• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

קרטל הביצים בישראל

Ron.B

משתמש רגיל
דירוג
617
קרטלים פועלים בדרכים שונות כדי להשפיע על הכמות של מוצר, מה שיגרום למחיר לצרכן להשתנות בהתאם לפונקציית הביקוש,
במצב כמו של קרטל הנפט או המייפל בקנדה אני מבין שהם קובעים את צד ההיצע והצרכנים כתוצאה מכך קובעים מחיר מתאים, אם הקטל חישב נכון את הכמות הוא ירווח יותר מאשר במצב של תחרות חופשית.
אז יש שני משתנים- כמות מיוצרת ומחיר לצרכן, אבל מה קורה במצב כמו מועצת הלול שקובעת מכסות ביצים כלומר כמות מיוצרת אבל בפועל המחיר לא ישתנה כי הוא מפוקח וקבוע..

מבחינת השוק אני לא מבין איך זה עובד שהמדינה קובעת מחיר X, מועצת הלול קובעת כמות Y ואולי פונקציית הביקוש של הצרכנים בכלל לא פוגשת את הנקודה הזאת.. סוג של תופסים את החבל משני הקצוות. יש עוד דוגמאות לקרטלים שבהם שני המשתנים מקובעים ולא רק צד אחד?

קרטלים פועלים בדרכים שונות כדי להשפיע על הכמות של מוצר, מה שיגרום למחיר לצרכן להשתנות בהתאם לפונקציית הביקוש,
במצב כמו של קרטל הנפט או המייפל בקנדה אני מבין שהם קובעים את צד ההיצע והצרכנים כתוצאה מכך קובעים מחיר מתאים, אם הקטל חישב נכון את הכמות הוא ירווח יותר מאשר במצב של תחרות חופשית.
אז יש שני משתנים- כמות מיוצרת ומחיר לצרכן, אבל מה קורה במצב כמו מועצת הלול שקובעת מכסות ביצים כלומר כמות מיוצרת אבל בפועל המחיר לא ישתנה כי הוא מפוקח וקבוע..

מבחינת השוק אני לא מבין איך זה עובד שהמדינה קובעת מחיר X, מועצת הלול קובעת כמות Y ואולי פונקציית הביקוש של הצרכנים בכלל לא פוגשת את הנקודה הזאת.. סוג של תופסים את החבל משני הקצוות. יש עוד דוגמאות לקרטלים שבהם שני המשתנים מקובעים ולא רק צד אחד?
מועצת הלול לא יכולה לקבוע כמה ביצים יימכרו.
בדוגמה שלך אם y קטן ממחיר שיווי משקל, יתפתח שוק שחור.
אם y גדול ממחיר שיווי משקל, אז הכמות הנמכרת תהיה קטנה מ y.

שר החקלאות קובע את מחיר הביצים וגם את היקף היצור הכולל

@גרהם @ירח אפל אז כל עניין מכסות הביצים זה רק חלוקה פנימית בין היצרנים?

אגב גם אם המחיר והכמות נקבעים על ידי שר החקלאות ולא מועצת הלול, עדיין זה יכול ליצור את חוסר האיזונים שתיאר גרהם.
במחשבה שניה מניח שבעצם ה'רווח' של הקרטל הוא יותר בתחום הפוליטי, כוח להחליט מי יחזיק לולים ובאיזה כמות וכו'.

כן

הינה אלה הכללים לשנת 2022, למטה חתום שר החקלאות וזה בהתייעצות עם מועצת הלול ובאישור של ועדה בכנסת.
סעיף 2 קובע היקף ארצי של 3.055 מיליארד ביצים
ובהמשך יש כללים שעל פיהם מועצת הלול אמורה לחלק את המכסה הזו.

ובקשר לכמויות, אז אם יהיה עודף ביצים המדינה תקפיא, תשמיד או תשווק אותו לתעשיה ותפצה את בעלי המכסות.
ואם יהיה מחסור, כמו שקורה כל שנה לקראת חג הפסח, יפתחו מכסות ליבוא ביצים מחו״ל

כמובן שעודף שיוצר מעבר למכסה של המגדל, לא יזכה בפיצוי ולא ישווק

לא מבין למה הציבור צריך לממן את זה.
שיפתחו את השוק לחלוטין, יבוא חופשי...
למה לא עשו את זה עד היום?

הבעיה עם יבוא חופשי בשוק המזון, זה שאם תחסל את היצרנים בארץ אז בשעת חירום לא בטוח שיהיה לך מזון.

בשעת מלחמה יתכן שלא יוכלו להגיע לפה אוניות ובטוח שנתב״ג יהיה סגור, המדינה תאלץ להסתמך על מאגרי חירום וייצור עצמי.

אז שיעשו מאגר חירום של ביצים לחודש-חודשיים.
לא רואה את מדינת ישראל מחזיקה עימות צבאי(הכולל סגירת נמלי אוויר ותעופה) למשך זמן ארוך יותר. צהל יידרש להכריע הרבה לפני כן.
לא פייר שקומץ חקלאים מחזיק את כל הציבור ב"ביצים"(תרתי משמע)

אז שיעשו מאגר חירום של ביצים לחודש-חודשיים.
לא רואה את מדינת ישראל מחזיקה עימות צבאי(הכולל סגירת נמלי אוויר ותעופה) למשך זמן ארוך יותר.
ביצים זה מוצר שמתקלקל לאחר חודשיים (בקירור. ללא קירור הן מתקלקלות מהר בהרבה), אז כל הזמן תצטרך לחדש את המאגר ולהשמיד את הסחורה פגת התוקף.

בתור אחת שהכירה לא רע כמה ממגדלי הביצים (שמתרכזים בעיקר בקו גבול לבנון) אני חייבת לציין שהאנכרוניזם שולט שם. צריך לעשות רפורמה מקיפה מאד, במיוחד לגבי הניקיון, התזונה והצפיפות, כדי שנקבל ביצים ראויות למאכל. רק לפני כמה חודשים היינו עדים לזוועות שנובעות מתחזוקה מיושנת ומוזנחת.
לגבי יבוא ביצים, כרגיל אני מעדיפה שלא. זה מוצר טרי רגיש מאין כמותו, וחוץ מזה כבר עכשיו יש התפרצות של שפעת העופות באירופה ויש סכנה שזה יגיע גם לכאן בנדידת הציפורים.

ברור לי שאם מדינת ישראל הייתה קמה ב2022 לא היו ממהרים לעשות מכסות לביצים, והיו מתירים יבוא של פירות וירקות והיו עושים למורים חופשות שמותאמות למציאות, אבל לצערי הגדול כל הטבה שחקלאים או מורים קיבלו בקום המדינה, הם הצליחו עם טריקים וקומבינות להסביר לכולם, שכך ורק כך נכון לעשות, ודופקים אותנו בכל הזדמנות עם חסרים ועם פירות וירקות במחירים מופקעים.

לא יקרה כלום עם יהיה חסר ביצים כמה חודשים, ואם יש אנשים שהם חייבים בריאותית ביצים אז שיסבסדו לול אחד.

אין כאן מילה אחת שאני מסכימה איתה, בכל התגובה שלך.
לא סתם הקימו כאן משק כמעט אוטרקי בקום המדינה ובמהלך גלי ההגירה המפלצתיים (ביחס לכמות התושבים הקיימים).
בהלך הרוח של 2022 לא היתה קמה מדינה כאן. כמעט כל אחד מתעניין רק בעצמו, במשפחתו ואולי קצת בקהילתו (אם יש לו).
לא יקרה כלום עם יהיה חסר ביצים כמה חודשים
איזה שטויות. זה אחד המזונות הכי חשובים לאדם מבחינת ההרכב והזמינות לגוף.

לא סתם הקימו כאן משק כמעט אוטרקי בקום המדינה ובמהלך גלי ההגירה המפלצתיים (ביחס לכמות התושבים הקיימים).
בהלך הרוח של 2022 לא היתה קמה מדינה כאן. כמעט כל אחד מתעניין רק בעצמו, במשפחתו ואולי קצת בקהילתו (אם יש לו).
+1 :(

אין כאן מילה אחת שאני מסכימה איתה, בכל התגובה שלך.
אני מבין שבקום המדינה היו צריכים התנהלות שונה, אבל אני לא מקבל את זה שיסבירו לי שגם היום זה צריך להמשך.
איזה שטויות. זה אחד המזונות הכי חשובים לאדם מבחינת ההרכב והזמינות לגוף.
אני לא מבין בתזונה, אבל כשמדברים על מזון לשעת מלחמה או אסון עולמי, אני לא חושב שצריך לשמור מכל סוגי המזון, ואפילו אם הם חשובים לתזונה היום יומית. אני חושב שצריך לשמור מאגרים לשעת חרום, בסגנון של שעת חרום, כמו שכולם מבינים שלא צריך לשמור קרונפלקס לשעת חרום או קפה אז גם לדעתי לא חייבים לשמור ביצים.

ואם יש לך איש מקצוע שאומר שאם לא אוכלים חודשיים ביצים אז מתים, אז ישר אני מסכים אתך.

אני מבין שבקום המדינה היו צריכים התנהלות שונה, אבל אני לא מקבל את זה שיסבירו לי שגם היום זה צריך להמשך.
כי מאד קשה לקחת לקבוצה קטנה ומגובשת שיודעת לעשות פוליטיקה, פריבילגיה שיש לה. רואים את זה בכל תחום (לא רק בארץ).

כי מאד קשה לקחת לקבוצה קטנה ומגובשת שיודעת לעשות פוליטיקה, פריבילגיה שיש לה.
רואים שאין לך מושג ואתה לא מכיר את החבר'ה האלה.
הם אנשים פריבילגים בערך כמו אנשים שהצליחו לסדר לעצמם קיצבת נכות/סיעוד בירוחם.
אנשים פריבילגים הם כאלה שנולדו עם כפית של כסף, שההורים דואגים להם להגיע לעושר (או לפחות לאמידות) דרך חינוך, מימון, ליווי צמוד וירושות.

רואים שאין לך מושג ואתה לא מכיר את החבר'ה האלה.
אנשים פריבילגים הם כאלה שנולדו עם כפית של כסף, שההורים דואגים להם להגיע לעושר (או לפחות לאמידות) דרך חינוך, מימון, ליווי צמוד וירושות.
דיברתי באופן כללי על מדיניות חקלאות וקרקע שהיתה רלוונטית לימי קום המדינה ומשומרת היום לטובת מיעוט עם כוח פוליטי על חשבון שאר הציבור. אכן, אין לי מושג ספציפית לגבי לולנים וייתכן שהסדר המכסות מוצדק כלכלית ולא פוגע בציבור.

לא מדובר בקרטל אלא במונופול משום שההתארגנות של השחקנים בשוק היא בהובלת ותמיכה המדינה.

היסטורית, ישראל נולדה בתור מדינה סוציאליסטית בה יש כוח עצום לחקלאים. החקלאים והאירגונים שייצגו אותם קובעים שלייצר מוצר מסויים עולה X, הפקידים חותמים על זה וזה המחיר לצרכן. ככה הקשיש באופקים מסמבסד מיליונרים מהמושב שלי

יש עוד דוגמאות לקרטלים שבהם שני המשתנים מקובעים ולא רק צד אחד?
בעבר כמעט כל היצור החקלאי בארץ היה כזה, היום נישארו עוד כמה ענפים כמו ביצים וחלב.

בעבר כמעט כל היצור החקלאי בארץ היה כזה, היום נישארו עוד כמה ענפים כמו ביצים וחלב.
בעבר, כשההתאגדויות החקלאיות היו באמת מתוך תפיסה סוציאליסטית - פירות וירקות היו זולים מאד ובאיכות טובה.
כיום, החקלאים מעדיפים לשלוח את התוצרת הטובה לחו"ל מצד אחד ולהמשיך להילחם על סובסידיות ומכסים מצד שני (כדי שיוכלו להמשיך לשווק לנו תוצרת סוג ב' במחיר מופקע). מה לעשות שגם החקלאים של היום הם קפיטליסטים שדואגים רק לעצמם? בדיוק כמו ההייטקיסט שרוצה למקסם את משכורתו, או היבואן שדואג רק לדיבידנדים שלו (ולכן נלחם על תקנים הזויים במכון התקנים).
המדינה שלנו, בהנהגת הפוליטיקאים של 30 השנים האחרונות, מתנהגת בדיסוננס מופרע שמוביל אותנו לעשירון עליון רגוע ותשעה עשירונים שנחנקים.

בתור אחת שהכירה לא רע כמה ממגדלי הביצים (שמתרכזים בעיקר בקו גבול לבנון) אני חייבת לציין שהאנכרוניזם שולט שם. צריך לעשות רפורמה מקיפה מאד, במיוחד לגבי הניקיון, התזונה והצפיפות, כדי שנקבל ביצים ראויות למאכל. רק לפני כמה חודשים היינו עדים לזוועות שנובעות מתחזוקה מיושנת ומוזנחת.
לפי מה שאת מספרת, גידול הביצים בישראל אינו מיטבי - לא לצרכנים ולא למגדלים עצמם.
נשמע כמו עוד סיבה לתמוך בשוק חופשי, לא?

לגבי יבוא ביצים, כרגיל אני מעדיפה שלא. זה מוצר טרי רגיש מאין כמותו
ולדעתך ייבוא יהיה בעייתי יותר מהמצב בארץ, שתיארת יפה למעלה?
אולי חברה אירופאית גדולה שעורכת מבחני איכות תוכל להתמודד טוב יותר עם הבעיות שתיארת מאשר לולן קטן בישראל?

ולגבי השינוע -
אם הצליחו להביא לארץ מיליוני חיסונים שדורשים הקפאה של מינוס 70 מעלות,
האם זה בלתי אפשרי להתמודד עם ייבוא של ביצים?

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
H לגבי לא לשים את הביצים בסל אחד שוק ההון 20
G שיחות שימור-כל הביצים בסל אחד פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 18
choco chimp כל הביצים בסל אחד התפתחות אישית 11
S איך להשקיע פשוט מבלי לשים את כל הביצים בסל אחד שוק ההון 21
M כל הביצים בסל אחד? צרכנות פיננסית 1
Yaron972 שאלה בנוגע לכל הביצים בסל אחד שוק ההון 6
W המלצה ליועץ לעסקת קומבינציה בישראל נדל"ן 3
ח הוזלת עמלות קנייה בישראל צרכנות פיננסית 4
Z מדד הבנקים ומניות בנקים בישראל, לאן זה הולך ? שוק ההון 7
S העברת דולרים ללא המרה מבנק הפועלים בישראל לחשבון דולרי בבנק WISE צרכנות פיננסית 3
A מס בישראל על מכירת דירה בחו״ל (לטביה) נדל"ן 4
D מניות ערך קטנות בישראל זה סיוט - זמן לעבור לאינטרקטיב? שוק ההון 1
F למה בישראל מניות נסחרות באגורות? שוק ההון 4
מ היצע הדיור בישראל, אני טועה במשהו? נדל"ן 15
P השימוש בישראל במושג "מחנה פליטים" פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 7
B שחרור כספים לתושב חוץ מקרן פנסיה וביטוח מנהלים בישראל פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 6
F למה בעצם נדל"ן בישראל ולא בארה"ב? נדל"ן 32
Y מכירת דירות בירושה בישראל ע"י אזרח אמריקאי מיסים 9
ד מה המקבילה בישראל ל401k פוסטים מאיכות נמוכה 1
Xeno למי לשלם מיסים? אזרח ארהב, גר בישראל, עבודה אמריקאית, עובד עצמאי מיסים 2
S מעמד חשבון בנק ישראלי למי שהינו תושב מס בישראל ובמדינה אחרת במקביל מיסים 11
ד משמעות השדות כשעושים העברה מחשבון בנק בישראל ל IBKR פוסטים מאיכות נמוכה 11
ה השקעה בישראל - הזדמנות? שוק ההון 5
Y נכסים בעלי קורלציה שלילית לשוק הנדלן בישראל נדל"ן 4
א השפעת מות ההפיכה המשפטית על שווקים בישראל פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 499
M הייתכן שרק ל-28% ממשקי הבית החילוניים בישראל יש משכנתא, וההחזר ההמוצע עליה הוא רק 3,800 ש"ח? נדל"ן 11
U תשואות היסטוריות של הבורסה בישראל וארה"ב שוק ההון 14
Z עוד סיבה לא להיות רשום כנשוי בישראל. אוף טופיק 41
U העברת ניעז מברוקר בחו"ל לחשבון בבנק בישראל מיסים 1
הסולידית הסולידית - מהקהילות הפיננסיות המשפיעות בישראל שער הקהילה 0
O למה משכנתאות בישראל כל כך מסובכות? נדל"ן 59
ת העברת סכום גדול מבנק אמריקאי לבנק בישראל השייכים לאותו אדם צרכנות פיננסית 27
א למה הדירות בישראל יקרות פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 16
F שאלה על קרנות בלאקרוק בישראל פוסטים מאיכות נמוכה 1
vaccinium תשלום מס בישראל של תושב ישראל אשר גר ועובד בארה״ב מיסים 15
T התייעצות לגבי השקעה בשוק ההון בישראל לתושב חוץ שוק ההון 3
L המיסוי הפרוגרסיבי בישראל אוף טופיק 210
A זיכוי מס חוץ בישראל כנגד מס ששולם לארה"ב על פדיון קופת גמל להשקעה מיסים 10
V למה העלאה בריבית באמת כל כך משפיעה על קונה דירה ממוצע בישראל פוסטים מאיכות נמוכה 17
Shnizelia היעלמות טוטאלית של מכוניות קטנות וזולות מההיצע בישראל מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 26
S איך רווק יכול להתגורר בזול בישראל? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 128
מ קיזוז הכנסה דיבידנד מחו"ל בהפסד הון בישראל מיסים 11
D העולם דוהר בקצב מפחיד ל AGI, למה אף אחד לא מדבר על זה בישראל? אוף טופיק 64
פנטום בישראל לא קיים מנגנון פורמלי לביטוח פיקדונות צרכנות פיננסית 0
א המרה של שקלים לדולרים - אזרח ישראלי + אמריקאי עם חשבון בנק בישראל ובארה״ב שוק ההון 2
S עזרים טכנולוגיים לחיפוש דירה בישראל נדל"ן 1
מ איך רפורמת המשפט תשפיע על מחירי הנדל"ן בישראל? פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 37
Dončić מה השתנה כשמס רווחי ההון בישראל עלה ל25%? מיסים 4
T ליקסור סוגרים את הפעילות בישראל שוק ההון 11
Y אחת ממנהלות קרנות הסל הגדולות באירופה מפסיקה פעילות בישראל שוק ההון 4

נושאים דומים

Back
למעלה