• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

לגור בשכירות או לרכוש דירה?

גלילאו

משתמש רשום
דירוג
0
היי,
רציתי לשאול את חברי הפורום הנכבד מה דעתם העקרונית על הנושא הבא:
ברשותנו 2 דירות, אחת בלי משכנתא שמניבה לנו שכר דירה.
דירה נוספת עם משכנתא שבקצב החסכון שלנו כעת נוכל לסיים אותה תוך כשלוש שנים.
בסיום המשכנתא תהיה לנו הכנסה פאסיבית של כ-7000 ש"ח מהכנסות שכ"ד.
כעת את כל הכסף שאנחנו חוסכים אנחנו מפנים לצורך הקטנת המשכנתא.
אציין כי הדירה עם המשכנתא היא במרכז והיא נרכשה כאופציה למגורים אך הסיכוי שנגור בה הוא קטן מאוד מכל מיני טעמים (ראויה מאוד למגורים אך קצת רחוקה, סביבה לא צעירה וכו').
אנחנו משכירים בעצמנו דירה בתל אביב במחיר צנוע יחסית.
ההתלבטות שלנו היא אם לקנות דירה למגורים.
כמו שאני רואה את זה יש לנו 2 אפשרויות:
1. להמשיך לחסוך בצורה אגרסיבית ולהחזיר את יתרת המשכנתא וכן להמשיך לגור בשכירות בצורה כזו בעוד מספר שנים נהנה משכ"ד פאסיבי של כ-7000 ש"ח ונגור היכן שנרצה (בשכירות). בהמשך אם נמשיך לחסור אולי נקנה נכס נוסף להשקעה. באופציה זו אנחנו גרים בשכירות. אנחנו כרגע ללא ילדים אך מקווים מאוד שבעתיד הקרוב יהיו לנו ועם ילדים אופציה זו מלאה גם בחסרונות.
2. אופציה שנייה למכור את הדירה במרכז, לקחת משכנתא גדולה (בערך של מיליון ש"ח), להשאיר את הדירה השנייה שתקטין קצת את המשכנתא.
ההתלבטות שלי היא עקרונית...לא מעוניין להכנס לכל עניין המיסוי וההשפעה שלו על קבלת ההחלטה (בשביל זה יש עורכי דין)..השאלה היא אם באופן עקרוני כדאי לגור בשכירות כל החיים..במקרה כזה אני יכול לכסות את המשכנתא, להיות בלי חובות ולגור בשכירות. או האם כדאי לקנות דירה (שתעלה לי המון כסף, אשלם המון ריבית, מצד שני לא אהיה תלוי בבעלי בית, לא אצטרך להעביר את משפחתי כל כמה שנים וכשיש ילדים זה יכול להיות בלאגן שלם..)
באמת מתלבט ואודה לקבל את דעתכם.
המון המון תודה.

היי,
רציתי לשאול את חברי הפורום הנכבד מה דעתם העקרונית על הנושא הבא:
ברשותנו 2 דירות, אחת בלי משכנתא שמניבה לנו שכר דירה.
דירה נוספת עם משכנתא שבקצב החסכון שלנו כעת נוכל לסיים אותה תוך כשלוש שנים.
בסיום המשכנתא תהיה לנו הכנסה פאסיבית של כ-7000 ש"ח מהכנסות שכ"ד.
כעת את כל הכסף שאנחנו חוסכים אנחנו מפנים לצורך הקטנת המשכנתא.
אציין כי הדירה עם המשכנתא היא במרכז והיא נרכשה כאופציה למגורים אך הסיכוי שנגור בה הוא קטן מאוד מכל מיני טעמים (ראויה מאוד למגורים אך קצת רחוקה, סביבה לא צעירה וכו').
אנחנו משכירים בעצמנו דירה בתל אביב במחיר צנוע יחסית.
ההתלבטות שלנו היא אם לקנות דירה למגורים.
כמו שאני רואה את זה יש לנו 2 אפשרויות:
1. להמשיך לחסוך בצורה אגרסיבית ולהחזיר את יתרת המשכנתא וכן להמשיך לגור בשכירות בצורה כזו בעוד מספר שנים נהנה משכ"ד פאסיבי של כ-7000 ש"ח ונגור היכן שנרצה (בשכירות). בהמשך אם נמשיך לחסור אולי נקנה נכס נוסף להשקעה. באופציה זו אנחנו גרים בשכירות. אנחנו כרגע ללא ילדים אך מקווים מאוד שבעתיד הקרוב יהיו לנו ועם ילדים אופציה זו מלאה גם בחסרונות.
2. אופציה שנייה למכור את הדירה במרכז, לקחת משכנתא גדולה (בערך של מיליון ש"ח), להשאיר את הדירה השנייה שתקטין קצת את המשכנתא.
ההתלבטות שלי היא עקרונית...לא מעוניין להכנס לכל עניין המיסוי וההשפעה שלו על קבלת ההחלטה (בשביל זה יש עורכי דין)..השאלה היא אם באופן עקרוני כדאי לגור בשכירות כל החיים..במקרה כזה אני יכול לכסות את המשכנתא, להיות בלי חובות ולגור בשכירות. או האם כדאי לקנות דירה (שתעלה לי המון כסף, אשלם המון ריבית, מצד שני לא אהיה תלוי בבעלי בית, לא אצטרך להעביר את משפחתי כל כמה שנים וכשיש ילדים זה יכול להיות בלאגן שלם..)
באמת מתלבט ואודה לקבל את דעתכם.
המון המון תודה.

לא ניתן לענות על השאלה שלך בלי לדעת מהן האלטרנטיבות שלך עבור הכסף, כלומר מהי הריבית האלטרנטיבית שאתה צופה לקבל על הכסף.
בכל מקרה לדעתי החישוב אינו רלוונטי כי אתה מנסה לחסר בין תפוחים ותפוזים (כדאיות כלכלית מול שיקולי נוחות ואיכות)

לא כל כך סגור על השאלה שלך..
בכל מקרה, ברור שיש כאן כל מיני שיקולים מעורבבים שקשה מאוד להפריד ביניהם. יחד עם זאת נראה לי שאשמח לבחון מה עדיף מבחינת כדאיות כלכלית ואחרי זה אשקלל את הבחירה הכלכלית עם הסוגיות האחרות ואראה אם זה עדיין משהו שאוכל לחיות איתו ואם לא אז אלך על האופציה האחרת.

אתה מצפה לקבל מספר X שמייצג כדאיות רכישת דירה ולהשוות אותו מול מספר Y שמייצג שכירות. אני טוען:
1. X ו Y הם לא מספרים מוחלטים ותלויים למשל באילו דברים אחרים אתה יכול לעשות עם הכסף (אולי למשל אתה נוהג להשקיע בבורסה וצופה להרוויח 40% בשנה על ההשקעה? אולי הכסף סתם שוכב לך בעו"ש ונשחק? התשובה תשפיע על הכדאיות). בנוסף אף אחד מאיתנו לא יכול לצפות מה יקרה בשוק הדיור או בשוק ההון.

2. נניח וכן יש מספרים X ו Y מוחלטים וניתן לקבוע חלופה משתלמת מבחינה כלכלית- זה כנראה לא מה שיוביל אותך להחלטה הסופית. הרי ברור לכולם שיותר כלכלי ללכת ברגל מאשר לנסוע באוטובוס ויותר כלכלי אוטובוס מאשר רכב פרטי. גם ברור שיותר כלכלי לגור באוהל מאשר בבית או לא לחמם את הבית בחורף. אלה לא שיקולים מעורבבים, אלה שיקולים סותרים.אני מציע שקודם תחליט עם איזה סגנון חיים מינימלי אתה מוכן לחיות בלב שלם ואז תתחיל עם החישובים הכלכליים

נ.ב. יש לא מעט מחשבונים ברשת שניתן להזין אליהם עלות דירה, עלות שכירות, הון התחלתי וכו' והם מחשבים עבורם את העלויות השקולות. אולי אלה ה X וה Y אשר יעזרו לך.

אם אתה מעוניין להיות מושקע עד צוואר בנכסים שמניבים 3-4 אחוזים לשנה במקרה הטוב, והרבה כאב ראש, לך על זה.
אם אתה חושב שבטון פחות מסוכן משוק ההון - אתה טועה.
לגבי הכדאי או לא כדאי, אין תשובה הולמת. תסביר מהם השיקולים ומהן החלופות ואולי נוכל לחוות דעה.

שכירות זאת התעסקות ודורש עבודה, לעומת זאת, שוק ההון נוח יותר.
מבחינת השורה התחתונה, המיסוי על הבורסה גבוהה 25 אחוז ועל נדלן עד 10%. כך שזה מטה את המאזניים לכיוון שיוי משקל ביניהם.
דוגמה:
דירה של 1600000 מניבה נניח 4500 שכירות בחודש נקי שזה 54000 בשנה.
1600000 בבנק מניב נניח 4% שזה 64000 בשנה לפני מס= 48000 אחרי מס בשנה.

בקיצור, זה דומה... תלוי במיקום הנכס וביחס שכירות/מחיר.
ובגורמים שקשה למדוד כמו:
שינויים ערך הנדלן והבורסה באופן חריג.

כלכלית, יותר משתלם לדעתי לגור בשכירות.
מצד שני, ילדים צריכים יציבות (במיוחד בגיל בית ספר)
לכן עצתי לך לנסות לחסוך את הנשמה עד גיל בית ספר ולגור בשכירות בזמן הזה.

אין אופציה לקנות דירת מגורים זולה / קטנה יותר במחיר אחת הדירות הקיימות ללא משכנתא או עם משכנתא קטנה ?

לדעתי להמשיך לגור בשכירות ולחסוך הלאה כמה שיותר ,בעתיד אולי למכור את אחת הדירות ולקנות דירה באזור המועדף עליכם .בקיצור כמה שפחות משכנתא .

אנחנו זוג + 2, הייתה בבעלותנו דירה ללא משכנתא, מכרנו ועברנו לשכירות.
חשוב לחפש דירה שבעל הבית מוכן להתחייב לחוזה של 5 שנים לפחות.
שכירות נותנת גמישות לגבי מקום המגורים, ופחות אחריות בתחזוקת הנכס.
בסופו של דבר, לאחר 5-7 שנים בד"כ רוצים שינוי מסיבות שונות, בבעלות זה כאב ראש גדול יותר.

היי,
קודם כל המון תודה על התשובות. (המחכימות).
לtamif- לא, אין אפשרות. היום דירת 4 חדרים באיזור נורמלי במרכז
(לא בתל אביב) היא בסביבות 1.9-2 מיליון ש"ח ו2 הדירות שלי ביחד שוות סכום זה כך שאין אפשרות כזו.
נראה לי שהכיוון הוא באמת להמשיך לחסוך בצורה אגרסיבית יחסית ולהחזיר את המשכנתא, להמשיך לגור בשכירות ואולי עוד כמה שנים כשיהיו ילדים וגם ההון העצמי יהיה גדול יותר ארכוש דירה עם משכנתא יותר נמוכה מאשר היום.

תודה רבה על התשובות.
כנראה שאין באמת תשובת בית ספר לדילמה כזו.
נראה לי שבינתיים אמשיך עם השכירות מצד אחד וכיסוי המשכנתא מצד שני ונדחה את ההחלטה לתקופה מאוחרת יותר.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
C לגור בשכירות עם ילדים נדל"ן 41
flower איך זה לגור בשכירות? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 115
de dud לגור בשכירות תמורת עצמאות פיננסית? פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 28
D לעבור לגור עם הבת זוג ולהיכנס לבור כלכלי או להמשיך לגור עם ההורים? אוף טופיק 32
P משכנתא ולקנות? או לגור חינם ולחסוך לקנייה עתידית? נדל"ן 18
P משכנתא ולקנות? או לגור חינם ולחסוך לקנייה עתידית? נדל"ן 1
ש מה הסיבה שלכם להשאר לגור בארץ אוף טופיק 2
Tsachi01 לגור עם ההורים - זה לא שחור ולבן אוף טופיק 83
K איפה לגור בגוש דן?- זוג צעיר אוף טופיק 13
M קנית בית לגור נדל"ן 7
S בעלי אזרחות פורטוגזית, חשבתם לעבור לגור בפורטוגל? אוף טופיק 1
E לגור ביחידת דיור אצל ההורים של הבת זוג? אוף טופיק 133
V יקר לגור בפריפריה? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 87
ויטל עוברים לגור ביחד - איך לא ליפול לכל הצרכנות יתר? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 28
S איפה כדאי לגור כשעובדים במרכז? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 19
N האם כל פעם לפני שאתם עוברים לגור עם בן/בת זוג חדשים, אתם עורכים הסכם ממון? אוף טופיק 60
R להתחיל לגור לבד ולהתמודד עם הוצאות מחיה מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 45
M לגור בזול /אלנטרנטיבות לתשלום שכירות מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 35
L לחזור לגור אצל ההורים? צרכנות פיננסית 13
לבארי האם לגור על גלגלים ו/או לבנות בית במושב פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 23
shlomi171 עברו לגור באוהל ביער: "הרווח אחר לגמרי" אוף טופיק 8
D מיסוי בהשכרת שתי דירות, ומגורים בשכירות בדירה אחרת מיסים 1
S התנהלות הצדדים בשכירות כאשר אין חוזה תקף נדל"ן 23
M יש לי נזילה מהתקרה ואני גר בשכירות. מה האופציות? אוף טופיק 11
ס שאלה לגבי בטחונות בשכירות נדל"ן 15
unrealx האם יש הגיון בלרכוש דירה ראשונה ולגור בשכירות? צרכנות פיננסית 17
unrealx בכמה ההוצאות החודשיות בממוצע גודלות כאשר עוברים מההורים לדירה בשכירות? צרכנות פיננסית 18
S אדריכל או מעצב פנים - עבור דירת קבלן אוף טופיק 13
T האם מס על הפקדות גבוהות לפנסיה של המעסיק אמור להיות מחושב בצורה שנתית או חודשית? מיסים 7
M מטבע Base בחשבון IB - שקל או דולר? שוק ההון 3
A הלוואה כנגד קה"ש, חסכון פנסיוני או IRA והלוואה מהבנק. פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 10
P מס יסף - בזמן מכירת דירה או אחרי דוח שנתי? נדל"ן 5
ר השקעה חודשית במדד לצורך חיסכון בקופת גמל להשקעה או בברוקר שוק ההון 6
ל פתיחת עוסק פטור- האם לשלם לבעל מקצוע או לעשות הכל לבד? יזמות והגדלת הכנסות 19
E להמשיך לדוקטורט בפיזיקה או להסתפק בתואר שני? התפתחות אישית 5
J פריסייל אמיתי או פקטיבי נדל"ן 4
ט מתכנת - עוסק פטור או זעיר? אילו הוצאות מוכרות? מיסים 4
עידו ג קרן השתלמות טווח קצר או בינוני - ארוך פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
שם משתמש בעייתי כרטיסי מועדון: הונאה או שמשתלם? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 3
A איתור מטען במכס לפי ח.פ או שם חברה מיסים 0
J גלגל החיים (או הפרמידה) של הפנסיה, ו-IRA פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 11
E האם קרן אירית של בלקרוק משלמת מס רווחי הון מקוזז אינפלציה או מקוזז הפרשי שערי מט"ח? שוק ההון 3
M מתימטיקה, פיסיקה או מדמ"ח התפתחות אישית 7
S דירה בהנחה - רווק או ידועים בציבור? נדל"ן 5
Z פיצויים: למשוך או לא למשוך? זאת השאלה. פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 15
רוטב פיצה שכונת הפארק בבאר שבע-בעד או נגד. נדל"ן 3
I כלכלה ומשפטים או כלכלה חשבונאות? התפתחות אישית 3
S IBKR או מיטב טרייד? שוק ההון 8
ש קרן ישראלית על מדדי חול : חוזה עתידי או Swap שוק ההון 0
T משכנתא או השקעה נדל"ן 5

נושאים דומים

Back
למעלה