• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

כאשר עושים איזונים בתוך התיק, משלמים מס?

שם משתמש בעייתי

משתמש רגיל
דירוג
95
נניח מקרה היפותטי לחלוטין של מויישה שפתח תיק השקעות ב-IBI כי אמרו לו שזה טוב.
ורכש ב-6,000 ש"ח ניירות ערך של "אי.בי.אי. מחקה S&P 500" וב-4,000 ש"ח נייר ערך "מדד תל בונד 20", במסגרת תיק 60/40. (דוגמאות אקריות. אין לי קשר ל-IBI).

כעבור שנה הוא שם לב שהיחס בין הנכסים הוא לא 60/40 כמו שהוא תכנן, אלא שהחלק המנייתי הפך ל-7,100 והאגחי ירד ל-3,900 ש"ח. מויישה מחליט להמיר חלק מהכסף של מניות לטובת אג"ח, כך שהתיק ישאר להיות 60/40

האם פעולה זאת לא הולכת לשחוט אותו מבחינת מס הכנסה? המכירה תעלה לו עמלה על מכירה וקניה (שלהבנתי זה לא הכסף הגדול) + 25% מס על כל מה שהוא הרוויח? במקרה של 1000 שקל זה לא ביג דיל. אבל זה סתם דגומה מספרית. אם התיק גדל כבר למאות אלפים, אז כל איזון קטן יהיה מכה קשה לתשואה. לא?

מויישה יכול להכניס כסף חדש, כ-800 שח לחלק האגח''י ואז אין מה לשלם מיסים.

מויישה יכול להכניס כסף חדש, כ-800 שח לחלק האגח''י ואז אין מה לשלם מיסים.
כן, זה אופציה הגיונית ודי פרקטית.
אבל לצורך המחשה (להבין את העיקרון): האם פעולה כזאת של העברת כסף מהאג"ח למניות או להפיך דורשת תשלום למס הכנסה?

האם פעולה כזאת של העברת כסף מהאג"ח למניות או להפיך דורשת תשלום למס הכנסה?
כן, אם יש רווח במכירה.
זה כמו להעביר מכיס אחד לכיס שני כשבדרך משלמים מס הכנסה.
רצוי לקנות ולהגדיל את התיק מאשר למכור משהו ולקנות במקומו נייר אחר.
איזון תיק לא דבר שחקוק בסלע וצריך להתגמש, בסופו של דבר, לאורך הדרך הכול מסתדר.

איזון תיק לא דבר שחקוק בסלע וצריך להתגמש, בסופו של דבר, לאורך הדרך הכול מסתדר.
אני קורא עכשיו את זה:
איזון-תיק-השקעות
ותוהה לגבי מידת הגימשות אל מול קמצנות ומיקום בה צריך לשים את הרציונל.
הרי בשיטה הזאת של איזון כל שנה מויישה מספיד כ-25% מהרווחים שלו מדי שנה. זה פשוט **המון**. אנשים מתמקחים פה על הבדלים בדמי ניהול של 0.75% מול 0.7% שמצטברים בסוף לעשרות ומאות אלפים. באיזון אחד אנחנו יכולים למחוק כ-25% מהרווח כל שנה ואז בסוף כשמויישה ירצה למשוך הכל לחשבון הבנק ולקנות יאכטה אז הוא לא רק שיקבל 75% מהתיק, אלא גם מדי שנה יאבד עוד כ-25%.

אני חסיד של איזונים.
אחלק את התשובה לשני שלבים בחיים של מויישה:
בשלב שמויישה עובד (שלב הצבירה) הוא ישתדל לבצע איזון באמצעות ההפקדות התקופתיות לתיק. כך ימנע מתשלומי מס מיותרים. כשהפער גדול באמת וההפקדות התקופתיות לא מאפשרות איזון, כדאי למויישה בכל זאת לאזן כי הרבה יותר חשוב לו לשמור על מבנה/אופי התיק.
בשלב שמויישה לא עובד (שלב הפרישה) ורוצה לחיות מתיק ההשקעות שלו הוא ישתדל לבצע איזון באמצעות המשיכות התקופתיות שלו מהתיק. כך ימנע מתשלומי מס מיותרים. כשהפער גדול באמת והמשיכות התקופתיות לא מאפשרות איזון, כדאי למווישה בכל זאת לאזן כי הרבה יותר חשוב לו לשמור על מבנה/אופי התיק.

כן, זה אופציה הגיונית ודי פרקטית.
אבל לצורך המחשה (להבין את העיקרון): האם פעולה כזאת של העברת כסף מהאג"ח למניות או להפיך דורשת תשלום למס הכנסה?
מכיוון שגם החלק האגח''י ירד...
מוכר 1,100 שח מהמניות.
מכיוון שרק 18.3% זה רווח אז מדובר ב-25% מס על 200 שח.
אפשר כמובן, למכור את האג''ח, להקים מגן מס ואז לרכוש ב-4,000 את האג''ח שוב.

האם פעולה זאת לא הולכת לשחוט אותו מבחינת מס הכנסה? המכירה תעלה לו עמלה על מכירה וקניה (שלהבנתי זה לא הכסף הגדול) + 25% מס על כל מה שהוא הרוויח? במקרה של 1000 שקל זה לא ביג דיל. אבל זה סתם דגומה מספרית. אם התיק גדל כבר למאות אלפים, אז כל איזון קטן יהיה מכה קשה לתשואה. לא?
צריך לזכור שאמנם משלמים 25% מס, אבל זה מס שהיית משלם כך או כך. אפשר לדחות את תשלום המס, לא להמנע ממנו (חלקית אפשר להמנע, במכירה לאחר פרישה).
בעצם ההפסד הוא לא המס ששולם, והיה משולם כך או כך, אלא הרווח העתידי על אותו סכום. כמה זה יוצא? תלוי ברווחים בעתיד.

צריך לזכור שאמנם משלמים 25% מס, אבל זה מס שהיית משלם כך או כך.
אולי התבלבלתי בחישוב? בראש שלי אני משלם א) 25% מהרווחים כל פעם כשאני עושה איזון ב) בסוף-בסוף 25% מהרווחים בסוף לאחר שאני מושך את כל הכסף "הביתה".

כלומר זה מכפלה: כל שנה מויישה משלם 25% על מכירת מניות ואז הוא קונה אג"ח בכסף שהשתחרר מהקניה, ואז עוד 25% ממה שנשאר כשהוא רוצה לסיים את ההשקעה, ולהינות מפירותיה כעבור שנים. לא ככה?

כל שנה מויישה משלם 25% על מכירת מניות ואז הוא קונה אג"ח בכסף שהשתחרר מהקניה, ואז עוד 25% ממה שנשאר כשהוא רוצה לסיים את ההשקעה, ולהינות מפירותיה כעבור שנים. לא ככה?
25% על הרווחים. נגיד אם מויישה ימכור את כל ה-7,100 היה משלם מס על 1,100 שח רווח.
אבל למה, לעזאזל?

אבל למה, לעזאזל?
בשביל לרכוש בהם אג"חים, לא?
אני חושב שאני טיפה מבולבל. נניח שהוא רוצה לאזן את התיק, לוקח את החלק של ה- 7,100 שקל ואז חצי מתוך הרווח הוא רוצה להמיר לאג"ח. אז הוא לוקח 650 ש"ח וממיר אותם "לשקלים" (כלומר מוכר) ומקבל מכך 490 שקל (כלומר 75%) זמינים , בהם הוא רוכש אג"ח. זה לא הפסד טהור שלא יבוא עליו פיצוי? אחרי זה כשהוא גם ימוכר את האג"ח לקראת סוף תקופת החיסכון, המערכת תיקח עוד 25% נוספים מהרווחים.

אני רואה שאני מפספס איזה משהו קטן בחישוב, אבל לא רואה איפה.
אני חושב שזה משהו בכיוון שאם הוא שם באג"ח תחילה 4,000 "מהבית" ואז עוד 490 שבאו הרווחים, אז החלק הזה הוא כבר "פטור ממס" נוסף? אני בכיוון?

אולי התבלבלתי בחישוב? בראש שלי אני משלם א) 25% מהרווחים כל פעם כשאני עושה איזון ב) בסוף-בסוף 25% מהרווחים בסוף לאחר שאני מושך את כל הכסף "הביתה".
אחרי שמימשת רווחים, ושילמת מס, מה שנשאר הוא נטו שלך, ולא תצטרך לשלם עליו שוב.
אם כל חודש תמכור את כל התיק ותקנה מחדש (טיפשי מאוד כמובן), כל פעם תשלם מס 25% על הרווח. אבל זה יהיה רק הרווח מאז הקניה, כלומר רווח של חודש אחד. בסופו של דבר ישאר לך פחות מאם תחזיק ותשלם מס פעם אחת, אבל לא הבדל כל כך גדול.

הוא לוקח 650 ש"ח וממיר אותם "לשקלים" (כלומר מוכר) ומקבל מכך 490 שקל (כלומר 75%) זמינים ,
פה הטעות.
ה-650₪ הם חלקם קרן וחלקם רווח. בדוגמה הזאת, של 6000 שהפכו ל-7100, כלומר רווח 18%, מתוך ה-650 רק 120 הם רווח, והמס הוא 30₪ בלבד.

רק הערה קטנה: הרווח מהווה כ-15.5% משווי האחזקה (1,100 חלקי 7,100).

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
S מה עושים כאשר תעודת הסל בירידה שוק ההון 6
M דו"ח שנתי כאשר יש חשבון ב-IB וחשבון בבית השקעות ישראלי מיסים 6
T מכירת RSU כאשר המס השולי נמוך שוק ההון 12
S התנהלות הצדדים בשכירות כאשר אין חוזה תקף נדל"ן 23
נ מה אתם קונים כאשר אתם משקיעים בS&P 500? מה החלופות? דיוני עומק על פוסטים מהבלוג 30
The Thinker על מי האחריות כאשר מתבצעת מכירה בשער לא נכון בברוקר ישראלי? שוק ההון 10
י השכרת דירה כאשר שכר הדירה כולל חשבונות - כיצד להגן מפני ניצול יתר נדל"ן 10
S כאשר US T-Bill מתבגר שוק ההון 2
S סוגיות במילוי דוח שנתי כאשר טוענים לתושבות חוץ (ניתוק תושבות). מיסים 1
א ירושה כאשר הכסף בib מקושר לחשבון wise צרכנות פיננסית 6
A כלל ה300 כאשר ההוצאה הצפויה אינה אחידה לאורך השנים פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 5
C יתרונות כאשר אתה ״תושב״ של יותר ממדינה אחת שוק ההון 4
S מה קורה כאשר קרן נסגרת? שאלת תם מתחיל פוסטים מאיכות נמוכה 8
Shnizelia תביעת אבטלה כאשר יש חוזה עבודה חתום אוף טופיק 5
S דירה להשקעה כאשר אחד מבני הזוג אזרח אמריקאי נדל"ן 4
Body Solid החלת רצף קצבה אוטומטי כאשר סך הפיצויים גבוה מהתקרה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
S חיפוש משרה ראשונה בפיתוח תוכנה כאשר אין ניסיון רלוונטי התפתחות אישית 11
S החלת רצף פיצויים - כאשר המעסיק שילם ישירות פיצויים "אקסטרה" פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 11
Y מס רכישה + מס שכ"ד לזוג כאשר לאחד מבני הזוג יש בעלות הדירה אחרת נדל"ן 1
A שאלה לגבי נספח 1322 כאשר אין מכירות בשנת המס מיסים 6
S קניה כאשר מחזור המסחר נמוך עם עושה שוק (בלאקרוק שקלי) שוק ההון 27
J אסטרטגיית השקעה כאשר יש הפקדה משמעותית לפנסיה וקה״ל שוק ההון 8
R פרישה מוקדמת, כאשר מתחילים רק בגיל 34 פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 17
נ איך עובד המסחר בפועל? כאשר אין התאמה מלאה שוק ההון 2
S הקצאת נכסים כאשר יש כמה אפיקי השקעה. דיוני עומק על פוסטים מהבלוג 3
L התיק מאבד 20% בשבועיים, כאשר לקח לו שנתיים כדי לעלות ב20%!! שוק ההון 51
ע כיצד לבנות תיק השקעות כאשר צריך את הכסף נזיל? שוק ההון 15
נ מדוע כאשר מדד הS&P 500 יורד הדולר מתחזק ולהפך שוק ההון 6
S עזרה בבחירת קרן מחקה כאשר יש לי כבר מטבע דולר שוק ההון 2
Michel מיחזור משכנתא כאשר מסלול פריים מהווה יותר משליש נדל"ן 16
ג להשקיע כאשר השוק בירידה - יתרונות/חסרונות? שוק ההון 10
מ מכירה בהפסד כאשר יש מגן מס שוק ההון 3
L המחאה למוטב בלבד, כאשר למוטב אין חשבון בנק, ניתן לפדותה? צרכנות פיננסית 4
F ניהול אישי (IRA) או מנוהל, כאשר דמי הניהול זהים? שוק ההון 5
ס מה הפק"מ שנותן את הרווח הגדול ביותר כאשר סוגרים 2מליון ל5 שנים שוק ההון 6
ק הערכת מחיר דירה כאשר אין אפשרות להשכיר או למכור אותה נדל"ן 49
unrealx בכמה ההוצאות החודשיות בממוצע גודלות כאשר עוברים מההורים לדירה בשכירות? צרכנות פיננסית 18
י תכנון מס כאשר בן זוג אחד מרוויח הרבה והבן זוג השני מעט שוק ההון 2
A השקעה באג״ח כאשר אין 30,000שקל שוק ההון 25
O ביטוח מנהלים או קופת גמל כאשר יש צורך בביטוח אובדן כושר עבודה צרכנות פיננסית 17
Myrath סיכויי תביעה מול הביטוח הפרטי כאשר אין ממצאים קליניים צרכנות פיננסית 11
C אופציות השקעה בשווייץ כאשר מתכננים לעשות Relocation שוק ההון 8
Y מה דעתכם על קנית קרנות ותעודות סל של הנכס כאשר הוא ממונף? שוק ההון 5
Bamba בנייה על קרקע כאשר הקבלן מקבל חלק מהזכויות שוק ההון 3
K ריבית דריבית כאשר משקיעים בקרנות אינדקס שוק ההון 9
Z כאשר ת.ס. מגיעה לפדיון האם זה גורר אירוע מס כפוי? שוק ההון 12
L פתיחת קה"ש לעצמאי/ת כאשר באופק מעבר אפשרי לארה"ב? שוק ההון 7
א האם נדרשתם לאישור ממס הכנסה כאשר העברתם כסף לחשבונכם ב-IB? שוק ההון 7
maverick שאלת הבנה - כאשר ריבית עולה גם שוק אג"ח וגם שוק המניות צפויים לרדת? שוק ההון 29
מ למה מניה עולה כאשר מוכרז דיבידנד חד פעמי? שוק ההון 2

נושאים דומים

Back
למעלה