• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

האם אני יכול להפסיד בבורסה?

• פותח הנושא BRK
  • פורסם בתאריך

BRK

משתמש רשום
דירוג
6
מישהו יכול לאמת או לפסול את הכותרת?
מישהו יכול להוציא אותי מהסרט הזה?

זאת בהנחה שאני משקיע במדדים המובילים)(יורו סטוקס600,s&p500,תל אביב 100,ניקיי 225 וכו).וחברות מובילות ואיתנות(קוקה קולה ,בזק וכו).

בהנחה שזה לטווח של מעל 5-10שנים/בלתי מוגבל.

ברור לי שהתשובה היא לחלוטין כן.מפולות וכו.
אבל עדיין,האם אני אופטימי מידי?

או שכן או שלא.
אפשר לקחת את יפן כדוגמה.

אפשר דוגמא קונקרטית?למשל עם יפן,זכור לי שהם היו בשפל שנם לא חזרו ממנו 20 שנה.

כל מדד יכול ליפול בטווח ארוך , חברות שמובילות בתחומן יכולות להעלם
אנרון אתא כור אז היום קוקה קולה היא חברה בטוחה
בעוד עשור ? בעוד 20 שנה ?
שאלת אם אתה יכול להפסיד התשובה היא כן בהסתברות גדולה מאפס , מה ההסתברות ?כל אחד וההערכה שלו יעוץ השקעות אסור

אפשר דוגמא קונקרטית?למשל עם יפן,זכור לי שהם היו בשפל שנם לא חזרו ממנו 20 שנה.
בוא נגיד ככה, מדדי מניות נוטים לעשות באיזור ה-5% + מדד לאורך זמן בממוצע. אם אתה רואה שהתשואה בשני העשורים האחרונים הייתה 0% + מדד, כנראה שהתשואה בעתיד תהיה גבוהה מ-5% + מדד, ולהיפך, אם התשואה הייתה 10% + מדד, תצפה לתשואה נמוכה בהרבה בעתיד.

ביפן התשואה הייתה מאוד גבוהה בין 1950-1990, במיוחד בחלק האחרון של התקופה הזו, ולכן גם הסטגנציה מאז 1990 ועד היום.

אז זה די תלוי באיזו תקופה אתה משקיע. כמובן שזה לא מבטיח כלום אבל זה מעלה משמעותית את הסיכוי להרוויח אם קונים ב"זול" ומוכרים ב"יוקר".

מישהו יכול להוציא אותי מהסרט הזה?

זאת בהנחה שאני משקיע במדדים המובילים
גם אני משקיעה במדדים מפוזרים אבל לא את כל כספי. חלק מהחיסכון לעתיד שלי מושקע (או יהיה מושקע) בכלים לא בורסאים. הסיבה היא שאמנם בתוך הבורסה יש תתי כלים שונים (אג"ח, מניות, אופציות וכו') אבל הבורסה לכשלעצמה היא כלי אחד ואני רוצה לפזר סיכונים ולא להשקיע רק בכלי אחד כדי שאם תהיה נפילה רצינית לכל רוחב הבורסה עדיין יהיו לי אפיקי צמיחה אחרים באותו זמן. מאותה סיבה אני לא רוצה לשים את כל כספי בנדל"ן או בחשבון בנק או בעסק אחד.

בוא נגיד ככה, מדדי מניות נוטים לעשות באיזור ה-5% + מדד לאורך זמן בממוצע. אם אתה רואה שהתשואה בשני העשורים האחרונים הייתה 0% + מדד, כנראה שהתשואה בעתיד תהיה גבוהה מ-5% + מדד, ולהיפך, אם התשואה הייתה 10% + מדד, תצפה לתשואה נמוכה בהרבה בעתיד.

ביפן התשואה הייתה מאוד גבוהה בין 1950-1990, במיוחד בחלק האחרון של התקופה הזו, ולכן גם הסטגנציה מאז 1990 ועד היום.

אז זה די תלוי באיזו תקופה אתה משקיע. כמובן שזה לא מבטיח כלום אבל זה מעלה משמעותית את הסיכוי להרוויח אם קונים ב"זול" ומוכרים ב"יוקר".

ומה הייתה תשואת מדדי המניות במאה ה-19? ה-17? ה-14? בתקופת האימפריה הרומית? :) אי אפשר להשליך את מה שהיה במאה ה-20 על המאה ה-21.
באופן כללי אם תהיה צמיחה כלכלית בריאה מדדי המניות יעלו, אבל אף אחד לא מבטיח לך צמיחה כלכלית, ובטח שלא ב-10-20 השנים הקרובות.

ומה הייתה תשואת מדדי המניות במאה ה-19? ה-17? ה-14? בתקופת האימפריה הרומית? :) אי אפשר להשליך את מה שהיה במאה ה-20 על המאה ה-21.
באופן כללי אם תהיה צמיחה כלכלית בריאה מדדי המניות יעלו, אבל אף אחד לא מבטיח לך צמיחה כלכלית, ובטח שלא ב-10-20 השנים הקרובות.
תתפלא, יש לי ספר על תשואות ושערי ריבית עד לתקופת התנך. הידעת שבמקדש של אפולו בדלפי גבו ריבית של 6% על הלוואות בזהב? :)

לגבי מניות יש לך לפחות 200 שנה של נתונים, לדעתי זה מספיק.

לגבי צמיחה כלכלית, זה מובטח בהגדרה לדעתי כל עוד יש התקדמות טכנולוגית. ניתן להתווכח על הקצב. ואין קשר כל כך חזק בין תשואות בשוק ההון לצמיחה כלכלית.

תתפלא, יש לי ספר על תשואות ושערי ריבית עד לתקופת התנך. הידעת שבמקדש של אפולו בדלפי גבו ריבית של 6% על הלוואות בזהב? :)

לגבי מניות יש לך לפחות 200 שנה של נתונים, לדעתי זה מספיק.

לגבי צמיחה כלכלית, זה מובטח בהגדרה לדעתי כל עוד יש התקדמות טכנולוגית. ניתן להתווכח על הקצב. ואין קשר כל כך חזק בין תשואות בשוק ההון לצמיחה כלכלית.

200 שנה זה לא מספיק. היו תקופות בהיסטוריה של קריסת ציבילזציות ונסיגה תרבותית, כלכלית ודמוגרפית לאחור.
3

אף אחד לא יודע על העתיד אבל את העבר אפשר לבדוק. מישהו עשה חשבון שאם היה משקיע 1000 דולר כל חודש במדד SP500 דרך הקרן המחקה של וואנגרד ומתמיד במשך ארבעים השנים האחרונות היום הוא היה מיליונר כבד.
אני מנחש שזה נכון גם לתיק המניות העולמי עליו אתה מדבר.

חד משמעית לא. בעסקים אי אפשר להפסיד :)

ועכשיו בנימה רצינית יותר, ברור. זה עסקים.

נערך לאחרונה ב:
קודם כל, מאד אהבתי את השאלה: פשוטה וישירה ועוד בפורום של אנשי השקעות מנוסים (וברובם מתוחכמים).
דעתי (פשוטה ולא מתוחכמת במיוחד) היא שזה עניין של עיתוי.
מכיוון שהשקעה בבורסה לא דומה למשחק שמסתייים אחרי 90 דקות ואז כולם הולכים הביתה, השאלה היא באיזו נקודה אתה מודד
- או מממש - את רווחיך או את הפסדיך. האופציות לרווח או הפסד הן מאד אישיות (מתי אתה יוצא, האם אתה מוכר הכל וכו')
וגם מאד תלויות בהתפתחויות גלובליות. נתנו כאן כדוגמה את יפן וזו דוגמא טובה (אם כי בשנים האחרונות השוק הזה קם לתחייה...)
מכיוון שבהחלט יתכן שסטגנציה כזו תתרחש במדינות אחרות. אגב, אני חושב שאם טראמפ יבחר כנשיא ארה"ב
זה יהיה a whole different ball game בכל שוקי ההון בעולם ...

אי אפשר שלא להפסיד, משום שאתה לא יודע מראש מהי האלטרנטיבה הרווחית ביותר.

ג"נ: ברווח.

זו נקודת המפתח
בהנחה שזה לטווח של מעל 5-10שנים/בלתי מוגבל.
מעבר לנושא של מגבלות לימוד מהעבר על העתיד, מה שכתוב למעלה זו נקודת המפתח.
אתה לא באמת יכול לדעת מתי תצטרך את הכסף ומתי תסתיים ההשקעה. עיתוי היציאה, שהוא בדרך כלל כרוך בהרבה חוסר ודאות כשמדובר בעשורים קדימה, ישפיע מאד על התשואה שלך.
אפשר כמובן להקטין את הסיכון באמצעות הסטה לאפיקים סולידיים ככל שמתקצר טווח ההשקעה, אבל נראה לי שלא על זה שאלת.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
נ אלדורדו Eldorado, המרדף אחרי הגביע הקדוש, או איך לא להפסיד אף פעם בבורסה - שאלה על פסיכולוגיה של משקיעים. אוף טופיק 9
aminadav שאלה לגבי 6 כללי אצבע להרכבת תיק השקעות. בשביל לישון בשקט צריך להיות מוכן להפסיד את הכל, לא רק חצי, לא? דיוני עומק על פוסטים מהבלוג 24
4 מישהו שמחליט להשקיע רק בזהב יכול להפסיד את כספו? שוק ההון 30
4 האם ניתן להפסיד בקניית מגרש? נדל"ן 15
M בואו לעזור לי לא להפסיד :-) שוק ההון 3
ל האם מדד ת"א נדל"ן 15 הוא דרך "לגיטימית" להרוויח (או להפסיד) מבועת הנדלן? שוק ההון 15
R פרדוקס הפאניקה: האם פאניקה גורמת לך להפסיד יותר? שוק ההון 17
N שאלה רגולציה קצת סבוכה לגבי הצעת רכש כפויה בבורסה בלונדון וטיפול לקוי בבנק ישראלי שוק ההון 3
O השקעה בבורסה תא שוק ההון 0
L קניית קרן בלאקרוק ביורו בבורסה באירופה דרך IB שוק ההון 0
G השקעה בבורסה הישראלית בימים אלה שוק ההון 6
ש החזר מס על הפסדים בבורסה מול מס רכישה לדירה שניה שוק ההון 3
D השקעה בבורסה למול דירה להשקעה שוק ההון 46
S קיזוז הפסדים בבורסה בחשבון בבנק בארץ עם רווחים מחשבון ברוקר בחול פוסטים מאיכות נמוכה 4
M קורס ברוקר למסחר בבורסה של אינטראקטיב ישראל- מישהו מכיר יכול להמליץ ? פוסטים מאיכות נמוכה 1
yossik איסור מסחר בבורסה בבנק הפועלים לבעלי אזרחות אמריקאית. צרכנות פיננסית 15
D רובוט למסחר בבורסה פוסטים מאיכות נמוכה 8
מ ניצול הפסד בבורסה מיסים 0
גימפל רוצה להשקיע בS&P 500 לעשות את זה דרך קופת גמל להשקעה, או דרך מסחר עצמאי בבורסה? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 18
א חסכון / השקעה בבורסה על שם קטין עם הגבלת גיל פתיחה שוק ההון 19
ל קרן השתלמות מול השקעה בבורסה שוק ההון 8
K קרנות סל מחקות מדד - איך הן נסחרות בבורסה? שוק ההון 1
G אשתי עוסקת פטורה - אם רשות המיסים תגדיר אותי כסוחר בבורסה האם זה עלול להשפיע עליה? פוסטים מאיכות נמוכה 0
T מסחר 24/7 בבורסה פוסטים מאיכות נמוכה 61
deussex האם בירידה בבורסה יש היגיון לחכות עם ניוד קופות גמל (עוקבי מדד) פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 8
E השפעת הירידות בבורסה על היום-יום ומצב הרוח שוק ההון 63
F למה העלאת ריבית בארה"ב גורר נפילות בבורסה? שוק ההון 4
T חורבן בישראל וגורלן של קרנות זרות שנקנו באמצעות ברוקר ישראלי בבורסה זרה? שוק ההון 3
שם משתמש בעייתי בבורסה יש "מחסן" לניירות ערך? שוק ההון 7
ה השקעה במדדי מניות בבורסה בארץ שוק ההון 7
ש שיא בבורסה ובנדל״ן פוסטים מאיכות נמוכה 15
א דמי ניהול/משתנים/נאמנות בקרן סל בבורסה - מול קרן מנוהלת שוק ההון 20
ראול קסטרו ETF זרה שנסחרת בש"ח בבורסה בישראל שוק ההון 3
ש קרן נאמנות מול סחר עצמאי בבורסה פוסטים מאיכות נמוכה 4
V העברת ניירות ערך מבנק לחשבון מסחר עצמאי בבורסה שוק ההון 4
V קרן השתלמות IRA הלמן אלדובי בפלטפורמה של מזרחי טפחות - ניתן לקנות ניירות בבורסה האמריקאית? פוסטים מאיכות נמוכה 6
O איך יודעים איזה חברות חדשות הולכות להיסחר בבורסה? שוק ההון 7
G קיזוז הפסדים בבורסה עם דוגמא מוחשית שוק ההון 6
1337justme תקלה בבורסה בארץ. עריכה:נפתרה התעלומה שוק ההון 6
מ כאן - איך עובד המסחר בבורסה אוף טופיק 2
מ מסחר בחול בבורסה בארץ שוק ההון 1
A שביתת מסחר בבורסה הישראלית אוף טופיק 22
לאץ' קיזוז הפסדים בבורסה: כך תשלמו פחות מס רווח הון דיוני עומק על פוסטים מהבלוג 15
L רעיונות להשקעה בבורסה בתחומים שאתם מבינים בהם שוק ההון 23
י היי, מכירת מניות של חברות שאינם מונפקים בבורסה שוק ההון 8
I שאלה| הפסד בתיק למרות שעוד לא נרכש? (פעולה ראשונה בבורסה) שוק ההון 1
ר האם יש שימוש נרחב במידע פנים בבורסה הישראלית? שוק ההון 10
ש למה מתנגדים שIB תהיה חברה בבורסה הישראלית? צרכנות פיננסית 18
K קניית קרנות מחקות של ishares בבורסת תא vs קנייה בבורסה בלונדון שוק ההון 9
S איך לדעת אם זה בכלל מתאים לי להשקיע בבורסה ולראות כל יום את התנודות של אחוז ויותר לפה ולשם שוק ההון 26

נושאים דומים

Back
למעלה