• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

דעתי הצנועה על המצב הפיננסי בעולם

• פותח הנושא amit
  • פורסם בתאריך

amit

משתמש בכיר
דירוג
4,339
במשך שנים בנקים מרכזיים התנהלו באופן הבא - כשיש משבר/ ירידות מחירים -מורידים ריבית ומרחיבים את כמות הכסף בשוק-כך יוצרים אינפלציה שמאזנת את הירידות.
כשיש אינפלציה גבוהה מידי מעלים ריבית ,מצמצמים את הכסף בשוק וכך מקטינים אותה.

האינפלציה היא גם כלי שעוזר לבנק המרכזי להחליט האם ניתן להמשיך ולהוריד את הריבית.

מה שקורה בשנים האחרונות הוא חסר תקדים, הריביות בעולם מאוד נמוכות ,הוזרמו כמויות אדירות של כסף לשוק,אבל לא רואים אינפלציה-הבנק מבחינתו יכול להמשיך ולהרחיב.
ברור לכל אחד שלא ניתן לייצר כסף משום מקום , אם נדפיס עוד ועוד דולרים בסופו של דבר הדולר יאבד מערכו . זו בעצם האינפלציה .
אין הבדל בין משק בו
המשכורת היא x2 , סל מצרכים × . לבין
משכורת של 4× וסל מצרכים של 2× .

אלא שיש הבדל אחד קטן.
הנכסים הריאלים מתנפחים , נדלן וגם מניות עולים ועולים ואין לזה ביטוי בשום מדד, מבחינת הנגיד -אין אינפלציה.

אם התהליך לא ייפסק , הנכסים הריאלים יעלו לרמות לא הגיוניות.
תחשבו על אנשים שמרוויחים משכורת רגילה שמספיקה לסל מצרכים רחב , שכירות ,אוכל ,תחבורה ,בילויים , אבל לא תספיק לקניית דירה/פתיחת עסק לעולם .
פיאודליזם וימי הביניים.
את התהליך קל יותר לראות בנדלן כי צריך לקנות דירה שלמה כדי לקבל בעלות .
אבל זה קורה גם בבורסה.
כשהבורסה טסה לשמיים ,הכסף שאתם משקיעים יספיק רק לשברירי החזקה -והשברירים האלה הולכים וקטנים מיום ליום.

אין לי ממש פואנטה או פתרון ,רק נקודה למחשבה.

אם התהליך לא ייפסק , הנכסים הריאלים יעלו לרמות לא הגיוניות.

זו בהחלט המציאות אלה כללי המשחק, כל אחד צריך לשבור את הראש כדי להחליט כיצד לפעול בתנאים הקיימים.

@amit
כשתהיה ריבית שלילית שנתית של מינוס 3 אחוז בכל העולם, אז כולם, בלי יוצא מן הכלל, יקנו נכסים ראליים.
בסך הכל זה חיובי, אנשים יקראו על השקעות. אף אחד לא ישים כסף בפיקדון בבנק.

אני דווקא מסתכל על זה בכיוון חיובי.
היצור עוקף את הצריכה בגלל זה לא נוצרת אינפלציה.
לדעתי, זה פתח לשלב הבא של האנושות.
כל כך הרבה שפע שעבורו אנחנו לא צריכים לעבוד קשה.

ברור לכל אחד שלא ניתן לייצר כסף משום מקום , אם נדפיס עוד ועוד דולרים בסופו של דבר הדולר יאבד מערכו . זו בעצם האינפלציה .
אבל לא רואים אינפלציה-הבנק מבחינתו יכול להמשיך ולהרחיב.

שני המשפטים האלה מסבירים את מה שקורה, תיאורטית כל עוד אין אינפלציה אין שום בעיה להמשיך להדפיס, כי ההדפסות לא הולכות לצרכנים אלא לגופים הפיננסיים, ביפן הם מוכיחים את זה כבר 30 שנה.

אני דווקא מסתכל על זה בכיוון חיובי.
היצור עוקף את הצריכה בגלל זה לא נוצרת אינפלציה.
לדעתי, זה פתח לשלב הבא של האנושות.
כל כך הרבה שפע שעבורו אנחנו לא צריכים לעבוד קשה.
מצד אחד כן, אחלה לצרוך ולהנות.
מצד שני -שכבה מצומצמת של בעלי נכסים מבצרת את מעמדה באופן בלתי הפיך .

שני המשפטים האלה מסבירים את מה שקורה, תיאורטית כל עוד אין אינפלציה אין שום בעיה להמשיך להדפיס, כי ההדפסות לא הולכות לצרכנים אלא לגופים הפיננסיים, ביפן הם מוכיחים את זה כבר 30 שנה.
אם היית מרוויח ריאלית כפול ממה שהיית מרוויח היום(מבחינת צריכה כמובן) , אבל במקביל כל הדירות בעולם היו עולות 10m שח ולא משאירות לך סיכוי לקנות אותן -זה בסדר מבחינתך?
(כנל מגרשים,עסקים ומניות ,אין לך מספיק כדי להשיג בעלות והשפעה על כלום ,רק לצרוך).

אם היית מרוויח ריאלית כפול ממה שהיית מרוויח היום(מבחינת צריכה כמובן) , אבל במקביל כל הדירות בעולם היו עולות 10m שח ולא משאירות לך סיכוי לקנות אותן -זה בסדר מבחינתך?
(כנל מגרשים,עסקים ומניות ,אין לך מספיק כדי להשיג בעלות והשפעה על כלום ,רק לצרוך).
לא הבנתי איך הגעת למסקנה שאני ארוויח כפול ממה שאני מרוויח היום, מה שאמרתי זה שהדפסות לא מגיעות לכיס של האדם הרגיל ולכן לא ייגרמו אינפלציה. לגבי נכסים, הבעיה היחידה היא אכן עניין הדיור, אבל תיאורטית ריבית נמוכה אמורה לאפשר לחברות בניה לבנות כמויות של דירות שיצמצמו את העליה במחירים. נכון שאי אפשר יהיה למנוע לחלוטין עליה, אבל זה הכל מחיר מול תועלת.

לא הבנתי למה המצב כל כך שונה? אתה טוען שכשיש אינפלציה גבוהה מעלים ריבית כדי לעלות את מחיר הכסף ולהקטין את האינפלציה כשהיא נמוכה מורידים ריבית כדי שהכסף יהיה יותר זול וזה למעשה מגדיל את האינפלציה..

אבל למעשה הבנק המרכזי בארצות הברית יכול להדפיס כמה כסף שבא לו בתיאוריה..
אז הוא יכול ליצור אינפלציה עודפת מלאכותית כדי לעלות את הריבית ולהמשיך ככה עד שהריבית חוזרת לריבית הממוצעת ההיסטורית או משהו כזה.. נניח 5-7%? סתם זורק מספר.. ואז להקטין בהדרגה את הדפסת הכסף שמצד אחד לא יגרום לשפל כלכלי ומצד שני יאפשר לשמור על ריבית 5-7% ואם במקרה יבוא שפל אז מורידים קצת ריבית.. ותכלס אפשר להמשיך לשחק עם הדפסות כסף והגדלת ריבית עד שמגיעים למצב ה"רצוי" לא יודע אם יש מצב שאפשר להגדיר אותו כ רצוי...

אף אחד לא מצמיד אקדח לרקה של האזרחים הפשוטים ומכריח אותם לצרוך ולנסוע 5 פעמים בשנה לחו"ל.
אם הם בוחרים לצרוך ולא לצבור נכסים ריאליים אז זו בעיה שלהם.

אף אחד לא מצמיד אקדח לרקה של האזרחים הפשוטים ומכריח אותם לצרוך ולנסוע 5 פעמים בשנה לחו"ל.
אם הם בוחרים לצרוך ולא לצבור נכסים ריאליים אז זו בעיה שלהם.

נראה לי שהטענה שלו היא שהנכסים הריאלים עולים כל כך מהר מול השכר והעליה של השכר הריאלי שיעלו לאט כל כך ואם לוקח לך 100 משכורות לקנת נכס ריאלי X אז עוד שנה יקח לך 105 משכורות ועוד 10 שנים יקח לך 200 משכורות וכו...

אז גם אם הוא יחסוך את כל הכסף לעולם הוא לא יצליח להשיג נכס ראלי שיכל אתמול ושלשום עם אותו כסף
ועל אחת כמה וכמה דירה שזה משהו שיקר יותר ממניה בודדת שצריך הון ראשוני דיי גדול כדי לקנות

נערך לאחרונה ב:
נראה לי שהטענה שלו היא שהנכסים הריאלים עולים כל כך מהר מול השכר והעליה של השכר הריאלי שיעלו לאט כל כך ואם לוקח לך 100 משכורות לקנת נכס ריאלי X אז עוד שנה יקח לך 105 משכורות ועוד 10 שנים יקח לך 200 משכורות וכו...

אז גם אם הוא יחסוך את כל הכסף לעולם הוא לא יצליח להשיג נכס ראלי שיכל אתמול ושלשום עם אותו כסף
ועל אחת כמה וכמה דירה שזה משהו שיקר יותר ממניה בודדת שצריך הון ראשוני דיי גדול כדי לקנות
זה בדיוק מה שאני אומר.
יום אחד זה יגיע ל1000 משכורות ואז מי שאין לו לא יוכל לחלום על לקנות .

אבל למעשה הבנק המרכזי בארצות הברית יכול להדפיס כמה כסף שבא לו בתיאוריה..
ברור שזה לא אפשרי. אתה לא יכול להמציא כסף לאורך זמן בלי שיהיה לזה מחיר.

זה נכון בלי קשר.
הכוונה בנכס ריאלי שיצמח לפחות בקצב האינפלציה - ורצוי יותר מהר.

זה לא בלתי הפיך.
מעבר לזה, בעולם שבו השפע כל כך מצוי, איפה המעמדות נכנסות לתמונה?

לא הבנתי איך הגעת למסקנה שאני ארוויח כפול ממה שאני מרוויח היום, מה שאמרתי זה שהדפסות לא מגיעות לכיס של האדם הרגיל ולכן לא ייגרמו אינפלציה. לגבי נכסים, הבעיה היחידה היא אכן עניין הדיור, אבל תיאורטית ריבית נמוכה אמורה לאפשר לחברות בניה לבנות כמויות של דירות שיצמצמו את העליה במחירים. נכון שאי אפשר יהיה למנוע לחלוטין עליה, אבל זה הכל מחיר מול תועלת.
זו היתה דוגמא.
השכר הממוצע היום הוא 10200, לפני 10 שנים הוא היה 7800, עלה ב30%.
הנדלן בארץ עלה בהרבה יותר , נניח 100%.
אתם טוענים שבגלל שאין אינפלציה -אין בעיה להמשיך עם הדפסות הכסף והריבית הנמוכה.

עכשיו תחשוב על התהליך שקרה כאן ב10 השנים האלה ותבצע אותו עוד 5 פעמים.
נקבל משק שבו לא ניתן לקנות נדלן ונכסים אחרים.

זה לא בלתי הפיך.
מעבר לזה, בעולם שבו השפע כל כך מצוי, איפה המעמדות נכנסות לתמונה?
בעלות על נכסים היא חלק מהחירות של כל אחד מאיתנו.
חברה שהאזרחים שלה לא יכולים להחזיק בשום נכס ריאלי היא חברה שבה ההשפעה שלהם תהיה אפסית ,כך גם הכח הפוליטי והיכולת לשנות. סוג של דיקטטורה פיננסית.

יום אחד זה יגיע ל1000 משכורות ואז מי שאין לו לא יוכל לחלום על לקנות .
למה שקבלנים יבנו בתים שאף אחד לא קונה אותם?
או שאתה מתכוון שלכל אדם מהאלפיון העליון יהיו מספיק דירות (שקנה מהקבלנים) כדי להשכיר לכל השאר?
שני הדברים לא הגיוניים ולכן זה לא יקרה.
ואם לוקח לך 100 משכורות לקנת נכס ריאלי
החישוב הזה הוא לא האמת אלא מין צורת מדידה שנוחה לכלכלנים כדי לזהות את מגמת ההכבדה של הדיור ביחס למשכורת
במציאות אתה צריך לצבור הון עצמי של בערך 30%-40% מהנכס כדי לקנות אותו ואז להמשיך לשלם מהמשכורת שלך בתשלומים.
אם הנכס הוא 2 מיליון ואתה צריך הון עצמי של 600K והמשכורת הממוצעת היא 11K (ברוטו, לפי זה המדד מחושב) אז יש לך 55 משכורות כדי להגיע ליעד.
בהתחשב בעובדה שבישראל חלק גדול מההון העצמי לדירה ראשונה ניתן ע"י ההורים אז מדובר על תקופה קצרה בהרבה.
לא זיהיתי חירות גדולה בהיותי בעלת נדל"ן, נהפוך הוא. בכלל, החיבור בין בעלות לחירות היא אוקסימורון לדעתי :) אם כי אני שמחה שיש בבעלותי כסף אבל זה כבר נושא אחר.

חברה שהאזרחים שלה לא יכולים להחזיק בשום נכס ריאלי היא חברה שבה ההשפעה שלהם תהיה אפסית ,כך גם הכח הפוליטי והיכולת לשנות. סוג של דיקטטורה פיננסית.

אתה מסתכל על עולם אחד במשקפיים של עולם אחר.
אני אומר שלא תהיה משמעות רבה לנכסים כי השפע יהיה מצוי בקלות.
תשווה את יכולת הקניה של היום לבין זו של לפני 50,500,1000 שנה.
התהליך הזה כבר קורה, ופשוט ימשיך.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
I ניסיון של אלטשולר לשנות את דעתי להעברת הכספים למסלול עוקב מדד בהלמן צרכנות פיננסית 27
ב תואר במדמ"ח בפתוחה לרגל המצב התפתחות אישית 18
F האם קרנות הפנסיה כרגע בירידה בשל המצב? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
מ איזו קרן פנסיה מחקת סנופי בחרתם ולמה? (יש גם סיכום של תמונת המצב היום) פוסטים מאיכות נמוכה 5
de dud מחשבות על הגירה בעקבות המצב פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 1208
מ המצב בארץ ופתיחת חשבון בחו"ל צרכנות פיננסית 7
J דיון - שיקום המצב הכלכלי בלבנון. אוף טופיק 152
I תהיות על המצב הפיננסי העולמי, משבר הנדל"ן בארץ ולאן מועדות פנינו אוף טופיק 435
deussex המצב הביטחוני בארץ ומחשבות על רלוקיישן אוף טופיק 141
M מה אתם עושים עם הגמל להשקעה עם כל המצב? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
L המצב הפוליטי בקנדה אוף טופיק 117
השקעה לא מזל מה היה המצב הכלכלי כשנולדת? פוסטים מאיכות נמוכה 24
A האם מטריד אתכם המצב ברוסיה? אוף טופיק 34
V המצב הכלכלי בארץ שוק ההון 27
ג מה באמת המצב הכלכלי? כזה קשה? אוף טופיק 98
S בעקבות המצב, האם הורדתם את החלק המנייתי באופן משמעותי? שוק ההון 18
ת עד כמה המצב הכלכלי קשה ומה צופן לנו העתיד? אוף טופיק 389
F הקפאת משכנתא לאור המצב נדל"ן 29
1337justme התאמת החלק הסולידי עקב המצב העולמי שוק ההון 54
ג לאור המצב, מישהו משקיע בנפט/חברות תעופה ? שוק ההון 0