• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

החזר ביטוח לאומי ומס בריאות (בהמשך להחזר מס)

A42

משתמש בכיר
דירוג
2,104
בעוד החזר מס זה משהו יחסית פשוט שנכתב עליו הרבה ויש גם סימולטור פשוט של מס הכנסה
החזר של ביטוח לאומי ומס בריאות (שלרוב הם בערך חצי מהסכום ששולם למס הכנסה) הבנתי שהוא קצת יותר מסובך

@FIYaacov אשמח מאוד לעזרתך בנושא

גם להבין את התהליך עצמו ואם זה אוטומטית או קרוב בסבירות גבוה שמי שקיבל החזר מס זכאי גם להחזר ביטוח לאומי ומס בריאות?

האם ביטוח לאומי ומס בריאות זה ביחד ובאותו תהליך החזר?

האם יש אופציה שלא יהיה זכאי להחזר מס אבל כן זכאי להחזר ביטוח לאומי ומס בריאות (במיוחד בחודשים שלא משלמים מס הכנסה נניח על שכר של 10K בגלל נקודות אבל כן משלמים ביטוח לאומי ומס בריאות - האם זה גם חישוב שנתי)

מה בכלל התהליך קבלת ההחזר, איך אפשר לחשב לפני ולבדוק זכאות והאם יש לזה עלויות כל שהם?

תודה רבה

גם להבין את התהליך עצמו ואם זה אוטומטית או קרוב בסבירות גבוה שמי שקיבל החזר מס זכאי גם להחזר ביטוח לאומי ומס בריאות?
לא בהכרח.
צריך לזכור כמה דברים:
1. ביטוח לאומי נגזר מהשקל הראשון ואין זיכויים, לעומת מערכת מס הכנסה.
2. ביטוח לאומי לא משלמים על הכנסות פאסיביות (לרוב).
3. לביטוח לאומי יש תקרה עליונה.
4. מס הכנסה עובד לפי שנה קלנדרית, וביטוח לאומי לשכירים עובד לפי חודשים (עם טוויסט שאפרט בהמשך).

האם ביטוח לאומי ומס בריאות זה ביחד ובאותו תהליך החזר?
לא.
לביטוח לאומי יש מערכת אוטומטית שאתה לוחץ על כפתור והם בודקים אם מגיע לך החזר או שאתה חייב כסף.
הבדיקה נעשית על שנה קלנדרית (אתה בוחר על איזה שנה להריץ את הבדיקה), למרות שהחישוב לא קשור בכלל שלנה קלנדרית.

מה בכלל התהליך קבלת ההחזר, איך אפשר לחשב לפני ולבדוק זכאות והאם יש לזה עלויות כל שהם?
בוא קודם נעבור על החישוב.
לצורך חישוב צריך את כל תלושי המשכורת משנה קלנדרית מסוימת ואת כל המשכורות של 11 חודשים של השנה העוקבת.
הסיבה היא שעל הכנסה חד פעמית שגדולה מרבע שכר המינימום (הבראה, בונוסים וכו') פורסים לך את ההכנסה הזאת ל-12 חודשים אחורה - רק מבחינת ביטוח לאומי.
בכל תלוש משכורת אתה תצטרך למשווך 4 נתונים:
1. הכנסה לביטוח לאומי
2. הכנסה ב.ל. הפרשים (זה משתנה לפי החברות שמפיקות את התלושים)
3. כמה ביטוח לאומי נגבה
4. כמה ביטוח לאומי הפרשים נגבה

את סעיפים 2 ו-4 אנחנו נחלק ל-12 ונשייך אותם לחודש בהם הם נרשמו וכן על 11 החודשים שקדמו להם.

למשל אם ניקח את שנת 2017:
אז בחודש ינואר 2017 אנחנו נרשום את (1) של משכורת ינואר וכן נסכום 1/12 מ-(2) של חודשים ינואר 2017 עד דצמבר 2017.
לחודש פברואר 2017 נסכום את (1) של משכורת פברואר וכן 1/12 מ-(2) של חודשים פברואר 2017 עד ינואר 2018.
...
...
...
לחודש דצמבר 2017 נסכום את (1) של דצמבר 2017 וכן את 1/12 מ-(2) של חודשים דצמבר 2017 עד נובמבר 2018.

לגבי המסים שנגבו (3) ו-(4) זה קצת יותר מסובך. לצורך העניין אם לא עברת את התקרה של 44,020 בשום חודש, תוכל להשתמש באותה מתודלוגיה של ההכנסות (ראה לעיל). ברגע שעברת בחודש מסוים את התקרה העניין קצת מסתבך.
הדרך הכי יעילה במקרה זה היא לחשב לכל חודש כמה מס צריך להיגבות על החלק הבסיסי, וכמה מס להיגבות על כל אחד מההפרשים ששויכו אליה ולהשוות לסכומים שנגבו בחודשים שמהם הטילו אחורה (מבין שזה לא הכי מובן - אנסה עם דוגמה).
בחודש ינואר 2017 הרווחנו 9000 בשכר בסיס, בחודש פברואר היה בונוס שנתי של 30,000 (ובאף חודש אחר ממרץ-דצמבר לא היו הכנסות חד פעמיות).
אז בחודש ינואר תהיה לנו הכנסה של 9,000 שכר בסיס, ועוד 2,500 שכר הפרשים (30,000 חלקי 12).
המדרגות ביטוח לאומי ל-2017 (כולל מס בריאות) היו:
עד 5,804 - 3.5%
מ-5,805 ועד 43,240 - 12%
מעל 43,240 - 0%

לכן על ה-9000 היינו צריכים לשלם (0.035*5804 + 0.12*3196) = 587 ש"ח
על ה-2500 היינו צריכים לשלם - 300 ש"ח (0.12*2500)

לכן אנחנו נבדוק האם בינואר שילמנו 587 ש"ח ובפברואר נבדוק אם שילמנו הפרשים של 300.
כמובן ברגע שיש ריבוי חודשים עם הכנסות נוספות החישוב הזה מסתבך.

מה בכלל התהליך קבלת ההחזר
כאן (בהנחה וההכנסה הממוצעת שלך מכל המעסיקים הייתה פחות מהתקרה העליונה)

@FIYaacov אחלה הסבר.
@Ariel42 שורה תחתונה, אם השכר שלך מכל המקומות יחד היה פחות מבערך 44,000 שח (תלוי במדרגות לכל שנה) לא מגיע לך החזר כי אתה נשאר באותה מדרגת תשלום לביטוח לאומי, ולהפך, אתה תשלם יותר לביטוח לאומי כי על השכר עד 6000 בערך אתה שילמת 3.5% בשני מקומות העבודה במקום פעם אחת 3.5% ופעם שניה 12%

תודה, לקח לי המון זמן להבין שזה מה שהם עושים.

@Ariel42 שורה תחתונה, אם השכר שלך מכל המקומות יחד היה פחות מבערך 44,000 שח (תלוי במדרגות לכל שנה) לא מגיע לך החזר כי אתה נשאר באותה מדרגת תשלום לביטוח לאומי, ולהפך, אתה תשלם יותר לביטוח לאומי כי על השכר עד 6000 בערך אתה שילמת 3.5% בשני מקומות העבודה במקום פעם אחת 3.5% ופעם שניה 12%

בוא נגיד שרוב הסיכויים שאתה זכאי להחזר אם עבדת בשתי מקומות באותו חודש ובמצטבר פחות מ-6,000 לחודש, ולא עשית תיאום דמי ביטוח לאומי (יש מעסיקים שמסתמכים על הצהרה שלך, ויש כאלה שדורשים שתעשה את זה באתר של ביטוח לאומי).
זהו תהליך בנוסף לתיאום מס הכנסה.

בוא נגיד שרוב הסיכויים שאתה זכאי להחזר אם עבדת בשתי מקומות באותו חודש ובמצטבר פחות מ-6,000 לחודש, ולא עשית תיאום דמי ביטוח לאומי (יש מעסיקים שמסתמכים על הצהרה שלך, ויש כאלה שדורשים שתעשה את זה באתר של ביטוח לאומי).
זהו תהליך בנוסף לתיאום מס הכנסה.

זה לא מה שאמרתי, להפך, אמרתי שבמקרה כזה אתה שילמת פחות ממה שצריך ותצטרך לשלם עוד.
נניח שהמדרגה הראשונה היא 6000,
עבדת ב 2 עבודות, בכל אחת מהן הרווחת 5,000, סך הכל 10 אלף.
מכיוון שלא עשו לך תיאום מס, כל מקום עבודה ניכה לך 3.5%, כלומר סך הכל 10,000*3.5% = 350 שח.
אם תבוא לתיאום ביטוח לאומי, יעשו את החישוב הבא:
סך הכל הרווחת 10,000 שח, על ה 6 אלף הראשונים אתה חייב 3.5% שהם 210 שח, על ה 4000 הבאים אתה חייב 12% שהם 480 שח.
סך הכל 690 שח. מכיוון שהמעסיקים שילמו עבורך 350 שח, נוצר לך חוב של 340 שח לביטוח לאומי.

לכן אם שתי המשכורות שלך לא עברו את ה 44 אלף, אם תעשה תיאום ביטוח לאומי, כנראה שיווצר לך חוב, לא החזר.

@FIYaacov קודם כל תודה רבה על המדריך וההסבר במפורט!!

כמה שאלות המשך:

לא.
לביטוח לאומי יש מערכת אוטומטית שאתה לוחץ על כפתור והם בודקים אם מגיע לך החזר או שאתה חייב כסף.

1. מה לגבי דמי בריאות, למה זה לא הולך ביחד עם הביטוח לאומי, איך אפשר לקבל החזר על הדמי בריאות?

2. האם במערכת האוטומטית אחרי שאלחץ על הכפור יהיה רשום שאני חייב כסף - יהיה מחויב לשלם?? יש סיכון כזה?

אם השכר שלך מכל המקומות יחד היה פחות מבערך 44,000 שח (תלוי במדרגות לכל שנה) לא מגיע לך החזר כי אתה נשאר באותה מדרגת תשלום לביטוח לאומי
בהנחה שאני עובד במקום יחד והמשכורת החודשית שלי היא פחות מ44K אז בסבירות נמוכה מאוד שיש לי זכאות להחזר, נכון?

אם אני לצורך העניין הרווחי 20K כל חודש וב3 חודשים האחרונים לשנה אני לא עובד וללא הכנסה - האם איהיה זכאי להחזר כמו ההחזר מס (או בגלל שזה חישוב חודשי אז לא)?

אם אני לצורך העניין הרווחי 20K כל חודש וב3 חודשים האחרונים לשנה אני לא עובד אבל מקבל דמי אבטלה של מעל ה6.5K - האם איהיה זכאי להחזר כמו ההחזר מס (או בגלל שזה חישוב חודשי אז לא)? או שהדמי אבטלה גם ככה משולים לשכר וזה מעל המדרגה?

אם במשכורת שלי היא 20K במשך כל השנה ובחודש דצמבר קיבלתי בונוס סוף שנה של 80K והמשכורת עם בונוס בדצמבר היתה 100K - אז אני איהיה זכאי להחזר ביטוח לאומי? או שבשכר דצמבר מראש לא לוקחים לי מעל ה44K?

מה לגבי דמי בריאות, למה זה לא הולך ביחד עם הביטוח לאומי, איך אפשר לקבל החזר על הדמי בריאות
בכל הדיון הזה
ביטוח לאומי == ביטוח לאומי + מס בריאות

האם במערכת האוטומטית אחרי שאלחץ על הכפור יהיה רשום שאני חייב כסף - יהיה מחויב לשלם?? יש סיכון כזה?
לא, זה מתקבל בדואר או במייל או באזור האישי באתר ביטוח לאומי

בהחלט יש סיכון שידרשו חוב אם קיים כזה.

אם במשכורת שלי היא 20K במשך כל השנה ובחודש דצמבר קיבלתי בונוס סוף שנה של 80K והמשכורת עם בונוס בדצמבר היתה 100K - אז אני איהיה זכאי להחזר ביטוח לאומי? או שבשכר דצמבר מראש לא לוקחים לי מעל ה44K?
קראת את כל המגילה שכתבתי?

במצב כזה ה80,000 מחולקים ל12 ומשויכים ל12 החודשים שמסתיימים בחוד שהנוכחי (במקרה הנדון ינואר עד דצמבר)

לכן בדצמבר יחשב כאילו הכנסת 26,667 והם יעשו חישוב רטרואקטיבי בו יראו שגם בחודשים הקודמים בעצם הרווחת 26,667 וימסו 12% על כל הבונוס.

לכן אם שתי המשכורות שלך לא עברו את ה 44 אלף, אם תעשה תיאום ביטוח לאומי, כנראה שיווצר לך חוב, לא החזר.
הכוונה שלי הייתה שבסכום המשכורות אתה לא עובר את המדרגה הראשונה.
אם בעבודה 1 אתה מרוויח 3500 ובשניה 2000, ואתה ממלא 101 תקין בכל אחד מהמקומות, אז במקום השני תמלא שזו לא עבודתך העיקרית ובהיעדר תיאום דמי ביטוח יגבו ממך 12% דמי ביטוח.

הכוונה שלי הייתה שבסכום המשכורות אתה לא עובר את המדרגה הראשונה.
אם בעבודה 1 אתה מרוויח 3500 ובשניה 2000, ואתה ממלא 101 תקין בכל אחד מהמקומות, אז במקום השני תמלא שזו לא עבודתך העיקרית ובהיעדר תיאום דמי ביטוח יגבו ממך 12% דמי ביטוח.

נכון, צודק.
אני חשבתי שהוא לא דיווח במקום השני שיש לו עוד עבודה ואז כל מקום הוריד לו מס כאילו זה המקום היחיד.
אם דיווחת שיש עוד מקום עבודה ושניהם הורידו מקסימום ביטוח לאומי אז כנראה שאתה זכאי להחזר.
מצד שני, אם דיווחת על מקום אחד כראשון, ועברת בעבודה הזו את המדרגת ביטוח לאומי הראשונה, ורק השני הוריד ביטוח לאומי מקסימלי, אז הכל בסדר, לא לקחו ממך יותר ביטוח לאומי ממה שצריך

קראת את כל המגילה שכתבתי?
קראתי ומעריך מאוד!

לכן בדצמבר יחשב כאילו הכנסת 26,667 והם יעשו חישוב רטרואקטיבי בו יראו שגם בחודשים הקודמים בעצם הרווחת 26,667 וימסו 12% על כל הבונוס.
אם אני מבין אז נכון, הדמי ביטוח לאומי + הבריאות תמיד מחושבים אחורה מהחודש הנוכחי של השכר ולא תלוים בעתיד (כי זה לא חישוב שנתי)
כלומר כל עוד אני עובד אצל מעסיק יחיד לא אמור להיות מצב שאני זכאי להחזר ביטוח לאומי בשום מצב?
כי גם אם היום שלמתי מס על בונוס חריג ולמחרת לא עבדתי אז לא מגיע לי החזר ואם בעתיד אחזור לעבור אז שוב יסתכלו 12 חודשים אחורהאם יהיה בונוס ויחשבו בהתאם, ועבור משכורת רגילה זה רק עבור החודש נוכחי?

אני מבין נכון?
כל עוד אני עובד אצל מעסיק יחיד אין טעם לבדוק ולבקש החזר ביטוח לאומי?

כלומר כל עוד אני עובד אצל מעסיק יחיד לא אמור להיות מצב שאני זכאי להחזר ביטוח לאומי בשום מצב?
בגדול ב-99.9% מהמקרים, נכון.

כל עוד אני עובד אצל מעסיק יחיד אין טעם לבדוק ולבקש החזר ביטוח לאומי?
נכון, מפורט לך בלינק של הבקשת החזרים מה הם המקרים הסבירים להחזר:
למי מיועד השרות:
לעובד או מקבל פנסיה מוקדמת מגיל 18 עד גיל פרישה שהוא אחד מאלה:
  • עובד שכיר אצל כמה מעסיקים ששכרו אצל המעביד העיקרי נמוך מההכנסה לחישוב שיעור מופחת
  • מקבל פנסיה מוקדמת מכמה משלמי פנסיה, שסכום הפנסיה העיקרית נמוך מההכנסה לחישוב שיעור מופחת
  • לחייל בשירות סדיר שבזמן שירותו עובד כשכיר ונוכו ממנו דמי ביטוח בריאות
  • לאישה נשואה שאינה עובדת (כשכירה או כעצמאית) ומקבלת פנסיה מוקדמת שממנה נוכו דמי ביטוח לאומי ודמי ביטוח בריאות
  • שירות זה, אינו מיועד למי שהכנסתו מכלל המעסיקים/ פנסיה מוקדמת עולה על ההכנסה המירבית

ראיתי את השרשור ויש לי שאלה.

במהלך 2021 עבדתי בכמה עבודות. חלק מהזמן במקביל וחלק מהזמן לא. עשיתי תיאום מס לכל עבודה אבל לא תיאום ביטוח לאומי(למעט עבודה אחת).
בדקתי במחשבון הזה של הבט"ל:

ובהשוואה למה ששילמתי בפועל יש הפרש של כמה מאות שקלים. האם זה המקרה שעליו ניתן לקבל החזר?
לא הצלחתי להבין את החישוב שבשרשור עד הסוף.

ובהשוואה למה ששילמתי בפועל יש הפרש של כמה מאות שקלים. האם זה המקרה שעליו ניתן לקבל החזר?
אם לא אמרת לעבודות אחת על השנייה, אז כל עבודה תתן לך תשלום ביטוח לאומי מוזל עד שכר של 6330 שח, ואז אתה חייב כסף לביטוח לאומי.

אם בעבודה אחת אמרת שאתה עובד בעוד מקום ובעבודה אחרת לא (שזה המצב התקין, כי אתה אמור לעשות תיאום מס רק לעבודה השנייה) אז העבודה הראשונה השתמשה בתשלום המוזל עד 6330 ש"ח והעבודה השנייה גבתה ביטוח לאומי ללא הנחה. במקרה כזה אם בעבודה הראשונה הרווחת פחות מ 6330 ש"ח בחודש מסויים, אז לא השתמשת בכל תקרת ההנחה ולכן מגיע לך החזר.

אם בשתי העבודות אמרת שיש לך עוד עוד עבודה, אז שתיהן לא השתמשו בתשלום המוזל של ביטוח לאומי, ואז מגיע לך החזר על כל תקרת ההנחה.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
O החזר דמי ביטוח לאומי בעקבות זקיפת שכר של הפרשות פנסיוניות מיסים 9
deussex החזר מס - החזר דמי ביטוח vs החזר מס הכנסה מיסים 2
RumpSteak החזר מס (עקב ביטוח חיים פרטי) לזוג נשוי - הגשה ביחד או בנפרד? מיסים 1
W החזר דמי ביטוח שארים ליחיד ללא שארים פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
Z החזר תשלומי ביטוח כפולים עקב אי ניוד פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
ת כשמבקשים החזר מקופ'ח נשאלים אם קיים ביטוח פרטי נוסף. מדוע, בעצם? אוף טופיק 1
וינסנט זיכוי/החזר מס בגין מיסוי במקור של דיבידנדים מארה"ב ע"י ברוקר זר מיסים 23
N תכנון מכירת מניות ESPP - ריבית והצמדה עבור החזר המס מיסים 5
M החזר מס והפסדים ברי קיזוז ב 867 מיסים 4
M החזר לפנסיונרים על רווחי הון מיסים 1