• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

ETF בישראל במקום תעודות סל

• פותח הנושא nmac
  • פורסם בתאריך

nmac

משתמש סולידי
דירוג
15
שלום שלום,
נחשפתי לאחרונה לכך שבמרץ הקרוב, במסגרת "תיקון 28" לחוק השקעות משותפות בנאמנות יתחילו לפעול בארץ ETF אמיתיים (מעכשיו אמרו-"קרנות סל") ולא רק "תעודות סל" שמבטיחות עקיבה אחר המדד ללא רכישה אמיתית של נכסים.
1. שמעתם על כך? מה דעתכם? (לא מצאתי דיון רלוונטי בפורום בחיפוש)
2. האם המוצר המדובר (קרן סל) זהה בכל האספקטים ל ETF? מבחינת סחירות וכד'?
3. למי שמכיר את נבכי החוק, לא הצלחתי להבין האם הקרנות בארץ יהיו צוברות או מחלקות (כמו בארה"ב), או שהנושא לא הוגדר ע"י הרגולטור וזה יהיה נתון לבחירת בית ההשקעות?

בכל מקרה לדעתי אלה חדשות טובות למשקיעים בארץ.

למי שמעוניין לקרוא עוד:
http://www.isa.gov.il/גופים מפוקחים.../hazaa ltikun hok hashkaot/Pages/default.aspx

(אם קיים כבר דיון בנושא שפספסתי, אשמח להפניה)

נשמע כמו מהלך חיובי לכאורה. מעניין אילו גופים יאמצו את כלי ההשקעה האלה..
השאלות הגדולה באמת הן אילו מיסי קניה ואחזקה יוחלו על הקרנות, והאם מס הדיבידנדים ינוכה או שיהיה אפשר להשקיע אותו חזרה בקרן.

להבנתי השינוי העיקרי הוא שכל תעודות הסל הנסחרות היום בבורסה ישנו סטטוס ויהפכו לקרנות סל. השינוי מצד אחד יתן למשקיעים יותר ביטחון כי סיכון המנפיק יעלם והמשקיע גם יהנה משקיפות גבוהה יותר, בייחוד לגבי עלויות. מצד שני הקרנות לא יהיו חייבות לתת הצמדה מלאה אלא תהיה להן טעות עקיבה כמו שקורה בקרנות מחקות. לכן כל הסולידים שהתרחקו מהשקעה בתעודות הסל בגלל סיכון המנפיק יוכלו עכשיו להשקיע בקרנות הסל.

1. שמעתם על כך? מה דעתכם? (לא מצאתי דיון רלוונטי בפורום בחיפוש)
כן, מהלך חיובי.
2. האם המוצר המדובר (קרן סל) זהה בכל האספקטים ל ETF? מבחינת סחירות וכד'?
כן. גם היום תעודות הסל הנפוצות מאד נזילות.
לחוק השקעות משותפות בנאמנות יתחילו לפעול בארץ ETF אמיתיים (מעכשיו אמרו-"קרנות סל") ולא רק "תעודות סל" שמבטיחות עקיבה אחר המדד ללא רכישה אמיתית של נכסים.
עד כמה שאני מבין לא יהיו יותר תעודות סל, רק קרנות סל (ETF ולא ETN).
למי שמכיר את נבכי החוק, לא הצלחתי להבין האם הקרנות בארץ יהיו צוברות או מחלקות
זה:
או שהנושא לא הוגדר ע"י הרגולטור וזה יהיה נתון לבחירת בית ההשקעות?

מצד שני הקרנות לא יהיו חייבות לתת הצמדה מלאה אלא תהיה להן טעות עקיבה כמו שקורה בקרנות מחקות.
אין הצמדה מלאה למדד בתעודות הסל בניכוי ד"נ.
יש התחייבות לנוסחאת השווי ההוגן שהיא בד"כ הוגנת למנפיק ולא משהו למשקיע, והמנפיק עושה שוק כיום כך שהוא בהגדרה פועל בניגוד עניינים אל מול המשקיע (מרווחים). וזה ממש לא זניח, הסחירות דלילה ובחלק גדול מהעסקאות (לא יודע כמה גדול, אבל מספיק גדול בשביל שזה יהיה חלק מאוד משמעותי מהרווח שלהם) הצד שקונה ממך או מוכר לך הוא המנפיק ואתה משלם יקר או מוכר בזול.

על ההפיכה הצפויה (והמבורכת) של תעודות הסל לקרנות סל כתבתי לפני שנתיים פלוס.

ציטוט מהבלוג:
הזולה ביותר: קרן הנאמנות תכלית TTF סל מניות חו"ל (5121322) – דמי ניהול %0.03 — הקרן היא למעשה תיק השקעות מנייתי המורכב מ-60% מדד S&P 500 האמריקני, 30% מדד STOXX 600 האירופי, ו-10% מדד מניות שווקים מתעוררים.
אם איני טועה הם העלו את דמי הניהול ל 0.45%
http://www.bizportal.co.il/mutualfunds/quote/performance/5121322

מישהו יודע מה הסטטוס של זה? האם תעודות הסל הנסחרות בארץ הפכו/יהפכו לקרנות סל? ניתן לקנות קרנות סל בארץ?

בישורת הסופית.
אמור לקרות עד סופ"ש.

תודה! מה בדיוק הולך לקרות - אם אקנה תעודת סל אז בעצם אקנה קרן סל? או שבמקביל לתעודות הסל יתחילו להיות משווקות גם קרנות סל?
וכן, מאיפה המידע? לא הצלחתי למצוא כתבות עדכניות בנושא.

אני שואלת כי אני בדיוק בתהליכי מעבר לIRA בהשתלמות וגמל. תיק ההשקעות שלי מושקע כרגע בקרנות נאמנות ותעודות סל, אבל אני מנסה להימנע מלהשקיע סכום נוסף בקרנות נאמנות ומצד שני חוששת מתעודות סל.

תודה! מה בדיוק הולך לקרות - אם אקנה תעודת סל אז בעצם אקנה קרן סל?
כן, הם יעברו הסבה.
וכן, מאיפה המידע? לא הצלחתי למצוא כתבות עדכניות בנושא.
כתבה מאחד האתרים הכלכליים, לא זוכר מאיפה.
ומצד שני חוששת מתעודות סל.
נראה לי שאת יכולה לישון בשקט ואם זה באמת מה שמטריד אותך אז אולי שווה לך לשנות את המוצרים שאת משקיעה בהם כדי שיכילו הרבה פחות מניות.

(לא מצאתי דיון רלוונטי בפורום בחיפוש)
יש כאן פוסט בנושא עם כמה קישורים יעילים.

אין הצמדה מלאה למדד בתעודות הסל בניכוי ד"נ.
ניסו לפתור את זה באמצעות:
נכתב ע"י מתוך הכתבה בביזפורטל:
בנוסף, יתאפשר למנהלי קרנות הסל, ככל שירצו בכך, לספק למשקיעים מעין "רצועת ביטחון" בשיעור מוגבל.
רצועה זו תתבטא באפשרות לגבות, בנוסף לדמי הניהול הקבועים, דמי ניהול משתנים בשיעור מוגבל של 0.1%-0.3% בהתאם לסיווג הקרן. דמי ניהול אלה ישולמו למנהל התעודה מתוך התשואה העודפת מעבר לשינוי המדד אחריו התעודה עוקבת, ומצד שני ישולמו על ידי מנהל התעודה למחזיקים בה במקרה שהתעודה תשיג תשואת חסר עד לשיעור האמור. הפרשי העקיבה כאמור יוגדרו כסטייה המרבית, חיובית או שלילית, של שווי התעודה יחסית למדד אחריו היא עוקבת במשך פרק זמן של שנה קלנדרית.
כלומר, בניגוד לתעודות הסל אשר היו מחויבות להיצמד לנכס הבסיס באופן מדויק, קרנות הסל יוכלו לסטות עד 0.3%, כאשר במידה והסטייה תהיה גדולה יותר, מנהל הקרן יקבל או ישלם את ההפרש.

בעייתי מאוד.
הבעיה שינסו להכות את המדד ולכן יבחרו מניות?
מנהלי התיקים ינסו להכות את המדד בשביל להרוויח עוד. אם יצליחו בריבעון מסויים הם מקבלים בונוס, וברבעון שיפסידו יצטרכו לכסות הפסדים אז יתאזן, לא?
הבעיה שאחרי כמה זמן מאחר שבחרו מניות לא יהיה ממה להחזיר?

בעייתי מאוד.
אני הייתי מתמקד ב'יתאפשר' ו'ככל שירצו בכך'.
תמיד אפשר שלא לקנות את הקרנות שישתמשו באפשרות הזו. נראה לי שזה עדיין יתן לך יותר מגוון ממה שיש לך היום.

אגב, מה דעתכם?
האם יש בעייתיות היום לקנות תעודות סל בגלל סיכון מנפיק?

אני לא שואל על חשש מנפילה מעכשיו עד תחילת הרפורמה.
אני שואל על חשש לקריסה בגלל ובמהלך ברפורמה.

מה הסיכוי שאחד מהמנפיקים, בחלק מהתעודות, קנה נכסים שלא באמת מאפשרים לו להרוויח כמו מה שהוא אמור לשלם לתעודה. עד היום הוא שרד איכשהו, נתן לישנים את כספם של החדשים (פונזי סטייל), אבל ברגע שהוא יצטרך להכניס את כל הכסף לקרן, לא יהיה לו מאיפה להביא, והוא יקרוס.

יש סיכון סביר כזה? או שאני סתם רואה שחורות?

לא נראה לי שהסיכון עולה. פונזי לא הולך לשום מקום. ויש להם גם רווחים מקרנות אחרות.
אבל האם יש למה לצפות? האם יהיה להם יתרון על קנית ETF בחו"ל? מהכתבות השינוי אמור להכנס בהדרגה עד סוף השנה - אם יש סיכוי אמיתי לדמי ניהול ברמה של בחו"ל אז אולי זה מעלה את האטרקטיביות של קנית קרן נאמנות צמודה לפחות באופן זמני עד שנראה מה קורה עם זה.

שאלה אולי טיפשית בקשר ל-ETF באופן כללי, אשמח אם מישהו יוכל להסביר לי:
למיטב הבנתי, ה-ETF אמור לעקוב אחרי מדד מסוים (לצורך העניין, ניקח את הS&P500). כשהמדד עולה, ערך התעודה שלי עולה, ולהיפך.
אבל - אני מחזיק בתעודה (או איך שלא נקראת היחידה שאני מחזיק בה), לא במדד. והתעודה עצמה נסחרת כמו מניה. אני יכול לבקש מחיר מסוים ומישהו יכול להסכים לשלם אותו. איך שני הדברים האלה מתיישבים? אם הS&P יורד ירידות צלולות, מה מונע ממני (ומכל שאר האנשים שמחזיקים את התעודה הזו) להמשיך לבקש מחיר גבוה במכירה? מה גורם לירידה?
בניסוח אחר - מה בדיוק קובע את מחיר התעודה הבודדת?

כנראה שהשאלה לא ברורה עדיין. מה קושר את הS&P500 ואת התעודה שאני מחזיק כך שהם יתנהגו בצורה זהה? אם התעודה נסחרת כמו כל מניה, למה היא לא עולה ויורדת בלי קשר לביצועי הS&P500? רק כי מישהו קבע שהם זהים? אז למה מנהלי הקרן בכלל צריכים לקנות את המניות עצמן (או החוזים)?

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
ראול קסטרו ETF זרה שנסחרת בש"ח בבורסה בישראל שוק ההון 3
א etf בישראל שוק ההון 0
ג ETF זרות ישווקו בישראל? שוק ההון 4
ס אופציות על ETF ביטקוין השקעות אלטרנטיביות 5
O לקנות ביטקוין שווה לקניית etf על ביטקוין? פוסטים מאיכות נמוכה 2
S האם יש ETF-ים של מגוון רחב של מטבעות קריפטו - ולא רק ביטקוין? השקעות אלטרנטיביות 10
S Crypto ETF שוק ההון 2
A Bitcoin etf into pension funds השקעות אלטרנטיביות 99
G מעבר מ-VTI ל-1183441 INVESCO S&P 500 UCITS ETF שקלית שוק ההון 15
R Quantum Computing ETF פוסטים מאיכות נמוכה 5
א ביטקוין etf - יש סיבה שלא ימשיכו לעלות? השקעות אלטרנטיביות 133
L מיסוי ריאלי על ETF ששמר על ערכו הדולרי מיסים 1
M מס ירושה iShares $ CORE S&P 500 UCITS ETF-TA מיסים 4
S Dynamic Multifactor ETF שוק ההון 5
Henchman34 מתלבט בין אג"ח לאג"ח צמוד מדד כחלק מ-ETF קצר טווח שוק ההון 10
ttmoon קופת גמל IRA ביטקוין קנדי ETF פוסטים מאיכות נמוכה 2
א השקעה בs&p דרך etf או קופת גמל להשקעה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
לארוצה ETF עם טיקר שלא מופיע באתר Invesco שוק ההון 2
A S&p 500 etf דיבידנדים שוק ההון 1
מ Global X S&P 500 Covered Call - XYLD ETF שוק ההון 11
B מיסוי דיבידנדים מ-ETF אג"ח (או: איזה באלגן) מיסים 9
O איך אני יודע כמה דיבידנד התגלגל בתעודה iShares Core S&P 500 UCITS ETF 1159250 שוק ההון 4
א איך נולד ETF ? שוק ההון 17
A SGOV ETF שוק ההון 22
E ETF אירלנדי שנסחר בגרמניה שוק ההון 6
Z ETF שמחזיק אגרות חוב עד לפקיעה ? שוק ההון 14
A התייעצות לגבי חלופות להשקעה ב ETF לאג"ח ארה"ב שוק ההון 6
A ETF של ishares במקרה של פשיטת רגל שוק ההון 3
S שאלה בנוגע ל 2 etf שאני מתעניין שוק ההון 1
the_newbie סכנת הנזלת ETF שוק ההון 17
א רמת נזילות ETF בלאקרוק שוק ההון 1
ל Russell 2000 etf שוק ההון 1
נ VGK מול iShares Core MSCI Europe UCITS ETF EUR (1159094) שוק ההון 2
C למה לא לקנות ETF? שוק ההון 0