• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

שוק חופשי מדומה - רעיון לכלכלה טובה יותר

יוסף לוי

משתמש סולידי
דירוג
6
היי. קודם כל - אני חדש פה, אז תסלחו לי אם זה לא הקטגוריה הנכונה לפרסם כזה דבר.

יש לי רעיון לשיטה כלכלית שלכאורה טובה יותר מקפיטליזם (וכמובן שטובה יותר מקומוניזם). הרעיון דומה לשיטת הסוציאליזם. עד היום השקעתי ברעיון לפחות מאה שעות מחשבה, ולא פעם אחת חשבתי שהרעיון הלך (אבל אז מצאתי דרך לתקן את הבעיה וכו').

אז לאחרונה הצלחתי לחשוב על כמה דרכים לשפר את הרעיון מאוד (שיניתי את הרעיון כמעט לגמרי), ורציתי לדעת אם מישהו רואה בעיה בשיטה הזו. אז אשמח לתגובות וביקורות בונות....

הרעיון: אסור לאף-אחד לספק שירותים או מוצרים בעד תשלום במדינה, אלא יהיו רק 20 חברות שיוכלו לספק שירותים או מוצרים ולפתוח עסקים וחברות-בת. לכל אזרח יהיה חלק שווה בכל אחת מהחברות הללו. זה הרעיון בכללי...

אם למישהו יש רעיון לעסק מסוים, הוא יכול למכור את הרעיון לאחת מהחברות הללו (מי שמוכנה לשלם לו את המחיר הגבוה ביותר).

יש עוד כמה דברים, אבל זה הבסיס. אז... יש בעיות?

מה רע בקפיטליזם?

כן. הגבלת חופש ללא סיבה.

ללא סיבה? הרי היום יש אנשים בודדים ששולטים במפעלי הייצור כשכל השאר הפועלים. על ידי השיטה הזו (שאני מציע) לא יהיו אנשים מסוימים שייקחו את רוב הרווחים רק בגלל שהם שולטים במפעלים

בנוסף, על ידי השיטה הזו, אבטלה כבר אינה בעיה. כי בוא נדמיין לרגע שיש רק 3 אנשים בעולם, ויש להם מפעל לייצור אוכל ושתייה (בבעלות שווה). כל חודש הם מחלקים את מה שהם ייצרו במפעל באופן שווה. ומי יעבוד במפעל מביניהם? מי שיהיה מוכן לעבוד בעד הסכום הכי נמוך. אם אחד מהם מוכן לעבוד במפעל בעד שהוא יקבל 20% יותר, ומישהו אחר מוכן לעבוד בעד שהוא יקבל 10% יותר, אז האחרון זה שיעבוד. במצב הזה, האחרים לא יתלוננו שהם לא עובדים (כי כולם מסכימים שהדבר הכי משתלם לכולם זה שהאדם שמוכן לעבוד בעד השכר הכי נמוך הוא זה שיישכר).

אבל היום זה ככה: יש מישהו אחד ששולט במפעל, והוא מקבל את הכל. והוא משלם טיפה למי שמוכן לעבוד במפעל בעד הסכום הכי נמוך. במקרה כזה, לא פלא שאנשים מתלוננים שהם לא מרוויחים מספיק בעד עבודתם או שאין להם עבודה. (כי בלי עבודה, לא תקבל כלום)

מבין?

למה? תפרט... תגיד סיבה.... אל תגיד 'גרוע' ותעזוב
1. אין שום תמריץ לעבוד.
2. מעט מאוד תמריץ להתקדם.
3. עוד פחות תמריץ לקידמה.
4. אין אפשרות ליזמות.
5. אין שום מנגנון שיווסת פעילות עסקית (יענו הצד הקשה של השוק החופשי)
6. הגבלה לא הגיונית של זכות הקניין והחופש הכלכלי.
7. קולקטיביזם נכשל בכל מקום שנוסה בסדר גודל יותר משמעותי מקיבוץ. ובסוף גם שם.

--
8. התוצאה הכמעט מיידית תהיה דיקטטורה רצחנית.

הרי היום יש אנשים בודדים ששולטים במפעלי הייצור כשכל השאר הפועלים
אז מה?

על ידי השיטה הזו (שאני מציע) לא יהיו אנשים מסוימים שייקחו את רוב הרווחים רק בגלל שהם שולטים במפעלים
למה לקחת לבעלי ההון את הרווחים שלהם בכח?
אם אתה רוצה חלק גדול יותר מהרווחים ומהסיכון, אתה מוזמן לקנות את החברות הגדולות בעולם. הן הרי נסחרות ללא הגבלה (כמעט) על הבעלות.

ג"נ: אינני בעל עניין באף חברה. אני שכיר.

1. אין שום תמריץ לעבוד.
2. מעט מאוד תמריץ להתקדם.
3. עוד פחות תמריץ לקידמה.
4. אין אפשרות ליזמות.
5. אין שום מנגנון שיווסת פעילות עסקית (יענו הצד הקשה של השוק החופשי)
6. הגבלה לא הגיונית של זכות הקניין והחופש הכלכלי.
7. קולקטיביזם נכשל בכל מקום שנוסה בסדר גודל יותר משמעותי מקיבוץ. ובסוף גם שם.

--
8. התוצאה הכמעט מיידית תהיה דיקטטורה רצחנית.

לא הבנת את הרעיון....

1. יש. החברות ישכרו עובדים לעסקים שלהם (תעבוד ותקבל כסף).... אותו תמריץ כמו שיש היום
2. למה?
3. למה?
4. גם היום רובם לא יכולים לפתוח חברה או עסק גדול לבד. כי צריכים משקיעים.... אז אם גם היום צריך לשכנע מישהו שהרעיון שלך יעבוד, מה ההבדל?
5. לא הבנתי אותך
6. למה? לרובם היום אין עסקים בכל מקרה
7. יופי, והיום אנחנו יודעים למה הוא נכשל. ואנחנו יודעים גם שברעיון שלי אין את החסרונות הללו שבגללם הוא נכשל

אז מה?

למה לקחת לבעלי ההון את הרווחים שלהם בכח?
אם אתה רוצה חלק גדול יותר מהרווחים ומהסיכון, אתה מוזמן לקנות את החברות הגדולות בעולם. הן הרי נסחרות ללא הגבלה (כמעט) על הבעלות.

ג"נ: אינני בעל עניין באף חברה. אני שכיר.

"אז מה" - ואותם אנשים לוקחים את רוב הרווחים רק בגלל שהם שולטים במפעלים.
"למה לקחת לבעלי ההון את הרווחים שלהם בכח?" הם לא יסכימו לתת את המפעלים מרצון (ובחינם)
"אתה מוזמן לקנות את החברות הגדולות בעולם" אבל כשאני קונה את החברה אני משלם לבעלים שלה סכום שלדעתו היא (החברה) כנראה לא תרוויח בעתיד הקרוב (בדרך כלל). כי אחרת, הוא לא היה מסכים למכור (בדרך כלל). והמטרה של הרעיון שלי (ושל הכלכלה בכללי) היא לחלק את המשאבים בצורה טובה והוגנת כמה שיותר, אבל אם הבעלים של החברה יקבל סכום גבוה בעד החברה שלו, לא עשינו כאן שום שוויון.... המטרה היא שכל אדם יקבל את חלקו במשאבים לפי קושי העבודה שלו. ואם נקנה את החברות מבעליהם, יוצא שבעליהם קיבלו חלק משאבים גדול יותר מכל השאר, בלי קשר לקושי עבודתם.

ואותם אנשים לוקחים את רוב הרווחים רק בגלל שהם שולטים במפעלים.
ובצדק. הם השקיעו בפיתוח או בקיום של החברות.

הם לא יסכימו לתת את המפעלים מרצון (ובחינם)
זו לא סיבה לגזול אותם בכח.

אבל כשאני קונה את החברה אני משלם לבעלים שלה סכום שלדעתו היא (החברה) כנראה לא תרוויח בעתיד הקרוב (בדרך כלל). כי אחרת, הוא לא היה מסכים למכור (בדרך כלל)
לא נכון. הבעלים מוכר את החברה שלו מסיבות רבות, ואחת מהן היא משום שהוא רוצה את הכסף עכשיו לצריכה.
בכל מקרה, גם אם הבעלים חושב שהוא יכול להרוויח יותר אם הכסף יושקע במקום אחר, הוא לא בהכרח צודק. לרוב השוק יודע יותר טוב ממנו.

המטרה של הרעיון שלי (ושל הכלכלה בכללי) היא לחלק את המשאבים בצורה טובה והוגנת כמה שיותר
חלוקת המשאבים ההוגנת ביותר היא החלוקה הקיימת. גזל העשירים על ידי ההמון איננו הוגן אף פעם.

אבל אם הבעלים של החברה יקבל סכום גבוה בעד החברה שלו, לא עשינו כאן שום שוויון....
מי צריך את "השוויון" של הפילוסופים הפטרנליסטים? מי ביקש אותו?
בכיינים חסרי לב וחסרי אחריות שנהנים מחמס ומשוד, וצוהלים ממפלת בעלי ההון.

המטרה היא שכל אדם יקבל את חלקו במשאבים לפי קושי העבודה שלו
זו מטרה מעוותת ומרושעת.
לפיה, עובדי הפרך, מחקי סיזיפוס, יתוגמלו ללא יצור וללא תכלית, על חשבון היזמים שתורמים לכלל ללא מאמץ.

נערך לאחרונה ב:
לא הבנתי.
אם משהו שייך לי למה אני חייב לעבוד קשה כדי שתסכים לא לשדוד אותו ממני?
כי החלטת שאתה עובד יותר קשה?

במצב כזה אני(הקפיטליסט) וחברי מן הסתם נבריח את כספנו ונשאיר את השאר להתבוסס בשאריות

אני מציע לך לקרוא מעט על דיני חברות ובפרט על בעיית הנציג.
גם במצב הקיים לא תמיד החברה פועלת לטובת בעליה, אבל ההצעה שלך מחריפה את המצב הרבה יותר. גם בחברות שלך צריכים מנכ"ל, ועדת השקעות וכיוצ"ב שיקבלו החלטות עסקיות - איזה תחום לפתח, במי להשקיע, כמה ומתי.
בשיטה הנוכחית יש תמריץ מסויים לקבלת החלטות לטובת החברה ובעלי המניות. בהצעה שלך התמריץ הזה נעלם ולא רק שנעלם, לבעלי המניות לא ממש אכפת כי הם ממילא שותפים בכל החברות, אז למה שהחברות יצטיינו במשהו?

• אהבתי
Reactions: ogi
ובצדק. הם השקיעו בפיתוח או בקיום של החברות.

זו לא סיבה לגזול אותם בכח.

לא נכון. הבעלים מוכר את החברה שלו מסיבות רבות, ואחת מהן היא משום שהוא רוצה את הכסף עכשיו לצריכה.
בכל מקרה, גם אם הבעלים חושב שהוא יכול להרוויח יותר אם הכסף יושקע במקום אחר, הוא לא בהכרח צודק. לרוב השוק יודע יותר טוב ממנו.

חלוקת המשאבים ההוגנת ביותר היא החלוקה הקיימת. גזל העשירים על ידי ההמון איננו הוגן אף פעם.

בכיינים חסרי לב וחסרי אחריות שנהנים מחמס ומשוד, וצוהלים ממפלת בעלי ההון.

זו מטרה מעוותת ומרושעת.
לפיה, עובדי הפרך, מחקי סיזיפוס, יתוגמלו ללא יצור וללא תכלית, על חשבון היזמים שתורמים לכלל ללא מאמץ.

ברור שעובדי פרך לא יתוגמלו. למה הם עובדים סתם??

נכון שרוב בעלי המפעלים והעסקים השקיעו בפיתוח העסק/חברה שלהם, אבל הבעיה היא שעיקר ההצלחה (או אי-הצלחה) שלהם נובעת בדרך כלל ממזל. רוב המיליארדרים בעולם - היה להם הרבה מזל. גם לחשוב על רעיון מסוים זה נקרא מזל, כי לא התאמצת כל כך... אז אני רוצה להוריד כמה שיותר את ההשפעה של המזל כך שישפיע כמה שפחות על ההכנסות של כל אדם. אני רוצה שהמיליונרים בעולם (אלו שיקבלו את החלק הכי גדול מהמשאבים) יהיו אלו שעובדים/עבדו הכי קשה, ולא אלו שהיה להם רעיון גאוני או שהעסק שלהם (במקרה) הצליח מאוד...

אני רוצה שלא יהיה מצב ש- 1% מתושבי העולם יחזיק ב- 40% מהעושר העולמי (כאילו, 40% מסך כל המשאבים בעולם). הרי אין סיכוי שה- 1% הזה עבד כל כך קשה באמת.... אלא היה לו הרבה מזל. הרבה

כשאני אגיד לכל האנשים ש"בשיטת כלכלה כזו כל אחד יקבל 1k ש"ח (לפחות) בלי לעבוד כל חודש", כולם ירצו את זה

לכן אמרתי 'בדרך כלל'. בכל מקרה, זה לא הנקודה. הנקודה היא שאם ניתן לבעלים הנוכחיים משאבים (כסף. שזה זיכוי למשאבים) בכמות כזו שהיא כמעט כמו כמות המשאבים שהמפעל כנראה ייצור בעשר שנים הקרובות, אז לא עשינו כלום בזה....

אני מציע לך לקרוא מעט על דיני חברות ובפרט על בעיית הנציג.
גם במצב הקיים לא תמיד החברה פועלת לטובת בעליה, אבל ההצעה שלך מחריפה את המצב הרבה יותר. גם בחברות שלך צריכים מנכ"ל, ועדת השקעות וכיוצ"ב שיקבלו החלטות עסקיות - איזה תחום לפתח, במי להשקיע, כמה ומתי.
בשיטה הנוכחית יש תמריץ מסויים לקבלת החלטות לטובת החברה ובעלי המניות. בהצעה שלך התמריץ הזה נעלם ולא רק שנעלם, לבעלי המניות לא ממש אכפת כי הם ממילא שותפים בכל החברות, אז למה שהחברות יצטיינו במשהו?

לפי ויקיפדיה, מטרת חברה היא לא להיות רווחית לבעלי המניות שלה, אלא להיות רווחית לעצמה ולפעול לפי האינטרסים שלה (למרות שבעלי המניות שולטים על החברה). אז אין בעיה... כל חברה תנסה להרוויח כמה שיותר...

וחוץ מזה, אפשר לתת למנכ"ל משכורת לפי אחוזים. כך שהוא ינסה לוודא שהחברה תרוויח עוד ועוד

לא הבנתי.
אם משהו שייך לי למה אני חייב לעבוד קשה כדי שתסכים לא לשדוד אותו ממני?
כי החלטת שאתה עובד יותר קשה?

במצב כזה אני(הקפיטליסט) וחברי מן הסתם נבריח את כספנו ונשאיר את השאר להתבוסס בשאריות

הוא שייך לך כי עשינו טעות. הוא לא היה אמור להיות שייך לך. השתמשנו בדרך שגויה להחליט מי מקבל מה (וכמה).
אז 'המטרה מקדשת את האמצעים', וכדי שלא נמשיך לעשות עוד מיליארדי טעויות כאלו ונתחיל לחלק את המשאבים בצורה טובה יותר (המטרה), אנחנו ניקח חזרה את כל מה שחילקנו (האמצעים)

ולא אכפת לי שתבריח את הכסף שלך... זה לא בעיה בשבילנו

כל התהליך של ה"אינקובציה" של התושבים מעורר בי צמרמורת
אם תממן את כל האזרחים אתה תביא את המדינה למצב של זומבים מחוסרי שאיפות ונטולי חלומות וכל יום שיעבור ינוון אותם שיכלית (כי לא צריך ליזום), מנטלית (כי מי יקשיב לרעיון שלך) וכלכלית (כל רצון לקבל כסף יעבור דרך המדינה)
תעזוב אותי מהחיבוק האימהי של המדינה, תוציא את הידיים מהכיסים שלי ותן לי להרגיש חופשי לעשות מה שאני רוצה עם הרעיונות שלי, התשוקות שלי והנסיונות שלי להצליח

כל חברה תנסה להרוויח כמה שיותר...
למה שהיא תנסה את זה? אם לבעלי המניות לא אכפת מהריווחיות, למי כן?
וחוץ מזה, אפשר לתת למנכ"ל משכורת לפי אחוזים. כך שהוא ינסה לוודא שהחברה תרוויח עוד ועוד
אז אתה בעצם מציע חברות שבבעלות (עריכה: בשליטת) העובדים (או העובדים הבכירים).
יש כאלו היום וקוראים להן חברות ממשלתיות. לא בדיוק מופת ליעילות כלכלית.
ומעבר לכך, תגמול כזה מעודד לקיחת סיכונים וזה בניגוד למטרת החברה.

נערך לאחרונה ב:
כל התהליך של ה"אינקובציה" של התושבים מעורר בי צמרמורת
אם תממן את כל האזרחים אתה תביא את המדינה למצב של זומבים מחוסרי שאיפות ונטולי חלומות וכל יום שיעבור ינוון אותם שיכלית (כי לא צריך ליזום), מנטלית (כי מי יקשיב לרעיון שלך) וכלכלית (כל רצון לקבל כסף יעבור דרך המדינה)
תעזוב אותי מהחיבוק האימהי של המדינה, תוציא את הידיים מהכיסים שלי ותן לי להרגיש חופשי לעשות מה שאני רוצה עם הרעיונות שלי, התשוקות שלי והנסיונות שלי להצליח

קודם כל, צריך ליזום! וגם תקבל כסף על כל יוזמה. בדיוק כמו היום. תקרא שוב מה כתבתי למעלה...
האם אני היחיד שחושב שהרעיון הזה טוב? האם אני היחיד שחושב שקפיטליזם (אולי משתמש ביעילות במשאבים, אך) לא מחלק את המשאבים נכון?
האם אני היחיד שחושב שאדם לא צריך לקבל 1% מסך כל המשאבים בעולם בגלל רעיון מסוים שהיה לו?

כולם פה בטח חושבים שאני שכיר שהבוס שלו עצבן אותו חח

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
י שוק חופשי מדומה - הצד הפילוסופי (הסבר מפורט יותר) אוף טופיק 178
י שוק חופשי מדומה - היתרון (המשך לאשכול הקודם) אוף טופיק 3
נ אוסף המקרים בהם קפיטליזם\שוק חופשי כמו שפועל היום לא עובד אוף טופיק 48
ג השקעות ערך - מחקר שוק התפתחות אישית 1
שושן צחור קרנות ישראליות, עושי שוק ושווי הוגן שוק ההון 8
ח יעוץ לגבי מימון רכישת דירת יד שנייה ומכירת דירה קיימת במצב שוק לא אידיאלי נדל"ן 15
K האם שוק המניות לא יכול להיות מימוש של מעבר פשוט בין סוגי משאבים שוק ההון 47
A שיקולים ותהיות בבחירת קרן פנסיה וגמל\השתלמות לאחר סקר שוק ולימוד עצמי פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 14
D שוק הקנאביס השקעות אלטרנטיביות 11
S סחירות בקרנות סל בבורסת ת"א + רגולציה על עושה שוק שוק ההון 0
C באיזה תנאי שוק פק"מ נותן יותר ריבית מהתשואה של קרן כספית? שוק ההון 6
G הצמדה לנדלן דרך שוק ההון שוק ההון 5
N קשר בין שוק בעלייה לדולר יורד שוק ההון 43
H איך ללמד ילד על שוק ההון? התפתחות אישית 1
י איך להתחיל להתעסק עם שוק ההון שוק ההון 3
R איך מחלקים את ההשקעות בין שוק ההון ובין נדל״ן? שוק ההון 24
ת דירה או שוק ההון נדל"ן 8
R ג'ק בוגל (ז"ל, 2017) - "מה שיוביל לתשואה שנתית בשיעור של 4% עבור שוק ההון האמריקאי" שוק ההון 3
ה למה שוק המניות הישראלי גרוע? שוק ההון 36
S שוק ההון כתחליף לעו"ש שוק ההון 15
Y השפעת הרפורמה המשפטית על שוק ההון בישראל שוק ההון 429
yossik תוכנות, אפליקציות למעקב ואנליזה של שוק ההון, ניהול תקציב ועוד... אוף טופיק 11
מ החזר מס שוק ההון עם קבלות על פי סעיף 46 מיסים 2
ג החזרי מס על רווחי שוק ההון שוק ההון 8
M דרושים משקיעים לולידציית שוק אוף טופיק 0
ג מעונין ללמוד א' ב' של מושגי שוק ההון לא למטרת השקעה התפתחות אישית 3
C בס״ד שוק ההון תשואות 2022 YTD שוק ההון 15
Y מידע פיננסי שוק ההון שוק ההון 8
L הורדת שיעור המס בשוק ההון להקלה על שוק הדיור נדל"ן 4
ש שוק ההון לצד נדלן פוסטים מאיכות נמוכה 0
א שווי שוק לעומת כמות מזומנים בקופה שוק ההון 5
G לימודי שוק ההון שוק ההון 17
L מכירת RSU בזמן שוק דובי שוק ההון 11
N שוק הפקדונות - חלופות שוק ההון 3
A מרגיש מחוץ למשחק של שוק ההון - דווקא בגלל הפורם והטוויטר של הסולידית.... שוק ההון 108
ס ביג דאטה על שוק ההון והערכות אוף טופיק 0
E אני מבולבל ולא יודע איפה ללמוד על שוק ההון שוק ההון 115
ק סקר שוק בנקים ופתיחת חשבון בנק - מרחוק צרכנות פיננסית 7
F כתבה שהתפרסמה בגלובס - "האינפלציה חורגת מהיעד, ובנק ישראל במלכוד: האם להעלות ריבית ולטלטל את שוק המשכנתאות?" פוסטים מאיכות נמוכה 1
S קרן סל ישראלית בלאקרוק בלי עושה שוק שוק ההון 5
Y פקדון תשואה בטוחה אל מול שוק המניות? שוק ההון 3
L כיצד ניתן להשוות את שוק ההון לנדל"ן? השקעות אלטרנטיביות 7
oferM כיצד יושפע שוק הנדל"ן משינויים גדולים בשוק העבודה ? נדל"ן 2
א שוק ההון גבוה- שווה להיכנס עכשיו? שוק ההון 12
V מה הסיבה שאיננני יכול לפתוח נושא ב>שוק ההון>ברוקרים ופלטפורמות מסחר אוף טופיק 2
הסיני שוק המניות הסיני - שאנגחאי ושנז'ן שוק ההון 16
F הוצע לי להשכיר את דירתי ל-3 שנים מעל מחיר שוק, כולל שיפוץ הדירה על חשבונם. יש קאצ'? נדל"ן 1
L מצב שוק הנדל"ן נדל"ן 136
ה נדל"ן מול שוק ההון - היבטי מינוף ומיסוי שמטים את הכף נדל"ן 78
ס המלצות לספרים בנושא שוק ההון פוסטים מאיכות נמוכה 3

נושאים דומים

Back
למעלה