כל הביצים בסל אחד

הנושא בפורום 'פיתוח אישי' פורסם ע"י choco chimp, ‏23/2/21 ב- 16:17.

data-full-width-responsive="true">
  1. choco chimp

choco chimp משתמש רשום

היי לכולם

התלבטתי במשך תקופה אם לפרסם את הפוסט כי קיוותי למצוא תשובות לשאלות גם בלי לפרסם. נברתי בבלוג ובפורום ואני רוצה להודות על כמות הידע האסטרונומית שקיימת כאן שגרמה לי לעשות שינויים משמעותיים בחיי.
    אני בת 26, אחרי תואר ראשון, עזבתי לא מזמן עבודה יציבה ותובענית כדי להתפתח אישית ומקצועית בתחומים אחרים.
    כרגע אני לומדת שני תחומים רחוקים אחד מהשני ונהנית משניהם באותה מידה.
    מעניין לכמת ולתעד את השינויים שעשיתי בחיי בעקבות הבלוג והפורום: ובכן - עזבתי את העבודה כדי ללמוד דברים שאני אוהבת ואוכל להרוויח בהם יותר, פתחתי תיק השקעות במסחר עצמאי, הפסקתי לקנות דברים שאני לא צריכה, התחלתי לחסוך הרבה יותר ובעיקר פיניתי הרבה יותר זמן לדברים שמניבים תועלת. בזכות הבלוג גם הצלחתי להבין שאפשר ללמוד מקצוע דרך האינטרנט בלי לשלם למוסד אקדמי הון תועפות.
    הפוסט הבא כולל בתוכו שני אספקטים, אני מניחה ששניהם קשורים לטיפ של "לא לשים את כל הביצים בסל אחד".

השאלה הראשונה שלי אליכם היא כמה זמן הייתם בוחרים להשקיע בלימודים לעומת הכנסה, בהנחה שכל זמנכם עומד לרשותכם? כלומר, אם אני רוצה ללמוד מקצוע מסוים ומתאפשר לי ללמוד ב-100% מהזמן שלי (נניח, למשך שנה), עד שאהיה "מוכשרת" מספיק כדי לעסוק בזה ולהרוויח טוב, או שהיה כדאי לעבוד בעבודה זמנית העיקר כדי שתהיה הכנסה כלשהי, ותוך כדי ללמוד את אותו מקצוע, אבל לא באותה פניות, בהנחה שלא אהיה טובה באותה מידה בשיטה השניה. ובכן, האם לדעתכם יותר משתלם כלכלית להרוויח כמה שיותר בכל זמן נתון או להשקיע בלימודים לעומק כדי להרוויח טוב יותר בעתיד?
    השאלה השניה שלי היא לגבי תיק ההשקעות שלי. לפני חצי שנה פתחתי תיק השקעות לטווח הארוך כשהשאיפה היא שהוא יהיה כמה שיותר פשוט וככה ישאר. היחס הוא 70% מדדים (S&P 50%+20% STOX600) ועוד 30% אג"ח/זהב/כל דבר אחר כדי להקטין את התנודתיות. אם כי, לגבי ה-30% הנותרים עדיין לא הצלחתי לבחור. אני מודה שנברתי בבלוג ובפורום ובכל זאת לא מצאתי תשובה שמתאימה לי, בהתחשב בעובדה (המהותית בעיני) שחשוב לי שהתיק יהיה פשוט ולא מורכב להתעסקות או להבנה. אני תוהה אולי אפילו עדיף שהתיק יהיה 100% מדדים, בגלל הפשטות וכי אני מוכנה לשאת סיכון.

מי שהצליח להחזיק עד כאן אז תודה ומחילה מראש אם חזרתי על עצמי מול תשובות שאולי קיימות בפורום או בבלוג.
    אשמח לשמוע מה אתם חושבים

2. Mr. Bigglesworth

Mr. Bigglesworth משתמש בכיר

לא הייתי עושה את זה אם מעולם לא השקעת לפני כן. לדעתי אפשר לשקול להשאיר במזומן / פקדון בנקאי ולקבל הרבה מהיתרונות של תיק מאוזן. אם את גם כך בשלב הצבירה אפשר לאזן בקניה.

אני אישית מאד אוהב ללמוד אז זה מכניס הטיה מסוימת. מי שמאד אוהב לעבוד ולא אוהב ללמוד יכניס הטיה אחרת.
    אין תשובת בית-ספר זה תלוי באדם במקצוע ובאפשרויות הספציפיות.
    אני לא מכיר הרבה אנשים שהתחרטו על זה שלמדו יותר. אני אפילו מכיר מישהו שלמד שני דוקטורטים ויצא מרוצה מהקריירה שלו ומהבחירות בדרך.

נערך לאחרונה ב: ‏23/2/21 ב- 16:30
    choco chimp ו-optimum אוהבים את זה.
  3. yahud

yahud משתמש ותיק

אם השאלה האם לעבוד/ללמוד ואיך היא כלכלית נטו, לדעתי אפשר להכניס כמה משתנים, כמו ההכנסה המצופה עכשיו, אח''כ, משך הזמן בכל אופציה, לקחת בחשבון את המדרגות מס, ולא מאוד קשה להגיע לתשובה סבירה שתוכל לתת כיוון.
    בנוסף צריך לדעת גם מה הסכום שכרגע יש לך (לאיש עשיר מאוד הייתי מביא תשובה אחרת מאיש בלי הון).

חוץ מזה יש גם את העניין הוא כלכלי, אבל זה כבר לתגובה אחרת

choco chimp ו-Mr. Bigglesworth אוהבים את זה.
  4. yossik

yossik מודרטור

ברוכה הבאה לפורום.
    תודה על השיתוף.

choco chimp אוהב/ת את זה.
  5. חתול לילה

חתול לילה משתמש בכיר

זו דעתי. חבל לסבול גם מהלימודים וגם מהעבודה ובסוף להיות לא טוב בשניהם.

זו אופטימיזציה עם מעט מאוד משמעות (בטח לתיקים קטנים שעוד יצמחו). אחוז המניות הוא המשמעותי ביותר כרגע.
    כמה להקצות? פשוט תדמייני שיום אחד חצי מהמניות נמחקות באופן סופי ומוחלט.
    אצלי כלל האצבע הוא שאם אני בסדר עם זה, זו ההקצאה הראויה.

6. Shlomi Z

Shlomi Z משתמש בכיר

שאפו! לא מובן מאליו... יישר כח.
    לא הבנתי עד הסוף. "בהנחה שכל זמנכם עומד לרשותכם" כל זמני עומד לרשותי, אלא אם כן אני מחויב לעבוד בשביל חוב כזה או אחר [דיור/רכב או X].
    באם התכוונת שיש לך מספיק כסף לצוף בלי לעבוד, חדמשמעית משקיע את כל זמני ומרצי לטובת העניין.
    ככה אין לך תלונות כלפי עצמך וכל האנרגיות/וייבים/קארמה מופנה לכיוון אחד.
    לא מייעץ וכו'. רק על עצמי לספר ידעתי. חדמש הייתי שם 100% על מחקה מדד או מנייתי זה או אחר. משגר ושוכח. מציץ לקראת יציאה לפנסיה.
    כמו כן, הייתי גם לוקח חלק זניח ושם על טירלול כזה או אחר (טסלה / ביטקוין / שטח חקלאי בסיביר) בשביל להרגיע את היצר.

מכל מקום, ברוכה הבאה לביתנו, חג פורים שמח וסגר נעים.

ramhal, Mr. Bigglesworth ו-choco chimp אוהבים את זה.
  7. choco chimp

choco chimp משתמש רשום

תודה רבה על התגובות!

עשיתי את זה ולא החשבתי את זה כחלק מתיק ההשקעות, לא חשבתי להסתכל על זה ככה. תודה!

קצת קשה לכמת משתנים בהנחה שאני אולי אהיה עצמאית ואולי אהיה שכירה בסוף התהליך ולכן ניסיתי לבנות כאן שאלה מנוטרלת (טוב, אולי קצת מטורללת בהתחשב בזה שלא פירטתי אף אחד מהמשתנים). תודה בכל מקרה!

לא בטוחה שהבנתי.

אני בהחלט אאמץ. תודה!

נהדר. תודה:)

Shlomi Z אוהב/ת את זה.
  8. Mr. Bigglesworth

יש כל מיני אסכולות כזה מגיע לקרן חרום ותיק ההשקעות השאלה היא אם יש חלק שמיועד לאיזון וחלק אחר שנועד לחירום או שהכל מעורב ב ו איך מושכים מהתיק / לווים בשעות צורך שונות אם קרן החירום לא מספיקה.
    קריאה מומלצת

9. choco chimp

choco chimp משתמש רשום

מעניין. ובכן, אם אניח לקרן החירום ולא אתייחס אליה כחלק מה-100%, איך אפשר לאזן את התיק מחדש מדי פעם בהנחה ויש לי רק שני מדדים בתיק ההשקעות עם קורלציה חיובית יחסית ביניהם? כלומר, אני לא ממש רואה תרחיש בו אני יכולה להרוויח מהאיזון מחדש. תקן אותי אם אני טועה:)

10. Mr. Bigglesworth

למה קורלציה חיובית?
    בכל מקרה הייתי ממליץ לשחק עם portfoliovisualizer.com/
    כדי לקבל תחושה כללית איך איזון תקופתי עם מזומן בצד משפיע על התנודתיות ועל התשואה. (בסביבה היסטורית - אין תשואות העבר מעידות על תשואות העתיד וכו')

11. השמח בחלקו

השמח בחלקו משתמש ותיק

עדיף להשקיע את כל מרצך בלימודים ולהיות מעולה בתחום שלך. זה משתלם מקצועית, לעתים קרובות זה מספק יותר נפשית, וזה משתלם כלכלית.
    אסביר למה זה משתלם כלכלית. (1)ראשית, ככל שאתה טוב יותר (בשפיץ של הפירמידה בתחום שלך), יש לך פחות מתחרים. אם אתה האיש שיודע לחתוך סנדביצ'ים הכי טוב בעיירה שלך, אז המחיר של שירותיך גבוה הרבה הרבה יותר מזה של חותך הסנדביצ'ים ה- 30 בעיירה. זה נכון במיוחד במקצועות כמו עריכת דין, רפואה, והייטק, ששם מומחים מקבלים שכר של אלפי דולרים לשעת עבודה. לא משלמים על הזמן שלך, אלא על המומחיות שלך.
    (2) כאשר אתה עובד במקביל ללימודים, אתה עובד בפוזיציה של מתחיל חסר נסיון. זה שלב שבו אה מועיל הרבה פחות לעסק, ומשלמים לך על הזמן שלך. יש עוד המון כמוך, ולכן השכר נמוך. כעת, נניח שבגלל שאתה עובד המקביל ללימודים זה מעכב את התואר שלך בחצי שנה. הרי שזה מקצר את תקופת העבודה שלך במקצוע. כלומר, זה כנראה מוריד לך חצי שנה "מהסוף", כלומר מהתקופה שבה תהיה הכי מנוסה במקצוע שלך (השכר לרוב עולה עם הנסין והגיל).

למה בכל זאת לעבוד תוך כדי הלימודים? כי עבודה נותנת לך נסיון נוסף שקשה להשיג בזמן הלימודים. אל תחשבי על עבודה בתור דרך להרוויח כסף, אלא בתור דרך להרוויח מומחיות.

ramhal, משה, Shlomi Z ו-3 משתמשים נוספים אוהבים את זה.
  12. choco chimp

choco chimp משתמש רשום

אני שמחה להיות מופתעת מהתגובות. המחשבה האוטומטית אומרת שכמות מתעלה על איכות (כלומר, להמשיך לעבוד העיקר כדי שתהיה הכנסה), מסכימה לחלוטין שמומחיות מכניסה הרבה יותר כסף בטווח הארוך. זה רק מוכיח כמה ערך יש בפורום הזה. אתם אנשים חכמים וטובים, שוב תודה לכם!

Shlomi Z אוהב/ת את זה.
מוזמנים להשתמש בקישורי השותפים הבאים כדי לקנות באמאזון , להוריד ספרי שמע, או להקים אתר אינטרנט משלכם (מדריך מפורט - כאן). תודה על תמיכתכם באתר.
טוען...
  1. אתר זה משתמש בעוגיות דפדפן. אין באמור בפורום כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בצרכיו של כל אדם.