השקעה בהלוואות P2P באירופה גם לישראלים - חברת PeerBerry

stamEhad

משתמש ותיק
הצטרף ב
3/10/20
הודעות
174
דירוג
28
לאחרונה התחלתי לחקור את תחום הלוואות ה P2P על מנת לגוון את תיק ההשקעות שלי.
כידוע יש מספר חברות בישראל בינהן BTB וטריא ולמיטב הבנתי התשואות השנתיות שהיו בשנים האחרונות הן באזור 3.5%-6%, והן יחסית צלחו את משבר הקורונה.

לאחר שיחה עם חבר שהמליץ, התחלתי לקרוא על חברה שנקראת PeerBerry - חברה מלטביה שהוקמה בשנת 2017 וכיום היא מהמובילות באירופה (יש עשרות אם לא מאות חברות דומות באירופה!). מקריאה בבלוגים, פורומים ו REVEWIS ברשת נראה שהתשואות שהמשקיעים שם יכולים להניב נעות בין 9%-13%.
לא כמו רוב החברות P2P בארה"ב או באירופה, אנשים מכל העולם (ולא רק אזרחי מדינות אירופאיות) יכולים להשקיע ב PeerBerry, בינהם גם אנחנו הישראלים.

PeerBerry היא בעצם Marketplace שמחברת בין מלווים ולווים בעיקר להלוואות קצרות טווח, ובעיקר למדינות במזרח אירופה (כידוע, שווקים יותר ריסקיים ממערב אירופה \ ארה"ב). הלווים יכולים להיות גם עסקים קטנים וגם אנשים פרטיים ויש מדיניות של buyback guarantee של 60 יום.
קצת לינקים:
בחור שמסביר בוידאו על החברה - כולל הדגמה של המערכת ו DUE DILLEGENCE שהוא עשה.
ראשון, שני - לא יודע עד כמה זה אמין, אבל 2 REVIEWS כולל תשואות שהשיגו אנשים בשנים האחרונות.

מעניין לציין, החברה הכי גדולה להלוואות P2P באירופה היא MINTOS ויש המון השוואות בינה לבין PeeryBerry (למשל פה) וסך הכל נשמע שPeerBerry כן נותנת פייט מבחינת נוחות, נזילות ותשואות. בנוסף ההשקעות הן רק ביורו, השקעה מינימלית של 10 יורו ויש תוכניות השקעה שמזכות באחוזים נוספים (למשל מעל 10K יורו - מקבלים תוספת של 0.5%, מעל 25K תוספת של 1%).

רציתי להעלות לדיון כמה נושאים:
1. האם מישהו השקיע\שמע על PeerBerry או חברת P2P אחרת באירופה ויכול לשתף?
2. התשואה נשמעת באמת אטרקטיבית. בהשוואה לחברות P2P בארץ (ובכלל אפילו בהשוואה להשקעה במדדי מניות פאסיביים) נשמעת אטרקטיבית מדיי, וסך הכל נשמע די FISHY.
קשה לי להבין איך אני יכול להעריך את הסיכוי-סיכון בפלטפורמה כזו. המלצות?
3. כאמור ההלוואות הן לאנשים בעיקר ממזרח אירופה - האם זה באמת הרבה יותר מסוכן מהלוואות לישראלים בכדי שיצדיק כזו תשואה ממוצעת?
4. למתעניינים, תרגישו חופשי להעלות שאלות\הערות\הארות נוספות
 
נערך לאחרונה ב:

stamEhad

משתמש ותיק
הצטרף ב
3/10/20
הודעות
174
דירוג
28
אציין גם שנרשמתי לפלפטורמה אבל לא העברתי עדיין כסף. אני מקבל מהם מייל מרקטיאלי לפחות פעם בשבועיים שלוש. הם תמיד דואגים להראות את הגדילה של הפלטפורמה שלהם.

כדי לסבר את האוזן גם מבחינת מספרים, זה ממייל שקיבלתי היום:
נראה שביוני 21 הושקעו בפלפטורמה כ44M יורו.

מישהו יודע להגיד לצורך השוואה כמה הושקעו בטריא\BTB ?

ebbc2d5a-121b-2910-29f7-c339fdd6d037.png
 

גרהם

משתמש בכיר
הצטרף ב
6/3/15
הודעות
12,217
דירוג
13,446
3. כאמור ההלוואות הן לאנשים בעיקר ממזרח אירופה - האם זה באמת הרבה יותר מסוכן מהלוואות לישראלים בכדי שיצדיק כזו תשואה ממוצעת?
אני לא יודע אם סיכון אי החזר ההלוואה גדול מאשר בישראל.
לדעתי, הסיכון שלי כישראלי לא יהיו כלים כדי לדרוש ולקבל את כספי בלטביה גדול יותר מאשר הסיכון המקביל בישראל או אפילו בצרפת (כמייצגת מדינה מערבית).
 

RandomBit

משתמש רשום
הצטרף ב
2/9/18
הודעות
14
דירוג
14
רציתי להעלות לדיון כמה נושאים:
1. האם מישהו השקיע\שמע על PeerBerry או חברת P2P אחרת באירופה ויכול לשתף?
2. התשואה נשמעת באמת אטרקטיבית. בהשוואה לחברות P2P בארץ (ובכלל אפילו בהשוואה להשקעה במדדי מניות פאסיביים) נשמעת אטרקטיבית מדיי, וסך הכל נשמע די FISHY.
קשה לי להבין איך אני יכול להעריך את הסיכוי-סיכון בפלטפורמה כזו. המלצות?
3. כאמור ההלוואות הן לאנשים בעיקר ממזרח אירופה - האם זה באמת הרבה יותר מסוכן מהלוואות לישראלים בכדי שיצדיק כזו תשואה ממוצעת?
4. למתעניינים, תרגישו חופשי להעלות שאלות\הערות\הארות נוספות
התעניינתי לאחרונה גם בטריא ותשואה של 11%~ על הלוואות P2P נשמעת כמו עסקה חלומית ביחס למה שיש פה בישראל, אבל אין ארוחות בחינם (הייתי חייב).
ניסיתי להעריך את הסיכונים במקרו ובמיקרו, אבל אין לי שום ניסיון בהשקעות P2P ובכלל אני כנראה לא יודע על מה אני מדבר אז תקח את זה בחשבון:

אמלק: לדעתי יש סיכון יותר גבוה לעומת P2P ישראלי בצורה שמשקפת את הסיכוי, החברה צמחה משמעותית בשנה האחרונה ורוב ההלוואות בה שייכות לחברה גדולה אחרת שפועלת במדינות שהמצב שם הדרדר בשנה האחרונה.

1. המדינות העיקריות שבהן ממקומים הלווים הן רוסיה ואוקרוניה (כל אחת בערך 25%) - המצב הכלכלי והתמודדות עם הקורונה הוא לא משהו, לא שפעם הוא היה מצוין אבל בין 2018-2020 הוא השתפר. רמות האינפלציה במדינות עולות ל-9.5% באוקראינה ו-5.5% ברוסיה והמחירים של מוצרי מזון עולים בצורה חדה. מבחינת קורונה, המצב שם לא משתפר, במיוחד אצל אוקראינה, יש לה בעיות עם ייבוא חיסונים ואחוז המחוסנים בה הוא רק 6% בעוד שברוסיה סביבות 20%. שורה תחתונה, לדעתי המצב עוד יכול להדרדר. לקחתי את הנתונים מפה.

2. מהתבוננות באתרים של החברה שמחזיקה את רוב ההלוואות שמשווקות באתר (80%) נראה שאחוז הריביות על ההלוואות האלו הוא אסטרונומי (מקור, תרגמתי לאנגלית). אחוז הריבית משתנה בהתאם לכמות ההלוואות שסגרת בחברה - ככל שלקחת יותר הלוואות ועמדת בהחזר שלהן, ככה תקבל הנחה יותר גדולה. בכל אופן, נגיד וסגרת פחות מ-5 הלוואות אתה תקבל הנחה מקסימלית של 15% על ריבית סטנדרטית של 1.9% יומי. לא בדקתי לעומק את שוק ההלוואות הקטנות במדינות האלו ואני לא רוצה לצאת בהנחות, אבל מהנתונים אפשר להבין את גובה הריביות ב-PeerBerry.
משהו שלא מסתדר לי זה שבאתר טוענים כי ניתן להגיע לריבית של שנתית 6.9%, אבל ההנחה הכי גדולה שלהם על הריבית היא 25% כאשר הריבית הסטנדרטית היא 695%. אגב, ריבית של הבנק באוקראיה היא 7.5%.

3. צריך לקחת בחשבון שאין רגולציה אמיתית בהלוואות P2P בלטביה, וכמו שאמר הבחור בסרטון שקישרת אליו, היו 2 חברות שכבר ביצעו הונאה בשוק. יש פה סיכון כפול, מצד PeerBerry וגם מצד חברות שמציעות את ההלוואות אצלה שיקנו את ההלוואה במידה ונוצר איחור בהחזר מעל 60 יום. דבר נוסף, לא ברור מה הרווח של PeerBerry מכל העניין, יש לה הסכמים עם החברות שמפרסמות אצלה הלוואות, אבל כמה היא מרוויחה?

כאן התחלתי להתסכל באתר החברה שמשווקת את רוב ההלוואות, AventusGroup אשר מחזיקה במספר חברות. מההתרשמות שלי האתר קם כחלק מהשותפות עם PeerBerry. אין באתר התייחסות לאיזה חברות נמצאות בשליטתה, אומרים שהחברה קיימת 12 שנה אבל בsection של חדשות, ההודעה הכי ישנה היא מסוף מרץ 20. כמה הערות על החברה עצמה:

1. החברה לא פירסמה הודעה חדשה יותר 9 חודשים, ראיתי שיש לה סניפים באירופה ואסיה אבל לפי מה שראיתי אין להם אתר נפרד או חשבונות במדיה. מההודעות האחרונות שלה ניכר כי היא צמחה מאוד ב2020 וריווחית. פה אני חייב לציין שלא נכנסתי לדוחות של החברות שהיא מחזיקה אשר מופיעים ב-PeerBerry אבל מההודעות באתר של PeerBerry הם מנסים להראות שקיפות ומפרסמים כל הזמן דוחות עם מס' משקיעים ופורטפליו הלוואות אשר גדל משמעותית. כדאי להבין למה הם לא פרסמו הודעה חדשה ולאן פניה מועדות.

2. מהאתר שלהם נראה שהמנכ"ל הוא הפנים של החברה, לא מצאתי משהו שעשה לפני כן ולפי הלינקדאין נראה שהוא היה הרבה זמן פרילנסר. בשנתיים האחרונות החברה גדלה מאוד ועולה השאלה מה הם הולכים לעשות הלאה? דבר אחרון לגביו, מצאתי שהוא פתח 2 חברות פרטיות ב2015 שרשומות באנגליה ועוסקות בנדל"ן (מקור), הוא היחיד בחברה והבחורה שהיתה director איתו פרשה לפני שנה. ממעבר על דוחות החברה נראה שקיימת פעילות ורווחים בחברה, אם מישהו רוצה לבדוק ולהסיק אם זה אמור לעניין או לא הוא מוזמן: OLAN PROPERTIES LTD, (בחברה הזו אין פעילות) BELKA INVESTMENTS LTD. שורה תחתונה, יפה שיש לו זמן לעסקים נוספים כמנכ"ל של חברה עם 1500 עובדים.

כמה דברים אחרונים:
- החברה אמרה שהיא תפרסם דו"ח על המצב הפיננסי שלה בקרוב אז יהיה למה להשוות לעומת הדוח של 2019.
- בגלל סכומי הכסף החדשים שנכנסו לאתר יכול להיות מצב בו הכסף יושב בחשבון מבלי להיות מושקע ויהיה קשה למצוא השקעות חדשות.
- תצטרך לדווח בעצמך על הכנסות מריביות והעברה בנקאית של מטח לחול לחברה כזאת עלולה לעורר קשיים.
- במידה והמצב ברוסיה ואוקראיה יחריף, האם מודל שבו 100% מההפסדים הושתו על חברות שמציעות את ההלוואות יכול להצליח?

בקיצור, אם כן רוצים PeerBerry לא הייתי שם סכום שאני בטוח מוכן לאבד, ובהתחלה לא הייתי שם את כל הסכום כדי לראות אם הכסף שוכב זמן רב. אם לא רוצים PeerBerry, אבל כן רוצים P2P למה לא ללכת על החברה הכי גדולה? לא בדקתי את האפשרות הזאת לגמרי אבל כמובן שחלק מהחסרונות של PeerBerry תקפים גם לגביה.
 

stamEhad

משתמש ותיק
הצטרף ב
3/10/20
הודעות
174
דירוג
28
זה בדיוק מה שחיפשתי :)

תודה וכל הכבוד על התגובה המפורטת! חד משמעית ציינת פה המון נתונים חשובים שצריך להתייחס אליהם, ואולי באמת יותר משקפים את הסיבה לתשואה הגבוהה.


אם כן רוצים PeerBerry לא הייתי שם סכום שאני בטוח מוכן לאבד, ובהתחלה לא הייתי שם את כל הסכום כדי לראות אם הכסף שוכב זמן רב
לגמרי. אם אחליט ללכת על זה, אתחיל בסכום נמוך (לא יותר מ1000 יורו), ואתן לו להתגלגל כמה חודשים כדי לראות מה מי מו.אם לא רוצים PeerBerry, אבל כן רוצים P2P למה לא ללכת על החברה הכי גדולה?
חברות אחרות (לא בטוח לגבי כל החברות, אבל רוב החברות ובינהן Mintos שהיא הגדולה ביותר) לא מאפשרות לאזרחים לא אירופאיים להשקיע ולכן מראש בדקתי את PeerBerry.
 
נערך לאחרונה ב:

האזרח הקטן

משתמש בכיר
הצטרף ב
5/3/21
הודעות
1,877
דירוג
1,778
לגמרי. אם אחליט ללכת על זה, אתחיל בסכום נמוך (לא יותר מ1000 יורו), ואתן לו להתגלגל כמה חודשים כדי לראות מה מי מו.
לא מכיר את החברה הזו ואין לי שום דעה בעד או נגד. רק מציין שחלק מההונאות הגדולות קרו אחרי שהמשקיעים הספיקו להתרשם שמדובר בחברה אמינה והגדילו את השקעותיהם.
 
נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
S שאלה לגבי השקעה בהלוואות P2P השקעות אלטרנטיביות 6
ס השקעה בנדל״ן נהיית יותר ויותר מסוכנת? נדל"ן 5
T השקעה ב-VT של Vanguard שוק ההון 4
Lag קופת גמל להשקעה למול השקעה עצמאית שוק ההון 16
S השקעה בקריפטו דרך אלטשולר שחם הוריזון השקעות אלטרנטיביות 55
I אזורי השקעה נדל"ן 5
B חשיבה מחדש על אסטרטגיית השקעה שוק ההון 3
yodo אופן השקעה וברוקר מומלץ להשקעה לטווח קצר ברוקרים ופלטפורמות מסחר 6
ה השקעה בכביש 6 השקעות אלטרנטיביות 0
נ "גם לי יש רק תיק אחד" - דילמות לקראת השקעה עצמאית שוק ההון 3
ה השקעה במדדי מניות בבורסה בארץ שוק ההון 7
C השקעה ראשונית: כמה להכניס? שוק ההון 2
S אבא מחפש אפיק השקעה שוק ההון 10
O השקעה באמצעות תיק השקעות עצמאי בסכום נמוך שוק ההון 12
מומו הברווז כדאיות השקעה בבת ים לאור פיתוח מסיבי נדל"ן 5
E אילו אפיקי השקעה אטרקטיביים יש כרגע? פוסטים מאיכות נמוכה 7
E איך שינויים במט״ח משפיעים על השקעה בשוק ההון שוק ההון 2
F הסתייעות בנתוני OECD לתעדוף יעדי השקעה בחו"ל נדל"ן 4
ב השקעה בנדל"ן בצפון אנגליה נדל"ן 26
D שאלה נאיבית - השקעה מנייתית בחברות הגדולות בלבד שוק ההון 20
פסיוני השקעה בקרנות אלטנטיביות דרך ira פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 10
S IRA/ניהול אישי ללא מגבלות השקעה שוק ההון 6
ג אפשרויות השקעה לטווח קצר/קצר מאוד שוק ההון 9
T בעל קופ"ג להשקעה, שוקל לעבור לאופי השקעה אחר וחייב יעוץ פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
ה השקעה בקרן פאגיה השקעות אלטרנטיביות 0
K אסטרטגיות השקעה שוק ההון 8
ה השקעה בנכסים לא סחירים בחשבון IRA בתיקון 190 שוק ההון 6
A השקעה בקרן מנוהלת בינלאומית שוק ההון 4
י השוואות דמי ניהול בין קופת גמל להשקעה לעומת השקעה עצמאית שוק ההון 3
O לא מבין למה אתם אומרים ש- S&P500 עדיף על השקעה אקטיבית שוק ההון 28
S השקעה לילדים ישראלים של אזרחים אמריקאים מיסים 4
נ אפיקי השקעה נוספים - למי שכבר מושקעת בשוק ההון שוק ההון 10
א השקעה באגח שוק ההון 3
Y השקעה פאסיבית IB אזרח אמריקאי שוק ההון 36
S השקעה בקרן נאמנות מחקה מדד או תעודת סל מחקה מדד שוק ההון 1
T השקעה לטווח קצר-בינוני של 6 שנים של 600K שוק ההון 2
D השקעה בנדל"ן לצורך גיוון התיק נדל"ן 18
T מינוף לצורך השקעה שוק ההון 18
כ השקעה בנדל"ן 400K להגדלת הון עצמי - ייעוץ על כיוון (בנייה בדירה עם זכויות\שטח במכרז\לפני פינוי בינוי\מחולקת) נדל"ן 24
S השקעה במדד SMEA- האם יש משמעות דרך איזו בורסה? שוק ההון 1
מ השקעה ברומניה נדל"ן 16
נ השקעה בקרנות נדל"ן בישראל פוסטים מאיכות נמוכה 12
J השקעה לטווח של 7 שנים שוק ההון 54
O השקעה במדדים - פרקטיקה שוק ההון 13
stamEhad אפשרויות השקעה שיש לאזרח אירופאי (פורטוגלי) ואין לאזרח ישראלי השקעות אלטרנטיביות 12
ב קיזוז הפסד הון של השקעה אלטרנטיבית בIRA מיסים 9
F אפיקי השקעה נוספים עבור חיסכון לפנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 14
S השקעה בפראנקים שוויצרים שוק ההון 23
M השקעה במוכר או בקונה? שוק ההון 11
A השקעה ראשונה בשוק ההון באופן עצמאי שוק ההון 32

נושאים דומים

למעלה