• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

"התאבדות" על חברת סטארטאפ

shady name

משתמש סולידי
דירוג
15
אני לא כל כך כותב בפורום ובכל זאת מעדיף להשאר אנונימי, אז לא אשתף יותר מדי פרטים.
השכלה: תעודת בגרות גרועה. אין השכלה אקדמית. אין השכלה מקצועית.
נסיון תעסוקתי: קצר ומועט מאוד ביחס לגילי

מצאתי את עצמי בעבודה בחברת סטארטאפ שלדעתי יש לה פוטנציאל מאוד גבוה - ואורך חיים ארוך.
התכנון היה להתחיל לימודי תואר ראשון ולעבוד במשרה חלקית, תוכניות שהשתנו עקב המלחמה.
אני דחיתי את התואר לשנה הבאה בתקווה שהמצב יהיה נורמלי.
אני שואל את עצמי עכשיו אם שווה לי בכלל לעשות תואר.... ? או פשוט "להתאבד" על העבודה ואולי לצאת "מסודר" עם תגמול הוני?
כרגע השכר נמוך, שכר התחלתי. אין לי ספק שבסוף השנה אקבל העלאה. אם היא תכלול גם תגמול הוני אני לא יודע... בחברה כבערך 12 עובדים נכון להיום.

שאלתי: האם להמשיך עם תוכנית התואר, שככל הנראה יגרור אותי לחיים שבלוניים ומרוץ עכברים ברמה מסויימת, או להתאבד על חברת הסטארטאפ? מה אתם הייתם עושים?

יש אפשרות להמשיך את העבודה תוך כדי התואר, אך כמובן השכר יהיה נמוך יותר בהתאם לאחוזי המשרה. וכמובן ההצלחה בתואר תפגע ככל הנראה...
מבולבל. אשמח לעצות ודעות

אני מניח שרוב הסטארטאפים חושבים כך. ולמרות זאת 90% מהם נכשלים בסוף.
נשמע לי הימור עם סיכויים לא טובים.
סיכוי לבד לא מגדיר את התוחלת. כדי לקבל את התוחלת (בהנחה שהיא חיובית) אז צריך להיות עם כיסים מספיק עמוקים כדי לקחת את אותו סיכון הרבה יותר מפעם אחת. בכל מקרה אסכים איתך שהעלות ליצירת סטארטאפ טכנולוגי יכולה להיות אסטרונומית ויכולה להיות זניחה.

נערך לאחרונה ב:
דווקא אם התוחלת חיובית אז זה יכול להיות הימור מצויין
השאלה אם זה המצב.

לפי ג'מיני:
בממוצע, משקיעים בסטארטאפ מצליחים להשיג תשואה שנתית של 20%-30%.

אבל זה נשמע לי טוב מדי מכדי להיות נכון.

אני שואל את עצמי עכשיו אם שווה לי בכלל לעשות תואר.... ? או פשוט "להתאבד" על העבודה ואולי לצאת "מסודר" עם תגמול הוני?
קשה מאוד לענות מבלי שתציג מספרים.

בכמה החברה צפויה להימכר/להיות מונפקת X מה הסיכוי לכך X כמה אתה תקבל מכך? האם מדובר במספרים אובייקטיבים? סובייקטיבים? עד כמה אתה חשוף לליבת המידע העסקי ותהליך קבלת החלטות בחברה? עד כמה אתה מכיר את המצב הפיננסי האמיתי של החברה?

השאלה אם זה המצב.
אם "הימור" הוא טוב או לא יודעים רק בדיעבד.. כאשר לפני זה אתה כנראה יכול להעריך אותו אם יש לך נתונים הסתברותיים כלשהם שמאפשרים לך לחשב תוחלת + כמות נסיונות כדי להתכנס אליה. לדעתי מעטים האנשים (וכנראה המספר שואף ל-0) שמוכנים לחיות עם כישלון בודד שאי אפשר להתאושש ממנו כאשר הסיכוי לכישלון כפי שאתה מתאר הוא 90%.

בכמה החברה צפויה להימכר/להיות מונפקת X מה הסיכוי לכך X כמה אתה תקבל מכך?
חחח לאף אחד אין מושג על הדברים האלה.. בטח לא בשלב של 12 עובדים.

או פשוט "להתאבד" על העבודה ואולי לצאת "מסודר" עם תגמול הוני?
זה מן הסתם תלוי בתגמול, אבל ברב החברות התגמול ההוני הוא מאוד לא הוגן. המייסדים ישמרו לעצמם מניות באחוזים הרבה יותר גדולים והם לא מחויבים לעבוד (ואולי חלקם גם לא ממש 100% בזה), בעוד שלעובדים הם מעניקים כל מיני "אופציות" שברגע של דילול יכולות להיות שוות 0. בדרך כלל לכל העובדים נותנים איזה 10% אופציות למניות שהולכות להיות מדוללות בלי סוף ככה שהאופציות יכולות להיות בקלות מחוץ לכסף.

משתף סיפור אישי - השקעתי בחברת סטארטאפ לפני תשע שנים, אחרי מחקר מעמיק בחברה וכחלק מתפקידי כמנהל סיכונים. לאחר מכן הקמתי קרן אנג'לים שמשקיעה בסטארטאפים. מאז אני בעולם הזה - כמשקיע, דירקטור וכעת גם מנהל את אחת החברות שבהן השקענו.
החברה הראשונה שהשקעתי בה הונפקה וחשבנו שכאן כבר נוכל להיפגש עם הכסף שלנו ושל המשקיעים, אך בשל שילוב נסיבות (ירידות בשוק ההון כתוצאה מהמשבר וחסימה של המניות לתקופה מסוימת לאחר ההנפקה) עדיין לא נפגשנו עם הכסף כי היום לא משתלם למכור.
ולזה אפשר להוסיף את כל מה שרשמו מעלי, כאשר הסטטיסטיקה מדברת על מעל ל 98% שנכשלים.
מה אני רוצה להגיד? שהסיכוי שלך להמר על החברה הנכונה שתצליח מאוד נמוך, וגם אם היא תצליח עדיין יש סיכוי לא קטן שלא תרוויח מזה.
מכאן, תיקח את זה לכיוון שלך, אבל אני לא הייתי מוותר על תואר, אם אתה חושב שהוא יתרום לעתיד שלך, אולי אפילו תוך כדי העבודה באוניברסיטה הפתוחה.

אני לא כל כך כותב בפורום ובכל זאת מעדיף להשאר אנונימי, אז לא אשתף יותר מדי פרטים.

מצאתי את עצמי בעבודה בחברת סטארטאפ שלדעתי יש לה פוטנציאל מאוד גבוה - ואורך חיים ארוך.
התכנון היה להתחיל לימודי תואר ראשון ולעבוד במשרה חלקית, תוכניות שהשתנו עקב המלחמה.
אני דחיתי את התואר לשנה הבאה בתקווה שהמצב יהיה נורמלי.
כרגע השכר נמוך, שכר התחלתי. אין לי ספק שבסוף השנה אקבל העלאה. אם היא תכלול גם תגמול הוני אני לא יודע... בחברה כבערך 12 עובדים נכון להיום.

שאלתי: האם להמשיך עם תוכנית התואר, שככל הנראה יגרור אותי לחיים שבלוניים ומרוץ עכברים ברמה מסויימת, או להתאבד על חברת הסטארטאפ? מה אתם הייתם עושים?

יש אפשרות להמשיך את העבודה תוך כדי התואר, אך כמובן השכר יהיה נמוך יותר בהתאם לאחוזי המשרה. וכמובן ההצלחה בתואר תפגע ככל הנראה...
מבולבל. אשמח לעצות ודעות
גם אם תתאבד על החברת סטראטאפ זה לא אומר כלום.. אתה יכול לתת את ה110% שלך ועדיין החברה תיכשל.
לדעתי כדאי לך לתת את הכל בחודשים הקרובים כל אתה בוודאות במשרה מלאה על מנת למקסם את הסיכויים שלך להעלאת שכר + אופציות או משהו. אל תשכח שכמו שציינת אתה שכר התחלתי כלומר משרה זוטרה, גם אם תקבל תגמול הוני הוא יהיה מינימלי.
לא ציינת מה אתה עושה שם ומה תיכננת ללמוד אבל אולי כדאי לך שמה שאתה לומד יהיה קשור למה שאתה עושה בחברה ככה שתפיק את המיטב משני העולמות.
אם אתה בתמיכה טכנית ועושה תואר ראשון בלימודי מזרח תיכון אז לדעתי לא שווה ללמוד.

זה די נס שמצאת את עצמך כבר עוסק בתחום במיוחד שאתה מגיע ללא ניסיון וללא תואר רלוונטי.
אני לא רואה בזה התאבדות וזה לא כזה משנה אם הסטארטאפ יצליח לא הוא, וגם זה לא משנה אם החברה תמכר ברווח,
כי אתה בכל זאת מרוויח ניסיון טוב ומשכורת.
אתה כבר בפנים ושנה-שנתיים בעבודה ילמדו אותך הרבה יותר מתואר.
אני כותב מתוך הנחה שאתה מדבר על תכנות ותואר במדעי המחשב

לדעת אם חברה בתחילת הדרך תצליח מאד לרמה שתשרוד לאורך שנים עזוב תצליח מאד...זה משהו קשה מאד מאד גם למשקיעים מנוסים...כמה אתה בטוח במסקנה הזו?

הסיכוי לגוניור שהתחיל ללא ניסיון בחברה(ולכן כנראה גם תגמול הוני נמוך אם בכלל) לצאת ממנה עם תוצאה יוצאת מן הכלל כספית, הוא נמוך מאד מאד...אלא אם כן תפסת את הגוגל הבאה...לא אומר שלא אפשרי...אבל א)כנראה שיהיה לך מאד קשה בצורה אובייקטיבית להעריך את הסיכויים ב) הסיכוי שאתה מתוגמל עכשיו ו/או בעתיד בצורה מנייתית גבוהה הוא לא גבוה.

מבולבל. אשמח לעצות ודעות
להניח שתואר הוא איזשהו משהו שיכריח אותך "לחיים שבלוניים ומרוץ עכברים" היא שטות. אתה תחליט איך החיים שלך יראו...תואר הוא פשוט פרק בחיים שלך.
יש כאלו שעשו תארים והפכו להיות יזמים ו/או שכירים עשירים מאד ויש כאלו(הרוב, שזה לא משהו רע, פשוט סטטיסטיקה ובחירות בחיים) שלא.
התואר הוא לא החלק שיקבע איך יראו החיים שלך...אתה זה שתקבע את עתידך לפי השאיפות, האופי והיכולות שלך.

מבחינת האם ללכת ללמוד לתואר או לצבור ניסיון...ניסיון פרקטי ברוב המוחלט של המקרים(אך לא בכולם...) יהיה יותר רלוונטי מרוב התארים להשתכרות וקידום מקצועי...תלוי ספציפית בתחום. אם בתחום שלך אתה רואה שמתקדמים ללא תואר, אתה נהנה מאד מהעבודה ומתקדם כלכלית ומקצועית...כנראה שלא בוער.

השאלה אם זה המצב.

לפי ג'מיני:
בממוצע, משקיעים בסטארטאפ מצליחים להשיג תשואה שנתית של 20%-30%.

אבל זה נשמע לי טוב מדי מכדי להיות נכון.
ה AI האלו ממש מעשנים חומרים טובים...איזו הנפצה. בממוצע, המשקיעים בסטארטאפים מפסידים כסף והרבה.

נערך לאחרונה ב:
האם אתה יודע בערך מה המצב של החברה? (לא דומה חברה שרק עכשיו נכנסו אליה כספי השקעה, לחברה שכבר ״שרפה״ חלק נכבד ממנו) והאם התפקיד, הניסיון והרקע שאתה רוכש בחברה הזו, רלבנטיים לתפקידים בחברות אחרות בתחום?
זו גם דעתי.
ניסיון פרקטי ברוב המוחלט של המקרים(אך לא בכולם...) יהיה יותר רלוונטי מרוב התארים להשתכרות וקידום מקצועי...תלוי ספציפית בתחום. אם בתחום שלך אתה רואה שמתקדמים ללא תואר, אתה נהנה מאד מהעבודה ומתקדם כלכלית ומקצועית...כנראה שלא בוער.

זה די נס שמצאת את עצמך כבר עוסק בתחום במיוחד שאתה מגיע ללא ניסיון וללא תואר רלוונטי.
אני לא רואה בזה התאבדות וזה לא כזה משנה אם הסטארטאפ יצליח לא הוא, וגם זה לא משנה אם החברה תמכר ברווח,
כי אתה בכל זאת מרוויח ניסיון טוב ומשכורת.
אתה כבר בפנים ושנה-שנתיים בעבודה ילמדו אותך הרבה יותר מתואר.
אני כותב מתוך הנחה שאתה מדבר על תכנות ותואר במדעי המחשב
אין קשר לתכנות ומדעי המחשב, מעדיף לא לפרט מה כן.
האם אתה יודע בערך מה המצב של החברה? (לא דומה חברה שרק עכשיו נכנסו אליה כספי השקעה, לחברה שכבר ״שרפה״ חלק נכבד ממנו) והאם התפקיד, הניסיון והרקע שאתה רוכש בחברה הזו, רלבנטיים לתפקידים בחברות אחרות בתחום?
זו גם דעתי.
לא ממש - לגבי מצב החברה.
התפקיד רלוונטי לדברים נוספים, במובן מסויים כן, אני לומד ממנו ואולי אלמד להיות עצמאי בעתיד גם בעזרתו.
כמה אתה בטוח במסקנה הזו?
אולי אני טועה, אבל לדעתי השירות שהם נותנים מהפכני ועתיד להיות סטנדרט כמו שימוש באפליקציית ניווט בזמן נהיגה.
להניח שתואר הוא איזשהו משהו שיכריח אותך "לחיים שבלוניים ומרוץ עכברים" היא שטות. אתה תחליט איך החיים שלך יראו...תואר הוא פשוט פרק בחיים שלך.
אני אסביר... יש לי תחושה שהעבודה הזו יכולה להיות עבודה טובה יותר מכל עבודה שאמצא לאחר תואר. מבחינת תנאים, התנאים טובים והאנשים נחמדים מאוד.

לא ציינת מה אתה עושה שם ומה תיכננת ללמוד אבל אולי כדאי לך שמה שאתה לומד יהיה קשור למה שאתה עושה בחברה ככה שתפיק את המיטב משני העולמות.
התואר רלוונטי במובן מסויים כן.

אוסיף שאני מאוד חושש שהתואר "לא עבורי". כלומר, אין בי את האש שחשבתי שתהיה בי עבור תואר, לכן דחיתי אותו.

השירות שהם נותנים מהפכני ועתיד להיות סטנדרט כמו שימוש באפליקציית ניווט בזמן נהיגה.
גם אם השירות מהפכני, כמה מהחברות בתחום הניווט שרדו בהצלחה? ומה הסיכוי שאתה תהיה בחברה שתשרוד?

אני במקצוע עוסק בהערכת חברות להשקעה - ראיתי מאות חברות, רובן חברות הזנק. משקיעי הון סיכון שמצליחים לקבל תשואה שתואמת את הסיכון הם רק אלו שפיזרו את הכסף על הרבה חברות לאורך זמן מספיק ארוך. הידע שלהם ברוב המקרים לא מספיק, הם משקיעים לפי תחושות בטן והתנהגות עדר, וגם לא ניתן לחזות באמת את סיכויי ההצלחה ברוב המקרים.
אתה בעצם מושקע רק בחברה אחת - החברה שאתה עובד בה. התשואה שלך לא אמורה להימדד בשלב זה בשקלים אלא בהתקדמות מקצועית - ובזה אתה צריך להתמקד. מהמידע שאתה חשוף אליו - קרוב לוודאי שהסיכויים שלך להעריך נכון את הסיכויים לאקזיט הם כמעט אפס. שים לב שלעיתים קרובות מדובר גם בטווחי זמן שעלולים להיות ארוכים מאוד, ויכול להיות שבזמן שיקרה אקזיט, אם יקרה - אתה תהיה כבר במקום אחר או זה יהיה לאחר כל כך הרבה סיבובי השקעה ששיעור המניות שניתן לקבל תמורת האופציות שנתנו לעובדים - דולל מאוד.

בוא אני אספר לך משהו - כל סטארטאפ שתגיע אליו יגיד לך שיש לו פוטנציאל ויספר לך סיפורים מפה ועד הודעה חדשה.
שורה תחתונה - רק 1 מ10 באמת מצליחים, וזה כמעט ולא תלוי בך אם הסטארטאפ יצליח או לא, בטח היכולת לנבא את ההצלחה.

לדעתי, זה לא שיקול בכלל וחשוב לסנן אותו. הזדמנויות באות והולכות, והקריירה שלך עוד ארוכה.

לגבי האקדמיה - יש בלימודים משהו קסום, כי זה ללמוד הרבה ולהרחיב אופקים. אם אתה אוהב את זה, לא הייתי מוותר כל כך מהר.

אם זו חברה של 12 עובדים (שחלקם אנשי מכירות / מנהלים וכו׳), או שהם עלו על מוצר / טכנולוגיה ייחודיים שאף אחד בעולם לא חשב עליהם, או שלחברה אחרת עם אלפי עובדים וכיסים עמוקים ייקח זמן לא ארוך כדי לייצר מוצר דומה.
לכן היכולת לנבא הצלחה של חברה קטנה היא זניחה.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
N קנית דירה ראשונה למגורים - התאבדות כלכלית או החלטה חכמה? נדל"ן 8
N מעבר חברת סלולר צרכנות פיננסית 2
K חברת בע''מ - תזרים צרכנות פיננסית 3
ה אשמח לקבל המלצות איך להעביר כסף משכירות באנגליה (חברת ניהול) לחשבון בנק בארץ, תודה! פוסטים מאיכות נמוכה 0
O חברת Realco נדל"ן 4
J תביעת חברת תעופה אוף טופיק 1
Z חברת מגדל פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
E חוב חברת ניהול בניין שמוטל על שוכר נדל"ן 14
י חברת Diffe-rent להבטחת שכר דירה נדל"ן 39
U הצגת פרטי פוליסה והיסטוריה של תביעות, בחשבון של המבוטח באתר חברת הביטוח צרכנות פיננסית 2
deussex שאלה בנוגע לסעיף בפוליסת דירה של חברת ביטוח על שיבוב/תחלוף (אחריות צולבת) נדל"ן 6
הסוליd בדיקה של חברת קבלן ב checkid, מהו שעבוד? נדל"ן 0
ו האם חברת הפנסיה עשתה לי תרגיל? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 6
כ המלצה על חברת שילוח מאנגליה לישראל מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 2
Level מבקש עזרה להבין למה האג"ח השקלי של חברת החשמל בחשבון שלי מראה הפסד חריג שוק ההון 2
פסיוני קריסה של 'חברת השקעות באמזון'- השקעות אלטרנטיביות 23
A דוחו"ת של חברת "ריט 1" באתר ביזפורטל: שוק ההון 1
T חברת אשראי ותעשיית הקריפטו השקעות אלטרנטיביות 12
Tsachi01 לא מבין את ההגיון של חברת אפל (WWDC22) אוף טופיק 9
ש אג"ח חברת חשמל שוק ההון 3
O חברת ההשקעות Peak השקעות אלטרנטיביות 2
M חברת ארנק צרכנות פיננסית 13
Tsachi01 האם חברת אפל נחה על זרי הדפנה? אוף טופיק 43
TheOneTech חשבון על שם אחר אצל חברת גז מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 7
S לאיזה חברת אשראי יש את תוכנית הפינוקים הטובה ביותר ? צרכנות פיננסית 26
E הצעת משווק פנסיוני גבוהה מהצעת חברת הפנסיה (הטבה ממקום העבודה) פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
ת קרן סל S&P 500 של חברת Lyxor התחילה להיסחר בארץ שוק ההון 68
Y חברת "סלייס" - מישהו יודע מה קורה שם? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
לארוצה פרויקטים של חברת אאורה בחדרה דרך הייטקזון נדל"ן 8
V בעת בקשה לניוד קופת גמל חברת ההשקעות מתעקשת לקבל ממני הרשאה למסלקה הפנסיונית שוק ההון 14
Y עיצום כספי בסך 350,000 ש"ח הוטל על חברת אקסלנס נשואה בשל הפרת הוראות חוק איסור הלבנת הון צרכנות פיננסית 0
stamEhad השקעה בהלוואות P2P באירופה גם לישראלים - חברת PeerBerry השקעות אלטרנטיביות 8
Tsachi01 בעקבות המקרה של חברת ״אמוזה״ - איך אנשים נופלים בהשקעות האלה? פוסטים מאיכות נמוכה 103
ח כשל שוק בתחום הטיסות ואזהרה על חברת אל על אוף טופיק 126
R החלפת מסלול לאחר הלוואה קופת גמל להשקעה- חברת כלל פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
ע הבדלים בין טופס 161 (יתרות פיצויים) לבין דוח נזילות של חברת הביטוח הפנסיוני פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
כ הכנות לשיחה עם חברת השקעות בנדל"ן חו"ל נדל"ן 61
Z-Matrix חברת טלקום שוק ההון 3
I פרישה מוקדמת באמצעות חברת ארנק פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 4
A השקעת הכנסה בהייטק בחברה אחרת - חברת ארנק? התפתחות אישית 7
ד קרן השתלמות IRA - חברת Slice שוק ההון 2
ג חישוב תשואה היסטורית על חברת AT&T שוק ההון 1
קפה שחור [וורן באפט קונה חברת כריית זהב בפחות מ-0.5% מהתיק של ברקשייר] אוף טופיק 46
Michel קצבה מוכרת/קצבה מזכה. הסדרת הנושא עם חברת הביטוח פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 155
ח ייפוי כוח לסוכן מטעם חברת ניהול הפנסיה צרכנות פיננסית 1
K השפעה של שווי חברת ניהול השקעות שוק ההון 4
O הקמת קרן/חברת נדל"ן נדל"ן 15
ה חברת אינטו נדל"ן 5
ה חברת realco נדל"ן 1
ל השקעה דרך חברת certa שוק ההון 16

נושאים דומים

Back
למעלה