• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

שימור הון - Capital Preservation

Royalties Man

משתמש סולידי
דירוג
391
מזל טוב! הגעתם לנקודה ולסכום שאליו שאפתם להגיע בעזרת השקעות כאלו ואחרות ועכשיו החלטתם שאתם רוצים לחיות מהתיק שלכם, להוריד את רמת הסיכון משמעותית ולשמור על ההון שחסכתם והשקעתם.

המושג Capital Preservation מתאר בדרך כלל אסטרטיית השקעה שנועדה לשמור על הערך הריאלי של הכסף בתוספת אולי אחוז או 2 של תשואה מעל המדד כשהמטרה היא לא צמיחה של תיק ההשקעות אלא שימור של ההון.
המושג הזה בדרך כלל מוזכר במעגלים היוקרתיים של Family Offices ואנשים בעלי הון רב מאד. את הכסף שלהם הם עשו בעסקים או בהשקעות והם ממש לא מתכוונים לקחת סיכון מיותר בשביל לעשות כמה אחוזי תשואה, המטרה שלהם היא מה שנקרא "לחיות מהריבית".

איך תיק כזה צריך להראות לפי דעתכם? קחו בחשבון שאנחנו רוצים לשים את הכסף פעם אחת, לאזן פעם בשנה ולא לשנות את התיק לפי מצבים משתנים בכלכלה העולמית.

זה התיק התיאורתי שהיתי בונה לעצמי במידה והיתי מגיע למטרה הזאת עם סכום של 750,000$ (3 מיליון ש"ח בערך).
היתי מוכר 3 אחוז בשנה. התיק מניב עוד 2 אחוז בדיבידנדים וריביות ככה שסך הכל הוא מניב לי 5% שנתי לערך.
ה"משכורת" החודשית שלי מהתיק תנוע סביב ה-8700 ש"ח נטו לאחר מיסוי (140,000 ברוטו שנתי) ובהנחה של שער דולר שקל ממוצע של 3.75.

בתיק אני מפזר שווה בשווה בין אפיק הנדל"ן, המניות, האג"ח והמזומן. לצורך ההדגמה לקחתי בעיקר ETF's של וואנגארד כי הם וותיקים ומראים לי נתונים לפני 2009 אבל בתכלס היתי בוחר משהו מעט שונה אך אין לו נתונים שהולכים אחורה מידי, אפרט כאן למטה:

זה התיק שנמצא בלינק:
VNQ Vanguard REIT ETF 25.00%
VYM Vanguard High Dividend Yield ETF 25.00%
BND Vanguard Total Bond Market ETF 25.00%
SHV iShares Barclays Short Treasury Bond Fund ETF 25.00%

וזה התיק שאני היתי בוחר, בו האג"ח מנוהל והנדל"ן יותר מפוזר והוא מחולק על פני 4 מנפיקי ענק - iShares, Vanguard, PIMCO, SPDR:

REET iShares Global REIT ETF 25.00%
VYM Vanguard High Dividend Yield ETF 25.00%
TOTL SPDR DoubleLine Total Return Tact ETF 25.00%
MINT PIMCO Enhanced Short Maturity Strategy Fund ETF 25.00%

תשואת דיבידנד נוכחית משוכללת: 2.69%
דמי ניהול משוכללים: 0.28%

חייב לציין שיציבות הדיבידנד/ריבית לא חשובה לי (אני מסתמך על 2% דיבידנד/ריבית והתיק כרגע נותן 2.69%) ואין לי בעיה שהיא תיפול בכמה אחוזים בתקופות של משבר בשוק. צריך לזכור שיש פה באפר ענק של 25% בקרן שמקבילה למזומן - קרן כספית/money market ככה שיהיה מאיפה למשוך כסף בתקופות בעייתיות בשוק.

נערך לאחרונה ב:
בתיק שמטרתו שימור הון היית מסוגל לבלוע ירידה של 30%?

בתיק שמטרתו שימור הון היית מסוגל לבלוע ירידה של 30%?
באופן אישי כן. תראה, יכלתי לשים פה אחוז של אגח הרבה הרבה יותר גבוה, וגם אגח ארוך שיפצה על הירידה במניות אבל אני לא רוצה להסתכל אחורה מידי. מבחינתי אני מעדיף להיות מפוזר על כל אפיקי ההשקעה אגח מניות נדלן מזומן כי אין לי מושג מה יקרה בעתיד. ברור שאם היתי שם 75 אחוז אגח ו 25 אחוז מניות זה היה נראה אחרת אבל בסביבת הריבית הזו, לא היתי מעז (כן יכול להיות שזה מתומחר כבר אבל מי יודע).

אין בעיה, אני פשוט לא חושב שלזה התכוון המשורר ב״שימור הון״.

אם אלוקציה של 25% למזומן זה לא שימור הון, אז אני לא יודע מה כן. אבל בוא נגיד שלא, בדיוק בשביל זה פתחתי את הנושא, לשמוע מה דעתם של אחרים ורעיונות לתיקים כאלו. איזה תיק יש עוד שבו גם תוכל להנות מתשואה תזרימית (כסף מזומן שאתה מקבל/נמכר מהתיק) של 5% בשנה. כן כן, לא 3%, אני רוצה להנות גם ממה שחסכתי. וגם שמפוזר בין כל האפיקים ולא מסתמך על המראה האחורית כאילו זה חקוק בסלע?

של 5% בשנה. כן כן, לא 3%, אני רוצה להנות גם ממה שחסכתי.
אם אתה רוצה תיק שגם יניב 5% בשנה וגם יבטיח לך שימור הון (כלומר רגישות מינימלית בתרחישים שונים של אינפלציה, מפולות בשוק ההון, וכו') - לדעתי הרצון הזה הוא יפה אך לא ישים. תשואה מגיעה מסיכון - מה שמנוגד למטרה של שימור הון.

יכול להיות שהאלוקציה הזו אגרסיבית לאנשים מסויימים אבל אני ישן טוב בלילה עם 25 אחוז מזומן, 25 אחוז אגח כללי שמנוהל על ידיי טובי המוחות (Jeffrey Gundlach), אלוקציה של 25 אחוז למניות דיבידנד שכוללים חברות גדולות כמו GE וKO ו25 אחוז לחברות שמחזיקות טונות של בלוקים ברחבי העולם.

יכול להיות שהאלוקציה הזו אגרסיבית לאנשים מסויימים אבל אני ישן טוב בלילה עם 25 אחוז מזומן, 25 אחוז אגח כללי שמנוהל על ידיי טובי המוחות (Jeffrey Gundlach), אלוקציה של 25 אחוז למניות דיבידנד שכוללים חברות גדולות כמו GE וKO ו25 אחוז לחברות שמחזיקות טונות של בלוקים ברחבי העולם.
ואני ישן מצויין בלילה עם חשיפה מנייתית של 120% אבל אין קשר בין איכות השינה שלי לבין המושג "שימור הון", כמו שאדם שלו אמר, לא לזה התכוון המשורר.

נערך לאחרונה ב:
סבבה אחריי ששמעתי את כל התגובות פה החלטתי לשנות את התיק:
MINT PIMCO Enhanced Short Maturity Strategy Fund ETF 100.00%
אין ספק שזה שימור הון, אבל לא נראה לי שגם לזה התכוון המשורר. למישהו יש רעיונות אחרים לתיק כזה?

מבדיקה שעשיתי לא מזמן זאת אחת קרנות האג״ח קצר עם יחס השארפ הכי טוב.
אתה מכיר את העקום היעיל נכון? מתוך שלל התיקים בעולם שיכולים להחשב כאלו שמתאימים לשימור הון, ישנו ספקטרום רציף של תיקים יעילים החל מאלו עם הסיכון הנמוך ביותר והתשואה הנמוכה ביותר ועד אלו המסוכנים ביותר עם התשואה הגבוה ביותר.
MINT נמצא קרוב מאד למוצא הצירים ב 0,0.
אתה צריך קודם להחליט איזה מידת סיכון אתה מוכן לקחת ולבנות תיק שמנסה להתקרב למידת הסיכון המתאימה.

תיק יעיל שמניב 0.5% נומינלית יש לו סיכוי נמוך מאד לאובדן ההון הנומינלי אבל יש לו סיכוי גדול מאד לאובדן הון ריאלי בטווח ארוך.
אם מבחינתך שימור הון משמעו לפחות שימור ההון המקורי באופן ריאלי (צמוד מדד מחירים לצרכן) אתה צריך להסתכל על נכסים ששומרים על ערכם הריאלי (נדל״ן, אג״ח צמוד מדד, אג״ח בריבית משתנה, סחורות, ואפילו מניות). לכולם יש מאפייני תשואה וסיכון אחרים וזה בלתי נמנע שבשביל לקבל לפחות תשואה ריאלית 0% תצתרך לקחת על עצמך סיכון כלשהו.

לא ממליץ כמובן על שום דבר מהנ״ל

1. תיק שיועד לשימור הון, ובאופן כללי הסטורית (עם רקורד ארוך יותר מאשר זה שהצגת), הוא התיק הנצחי של הארי בראון. מאז שנוסד, לא חלפו עליו שלוש שנים אדומות, והנפילה המרבית שלו היתה של חמישה אחוזים.
  2. תיק דומה לראשון שהבאת, היה תנודתי יותר באותה תקופה, אבל בסה"כ הביצועים שלו (בשימור הון) היו טובים בהרבה מאשר תיק סטנדרטי.
  3. Vanguard הראו במחקר המפורסם שלהם, שהתשואה החציונית של קרנות מנוהלות, היתה כחצי ממדד הייחוס שלהן, למרות הטיית השורדות. המחקר כולל גם קרנות אג"ח מהסוג שציינת, ומתייחס אליהן. אם אתה חושב שהעובדה שקרן ספציפית היתה מוצלחת יותר מהחציון, תביא להמשך ההצלחה בעתיד - ההפך הוא הנכון. כך, אולי כדאי לפזר על קרנות נכשלות.
  4. אם אתה יודע שאתה רוצה לשמור על הכסף לטווח ארוך, מבלי למשוך בכלל, ניתן לקנות אג"ח ממשלתיות ארוכות נטולות קופון. אתה יכול לדעת בדיוק כמה תקבל בסוף התקופה. אם אתה זקוק לכסף, תוכל לקנות אג"ח ארוכות צמודות.
  5. אם אתה יכול לישון טוב בלילה בכל מצב, למה לא 100 מניות? הסטורית, לא היתה להן תקופה אדומה ארוכה (20 שנים).

סתם רעיון:

7% VTI Vanguard Total Stock Market Index ETF
3% VXUS Vanguard Total International Stock
21% BND Vanguard Total Bond Market
69% BSV Vanguard Short-Term Bond

ביצועים בתקופה של 15 שנה:
לפי האתר הזה: https://hellomoney.co/portfolio/083af5

4.11% תשואה לשנה אחרי הוצאות והשקעת דיבידנדים בחזרה.
2.54% סטיית תקן תיק.
0.19% הוצאות לשנה.

במשבר 2002 התיק הניב 2%
במשבר 2008 התיק הניב 2%

למה לא התיק הפשוט 50% / 50% ? בסך הכל קרנות נדלן הן מניות שמתנהגות כמו מניות.

אחת ולתמיד: אין דבר כזה Capital Preservation.
יש ספקטרום של תיקים שנותנים פחות או יותר תשואה כפונקציה של סיכון. אדם צריך לבחור את התיק לפי פונקציית התועלת שלו ואיפה הוא נמצא עליה.

1. תיק שיועד לשימור הון, ובאופן כללי הסטורית (עם רקורד ארוך יותר מאשר זה שהצגת), הוא התיק הנצחי של הארי בראון. מאז שנוסד, לא חלפו עליו שלוש שנים אדומות, והנפילה המרבית שלו היתה של חמישה אחוזים.
  2. תיק דומה לראשון שהבאת, היה תנודתי יותר באותה תקופה, אבל בסה"כ הביצועים שלו (בשימור הון) היו טובים בהרבה מאשר תיק סטנדרטי.
  3. Vanguard הראו במחקר המפורסם שלהם, שהתשואה החציונית של קרנות מנוהלות, היתה כחצי ממדד הייחוס שלהן, למרות הטיית השורדות. המחקר כולל גם קרנות אג"ח מהסוג שציינת, ומתייחס אליהן. אם אתה חושב שהעובדה שקרן ספציפית היתה מוצלחת יותר מהחציון, תביא להמשך ההצלחה בעתיד - ההפך הוא הנכון. כך, אולי כדאי לפזר על קרנות נכשלות.
  4. אם אתה יודע שאתה רוצה לשמור על הכסף לטווח ארוך, מבלי למשוך בכלל, ניתן לקנות אג"ח ממשלתיות ארוכות נטולות קופון. אתה יכול לדעת בדיוק כמה תקבל בסוף התקופה. אם אתה זקוק לכסף, תוכל לקנות אג"ח ארוכות צמודות.
  5. אם אתה יכול לישון טוב בלילה בכל מצב, למה לא 100 מניות? הסטורית, לא היתה להן תקופה אדומה ארוכה (20 שנים).
כן הבעיה בתיק של הארי בראון הוא האלוקציה האגח ארוכות והנטייה שלהן להיות מושפעות מאד מעליית ריבית.
מדובר בשימור הון, זו המטרה. לא גדילה. לכן 100 אחוז מניות זה לא פתרון.

האגח ארוכות והנטייה שלהן להיות מושפעות מאד מעליית ריבית.
אתה שופט מרכיב בודד של התיק בלי ההקשר שלו - בעוד שצריך להבין מה תפקידו במסגרת התיק הכולל.
התיק בנוי על העיקרון שאם יש סביבה כלכלית שפוגעת באחד ממרכיבי התיק - יהיה מרכיב אחר שיעלה במקומו וסה״כ לא תהיה פגיעה משמעותית (וזה גם מגובה באופן אמפירי על ידי ההיסטוריה של תיק כזה).

אתה שופט מרכיב בודד של התיק בלי ההקשר שלו - בעוד שצריך להבין מה תפקידו במסגרת התיק הכולל.
התיק בנוי על העיקרון שאם יש סביבה כלכלית שפוגעת באחד ממרכיבי התיק - יהיה מרכיב אחר שיעלה במקומו וסה״כ לא תהיה פגיעה משמעותית (וזה גם מגובה באופן אמפירי על ידי ההיסטוריה של תיק כזה).
כן אני מבין את זה לגמריי, השאלה האם זה ימשיך באופן הזה גם הלאה.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
Myrath שימור הון והקפאת מצב קיים שוק ההון 27
Y מס על מענק שימור - retention מיסים 8
Tim_Duncan קרן השתלמות - מעבר עבודה, הפקדה לאחר שנים, שימור תנאים פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
סול שימור הגמישות התפתחות אישית 30
G שיחות שימור-כל הביצים בסל אחד פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 18
ה שימור ביטוח אבדן כושר עבודה בין עבודות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 7
ג שימור ידע ומסקנות אוף טופיק 50
הק995 שימור לקוחות בעזיבת קרן השתלמות צרכנות פיננסית 33
ס שרשור דמי ניהול שמשיגים דרך שימור לקוחות צרכנות פיננסית 13
שמוליק קיפוד שיחות שימור צרכנות פיננסית 31
אחד_שיודע הצהרת הון - האם לדווח על דירה שנרכשה ונמכרה בין הצהרות הון מיסים 2
A קיזוז הפסד הון ללא מכירת ניירות ערך מיסים 1
מ קיזוז הפסד הון ממניות בחול כנגד אגח ממשלתי מיסים 5
ס האם אפשר לקזז ירידת ערך של רכב ממס רווחי הון מיסים 16
S מתקשה לקפוץ למים (יש הון נזיל) שוק ההון 23
D קיזוז רווחי הון מאקזיט עם חשבון משותף מיסים 1
N קיזוז מס רווחי הון כנגד מס הכנסה מעבודה מיסים 1
Y פטור ממס רווח הון לעולה חדש מיסים 3
ש דיווח על קיזוז הפסדי הון מיסים 3
Y קרן השתלמות הטבת פטור ממס רווח הון פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 6
R פטור ממס רווחי הון על תרומת מניות מיסים 8
M החזר לפנסיונרים על רווחי הון מיסים 1
נ שאלה בנוגע להחזר מס רווח הון מיסים 3
E האם קרן אירית של בלקרוק משלמת מס רווחי הון מקוזז אינפלציה או מקוזז הפרשי שערי מט"ח? שוק ההון 3
E דיווח רווחי הון למשקיע המתחיל דרך ברוקר זר IBKR - שאלות בסיסיות שוק ההון 8
ר דוח מס על רווחי הון מיסים 14
ר בקשר קיזוז רווחי הון מיסים 5
בן מלך חסכון במס רווח הון מיסים 1
T התחלה מאוחרת בצבירת הון יומני מסע אישיים 16
א שאלה נישתית לגבי מס רווחי הון מיסים 17
עתיד מתוק מס רווחי הון - כמה מההפסד אפשר לקזז מרווח? שוק ההון 15
fizban הצעת חוק משותפת להורדת מס רווחי הון ל 20% פוסטים מאיכות נמוכה 52
א האם רווח והפסד הון מתקזז גם אם זה ריאלי ונומינלי ? שוק ההון 7
T פעם ראשונה דיווח שנתי על הון זר (שכיר) - ברוקר זר מיסים 4
M מיסוי רווח הון ורילוקשיין מיסים 6
Z תוספת 5% מס בדרישה להכרת הוצאות רווח הון מיסים 6
E רווחי הון על אופציות מיסים 13
Z קיזוז רווח הון חצי שנתי (למי שמדווח כך) מיסים 4
lavi איך ממירים הון לתזרים? צרכנות פיננסית 52
Z שאלה לגבי שיעור מרבי למס רווח הון לפני ואחרי גיל 60 פוסטים מאיכות נמוכה 1
I רווח הון/הפסד הון - ישנה הצמדה ? שוק ההון 1
Z האם ניתן לקבל הטבות מס בשל הפקדות לפנסיה מהמס ששולם על רווח הון בשוק ההון? מיסים 14
Z זיכוי וניכוי מרווח הון בשל הפקדה לפנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 8
itzik64 קיזוז הפסדי הון בחו"ל-ניכוי במקור מיסים 11
GeraltOfHaifa שלושה בתים ארה"ב אך ללא הון שיקלי, התכוננות נדרשת לקראת קנית נכס בארץ? נדל"ן 16
א Etrade וקיזוז רווח הון מיסים 1
כ הקלות מס רווחי הון מעל גיל 60 - כולל קרנות נאמנות? מיסים 35
A מס רווח הון בחשבון משותף מיסים 9
I הכריחו אותי לממש הפסדי הון - מה עכשיו? שוק ההון 11
מ הצהרת הון - טפסים אינם עדכניים ל31.12.22 מיסים 5

נושאים דומים

Back
למעלה