מרגיש שהכסף שולט לי בחיים

הנושא בפורום 'מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות' פורסם ע"י לחוץ_מדי, ‏24/7/18.

1. לחוץ_מדי

לחוץ_מדי משתמש רשום

היי,

שמי דן ואני בן 26.
    אני עתודאי להנדסת תוכנה המשרת במודיעין.

בארבע השנים האחרונות (3 חובה 1 קבע) ישנתי בבסיס ראשון - חמישי ובסופ"שים נסעתי הביתה. היה לי ממש קשה נפשית להמשיך במסלול חיים הזה, מכיוון שהמרחק מהבית הוא 5 שעות נסיעה (חור בצפון) וברור שבגיל הזה כבר אין חברים שגרים באזור. לכן, את רוב הסופ"שים העברתי מול המחשב.
    באחת מהתורנויות ממש נשברתי נפשית והבנתי שאני חייב לשנות את החיים שלי, אחרת התוצאה תהיה מאוד מכוערת. בשלב זה הרווחתי 8K נטו בחודש וחסכתי 7K~ בחודש (שהגיעו ל-150K חסכון כולל הפנסיה והפקדון).

רכשתי רכב ב-20K ושכרתי יחידת דיור שעולה 2K כולל הכל. בקבע יש החזרי נסיעות והחזרי שכר דירה ולכן השכר שלי עלה ב-1300 נטו.
    כיום אני חוסך קרוב ל-4K בחודש (מתוך 9500) ואני מרגיש זוועה. אני מרגיש צריבה בלב על ההפרש בחסכון (3K בחודש) שאני "מבזבז" במקום לחסוך.

אני מרגיש שלא אוכל להיות מאושר אף פעם:
    חוסך ומתכלב? -> סובל
    משתדל לחיות כמו בן אדם? -> סובל

ואפילו לא קבלתי החלטות הרות גורל כמו חתונה, בית וילדים. את הרכב מחר אוכל למכור ואת הדירה לעזוב בסוף השנה למקום יותר זוועתי \ לבסיס. אני מרגיש שהכסף שולט לי בחיים ולא ההפך.

איך אתם מצליחים להפריד בין הצורך לחיות והצורך לחסוך?

ניצן המצוין אוהב/ת את זה.
  2. FIYaacov

FIYaacov משתמש בכיר

אולי האנקדוטה הזו תעזור לך:
    חיסכון זה פשוט צריכה דחויה.
    כל מה שצריך להחליט אם אתה מעדיף את @לחוץ_מדי של ההווה או את @לחוץ_מדי של העתיד.
    בעצם צריך למצוא איזון בין הווה לעתיד. זה לא תמיד קל, אבל הייתי במקום שלך לפני כמה שנים.
    כיום כל עוד אני באחוז חיסכון של 50% ומעלה, אני לא נכנס לנבכי ההוצאות שלי לבדוק מה אפשר לקצץ.

3. __doubleUnderscore__

__doubleUnderscore__ משתמש סולידי

תשמע, הייתי שנה וארבעה חודשים בלי משכורת בכלל, אחרי שמקום העבודה שלי נסגר. שנה וארבעה חודשים שחישבתי כל הוצאה והוצאה בדקדקנות על השקל, חייתי על קרן החירום שלי ולא ידעתי מתי זה הולך להיגמר.... כאחת שרגילה לחסוך עשרות אחוזים בחודש, ברור לך שהסיטואציה הזו הייתה לי מזעזעת ופשוט חייתי בחרדות.
    אבלללללל....
    ידעתי שזה זמני, לא ידעתי בדיוק כמה זמני, אבל שזו תקופה וזה עובר. יש תקופות כאלה, אי אפשר להתחמק מזה. צריך לעשות את המקסימום שאפשר, לנשוך שפתיים אם צריך, ולהתרכז בלעבור את התקופה הקשה (ולא להוסיף לעצמך עוד קושי בצורת הלקאה עצמית)
    בהצלחה!

zaraza, yossik ו-FIYaacov אוהבים את זה.
  4. Oran Hashai

Oran Hashai משתמש סולידי

בתור מישהו יותר מבוגר ממך גם בגיל וגם בשלב החיים (נשוי + 3, קניית דירה וכו') אומר לך שאתה במצב מצוין ואסביר את עצמי.
    אתה רווק, תחסוך כמה שאתה יכול אבל מצד שני אין שום סיבה שתתכלב. כסף זה חשוב אבל אי-אפשר לחיות כל היום בחישובים על השקל.
    נכון יקר פה, לא קל, כולם עובדים קשה אבל צריך לחיות. נפש בריאה תאמין לי שווה עוד כסף במשכורת (גם אם אתה לא רואה את זה ב-X שנכנס לך כל חודש).
    אתה בן 26, שכרת דירה, קנית רכב, זה בסדר גמור. זה השלב בחיים (מבטיח לך שהלחץ האמיתי עוד יגיע פשוט מקורח המציאות)
    שים כסף לחתונה, דירה וגם ל-"ימים שחורים" (אין מה לעשות). עם זאת, תחייה, תבלה, תהנה ותגשים את עצמך.
    כסף זה חשוב, אבל זה האמצעי ולא המטרה. חשוב לזכור שלא תמיד מה שאחרים עושים / מתנהלים זה מתאים גם לך, בסוף לכל אחד פה יש את המטרות האישיות שלו בחיים.
    שורה תחתונה, לקבר לא לוקחים כלום, אבל זה לא אומר שצריך להתנהל בהפקרות. תחסוך, תהיה אחראי ותממש את המטרות והיעדים שלך בחיים.

נערך לאחרונה ב: ‏25/7/18
  5. בת העמק

בת העמק משתמש בכיר

אז שכרת דירה קרוב לחברים שלך? אתה מבלה איתם? אני לא כל-כך מבינה מאיפה נובע הסבל שלך.
    הבן שלי עשה בדיוק כמוך (חור בצפון, קבע, עבר לת"א עם שותפים-חברים, קנה רכב, קיבל השתתפות). גם נהנה מאד וגם חסך לא מעט כסף.
    נשמע לי פתרון מדכא מדי. למה לנשוך שפתיים ולמה תקופה קשה? החיים שלו נשמעים לי דבש, זה רק הסיפור שהוא מספר לעצמו שמקלקל את זה.

רובי1 ו-yossik אוהבים את זה.
  6. __doubleUnderscore__

__doubleUnderscore__ משתמש סולידי

גם אני לא הייתי מתלוננת על חיים כאלה, אבל בכל זאת בא אדם ומספר שקשה לו להתמודד...
    לפעמים אין מה לעשות אלא להתמודד, זה גם לגמרי ברור שהקושי הספציפי שהוא מתאר ייפתר באזרחות

7. adamshalev

adamshalev מודרטור

שלי ו-Modric19 אוהבים את זה.
  8. אנון נימוס

אנון נימוס משתמש בכיר

אתה צריך להחליט מה חשוב לך יותר חסכון או.איכות חיים
    ולא לשכוח שהחייםצזה קצת יותר מ 3 שנים צבא, אז ,להיכנס למרה שחורה בגלל
    שאתה מוציא 3 שח ולא אפס נראה לי קצת מוגזם,
    בגלל שתארת דכאון ומחשבות על גבול הטורדניות כדאי שתיזהר שלא תתדרדר,
    things ain't so bad financially

9. AIML

AIML משתמש ותיק

לא הבנתי אם אתה משתדל לחיות כמו בן אדם או חי כמו בן אדם.
    היה לך קשה כי לא היו חברים באזור. עכשיו יש?
    זה הזמן שלך לבלות, לצאת, להכיר אנשים ולחיות, ולדעתי זו צריכה להיות המטרה שלך כרגע. בנית לעצמך תקציב עם חיסכון, ונשמע שאתה בהחלט מסוגל להתנהל תקציבית. תגדיר מהן שתיים - שלוש המטרות המרכזיות שלך לשנה שנתיים הקרובות, תדרג אותן, תכין תוכנית להשיג אותן ותתמקד בהשגתן.

yossik אוהב/ת את זה.
  10. השמח בחלקו

השמח בחלקו משתמש ותיק

אתה לא מבזבז, אתה משקיע.

אתה רוכש ארבעים שעות פנויות נוספות בחודש (4*5*2, ואולי יותר כי נסיעות זה מעייף), הלוואי שיכולתי לקנות עוד עשר שעות כל שבוע כל כך בזול. אני מוכן לשלם פי חמש. המשאב הכי נדיר הוא זמן, ואתה חוסך אותו. לי לקח עשרות שנים עד שהבנתי את זה.

כמובן שכעת, כשיש לך זמן נוסף אתה צריך להשתמש בו ביעילות. נצל את הזמן כדי לפתח את הכישורים שלך, כדי לבנות חייים מלאי משמעות, וכדי לייצר יותר ערך בעבודה. כל אלה יתרמו לך, גם לסיפוק וגם לחשבון הבנק.

Delver, י.ג, wa11a ו-10 משתמשים נוספים אוהבים את זה.
  11. יוספ

יוספ משתמש רשום

נשמע שאתה משליך את התחושות שלך על דברים טכניים וחיצוניים (5 שעות נסיעה לסופש, אחוז חיסכון קטן יותר וכו'). תנסה להתעלם רגע מה'סיבות' החיצוניות הללו. איך החיים שלך נראים באופן כללי, בלי קשר לכסף? האם יש לך אנשים שקרובים אליך? אנשים שאתה משתף אותם בחוויות ובתחודות שלך ושהם משתפים אותך? האם יש לך חברים או בני משפחה קרובים? האם יש לך תחביבים שאתה אוהב לעסוק בהם? תחומי עניין שמסקרנים אותך? אנשים/חיות מחמד/עציצים שתלויים בך? קהילה או סביבה כלשהי שאתה מרגיש חלק ממנה? תקוות ושאיפות לעתיד? תחושת ביטחון בעצמך, ביכולות שלך ובכך שאתה בונה לעצמך עתיד טוב יותר וזיכרונות שמחים יותר? בסופו של דבר, אני מאמין שהדברים הללו משמעותיים הרבה יותר לאושר שלך ולרגשות שלך מאשר לכמה שעות לוקחץ הנסיעה להורים או כמה אחוז מהמשכורת שלך אתה חוסף

12. מרק עוגיות

מרק עוגיות משתמש בכיר

עוד מספר שנים בודדות כשתצא לשוק האזרחי תרוויח בחודש פי כמה ממה שהיום אתה "מבזבז" ולא תבין למה בזבזת שנים יקרות בלדאוג מכסף.
    חסכון זה חשוב, אבל צריך גם פרופורציה. אתה מרוויח היום משמעותית פחות ממה שאתה "שווה" בשוק החופשי. את ה 3K שאתה "מבזבז יותר מדי" כל חודש אתה תחסוך אחר כך בשבוע, אם תמשיך להיות מודע לכסף ולכלכל את עצמך בצורה לא פזרנית.

Delver, ErezD ו-MMM אוהבים את זה.
  13. arn

arn משתמש סולידי

אולי תוותר על הרכב? אפשר לחיות בלעדיו.
    תסתפק ביחידת דיור. אני מניח שתוכל לחסוך 5.5 אלף ש"ח במקום 4 אלף ש"ח.

ניצן המצוין, sogi ו-י.ג אוהבים את זה.
  14. ErezD

ErezD משתמש ותיק

אתה מוציא כסף על איכות חיים ולא על מותרות.
    תראה בזה השקעה בנפש ובגוף, זה יותר חשוב מהשקעה בבנק.

15. paskar

paskar משתמש ותיק

אז איך הולך?

16. רוני

רוני משתמש בכיר

היי
    בוא נתחיל עם חשיבה חיובית, בגיל צעיר אתה מבין את המציאות, זה השלב הראשון למציאת פתרון.

עכשיו אתה צריך להחליט האם להיות מצוברח מהעובדות ולהרים ידיים, או, לנסות לחשוב כיצד ניתן להתמודד עם המציאות.
    התשובה לשאלה שלך כיצד מפרידים בין הצורך לחיות לצורך לחסוך, זה שונה מאדם לאדם, ישנם 3 סוגי משקיעים:

1. אלו המתמקדים בחיסכון אגרסיבי על חשבון הצורך לחיות

2. אחרים המצליחים למצוא איזון בין שניהם (אבל כאן כדי לאפשר זאת, יש צורך בהכנסה נאה וחסכון חודשי בהתאם)

3. הסוג הנוסף, הם אלו המרגישים מספיק בטוחים לא לחשבן להוצאות, בזכות היכולת שלהם להגדיל הכנסות ושווי של ההון

אתה צריך לבחור איזה סוג של משקיע אתה מעוניין להיות.

yossik אוהב/ת את זה.
  17. MrFreedom

MrFreedom משתמש סולידי

אני מאוד לא מסכים עם ההשוואה,
    השכר שהוא מקבל כיום בתור איש קבע מגולם בו רכיב של חיסכון לפנסיה,
    מכיוון שאנשי צבא פורשים בגיל מוקדם יותר (54 מקסימום לג'ובניקים), מרכיב המשכורת שלהם אומנם רגיל אבל בפנסיה הם מקבלים הרבה יותר, מה גם שיש לו ביטחון תעסוקתי מאוד גבוה, והוא לא צריך לדאוג אם יפטרו אותו או יקצצו אותו כמו שעושים בגופים הפרטיים

אה ושכחתי את זה שהוא עקץ את הצבא בתואר בחינם, בתמורה ללעבוד עוד 3 שנים :)

לדעתי כלכלית הוא בתנאים מעולים, או שאולי אני הוזה וכולם מרויחים 30 וצפונה?

ErezD אוהב/ת את זה.
  18. האחד

האחד משתמש ותיק

כמה שאתה טועה בהנחות שלך. קודם כל התואר הוא לא בחינם. לפחות ככל הידוע לי וזה מה שהיה כשאני למדתי הסבה בסך הכל דוחה לך את השירות ולא משלם לך על התואר.
    מעבר לכך כמעט אף עתודאי לא מתכנן להישאר בצבא שניה מעבר לחתימה של השלוש שנים קבע, כך שהפנסיה ממש לא מעניינת אותו. אולי לא מרוויחים 30 אלף בחודש כולם אבל 20 ומעלה מאוד סביר

19. אחד שלא יודע

אחד שלא יודע משתמש ותיק

כל כך נכון, לקח לי שנתיים להבין את זה...עברתי לגור לבד (קרוב לעבודה) ולכן אני "חוסך" פחות אבל כנראה שאחיה יותר, כי אני לא מתעצבן כמעט בגלל הנסיעה לעבודה ואני לא חושש אם יהיה פקק, אם האוטובוס יגיע וכו' וכו'. זו הרגשה נהדרת:)

20. Haim942

Haim942 משתמש ותיק

אולי הדעה הכי לא קונבנציונלית עד כה, אבל לי אישית זה עובד. קח ברייק מדי פעם, חופשה זולה (מספיק אחת שתתכנן אותה מספיק זמן מראש בשביל לסגור מחירים טובים), עצירה לכמה ימים בלי לעשות יותר מדי. בשורה התחתונה- תנקה את הראש אחת לכמה זמן. תשתדל לא להגיע לסף התחושה שאתה חש כרגע, אלא תשים לב מתי אתה נשחק או מרגיש קושי מתמשך ותמנע את הנפילה "לבור". לדעתי אפשר ורצוי לייצר הפסקות שיאפשרו לך לטעון אנרגיות מחדש (מבחינה פיזית ונפשית), אמנם זה לא טריוויאלי, ולא "סולידי", אבל כשאתה מצמיד שקל שקל, הידיעה שאתה עובד קשה וכרגע אתה צריך מנוחה ואתה מאפשר לעצמך לקבל אותה היא ראשונה במעלה בשבילי. אני רואה בדרך הזאת כיעילה יותר מאשר להגיע להגיע למצב "חנוק" מרוב תחושות מורכבות, מה גם שהיא מאפשרת לצעוד קדימה מיד לאחר מכן.

*ניתן למצוא פתרונות סולידיים לחופש/טיול שיטעינו אותך באנרגיות חדשות גם בלי לקרוע את הכיס: טיולים בארץ, בילוי בים/כנרת, טיסה לחו"ל שמתוכננת מראש היטב, אפילו סתם לשחרר קצת ולבלות עם קרובים יותר מהרגיל.

בדר"כ תחושות כאלו מציפות חרדות וקשיים אישיים, אם מעניין אותך להעמיק תעשה ויקטור פראנקל בגוגל. אם לא, פשוט תחשוב על זה שכל החיים לפניך, ואתה כן מגלה אחריות לעתידך הפיננסי, לכן לשחרר מעט עשוי לעזור יותר מאשר להזיק.

בהצלחה.

Modric19 ו-FIYaacov אוהבים את זה.
מוזמנים להשתמש בקישורי השותפים הבאים כדי לקנות באמאזון , להוריד ספרי שמע, או להקים אתר אינטרנט משלכם (מדריך מפורט - כאן). תודה על תמיכתכם באתר.
  1. אתר זה משתמש בעוגיות דפדפן. אין באמור בפורום כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בצרכיו של כל אדם.