• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

שער דולר

• פותח הנושא Zorg
  • פורסם בתאריך
זו גם המסקנה שלי. השער לא באמת מעניין.

אז איך אתה למשל מודד תשואה שנתית ? בדולר או בשקל ?
אני ספציפית מודד גם וגם, אבל זה לא באמת משנה. נניח אני אדע שבשנה שעברה התשואה שלי היתה 2% בשח, מה זה נותן לי? האם אני צריך לשנות את ההשקעות שלי בעקבות זה? אני חושב שבחירת השקעות זה על צמח צפי עתידי וחישובים עתידיים, ותשואות עבר לא מעידות על עתיד.

* לא המלצה או ייעוץ.

באירופה הבעיה של דמוגרפיה גרוע בהרבה.
תסתכל על אסטוניה. דמוגרפיה מאוד גרועה על הנייר, אבל האוכלוסיה הרבה יותר איכותית כך שהיא לקחת את ההייטק שם לרמה אחרת. כשאני כותב דמוגרפיה, אני מתכוון לדמוגרפיה של אנשי ההייטק שהיא מאוד שונה מהדמוגרפיה הכללית. בישראל אני יודע שבערך כל ילד 2 יהיה עם בערך 0 כישורים להייטק, אז אני צריך לחלק את הדמוגרפיה ב-2 לפחות.

תסתכל על אסטוניה. דמוגרפיה מאוד גרועה על הנייר, אבל האוכלוסיה הרבה יותר איכותית כך שהיא לקחת את ההייטק שם לרמה אחרת. כשאני כותב דמוגרפיה, אני מתכוון לדמוגרפיה של אנשי ההייטק שהיא מאוד שונה מהדמוגרפיה הכללית. בישראל אני יודע שבערך כל ילד 2 יהיה עם בערך 0 כישורים להייטק, אז אני צריך לחלק את הדמוגרפיה ב-2 לפחות.
הטיעון נכון אבל לא הכל זה הייטק. יש אנשים שלא מתאים להם לעבוד בהייטק והם תורמים המון לכלכלה.

• אהבתי
Reactions: HHH
הייתי מתמקד על המעצמות שם כמו צרפת. כל ילד שני יודע בעיקר ג'יהאד.

הטיעון נכון אבל לא הכל זה הייטק. יש אנשים שלא מתאים להם לעבוד בהייטק והם תורמים המון לכלכלה.
אין לי נתונים מדויקים, אבל לדעתי הרבה מאוד מהצמיחה בGDP לcapita מגיעה מההייטק. מדינות עם שוק הייטק מאוד חזק הם אלו שצומחות הרבה יותר בgdp per capita. זה נכון שלא הכל זה הייטק, אבל בסוף רב הvalue והgrowth נמצא שם ועם מהפכת הAI יכול להיות שתחומים שלמים שלא בהייטק ימחקו/יצומצמו (נניח קיצוצים בעורכי דין/מזכירות/רואי חשבון/מעצבים/נהגים וכו'). אפילו רק מהסתכלות על שולי רווח, קשה מאוד להתחרות בהייטק (סופר למשל עם אולי 3-5% שולי רווח לא יכול להתחרות בחברת תוכנה עם שולי רווח של 20% שמוכרת "אוויר"). ענף הנדלן הוא אולי היחיד שאיכשהוא מתחרה בהייטק מבחינת תרומה לתוצר, אבל אני רואה הרבה יותר ערך בהייטק מאשר בנדלן מהרבה סיבות (במיוחד אם האוכלוסיה בירידה בעולם).

הייתי מתמקד על המעצמות שם כמו צרפת. כל ילד שני יודע בעיקר ג'יהאד.
אלו סיפורי מעשיות. מערכת החינוך הצרפתית מאוד טובה, ואפשר לראות בעבר כמה חדשנות הגיעה מצרפת בתחומים STEM. הם עם הממוצע של הOECD במבחני PISA. בישראל, גם אחרי שהבנים החרדים לא נבחנים (כנראה היו מקבלים ציונים עם ה-10 אחוז הכי גרועים), אנחנו מאחוריהם במתמטיקה ומדע ביחס לממוצע הOECD וזה בבני 15 (כשהדומגרפיה הולכת ונהיית גרועה משנה לשנה). זה גם אחרי שבPISA הבהירו שהתלמידים הישראלים הם עם הרקעים הכלכליים כמעט הכי טובים, זה לא מתורגם להצלחה לימודית שהיא יסוד חשוב בSTEM שהוא יסוד חשוב בהייטק.

אין לי נתונים מדויקים, אבל לדעתי הרבה מאוד מהצמיחה בGDP לcapita מגיעה מההייטק. מדינות עם שוק הייטק מאוד חזק הם אלו שצומחות הרבה יותר בgdp per capita. זה נכון שלא הכל זה הייטק, אבל בסוף רב הvalue והgrowth נמצא שם ועם מהפכת הAI יכול להיות שתחומים שלמים שלא בהייטק ימחקו/יצומצמו (נניח קיצוצים בעורכי דין/מזכירות/רואי חשבון/מעצבים/נהגים וכו'). אפילו רק מהסתכלות על שולי רווח, קשה מאוד להתחרות בהייטק (סופר למשל עם אולי 3-5% שולי רווח לא יכול להתחרות בחברת תוכנה עם שולי רווח של 20% שמוכרת "אוויר"). ענף הנדלן הוא אולי היחיד שאיכשהוא מתחרה בהייטק מבחינת תרומה לתוצר, אבל אני רואה הרבה יותר ערך בהייטק מאשר בנדלן מהרבה סיבות (במיוחד אם האוכלוסיה בירידה בעולם).
משק מצליח צריך אנשים עם כישורים מגוונים, לא רק כאלו שמתאימים להייטק ולכן עדיף למדוד את ההשכלה באופן רחב יותר מאשר הכשרה להייטק. ובקשר למהפיכת ה ai בכלל לא בטוח שההייטק עצמו הוא התחום האחרון שייפגע ממנה. התהליך רק בחיתוליו וקשה לחזות.

אז איך אתה למשל מודד תשואה שנתית ?
אני מודד בשקלים בחשבון.
הדולר-שקל מעניין כשאתה מחפש לממש אחזקה עם מקסימום רווח נומינאלי (לא מעניין כמה מהרווח הוא מעליית נכס הבסיס וכמה משינוי שער).
מי שמחזיק שנים קדימה, צמד המטבעות פחות אמור לעניין אותו.

משק מצליח צריך אנשים עם כישורים מגוונים, לא רק כאלו שמתאימים להייטק ולכן עדיף למדוד את ההשכלה באופן רחב יותר מאשר הכשרה להייטק. ובקשר למהפיכת ה ai בכלל לא בטוח שההייטק עצמו הוא התחום האחרון שייפגע ממנה. התהליך רק בחיתוליו וקשה לחזות.
הייטק זה כישורים מאוד מגוונים. זה יכול לבא בבדיקות תוכנה, בהתקפות סייבר, בפיתוח של רובוטים וכדומה. הרבה מאוד משרות בהייטק דורשות סט כישורים שונה מאדם לאדם. לדוגמא, פיתוח של ASIC, לא דומה לפיתוח fullstack שלא דומה לפיתוח לווין או לחיזוי מזג האוויר עם AI או לgenetic editing. כל התעשיות האלו לטעמי יובילו את המחר ולא סידור מדפים בסופר/מלצר/פקיד קבלה במלון.

יש כמובן עוד משרות חשובות, כמו רופאים, פסיכולוגים, מומחי שיווק, מומחים בקניין רוחני, אבל אני חושב שהיחס בין הקבוצות הוא משהו כמו 80% להייטק ו20% למשרות חשובות אחרות. הרבה מאוד מהמשק שלנו כרגע אלו עבודות שאפשר לסגור/לצמצם משמעותית באמצעות טכנולוגיה במהירות (כמו נהגים/מלצרים וכדומה שהזכרתי).

יש כמובן עוד משרות חשובות, כמו רופאים, פסיכולוגים, מומחי שיווק, מומחים בקניין רוחני, אבל אני חושב שהיחס בין הקבוצות הוא משהו כמו 80% להייטק ו20% למשרות חשובות אחרות
אז הסכמנו שיש תחומים אחרים שדורשים כישורים אחרים. לגבי היחס בין הקבוצות, אין לי מושג.

נערך לאחרונה ב:

לפי בנק ישראל אנחנו בדרך לגרעון של בסביבות 6 אחוז. חסר איזה 70 מיליארד שאף אחד לא יודע מאיפה יגיעו. והשקל מתחזק.

לי בכל אופן, לא מובן איפה כאן ההגיון הכלכלי שעם בשורות כאלו השקל מתחזק לרמות של לפני המלחמה כאשר התחזיות היו טובות הרבה יותר.

נערך לאחרונה ב:
לפי בנק ישראל אנחנו בדרך לגרעון של בסביבות 6 אחוז. חסר איזה 70 מיליארד שאף אחד לא יודע מאיפה יגיעו. והשקל מתחזק.
אני קורא הרבה בשבועות האחרונים שהם יגיעו בעיקר ממיסים.

מהמעט ששמעתי לגבי כל מיני תוכניות:
ביטול סבסוד הדלק/מיסוי קרנות השתלמות/העלאת מעמ (כל אחוז זה 7 מליארד שח)/מס על שירותים שנרכשים בחול/ביטול פטור ממעמ חבילות/העלאת מס על רכבים חשמליים/העלאת מס הכנסה/מס על סוכר/חד פעמי/ מס על רישוי קורקינטים ודו גלגליים חשמליים/ביטול הטבות לפנסיה ועוד הרבה.

החוב תוצר גם על 60% ככה שזה לא כזה גבוה (תראה למשל את איטליה עם 140% חוב תוצר). אני לא חושב שיש כרגע בעיה עם מימון החוב וישראל רחוקה מאוד מחדלות פירעון (הרבה יותר רחוקה ממדינות כמו יפן).

אני קורא הרבה בשבועות האחרונים שהם יגיעו בעיקר ממיסים.

מהמעט ששמעתי לגבי כל מיני תוכניות:
ביטול סבסוד הדלק/מיסוי קרנות השתלמות/העלאת מעמ (כל אחוז זה 7 מליארד שח)/מס על שירותים שנרכשים בחול/ביטול פטור ממעמ חבילות/העלאת מס על רכבים חשמליים/העלאת מס הכנסה/מס על סוכר/חד פעמי/ מס על רישוי קורקינטים ודו גלגליים חשמליים/ביטול הטבות לפנסיה ועוד הרבה.

החוב תוצר גם על 60% ככה שזה לא כזה גבוה (תראה למשל את איטליה עם 140% חוב תוצר). אני לא חושב שיש כרגע בעיה עם מימון החוב וישראל רחוקה מאוד מחדלות פירעון (הרבה יותר רחוקה ממדינות כמו יפן).
אם אני מבין נכון,
שער הדולר לא מושפע מרמת החיים של האוכלוסיה, כלומר זה שיהיה פחות כסף לאוכלוסיה לקנות דברים בעקבות העלאת מיסים לעומת לפני המלחמה, לא באמת משפיע על שער הדולר.

אם אני מבין נכון,
שער הדולר לא מושפע מרמת החיים של האוכלוסיה, כלומר זה שיהיה פחות כסף לאוכלוסיה לקנות דברים בעקבות העלאת מיסים לעומת לפני המלחמה, לא באמת משפיע על שער הדולר.
זה בסופו של דבר משפיע בעקיפין אם האוכלוסיה היא כל כך עניה עד כדי כך שהיא לא יכולה לעזור לפיתוח הכלכלה. הרעיון זה שמשלב מסוים המיסים גורמים לירידה בתוצר לפי תאוריות כלכליות והאפקטיביות שלהם יורדת. זה ממש לא המצב בישראל אבל לדעתי. אני חושב שרגולציות חזקות על ההון השחור (ביטול המזומן) למשל יכולות להכניס לישראל עוד לפחות 15 מליארד שח בשנה.

ואם ניקח את רוסיה, אנחנו נראה שרמת החיים כנראה ירדה דרמטית עם החרם בעקבות המלחמה, אבל בזכות העלאת ריבית לרמות גבוהות מאוד הרובל היה יציב לאיזה זמן מסוים. הבנק הרוסי עשה טעות והוריד את הריבית מה שגרם לבריחת הון. הממשלה גם עשתה צעדים חזקים לחזק את הרובל על ידי רגולציות.

גם סין זו דוגמא טובה. ממשלת סין די שולטת על הכל. סין רק היום הודיעה על רגולציה הזויה על משחקים בסין (הרעיון זה שלחברה אסור להרוויח ממשחקים ב"צורה לא הוגנת". הם רוצים לשלוט אפילו בdrop rate ובכלכלות של משחקי מחשב בסין). זה מצטרף לעוד המון רגולציות נגד חברות פרטיות. הרבה קפיטל ברח כתוצאה מסין. היואן אבל די חזק אפילו שהריבית בסין נמוכה כי סין היא יצואנית אדירה.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
י מכירת מניות בהפסד אך שער דולר יותר גבוה שוק ההון 6
M הימור על שער שקל/דולר שוק ההון 1
י קושי במילוי טופס 1325 - שער דולר מיסים 25
Kipodi קנית דולרים ע"י בנק ישראל וקביעת שער דולר יציג צרכנות פיננסית 33
M שער דולר/שקל שוק ההון 4
1337justme שער דולר-שקל ושוק ההון שוק ההון 2
Mamaof מרווח שער בהמרת דולר - הטבה להמרה גדולה חד פעמית שוק ההון 8
G שער דולר-שקל שוק ההון 119
I כיצד נקבע שער מטבע (נגיד דולר/שקל) שוק ההון 3
I גידור שער הדולר בנסדא"ק שוק ההון 2
N שער קנית מט"ח בספארק (לא תקין) שוק ההון 28
ז שער הדולר לטווח ארוך שוק ההון 1
F טווח שער הדולר-שקל ומדדים שבנק ישראל בוחן ? שוק ההון 4
מ עמלות מט"ח והפרשי שער המרה צרכנות פיננסית 9
L עזרה - מציאת שער קניה בפלטפורמות פוסטים מאיכות נמוכה 5
E מס רווחי הון על הפרשי שער מיסים 1
Plato נתונים היסטוריים שער הדולר/שקל שוק ההון 1
R קביעת שער הדולר בקרנות חו"ל שוק ההון 5
I שער הדולר לאן? פוסטים מאיכות נמוכה 268
Shnizelia רווח מהיר מהפרשי שער השקעות אלטרנטיביות 89
I שער הדולר\שקל + לקנות VT (כן... עוד שרשור על זה) שוק ההון 16
נ הקשר בין שער הדולר העתידי להשקעה בפלח האגח"י שוק ההון 5
B קניית מט"ח לחשבון מט"ח מבנק - איזה שער? צרכנות פיננסית 6
N מערכת ספארק מחייבת במס בגלל הפרשי שער? מיסים 17
Z בשקעה בניירות ערך זרים אם אדם שהפסיד 30,000 ש"ח הפסד נומינלי אבל עליית שער החליפין מיתן את ההפסד ל20,000 ש"ח האם יוכר לו מלא הפסד הנומינלי לקיזוז? פוסטים מאיכות נמוכה 2
ק שער הדולר בעקבות העלאת הריבית בארה"ב שוק ההון 4
M חישוב שער הצמדה למט"ח מיסים 2
I על הקשר בין שער הדולר למדדים המקומים שוק ההון 3
U דיווח מיסים interactive brokers על בסיס ה tear statement ההתחשבות שער מט"ח שוק ההון 12
Y Foreign Transaction Fee ומרווחי שער באשראי אמריקאי צרכנות פיננסית 17
שם משתמש בעייתי מה זה "שער"? ומה זה "מחיר קניה/פדיון"? שוק ההון 6
N השפעת שער הדולר על קרן שקלית שוק ההון 34
S למה שער הדולר לפי בנק ישראל נמוך משער הדולר בפועל? שוק ההון 2
G מה ההבדל בין שער עלות מתואם לנומינלי? שוק ההון 13
א שער מנייה באינטרקטיב ברוקרס פוסטים מאיכות נמוכה 3
ה שער מניה דואלית שוק ההון 6
D מחפש אתר שמציג שער מניות אמריקאיות בטווח זמן מדויק. פוסטים מאיכות נמוכה 1
B למשקיע המתחיל - לפי מה נקבע שער המכירה/קנייה שוק ההון 9
E השפעת שער הדולר על שער הפאונד אוף טופיק 2
ע שער המרת מט"ח שוק ההון 19
I כיצד משפיע שינוי שער הדולר על מדד הסנופי? שוק ההון 3
B השפעת שינוי שער הדולר על מניות זרות לא דואליות שוק ההון 5
י מה אתם חושבים על ירידת שער הדולר? שוק ההון 258
M שער קניה בקרן נאמנות כיצד מתבצע? שוק ההון 2
R שער החליפין בקניית ומכירת מניות לצורכי חישוב מס - נקבע ברגע הרכישה\מכירה? שוק ההון 4
ס הפרשי שער בפועל גבוהים מהמפורסם באתר הבנק צרכנות פיננסית 0
OiNK שאלה בנוגע לקביעת שער הפתיחה בקרנות מחקות שוק ההון 3
Y שער של קרן סל וחוזים עתידיים שוק ההון 6
G האם כשמוכרים VTI המיסוי הוא גם על רווחים כתוצאה משינוי שער מטח? שוק ההון 3
JBUZZ בלאקרוק אג"ח - אין תזוזת שער...??? שוק ההון 2

נושאים דומים

Back
למעלה