• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

כאן מתקרבנים

א. כן, כנראה שאני לא יכול לעמוד בשכר הדירה ולא משתכר מספיק בשביל לגור שם, ולכן אעבור למקום אחר שבו אני כן יכול לשלם ולעמוד בהוצאות החודשיות.
אופציה אחרת היא לנסות כמיטב יכולתי להגדיל את רמת ההכנסה שלי בשביל לא להתפשר או פחות להתפשר על מקום המגורים שלי.
אין שום קשר לשק חבטות.
האחראיות האישית היא לנקוט בפעולה מסוימת בהתאם לסיטואציה ולמצב שאליו נקלעתי. אוקיי לגיטימי גם להיאבק אבל בסוף יש חוקי כלכלה פשוטים.
אולי תהיה חייב לעלות ל-12 שעות עבודה ביום כדי שתהיה מסוגל לממן שכירות, או אולי תהיה חייב להיתקע 3 שעות בפקקים כל יום כדי להגיע לעבודה (שעדיין נמצאת בתל אביב).
האחראיות למנוע ממצבים כאלו לקרות היא של המדינה, והאחראיות שלך כאזרח היא לוודא שהמדינה עומדת בהתחיבויות שלה כלפיך.
אני לא יודע מהם "חוקי הכלכלה הפשוטים" שאתה מדבר עליהם אבל בוא נגיד שאלו לא חוקי ניוטון, אלו לא חוקי טבע שאתה אמור פשוט לקבל כמובן מאליו ולסבול בשקט.

אין למדינה שום התייבות כלפי האזרחים לספק מגורים בת"א/מרכז במחיר סביר.
המדינה ריכזה לאורך השנים את כל מקומות התעסוקה בגוש דן בתל אביב, ולכן היא מחוייבת או (1) ליצור פיזור טוב יותר של מקומות תעסוקה ברחבי גוש דן או (2) לדאוג לתחבורה ציבורית נאותה, או (3) לדאוג לך למגורים בתל אביב.
יש לה בהחלט התחייבות כלפי האזרח לעשות את אחד מהשלושה, מה שלדעתה תהיה האפשרות האפקטיבית ביותר.

אולי תהיה חייב לעלות ל-12 שעות עבודה ביום כדי שתהיה מסוגל לממן שכירות, או אולי תהיה חייב להיתקע 3 שעות בפקקים כל יום כדי להגיע לעבודה (שעדיין נמצאת בתל אביב).
אולי תעבור לדרום תל אביב/לשכונות המזרחיות של תל אביב/לרמת גן?
אולי תעבור לפתח תקווה על ציר הרכבת הקלה (אמורה להפתח בנובמבר)?
אולי תעבור לגור בכפר סבא/רעננה בסמוך לרכבת?

יש עוד לא מעט אפשרויות פרט ללעמוד שלוש שעות בפקק או לצאת למאבק נגד המדינה שבסיכוי גבוה לא ישיג יותר מידי.

אולי תעבור לדרום תל אביב/לשכונות המזרחיות של תל אביב/לרמת גן?
אולי תעבור לפתח תקווה על ציר הרכבת הקלה (אמורה להפתח בנובמבר)?
אולי תעבור לגור בכפר סבא/רעננה בסמוך לרכבת?
אולי תקרא את כל התגובה ולא רק את המשפט הראשון?

האחראיות למנוע ממצבים כאלו לקרות היא של המדינה, והאחראיות שלך כאזרח היא לוודא שהמדינה עומדת בהתחיבויות שלה כלפיך.
אני לא יודע מהם "חוקי הכלכלה הפשוטים" שאתה מדבר עליהם אבל בוא נגיד שאלו לא חוקי ניוטון, אלו לא חוקי טבע שאתה אמור פשוט לקבל כמובן מאליו ולסבול בשקט.

המדינה ריכזה לאורך השנים את כל מקומות התעסוקה בגוש דן בתל אביב, ולכן היא מחוייבת או (1) ליצור פיזור טוב יותר של מקומות תעסוקה ברחבי גוש דן או (2) לדאוג לתחבורה ציבורית נאותה, או (3) לדאוג לך למגורים בתל אביב.
יש לה בהחלט התחייבות כלפי האזרח לעשות את אחד מהשלושה, מה שלדעתה תהיה האפשרות האפקטיבית ביותר.
אני מסכים שמדיניות פיזור האוכלוסין היא מדיניות מזיקה וגרועה.
לגבי שאר הטענות, אני מסכים רק עם (2).
אז נסכים שלא להסכים.
חוקי כלכלה = ביקוש והיצע.
מבלי להיכנס לפוליטיקה, כדבריך לציבור גם יש אשמה תורמת העם הצביע שוב ושוב לאותה המפלגה. אז מה בדיוק ציפו שיהיה פה שונה ?
ואני מניח שבבחירות הקרובות, המפלגה הזו שוב תקבל מספר מנדטים דו ספרתי.

לציבור גם יש אשמה תורמת העם הצביע שוב ושוב לאותה המפלגה.
בהחלט. הציבור שלא לוקח חלק פעיל בפוליטיקה הוא במידה רבה האשם במצב.
חוקי כלכלה = ביקוש והיצע.
סבבה ביקוש והיצע, אז היצע הדירות בתל אביב נמוך ביחס לביקוש, לכן המחירים גבוהים.
אבל למה הביקוש בתל אביב גבוה כל כך (או למה ההיצע כל כך נמוך)? והאם אפשר למצוא את סוד הקסם של העיר הזו כדי להחיל אותו גם בחיפה למשל כדי להעלות את הביקוש עליה, ולהוריד את הביקוש על תל אביב?
העיקרון של ביקוש והיצע לא נותן לנו שום מידע לעבוד איתו. זו קצת מילת קסם שהתרגלנו לזרוק לאוויר כשאין לנו משהו חכם להגיד.

ל"אין-אלטרנטיבה" הזו, ולעיר "היחידה" במדינה יש מחיר אין מה לעשות. מובן לי הרצון או הצורך של האנשים לגור בעיר הזו.
אני ממש לא טוען שהכל טוב ומושלם, לדעתי כל הכתבות האלו שהצגתי או לפחות חלקן הגדול חוטאות למטרה.

האיזון מגיע בדמות ירידה מסיבית בקניות בסופר, ויתור על חופשות או כל דבר שלא קשור לקורת גג.
זאת אילוזיה לחשוב שיווצר איזון בין קניית דירה לשכירת דירה דווקא, כאשר יש סעיפים אחרים בתקציב להוריד או לבטל.
אני מניח שלך יש יותר פרספקטיבה ממני
אבל היה בישראל הרבה תקופות של מיתון ושל שכר דירה גבוה (אני לפחות זוכר פעם אחד שמעל מליון איש יצאו לרחובות על זה)
וזה חזר להתאזן מאז
לא באמת רואה איך חלק גדול מהמשפחות יכולות לשלם יותר מ50 אחוז מההכנסה שלהם על שכר דירה
זה יחייב אותם לשינוים (בתעסוקה, במקום המגורים וכו) ככה שבסופו של דבר העסק יתאזן
(יכול להיות מאוד ש10 אחוז יעברו בגלל זה לפרפריה נניח...)

אני נותנת להם???
תתחיל לקרוא את המסרים שהקבלנים מעבירים בתקשורת ותראה בעצמך (וזה רק בקשר לנדל"ן, כן?).
למשל, הכנסת/הממשלה דיברו על הפחתת אחוז ההצמדה למדד תשומות הבניה (ע"י הסרת הקרקע מהחישוב, ובצדק) ומי מתנגד? רק תחשוב כמה החוק הקיים מאפשר לקבלנים להרוויח מהצמדה למשהו שבכלל לא מהווה חלק מההתייקרות שלהם.
אוקי ניקח את הדוגמא הזאת
עכשיו 60 אחוז ממחיר הדירה לא מוצמד למדד
דירה נניח עולה היום 1.5 מיליון, וזמן ממוצע מסגירת חוזה 1.5 שנים
נניח גם ככה אני משלם שליש ברכישה
אז נשאר לי 1 מיליון על פני שנה וחצי
ממד ממוצע ב14 שנים האחרונות הוא 2.35 אחוז (חישבתי מפה)
כלומר 60 אחוז שלא מוצמד זה 600K ב2.35 אחוז לשנה וחצי כלומר 21,150 שקל
שזה סה"כ 1.4 אחוז מהעיסקה
זה לא באמת משהו שהקבלנים לא יכולים לספוג, זה נכנס כבר היום בהטבות שנותנים (פריסת תשלום ללא ריבית, שדרוגים בחינם וכו)
מניח שאם קבלן ירצה לשמר את אותם שולי רווח הוא פשוט יעלה את העלות שלו בדברים אחרים
לא חושב שזה יפגע בקבלנים בטווח ארוך
אבל זה כן יתן יותר יציבות לקונים (כלומר המחיר יהיה ידוע בקניה ולא יהיה הפתעות אחרכ)

החיסרון היחידי שזה יגרום לקבלנים לקבל תזרים יותר מאוחר, ואז הם יצתרכו למשוך את ההלוואת על הקרקע ליותר זמן שיעלה להם יותר בריבית שזה יגולגל חזרה לצרכן
כלומר אם זה הוריד 1.4 אחוז מהמחיר לצרכן
הקבלן יעלה את 1.4 אחוז הזה בשביל לשמר את הרווח שלו + יוסיף עוד איזה 1 אחוז בשביל לממן את ההלוואה היותר ארוכה שהוא יצתרך לקחת עכשיו על הקרקע
כלומר בפועל זה ידחוף את המחירים יותר גבוה אפילו
(ולא מרוע של אף אחד, רק בגלל כוחות השוק, אף קבלן לא יכול להחזיק קרקע במיליונים ולהמשיך לשלם ריבית על ההלוואה ללא לקבל תזרים במשך שנים- ולא לגלגל את זה לצרכן)
המדינה לא ריכזה את מקומות התעסוקה בגוש דן
להפך היא ממש מנסה בכוח לפזר את מקומות התעסוקה
כמה דוגמאות:
עיר הבהדים בנגב (מקור תעסוקה ענקי למשרתים ונותני השירות מסביב)
הנחות מס הכנסה לישובים קרובי גבולת (אילת, גליל עליון, רמת הגולן וכו)
הטבות מס גדולות מאוד לעסקים בישובי פיתוח (יקנעם, דילאת אל כרמל, רהט וכו) - המון עסקים במיוחד סטאטרפים פותחים שם כי זה יותר זול, גם שאין להם כלל זיקה למקום

מי שריכז את אזורי התעסוקה במרכז זה כוחות השוק והסטוריה
בסוף יש שם יותר כ"א איכותי/כמותי ויש שם את המרכז של המנהלים שמתחילים את החברות האלה
לך עכשיו תמצא כמות מתכנתים איכותי (נניח וזה המקצוע הכי מבוקש היום) באזור שהוא לא גוש דן
קצת ביצה ותרנגולת...

עכשיו 60 אחוז ממחיר הדירה לא מוצמד למדד

זה סוג של פייק ניוז של משרד השיכון. בדרך כלל משלמים בחתימה החוזה 15-20 כך שבעצם "נשארים" עוד כ-80% לשלם, שמתוכם מותר להצמיד 50% (שהם אכן 40% ממחיר הדירה כולה).

מבלי להתייחס ספציפית לכתבות של כאן ולמתקרבנים או לא מתקרבנים, יש במדינה בעיה אמיתית שהולכת ומחריפה מאוד בשנתיים האחרונות, שאחוז גבוה יותר ויותר של משפחות ממעמד הביניים עם שני בני זוג עובדים לא מצליחות לסגור את החודש. אז בינתיים הם קיבלו כל מיני פלסטרים בדמות נקודת זיכוי כהוראת שעה למשך שנה או הפחתה במס הבלו אבל גם הטבות אלו ייעלמו בקרוב.
זה מתבטא בהלוואות הולכות וגדלות, במינוס בבנק, בעזרה שהם מקבלים מהוריהם לסגור את החודש. וזו פצצת זמן שלא רחוקה מלהתפוצץ.

לא יודע אם מישהו ראה את זה, אבל זה רץ מהבוקר בפייסבוק.

292226105_5762044973809566_6964504728407552418_n.jpg

זה מתבטא בהלוואות הולכות וגדלות, במינוס בבנק, בעזרה שהם מקבלים מהוריהם לסגור את החודש. וזו פצצת זמן שלא רחוקה מלהתפוצץ.
ואז מה יהיה?
אני כותב משהו שמנוגד לאינטרס שלי ושל ילדיי - נניח ששיווי המשקל של השוק החופשי הוא אכן אוכלוסייה גדולה שהולכת וגדלה שנמצאת במצב עליו כתבת. מה הפתרון? הא יכול להיות שבישראל אנשים יצביעו לפי מדיניות כלכלית?

ואז מה יהיה?
אני כותב משהו שמנוגד לאינטרס שלי ושל ילדיי - נניח ששיווי המשקל של השוק החופשי הוא אכן אוכלוסייה גדולה שהולכת וגדלה שנמצאת במצב עליו כתבת. מה הפתרון? הא יכול להיות שבישראל אנשים יצביעו לפי מדיניות כלכלית?
מה שלפעמים קורה זה שמעלים פוליטית איזה מישהו שעושה שינויים כלכליים מטורפים (כמו היטלר/מדורו/מוסוליני). הם תופסים תמיד גל על האינפלציה ובעיות כלכליות.

בדקה 5:00 יש זוג ששרף לי את הפיוז.

חיים באשקלון מהיד לפה. מוכרים רכוש ביד 2 כדי לגרד כסף. הורים לילד בן חצי שנה. האישה כבר בהיריון עם ילד שני.

כאילו מה נסגר אנשים?!

נערך לאחרונה ב:

חיים באשקלון מיד לפה. ילד בן חצי שנה. זאת כבר בהיריון עם ילד שני.

כאילו מה נסגר אנשים?! איפה המוח שלכם?!

לדוגמא ברוסיה היה מקובל לחכות 7 שנים בין ילד לילד. עשו ילד נוסף רק אחרי שהילד הראשון הלך לבית הספר.

הורים שלי היו "משוגעים" חיכו רק 5 שנים בין ילד לילד.
בשנות ה-40 ועד ה-60 אנשים הביאו הרבה יותר ילדים והאמא לא היתה עובדת ופירנסו משפחה שלמה (מה שנקרא דור הבומרים). איכשהוא הם כן הצליחו להסתדר כלכלית בשנים האלו והיום זה באמת לא אפשרי. השאלה באמת זה מה נשתנה בין אז להיום?

מה שלפעמים קורה זה שמעלים פוליטית איזה מישהו שעושה שינויים כלכליים מטורפים (כמו היטלר/מדורו/מוסוליני). הם תופסים תמיד גל על האינפלציה ובעיות כלכליות.
זו אכן סכנה.
היה כאן מישהו שניסה - כחלון. בעיני אדם חסר כישורים ורעיונות הזויים, אבל לפחות שם במוקד את הנושאים החשובים לרוב האנשים בחיי היום יום.

בשנות ה-40 ועד ה-60 אנשים הביאו הרבה יותר ילדים והאמא לא היתה עובדת ופירנסו משפחה שלמה (מה שנקרא דור הבומרים). איכשהוא הם כן הצליחו להסתדר כלכלית בשנים האלו והיום זה באמת לא אפשרי. השאלה באמת זה מה נשתנה בין אז להיום?
הכל השתנה. הן רמת החיים באופן כללי והן מחירי הדיור.
אם יש לך שכר נורמלי, תגור בדירת 3 חדרים, לא תאכל בחוץ, תיסע פעם בחיים לחו"ל ותוריד לאפס את הוצאות התקשורת, פתאום תראה כמה קל להסתדר.

הכל השתנה. הן רמת החיים באופן כללי והן מחירי הדיור.
אם יש לך שכר נורמלי, תגור בדירת 3 חדרים, לא תאכל בחוץ, תיסע פעם בחיים לחו"ל ותוריד לאפס את הוצאות התקשורת, פתאום תראה כמה קל להסתדר.
אני לא חושב שבעל משפחה היום עם שכר נורמלי (נניח 6 נטו) לגור בדירת 3 חדרים/לקנות אוכל וביטוחים רפואיים ולגדל שני ילדים ולפרנס את אשתו שלא עובדת.

ואז מה יהיה?
אני כותב משהו שמנוגד לאינטרס שלי ושל ילדיי - נניח ששיווי המשקל של השוק החופשי הוא אכן אוכלוסייה גדולה שהולכת וגדלה שנמצאת במצב עליו כתבת. מה הפתרון?
אני חושב שכבר פספסו את נקודת האל חזור לפתרון. עליית מחירי הדיור כבר זלגה מזמן מתל אביב לכל גוש דן ומשם לכל מחוז המרכז. למעשה גם בפריפריה כבר יקר.
בנוסף המדינה הרגה את השירות הציבורי - אוכלוסיה איכותית כבר לא רוצה (וגם אלו שרוצים לא יכולים להרשות לעצמם) להיות מורים, שוטרים, נהגי אוטובוס.
אז כשאין מורים איכותיים אנחנו נקבל דור של בורים וכשאין שוטרים נקבל פשיעה משתוללת וכשאין נהגי אוטובוס אז נקבל תחבורה ציבורית מזדחלת שתדחוק את הציבור להמשיך לעמוד בפקקים ברכב פרטי. לא רחוק לדעתי היום שתהיה פה "שנאת עשירים" כולל פגיעה פיזית בגוף וברכוש.
העם גם ככה משוסע וכועס האחד על השני. מכאן המרחק מאוד קצר לתוהו ובוהו, כמו שקורה לעיתים אצל שכנינו למזרח התיכון.

הא יכול להיות שבישראל אנשים יצביעו לפי מדיניות כלכלית?
גם אם המדיניות הכלכלית תהיה בראש סדר היום, זה רק לבחור איזה פוליטיקאי יאכיל אותם לוקשים. בקרב הפוליטיקאים הפוליטיקאים מכל קצוות הקשת אני לא מוצא את זה שבאמת דואג לאזרחים לפני שהוא דואג לעצמו ולחבריו.

נערך לאחרונה ב:

חיים באשקלון מהיד לפה. מוכרים רכוש ביד 2 כדי לגרד כסף. הורים לילד בן חצי שנה. האישה כבר בהיריון עם ילד שני.

כאילו מה נסגר אנשים?! איפה המוח שלכם?!
אולי גם גלולות למניעת הריון התייקרו.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
משה יש כאן סולידים מגוש עציון? אוף טופיק 0
yossidiv האם למישהו כאן יצא להשקיע עם [נערך] פוסטים מאיכות נמוכה 7
א שאלה המטילה בספק את כל צורת ההשקעות הנפוצה כאן בבלוג שוק ההון 20
S האם יש כאן אנשים שמפקידים לקופת גמל ולא לקרן פנסיה משלימה? אם כן - אשמח לשמוע למה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 69
S המסע שלי מתחיל כאן יומני מסע אישיים 2
H האם מישהו כאן גר בישוב עם הטבות מס? צרכנות פיננסית 17
A חוק מספר 1 - ים של שאלות - האם כאן זה המקום? שוק ההון 2
L התייעצות עם אנשי ההייטק כאן? התפתחות אישית 13
aminadav לא ניתן לחפש כאן הודעות שקשורות לIRA אוף טופיק 2
M מישהו כאן יודע מבחינת מיסוי של עמותה? מיסים 14
M חיסכון בכביסה מי כאן מכיר\ה את הג'ינס במקפיא? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 22
tomer111 האם עוד מישהו כאן חושש ממצב שחשבון ההשקעות נעלם? שוק ההון 12
The Stoic מי כאן מכיר את נהריה? נדל"ן 22
ת תעודת זכאות להגרלות, יש כאן מי שהוציאו? נדל"ן 17
שניצלוינאי יש כאן סולידיים בברצלונה? אוף טופיק 2
P קצת מקנא בחבר'ה שרושמים כאן ומפרגן אוף טופיק 11
I הגבול שבין לחסוך ולהשקיע לעתיד לבין לחיות כאן ועכשיו יומני מסע אישיים 2
S משוחררת, קראתי כאן המון, לא יודעת מאיפה להתחיל! יומני מסע אישיים 17
ר הרכב נכסים של קרנות הסל. מה קורה כאן? שוק ההון 19
Z הרעת תנאים בקרנות השתלמות /IRA - האם יש כאן מגמה? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 9
singleton יש כאן דינקס dinks? אוף טופיק 113
S יש כאן מישהו שמנהל חשבון השקעות בחו"ל בתור חברה בע"מ? שוק ההון 4
Y לא מצליח להבין מה ההיפ עם חברות הפאאנג כאן אוף טופיק 18