• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

קופות גמל לאישה אחרי גיל פנסיה במקום העבודה

deussex

משתמש רגיל
דירוג
492
שלום חברים,

שואל בקשר לאמא שלי, היא פנסיונרית בת 72, ולאחרונה החלה לעבוד במשרה חלקית ומקבלת כ 5,000 ש"ח בחודש.

המשכורת איננה גבוהה, והמקום העבודה פתח לה קרן השתלמות + קופת גמל, ומופרשים לשם סכומים מהמשכורת שלה, שאיננה גבוהה כאמור, גם לפני זה.

נשאלת השאלה - האם זה כדאי, שעדיף אם ניתן, לבקש להיות ללא קופות שהרי המשכורת שהיא מקבלת נטו יוצאת הרבה יותר קטנה.

אני מודע לכך שהמעסיק מפריש גם כן, ואם יש דרך להשתמש בכספים האלו מיידית, אז כן יוצא שזה מתווסף למשכורת. אך אינני יודע אם זה אפשרי עם הקופת גמל לאחר פנסיה, וקרן ההשתלמות - לדעתי לא נשארה אצלה קרן השתלמות נזילה ממקום העבודה הקודם, ולכן הנוכחית כנראה לא תהיה נזילה גם כן - אולי אני טועה.

אשמח לעצות, מה האופטימום במצב הזה - האם ניתן לנצל את הכספים הללו ולהנות מהפרשי המעביד הנוספים במיידי (אבל לפנסיונר מבוגר, אין טעם לחכות אלא לקבלם מיידית כנראה), או שאם לא, אז נוצר נזק למשכורת ועדיף לוותר על הקופות ?

תודה לעונים.

מה האופטימום במצב הזה
זה תלוי במצב הכלכלי של אמא שלך. האם זה באמת משנה לה אם נכנסים 5K לחשבון הבנק או 200-300 ש"ח פחות (החלק שלה בהפרשה לפנסיה)?
ואם זה משנה לה -אילו הייתי הבת שלה, הייתי משלימה לה כמה שהיא צריכה מחשבוני הפרטי. כי המצב כנראה ממש עגום.

שלום חברים,

שואל בקשר לאמא שלי, היא פנסיונרית בת 72, ולאחרונה החלה לעבוד במשרה חלקית ומקבלת כ 5,000 ש"ח בחודש.

המשכורת איננה גבוהה, והמקום העבודה פתח לה קרן השתלמות + קופת גמל, ומופרשים לשם סכומים מהמשכורת שלה, שאיננה גבוהה כאמור, גם לפני זה.

נשאלת השאלה - האם זה כדאי, שעדיף אם ניתן, לבקש להיות ללא קופות שהרי המשכורת שהיא מקבלת נטו יוצאת הרבה יותר קטנה.

אני מודע לכך שהמעסיק מפריש גם כן, ואם יש דרך להשתמש בכספים האלו מיידית, אז כן יוצא שזה מתווסף למשכורת. אך אינני יודע אם זה אפשרי עם הקופת גמל לאחר פנסיה, וקרן ההשתלמות - לדעתי לא נשארה אצלה קרן השתלמות נזילה ממקום העבודה הקודם, ולכן הנוכחית כנראה לא תהיה נזילה גם כן - אולי אני טועה.

אשמח לעצות, מה האופטימום במצב הזה - האם ניתן לנצל את הכספים הללו ולהנות מהפרשי המעביד הנוספים במיידי (אבל לפנסיונר מבוגר, אין טעם לחכות אלא לקבלם מיידית כנראה), או שאם לא, אז נוצר נזק למשכורת ועדיף לוותר על הקופות ?

תודה לעונים.
מה זה פנסיונרית?
מקבל קצבה מחברת ביטוח?
ממקום אחר?
או רק מביטוח לאומי?

עד מתי היא מתכננת לעבוד?

5 אלף נטו או ברוטו?
יש לה עוד הכנסות שחייבות במס? (כולל כאלה שלא משולם מס עקב נקודות זיכוי)

באופן כללי, קרן השתלמות הופכת לנזילה אחרי 3 שנים.
בקופת גמל, אם היא מקבלת כבר את קצבת המינימום, אז ניתן להוון את הסכומים שמופקדים כרגע.

ואם זה משנה לה -אילו הייתי הבת שלה, הייתי משלימה לה כמה שהיא צריכה מחשבוני הפרטי. כי המצב כנראה ממש עגום.
אני מאוד אוהב כשאת מתחילה להוסיף ניחושים, ולתת פרוגנוזות ופרופילים פסיכולוגיים עם 0 נתונים.

ההורים מקבלים פנסיות וקצבאות זיקנה, אמנם לא הכי גבוהות, אבל עובדים בשביל לצאת מהבית ולהיות עסוקים ולא להירקב בבית. לידיעתך, אני משלם חלק מההוצאות, ושניהם גרים בדירה שלי, שהיא גדולה לבחור אחד, בלי לשלם שום דבר. אני פותר להם כל קושי פיננסי, ולוקח על עצמי התמקחויות כאלה ואחרות. לידיעתך, ההורים כעת מקבלים מהפנסיות ומהעובודות, אותו סכום כשעבדו במשרות מלאות.

אני מבקש ממך, כפי שבזמנו ביקשתי במסע שלי, כשנתת לי פרוגנוזות שגויות, או לא לתת אותן, או להסתמך על נתונים, ולהפנות אותי אליהן לפני שאתה מוציאה מסקנה של מצב עגום או כל דבר אחר + רמיזה שהבן לא דואג להוריו.

הסיבה שאני מפרסם את הפוסט הזה כאן, היא הוכחה שאני מנסה למצוא את האופטימום עבור הוריי, ואני בטוח שיש ילדים שלא מעניין אותם התלוש של ההורים ומה הם עושים איתם.
זה תלוי במצב הכלכלי של אמא שלך. האם זה באמת משנה לה אם נכנסים 5K לחשבון הבנק או 200-300 ש"ח פחות (החלק שלה בהפרשה לפנסיה)?
את העצה הפיננסית אני יכול לקבל. תודה.

מה זה פנסיונרית?
מקבל קצבה מחברת ביטוח?
ממקום אחר?
או רק מביטוח לאומי?
קצבת פנסיה מחברת ביטוח + קצבת זיקנה.
עד מתי היא מתכננת לעבוד?
כרגע אומרת שנה שנתיים, אבל יש תקופות שהיא אומרת שהיא רוצה לעבוד כל עוד יכולה.

5 אלף נטו או ברוטו?
יש לה עוד הכנסות שחייבות במס? (כולל כאלה שלא משולם מס עקב נקודות זיכוי)
יוצא נטו בערך 5, 4,700.
הכנסות - קצבת זיקנה מביטוח לאומי + פנסיה מחברת ביטוח.
באופן כללי, קרן השתלמות הופכת לנזילה אחרי 3 שנים.
לא 6 ? משהו חדש, או שזה לפנסיונרים 3 ?

בקופת גמל, אם היא מקבלת כבר את קצבת המינימום, אז ניתן להוון את הסכומים שמופקדים כרגע.
מעניין - כלומר עקרונית להנות מהפיצויים 8.33% + 6.5% שהמעסיק מפקיד, כבר מיד ?

לידיעתך, אני משלם חלק מההוצאות, ושניהם גרים בדירה שלי, שהיא גדולה לבחור אחד, בלי לשלם שום דבר. אני פותר להם כל קושי פיננסי, ולוקח על עצמי התמקחויות כאלה ואחרות. לידיעתך, ההורים כעת מקבלים מהפנסיות ומהעובודות, אותו סכום כשעבדו במשרות מלאות.
כל הכבוד לך על הדאגה להם!

יוצא נטו בערך 5, 4,700.
הכנסות - קצבת זיקנה מביטוח לאומי + פנסיה מחברת ביטוח.
אם מגיעים לסף המס, אז ההפרשה הקטנה של 300 שקל בחודש יכולה להקטין את חבות המס (בהגשת דוח שנתי או תיאום מס)
לא 6 ? משהו חדש, או שזה לפנסיונרים 3 ?
לא קשור לפנסיה (יש פנסיונרים כבר בגיל 60), אם הם מעל גיל פרישה, אז קרן השתלמות הופכת לנזילה אחרי 3 שנים.
מעניין - כלומר עקרונית להנות מהפיצויים 8.33% + 6.5% שהמעסיק מפקיד, כבר מיד ?
כן, אבל צריך לברר את עלות ההיוון, ושוב, זה לוי בקבלת קצבת מינימום..

את העצה הפיננסית אני יכול לקבל. תודה.
זה היה קשור אחד בשני, לא ניסיתי לתת אבחנות מעבר לכך. דיברת על אופטימום אז ניסיתי להבין כמה משמעותי יכול להיות הבדל של 200 ש"ח בחודש.
אני מאוד אוהב כשאת מתחילה להוסיף ניחושים, ולתת פרוגנוזות ופרופילים פסיכולוגיים עם 0 נתונים.
נחליט להיפרד כאן בכיף, אני לא מבזבזת זמן יותר על רגישויות של זרים ברשת.

נחליט להיפרד כאן בכיף, אני לא מבזבזת זמן יותר על רגישויות של זרים ברשת.
מצוין. אין שום קשר לרגישויות, הפוסט הוא פיננסי לחלוטין. ואם תעשי חשבון נפש אמיתי, ותעברי על הפוסטים שלך כמה דקות, את תראי שיש בהם הרבה מאוד passive aggressive, שזה מאוד חבל, כי הרבה פוסטים שלך דווקא מלאי עידוד. אם היית מצליחה להיפטר מהפן המחנך, במיוחד כשהוא מגיע ללא נתונים מגובים, אלא מתוך ניחוש ואינטואציה שאינם מבוססים, באמת שהתרומה שלך לפורום לא תסולא בפז. אבל כל עוד את כן ממשיכה להוביל קו לא נעים מדי פעם, אני מברך על החלטתך, ואני חושב שהיא אחראית.

אני חושש שאם תבקש להמיר את ההפרשות לפנסיה לשכר חודשי
המעסיק יאמר לך שהוא חייב להפריש לפנסיה כחוק
ואם תגלה לו שהוא לא חייב
אז הוא לא יפריש בכלל.
יש חשש כזה?
או שזה מעסיק פזרן?

אני חושש שאם תבקש להמיר את ההפרשות לפנסיה לשכר חודשי
המעסיק יאמר לך שהוא חייב להפריש לפנסיה כחוק
מדובר בעובד לאחר גיל פנסיה, הם פתחו לה לא קרן פנסיה, אלא קופת גמל, טרם בדקתי אבל נראה שזה גם בתנאים מחפירים (דמי ניהול של 0.6%). נשמע לא הגיוני להכריח אדם לאחר גיל פנסיה להפריש לפנסיה או לקופת גמל, לא ?
אם תגלה לו שהוא לא חייב
אז הוא לא יפריש בכלל.
יש חשש כזה?
או שזה מעסיק פזרן?
המעסיק הוא גוף גדול, כך שנראה שהם מסודרים. אבל הרעיון שלך לבקש, להפריש למשכורת את הסכומים, זה רעיון לא רע בכלל. אינני יודע אבל אם הוא פשוט יפסיק להפריש - יש סיכוי כזה.
אם מגיעים לסף המס, אז ההפרשה הקטנה של 300 שקל בחודש יכולה להקטין את חבות המס (בהגשת דוח שנתי או תיאום מס)
נדמה לי שלאחר גיל 72 אצל נשים, אין חובת מס, או מס מוקטן מאוד, ודי כל הברוטו עובר לנטו, לא ?

הייתי מתייעץ עם יועץ מס.
נכון שהרבה פעמים בפורום מפנים למומחים למרות שאפשר לענות בקלות, אבל זה לא המקרה לדעתי.

בגיל פרישה יש הרבה ניואנסים ותכנוני מס שיכולים להיות שווים הרבה.
ממה שאני מכיר, לא חושב שיש פה את המומחיות הדרושה.

סתם זורק לגבי משהו שקראתי בעבר אבל אין לי מספיק ידע בנושא,
תיקון 190 מאפשר לנהל קופת גמל מעל גיל 60 ולמשוך או להוריש בתנאים של מס מופחת

אתה צודק גרימבל, אני מנסה לאסוף כל פירור מידע שניתן. גם עם היועצים קשה לדבר, אם אין לך קצת רקע מקדים, לפחות ברמה של הפורום.

מדובר בעובד לאחר גיל פנסיה, הם פתחו לה לא קרן פנסיה, אלא קופת גמל, טרם בדקתי אבל נראה שזה גם בתנאים מחפירים (דמי ניהול של 0.6%).
דווקא הגיוני - היא לא זקוקה לביטוחים, ובגלל הסכום הנמוך עדיף לשלם 0.6% על הצבירה מאשר 1.5% על ההפקדה.

לדעתי הלא מקצועית, את התגמולים שהיא והמעסיק מפקידים היא יכולה להוון מייד ולשלם עליהם מס שולי שבמקרה שלה אולי יהיה אפס. אבל אני מניח שזה יותר מידי בירוקרטיה לעשות את זה כל חודש, יותר הגיוני פעם בשנה.

גם את הקרן השתלמות אפשר למשוך לפני הזמן, פשוט מאבדים את הפטור ממס, אז יהיה מס שולי גם על הקרן וגם על הרווחים. אבל שוב, אם ההכנסה שלה מספיק נמוכה אולי זה ייצא אפס או זניח.

את הפיצויים לעומת זאת אני מנחש שהיא לא תוכל למשוך עד סיום העבודה אצל אותו מעסיק.

בכל מקרה לא הייתי מתרגש מאחוז דמי הניהול שנגבה. כי גם אחוז גבוה מסכום נמוך יוצא מעט מאוד.

כלומר, ניתן למשוך כל תקופה בהיוון הוני, ללא עמלות (גם אם העמלות נמוכות מההפקדות של המעסיק, זה כנראה עדיין שווה) ?
כן, בניכוי מס 15%.
כך נראה לדעתי הלא מקצועית.

אבל נשאל את @נדב :
פנסיונרית בת 72
מקבלת ביטוח לאומי
מקבלת קצבה מחברת ביטוח
עובדת בשביל לצאת מהבית
בשכר כ5000 ש"ח כל הכבוד!
ומקבלת הפרשות להשתלמות וגמל
אבל היא רוצה לקבלת את הכסף של הגמל עכשיו
מה אתה אומר, למשוך את הגמל?
איך היא יכולה להנזיל את ההשתלמות?

גם את הקרן השתלמות אפשר למשוך לפני הזמן, פשוט מאבדים את הפטור ממס, אז יהיה מס שולי גם על הקרן וגם על הרווחים.
משיכת קרן השתלמות שלא כדין גוררת מס של 35% או מס שולי, הגבוה מביניהם.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
V IRA קופות גמל פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
N קיזוז רווחים והפסדים משתי קופות גמל להשקעה שונות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
בובין חוט-השני פנסיונר מעל גיל 60 - קרנות השתלמות, קופות גמל והגיון בשיגעון פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 4
A קיזוז הפסדים בין קופות גמל להשקעה צרכנות פיננסית 7
B האם יש קופות גמל להשקעה בחו"ל, שאינן מניות בלבד נקובות בדולאר עם דמי נהול סבירים נא המלצותיכם פוסטים מאיכות נמוכה 9
A שאלות על קופות גמל שוק ההון 1
T השקעה במספר קופות גמל להשקעה- האם נותן ערך מוסף? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
Trevor ניוד קופות גמל לקרן פנסיה מקיפה - חישוב תקרה/מקום פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
deussex האם בירידה בבורסה יש היגיון לחכות עם ניוד קופות גמל (עוקבי מדד) פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 8
M השוואת תשואות בS&P 500 בקרונות השתלמות / קופות גמל להשקעה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
א השוואת תשואות קופות גמל לסנופי שוק ההון 8
deussex האם אתם עושים פעילויות מנע בעקבות המלמחמה באוקראינה בתיק/קופות גמל ? שוק ההון 25
E קופות גמל להשקעה ואזרחים אירופאים פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 4
M משחק החבילה עוברת ממשיך: הפניקס מעבירה את הקופות בניהול אישי לחברת גלובל נט ניהול קופות גמל בע"מ - מי אלו? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 261
G חוות דעת על תיק השקעות (תיק פרטי, קה"ש, קופות גמל ופנסיה) שוק ההון 14
N הסתבכות בניוד קופות גמל פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 25
ה האם נפתחו קופות גמל להשקעה IRA? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
פ קרנות נאמנות, קרנות סל, קופות גמל להשקעה ופוליסת חיסכון שוק ההון 4
שם משתמש בעייתי האם יש בעיה בשתי קופות גמל להשקעה במקביל? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 20
E קופות גמל להשקעה. איזה מסלול לבחור באנליסט? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
M האם קופות גמל והשתלמות חייבות לאפשר עדכון פרטי מעסיק? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 13
A קופות גמל וקרנות הפנסיה של אמי הפורשת פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
R דמי ניהול של קופות גמל להשקעה מחקות SP500 שוק ההון 52
A ריבוי קופות גמל וקופות השתלמות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 8
B האם יש קבוצות רכישה פתוחות ל-IRA/קופות גמל עוקבות S&P500? צרכנות פיננסית 2
ה מה לעשות עם קופות גמל לא פעילות אחרי יציאה לפנסיה? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
G שאלה בהבנת חלוקת תיק השקעות יחד עם קופות גמל שוק ההון 17
K איחוד קופות גמל שוק ההון 0
קוף שמבין קופות גמל, התייעצות דחופה. צרכנות פיננסית 5
B התייעצות בנושא קופות גמל וקרן פנסיה צרכנות פיננסית 2
U איחוד / מיזוג קופות גמל להקשעה צרכנות פיננסית 1
U איחוד / מיזוג קופות גמל הלשקעה צרכנות פיננסית 2
א הלוואות מקרן השתלמות\קופות גמל. הקפאה עד להודעה חדשה? צרכנות פיננסית 31
פ מתחיל להשקיע ושוקל לפדות קופות גמל ישנות וקופ״ג להשקעה לצורך כך + שאלה לגבי IB שוק ההון 14
נ קופות גמל להשקעה והקורונה שוק ההון 17
R חוות דעת על קופות גמל מסלול מנייתי בעת משבר שוק ההון 1
N קופות גמל ישנות - מה לעשות? צרכנות פיננסית 31
ע קופות גמל ira פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 2
ברייטס דילמת קופות גמל שוק ההון 6
נ קופות גמל מהסוג הישן שוק ההון 13
H קרן השתלמות חדשה, קופות גמל נזילות (לפני שינוי החוק), חשבון ב- IB ושיקולי רילוקיישן לארה"ב שוק ההון 13
C משקיע חדש שרוצה להשקיע לטווח ארוך - התייעצות לגבי קופות גמל להשקעה וקרנות השתלמות שוק ההון 24
M קופות גמל - שאלות ומיתוס שנשבר? שוק ההון 31
א קופות גמל להשקעה שוק ההון 20
O חישובי חשיפה של קרנות השתלמות\קופות גמל שוק ההון 0
ע האם יש עמלה נסתרת בניוד קופות גמל וקרנות השתלמות? שוק ההון 19
B קופות גמל להשקעה מול תיק מנוהל שוק ההון 1
A העברת קופות גמל של מורים (רשף והילה - מנורה מבטחים) צרכנות פיננסית 10
R מעבר בין קופות גמל צרכנות פיננסית 4
י קופות גמל להשקעה או תחליף לפיקדון בבנק שוק ההון 2

נושאים דומים

Back
למעלה