• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

מרגיש מעט מבולבל

Mars1

משתמש רגיל
דירוג
181
סילחו לי חברים, אך אני מעט מבולבל.
ברשותי 30אלף₪ בחשבון העו"ש, 70אלף₪ בקרן ההשתלמות, ודירה בעיר פריפריאלית בשווי מוערך של כ-800אלף₪. סה"כ נכסים בשווי 900אלף₪ (אני בכוונה משאיר כרגע את קרן הפנסיה בחוץ, על מנת לפשט את התמונה). כיום החשיפה שלי למניות היא באמצעות קרן ההשתלמות של ה.א. פאסיבי מניות חו"ל, ובימים אלה אני שוקל להרחיב את החשיפה שלי למניות ע"י הזרמה של חלק מהמשכורת החודשית לחשבון ממוסה שאפתח (קרן מחקה מדד מניות עולמי) או גמל להשקעה. אני מעוניין שהפלח המנייתי יהיה לא יותר מ25% מכלל התיק. מה שיוצר לי חוסר בהירות הוא זה:
במידה ובמקום הדירה, 800 אלף השקלים היו שוכבים בחשבון העו"ש, אזי לא היתה כל התלבטות. הייתי רוכש את הנייר הרצוי לי בסכום שיהווה 25% מסך כל הכסף שיש לי.
אך כיוון שברשותי דירה, נוצר אצלי הספק. אנסה להסביר.
למעשה כרגע, הפלח המנייתי שלי הוא כ8% (70אלף מתוך 900אלף), כך שאם ברצוני להרחיב אותו עד ל25%, עלי כבר מחר לפתוח חשבון השקעות/גמל להשקעה. העניין הוא שה-800 אלף בעצם כבר לא אצלי, הם הומרו בדירה. כך שלמעשה יש לי כרגע 100 אלף₪ (עו"ש + השתלמות). כמובן שתמיד אפשר להמיר את הדירה חזרה לכסף, אך זהו תהליך שעלול לקחת גם מספר חודשים, ובנוסף, אני לא ארצה למכור את הדירה במידה ויצוץ בלת"מ כלשהו ואצטרך נניח 40אלף₪ תוך מספר ימים. לתחושתי כאמור, 70% מהכסף שלי מושקע במניות ו30% ממנו נמצא בעו"ש, ולכן אני לא מרגיש בנוח להתחיל להעביר חלק מהמשכורת החודשית אל שוק ההון. אני לא מצליח להסגר עם עצמי על איך אני אמור להתייחס לדירה. האם עלי לראות בדירה 800אלף שקל שנמצאים ברשותי, או שעלי להתייחס אליה כאל כסף שכבר לא שלי (אני מבין שזה נשמע קצת מטומטם, אבל אני מנסה להסביר את כוונתי), כאל כסף שעכשיו "הפך" לדירה, וכבר לא אמור להלקח בחשבון בשיקולים של השקעה בשוק ההון.
מקווה שהצלחתי להעביר לכם מהיכן נובע חוסר בהחלטיות שלי.

זה נשמע כאילו שאתה מתנצל על שקנית דירה במקום לשפוך את כל הכסף שלך לשוק ההון. למה?

בסופו של דבר הדירה היא נכס וחלק מהתיק שלך.
אם אתה מודאג לגבי הנזילות במקרה חירום, אני מניח שיש אפשרויות להלוואות זולות יחסית כאשר הדירה מהוה עירבון.
אח"כ אפשר להחליט איזה חלק מהתיק למכור ע למנת לכסות את החוב (כלומר הדירה או משהו אחר)

זה נשמע כאילו שאתה מתנצל על שקנית דירה במקום לשפוך את כל הכסף שלך לשוק ההון. למה?
לא מתנצל וודאי שלא מביע חרטה, בטח אחרי מתקפת המסכים האדומים של הימים האחרונים. רק השד יודע איך הייתי חי עם עצמי במידה ואכן הייתי מחליט בסוף לשים את הכסף בשוק ונאלץ לראות חלק ניכר ממנו מתאייד. לא לא, אני ממש שלם עם ההחלטה שעשיתי והעברתי את הכסף לכיסוי המשכנתא.

ובנוסף, אני לא ארצה למכור את הדירה במידה ויצוץ בלת"מ כלשהו ואצטרך נניח 40אלף₪ תוך מספר ימים
כסף לבלת"מ משאירים כקרן חירום, לא במניות. מה יקרה אם תצטרך 40K ש"ח בדיוק כשהמניות שלך צוללות ואתה נמצא בהפסד כרגע?

כסף לבלת"מ משאירים כקרן חירום, לא במניות. מה יקרה אם תצטרך 40K ש"ח בדיוק כשהמניות שלך צוללות ואתה נמצא בהפסד כרגע?
זה מובן לי. לא תכננתי להשאיר קרן חירום במניות, התכנון הוא כפי שכתבתי, להרחיב את החשיפה למניות עד לכ-25%, אני רק מתקשה להחליט אם על ה-25% להיות מכלל התיק, כלומר כולל הדירה, או רק מהמזומן בעו"ש ומקרן ההשתלמות.

זה מובן לי. לא תכננתי להשאיר קרן חירום במניות, התכנון הוא כפי שכתבתי, להרחיב את החשיפה למניות עד לכ-25%, אני רק מתקשה להחליט אם על ה-25% להיות מכלל התיק, כלומר כולל הדירה, או רק מהמזומן בעו"ש ומקרן ההשתלמות.
חפש בבלוג פוסט "בעצם יש לכם תיק השקעות אחד"

יש יותר מדרך אחת להשיג 40 אלף נזיל בטווח הקצר.
זה נכון, קרן חירום היא רק דוגמא. אבל לבנות על מניות בשביל בלת"מ זה לא חכם לדעתי. בכל מקרה, הוא כבר הסביר את עצמו.

אבל לבנות על מניות בשביל בלת"מ זה לא חכם לדעתי
תלוי בגודל התיק, ככל שהתיק שלך יותר גדול, תוכלי בקלות לממן את הבלתם מהתיק, ובינתיים סטטיסטית הקרן חירום תעשה גם תשואה חיובית.

האם יש לך חובות כמו משכנתה? במידה וכן, כדאי להתחשב בחוב בחישוב הנכסים. כלומר השווי של הדירה הוא מחיר השוק פחות המשכנתה.
מבחינת בלתמים, לטעמי כדאי להשאיר כסף נזיל בצד (בגובה 3 הוצאות חודשיות) שלא יחשב חלק מהתיק. מעבר לכך, כל הנכסים והחובות שלך, אלו הם התיק שלך ותסדר אותו כרצונך. במקרה ואתה צריך כסף במהרה, יש את המזומן ששמת בצד. ואם הוא לא מספיק אז יש אפשרויות של הלוואות (חס וחלילה לא עלינו).
ייתכן ומצב התיק שלך לא מאפשר לך להשקיע 25% במניות (בהינתן ואתה לא מעוניין למכור את חלק הנדלן). במקרה כזה אתה יכול לתקן את התיק לאורך זמן עם הכנסה חדשה.
לא ממליץ ולא מייעץ.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
ש מרגיש שהולכים לי על הראש במשרד - מה לעשות? אוף טופיק 2
deussex האם אתם עושים חוזה השכרה דרך עורך דין ? מרגיש מבולבל, אשמח לתובנות נדל"ן 28
N האם עוד מישהו מרגיש מתוסכל מהאופן בו מתנגדי שינוי שיטת המשטר מציגים את הסכנה במהפכה? פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 64
GeraltOfHaifa יש קריירה, יש כסף. אבל מרגיש ריקנות. מה עכשיו? התפתחות אישית 83
M מרגיש מרומה (מחיר למשתכן) נדל"ן 31
A מרגיש מחוץ למשחק של שוק ההון - דווקא בגלל הפורם והטוויטר של הסולידית.... שוק ההון 108
R העלאת שכר שנתית בהייטק - מרגיש לא מוערך אוף טופיק 60
R מרגיש אבוד (בן 20) התפתחות אישית 31
S מרגיש אבוד... יומני מסע אישיים 29
Y מרגיש תקוע לאחרונה, אשמח לעזרתכם התפתחות אישית 9
ע פוליסה פיננסית - למה אני מרגיש שכולם דוחפים אותי לשם? שוק ההון 53
W מרגיש שתשואת קרנות בלקרוק הישראליות נמוכה מהמקבילות האירופאיות שוק ההון 12
R מרגיש ריקנות יומיומית אוף טופיק 78
ר שאלה\עזרה מרגיש אבוד שוק ההון 6
ל מרגיש שהכסף שולט לי בחיים מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 22
Jasper בן עשרים ואחת מרגיש שחיסכון בא לי בקלות, אבל להתחיל להשקיע מפחיד אותי ממש. שוק ההון 18
M מישהו ממשתתפי הפורום, יכול להעיד שהוא מרגיש שהוא מנצל וחווה את החיים במלואם? התפתחות אישית 63
ה סולידית, מרגיש לי שאת פיקטיבית אוף טופיק 21
dorian התיק (המורכב מעט) שלי ושאלות שוק ההון 3
ה דיון ו(אולי)רעיון לפוסט בבלוג: האם נכון שבעוד מס' עשורים יהיו בישראל לא מעט מיליונרים? אוף טופיק 24
O למכור "הרבה" בזול או "מעט" ביוקר? התפתחות אישית 28
D מבקש לקבל חו"ד בבניית תיק ההשקעות והפנסיה שלי (מעט מורכב) שוק ההון 10
הסולידית פתיחת שרשורים עם קישורים בלבד עם מעט/ללא תוכן = חסימה אוף טופיק 2
G חלק מעט יותר סולידי לתיק שוק ההון 15
י תכנון מס כאשר בן זוג אחד מרוויח הרבה והבן זוג השני מעט שוק ההון 2
M קופת גמל אג"חית עם מעט מאוד נכסים שוק ההון 0
M מעט קושי בניוד קרן ההשתלמות שוק ההון 10
A יש לי מעט מאוד כסף בצד שוק ההון 35
R רק מעט מניות נותנות תשואה עודפת שוק ההון 17
נולי פרישה מוקדמת מעט.. שאלה לטובת אימי. פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 10
yossik מעט הומור לקראת סופשבוע אוף טופיק 50
yossik מעט הומור וגם עד כמה שווים 'המומחים' התפתחות אישית 1
B סטודנט בן 28 למנהל עסקים ומדעי המחשב ומאוד מבולבל. התפתחות אישית 3
A מבולבל מכמות האפשרויות להשקעה ארוכת טווח.. שוק ההון 8
G בתחילת הדרך, מבולבל מרוב רעשי רקע יומני מסע אישיים 1
א מבולבל- מתי ואיך להשקיע? שוק ההון 5
E פעם ראשונה שלי פה- מבולבל ומבקש עיצה שוק ההון 90
E אני מבולבל ולא יודע איפה ללמוד על שוק ההון שוק ההון 115
deussex רכישת רכב חדש - איזה כדאי ? מבולבל מאוד, ועליית מחירים צרכנות פיננסית 62
מ קצת מבולבל מנושא קרנות ההסל שוק ההון 10
האזרח החשדן חיסכון לילדים - מבולבל שוק ההון 34
R מבולבל ואשמח לעזרה פוסטים מאיכות נמוכה 5
A מבולבל מכל החומר התיאורתי, אשמח לדעתכם בנושא. שוק ההון 24
F פנסיה מקיפה או ביטוח מנהלים? מבולבל לגמרי פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 17
סול קצת מבולבל - איך אני ברווח והיחידות זולות יותר? שוק ההון 9
N אג"ח או פיקדון? כבר מבולבל שוק ההון 9
C שקלית או דולרית, אירית או אמריקאית, מחלקת או צוברת - אחרי מחקר, יותר מבולבל. שוק ההון 0
sigler05 מבולבל מיתרת הכספים שראיתי בקופת גמל השקעה שוק ההון 5
M אני כבר מבולבל שוק ההון 4
הבורח מהמירוץ מבולבל מפרדוקס הבחירה שוק ההון 10

נושאים דומים

Back
למעלה