• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

השקעה בהלוואות P2P באירופה גם לישראלים - חברת PeerBerry

stamEhad

משתמש רגיל
הצטרף ב
3/10/20
הודעות
498
דירוג
283
לאחרונה התחלתי לחקור את תחום הלוואות ה P2P על מנת לגוון את תיק ההשקעות שלי.
כידוע יש מספר חברות בישראל בינהן BTB וטריא ולמיטב הבנתי התשואות השנתיות שהיו בשנים האחרונות הן באזור 3.5%-6%, והן יחסית צלחו את משבר הקורונה.

לאחר שיחה עם חבר שהמליץ, התחלתי לקרוא על חברה שנקראת PeerBerry - חברה מלטביה שהוקמה בשנת 2017 וכיום היא מהמובילות באירופה (יש עשרות אם לא מאות חברות דומות באירופה!). מקריאה בבלוגים, פורומים ו REVEWIS ברשת נראה שהתשואות שהמשקיעים שם יכולים להניב נעות בין 9%-13%.
לא כמו רוב החברות P2P בארה"ב או באירופה, אנשים מכל העולם (ולא רק אזרחי מדינות אירופאיות) יכולים להשקיע ב PeerBerry, בינהם גם אנחנו הישראלים.

PeerBerry היא בעצם Marketplace שמחברת בין מלווים ולווים בעיקר להלוואות קצרות טווח, ובעיקר למדינות במזרח אירופה (כידוע, שווקים יותר ריסקיים ממערב אירופה \ ארה"ב). הלווים יכולים להיות גם עסקים קטנים וגם אנשים פרטיים ויש מדיניות של buyback guarantee של 60 יום.
קצת לינקים:
בחור שמסביר בוידאו על החברה - כולל הדגמה של המערכת ו DUE DILLEGENCE שהוא עשה.
ראשון, שני - לא יודע עד כמה זה אמין, אבל 2 REVIEWS כולל תשואות שהשיגו אנשים בשנים האחרונות.

מעניין לציין, החברה הכי גדולה להלוואות P2P באירופה היא MINTOS ויש המון השוואות בינה לבין PeeryBerry (למשל פה) וסך הכל נשמע שPeerBerry כן נותנת פייט מבחינת נוחות, נזילות ותשואות. בנוסף ההשקעות הן רק ביורו, השקעה מינימלית של 10 יורו ויש תוכניות השקעה שמזכות באחוזים נוספים (למשל מעל 10K יורו - מקבלים תוספת של 0.5%, מעל 25K תוספת של 1%).

רציתי להעלות לדיון כמה נושאים:
1. האם מישהו השקיע\שמע על PeerBerry או חברת P2P אחרת באירופה ויכול לשתף?
2. התשואה נשמעת באמת אטרקטיבית. בהשוואה לחברות P2P בארץ (ובכלל אפילו בהשוואה להשקעה במדדי מניות פאסיביים) נשמעת אטרקטיבית מדיי, וסך הכל נשמע די FISHY.
קשה לי להבין איך אני יכול להעריך את הסיכוי-סיכון בפלטפורמה כזו. המלצות?
3. כאמור ההלוואות הן לאנשים בעיקר ממזרח אירופה - האם זה באמת הרבה יותר מסוכן מהלוואות לישראלים בכדי שיצדיק כזו תשואה ממוצעת?
4. למתעניינים, תרגישו חופשי להעלות שאלות\הערות\הארות נוספות
 
נערך לאחרונה ב:
אציין גם שנרשמתי לפלפטורמה אבל לא העברתי עדיין כסף. אני מקבל מהם מייל מרקטיאלי לפחות פעם בשבועיים שלוש. הם תמיד דואגים להראות את הגדילה של הפלטפורמה שלהם.

כדי לסבר את האוזן גם מבחינת מספרים, זה ממייל שקיבלתי היום:
נראה שביוני 21 הושקעו בפלפטורמה כ44M יורו.

מישהו יודע להגיד לצורך השוואה כמה הושקעו בטריא\BTB ?

ebbc2d5a-121b-2910-29f7-c339fdd6d037.png
 
3. כאמור ההלוואות הן לאנשים בעיקר ממזרח אירופה - האם זה באמת הרבה יותר מסוכן מהלוואות לישראלים בכדי שיצדיק כזו תשואה ממוצעת?
אני לא יודע אם סיכון אי החזר ההלוואה גדול מאשר בישראל.
לדעתי, הסיכון שלי כישראלי לא יהיו כלים כדי לדרוש ולקבל את כספי בלטביה גדול יותר מאשר הסיכון המקביל בישראל או אפילו בצרפת (כמייצגת מדינה מערבית).
 
רציתי להעלות לדיון כמה נושאים:
1. האם מישהו השקיע\שמע על PeerBerry או חברת P2P אחרת באירופה ויכול לשתף?
2. התשואה נשמעת באמת אטרקטיבית. בהשוואה לחברות P2P בארץ (ובכלל אפילו בהשוואה להשקעה במדדי מניות פאסיביים) נשמעת אטרקטיבית מדיי, וסך הכל נשמע די FISHY.
קשה לי להבין איך אני יכול להעריך את הסיכוי-סיכון בפלטפורמה כזו. המלצות?
3. כאמור ההלוואות הן לאנשים בעיקר ממזרח אירופה - האם זה באמת הרבה יותר מסוכן מהלוואות לישראלים בכדי שיצדיק כזו תשואה ממוצעת?
4. למתעניינים, תרגישו חופשי להעלות שאלות\הערות\הארות נוספות
התעניינתי לאחרונה גם בטריא ותשואה של 11%~ על הלוואות P2P נשמעת כמו עסקה חלומית ביחס למה שיש פה בישראל, אבל אין ארוחות בחינם (הייתי חייב).
ניסיתי להעריך את הסיכונים במקרו ובמיקרו, אבל אין לי שום ניסיון בהשקעות P2P ובכלל אני כנראה לא יודע על מה אני מדבר אז תקח את זה בחשבון:

אמלק: לדעתי יש סיכון יותר גבוה לעומת P2P ישראלי בצורה שמשקפת את הסיכוי, החברה צמחה משמעותית בשנה האחרונה ורוב ההלוואות בה שייכות לחברה גדולה אחרת שפועלת במדינות שהמצב שם הדרדר בשנה האחרונה.

1. המדינות העיקריות שבהן ממקומים הלווים הן רוסיה ואוקרוניה (כל אחת בערך 25%) - המצב הכלכלי והתמודדות עם הקורונה הוא לא משהו, לא שפעם הוא היה מצוין אבל בין 2018-2020 הוא השתפר. רמות האינפלציה במדינות עולות ל-9.5% באוקראינה ו-5.5% ברוסיה והמחירים של מוצרי מזון עולים בצורה חדה. מבחינת קורונה, המצב שם לא משתפר, במיוחד אצל אוקראינה, יש לה בעיות עם ייבוא חיסונים ואחוז המחוסנים בה הוא רק 6% בעוד שברוסיה סביבות 20%. שורה תחתונה, לדעתי המצב עוד יכול להדרדר. לקחתי את הנתונים מפה.

2. מהתבוננות באתרים של החברה שמחזיקה את רוב ההלוואות שמשווקות באתר (80%) נראה שאחוז הריביות על ההלוואות האלו הוא אסטרונומי (מקור, תרגמתי לאנגלית). אחוז הריבית משתנה בהתאם לכמות ההלוואות שסגרת בחברה - ככל שלקחת יותר הלוואות ועמדת בהחזר שלהן, ככה תקבל הנחה יותר גדולה. בכל אופן, נגיד וסגרת פחות מ-5 הלוואות אתה תקבל הנחה מקסימלית של 15% על ריבית סטנדרטית של 1.9% יומי. לא בדקתי לעומק את שוק ההלוואות הקטנות במדינות האלו ואני לא רוצה לצאת בהנחות, אבל מהנתונים אפשר להבין את גובה הריביות ב-PeerBerry.
משהו שלא מסתדר לי זה שבאתר טוענים כי ניתן להגיע לריבית של שנתית 6.9%, אבל ההנחה הכי גדולה שלהם על הריבית היא 25% כאשר הריבית הסטנדרטית היא 695%. אגב, ריבית של הבנק באוקראיה היא 7.5%.

3. צריך לקחת בחשבון שאין רגולציה אמיתית בהלוואות P2P בלטביה, וכמו שאמר הבחור בסרטון שקישרת אליו, היו 2 חברות שכבר ביצעו הונאה בשוק. יש פה סיכון כפול, מצד PeerBerry וגם מצד חברות שמציעות את ההלוואות אצלה שיקנו את ההלוואה במידה ונוצר איחור בהחזר מעל 60 יום. דבר נוסף, לא ברור מה הרווח של PeerBerry מכל העניין, יש לה הסכמים עם החברות שמפרסמות אצלה הלוואות, אבל כמה היא מרוויחה?

כאן התחלתי להתסכל באתר החברה שמשווקת את רוב ההלוואות, AventusGroup אשר מחזיקה במספר חברות. מההתרשמות שלי האתר קם כחלק מהשותפות עם PeerBerry. אין באתר התייחסות לאיזה חברות נמצאות בשליטתה, אומרים שהחברה קיימת 12 שנה אבל בsection של חדשות, ההודעה הכי ישנה היא מסוף מרץ 20. כמה הערות על החברה עצמה:

1. החברה לא פירסמה הודעה חדשה יותר 9 חודשים, ראיתי שיש לה סניפים באירופה ואסיה אבל לפי מה שראיתי אין להם אתר נפרד או חשבונות במדיה. מההודעות האחרונות שלה ניכר כי היא צמחה מאוד ב2020 וריווחית. פה אני חייב לציין שלא נכנסתי לדוחות של החברות שהיא מחזיקה אשר מופיעים ב-PeerBerry אבל מההודעות באתר של PeerBerry הם מנסים להראות שקיפות ומפרסמים כל הזמן דוחות עם מס' משקיעים ופורטפליו הלוואות אשר גדל משמעותית. כדאי להבין למה הם לא פרסמו הודעה חדשה ולאן פניה מועדות.

2. מהאתר שלהם נראה שהמנכ"ל הוא הפנים של החברה, לא מצאתי משהו שעשה לפני כן ולפי הלינקדאין נראה שהוא היה הרבה זמן פרילנסר. בשנתיים האחרונות החברה גדלה מאוד ועולה השאלה מה הם הולכים לעשות הלאה? דבר אחרון לגביו, מצאתי שהוא פתח 2 חברות פרטיות ב2015 שרשומות באנגליה ועוסקות בנדל"ן (מקור), הוא היחיד בחברה והבחורה שהיתה director איתו פרשה לפני שנה. ממעבר על דוחות החברה נראה שקיימת פעילות ורווחים בחברה, אם מישהו רוצה לבדוק ולהסיק אם זה אמור לעניין או לא הוא מוזמן: OLAN PROPERTIES LTD, (בחברה הזו אין פעילות) BELKA INVESTMENTS LTD. שורה תחתונה, יפה שיש לו זמן לעסקים נוספים כמנכ"ל של חברה עם 1500 עובדים.

כמה דברים אחרונים:
- החברה אמרה שהיא תפרסם דו"ח על המצב הפיננסי שלה בקרוב אז יהיה למה להשוות לעומת הדוח של 2019.
- בגלל סכומי הכסף החדשים שנכנסו לאתר יכול להיות מצב בו הכסף יושב בחשבון מבלי להיות מושקע ויהיה קשה למצוא השקעות חדשות.
- תצטרך לדווח בעצמך על הכנסות מריביות והעברה בנקאית של מטח לחול לחברה כזאת עלולה לעורר קשיים.
- במידה והמצב ברוסיה ואוקראיה יחריף, האם מודל שבו 100% מההפסדים הושתו על חברות שמציעות את ההלוואות יכול להצליח?

בקיצור, אם כן רוצים PeerBerry לא הייתי שם סכום שאני בטוח מוכן לאבד, ובהתחלה לא הייתי שם את כל הסכום כדי לראות אם הכסף שוכב זמן רב. אם לא רוצים PeerBerry, אבל כן רוצים P2P למה לא ללכת על החברה הכי גדולה? לא בדקתי את האפשרות הזאת לגמרי אבל כמובן שחלק מהחסרונות של PeerBerry תקפים גם לגביה.
 
זה בדיוק מה שחיפשתי :)

תודה וכל הכבוד על התגובה המפורטת! חד משמעית ציינת פה המון נתונים חשובים שצריך להתייחס אליהם, ואולי באמת יותר משקפים את הסיבה לתשואה הגבוהה.


אם כן רוצים PeerBerry לא הייתי שם סכום שאני בטוח מוכן לאבד, ובהתחלה לא הייתי שם את כל הסכום כדי לראות אם הכסף שוכב זמן רב
לגמרי. אם אחליט ללכת על זה, אתחיל בסכום נמוך (לא יותר מ1000 יורו), ואתן לו להתגלגל כמה חודשים כדי לראות מה מי מו.אם לא רוצים PeerBerry, אבל כן רוצים P2P למה לא ללכת על החברה הכי גדולה?
חברות אחרות (לא בטוח לגבי כל החברות, אבל רוב החברות ובינהן Mintos שהיא הגדולה ביותר) לא מאפשרות לאזרחים לא אירופאיים להשקיע ולכן מראש בדקתי את PeerBerry.
 
נערך לאחרונה ב:
לגמרי. אם אחליט ללכת על זה, אתחיל בסכום נמוך (לא יותר מ1000 יורו), ואתן לו להתגלגל כמה חודשים כדי לראות מה מי מו.
לא מכיר את החברה הזו ואין לי שום דעה בעד או נגד. רק מציין שחלק מההונאות הגדולות קרו אחרי שהמשקיעים הספיקו להתרשם שמדובר בחברה אמינה והגדילו את השקעותיהם.
 
נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
S שאלה לגבי השקעה בהלוואות P2P השקעות אלטרנטיביות 6
H האם השקעה ב- IBKR מסוכנת? ברוקרים ופלטפורמות מסחר 7
ל קופת גמל ישנה לעומת השקעה עצמאית פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
S השקעה בדולרים שוק ההון 9
W השקעה במדדים עבור רוב הציבור היא אסונית? (שאלה לסולידית) שוק ההון 24
נ השקעה ארוכת טווח: שוק ההון או נדל"ן? שוק ההון 6
ד IBKR - השקעה סולידית שוק ההון 1
Z השקעה באירו לאזרחית אמריקאית שוק ההון 0
ס רחוק מהעין רחוק מהלב, השקעה מנייתית לזוג מבוגר בשנות ה-60. שוק ההון 10
N בחירת מסלול השקעה פנסיה והשתלמות לשכיר בן 51 פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 15
Echelon שינוי מדיניות השקעה בפנסיה - מסלול S&P500 פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
ב השקעה לטווח ארוך עם תחנת יציאה בתום התקופה שוק ההון 1
V הון עצמי לקניית דירה - מאיזה מסלולי השקעה עדיף למשוך? נדל"ן 0
N השקעה כל חודש בהוראת קבע שוק ההון 15
C שינוי מדיניות השקעה במסלול s&p500 במור פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
B השקעה לטווח קצר-בינוני בשוק ההון שוק ההון 9
H בחירת ערוץ השקעה לטווח בינוני שוק ההון 5
הירהורים האם מותר לי לדבר בפומבי על השקעה רעילה שעשיתי? צרכנות פיננסית 4
twister בדיקת כדאיות השקעה בדירה מקבלן בטירת הכרמל נדל"ן 24
G באיזה בית השקעה צריך ITIN למס אמריקאי? ברוקרים ופלטפורמות מסחר 1
מ השקעה באג״ח בארה״ב שוק ההון 16
M פתיחת חשבון השקעה ברוקרים ופלטפורמות מסחר 6
L קופת גמל אל מול השקעה בבורסה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 6
מפיץ אור השקעה לפני החתונה נדל"ן 0
B תזמון חשבונאי להחלפת השקעה. נדל"ן 9
B השקעה של אותה קרן מחקה עבור ילדים שונים שוק ההון 18
D כדאיות השקעה בדירה שלישית נדל"ן 10
Y השקעה בזמן משבר: לקיחת הלוואות בסכומים גדולים עם ריבית נמוכה צרכנות פיננסית 12
Y בחירת השקעה בביטקוין: IBIT, BITW, והשקעה ישירה השקעות אלטרנטיביות 32
O השקעה בקרן חוב נדל״ן נדל"ן 10
השועל השקעה בקריות - המלצות/דיס המלצות נדל"ן 8
E השקעה בקרן גידור - Trend Following שוק ההון 52
O השקעה לטווח ארוך מחקה באפט שוק ההון 18
מ זיכוי מס על הלוואה לצורך השקעה בשוק ההון מיסים 25
A יש הגיון כלשהו בשילוב גישה של השקעה במדדים ובגישה של מניות דיבידנד? שוק ההון 5
ש השקעה בקרנות איריות דרך אינטרקטיב ישראל שוק ההון 4
מ השקעה, קרן כספית ועו"ש שוק ההון 2
@ השקעה בנחושת שוק ההון 19
T החלת ותק קרן השתלמות בין גופי השקעה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
ר השקעה חודשית במדד לצורך חיסכון בקופת גמל להשקעה או בברוקר שוק ההון 6
M השקעה ב IBKR במטבעות שונים עם ריבית גבוהה במיוחד- מה הקאץ'? שוק ההון 3
צ העלאת דמי ניהול בשינוי מסלול השקעה? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
א השקעה mutual funds לעומת SGOV שוק ההון 13
M שינוי מסלול השקעה בפנסיה - תוך כמה זמן? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
R תמהיל השקעה לפנסיונר שוק ההון 17
A ניודים מגוף אחד לאחר, שינוי מסלול השקעה - מה ידוע ומה לא ידוע? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
D התלבטות בין רכישת דירה 3 להשקעה לבין המשך השקעה בקרן כספית + קה"ל נדל"ן 9
ג השקעה במינוף - בדיקת שפיות שוק ההון 25
S אפיק השקעה ראשוני לצעירה עם משכורת נמוכה? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 11
G השקעה מחו״ל שוק ההון 5

נושאים דומים

Back
למעלה