• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

שימור הון והקפאת מצב קיים

Myrath

משתמש רגיל
דירוג
450
אחרי מסע בפורום שנע בין שיטוט לקריאה יסודית, החלטתי לרדת מעיקר הדברים שהתמקדתי בהם.

אני מבין שיש חילוקי דעות וחושבים שכולם יכולים ללמוד שוק ההון.
זה לא היה המצב לגבי.
התחיל בזה שקראתי את כל 2013-2014 של הסולידית והפקתי מעט מאוד. לא הבנתי איך יש שוני בענייני גידור כשקונים קרן בינ"ל שהרי בסופו של דבר קניית ני"ע כאלו מתבצעת בדולרים ודורשת המרה. לא הבנתי אם כשאני קונה מניה בS&P אז ברגע שהיא צונחת מ500 ל501 מיד מוכרים אותה בכל מחיר וקונים את זאת שנכנסה במקומה. ועוד ועוד.
גם כשהבנתי דבר מסוים זה הסתעף לאלף נקודות משנה שלא הצלחתי למצוא לגביהן קצה חוט.

המשיך בהבנה שאם אנשים כ"כ מנוסים כאן מתווכחים על דברים כ"כ יסודיים ניתן להבין דבר אחד - שוק ההון, לצער כולנו , הוא אולי לא מסובך כפי שמציגים אותו בחוץ, אך באותה מידה לא באמת פשוט כפי ששואפים להנחיל.
אני רואה כיצד גם ותיקי הפורום חוזרים בהם מדברים שקבעו נחרצות לפני שנים וזה אומר לי די הרבה.

בכל אופן, אין לי אוריינטציה לתחום, אני סובל מכל רגע, זה מעורר אצלי נטיות חרדתיות, מצבי הכלכלי הקיים הוא לכל הפחות סביר לפי כל קנה מידה,
תחומים אחרים בחיי מונחים כאבן שאין לה הופכין ואני עובר תקופה שבה זה הדבר האחרון שמתאפשר לי.

הפניה שלי כאן היא בקשה לסיוע שהינו בעיקר טכני, אם כן.

מצב קיים:
* דירה במרכז הארץ בעלת 4 חדרים, ללא משכנתא.
* כ280K שכולים בעו"ש (לאחרונה משכתי כספי קופה"ג להשקעה ברווח של כ7,000 ש"ח).
חצי מהסכומים שמורים בפיקדון מוצמד למדד (עם ריבית חלופית נמוכה מאוד).
* מעט התעסקות בזהב וכו'.

החלטתי - להתעלם מענייני עצמאות כלכלית, ולדאוג לביטחון כלכלי.

1. להתייצב מדי פעם מעט על זהב/סילבר (אולי אפילו קריפטו אם ייקרה בדרכי משהו פשוט).
2. להישאר במצב בו מרבית הכספים בעו"ש או בפיקדון מוצמד (כשיתום הפיקדון אחפש דרך אחרת להצמיד למדד, אם בפיקדון ואם באגרת חוב).
3. להשקיע במניות בלבד, ואך ורק בהפרשה משכר (למעט סכום התחלתי הדרוש לפתיחת תיק, ככל שיהיה כזה). ורק כאן אשמח להכוונה כללית:

כבר כמעט צלחתי את המעבר הזה, והדבר היחיד שתיקל אותי הוא מבנה קופת הגמל להשקעה.

עזבתי את קופת הגמל להשקעה ממספר סיבות:
1. לא ניתן לראות את סכום הכספים בתאריך נתון. במקרה הטוב ניתן ב20 לחודש לראות את הכספים במצבם בסוף החודש שעבר. בפועל, הטווח ארוך אפילו יותר.
2. חוסר גמישות - אני רציתי לחלק השקעות בצורה פשוטה - עולמי + SP500. הקרן הקיימת נוגעת רק לSP.
3. דמי ניהול של 0.6% - זה פחות קריטי לי, אבל כשנמלחתי בדעתי ותפסתי שאני משלם נטו על קנה והחזק מבלי שיש לי עניין בפטורים ממס וכו' - זה הפריע לי אפילו במצב הקיים.

אני מחפש את הדרך הפשוטה והנוחה ביותר הקיימת לקנות קרן עולמית וקרן עוקבת SP, בממשק ידידותי (שלא מצריך שליחת פקודות קניה ומכירה והתעסקות עם שירות טכני - ללחוץ ולרכוש), לראות בכל רגע נתון את שווי השקעותיי הנוכחי (ברור לי שזה לא ברמת השניה, רק שלא יהיה כמו בקופה"ג שאתה צריך לנחש).
חשבתי על תיק השקעות דיגיטלי, ולא איכפת לי להוסיף דמי ניהול - אבל אז הבנתי שזה לא תוכנית כבקשתי (מה שמלכתחילה נראה לי מוזר כי לו זה היה כך הדבר היה עוקף את תעריפי ני"ע הרגילים השערוריתיים של הבנקים).

אפשרות נוספת היא השקעה דרך הבנק - לא הצלחתי לרכוש את בלאקרוק הישראלית משום מה ("בעיה בסוג נייר").
עדיין לא ביררתי אם זה עניין של שירות לקוחות או מניעה מוחלטת.
השאלה הנוספת לגבי אפיק זה היא אם תנאי ההשקעה הם עד כדי כך איומים גם למי שמתרכז בשימור מצב קיים ולא ברווחים + רוכש קרנות בשגר ושכח מבלי לבצע איזונים, ומאוד חשובה לו, לפחות לעת עתה, הנוחות.
אציין כי ככל שאני עו"ד פעיל (וזה כנראה יהיה המצב גם בעתיד, אם כי אני לא אוהב להסתמך על כך), התנאים שלי הם:

• עמלת העברת תיק ניירות ערך מבנק אחר – החזר מלא
  • דמי ניהול פיקדון ני"ע בארץ – 0.1% לרבעון
  • דמי ניהול פיקדון ני"ע בחו"ל – 0.125% לרבעון
  • עמלת קנייה/מכירת מניות ואג"ח בבורסת תל אביב – 0.25%
  • עמלת קנייה/מכירת מניות ואג"ח בבורסות בארה"ב – 0.25% בתוספת הוצאות צד ג'

מטבע חוץ​

• עמלת חליפין - תשלום מינימום בלבד
  • הנחה של 33% בהפרשי שערים

המטרה הסופית: שמירה על המצב הקיים ע"י פיזור בסיסי ביותר. הגנה מפני אינפלציה ובעיות משניות אחרות [למיטב ידיעתי, זהו האיום היחידי שקייים על מצב פיננסי ככל שלא חותרים לרווחים (ידוע לי שיש גם דפלציה אבל איך שלא אקרא את זה במצב כזה מי שיש לו מזומן מרוויח).

אשמח לכל טיפ והכוונה, גם לתיקון אם טעיתי באיזושהי הסתמכות כאן (לדוגמה, שהאיום העיקרי הוא אינפלציה ושהצמדה למדד דרך פיקדון בבנק היא לא מה שאני חושב).

למרות כל שנאמר לעיל - הפקתי הרבה מהבלוג, הפורום ומרבים מכם, חשוב לי לציין זאת :)

נערך לאחרונה ב:
הייתי ממליץ לשנות את הכותרת, איפה הקפאת הליכים?

בכל אופן, אין לי אוריינטציה לתחום, אני סובל מכל רגע, זה מעורר אצלי נטיות חרדתיות, מצבי הכלכלי הקיים הוא לכל הפחות סביר לפי כל קנה מידה,
תחומים אחרים בחיי מונחים כאבן שאין לה הופכין ואני עובר תקופה שבה זה הדבר האחרון שמתאפשר לי.

חבל, אבל אם זה המצב אז:

אפשרות נוספת היא השקעה דרך הבנק - לא הצלחתי לרכוש את בלאקרוק הישראלית משום מה ("בעיה בסוג נייר").
עדיין לא ביררתי אם זה עניין של שירות לקוחות או מניעה מוחלטת.

פעם ברבעון תתקשר ליועץ בבנק ותגיד לו מה לקנות עבורך. זה מה שאני עושה.

• דמי ניהול פיקדון ני"ע בארץ – 0.1% לרבעון

חבל לשלם 0.4% לשנה, אבל נראה שיש לך מחסומים קודמים להתגבר עליהם.

המטרה הסופית: שמירה על המצב הקיים ע"י פיזור בסיסי ביותר
אם כך אז מניות זה לא הכלי הכי טוב, בהיותו חשוף למפולות מדי פעם.

הייתי ממליץ לשנות את הכותרת, איפה הקפאת הליכים?
שיניתי, הכוונה הייתה להליכי השקעות וכו'.

פעם ברבעון תתקשר ליועץ בבנק ותגיד לו מה לקנות עבורך. זה מה שאני עושה.
למה זה יותר טוב מבאפליקציה? האם זה לא הופך את העניין לשימוע ביועץ השקעות שמנפח עוד יותר את דמי הניהול?
מה חסם הכניסה מבחינת סכום התחלתי?

חבל לשלם 0.4% לשנה, אבל נראה שיש לך מחסומים קודמים להתגבר עליהם.
איך אתה מצליח לרדת מסכום כזה אם אתה פועל דרך יועץ הבנק?

אם כך אז מניות זה לא הכלי הכי טוב, בהיותו חשוף למפולות מדי פעם.

אני מכניס לראש שכסף שנכנס לשם ירד לטמיון ב100%.
כך גם עשיתי לגבי קופת הגמל להשקעה והייתי נשאר שם אילולא הכשלים שתיארתי.
מה גם שכעת אני מתכנן להכניס בעיקר כסף מרווחים עתידיים (שכר + שכירות).
עיקר הכסף יהיה בנזיל/מוצמד.
האפיק המנייתי הוא לתקופת זמן הארוכה ביותר שתתאפשר.

עזבתי את קופת הגמל להשקעה ממספר סיבות:
לדעתי קצת חבל. זה כלי לא רע למי שלא מעוניין במסחר עצמאי.

1. לא ניתן לראות את סכום הכספים בתאריך נתון. במקרה הטוב ניתן ב20 לחודש לראות את הכספים במצבם בסוף החודש שעבר. בפועל, הטווח ארוך אפילו יותר.
אם אתה משקיע לטווח ארוך, מה זה משנה?
אפילו להיפך - אם אתה מקבל החלטות על סמך עליות וירידות מדי יום יש סיכוי טוב להחלטות נמהרות שתשלם עליהן ביוקר.

2. חוסר גמישות - אני רציתי לחלק השקעות בצורה פשוטה - עולמי + SP500. הקרן הקיימת נוגעת רק לSP.
בעיני זה עיסוק בקטנות. יש יתרון קטן לעולמי על פני SP500 אבל שניהם טובים בהרבה מכסף בעו"ש.

3. דמי ניהול של 0.6% - זה פחות קריטי לי, אבל כשנמלחתי בדעתי ותפסתי שאני משלם נטו על קנה והחזק מבלי שיש לי עניין בפטורים ממס וכו' - זה הפריע לי אפילו במצב הקיים
אם המסקנה היתה מעבר למסחר עצמאי אז החסכון הם דמי הניהול. אבל כשהכסף בעו"ש אתה מפסיד הרבה אחוזי תשואה בשביל לחסוך חצי אחוז.

לדעתי אתה מתעסק בטפל ולא בעיקר.
קודם צריך לבחור איזה רמת סיכון אתה מוכן לקחת. רמת הסיכון נקבעת בין השאר מטווח ההשקעה והעדפות אישיות.מההודעה הנ''ל לא ברור, יש הרבה סתירות.
אם אתה לא מוכן להפסיד שקל, אז מניות לא מתאים. מה שמתאים זה אגח או פקמ, וזה לא יהיה הרבה יותר טוב ממזומן.
רק לאחר קבלת ההחלטה על רמת הסיכון בוחרים את כלי ההשקעה. לכל כלי יש יתרונות וחסרונות.

1. להתייצב מדי פעם מעט על זהב/סילבר (אולי אפילו קריפטו אם ייקרה בדרכי משהו פשוט).
זה לא מסתדר עם הסולידיות שלך כפי שמשתקף מהודעתך

תודה לכולם, ואני מניח שאני רק צריך לחדד.

הסולידיות מתבטאת בכך שאני מחזיק דירה ומותיר את כל* הכספים שברשותי כרגע בעו"ש/פיקדון בנקאי צמוד מדד.
מדובר בדגירה על נדל"ן ומאות אלפי ש"ח (ההבדל בין פיקדון לעו"ש במושגי הפורום הינו זניח).

1. להקצות חלק פנוי מהכנסות עתידיות למניות, מסוכנות ככל שיהיו (וזה מסלול פאסיבי), במצבי, זה סולידי מאוד עד כדי להיכנס למים רדודים עד הברכיים.
2. הייתי עוזב גם את עולם המניות אם לא הייתי מוטרד מכך שחשיפה לעו"ש/נדל"ן/קצת מתכות בלבד היא נטולת סיכון. קראתי כאן מספיק על מנת שיתבהר לי שמניות הן לא רק כלי "התקפי" כי אם גם הגנתי - מאינפלציה. יותר מזה, אני חושש שמא יש סיכון שאני לא מודע אליו ומעדיף להקצות חלק מסוים של הכנסה לצורך אחזקות שהן בגדר Just in case (כלומר, אולי יש עוד אפשרות חוץ מאינפלציה שאיני לוקח בחשבון ומניות יאפשרו לי להתמודד איתה).
מעבר לזה, אנשים אינם עד כדי כך חד-גוניים ואני מניח שמרף מסוים של סכומים אדם סולידי ככל שיהיה יהיה מוכן "לשחק" בשוק ההון.

* למעט כספים שאצטרך להשתמש בהם כדי להסיר חסם כניסה להשקעה במניות, אם אדרש (קופת גמל להשקעה לזכרוני דורשת סכום מינימום ראשוני).

לדעתי קצת חבל. זה כלי לא רע למי שלא מעוניין במסחר עצמאי.
עוד סיבה שאני ככה מוסיף על הדרך - אני לא שולל לחלוטין חזרה לקופת גמל להשקעה אם יתברר שזה אכן הדבר הטוב ביותר במצבי.
אבל כן רציתי לשחרר את הכספים ברווח ולחשוב על זה בראש נקי.

אם אתה משקיע לטווח ארוך, מה זה משנה?
אפילו להיפך - אם אתה מקבל החלטות על סמך עליות וירידות מדי יום יש סיכוי טוב להחלטות נמהרות שתשלם עליהן ביוקר.

האמת שאני יוצא דופן מרוב האנשים - ירידות מכניסות אותי למוד אדיש. הרווחים, הם אלו שלא נותנים לי מנוחה.
ברגע שאני מופסד יש לי מוד מורבידי-פיננסי של "הלכה ההשקעה" ובנוסף, אני מבין שאם השוק צלל ב50% כבר אין ממש טעם לגעת, כי נדיר מאוד מאוד שהשוק השתטח על 0% לנצח. רווח, לעומת זאת, מחזיק אותי על קוצים.

מהותית אתה צודק, והיו גם חודשיים שלושה שלא הסתכלתי על ההשקעה או על המדד. אני מודה - זה יותר עניין של אמון בגוף המנהל
והפרעה אישית שכזו. ממש הפריע לי שאני לא יכול לראות מצב נתון בזמן אמת או קרוב לכך.

בעיני זה עיסוק בקטנות. יש יתרון קטן לעולמי על פני SP500 אבל שניהם טובים בהרבה מכסף בעו"ש.
הרעיון הוא לעבור להשקעה בשניהם, ואם לא תהיה ברירה - לפתוח קופת גמל להשקעה ולהקצות כספים רק מרווחים עתידיים ולשכוח מהם.

בשלב זה אולי אוסיף הערת ביניים - השקעתי את מלוא הסכום המותר בקופת הגמל להשקעה וזה נבע מחששות מוגזמים מהחזקת מזומן (רעשי רקע וקולות האפוקליפסה המתקרבת...) עם הזמן נרגעתי והתעשתי, מה שגם נותן כאן הזדמנות לייעד כספי השקעה בסכומים שאני באמת רואה לנכון.

אם המסקנה היתה מעבר למסחר עצמאי אז החסכון הם דמי הניהול. אבל כשהכסף בעו"ש אתה מפסיד הרבה אחוזי תשואה בשביל לחסוך חצי אחוז.

אמת, לכן התעניינתי באופציות שהזכרתי. מסחר דרך הבנק בהטבות הקיימות לחשבון שלי? אולי חשבון מנוהל דיגיטלי בהנחה שלא הבנתי נכון וכן אפשר להשקיע שם בקרנות שאני מתאר?
אם לא תהא ברירה אחרת ואלמד שזה מה יש אז אתמודד עם זה שההשקעה תהיה רק בS&P ובקופת הגמל.
כמו שאמרתי, לא הפסדתי כך או כך, כי הייתה זו הזדמנות לייעד כספים שאני באמת מוכן לשים על שוק המניות.
כשאני חושב על זה לא היה מזיק להשאיר שם כמה אלפים, אבל לא חשבתי על כך באותו רגע.

לדעתי אתה מתעסק בטפל ולא בעיקר.
קודם צריך לבחור איזה רמת סיכון אתה מוכן לקחת. רמת הסיכון נקבעת בין השאר מטווח ההשקעה והעדפות אישיות.מההודעה הנ''ל לא ברור, יש הרבה סתירות.
אם אתה לא מוכן להפסיד שקל, אז מניות לא מתאים. מה שמתאים זה אגח או פקמ, וזה לא יהיה הרבה יותר טוב ממזומן.
רק לאחר קבלת ההחלטה על רמת הסיכון בוחרים את כלי ההשקעה. לכל כלי יש יתרונות וחסרונות.

אני חושב שפשוט לא הייתי ברור ובנוסף, ההבנה הכלכלית שלי היא מאוד נמוכה וגם מאוד מטעה (כי אני כן יודע דבר או שניים שלאנשים ברמתי אין שום הכרה בהם).

אני מתכוון לייעד סכומים מסוימים מתוך הכנסתי העתידית (בנוסף לסכומי הסרת חסם ככל שאדרש) למניות בלבד.
מניות באיזה סיכון? בסיכון של S&P500. שזה אומר סיכון גבוה מעצם היות ההשקעה כולה מנייתית ובנוסף, הגם שמדובר במסלול עוקב פאסיבי, יש השקעות מתונות מזו.
אז - רמת סיכון בינונית.
מקווה שעשיתי סדר - אין סתירה. אני מאוד סולידי כיוון שאני מייעד סכומי כסף קצובים שהם שיעור נמוך מאוד מסך הנכסים הכולל להשקעות.
לכן, גם אם ההשקעות אינן סולידיות מטיבן, הדבר קצת דומה לרכישת כרטיס לוטו של זוכה יחידי ב20 ש"ח.

מה שמתאים זה אגח או פקמ, וזה לא יהיה הרבה יותר טוב ממזומן - זה אכן היעוד של הכספים לשעה זו, וייתכן שגם בעתיד.

זה לא מסתדר עם הסולידיות שלך כפי שמשתקף מהודעתך
1. אני רואה את הזהב כביטוח בלבד. לא מצפה להרוויח עליו דבר. בסופו של דבר אני מזכיר שלהיות תלוי במזומן שקלי בלבד זה לא דבר סולידי במיוחד. כך יעידו הוריי שחוו את היפר האינפלציה של שנות ה80.
אם זה היה, יש מצב גדול שהייתי מותיר הכל במזומן.
2. גם לגבי זהב, מדובר בסכומים יעודיים שיוקצו בעיקר מרווחים עתידיים.

כלומר, הגעתי לרמת נכסים ועו"ש שמבחינתי מהווה ביטוח מספק.
מרגע זה, נראה לי שכל מזומן שאני מכניס, להתנער לחלוטין מזהב ומניות הופך מסוכן יותר מהכנסת הכל לעו"ש.
מזומן חשוף לסיכונים ובעולם הפיננסי אין באמת דבר כזה "לשבת על הגדר".

תודה על הטיפים ובעיקר על הסבלנות :)

מהודעתך האחרונה נראה שאתה לא באמת סגור על עצמך. אתה אפילו לא מסוגל לנסח בכתב ב 3-4 משפטים מה אתה רוצה.
במקרה שלך הייתי ניגש ליועץ מקצועי בלתי תלוי שיעשה איתך עבודה.

מהודעתך האחרונה נראה שאתה לא באמת סגור על עצמך. אתה אפילו לא מסוגל לנסח בכתב ב 3-4 משפטים מה אתה רוצה.
במקרה שלך הייתי ניגש ליועץ מקצועי בלתי תלוי שיעשה איתך עבודה.
1. להשאיר את סכומי הכסף הקיימים בעו"ש/פיקדון צמוד מדד.
2. להפריש מתוך רווחים עתידיים (שכר/שכירות) לרכישת קרנות SP + עולמי.

אני חושב גם שכל העניין חרג מאוד מהנקודה, שהיא טכנית ופשוטה לחלוטין.

אני סגור על עצמי כפי שלא הייתי מעולם, כל השאלה היא טכנית:
האם יש דרך לעשות זאת מבלי להיכנס לממשקי בתי השקעות?
האם סביר לרכוש דרך הבנק ישירות?
האם ניתן לרכוש אות דרך תיק השקעות דיגיטלי?
האם גמל להשקעה היא, למרות כל מה שציינתי, עדיין המכשיר הכי נורמלי לאנשים כמותי?
זה הכל.

למען הסר ספק - ההחלטה להפריש כספים עתידיים לקרנות האלו היא סופית.
אם לא, WCS אני פותח שוב גמל להשקעה SP בדיוק כפי שהייתה לי ומקצה לה הפקדות עיתיות (למרות שאי אפשר לראות את הסכום, למרות דמי הניהול ולמרות שאי אפשר להשקיע במדד עולמי לצד הSP).

תודה :)

האם סביר לרכוש דרך הבנק ישירות?
כן. זה אפילו די נוח, אתה מבקש מהיועץ מה לקנות לך (אין תשלום נוסף).

האם יש דרך לעשות זאת מבלי להיכנס לממשקי בתי השקעות?
אני עובד דרך הבנק, אבל להבנתי גם לבתי השקעות יש חדר מסחר שבו אפשר לבקש פעולות.

האם גמל להשקעה היא, למרות כל מה שציינתי, עדיין המכשיר הכי נורמלי לאנשים כמותי?
אם יש לך רתיעה מבנקים ובתי השקעות, אז כן.

1. להשאיר את סכומי הכסף הקיימים בעו"ש/פיקדון צמוד מדד.
2. להפריש מתוך רווחים עתידיים (שכר/שכירות) לרכישת קרנות SP + עולמי.

אני לא רואה הגיון רב בלשים חלק קטן מהכסף על מדד מנייתי, אבל אם זה יעזור לבעיית הרגליים הקרות אז זו התחלה טובה.

האם קניה אחת ל-4 או 6 חודשים בבית השקעות באה בחשבון?

היי,
אם הבנתי נכון והכוונה שבמקום להקפיד על רכישה חודשית אני אבצע רכישה כל 4-6 חודשים - אז בהחלט, אפשרי.
מסקרן אותי - איזה משנה את התמונה בעצם (מלבד היתרון שבצבירת הרווחים על סכום גבוה יותר מההפקדה הראשונה)?

מסקרן אותי - איזה משנה את התמונה בעצם (מלבד היתרון שבצבירת הרווחים על סכום גבוה יותר מההפקדה הראשונה)?
כתבת שאתה נרתע משימוש בממשק של תוכנת המסחר.
אם קניה אחת ל-4-6 חודשים של ACWI (הקרן העולמית השקלית של בלאקרוק) בבית השקעות ישראלי היא משהו שאתה מוכן לסבול, ייתכן שזו האופציה הטובה ביותר.
זה פתרון עדיף בעיניי על השקעה דרך בנק/קופת גמל להשקעה.

לא ממליץ או מייעץ.

למען הסר ספק - ההחלטה להפריש כספים עתידיים לקרנות האלו היא סופית.
אם לא, WCS אני פותח שוב גמל להשקעה SP בדיוק כפי שהייתה לי ומקצה לה הפקדות עיתיות (למרות שאי אפשר לראות את הסכום, למרות דמי הניהול ולמרות שאי אפשר להשקיע במדד עולמי לצד הSP).
- אין דבר כזה קופת גמל להשקעה במסלול מחקה מדד.

- האם אתה בטוח שאתה מבין מה ״הבעד ונגד״ שלך בכל מכשיר פיננסי? ( קופג, קופג להשקעה, תיק דיגיטלי, תיק השקעות עצמאי, תיק מנוהל בבנק/ בית השקעות).

- עברת על פירמידת הצרכים?

- הרעיון של ״ תיק השקעות אחד״ ברור לך?

ראשית, אני מעריך מאוד את נכונותכם לעזור וגם להיכנס לרזולוציות המיוחדות של הפוסט הזה.
דבר שהפורום הזה תמיד הצטיין בו.
תודה!

כן. זה אפילו די נוח, אתה מבקש מהיועץ מה לקנות לך (אין תשלום נוסף).

איך הם מאפשרים את זה? יש להם דוח תעריפים מאוד נוקשה לגבי קניה ומכירה, וכמובן שאיני שש להניח הנחות לגבי אנשים אחרים, אבל אני קורא הרבה מהתגובות שלך ומניח שאתה לא מתכוון לכך שאתה פשוט רוכש מניות בתעריפי רכישה, ניהול, "שמירה" וכיו"ב של הבנק (אלו שתיארתי בראש הפוסט, שגם הם במקרה המאוד טוב של חשבון עם הטבות)?
אפשרות אחרת היא שאתה אומר שאם אתה רוכש דרך היועץ הבנק פשוט "מוותר" לך על התעריפים האלו? מהיכרותי עם הבנקים... :O
כשהשקעתי בגלגולי הקודם 200K באמצעות יועץ השקעות עצמו הרגשתי שההשקעה הכי גדולה היא ביועץ, וזאת אפילו מנקודת מבט מאוד לא מחושבת ורחבת מחשבה.

אם יש לך רתיעה מבנקים ובתי השקעות, אז כן.
אין לי רתיעה מהגופים עצמם.

לגבי בנקים - אני מתקשה בחישוב של עד כמה דמי הניהול שלהם שערוריתיים.
נראה לי שבתנאים שהם מציעים לי לרכוש את הבלאקרוק והמדד העולמי זה אולי... סביר? :|
אני מאוד מתקשה עם המתמטיקה כאן לצערי.

ואם אתה אומר שיש דרכי ממשק מול הבנק שלא הכרתי אני אקפוץ לשם לביקור כי זה שווה סקירה בהחלט :)
אני מודה שלא ניגשתי ושאלתי ישירות "מה אתם מציעים לי" כי אחרי הניסיון שלי עם היועץ והפוסטים של הסולידית שקראתי תייגתי זאת כדבר חסר טעם.
אם בבתי השקעות עדיין יש חדר מסחר אני לא חושש אפילו מהם (חשבתי שהדברים האלו נסגרו בשנות ה80
והיום אתה צריך לבחור בין התנהלות עצמאית לגמרי לניהול מגביל שלהם (קופת גמל/מנהל השקעות).

אני לא רואה הגיון רב בלשים חלק קטן מהכסף על מדד מנייתי, אבל אם זה יעזור לבעיית הרגליים הקרות אז זו התחלה טובה.

ראשית, אדגיש שאתה מבין את המצב לאשורו.

אז אנסה להבהיר קצת את הרציונאל לפעולה הזו כי אני תמיד אוהב גם לפתח דיונים מעבר לשאלות ולחשוף השקפות רבות ככל הניתן (האמת היא שאפילו יותר מרעיונות העצמאות הכלכלית, זה מה שאני הכי אוהב בפורום).

יש כאן תוכנית מסודרת ומעורב בה גם תהליך נפשי מסוים שאני שואף לקדם:

1. אני הולך להפקיד חלק קטן יחסית, אך באופן קבוע, כל עוד ארוויח. כך ש:
א. בהמשך ייצבר שם סכום נחמד.
נכון, סכום נחמד זה לא יותר מ... סכום נחמד, אבל כאמור, אני במצב פיננסי יציב ויכול להמתין ולראות איך דברים ייתפתחו.

ב. זה יעודד אותי להמשיך לעבוד ולהמשיך בשגרה שלי כרגע, שזה דבר שאני זקוק לו מאוד. תהיה לי מטרה - לחסוך כספים להשקעות.
אני מתנצל אם זה נשמע קצת לא ראוי, אך אני באמת מתכוון לזה.
אם אשקיע את הכספים הנוכחיים המצב הפיננסי יהיה כ"כ מסודר ומאוזן שיהיה חסר לי את ה"דרייב" הזה, שאני מאוד זקוק לו בשל התקופה שאני מצוי בה.

ג. הסולידית מציעה 6 חודשי מחיה במזומנים, יש כאילו שחושבים על 12. אצלי... זה יותר. לכן אין לי ברירה אלא ליידע כספים עתידיים על אף שיש לי את היכולת להשקיע מאות אלפי ש"ח. אני רוצה את המאות אלפים האלו כגיבוי.
בייחוד שחלק ניכר מהם שמור לאפיק של הצמדה למדד, שהוא ההגנה האולטימטיבית מאינפלציה.

ד. זאת תהיה הזדמנות בשבילי ללמוד בeasy איך הדברים עובדים. לעיתים, הדרך הכי טובה היא דרך הרגליים.
ואם הסכומים שאתה משקיע הם נמוכים ועיתיים, אז המוח פנוי יותר.

ה. מקווה שלא בלבלתי אנשים עם הזהב - מדובר במטבע פה ושם.

ו. כאן זו נקודה שחשוב לי להדגיש - אני לא מתייחס לשוק ההון ככלי להשאת רווחים בלבד.
אני מתעניין בשוק המניות בראש ובראשונה מתוך חששות וצורך בהגנה.
אחרי קריאה בפורומים, בבלוגים וגם קצת בספרים, בעיקר סיפורים של אחרים שתמיד היה בהם טוויסט - אני מעדיף שיהיה לי לפחות קצת מהכל, וזה כולל מניות.

לשאלה המתבקשת - אם יש לי נדל"ן ושאר יציבים נוגדי אינפלציה מה אני מחפש בכלל במניות אין לי תשובה טובה. אני אומר
זאת בריש גלי - אני פשוט חושש שיש פקטור נוסף שאני לא מזהה או מכיר.
ז. בגיל 30 אני נמצא במצב כלכלי שלא רבים מצויים בו ויכול לומר בצורה הכי לא קלישאתית שיש - כסף זה לא הכל בחיים...

לסיכום: אני באמת סגור על עצמי לחלוטין.
אני חושב שיש לי בורות וטעויות הבנה ותפיסה עובדתיות לגבי איך עובד שוק המניות, שמובילות למחשבה שאני מעורער לגבי החלטותיי בנושא.

כתבת שאתה נרתע משימוש בממשק של תוכנת המסחר.
אם קניה אחת ל-4-6 חודשים של ACWI (הקרן העולמית השקלית של בלאקרוק) בבית השקעות ישראלי היא משהו שאתה מוכן לסבול, ייתכן שזו האופציה הטובה ביותר.
זה פתרון עדיף בעיניי על השקעה דרך בנק/קופת גמל להשקעה.

לא ממליץ או מייעץ.

הרתיעה היא טכנית. יש שם עניינים של פקודת מכירה, המתנה, וידאו שהקניה התקבלה, מחירים.
ואז נכנסתי לתת פורום וראיתי את כל השאלות הטכניות של החברים וחשכו עיניי.
אם אני יכול פשוט לקנות ולהחזיק - בשמחה.

ואל חשש - אני מודע ומבין שכל הדיון הוא עקרוני ואינו מהווה המלצה אישית ו/או בכלל.
תודה :)

- אין דבר כזה קופת גמל להשקעה במסלול מחקה מדד.

- האם אתה בטוח שאתה מבין מה ״הבעד ונגד״ שלך בכל מכשיר פיננסי? ( קופג, קופג להשקעה, תיק דיגיטלי, תיק השקעות עצמאי, תיק מנוהל בבנק/ בית השקעות).

- עברת על פירמידת הצרכים?

- אין דבר כזה קופת גמל להשקעה במסלול מחקה מדד:
השקעתי בקופת גמל להשקעה עוקב SP500, זה מה שעשיתי עד כה.
האם זה לא נקרא "מחקה מדד"?

את הבעד ונגד שלי - כן.
את האופן שבו אפיקי ההשקעה האלו עובדים - לחלוטין לא.
לדוגמה:

תיק דיגיטלי - ממקורות מסוימים הבנתי שאני פשוט קונה מה שאני רוצה.
מהפוסט המסכם של הסולידית והסתכלות באחד האתרים שלהם, הבנתי שממש לא, זה תיק השקעות מנוהל וסגור.

תיק השקעות עצמאי -
בבית מסחר - מצריך התעסקות טכנולוגית שאני לא בנוי לה בשלב זה.
בבנק - זה דבר שאני שוקל. פשוט מתקשה לחשב את דמי הניהול שלהם במושגים סופיים (בגמל והשקעה זה פשוט. הם אומרים לך = 0.6%.
בבנק, הם מחלקים דברים לאינספור מהלכים שאני לא מכיר).

תיק מנוהל בבנק/ בית השקעות:
מנוהל בבנק - איני חוזר בי מכך שאני מוכן להיפרד משיעורי רווח נאים ביותר לשם פישוט תהליך ההשקעות ורכישת האחזקות שלי.
עם זאת, תיק מנוהל בבנק יקר להחריד - ואם כבר, ומאחר שאני יודע בדיוק מה אני רוצה לקנות, אם אני מתעסק עם הבנק אז אני פשוט אקנה את 2 הקרנות האלו ואחזיק בהם לנצח.

תיק מנוהל בבית השקעות - יודע שזה קיים, אך פספסתי את זה - זה לא פחות או יותר באותן עלויות שערורייתיות של הבנקים?

אומר זאת בתמצית - תיק מנוהל עבור מישהו שיודע בדיוק מה הוא רוצה לרכוש זה לא העמסת עלויות מיותרות לחלוטין?

אם כן, אני מבין לחלוטין את הבעד ונגד שלי והוא מאוד פשוט.
הצרכים שלי פשוטים מאין כמוהם:
* רוצה להפקיד סכומים עיתיים ולחלק 50% SP ו-50% מדד עולמי.
* מוכן לשלם דמי ניהול ואחזקה גבוהים עבור הפשטות הטכנולוגית, אבל לא שערוריתיים ברמה של יועץ בנק אישי.

אני רק לא סגור על איך בתי ההשקעות האלו עובדים בפועל.

עברת על פירמידת הצרכים?
כן, ובנוסף, אני מאוד סגור על הצרכים שלי (החזקה בדירה + חצי מזומן בנזיל + חצי בפיקדון צמוד מדד + הפרשות עתידיות לקרנות מחקות SP ועולמי).
קראתי גם את כל הפוסטים של 2013-2014 ועוד כמה פוסטים המאחרונים.

כן, זה פשוט שהבחירה שלי איך לנהל אותו אינה שגרתית (ואני מודע לכך לחלוטין).

זה עובד ככה:
מזומן - אפיק סולידי יחסית, הגם שחשוף לאינפלציה.
צמוד מדד - הגנה אולטימטיבית מהחשש היחידי שאני מכיר וצופה = אינפלציה.
נדל"ן - הגנה מ... הכל פחות או יותר, כשמדובר במדינה שלנו.
הפקדות עתידיות לקרנות - נועד ל:
א. להסרת ספק שמא איני מוגן כפי שאני חושב, ואפיקי מניות יוכלו לשמש כהגנה משלימה שכזו.
ב. הפקת רווחים צנועים ומצטברים.

איך הם מאפשרים את זה? יש להם דוח תעריפים מאוד נוקשה לגבי קניה ומכירה, וכמובן שאיני שש להניח הנחות לגבי אנשים אחרים, אבל אני קורא הרבה מהתגובות שלך ומניח שאתה לא מתכוון לכך שאתה פשוט רוכש מניות בתעריפי רכישה, ניהול, "שמירה" וכיו"ב של הבנק (אלו שתיארתי בראש הפוסט, שגם הם במקרה המאוד טוב של חשבון עם הטבות)?
כאשר התיק גדול הבנק יודע להיות תחרותי כמו בית השקעות.
בסכומים שאתה תארת זה עדיין לא המצב, מצד שני אני לא מבין למה אתה מייחס חשיבות לעמלות דמי ניהול אם הסכום נמוך.

ואם אתה אומר שיש דרכי ממשק מול הבנק שלא הכרתי אני אקפוץ לשם לביקור כי זה שווה סקירה בהחלט :)
רעיון טוב. אל תתעקש יותר מדי על העמלות, בתיק קטן זה לא משנה. מה שחשוב זה שתצבור בטחון מול שוק ההון.
כשהתיק יגדל אפשר יהיה להתחיל להתמקח ומקסימום לעבור לבית השקעות.

כאשר התיק גדול הבנק יודע להיות תחרותי כמו בית השקעות.
ייתכן ונגיע ליום הזה. לא בקרוב (האמת היא שבעבר השקעתי דרך יועץ מאות אלפים אבל לא פציתי פה לגבי דמי ניהול).
מצד שני אני לא מבין למה אתה מייחס חשיבות לעמלות דמי ניהול אם הסכום נמוך.
1. כי כשאני מסתכל על האופן שבו הם בנויים אני כמעט מפחד שזה ברמה שדמי הניהול יישחקו לי אפילו את הקרן (אני מניח שאני טועה כאן, אבל אני שוטח באופן כן את החששות - לא הצלחתי לחשב את התעריפון האימתני הזה).
2. כי בסופו של דבר אני מתכוון להתחיל תהליך ולהתמיד בו. בסוף, נניח שיהיה שם 100K בהשקעות - מה אני עושה אז?
אומר לבנק שלום? יווצר לי אירוע מס.
אתמקח עם הבנק מחדש על העלויות - ב100K הם עדיין לא ייסתכלו עליי יותר מדי.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
R שימור הון - Capital Preservation שוק ההון 42
Y מס על מענק שימור - retention מיסים 8
Tim_Duncan קרן השתלמות - מעבר עבודה, הפקדה לאחר שנים, שימור תנאים פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
סול שימור הגמישות התפתחות אישית 30
G שיחות שימור-כל הביצים בסל אחד פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 18
ה שימור ביטוח אבדן כושר עבודה בין עבודות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 7
ג שימור ידע ומסקנות אוף טופיק 50
הק995 שימור לקוחות בעזיבת קרן השתלמות צרכנות פיננסית 33
ס שרשור דמי ניהול שמשיגים דרך שימור לקוחות צרכנות פיננסית 13
שמוליק קיפוד שיחות שימור צרכנות פיננסית 31
אחד_שיודע הצהרת הון - האם לדווח על דירה שנרכשה ונמכרה בין הצהרות הון מיסים 2
A קיזוז הפסד הון ללא מכירת ניירות ערך מיסים 1
מ קיזוז הפסד הון ממניות בחול כנגד אגח ממשלתי מיסים 5
ס האם אפשר לקזז ירידת ערך של רכב ממס רווחי הון מיסים 16
S מתקשה לקפוץ למים (יש הון נזיל) שוק ההון 23
D קיזוז רווחי הון מאקזיט עם חשבון משותף מיסים 1
N קיזוז מס רווחי הון כנגד מס הכנסה מעבודה מיסים 1
Y פטור ממס רווח הון לעולה חדש מיסים 3
ש דיווח על קיזוז הפסדי הון מיסים 3
Y קרן השתלמות הטבת פטור ממס רווח הון פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 6
R פטור ממס רווחי הון על תרומת מניות מיסים 8
M החזר לפנסיונרים על רווחי הון מיסים 1
נ שאלה בנוגע להחזר מס רווח הון מיסים 3
E האם קרן אירית של בלקרוק משלמת מס רווחי הון מקוזז אינפלציה או מקוזז הפרשי שערי מט"ח? שוק ההון 3
E דיווח רווחי הון למשקיע המתחיל דרך ברוקר זר IBKR - שאלות בסיסיות שוק ההון 8
ר דוח מס על רווחי הון מיסים 14
ר בקשר קיזוז רווחי הון מיסים 5
בן מלך חסכון במס רווח הון מיסים 1
T התחלה מאוחרת בצבירת הון יומני מסע אישיים 16
א שאלה נישתית לגבי מס רווחי הון מיסים 17
עתיד מתוק מס רווחי הון - כמה מההפסד אפשר לקזז מרווח? שוק ההון 15
fizban הצעת חוק משותפת להורדת מס רווחי הון ל 20% פוסטים מאיכות נמוכה 52
א האם רווח והפסד הון מתקזז גם אם זה ריאלי ונומינלי ? שוק ההון 7
T פעם ראשונה דיווח שנתי על הון זר (שכיר) - ברוקר זר מיסים 4
M מיסוי רווח הון ורילוקשיין מיסים 6
Z תוספת 5% מס בדרישה להכרת הוצאות רווח הון מיסים 6
E רווחי הון על אופציות מיסים 13
Z קיזוז רווח הון חצי שנתי (למי שמדווח כך) מיסים 4
lavi איך ממירים הון לתזרים? צרכנות פיננסית 52
Z שאלה לגבי שיעור מרבי למס רווח הון לפני ואחרי גיל 60 פוסטים מאיכות נמוכה 1
I רווח הון/הפסד הון - ישנה הצמדה ? שוק ההון 1
Z האם ניתן לקבל הטבות מס בשל הפקדות לפנסיה מהמס ששולם על רווח הון בשוק ההון? מיסים 14
Z זיכוי וניכוי מרווח הון בשל הפקדה לפנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 8
itzik64 קיזוז הפסדי הון בחו"ל-ניכוי במקור מיסים 11
GeraltOfHaifa שלושה בתים ארה"ב אך ללא הון שיקלי, התכוננות נדרשת לקראת קנית נכס בארץ? נדל"ן 16
א Etrade וקיזוז רווח הון מיסים 1
כ הקלות מס רווחי הון מעל גיל 60 - כולל קרנות נאמנות? מיסים 35
A מס רווח הון בחשבון משותף מיסים 9
I הכריחו אותי לממש הפסדי הון - מה עכשיו? שוק ההון 11
מ הצהרת הון - טפסים אינם עדכניים ל31.12.22 מיסים 5

נושאים דומים

Back
למעלה