• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

דו"ח שנתי - הכנסות פטורות

Yoss

משתמש בכיר
דירוג
4,840
שאלה מעט חריגה, לא מבקש ייעוץ מס וכדומה, כן לשמוע אם מישהו יכול לחלוק ניסיון, ידע, או תובנה לא מחייבים.

בשנה שעברה התחלתי הסבה לפיתוח תכנה במסגרת "בוטקמפ".
בזמן ההכשרה לא קיימים יחסי מעסיק-עובד ביני לבין החברה המכשירה (תמורת ההכשרה אני מתחייב לעבוד דרכם אחרי סיום ההכשרה או להחזיר את "עלות ההכשרה", המופרזת כמובן כקנס).
במהלך ההכשרה החברה מעניקה "מילגת לימודים" (כך הם קוראים לה באופן רשמי במכתב החודשי שהם מעבירים) חודשית זעומה.
בחוק יש התייחסות למילגה על ידי מוסד פטור (וההתייחסות הזו אינה כדי לפטור מילגה ממס אלא כדי לפטור את המילגה ממס גם אם בתמורה הסטודנט/חוקר מתחייב שלא לעבוד), אבל אין שום התייחסות למילגה אחרת.
אני לא בטוח האם זה נחשב מילגה, מתנה או משהו אחר, האם זו הכנסה חייבת או לא, והאם יש מקום להכניס את זה לדו"ח השנתי.

כאמור, אשמח לכל תובנה שאינה ייעוץ מס אישי.

שאלה מעט חריגה, לא מבקש ייעוץ מס וכדומה, כן לשמוע אם מישהו יכול לחלוק ניסיון, ידע, או תובנה לא מחייבים.

בשנה שעברה התחלתי הסבה לפיתוח תכנה במסגרת "בוטקמפ".
בזמן ההכשרה לא קיימים יחסי מעסיק-עובד ביני לבין החברה המכשירה (תמורת ההכשרה אני מתחייב לעבוד דרכם אחרי סיום ההכשרה או להחזיר את "עלות ההכשרה", המופרזת כמובן כקנס).
במהלך ההכשרה החברה מעניקה "מילגת לימודים" (כך הם קוראים לה באופן רשמי במכתב החודשי שהם מעבירים) חודשית זעומה.
בחוק יש התייחסות למילגה על ידי מוסד פטור (וההתייחסות הזו אינה כדי לפטור מילגה ממס אלא כדי לפטור את המילגה ממס גם אם בתמורה הסטודנט/חוקר מתחייב שלא לעבוד), אבל אין שום התייחסות למילגה אחרת.
אני לא בטוח האם זה נחשב מילגה, מתנה או משהו אחר, האם זו הכנסה חייבת או לא, והאם יש מקום להכניס את זה לדו"ח השנתי.

כאמור, אשמח לכל תובנה שאינה ייעוץ מס אישי.

צריך עוד פרטים על מהות היחסים (וההתחשבנות) בינך לבין החברה, ועל מהות ה"בוטקמפ".
זה מוסד לימודי פרטי?

צריך עוד פרטים על מהות היחסים (וההתחשבנות) בינך לבין החברה, ועל מהות ה"בוטקמפ".
זה מוסד לימודי פרטי?
זו חברה, לא מוסד לימודים (חברת תוכנה, שמספקת גם שירותי קבלן - עובדי תוכנה שלה אצל מעסיקים אחרים).
כיום (ובכן, כשאני לא בחל"ת) אני מועסק על ידי החברה, בזמן ההכשרה לא הייתי מועסק שלה ולא היו בינינו יחסי העסקה כלשהם. כן היה חוזה בו אני מתחייב התחייבויות שונות (ובעיקרן לעבוד אצלם שנתיים אחרי סיום ההכשרה או לשלם על ההכשרה) תמורת ההכשרה.

זו חברה, לא מוסד לימודים (חברת תוכנה, שמספקת גם שירותי קבלן - עובדי תוכנה שלה אצל מעסיקים אחרים).
כיום (ובכן, כשאני לא בחל"ת) אני מועסק על ידי החברה, בזמן ההכשרה לא הייתי מועסק שלה ולא היו בינינו יחסי העסקה כלשהם. כן היה חוזה בו אני מתחייב התחייבויות שונות (ובעיקרן לעבוד אצלם שנתיים אחרי סיום ההכשרה או לשלם על ההכשרה) תמורת ההכשרה.

בד"כ, גם בתקופות הכשרה, מתקיימים יחסי עובד מעביד.
מדוע אתה חושב שלא התקיימו יחסי עובד מעביד? קל וחומר שאתה מחויב לעבוד עבורם בתום תקופת ההכשרה.
" מילגת הלימודים" שקיבלת נמוכה משכר מינימום במשק (כפי שהיה בתקופת ההכשרה כמובן)?

בד"כ, גם בתקופות הכשרה, מתקיימים יחסי עובד מעביד.
מדוע אתה חושב שלא התקיימו יחסי עובד מעביד? קל וחומר שאתה מחויב לעבוד עבורם בתום תקופת ההכשרה.
" מילגת הלימודים" שקיבלת נמוכה משכר מינימום במשק (כפי שהיה בתקופת ההכשרה כמובן)?
מצרף את ההסכם ההתחלתי מולם (מצונזר), שמדגיש בין היתר את היעדר יחסי ההעסקה, מסדיר את עלות ההכשרה ותנאים לפטור, ומפרט על מילגת ההצטיינות.
SnvlpP3.jpg

זה נשמע מוזר מאוד.
כעיקרון למיטב ידיעתי יש שני מקרים בהם מותרת לתת מלגה (אני עושה זאת פשטני לצורך הדיון כי יש מלא תתי סעיפים, במיוחד לסעיף א):

א. כאשר הגוף המעניק הוא מלכ"ר (עמותה או חל"צ), ואז הוא פועל לפי חוק העמותות (תש"ם 1980).
*לפי מה שאתה מתאר פה, הגוף שמעניק לך את המלגה הוא לא עומד בקריטריונים הללו. אתה יכול לבדוק זאת לפי התלוש מלגה, אם בשם הרשמי של הארגון יש את האותיות הקטנות ע"ר או חל"צ, אז זה מלכ"ר (מוסד ללא כוונת רווח) וזה בסדר.

ב. מקרה שני הוא במידה והארגון מוגדר כאחד מהדברים הבאים:
1. מוסד לימוד ומחקר - מוסד להשכלה גבוהה (טעון אישור מל"ג), מוסד מחקר (טעון אישור מל"ג), מכון מחקר תורני (טעון אישור מל"ג ואישור משרד הדתות יחדיו).
2. מוסד שקיבל היתר לפי סעיף 9 או 28א לחוק ההשכלה הגבוהה.... בתמצות נדרשת רמה מחקרית מינימלית בשביל לקבל הכרה כזאת. חברה בע"מ לא יכולה לחלק מלגות אלא אם היא פועלת באמצעות מלכ"ר והיא מעבירה את הכספים דרכה או שהיא מספקת איזשהי הכשרה מחקרית מסויימת.

היה דיון בעבר (שנת 2010 אם זכור לי נכון) האם ניתן למסות מלגות קיום, ובית המשפט קבע שלא.
להלן הציטוט המדוייק:
ביום 3.3.10 התפרסם תיקון 175 לפקודת מס הכנסה ותיקון מס' 38 לחוק מס ערך מוסף, התשל"ו - 1975. מטרת התיקון הייתה להסדיר את נושא מיסוי מלגות הקיום והוא העניק פטור ממס הכנסה לסטודנטים וחוקרים בגין קבלת מלגה בתקופת הלימודים או בתקופת המחקר .
כמו כן נקבע בתיקון עקיף לחוק מע"מ כי מלגה כאמור לא תיחשב כשכר ולפיכך לא ישולם בגינה ע"י המוסד המשלם מס שכר.
בהתאם לתיקון נקבע כי :

• מלגה אשר ניתנה לסטודנט בתקופת לימודיו במוסד להשכלה גבוהה תהיה פטורה ממס, זאת ללא הגבלת סכום.
  • מלגה שניתנה לחוקר במהלך לימודיו במכון מחקר תהיה פטורה ממס עד לסך של 90,000 ₪ לשנה.

שים לב שאם זו חברה בע"מ, והיא לא קיבלה אישור הכרה כמוסד ציבורי להשכלה גבוהה או כמלכ"ר, מתן מלגות מטעם החברה זו עבירה על החוק (אתה לא עובר על החוק, החברה כן).

מצרף את ההסכם ההתחלתי מולם (מצונזר), שמדגיש בין היתר את היעדר יחסי ההעסקה, מסדיר את עלות ההכשרה ותנאים לפטור, ומפרט על מילגת ההצטיינות.
שים לב שהם מגדירים את המלגה כמלגת הצטיינות ולא כמלגת קיום (2 דברים שונים לגמרי).
מלגות הצטיינות יכול להיות מוענקות בגין השגת הישגים אקדמיים או מחקריים גבוהים גרידא או בגין ביצוע פעילות התנדבותית (כגון חונכות ילדים ממשפחות קשיי יום, עזרה לקשישים וכיוצ"ב). וכן מלגות הניתנות לסטודנטים המצויים במצב סוציו אקונומי אשר מקשה עליהם את תשלומי שכר הלימוד, אשר כאמור אינן חייבות במס.
כדי לחלק מלגות הצטיינות החברה חייבת להיות מוגדרת כמלכ"ר או מוסד להשכלה גבוהה.

בנימה אישית, חוזים כאלו גורמים לי לרצות לשלוח חוקר מטעם משרד המשפטים לערוך בדק בית בתוך החברות הנ"ל.

SnvlpP3.jpg

אני לא עו"ד המתמחה בדיני עבודה, אבל ההתקשרות הזו עשויה לעלות לכדי (בהסתייגות, כי אני לא מכיר את כל הפרטים, ואני ממש לא איש מקצוע בתחום) יחסי עובד מעביד.

אני משער שאיש מקצוע יבחן מאפיינים נוספים- צריך לבחון מאפיינים נוספים. משך ההכשרה? כמה שעות יומיות היא נמשכת?
האם הם "מנהלים אותך" במהלך ההכשרה? קרי, מאשרים לך העדרות, הפסקות, וכד'. וכן הלאה.

בשורה התחתונה, אותך מעניין איך לדווח על התקבול.
נראה לי שעדיף לך איש מקצוע שייעץ לך פרטנית.

מתן מלגות מטעם החברה זו עבירה על החוק
עשיתי חיפוש עכשיו והגעתי לקישור הבא באתר רשות החדשנות:
בכדי לעודד רישום אוכלוסיות מגוונות יותר להכשרה, מסגרות יכולות לבחור להעניק מלגות מחיה במקרה הצורך. המענקים שיועברו לחברות ע"י רשות החדשנות יאפשרו להן לשלם מלגות קיום נוספות או להרחיב את היקף המלגות הקיימות.
וגם כאן.

ולגבי תגובתך באופו רחב יותר-
אני חושב שאפשר להסכים שזו לא מילגה עליה מדובר בפקודת מס הכנסה (שם אכן מדובר על "מלגה שניתנת לסטודנט או לחוקר בתקופת לימודיו במוסד לימוד ומחקר").
השאלה היא מה זה כן. אם נניח שאכן אין כאן יחסי עובד-מעסיק, מה יכולה להיות ההגדרה של תשלום מחברה בע"מ שלא תמורת עבודה?

אבל ההתקשרות הזו עשויה לעלות לכדי (בהסתייגות, כי אני לא מכיר את כל הפרטים, ואני ממש לא איש מקצוע בתחום) יחסי עובד מעביד.
אני חושב שהם בסדר, בין היתר כי מדובר בחברה גדולה (מאות עובדים) עם גוף גדול עוד יותר מאחוריה. זה כמובן לא מחייב, אבל הקישורים ששמתי מעל מראים שלא מדובר באיזו קומבינה.
אבל מסכים ש
בשורה התחתונה, אותך מעניין איך לדווח על התקבול.
הבעיה היא שאפילו אם הייתי חייב במס על ההכנסה הזו (ואני כנראה לא, ולו בגלל רף הכנסה), המס היה נמוך משמעותית מעלות של רו"ח כי מדובר בסכומים נמוכים (הרבה מתחת לשכר מינימום). הבעיה היא שאיפשהו זה כן צריך להיכנס לדו"ח...

השאלה היא מה זה כן. אם נניח שאכן אין כאן יחסי עובד-מעסיק, מה יכולה להיות ההגדרה של תשלום מחברה בע"מ שלא תמורת עבודה?

הבעיה היא שאיפשהו זה כן צריך להיכנס לדו"ח

אתה יכול להגיד שאלה תשלומים שאינם מיגיעה אישית, אם אתה מתעקש. יש לזה שדה בדוח. המס מתחיל כמובן משיעור של 31%...
בקצה השני, ישנו שדה להכנסה פטורה.

אגב, יש מי שיאמר שהעובדה שאחרי תקופת ההכשרה, נוצרו יחסי עובד מעביד, מעידה או עשויה להעיד גם על מערכת היחסים בתקופת ההכשרה.

המאמר שם כולו, כולל המבחנים (ואף פסקי הדין המקושרים) עוסק במקרה בו אדם ביצע עבודה עבור החברה, והשאלה היא האם זה במסגרת יחסי העסקה או כקבלן עצמאי.
כאן מדובר במקרה בו מי שעובר את ההכשרה לא מבצע שום עבודה עבור החברה המכשירה (אולי להיפך, החברה מספקת לו הכשרה ומגדירה את התמורה שהחברה תקבל להכשרה).
בכל מקרה, לפי החברה ומי שעומד מאחוריה, הגופים הרשמיים המעורבים (כמו רשות החדשות שקישרתי למעלה ועוד), אני לא חושב שזהו המקרה, כך שהשאלה שלי נשארת לגבי הגדרת "מילגה" מחברה בע"מ (נניח במקרה התיאורטי בו לא מתחייבים לעבודה עתידית עבור החברה בתמורה).

המאמר שם כולו, כולל המבחנים (ואף פסקי הדין המקושרים) עוסק במקרה בו אדם ביצע עבודה עבור החברה, והשאלה היא האם זה במסגרת יחסי העסקה או כקבלן עצמאי.
כאן מדובר במקרה בו מי שעובר את ההכשרה לא מבצע שום עבודה עבור החברה המכשירה (אולי להיפך, החברה מספקת לו הכשרה ומגדירה את התמורה שהחברה תקבל להכשרה).
בכל מקרה, לפי החברה ומי שעומד מאחוריה, הגופים הרשמיים המעורבים (כמו רשות החדשות שקישרתי למעלה ועוד), אני לא חושב שזהו המקרה, כך שהשאלה שלי נשארת לגבי הגדרת "מילגה" מחברה בע"מ (נניח במקרה התיאורטי בו לא מתחייבים לעבודה עתידית עבור החברה בתמורה).

המקרה התאורטי שלך מתאר מערכת יחסים של תלמיד-מוסד לימודים. אבל גם אז, לא ברור למה שמוסד לימודים ישלם כסף לתלמיד ללא התחייבות כלשהי.
לא בטוח שהמקרה התיאורטי הזה מתקיים בפועל. בכל מקרה זה לא המקרה שלך.

בפועל, בהמון חברות יש תקופת הכשרה שבה אתה רק לומד, ולא מבצע שום עבודה עבור החברה.
זה קיים בחברות תקשורת המגייסות עובדים לשירות לקוחות ושירות טכני, וזה קיים במקומות נוספים שאני מכיר בהם ההכשרה יכולה להגיע לשלושה ארבעה חודשים.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
מ יתרונות וחסרונות בשימוש באלפי להכנת דו"ח שנתי מיסים 26
ב דו"ח מס שנתי - קרן השתלמות ובטוח לאומי מיסים 0
M דו"ח שנתי כאשר יש חשבון ב-IB וחשבון בבית השקעות ישראלי מיסים 6
T צורך בהגשת דו״ח שנתי על דיבידנדים משקיע דרך IB מיסים 8
T האם לגיטימי לפנות למפ״ל לצורך בירור סיבת עיכוב של דו״ח שנתי? מיסים 0
F מילוי דו''ח שנתי על הכנסה מריבית מ-IB מיסים 8
F בקשת הארכה להגשת דו''ח שנתי מיסים 1
H כמה זמן עבר מהגשת דו"ח שנתי לקבלת שומה? מיסים 16
Z מה זמן המותר להגשת תיקון דו״ח שנתי? פוסטים מאיכות נמוכה 2
S הגשת דו״ח שנתי למס הכנסה על מסחר באופציות ב IB מיסים 1
כ הגשת דו"ח שנתי למס לחשבון IB מיסים 5
O הגשת דו״ח שנתי - חלוקת דיבידנד אצל ברוקר זר מיסים 14
S טיפים ותובנות - הגשת דו"ח שנתי 1301 למס הכנסה (כולל רווח הון בחו"ל) מיסים 19
The Doctor האם ניתן להגיש דו"ח שנתי ולא להכניס את רווחי ההון? מיסים 1
S דו"ח שנתי מלא (1301) מקוון לשנת 2021 מיסים 9
M שאלה כללית בנושא דו"ח שנתי מיסים 11
T דו״ח שנתי, החזר מס - שכיר מיסים 8
S האם צריך דו"ח שנתי למען דיבידנדים בלבד? מיסים 2
I שאלות בנושא דו"ח מס שנתי לשכיר, וסיכום רווחים/הפסדים בetrade מיסים 3
stamEhad שאלה על תשלום מס יסף (מילוי טופס 135 - דו"ח מס שנתי מקוצר) בעקבות מימוש אופציות. האם אני חייב? מיסים 13
M דו"ח מס שנתי 1301: איך ממלאים מימושים ב- RSU, בתיק השקעות הפרטי והפקדות לגמל להשקעה? אוף טופיק 13
L מילוי דו״ח שנתי - מה מספר התיק מיסים 14
M דו"ח שנתי למס הכנסה - Interactive Brokers שוק ההון 4
J הגשת דו"ח שנתי ובקשה להחזר מס מיסים 31
T הגשת דו"ח שנתי למס הכנסה לאחר מספר שנים שוק ההון 1
Y דו"ח שנתי - אופציות\RSU סעיף 102 שוק ההון 5
I מלוי דו"ח שנתי למס הכנסה צרכנות פיננסית 10
nimrodko שאלה בנושא דו"ח שנתי של עוסק פטור אוף טופיק 16
adamshalev איך אתם מגישים דו"ח שנתי למס הכנסה ? צרכנות פיננסית 7
N הגשת דו''ח ראשון על דיווידנדים אצל ברוקר זר לאזרח ארה''ב תושב ישראל מיסים 6
D איזה בית השקעות נותן דו"חות מס צרכנות פיננסית 8
N האם יש צורך בהגשת דו״ח אם אין חבות מס? מיסים 16
Y משיכת כספים מ Bit2C | דו"ח בדיקה - גורם חיצוני מומחה השקעות אלטרנטיביות 5