן מסחרי- טיפים? שוק ההון 5
הסולידית "99 טיפים לעצמאות כלכלית" מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 15
oferM איך כדאי לבנות את עזה מחדש ? פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 6
G האם כדאי למכור ניירות הפסדיים ורווחיים ולקנות מחדש כדי להנות ממגן מס? מיסים 15
N הערכה מחדש - חוות דעת על תיק שוק ההון 25
אגוז_קוקוס העברת קרנות איריות ל-IB או מכירה וקנייה מחדש שוק ההון 63
שם משתמש בעייתי "ספרינט דיגיטלי" של בנק הפועלים: האם הריבית מתעדכנת לבד, או שצריך למשוך ולשים מחדש? צרכנות פיננסית 1
E re-finance/מימון מחדש עבור רכישת דירה שניה נדל"ן 15
B חשיבה מחדש על אסטרטגיית השקעה שוק ההון 3
M התלבטות בנוגע לסידור מחדש של התיק שוק ההון 2
ד התחלה מחדש בגיל 34, בין אי-ודאות לכורח המציאות. התפתחות אישית 7
B תמ"א 38 -2 הריסה ובניה מחדש נדל"ן 4
ס עצות לבחור צעיר שנכנס מחדש לשוק העבודה התפתחות אישית 2
א משתחרר עוד שמונה חודשים: היה לי מסלול בראש אני אני מחשב מסלול מחדש (עו"ד) התפתחות אישית 5
יבגני_ל האם הגיע הזמן לבחון מחדש אפיקי השקעה לטווח ארוך או שהכל יתאזן מחדש? שוק ההון 16
C מתחיל לבנות תיק מחדש: פרק 1 שוק ההון 12

נושאים דומים

Back
למעלה