• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

פרסום כלי שפותח במסגרת העבודה (תוכנה)

ברוש1

משתמש רגיל
דירוג
575
שלום לכולם

קודם כל בתור הפוסט הראשון אני רוצה להודות לכל חברי הקהילה על השיתוף, הדיונים והעצות. לכולכם יש חלק במקום הנפלא הזה.

אני עובד בתור מפתח ובמסגרת העבודה פיתחתי כלי הקשור למשהו נפוץ מאוד בעולם הטכנולוגיה, סתם בתור משל - אפשרות לקחת קובץ זיפ ולהמיר אותו ל-7Z. לפני הפיתוח היה ברור לי שמישהו כבר פיתח את זה לפניי ולהפתעתי גיליתי רק תוכנה אחת בתשלום שעושה חלק קטן ממה שאני הייתי צריך. אז במשך כמה שבועות פיתחתי את הכלי הנ"ל.
הייתי רוצה להפיץ אותו באינטרנט לשימוש ההמונים (כמובן לאחר התאמות קלות מסוימות כך שלא יהיה "תפור" עוד לצורכי החברה בה אני עובד). האם אני יכול לעשות זאת?

באופן בסיסי כל דבר שאני עושה במסגרת עבודתי כשכיר, הקניין הרוחני שלו שייך לחברה. אך האם אני לא יכול לעשות שימוש בידע שצברתי בפרוייקט הזה "ולכתוב אותו מחדש"? במיוחד במקרה הספציפי הזה שמדובר בכלי גנרי לחלוטין שלא קשור ישירות למוצר החברה, אם היה כבר כלי כזה קיים עם רישיון מתאים סביר שהיינו משתמשים בו.

מכיוון שאני עובד בחברה גדולה ומסודרת הנחתי שיש מי שאחראי לעניינים כאלו ושאלתי את הראש צוות שלי מי הוא. הוא ענה שזה בסדר ואני יכול להפיץ ולא צריך לעשות רעש מכל דבר. חייב להודות שאני לא מרגיש שלם עם התשובה ה"מתחת לשולחן" הזו.

למישהו יש ניסיון בעניין/תובנות או כל עצה אחרת?

תודה רבה

לרוב מה שעושים במקרים האלו זה מפיצים את הקוד תחת שם החברה כשאתה ה-Maintainer העיקרי/יחיד שלו.

בסבירות גבוהה, אם אתה עובד בחברה גדולה ומסודרת, יש תהליך פרסום קוד. מבחינה חוקית, הIP שייך לחברה, אתה לא יכול לפרסם/לשחרר את הקוד בלי אישור של מישהו. אני מהמר שראש צוות זה לא מספיק.

אם סתם פיתחת משהו שאין לו שום קשר ל core של החברה ואתה מפיץ את זה כפרוייקט קוד פתוח או פרוייקט חינמי, זה פשוט לא יעניין אף אחד בחברה. כפי שאמר:
ושאלתי את הראש צוות שלי מי הוא. הוא ענה שזה בסדר ואני יכול להפיץ ולא צריך לעשות רעש מכל דבר
הסעיף הזה נועד להגן על החברה נגד גניבת IP, לא בשביל שהחברה תקבל את השני שקל מהכלי שכתבת.
לחברות גדולות יש בד״כ רף רווחים של עשרות אם לא מאות מליוני דולרים לפני שהם מחליטים שהפרוייקט שווה את הזמן והקשב שלהם.
אין בחברה בד״כ אדם שהתפקיד שלו לאשר דברים כאלו. זה כסת״ח, כל אדם שתשאל לא יקח אחריות על זה אלא ינסה לגלגל הלאה, למעט אם הוא בעל הגיון בריא ויגיד לך להפסיק להתעסק בשטויות.

בכל חברות הענק האמריקאיות שאני עבדתי בהן, יש. ב99% מהמקרים הוא עורך דין שמתמחה בIP.
אם כן אז שילך וישאל אותו. זה הכי שאלת קיטבג שבעולם. מהנדסי תוכנה כותבים קוד בצד כל הזמן. כל הזמן. מעולם לא שמעתי על מישהו שביקש רשות מעו״ד לפרסם קוד שלא קשור לביזנז של החברה. לבקש רשות מהרש״צ - סבבה, שני אנשים שמפעילים הגיון בריא אם הקוד חשוב או סתם utility שאתה מדמיין שהוא הדבר הכי מגניב בעולם ואף אחד שלא ישתמש בו חוץ ממך.

כשעבדתי בתור סטודנט הייתי בחברה בינלאומית גדולה שחלק גדול מאד מההכנסות והרווחים שלה היה IP.
כמות המסמכים שחתמתי עליהם בנושא הזה כשהתחלתי לעבוד שם הייתה משהו באמת מיוחד.
אמנם לא מאלו שקוראים EULA אבל באופן כללי אני נוהג לקרוא, לפחות ברפרוף, כל חוזה שאני חותם עליו. לעשות את זה שם עם מידה מינימלית של הבנה היה דורש כנראה יומיים של עבודה מאומצת.

@ברוש1 אתה לא חתום על משהו בנושא?

אם כן אז שילך וישאל אותו. זה הכי שאלת קיטבג שבעולם. מהנדסי תוכנה כותבים קוד בצד כל הזמן. כל הזמן. מעולם לא שמעתי על מישהו שביקש רשות מעו״ד לפרסם קוד שלא קשור לביזנז של החברה. לבקש רשות מהרש״צ - סבבה, שני אנשים שמפעילים הגיון בריא אם הקוד חשוב או סתם utility שאתה מדמיין שהוא הדבר הכי מגניב בעולם ואף אחד שלא ישתמש בו חוץ ממך.
ספציפית בחברה שאני עובד בה היום, יש כלי (אפליקציית ווב) שמיועד לזה. נכנסים לדף, עונים על סט של שאלות, ואם הכל בסדר מופק אישור והבקשה + קישור לרפו הציבורי מתועד, אם לא, מופנים לייעוץ אצל אחד מעורכי הדין שיכול להחליט לאשר פרסום ברשיון מגביל, שחרור ברשיון חופשי, או איסור מוחלט.

תודה רבה לכולם. מבטיח לעדכן כשיהיה במה

תלוי מאוד במדיניות החברה.
עבדתי פעם באחד מתאגידי הענק שהחתים אותי שכל IP אותו אני מפתח בתקופת העסקתי אצלם שיך להם.
לעומתם, בתאגיד אחר חתמתי שכל IP שהתבקשתי לפתח על ידם שיך להם וכל דבר אחר שיך לי.
אלה פחות או יותר הקצוות.
בכל מקרה, כפי שענו לך, התשובה המוסמכת נמצאת בידי המחלקה המשפטית של המעסיק שלך.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
AlexNOSAM רוצה ללמוד פרסום, מכירות ו/או שיווק התפתחות אישית 0
דו דו הצמדה למדד ביום פרסום המדד שוק ההון 5
הסולידית הערה כללית על פרסום מידע אישי ופיננסי באינטרנט יומני מסע אישיים 0
ש ״לשרוף״ את הדירה ע״י פרסום למכירה נדל"ן 18
R זמן פרסום תגובה בפורום אוף טופיק 0
K פרסום עוגן אג"ח צמוד מדד צרכנות פיננסית 4
מ פרסום תגובות אחרי אישור אוף טופיק 4
I פרסום ערוץ יוטיוב מנימליסטי מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 0
whybe Ibi משתמשים בפוסט האחרון בבלוג בתור מקפצת פרסום אוף טופיק 5
טלטל פרסום נתוני הבורסה בפומבי שוק ההון 0
A כלי למעקב אחר תיק השקעות שוק ההון 1
someone235 מכירים כלי לניתוח הוצאות ברמה השנתית? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 2
S כלי טכני לירושה - גמל / פוליסת חיסכון? צרכנות פיננסית 2
I איך לייצר כלי שמבטיח את התשואה המקסימלית בין ריבית קבועה ומדד? שוק ההון 4
E כלי עוקב אחרי השקעות - ShareSight שוק ההון 5
H השקעה חודשית לילד - כלי ושיטת פעולה? שוק ההון 4
O כלי עבודה לבית - מאיפה קונים? אוף טופיק 2
N כלי שעוזר לנתח מניות ספציפיות שוק ההון 2
adamshalev כלי למעקב אחר תיק השקעות - Donatello שוק ההון 314
M כלי שמאפשר בניית תיק השקעות וירטואלי פוסטים מאיכות נמוכה 1
Y האם יש איזה כלי כלי שמאפשר לקבל התראה ברגע שטריגר מופעל... שוק ההון 5
unrealx כלי נוח למצוא את כל תכניות הבנייה בעיר / איזור מסוים נדל"ן 4
H כלי / אתר למידע שוק חי - מסחר תכוף שוק ההון 4
Michel כלי לצורך ביצוע backtesting שוק ההון 0
Liron2035 רענון כלי השקעה בקה"ש IRA פסיבי/עולמי (IWDA -> בלקרוק) שוק ההון 23
יבגני_ל מחפש כלי למעקב אחר תיק השקעות שוק ההון 6
Yuval328 האם קיים כלי לשערוך קרנות? שוק ההון 2
OrZ יצרתי כלי למעקב ואיזון תיק השקעות סולידי בordernet שוק ההון 141
T סוף סוף כלי ישראלי למעקב אחרי תיקים שוק ההון 14
Benjamin W כלי בישול אוף טופיק 28
מ כלי לבדיקת קורלציה בין מספר ETF שוק ההון 3
M כלי תקשורת פיננסי מומלץ צרכנות פיננסית 17
M כלי לניהול תקציב וניהול שוטף צרכנות פיננסית 2
O.G זקוק לעזרה בבחירת כלי ההשקעה ב-IRA שוק ההון 5
א כלי השקעה שוק ההון 6
א כלי להשוואת הלוואות (משכנתא) נדל"ן 5
מ איזה כלי צריך לשחרור דלת תקועה? אוף טופיק 3
זריקת תבונה כלי חיסכון של בנקים - שוק ההון 21
K כלי לניהול המצב הכלכלי שוק ההון 8
מ כלי להשוואת מדדים / מניות / קרנות נאמנות /קופות גמל שוק ההון 3
wa11a כלי עבודה שכל הנדי מן(או וומן) צריך מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 30
רוקישיק כלי מעקב אחר הפרוטפוליו שוק ההון 6
סתןלי ת'כסף בחירת אסטרגיית כלי השקעה שוק ההון 13
נ מקפיא עמוק - כלי חיסכון או בזבוז מיותר? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 16
whybe כלי(ם) לניהול תקציב התפתחות אישית 2
Rio כלי פיננסי שלא הזכרנו - פוליסת חיסכון (דוגמא ספציפית בפנים) שוק ההון 24
adamshalev KaChing - כלי שפיתחתי למעקב אחר הוצאות ועוד .. מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 129

נושאים דומים

Back
למעלה