1. אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על בקשת או מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ אישי מבעל הרישיון המתאים.

ביצוע שורט למניות RSU

הנושא בפורום 'פינת המשקיעים' פורסם ע"י שמוליק קיפוד, ‏28/8/15.

1. korma

korma משתמש ותיק

למיטב ידיעתי ע"מ שאכן ביום שבו המניות תהיינה VESTED, עליך להמשיך להיות עובד החברה. אחרת, כל מנייה שאיננה VESTED חוזרת לבעלות החברה.
    כלומר אם מסיבה כלשהי לא תעבוד בחברה - לא תהיה זכאי למלוא שווי המניות ואז אתה עלול למצוא את עצמך עם שורט על מניה בלבד.

2. שמוליק קיפוד

שמוליק קיפוד משתמש בכיר

מסכים עם 1
    לגבי 2, אני מסכים ששוק המניות עולה כשוק אבל זה לא נכון עבור מניות ספציפיות. תקח לדוגמא את נוקיה (בהמשך לאנלוגית חברות מכשירי סלולר) המניה שלה די התרסקה מאז 2007 ולא חזרה לשיא שלה מאז.
    לגבי 3, אני יכול להתמודד עם התרחיש הזה (בכל מקרה זה כסף שאין לי אותו כרגע)

3. שמוליק קיפוד

שמוליק קיפוד משתמש בכיר

אתה צודק, יש פה סיכון.

daat99 אוהב/ת את זה.
  4. Yevgeny

Yevgeny משתמש בכיר

כמובן, אבל כל עוד אין לך צפי מסוים לגבי המנייה הזאת (שזה כבר בעולם של השקעות אקטיביות ואין לי מה לתרום כאן) - התוחלת של מנייה אקראית כלשהי היא חיובית לאורך זמן. ברמת מנייה בודדת מה שגדל זה השונות סביב התוחלת הזאת.

תל אביבי ו-daat99 אוהבים את זה.
  5. שמוליק קיפוד

שמוליק קיפוד משתמש בכיר

אגב אם ניתן לקזז מס רווחי הון מעלויות אופציות פוט יש פה אפשרות לקבל גידור כמעט בחינם.
    ניקח את מניית אפל שקיבלת אותה בעלות של 65$ וכיום היא שווה 112$ וכשאופציה הופכת בשלה המחיר נשאר זהה.
    אז קיבלת 11200$ מס רווחי הון - 1175$ כלומר סה"כ נטו נשאר לך 10025$.

במקרה של אופציות, קיבלת 11200$, עלות האופציה גבוהה מהמס ולכן כל המס מתקזז. סה"כ נשאר נטו 9576$.
    לכן עלויות האופציה בפועל הן 4.5%.

daat99 אוהב/ת את זה.
  6. Edward

Edward משתמש ותיק

צריך פשוט לקנות אופציות לפי התאריך המתאים. הוא יכול לקנות פוט לינואר 2017 ואז זה יעלה לו 8% בשנה בערך, שזה יקר מאוד אבל זו המהות של ביטוח.

אליך בהקשר לאמירה שאופציות זה מסוכן, אז רציתי להגיד שרק כתיבה זה מסוכן ולא קניה.

daat99 אוהב/ת את זה.
  7. daat99

daat99 משתמש בכיר

הוא לרוב יסווג אותך כסוחר ולא כמשקיע וימסה את כל הרווחים שלך משוק ההון לפי מס שולי (יש להם מבחן שבודק את זה).

ההפסד על האופציה יספק לך מגן מס.
    אם המניה עלתה ב-14% ומכרת אז אתה משלם 3.5% כמס.
    אבל הפסדת 14% על האופציה אז נשאר לך מגן מס של 10.5%.

אני נתתי ספציפית את המחיר של ינואר 2017 וזה 14%.

אני חוזר שוב - אני מחשיב הפסד של 100% מההשקעה כמסוכן ביותר.
    אולי אצלך המצב שונה ואין לך בעיה להפסיד 100% מההשקעה שלך :)

8. שמוליק קיפוד

שמוליק קיפוד משתמש בכיר

אין לי צפי מסוים לגבי המניה הספציפית, אבל כמשקיע סולידי אני סולד מהחזקת מניה אחת שמהווה את רוב התיק

daat99 אוהב/ת את זה.
  9. שמוליק קיפוד

שמוליק קיפוד משתמש בכיר

התכוונתי לשאלה של האם החברה בורסאית

10. אורי ג.

אורי ג. משתמש בכיר

שמוליק: אפשר לקזז הפסד מול רווח אבל שים לב השרווח או ההפסד מחושב אך ורק בעת המימוש. לא מימשת = לא הרווחת/הפסדת.

daat99 אוהב/ת את זה.
  11. שמוליק קיפוד

שמוליק קיפוד משתמש בכיר

אני מתכנן לממש ברגע שהמניה תהפוך לvested.
    זו גם הסיבה שאני רוצה ל"גדר" אותה.

daat99 אוהב/ת את זה.
  12. Yevgeny

Yevgeny משתמש בכיר

מובן. אם אתה אכן מוכן לשלם סכום מסוים כדי להתגונן מתנודתיות בעתיד - כמו בביטוח, יש חלופות שונות, חלקן מורכבות יותר מאחרות.

זה תלוי מאוד בשוק האופציות הקיים עבור המנייה הספציפית, אבל ברמת העיקרון, קיימות אפשרויות אפשר לבטח את עצמך רק על אירועים מגודל מסוים ומעלה (רכישת אופציות פוט מחוץ לכסף - בדומה להשתתפות עצמית שרק מסכום נזק מסוים ומעלה אתה מקבל החזר), או לחלופין להגביל את גבוה הביטוח לסכום מסוים (ברכישת אופציית פוט בודדת הכיסוי שלך (וההתחייבות של מי שמכר לך אותה) לכאורה בלתי מוגבל - מה שמייקר את הביטוח, יש אפשרויות מורכבות יותר שמגבילות את גובה הכיסוי המקסימלי שתקבל במקרה של אבדן ערך - שקול לתקרת כיסוי ביטוחית).
    כלומר יש דרכים להשתמש במכשיר הזה כדי לרכוש ביטוח מוגבל יותר שמתאים לצרכיך - ובהתאם העלויות שלו יכולות להיות נמוכות יותר. זה כן דורש הבנה טובה יותר של עבודה עם אופציות, וזה גם תלוי במיסוי, עמלות ועלויות מסחר, ומה המכשירים שזמינים בשוק עבור המנייה הספציפית. עבור ניירות מאוד סחירים גם שוק הנגזרים יהיה מפותח יותר.

daat99 אוהב/ת את זה.
  13. שמוליק קיפוד

שמוליק קיפוד משתמש בכיר

איפה אני יכול למצוא מידע על אופציות פוט של מניות?
    הכוונה לעלויות ספציפיות פר מניה

daat99 אוהב/ת את זה.
  14. אורי ג.

אורי ג. משתמש בכיר

daat99 אוהב/ת את זה.
  15. daat99

daat99 משתמש בכיר

@שמוליק אני חוזר על האזהרה שלי.
    אופציות זה דבר מסוכן שיכול לגרום וגורם להפסדי ענק!

כמובן שההחלטה הסופית היא שלך אבל כל מי שאני נתקלתי בו שהתחיל להתעסק עם אופציות (כולל אני) הפסיד הון תועפות.
    אף אחד מהאנשים הללו לא הבין את ההשלכות לפני שהוא נכנס לתחום וכולנו חשבנו שאנחנו מבינים כי זה נראה מאוד פשוט "אני בסך הכל מבטח את עצמי מנפילות...".

אתה כמובן יכול ורשאי לעשות כרצונך ואני מוכן להציג את המידע שכן יש לי אבל אני חושב שאם תלך על זה אז אתה תצטרף לרשימה של האנשים שהפסידו הרבה יותר ממה שהם תכננו.

16. שמוליק קיפוד

שמוליק קיפוד משתמש בכיר

דעת, קראתי את האזהרה שלך ואני באמת לוקח אותה בחשבון.

אני ממשיך לשאול סתם כי זה מענין אותי ולא בגלל שאני רוצה לעשות את זה.
    בדקתי באתר שאורי הביא (תודה!) ויוצא שעלות האופציה היא כ- 16% ממחיר המניה לינואר 2017.
    בעלות כזאת גבוהה צריך גם לקחת בחשבון את שהכסף שהושקע באופציה יורד מתיק המניות הכללי.

daat99 אוהב/ת את זה.
  17. ארגמן

ארגמן משתמש ותיק

שמוליק קיפוד, תבדוק בחברה שלא חתמת על מסמך שבו אתה מקבל על עצמך לא לסחור באופציות החברה שבה אתה עובד, שלא לדבר על אופציות פוט.
    בהרבה חברות קיים כזה סעיף כדי למנוע מאנשים להתפתות ולבצע מסחר במידע פנים.

גילגמש, Yevgeny ו-daat99 אוהבים את זה.
  18. גילגמש

גילגמש משתמש ותיק

גם לפתוח שורט על החברה שבה אתה עובד עלול להיות מנוגד לנהלי החברה.

daat99 אוהב/ת את זה.
  19. בורג

בורג משתמש ותיק

האם ישנם מצבים שבהם כדאי לקחת שורט/אופציה על מניות (RSU שהובשלו) החברה שלי על מנת לדחות אירוע מס?

בהרחבה; יש לנו המון מניות של החברה שאנחנו עובדים בה. קבענו לעצמינו שאנחנו מוכנים לחשיפה של עד 10% מהתיק למניית החברה. 10% הוא מספר די שרירותי, רק על מנת לקבוע גבול. המניה באופן כללי עולה מאז הIPO לפני כמה שנים וגם כל הזמן מקבלים עוד מניות. מה שגורם שכל כמה חודשים צריך למכור מניות לאיזון הסיכון. באירוע המכירה אנחנו משלמים מס של 25-28%, מכיוון שכל המניה נחשבת כרווח.
    רציתי לחשב ואני לא יודע איך, כי אין לי נסיון עם אופציות, האם במחיר אופציה נמוך מספיק יהיה יתרון לקנות שורט באחוז חלקי מול המניות שלנו. כך שהסיכון של כל התיק עקב מנייה בודדת יופחת, ושהדחיית מס בכמה שנים תשלם עבור מחיר האופציה.
    תשובה לשאלה המתבקשת, אין לנו מושג איך תתנהג המניה בשנים הקרובות.
    תוספת, מותר לנו לסחור במניית החברה, במגבלות חוקיות ותקופות מסויימות.

20. adamshalev

adamshalev מודרטור

יכול להיות מאד בעייתי לעשות שורט על החברה שאתה עובד בה, אתה עלול לעלות ברדאר של סחר במידע פנים.

מוזמנים להשתמש בקישורי השותפים הבאים כדי לקנות באמאזון , להוריד ספרי שמע, או להקים אתר אינטרנט משלכם (מדריך מפורט - כאן). תודה על תמיכתכם באתר.
טוען...
  1. אתר זה משתמש בעוגיות דפדפן. אין באמור בפורום כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בצרכיו של כל אדם.