• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

מתמטיקה כאינדיקציה להשתלבות בעולם הקוד

אלה91

משתמש רשום
דירוג
23
היי :)

נשגבה מבינתי להבין באופן וסופי ומוחלט את הקשר בין הרמה של אינדבידואל במתמטיקה לבין הצפי להצלחתו כמתכנת, ובכלל, השתלבות בתחום.
סיפור שהיה בדיוק לפני שנה.

קצת רקע עליי,
סיימתי אי שם בתיכון אחרי דם, יזע ודמעות 4 יח"ל במתמטיקה בציון 90, ואת הקורסים בסטטיסטיקה וכלכלה
שהיו בתואר (הכי מיותר בעולם לפי מדד ג'ונס) בתקשורת, עברתי יחסית בציונים סבבה.

לפני כשנה, ביקשתי לטעום מתחום הקוד ואצתי רצתי להירשם לקורס תכנות שעלותו כ25K.
חבריי ההייטקיסטים המתוקים עצרו בעדי ואמרו:
"קודם כל תעשי קורס קצת באינטרנט בקוד ותראי אם בכלל יש חיבור".

אז התחלתי לעשות קורס בPython, ומה אומר לכם?

חוויתי קשיים על ההתחלה, ברמת ה"תיצרי פונקציה שמרכיבה את המספרים בסדר עולה",
עם כל הקשיים, כן נהניתי, אבל עדיין, אמרתי לעצמי אם אני מתקשה על ההתחלה מה יהיה בהמשך..

אחרי חודש של התקשות מול תרגילים פשוטים, החלטתי לרדת מזה.

לאחרונה ישבתי עם כמה חברים שהרבה מהם מתכנתים.
חלקם אמרו שלא צריך להיות טוב במתמטיקה בשביל להצליח בתכנות, שזה כבר מוזר לי,
כי כשניסיתי לתכנת, זה ממש הזכיר לי את הלוגיקה שצריך להפעיל במתמטיקה.
מישהו אחר העיד על עצמו שהיה חלש במתמטיקה בתיכון, היום עובד כמתכנת לאחר קורס במכללה כלשהי.

הוא טוען, שהוא ממש לא טוב במתמטיקה, ואם היו עושים לו מבחנים שתלויים בכך לחברה הוא לא היה מצליח לעבור אותם.
וגם...שלבד הוא לא היה מצליח ללמוד תכנות, הוא חייב מסגרת, מדריך וכו'.

עכשיו אני תוהה בקול רם, מה האינדיקציה שכן אצליח בתכנות?
אולי מה שגרם מלכתחילה לאי הצלחתי בתרגילים היה נעוץ בכך שלמדתי לבד?
ואז המסקנה מגיעה שאולי אם אירשם לקורס ואלמד בצורה מסודרת כן אצליח?
זה שאלה קשה בשבילתי כי אני לא רוצה לזרוק 25K לאוויר.....

תנסי גם אתר אחר.

אבל אם לא הולך, אז לא. צריך איזה נטייה טבעית ללוגיקה.
בכל אופן בטוח לא הייתי זורק על זה 25K.
+1
סכום מטורף, שנס מותניים, כך את הזמן, בלי לחץ ובתור התחלה תחפש אתרים חינמיים.
יש גם מספר דיונים בנושא כאן בפורום.
תשקיע מאמץ מינימלי לחפש בפורום.
קבל השראה מ:
בהצלחה.

היי @אלה91

אין קשר בין השניים בעולם של היום.
פעם היה קשר ישיר וחזק ביניהם, וכשאני אומר פעם, אני מתכוון ל1960 ו-...

היום הכל מפושט לרמת ה"הנה אגוז מפוצח, רק תשתמש".
אל תשלמי לאף אחד 25k ש"ח על קורסים בתכנות. אפשר ואף רצוי ללמוד לבד.
לא כולם מסתדרים עם ללמוד לבד, זה נכון, מצד שני, אפשר לקחת מורים פרטיים ולא לשלם רבע או חמישית שכר שנתי על זה.

כל ההתחלות קשות, ובמיוחד בתכנות.
תכנות זו צורת חשיבה והבנה של איך לבצע אינסטלציה, (כן, כמו שרברב) בין כל הרכיבים כדי לקבל את מה שרצית.

אין ספק שמדובר בשינוי חשיבה, אבל זה אפשרי, עובדה, אנשים עושים את זה.
גם אנשים שלא למדו 4 שנים מדמ"ח.

לדעתי האישית פרט לתחומים מאוד ספציפיים(לחשבי למשל על אלגוריתמים למיון מידע) כדי להיות מפתח מספיק לדעת חשבון(לוח הכפל, אחוזים, שארית...).

פיתוח תוכנה דורש חשיבה מאוד אבסטרקטית(זו התעסקות בלוגיקה טהורה שאת צריך להחזיק\לאסוף בראש ואז לבטא דרך קוד) שאני אישית לא מצאתי שום קשר בינה לבין לדעת לחשב מינימום ומקסימום של פונקציה ובטח שלא צריך לחשב אינטגרלים או לפטור משוואות דיפרנציאליות חלקיות.

לעניין ההתנסות שלך עם קוד, את כן צריכה להבין שזה תחום שבו מצפים ליכולות אוטודידקטיות גבוהות, סביר להניח שלא יחזיקו לך את היד, תקבלי משימה ויצפו שתדעי לפטור אותה(וזה הרבה פעמים אומר ללמוד דברים חדשים תוך כדי תנועה - כמובן שככל שיודעים יותר ככה גם יותר קל ללמוד דברים חדשים).

לעניין הקורס ב-25K, אני מחזק את מה שכבר כתבו פה, תנסי לבד. אם את מחפשת מסגרת אז לדעתי המסגרות של אינפינטי ואקספריס(תריצי חיפוש בפורום ובגוגל) מספקות מסגרת מאוד טובה שבה האינטרס שלך ושל מי שמעביר את ההכשרה מתכנסים לאותה הנקודה(ההכשרה לא עולה כסף אבל בתום ההכשרה את מתחייבת לעבוד דרך החברה שעשתה לך את ההסבה כאשר אם לוקחים לך חלק מהשכר), בניגוד למי שמעביר לך קורס של 25K והוא את שלו עשה כבר ברגע שהעברת את הכרטיס אשראי.

אחד הקשיים בכניסה לעולם התכנות הוא שבשלבים הראשונים מדברים אותך בהגדרות שאפילו הן עצמן לא מובנות, ואז כשמנסים להבין מה ההגדרה אומרת, צריך להכיר עוד הגדרות שגם הן חדשות עבורך. אז משימה של "לכתוב תכנית שמדפיסה על המסך hello world" דורשת להתקין איזשהי תכנה שבתורה מצריכה עוד תוכנה וצריך לשנות כל מיני הגדרות מערכת שלא מבינים מה הן עושות, ואז כשמתחילים לכתוב את הקוד צריך ללמוד תחביר חדש ולהבין למה משהו עם מרכאות או עם גרש ולמה יש סוגריים רגילים או מסולסלים ולמה צריך להגדיר תכנית שמקבלת ארגומנט שלא משתמשים בו.
אם להקביל את זה למשהו אחר, להיכנס לעולם התכנות מאפס זה קצת כמו להגר למדינה שלא מכירים את השפה שלה (ותושביה לא יודעים אנגלית) והתרבות שלה שונה מהתרבות המערבית.

אז השלבים הראשונים הם הקשים ביותר, כי צריך גם ללמוד תחביר וגם עקרונות תכנותיים וכו'. אני מציע להתחיל את הלמידה בשלב הראשון בעבוד קצת על עיוור - פחות להבין למה צריך לעשות משהו אלא איך צריך לעשות, ואחרי שמבינים קצת יותר טוב את האיך, להבין גם את הלמה (וזה תהליך שנמשך הרבה כי לכל תשובה ללמה יש שאלה נוספת שעולה ממנה).

מבחינת מתמטיקה - אני חושב שאפשר למצוא מספיק תחומים בעולם התכנות שלא מצריכים יכולת מתמטית גבוהה. כן צריך מוח, יכולת ללמוד, לאלתר, לא לפחד מדברים חדשים ולעשות דברים שלפעמים הם קשים. ככל שמתמקצעים, הדברים שעשית בעבר נהיים פשוטים יותר ויותר קל ללמוד דברים חדשים, כי הם יהיו דומים למשהו אחר שכבר התנסית בו - קצת כמו אותו אחד שהיגר למדינה זרה בדוגמה הקודמת, ועכשיו כשיש לו כבר אוצר מילים מספיק כדי לדבר הם המקומיים, הוא יכול להבין גם את התרבות שלהם ולהרחיב את הכרת השפה שלהם.

היי :)

נשגבה מבינתי להבין באופן וסופי ומוחלט את הקשר בין הרמה של אינדבידואל במתמטיקה לבין הצפי להצלחתו כמתכנת, ובכלל, השתלבות בתחום.
סיפור שהיה בדיוק לפני שנה.

קצת רקע עליי,
סיימתי אי שם בתיכון אחרי דם, יזע ודמעות 4 יח"ל במתמטיקה בציון 90, ואת הקורסים בסטטיסטיקה וכלכלה
שהיו בתואר (הכי מיותר בעולם לפי מדד ג'ונס) בתקשורת, עברתי יחסית בציונים סבבה.

לפני כשנה, ביקשתי לטעום מתחום הקוד ואצתי רצתי להירשם לקורס תכנות שעלותו כ25K.
חבריי ההייטקיסטים המתוקים עצרו בעדי ואמרו:
"קודם כל תעשי קורס קצת באינטרנט בקוד ותראי אם בכלל יש חיבור".

אז התחלתי לעשות קורס בPython, ומה אומר לכם?

חוויתי קשיים על ההתחלה, ברמת ה"תיצרי פונקציה שמרכיבה את המספרים בסדר עולה",
עם כל הקשיים, כן נהניתי, אבל עדיין, אמרתי לעצמי אם אני מתקשה על ההתחלה מה יהיה בהמשך..

אחרי חודש של התקשות מול תרגילים פשוטים, החלטתי לרדת מזה.

לאחרונה ישבתי עם כמה חברים שהרבה מהם מתכנתים.
חלקם אמרו שלא צריך להיות טוב במתמטיקה בשביל להצליח בתכנות, שזה כבר מוזר לי,
מישהו אחר העיד על עצמו שהיה חלש במתמטיקה בתיכון, היום עובד כמתכנת לאחר קורס במכללה כלשהי.

הוא טוען, שהוא ממש לא טוב במתמטיקה, ואם היו עושים לו מבחנים שתלויים בכך לחברה הוא לא היה מצליח לעבור אותם.
וגם...שלבד הוא לא היה מצליח ללמוד תכנות, הוא חייב מסגרת, מדריך וכו'.

עכשיו אני תוהה בקול רם, מה האינדיקציה שכן אצליח בתכנות?
אולי מה שגרם מלכתחילה לאי הצלחתי בתרגילים היה נעוץ בכך שלמדתי לבד?
ואז המסקנה מגיעה שאולי אם אירשם לקורס ואלמד בצורה מסודרת כן אצליח?
זה שאלה קשה בשבילתי כי אני לא רוצה לזרוק 25K לאוויר.....
האינדיקציה הכי טובה היא: האם את נהנית ללמוד משהו לבד. ככה מתקדמים מקצועית בעולם הזה, אוטודידקטיות.
כמה קשה לא רלוונטי, מתרגלים עד שנכנס למוח. צריך להינות מהדרך... ובשביל להעריך את זה לא צריך קורס.

בהצלחה

לא צריך באמת יותר ממתמטיקה בסיסית אולי יותר לוגיקה מתמטית וגם זה לא תמיד

אם כי יש ויש אבל לרוב לא יהיה צורך ברמה גבוהה כל כך

אני עשיתי 3 יחידות בבית הספר אם כי אחרי זה עשיתי תואר ושם הייתי צריך לחרוש על המתמטיקה אבל בשביל לסיים את התואר ורק בשביל זה

בנתיים, ואני עובד כמתכנת אין שום צורך במתמטיקה ברמה גבוהה זה נחמד שיש ויכול להקל בחישובים ולוגיקה טובה תמיד עוזרת אבל בואי נגיד ש 4 יחידות זאת רמה שבהחלט תספיק לתפקיד פיתוח ממוצע

קשה לתת אינדיקציה שתצליחי..

צריך המון כוח רצון והתמדה..

אני גם במהלך התואר גם אחרי שנה אחרי שהתחלתי את התואר עוד נאבקתי בתכנות ועוד חשבתי שזה לא בשבילי ורציתי לפרוש.. דווקא מתכנות היה לי קשה יותר מהמתמטיקה

אבל לא הייתי מוכן לוותר לעצמי כי לא ראיתי את עצמי בשום מקצוע אחר או במקצוע אחר שאסבול בו כי ידעתי שאני רוצה משהו שקשור להתעסקות עם מחשבים ברמת התוכנה (ניסתי לפני קורס טכנאי pc ופחות התחברתי ועזבתי במהלך הקורס

הנקודה שלי שתשאלי את החברים שלך איך המקצוע ומה הם עושים תנסי לדמיין אותך עובדת בזה מוטיבציה ורצון לעבוד זה המפתח קודם כל גם אם יהיה לך קשה בדרך

בהצלחה, מקווה שמה שכתבתי יתרום לך ולא יבלבל עוד יותר

נערך לאחרונה ב:
אחד הקשיים בכניסה לעולם התכנות הוא שבשלבים הראשונים מדברים אותך בהגדרות שאפילו הן עצמן לא מובנות, ואז כשמנסים להבין מה ההגדרה אומרת, צריך להכיר עוד הגדרות שגם הן חדשות עבורך. אז משימה של "לכתוב תכנית שמדפיסה על המסך hello world" דורשת להתקין איזשהי תכנה שבתורה מצריכה עוד תוכנה וצריך לשנות כל מיני הגדרות מערכת שלא מבינים מה הן עושות, ואז כשמתחילים לכתוב את הקוד צריך ללמוד תחביר חדש ולהבין למה משהו עם מרכאות או עם גרש ולמה יש סוגריים רגילים או מסולסלים ולמה צריך להגדיר תכנית שמקבלת ארגומנט שלא משתמשים בו.
אם להקביל את זה למשהו אחר, להיכנס לעולם התכנות מאפס זה קצת כמו להגר למדינה שלא מכירים את השפה שלה (ותושביה לא יודעים אנגלית) והתרבות שלה שונה מהתרבות המערבית.

אז השלבים הראשונים הם הקשים ביותר, כי צריך גם ללמוד תחביר וגם עקרונות תכנותיים וכו'. אני מציע להתחיל את הלמידה בשלב הראשון בעבוד קצת על עיוור - פחות להבין למה צריך לעשות משהו אלא איך צריך לעשות, ואחרי שמבינים קצת יותר טוב את האיך, להבין גם את הלמה (וזה תהליך שנמשך הרבה כי לכל תשובה ללמה יש שאלה נוספת שעולה ממנה).

מבחינת מתמטיקה - אני חושב שאפשר למצוא מספיק תחומים בעולם התכנות שלא מצריכים יכולת מתמטית גבוהה. כן צריך מוח, יכולת ללמוד, לאלתר, לא לפחד מדברים חדשים ולעשות דברים שלפעמים הם קשים. ככל שמתמקצעים, הדברים שעשית בעבר נהיים פשוטים יותר ויותר קל ללמוד דברים חדשים, כי הם יהיו דומים למשהו אחר שכבר התנסית בו - קצת כמו אותו אחד שהיגר למדינה זרה בדוגמה הקודמת, ועכשיו כשיש לו כבר אוצר מילים מספיק כדי לדבר הם המקומיים, הוא יכול להבין גם את התרבות שלהם ולהרחיב את הכרת השפה שלהם.

אני עוד זוכר שבהתחלה כתבו לי להדפיס שלום עולם ולא ראיתי דום מדפסת מחוברת ולא הבנתי איך אני אמור להדפיס עם אין מדפסת XD

לדעתי זה אכן כך, גם בתכנות של היום.
יש מתכנתים שעובדים בשיטת 'תרביץ לזה עם פטיש עד שזה נראה עובד' וככה גם נראית התוצאה (והיציבות שלה)

אין הרבה קשר בין לוגיקה כמו שיש במתמטיקה ללימודי המתמטיקה בבי"ס, בייחוד מה שיש ב3-4 יחידות. הדבר היחיד שמרגיש לי מוכר זה הוכחת למה - הוכחה בסתירה, הוכחה באינדוקציה, וכו' - דומים לתהליכים הלוגיים שעושים.

עכשיו שכתבתי את זה, אני אלך לקרוא את שאר התגובות :) מרגיש לי שרובם מסכימים (שיש לוגיקה, ולא ממש מתמטיקה)

יש באתר Campus IL קורסי תכנות טובים בחינם כמו:
self.py
next.py
צעדים ראשונים במדעי המחשב ותכנות בפייתון
ועוד כמה קורסים נוספים בנושא תכנות ומדעי המחשב בחינם.

אני אישית מאוד התקשתי בהתחלה, חרשתי מלא, אבל זה לא נכנס לי למוח. הדבר החשוב ביותר לדעתי בלימוד תכנות זה תרגול. רק אחרי שתרגלתי מלא במשך שבועות החומר נכנס לי סוף סוף לתוך המוח וגם צורת החשיבה שלי השתנתה.

המפתח הוא תרגול, ואפשר לחפש גם מדריכים בגוגל וביוטיוב בנושאים שאת מתקשה.

בהתחלה גם שאלתי את עצמי האם כולם יכולים ללמוד תכנות? אולי אני לא מספיק חכם בשביל זה? וגם פרשתי כמה חודשים מלימודי תכנות בגלל שלא הצלחתי. היום במחשבה לאחור אני מבין שזו הייתה מחשבה מטופשת, מכיוון שפשוט צריך לאמן את המוח כמו שמאמנים שריר. אי הצלחה ופרישה זה רק עניין מנטלי לדעתי.

נערך לאחרונה ב:
יש מעלה מאד גדולה בללמוד עם מורה ועם מסגרת מחייבת,
אני למשל התחלתי ללמוד לבד תכנות, מצד אחד התחברתי מאד
מצד שני אחרי כמה שיעורים בודדים זנחתי את העניין מחוסר מחויבות.
החלטתי ללכת על זה בכל הכח ולקחתי קורס שנתי בסכום קרוב לסכום שציינת
אבל זה נעשה אחרי שהיה ברור לי שאני נמשכת למקצוע וניסיתי את זה.
נקודה נוספת זה החומר המקיף שהקורס מלמד ונרשמתי אחרי שוידאתי שהנושאים מעודכנים למה שנדרש בשוק היום.

לדעתי כדאי לך לנסות אתר אחר של לימוד השפה, אפילו תשקלי קורס ביודמיי שיש עליו המלצות טובות.

אם עדיין יהיה צורך בלקחת מורה/קורס תוכלי לשקול ברצינות.

נאמרו פה כמה דברים נכונים;
אבחנה בין לאהוב את התחום לבין להיות טוב בו. אם את אוהבת את התחום, להפוך להיות טובה בו זה רק עניין של התמדה ולמידה ובמובן הזה קורס איכותי בתשלום יכול להאיץ תהליכים. מה שהוא לא יכול לעשות זה לגרום לך לאבוב משהו שאת לא אוהבת ובשביל זה קורס חינמי טוב באותה מידה בשביל להבין אם יש חיבור.
לגבי מתמטיקה - יש חפיפה מסיימת עם תכנות אבל אני חושב שבעיקר מדובר בחפיפה שנובעת מיכולת חשיבה לוגית שנדרשת לשני התחומים. אבל בהחלט אין חפיפה הכרחית בין להיות טוב באחד וטוב בשני או לאהוב את האחד ולאהוב את השני. אני שונא מתמטיקה ואוהב תכנות, כי בשבילי תכנות זה כלי הנדסי לבניה של דברים בעולם האמיתי ואילו מתמטיקה זה טחינת מים למטרות אקדמיות. אני לעולם לא אוהב לעסוק במתמטיקה כמקצוע ואילו אני עוסק בתכנות כבר 20 שנים.
לכן - תביני אם את אוהבת את זה ואם כן לכי בכל הכח ללמוד ולהשתפר שזה תהליך שאף פעם לא נגמר.
אבל צריך להיות ריאלים - בלי נסיון או תואר או רקע צבאי בתחום, יהיה קשה להתקבל לעבודה. יש על זה מלא דיונים בפורום, מציע לקרוא גם אותם. זה יצריך הרבה השקעה מהצד שלך.

בתיכון לומדים חשבון דיפרנציאלי ואינטגרלי שזה מתמטיקה של מהנדסים,
אבל מה לעשות שבעולם התכנות צריך מתמטיקה דיסקרטית שאת זה לא למדת ומשם כל הקשיים שאת חווה.

אולי יום אחד במשרד החינוך יתפסו קצת שכל ויעשו שני מסלולים של לימודי מתמטיקה

בוקר אור.
פוגש את השאלה ב-2 אופנים. גם ממי שרוצה להתחיל לפתח וגם ממי שלא מצליח "לגמור את החודש".
המדובר הוא בחשבון של יסודי ולא אלגברה או מתמטיקה של תיכון, שלא לדבר על אוניברסיטה.
לפחות ביום יום.
(ביננו, כמה קשה לסכום טור X ו/או/ להתקדם בלולאה כל פעם בצעד אחד?)
הרבה זה פסיכולוגיה -
ברמת ה"תיצרי פונקציה שמרכיבה את המספרים בסדר עולה",
או שדילגת על כמה שלבים בקורס המדובר או ש...
כי בשלב הזה היית אמורה לדעת שיש איזו רשימה/ מערך עם מספרים לא ממויינים שהפונקציה המדוברת (קופסה שחורה בעתיד) אמורה לקבל ולהחזיר את הרשימה בצורה ממויינת.
מ - 1 למליון. (סדר עולה)
יכול להיות שיש לך איזו פוביה לא מודעת מתכנות?

בדרך כלל מה שצריך יהיה "לוגיקה"/ יכולת לפרק בעיות לרמתן הבסיסית ולפתור אותן בשלבים:
- הפונקציה תקלוט רשימה.
- אני אחזיק רשימה ריקה.
- אשתמש במשתנה עזר להחזיק את האיבר הראשון ברשימה שקיבלתי.
- אמצא את המספר (איבר) הקטן ביותר (ע"י השוואה) ואוסיף אותו למערך הריק, משתנה עזר מתעדכן למספר הקטן ביותר.
- אמצא את המספר הקטן ביותר שגדול ממשתנה העזר ואוסיף אותו למערך, משתנה עזר מתעדכן.
* בעצם, זה יהיה בלולאה, כי אני לא יודע מה גודל המערך שאקבל.
* בעצם, אני כותב בפייתון, אז פשוט אקרא ל-SORT על הרשימה.

דוגמה היתולית לשימוש באלגוריתם - להכין סנדוויץ חמאת בוטנים וריבה.

נ.ב.
אני אתן דוגמה מהיום יום שלי...
עברתי על תוכנית שקיבלה מק"ט בן 13 ספרות, פירקה אותו ל - 13 תוים ואז עם 13 IF's חיפשה את ה-תו הראשון. (יכול להיות 718, יכול להיות 7120001563...)
כדי להמנע משינויים דרסטיים בקוד...
הפכתי את 13 התוים למערך ושימוש בלולאה למצוא את התו הראשון שלא מכיל " ".

נ.נ.ב.
היום אני כמעט תמיד עורך שינויים דרסטיים בקוד, בתור צוות "מודרניזציה" של איש אחד.

נערך לאחרונה ב:
קיבלת לייק בעיקר על הסרטון המעולה שנותן הצצה לחיי המתכנת

גם לי היה מאוד קשה עם הרבה מאוד מהדברים.
10 שנים אחכ של למידה, קצת יותר טוב :)

זה כמו כל דבר אחר.. צריך לעבוד הרבה עד שהחומר נקלט

נושאים דומים

Back
למעלה