• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

מה הדבר הכי מסוכן שאתם מחזיקים בתיק ?

לא מבין אותך, זה די משחק סכום אפס, אחת או שתיים ינצחו ויקחו הכל, כל השאר יתאפסו, ואתה משלם את הפרמיה של הסיכוי להצלחה

כל החברות האלה יש להן מוצרים נוספים חוץ מהחיסון לקורונה. JNJ היא חברה גדולה ומוכרת, לעומת כמה קטנות שיש לי בתיק. היצרניות של התרופות לא יכולות להגיע לרמת ייצור של מיליארדי חיסונים בזמן קצר, יאשרו יותר מ 1-2 חברות לחיסון.

כל החברות האלה יש להן מוצרים נוספים חוץ מהחיסון לקורונה. JNJ היא חברה גדולה ומוכרת, לעומת כמה קטנות שיש לי בתיק. היצרניות של התרופות לא יכולות להגיע לרמת ייצור של מיליארדי חיסונים בזמן קצר, יאשרו יותר מ 1-2 חברות לחיסון.
אוקי, אבל כשאתה קונה פייזר או ג'ונסון בגלל חיסון, אתה קונה אותם בגלל שווי השוק העודף שהיא מקבלת בגלל החיסון, ובהאתם לזה אתה משלם פרמיה שתתאדה כשהחברה תודיע שהיא לא הצליחה עם החיסון,
ההשערה שלך שיאשרו הרבה חברות לחיסון לדעתי אינה נכונה, ברגע ששתי חברות יקבלו הFDA יקשיח נהלים

לשים %15 מהתיק ב IUFS ,מחקה סקטור הפיננסי בסנופי, נסיון לתזמון שוק.
10% בHEAL, מחקה חדשנות רפואית בשווקים מפותחים/מתפתחים.

יש לי חלק שמנוהל על בסיס The Acquirer's Multiple של טוביאס קרלייל, אז יש לי קצת זבל בפיתה :>

אופציות של חברת רכבים/אנרגיה גדולה

21.5% אבל לא נהיה קטנוניים.
זה ת"ס ממונפת 1:2 על תחום שגם ככה מסוכן וממונף גם הוא, REITים של משכנתאות.
מחזיק עוד כמה כאלה ישירות.
מצטער על ההקפצה.

אשמח לשמוע בדיעבד מה דעתך על השקעה בקרנות mREIT ?
מה התוחלת של השקעה כזו, והאם יש מדד שעוקב אחרי התחום?

תודה

ככל הנראה, הדבר הכי מסוכן כרגע בתיק היא מנית MRNA.
נרכשה לפני כ-3 חודשים בשלוש מנות, כרגע מהווה כ-2% מהתיק, עם הפסד של 40%.
אני מאד מאמינה בחברה הזו ויש לה הרבה מאד מה להציע מעבר לחיסון נגד קורונה (הכרתי אותה עוד ב-2019 בהקשר אחר לגמרי: טיפולי mRNA נגד סרטן)
לקחנו בחשבון שהיא עלולה להתרסק בטווח הקצר ואכן זה מה שקרה. בדיוק מהסיבה הזו מראש השקענו בה יחסית מעט כסף.

אשמח לשמוע בדיעבד מה דעתך על השקעה בקרנות mREIT ?
השקעתי בהן רבות בעבר, יכולה להיות השקעה טובה במחיר הנכון, מאידך אפשר להגיד את זה על כמעט כל השקעה.
מה התוחלת של השקעה כזו, והאם יש מדד שעוקב אחרי התחום?
תוחלת? לא יודע אם יש לזה תוחלת ואם כן היא לא ידועה, אני רק מניח שהיא התוחלת הכללית של השוק.
תעודות אני מכיר את REM ואת MORT.

ככל הנראה, הדבר הכי מסוכן כרגע בתיק היא מנית MRNA.
נרכשה לפני כ-3 חודשים בשלוש מנות, כרגע מהווה כ-2% מהתיק, עם הפסד של 40%.
אני מאד מאמינה בחברה הזו ויש לה הרבה מאד מה להציע מעבר לחיסון נגד קורונה (הכרתי אותה עוד ב-2019 בהקשר אחר לגמרי: טיפולי mRNA נגד סרטן)
לקחנו בחשבון שהיא עלולה להתרסק בטווח הקצר ואכן זה מה שקרה. בדיוק מהסיבה הזו מראש השקענו בה יחסית מעט כסף.
מעניין לשמוע למה לא השקעת כששמעת על החברה לראשונה?
לדעתי זו חברה מטורפת, רק החיסון ל rsv יכול להציל המון ילדים.
עכשיו ראיתי שהמניה טיפסה ל 450 דולר וירדה ל 150 דולר, למרות שהחיסון שלה נגד קורונה מוצלח. מאוד מוזר...

אני מחזיק ב NVDA שלאחרונה תפסה משקל די כבד מהתיק שלי :/

יש לי מכר בארה"ב שמחזיק מטיל כסף(המתכת)מסחרי במשקל 31 ק"ג על איזה מדף במרתף,יום אחד זה נפל לאחד הילדים המתבגרים שלו שניסה להזיז אותו ועשה סדק בריצפת בטון,השקעה כבדה ומסוכנת בקלות יכולה לשבור לך תגב\רגל :)

מעניין לשמוע למה לא השקעת כששמעת על החברה לראשונה?
לדעתי זו חברה מטורפת, רק החיסון ל rsv יכול להציל המון ילדים.
עכשיו ראיתי שהמניה טיפסה ל 450 דולר וירדה ל 150 דולר, למרות שהחיסון שלה נגד קורונה מוצלח. מאוד מוזר...
כולנו תמיד חכמים בדיעבד ;). היה להם פוטנציאל שלא זיהיתי בזמנו, פוטנציאל לא רק מבחינת המו"פ אלא גם מבחינה תפעולית וניהולית. המניה אכן הפכה להיות "אופנתית" בזכות הקורונה וטיפסה למחיר לא הגיוני של 450 דולר. מאז שקורונה כבר לא נתפסת כאיום קיומי, המניה "יצאה מהאופנה", וכצפוי, התרסקה.

קניתי השבוע כמה מניות של מאנדי וסנטינל וון. שתיהן הנפיקו השנה, שתיהן מפסידות כסף, ולשתיהן שיעור צמיחה מעל 100% כרגע.

AVUV - קרן של small-cap value מבית AVANTIS

נחשפתי לנושא ה-"פקטורים" בעקבות הערוץ של BEN FELIX ביוטיוב, ואז התחלתי לחקור אותו קצת ולקרוא את הדיון האקדמי בנושא.
השתכנעתי מהקייס שתומך בקיומים של הפקטורים כ-"גורמי סיכון עצמאיים ועקביים שגורמים להנחה בנכסים שמתורגמת לתשואה עודפת לאורך זמן".

מבחינתי, מדובר במשהו שהוא כמו ASSET CLASS אחר, עם סיכון גדול יותר משל השוק הכללי, אבל (בתקווה) תשואה גבוהה יותר על פני עשורים (20-30 שנה).

השתכנעתי גם שלמרות דמי ניהול טיפה גבוהים יותר מפאסיבי-טהור (0.25%), המתודלוגיה שלהם היא מאוד straightforward ועקבית, והם גם לוקחים בחשבון דברים כמו מומנטום (שהוא פקטור בפני עצמו) ו-PROFITABILITY (כנ"ל).

בעשור האחרון ה-SCV פיגרו משמעותית אחרי ה-LCG (large cap growth) אז לא יהיה מופרך לחשוב שאם הפקטורים אכן קיימים (עדיין) ופועלים - יהיה REVERSION TO THE MEAN במוקדם או במאוחר בקנה מידה של עשורים.

בכל מקרה, האחזקה העיקרית האחרת שלי היא סנופי, אז אם כבר להיחשף ליתר השוק, העדפתי שהחשיפה האחרת תיעשה בצורה הנ"ל.

מנייה של חברה בתחום שבבי זיכרון (wbt.asx), עדיין בשלבי פיתוח (סופיים).
פונים לפלח שוק גדול והמוצר אמור לפתור הרבה בעיות קיימות - אבל הטכנולוגיה עדיין לא סיימה qualification ועדיין אין לקוחות שחתומים על חוזה.

האפסייד יכול להיות גדול, אבל גם כישלון אפשרי (למרות שנראה פחות סביר כרגע).

מנייה של חברה בתחום שבבי זיכרון (wbt.asx), עדיין בשלבי פיתוח (סופיים).
פונים לפלח שוק גדול והמוצר אמור לפתור הרבה בעיות קיימות - אבל הטכנולוגיה עדיין לא סיימה qualification ועדיין אין לקוחות שחתומים על חוזה.

האפסייד יכול להיות גדול, אבל גם כישלון אפשרי (למרות שנראה פחות סביר כרגע).
אתה באמת חושב שכישלון פחות סביר? הסיכוי להצליח עם זיכרון חדש הוא קלוש. הפעם האחרונה שמישהו הצליח להמציא סוג זיכרון חדש שתפס הייתה בשנות השמונים. זה לא שלא ניסו מאז. מנסים כל הזמן, כולל החברות הגדולות ביותר - סמסונג, אינטל, מיקרון ואחרים. הם השקיעו כמויות אדירות של כסף ובינתיים לא הצליחו לפתח סוג זיכרון חדש משמעותי. יש כמה זיכרונות חדשים עם שימושים נישתיים, אבל בינתיים הרבה יותר כסף הושקע בהם ממה שהצליחו למכור מהזיכרונות האלה, וגם הזיכרונות הנישתיים האלה נמצאים שנות אור לפני מה שראיתי באתר של החברה שהזכרת. למה אתה חושב שהם יצליחו? למה זה ישמש ולאיזו צפיפות הם יכולים להגיע?

אתה באמת חושב שכישלון פחות סביר? הסיכוי להצליח עם זיכרון חדש הוא קלוש. הפעם האחרונה שמישהו הצליח להמציא סוג זיכרון חדש שתפס הייתה בשנות השמונים. זה לא שלא ניסו מאז. מנסים כל הזמן, כולל החברות הגדולות ביותר - סמסונג, אינטל, מיקרון ואחרים. הם השקיעו כמויות אדירות של כסף ובינתיים לא הצליחו לפתח סוג זיכרון חדש משמעותי. יש כמה זיכרונות חדשים עם שימושים נישתיים, אבל בינתיים הרבה יותר כסף הושקע בהם ממה שהצליחו למכור מהזיכרונות האלה, וגם הזיכרונות הנישתיים האלה נמצאים שנות אור לפני מה שראיתי באתר של החברה שהזכרת. למה אתה חושב שהם יצליחו? למה זה ישמש ולאיזו צפיפות הם יכולים להגיע?
תראה, חקרתי הרבה על החברה ויש כמה יתרונות לא מבוטלים:
*יש להם צוות הנהלה מדהים ויחיד במינו.
*תהליך פיתוח שונה משאר הפתרונות בשוק שמתאים לחומרים סטנדרטים שכבר קיימים בסמי קונדקטורים.
*המוצר עצמו מוזיל עלויות אנרגיה ומהיר מרוב הזכרונות המתחרים הקיימים בשוק.
*המוצר פונה ל2 סוגי שווקים: זכרון מוטמע (מצלמות, רכבים, טלוויזיות וכו׳) וזיכרון דיסקרטי (stand alone): מיועד לשרתים - מחשוב ענן וכו׳. ככה שיש אופק גדילה.
* כרגע הזיכרון המוטמע ניתן להגיע עד ל28nm, בהמשך מתוכנן לעשות scale down.
* האב טיפוס כבר קיים ועובר דמו אצל לקוחות פוטנציאליים (למרות שאין חתימה על חוזה כרגע).
* החברה מתנהלת באופן כלכלי טוב: מקבלת סיבסודים מממשלות אוסטרליה וצרפת וככה חוסכת בעלויות.
* לפני כחודשיים מיטב דש הובילה סבב גיוס בחברה בשווי של כ24 מיליון דולר אוסטרלי, זה מראה איזשהו vote of confidence.
* החברה חתמה עם מפעל ייצור (fab) למוצר שלהם ותהליך ייצור המוני צפוי להתחיל ברבעון האחרון של השנה.
* הם בין סוגי הזיכרון הבודדים שקיבלו חותמת hard rad מnasa. לכן הם מתאימים גם למוצרים ביטחוניים.

מה שאני בעיקר אוהב בחברה זה את השקיפות ואופן ההתנהלות. זה להשקיע בסטארטאפ שעדיין בפיתוח, אבל עם שקיפות של חברה ציבורית.

האם אחרי כל מה שרשמתי החברה עדיין יכולה להיכשל/להתעכב בצורה נוראה? בוודאי. אבל זה חלק מהסיכון בהשקעה בחברות בשלבי פיתוח, בוודאי בתחום החומרה.

יש כיום 3 טכנולוגיות זיכרון מצב מוצק, שנמצאות בשימוש נרחב:
SRAM, שפותח בשנות השישים
DRAM, שפותח בשנות השישים
פלאש, שפותח בשנות השמונים

חברה שתצליח לפתח טכנולוגיית זיכרון חדשה, שתתעלה על הקיימות, תהיה שווה הרבה מאוד כסף. אבל, ויש פה אבל גדול, זאת משימה שרבים מאוד, כולל כל הגדולים, השקיעו בה המון כסף ונכשלו. בעיה המרכזית של זיכרונות חדשים היא שהם צריכים להתחרות מבחינת עלות\תועלת בזיכרונות הקיימים, שמתקדמים בצעדי ענק בעצמם.
הסיכוי של סטארטאפ להצליח בזה אם אין לו משהו מרשים מאוד ביד הוא קלוש. מהסתכלות באתר של החברה הזאת באמת שלא השתכנעתי. ממה שהבנתי, הם הצליחו לבנות שבב של 1Mb זיכרון, וגם זה אב טיפוס, שלא ברור עד כמה עובד טוב. לשם השוואה כבר לפני 5 שנים אינטל הוציאה לשוק מוצרים מבוססי טכנולוגיית זיכרון חדשה, מעט דומה, 3d xpoint עם שבבים בעלי קיבלת של 128Gb, פי 131,000 יותר זיכרון מהאב-טיפוס של הסטארטאפ הזה. למרות השקעות אדירות מצד אינטל ומיקרון ודיסקים קשיחים מצב מוצק בעלי ביצועים מדהימים, המוצר הזה הוא בינתיים בור ללא תחתית של השקעות והפסדים כבדים. אחרי שהשקיעו סכומי כסף אדירים בפיתוח, מיקרון בסוף התייאשו, הפסיקו את הפיתוח והייצור ומכרו את המפעל. הבעיה היא שהם לא הצליחו להתחרות בפלאש, שזול הרבה יותר. 3d xpoint הגיע הכי רחוק מהטכנולוגיות חדשות, אבל יש גם אינספור טכנולוגיות חדשות אחרות, שמופיעות במצגות של כל יצרניות הזיכרון הגדולות ושל אינספור סטארטאפים. רובם לא מגיעים לייצור. בודדים הגיעו לשימושים בכל מני נישות, ולא ברור עד כמה יש להם זכות קיום. אני מקווה שמישהו יצליח לפתח משהו חדש וטוב יותר, אבל זה עסק מאוד קשוח, וזה מאוד מאוד רחוק מ-"כישלון פחות סביר".

נערך לאחרונה ב:
יש כיום 3 טכנולוגיות זיכרון מצב מוצק, שנמצאות בשימוש נרחב:
SRAM, שפותח בשנות השישים
DRAM, שפותח בשנות השישים
פלאש, שפותח בשנות השמונים
יש גם טכנולוגיות MRAM שנמצאת בשימוש לא נרחב היום.

הoptane של אינטל בקושי נמצא בשימוש ומשתמש בחומרים לא סטנדרטים, לעומת הSiOx שwbt משתמשים בהם. החומרים של אינטל/מיקרון יקרים/נדירים יותר ולא משתמשים בתהליכים סטנדרטים להטמעה של הזיכרון.

קראתי וחקרתי על התחום ומתחרים באזור החודש וחצי לפני שנכנסתי להשקעה בחברה (זה לא הופך אותי למומחה בנושא). יש פה דברים שמשיטוט רנדומלי של כמה דק׳ באתר של החברה אתה לא תוכל לזהות לעומק את הפוטנציאל.

אין ספק שכניסה לתחום היא קשה ביותר ויש מתחרים עם כיסים עמוקים (tsmc מנסה לפתח לדוגמא שבב מסוג reram), אבל זה לא הופך את הטכנולוגיה של wbt לנחותה או obsolete.

אין לי אינטרס לשכנע אותך להשקיע בחברה ואני גם לא מייעץ, פשוט לדעתי אם תשקיע זמן קצת לקריאה של חומרים על החברה ברשת ו/או תראה קצת מהחומרים שקיימים על החברה ביוטיוב יכול להיות שתשנה קצת את דעתך. האנשים שנמצאים בחברה בתפקידי מפתח (הנהלה ופיתוח) הם מהמובילים בתחומם, חלקם בסמי קונדקטורים בכללי וחלקם עם התמחות מיוחד בNVM.

קניתי CMPS לפני שנה, כי אני ממש מאמין ביכולת של פסילוסיבין בטיפול בדיכאון ומחלות נפש שונות, בחרתי את החברה כי פיטר תיל הוא אחד המשקיעים ונראה שזו חברה עם עתיד טוב, לצערי אני כבר בהפסד של מעל 50%, אני עדיין מחזיק כי אני מאמין, אבל קשה לי לראות מתי זה יעלה שוב...

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
F הדבר הכי פשוט להשקעה כהגנה לקריסה שוק ההון 15
בובין חוט-השני מה הדבר הכי חשוב שאנשים שלוקחים משכנתא לא יודעים נדל"ן 80
V מה הדבר הכי גרוע שיכול לקרות? שוק ההון 69
amidar מייבש כביסה - הדבר הכי חסכוני שאי פעם היה לי! (האמנם?) מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 79
עש לילה הדבר הכי גרוע בתיקון הזה אוף טופיק 78
adamshalev הדבר הכי מטומטם שאתם יכולים לעשות עם הכסף שוק ההון 4
ס האומנם - "במקרה חירום, תיק ההשקעות שלך יהיה הדבר האחרון שיעניין אותך" אוף טופיק 40
Y קופת"ג להשקעה מחקה S&P500- לא כולן אותו הדבר... פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 26
R האם קרן כספית ומנייה עובדות אותו הדבר? שוק ההון 4
M רכישת רכב. מה הדבר הנכון כלכלית? צרכנות פיננסית 18
ס אשמח לשמוע דעות לפני פתיחת תיק השקעות, האם זה הדבר הנכון כרגע? שוק ההון 20
anonyshmeger פריקה, מותש, מה לי וכל הדבר הזה אוף טופיק 13
R קרן השתלמות IRA למובטל, או הדבר שהכי קרוב לזה שוק ההון 3
Y איפה הכי זול להמיר שקלים לדולרים? שוק ההון 2
P להיות הגירסה הכי טובה של עצמך. התפתחות אישית 14
א המרת דולרים בצורה הכי פשוטה וזולה שוק ההון 8
מ איפה המקום הכי מומלץ ללמוד יעוץ השקעות התפתחות אישית 6
T מתי הזמן הכי טוב לעזוב עבודה? התפתחות אישית 19
T מה הבנק הכי ידידותי להעברות מט"ח הקשורות בקריפטו? השקעות אלטרנטיביות 2
T ביטוח נסיעות לחו"ל - מי הכי שירותי והגון? צרכנות פיננסית 42
A מה לדעתכם הכי כדאי לעשות עם כסף זמין היום? עסקה או סגירת חובות? נדל"ן 4
א מה הדרך הכי זולה להחשף לשוק הישראלי ? שוק ההון 3
D איפה הכי כדאי לעשות התמחות ברפואת ילדים התפתחות אישית 2
סול איפה בחו"ל יש הכי פחות אנטישמיות אוף טופיק 45
R איפה הכי טוב לגדל ילדים ? נדל"ן 81
י העיר הכי כדאית להשקעה פוסטים מאיכות נמוכה 6
א הדרך הכי טובה להחשף לSP500 שוק ההון 15
A הדרך הכי זולה להכנס (שואל בשביל אחיין) שוק ההון 15
S מהם דמי הניהול הכי הנמוכים שאפשר להשיג היום בפנסיה מקיפה מחקה מדד s&p500 לצבירה של מעל מיליון? פוסטים מאיכות נמוכה 11
A העברת כסף לחו"ל עבור תשלום לפרילנסרים - איך הכי כדאי? צרכנות פיננסית 0
Y איפה אפשר לקבל את ההלוואה הכי זולה היום? פוסטים מאיכות נמוכה 21
כ כרטיס אשראי cashback הכי משתלם 2023? צרכנות פיננסית 92
L איך להיכנס לחברות גלובאליות/אמריקאיות הכי מהר ? אוף טופיק 2
L איך להיכנס לחברות גלובאליות/אמריקאיות הכי מהר ? פוסטים מאיכות נמוכה 3
I דרך הכי טובה להיפטר מרכב ישן? צרכנות פיננסית 7
I איך הכי נכון להשתמש בהון העצמי לרכישת דירה למגורים נדל"ן 12
H איפה מקבלים פיקדון הכי גבוה ? לשנה שנתיים פוסטים מאיכות נמוכה 2
Z מה הן מדינות הכי כדאיות מבחינת מס רווח הון? מיסים 10
D לבעלי חניה בבניין,. לא ביקשנו חלף חניה בתמ'א פינוי בינוי , לאחר תכנון וחתימה אבל טרם חתימה סופית., מה הכי טוב כרגע לעשות? נדל"ן 4
ח השקעה במדד שירד הכי הרבה מהשיא שוק ההון 7
T קרן ההשתלמות עם הסיכון המחושב הכי גבוה?!? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 4
J איזו s&p 500 הכי זולה בטווח רחוק? שוק ההון 10
Y איך להתמנף בצורה הכי בטוחה וזולה? שוק ההון 120
Y מה חבילת האינטרנט הכי טובה היום? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 103
ה מה התשואה לפדיון חסרת סיכון הכי טובה היום? שוק ההון 7
א חיסכון חודשי - איזה מוצר הכי יתאים? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
V מה הכלי הכי מומלץ למבוגר בן 60 ? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 4
C איפה הכי משתלם וכדאי לקחת קרן השתלמות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
ש מה הדרך הכי טובה וזולה להעביר סכום כסף לחו'ל שוק ההון 4
Y IRA - מי נותן היום את השירות\מחיר הכי טוב היום? שוק ההון 48

נושאים דומים