• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

בעולם ללא מס רווח הון

בהחלט מעניין, זה מעודד נטילת סיכונים בכל רמות ההון. בין ישראל להולנד יש אמנה למניעת כפל מס עבור נכסים בעלי זיקה לשתי המדינות, למשל ראיתי שיש שם התייחסות למניעת כפל תשלום לביטוח הלאומי. צריך אולי להבין אם יש באמנה הזו התייחסות למס רווח הון.

עוד מחשבה, בעצם הולנד צריכה לנהל מערך של רישום, חקירות והערכות שווי של כל סוגי הנכסים של תושבי הולנד (וגם של אזרחי הולנד החיים בחו"ל ובעלי נכסים הולנדים). עבור שירות ניהול הרישום הזה הם גובים דמי ניהול גבוהים למדיי, זה כמו להחזיק את הכסף בקרן אקטיבית יקרה מאוד עם תשואה אפס. אני אנחש שאין הרבה אנשים עשירים מאוד שהם תושבי הולנד.

נערך לאחרונה ב:
האחוזים מהם נגזר המס לא תלויים בריבית של הבנק המרכזי? נשמע לי מוזר להניח תשואה של 4% בסביבת ריבית 0. ממש דוחפים את האזרח להשקעות עם סיכון.

האחוזים מהם נגזר המס לא תלויים בריבית של הבנק המרכזי? נשמע לי מוזר להניח תשואה של 4% בסביבת ריבית 0. ממש דוחפים את האזרח להשקעות עם סיכון.
אתה יכול גם להשקיע באפיקים עם תשואה נמוכה יותר, פשוט המס האפקטיבי שתשלם יהווה אחוז גבוה יותר מהרווח. אם למשל התיק שלך השיא 2% ושילמת 1.2% מס, יוצא ששילמת מס של 60% מהרווח.

אני אנחש שאין הרבה אנשים עשירים מאוד שהם תושבי הולנד.
וזה יהיה ניחוש לא נכון, מפני שבהולנד ישנה מסורת בת מאות שנים בה נכסי קרקע/מבנים עוברים מאב לבנו הבכור וכן הלאה...

אני אנחש שאין הרבה אנשים עשירים מאוד שהם תושבי הולנד.
אני אנחש שכמו בכל מדינה, העשירים מאוד מנצלים חורים בחוקי המס כדי לשלם פחות מאשר התכוון המחוקק.

וזה יהיה ניחוש לא נכון, מפני שבהולנד ישנה מסורת בת מאות שנים בה נכסי קרקע/מבנים עוברים מאב לבנו הבכור וכן הלאה...
אי אפשר לחמוק ממיסוי על נכסים שנמצאים בהולנד, זה כמו שישראל תטיל מס מיוחד על רווחים מכריית מלחים בים המלח, אי אפשר (או קשה מאוד) לברוח מזה.

אני מתכוון לאנשים שהם גם עשירים באמת (מולטי מיליונרים, מיליארדרים) שהם גם כאלו שמקום התושבות עבורם הוא עניין גמיש המאפשר להם לחמוק בקלות ממיסוי לא רצוי.

או זה, כמובן:
אני אנחש שכמו בכל מדינה, העשירים מאוד מנצלים חורים בחוקי המס כדי לשלם פחות מאשר התכוון המחוקק.

בכל מקרה, אני לא רוצה להפוך את זה למשחק ניחושים, הנקודה שלי היא שזה מיסוי בעייתי מאוד מבחינת התמריצים שלו.

הנקודה שלי היא שזה מיסוי בעייתי מאוד מבחינת התמריצים שלו.
מצד שני אם אתה יודע לייצר תשואה שנתית גבוהה יחסית, אתה משלם מס נמוך יותר מאשר אם היית משלם לפי רווחי ההון (במצב שבו היית מממש כל שנה את התיק).

מצד שני אם אתה יודע לייצר תשואה שנתית גבוהה יחסית, אתה משלם מס נמוך יותר מאשר אם היית משלם לפי רווחי ההון (במצב שבו היית מממש כל שנה את התיק).
הבעיה העיקרית היא בשנה של ירידות. בעיניים של ישראלי או אמריקאי זה בלתי נתפס לשלם מס על כל ההון בשנה בו הוא קטן.
בישראל היה פעם מס כזה על קרקעות וכל הזמן קמו עמותות וטרטרו בתקשורת כמה הוא לא הוגן.
אבל אני מניח שלכל דבר מתרגלים. גם בשיטה שלנו יש מקרים שייראו מוזרים מבחינה כלכלית למי שרגיל שמס מוטל על שווי נקי (למשל, מיסוי דיבידנד בהשקעה בה אתה מופסד על הנייר).

הבעיה העיקרית היא בשנה של ירידות. בעיניים של ישראלי או אמריקאי זה בלתי נתפס לשלם מס על כל ההון בשנה בו הוא קטן.
בישראל היה פעם מס כזה על קרקעות וכל הזמן קמו עמותות וטרטרו בתקשורת כמה הוא לא הוגן.
אבל אני מניח שלכל דבר מתרגלים. גם בשיטה שלנו יש מקרים שייראו מוזרים מבחינה כלכלית למי שרגיל שמס מוטל על שווי נקי (למשל, מיסוי דיבידנד בהשקעה בה אתה מופסד על הנייר).
בסופו של דבר המטרה במיסוי היא להכניס כסף למדינה, ולא שהנישום יימצא בו הגיון.
ההיגיון במס ההולנדי הוא שהמדינה בעצם משתתפת בעליית השווי של אזרחיה (ובשנים של ירידה, גם הגבייה נפגעת). זה דווקא מייצר משהו יותר שוויוני (מבלי לפתוח בדיון האם שוויוני זה טוב יותר) שכל אחד משלם לפי שוויו ולא לפי המפגש עם הכסף (שגם מייצר עיוותי מס, וגורם לכליאת רווחים כדי לא לשלם מס).

בסופו של דבר המטרה במיסוי היא להכניס כסף למדינה, ולא שהנישום יימצא בו הגיון.
מסכים חלקית. כשיש תחושה שהמס לא הגיוני ואפילו לא הוגן, הציות פוחת ויש יותר תסיסה פוליטית בנושא (ע"ע מס רכוש לעומת מס שבח), מה שמביא לירידה בגבייה ולעלייה בעלויות האכיפה.
ההיגיון במס ההולנדי הוא שהמדינה בעצם משתתפת בעליית השווי של אזרחיה (ובשנים של ירידה, גם הגבייה נפגעת). זה דווקא מייצר משהו יותר שוויוני (מבלי לפתוח בדיון האם שוויוני זה טוב יותר) שכל אחד משלם לפי שוויו ולא לפי המפגש עם הכסף (שגם מייצר עיוותי מס, וגורם לכליאת רווחים כדי לא לשלם מס).
זו גישה יותר סוציאליסטית מזו שנהוגה בארץ ואכן יש בה היגיון לפי החשיבה באירופה. בישראל נראה לי שהרוב לא חושבים שיש בעיה מיוחדת עם כך שתשובה משלם כמס הרבה פחות אחוז מהונו מאשר רוב אזרחי המדינה המשלמים מיסים (ההימור שלי הוא שהוא משלם גם פחות מס בשקלים ממנכ"ל בחברת הייטק בינונית, אבל זה לדיון נפרד).
הבעיה היא פחות עם התיאוריה, אלא עם היישום. בכלכלה גלובלית מאד קשה ליישם מס כזה שמבקש לחשב שווי של נכסים שהערכת שווים מורכבת ומפוזרים ברחבי העולם.

בעיה נוספת היא מתן תמריץ שלילי ליזמות.
בישראל כשאדם פותח בית קפה וסוגר אותו אחרי שנה עם הפסד של כמה מאות אלפי ש"ח, הוא לא ישלם מס ובמקרים מסויימים אפילו יוכל לקזז את ההפסד מהכנסות עתידיות. בהולנד נראה שגם כשאין לו הכנסה לצרכים בסיסיים הוא ישלם מס. מצד שני, תשלומי הרווחה שם גבוהים בהרבה כך שיש תמיכה במצבים כלכליים קשים.

בעיה נוספת היא מתן תמריץ שלילי ליזמות.
בישראל כשאדם פותח בית קפה וסוגר אותו אחרי שנה עם הפסד של כמה מאות אלפי ש"ח, הוא לא ישלם מס ובמקרים מסויימים אפילו יוכל לקזז את ההפסד מהכנסות עתידיות. בהולנד נראה שגם כשאין לו הכנסה לצרכים בסיסיים הוא ישלם מס.
כן ולא.
מצד אחד הוא לא מקבל מגן מס על ההפסד, אבל מצד שני המס שלו כן יקטן כי ההון שלו קטן בעקבות ההפסד.
אפשר גם לטעון שיש תמריץ להשקעה ויזמות, כי לא משנה מה תעשה עם הכסף שיש לך עדיין תשלם עליו אותו מס. כלומר אם את הכסף בעו"ש/פקדון תשלם בסוף השנה אותו מס כמו שתשלם אם תשקיע בעסק חדש ותכפיל את הכסף פי 2 (נכון ששנה אח"כ תשלם יותר כי ההון שלך עלה, אבל זה עדיין יהיה אחוז מההון ולא מהרווח).

מה שכן, זה מעודד אנשים להוציא הרבה כסף (במיוחד בסוף השנה).

בישראל נראה לי שהרוב לא חושבים שיש בעיה מיוחדת עם כך שתשובה משלם כמס הרבה פחות אחוז מהונו מאשר רוב אזרחי המדינה המשלמים מיסים
אני לא בטוח שזו דעת הרוב פה. פעם בכמה זמן יש כתבה על איזה מיליארדר שלא משלם מס או משלם מספרים מגוחכים ונראה שדעת הקהל היא די שלילית בעניין (ובכללי, בישראל לא מאוד אוהבים מיליארדרים - זה תמיד מתחבר לקונוטציה של תספורת / מונופול / שחיתות). השמות דנקנר / תשובה / עופר / אריסון יבואו לרוב בכתבות שליליות.
גם בארצות הברית הכתבות על המס ששילם בזוס מעוררות הדים.

איזה הזיה
טוב לא אמרתי שאני אוהב את זה, וכמו כל דבר, כשאתה נתקל במשהו שונה ממה שהיית מורגל, זה יכול להיראות הזוי. מה שבטוח, שזה הרבה יותר פשוט לניהול. לטובה ולרעה. מי שהורגל בתרגילי מס כאלה ואחרים, יאלץ לשנות הרגלי חשיבה. ועל רקע זה השאלה שלי - מה לדעתכם צריך להשתנות בהרגלי החשיבה?
לדוגמה זה:
נישמע שיש יתרון בלקחת סיכונים
אבל מצד שני זה:
אבל שוב, ההבדלים הם אחוזים בודדים, חבל שבגלל זה תעשה טעויות גדולות יותר. טעות בהקצאת הנכסים יכולה להוביל לנזקים של עשרות אחוזים.

מוזר אם החישוב נעשה רק על הסכום בסוף השנה.
לא יודע איך זה בהולנד, אבל מכיר מדינות אחרות עם מס הון בהן החישוב מתבצע על ממוצע שנלקח כל רבעון.

מוזר אם החישוב נעשה רק על הסכום בסוף השנה.
הוא לא. הוא נעשה על הסכום בינואר (לפחות לפי הציטוטים שהביאו פה).
אם זה מוזר או לא זה עניין של נקודת מבט. כמו שראית הרבה אנשים בשרשור טענו שכל השיטה מוזרה.

כן ולא.
מצד אחד הוא לא מקבל מגן מס על ההפסד, אבל מצד שני המס שלו כן יקטן כי ההון שלו קטן בעקבות ההפסד.
אפשר גם לטעון שיש תמריץ להשקעה ויזמות, כי לא משנה מה תעשה עם הכסף שיש לך עדיין תשלם עליו אותו מס. כלומר אם את הכסף בעו"ש/פקדון תשלם בסוף השנה אותו מס כמו שתשלם אם תשקיע בעסק חדש ותכפיל את הכסף פי 2 (נכון ששנה אח"כ תשלם יותר כי ההון שלך עלה, אבל זה עדיין יהיה אחוז מההון ולא מהרווח).

דיברתי על תמריץ באופן יחסי.
בישראל תשלם אפס מס בשנה של הפסד ולפעמים תוכל אפילו לקזז אותו מהכנסות עתידיות, בשיטה בה ממסים את ההון, תשלם מס בשנה של הפסד.
אני לא בטוח שזו דעת הרוב פה. פעם בכמה זמן יש כתבה על איזה מיליארדר שלא משלם מס או משלם מספרים מגוחכים ונראה שדעת הקהל היא די שלילית בעניין (ובכללי, בישראל לא מאוד אוהבים מיליארדרים - זה תמיד מתחבר לקונוטציה של תספורת / מונופול / שחיתות). השמות דנקנר / תשובה / עופר / אריסון יבואו לרוב בכתבות שליליות.
גם בארצות הברית הכתבות על המס ששילם בזוס מעוררות הדים.
בשורה התחתונה למפלגות שטוענות כך יש אחוז קטן מאד של תמיכה בציבור ונדמה לי שכפי שכתבת העוינות לטייקונים בארץ נובעת מענייני תספורת ושחיתות ופחות מגובה השתתפותם בתשלום המס.

מה שבטוח, שזה הרבה יותר פשוט לניהול.
למי פשוט לניהול?
לנישום זה אומר כל שנה למלא הצהרת הון.
לרשויות המס זה אומר התעסקות בלתי פוסקת בהערכות שווי של נכסים ומבנים תאגידיים שונים ומשונים.
אולי זה פשוט למי שמחזיק בית, חשבון בנק וחשבון השקעות עם ניירות ערך נסחרים, שאלו רוב השכירים.

דיברתי על תמריץ באופן יחסי.
בישראל תשלם אפס מס בשנה של הפסד ולפעמים תוכל אפילו לקזז אותו מהכנסות עתידיות, בשיטה בה ממסים את ההון, תשלם מס בשנה של הפסד.
מצד שני יש לך תמריץ באופן יחסי להמר ולהגיע לתשואות גבוהות.
בהולנד אם אתה מרוויח בשנה מיליארד דולר מהרווחי הון או מרוויח 0 אתה תשלם את אותו המס.
בישראל על רווח של מליארד אתה תשלם 270 מליון יותר מאשר על רווח 0.
למי פשוט לניהול?
לנישום זה אומר כל שנה למלא הצהרת הון.
לרשויות המס זה אומר התעסקות בלתי פוסקת בהערכות שווי של נכסים ומבנים תאגידיים שונים ומשונים.
אולי זה פשוט למי שמחזיק בית, חשבון בנק וחשבון השקעות עם ניירות ערך נסחרים, שאלו רוב השכירים.
מסכים שיותר קשה להעריך שווי.
מצד שני כנראה שגם קצת יותר קשה לעשות תיכנוני מס מסובכים כמו שעושים במדינות אחרות.
תאר לך שלא יהיה הבדל במיסוי בין מכירות LIFO ל FIFO, על מה אנשים בפורום יתווכחו?

האם לדעתכם אני צריך לשנות משהו בחשיבה שלי על התפלגות הנכסים בתיק בעקבות המעבר הזה?
לא, לא ממש. נראה שאין הבדלים משמעותיים לכאן או לכאן, בשורה התחתונה. תזכור שמערכת המס ההולנדית היא מהמתקדמות בעולם - בגלל שזו מדינה מאוד ותיקה. אילו איזונים שהם היו צריכים לעשות כדי שאזרחיהם לא יפסידו במיסוי מול אזרחים של מדינות מקבילות כבר נעשו וכנראה עדיין נעשים כל הזמן. לא הייתי מקדיש לזה עוד מחשבות, מעבר.

בכל מקרה, שמח בשבילך על המעבר :) תהנה בביתך החדש!

בשורה התחתונה למפלגות שטוענות כך יש אחוז קטן מאד של תמיכה בציבור
לא חושב שזה המדד הנכון, המצע הכלכלי הוא לרוב לא הסיבה העיקרית שמשפיעה על אופן ההצבעה בישראל. שלא לדבר על כך שחלק מהמפלגות בימין הן דווקא שמאל כלכלי.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
I אתר שמשווה מחירי מחיה בין ערים בעולם מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 49
C ההשפעה הפוליטית של בלאקרוק בעולם פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 0
B יותר הון עצמי או משכנתא בעולם של ריבית גבוהה נדל"ן 14
B מינוף משכנתא בעולם הריביות הנוכחי שוק ההון 10
M צעדים ראשונים בעולם הנדלן- איפה ומה לקרוא נדל"ן 2
נ מדוע בעולם מוחים על הפגיעה באזרחים והסבל של הלא לוחמים דווקא במלחמה באוקריאנה אוף טופיק 45
ב דינמיות בעולם המחשבים בהייטק התפתחות אישית 15
S מישהו שם לב לעליות של 400%+ במניות של חברות שילוח המטענים בעולם? פוסטים מאיכות נמוכה 12
R עליות מחירי הנדלן בעולם - דיון נדל"ן 37
S תחילת הדרך בעולם ההשקעות שוק ההון 21
R באיזה מדדי מניות בעולם מושקעים כספים במסלול מניות ? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
Ron.B צעדים ראשונים בעולם הנדלן- מאפייני נכס רצוי נדל"ן 23
א מתמטיקה כאינדיקציה להשתלבות בעולם הקוד התפתחות אישית 18
H התלבטות - המשך קריירה בעולם הדאטא התפתחות אישית 1
מ טביעת רגל ראשונה בעולם הפיננסי - אשמח לדעתכם. שוק ההון 26
T בחור בן 21 מחפש את עצמו בעולם התפתחות אישית 26
R שאלת תם של אדם שרק מתחיל להתעניין בעולם של פרישה מוקדמת פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 29
ח להגיע למעמד שכר גבוה בעולם הפיננסי התפתחות אישית 5
ש נגיף בעולם, מיתון בישראל שוק ההון 14
Z מתעדכנים במצב הקורונה בארה"ב? בעולם? שוק ההון 3
Ron.B קריירה כשכיר בעולם הנדלן התפתחות אישית 15
ב קרן ריט לעומת דירה בפועל.... (אנגליה ובכלל בעולם) נדל"ן 44
נ השפעת המגפה בעולם על דור הY והZ, דעתכם בנושא? אוף טופיק 47
D קרן הגידור הטובה בעולם - Renaissance Technologies אוף טופיק 3
S בחור צעיר בתחילת דרכו בעולם ההשקעות שוק ההון 8
Adrian דיון | האם עשיתם טעויות בעולם העסקים? אם כן, מהן? שוק ההון 1
Z שאלה - אפשר לנצל את משבר הקורונה-ווירוס בעולם? שוק ההון 1
4 עשירי העולם והאנשים עם השליטה בעולם נגד הפשיעה אוף טופיק 7
עתיד מתוק חברה ישראלית-קנדית מחזיקה עכשיו ברובוט השתלת שיער היחיד בעולם! שוק ההון 2
amit דעתי הצנועה על המצב הפיננסי בעולם שוק ההון 39
ג VOO - מבט דרך דולר-שקל בעולם שהולך לקראת ריבית אפסית לעוד שנים רבות שוק ההון 91
Aranchik כיוונים חדשים בעולם הפיתוח התפתחות אישית 9
ג אתר נוח לשימוש עם ריכוז נתונים מ10 הבורסות הגדולות בעולם? שוק ההון 0
N השוואה שביצעתי בעולם ה: "היכן לנהל את הכסף" שוק ההון 3
amikal איך עליית הריבית בארה"ב תשפיע על הבורסה (גם בישראל וגם בעולם)? שוק ההון 17
adamshalev משקל השוק של כל מטבע בעולם שוק ההון 126
Frenchman אז בעצם, כל הכסף בעולם הוא דיגיטלי? אוף טופיק 40
ס נדלן בגרמניה בעד או נגד לעומת מקומות אחרים בעולם נדל"ן 24
א "כשהריביות בעולם עולות, כבר לא צריך להיפרד מהכסף לזמן רב כדי להרוויח" שוק ההון 2
פ תזמון שווקים ושינוי הקצאה מנייתית בעולם שוק ההון 29
O עומד להתחיל אני דרכי בעולם הזה.. שוק ההון 11
Nimrod אמון המשקיע במדינות שונות בעולם שוק ההון 26
M מסע בעולם במקביל לתוכניות פרישה - אפשרי? אוף טופיק 0
O שטיפת הפה הטובה בעולם - איך משיגים את החומרים? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 3
גיא88 צעדים ראשונים בעולם ההשקעות שוק ההון 12
R חלוקת הנכסים בעולם והשוק היעיל שוק ההון 37
daat99 קרן הנאמנות הגרועה בעולם - קרן עוקבת מדד אוף טופיק 14
mudale222 הילדה הכי מגניבה בעולם אוף טופיק 1
Matias Katz בורסות שונות בעולם שוק ההון 4
D בורסות בעולם שוק ההון 4

נושאים דומים

Back
למעלה