• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

האם באמת כדאי להכניס כספים חדשים למניות (מדדים) גם עכשיו כשהכל סוער?

• פותח הנושא arvin
  • פורסם בתאריך
נו, והצלחת יותר מהמדדים?
כן, זה לא היה קשה עם השוק של היום.

מאז ש-ARK התחילה לרדת וה-FED התחיל לצאת מהמנטרה שהאינפלציה היא טרנזיטורית, קניתי אינברס על ARK מתוך הנחה שרוב החברות הקטנות והלא רווחיות שם יסבלו מעליות ריבית. לפני כמה ימים, מכרתי את הפוזיציה הזאת ברווח, והיום אני קונה (ואמשיך לקנות) עם הכסף שהרווחתי את המדדים כל פעם שהם יורדים ב3%.

נערך לאחרונה ב:
אם אסטרטגיית ההשקעה הינה לטווח ארוך ויש כסף שלא צריך בשנים הקרובות אז מן הסתם כשהסחורה בהנחה (כמו שהיא עכשיו) אז הגיוני לקנות אותה ולא לחכות שהיא תעלה כדי לקנות אותה ביותר. כמובן שהמחירים של הסחורה יכולים להחתך בחצי מפה, אבל נכון למידע שזמין כרגע, זה יותר זול מאשר שבועיים :)

אני לא חושב שבהשקעות לטווח ארוך מקסום תשואה צריך להיות אחד מהיעדים המרכזיים כי הוא סתם מוסיף לחץ לגבי מתי בדיוק הנקודה הנכונה להכנס.

כן, זה לא היה קשה עם השוק של היום.

מאז ש-ARK התחילה לרדת וה-FED התחיל לצאת מהמנטרה שהאינפלציה היא טרנזיטורית, קניתי אינברס על ARK מתוך הנחה שרוב החברות הקטנות והלא רווחיות שם יסבלו מעליות ריבית. לפני כמה ימים, מכרתי את הפוזיציה הזאת ברווח, והיום אני קונה (ואמשיך לקנות) עם הכסף שהרווחתי את המדדים כל פעם שהם יורדים ב3%.
רק הערה קטנה ( מבלי להמעיט בהצלחתו של OINK). את הכסף סופרים במדרגות, לכן ההשוואות צריכות בין מחיר הקניה למכירה האמיתיים, לא למספרים שמוצגים על מסך בבלומברג. השוואות על הנייר פותחות פתח לשרלטנות ומשוות מין לשאינו מינו.
אני לדוגמא קונה רק קרנות במדדים רחבים 20 שנה, מעולם לא מכרתי מניה אחת, כך שאין לי מושג מה תוחלת הרווח שלי, כשאמכור אדע. ( גם לא בוודאות, כי אני כנראה אמכור טיפין טיפין ולנייר אין זהות, כל תעודות הסל זהות, כך שבעצם אני לא יודע בכמה קניתי את תעודת הסל הספציפית.

לדעתי לא צריך להתיחס להשקעה במדדים כתורה מסיני ולפמפם את המנטרה הזאת תחת כל עץ רענן.
גם לדעתי.
העניין הוא שאני סבורה שהשקעה פסיבית במדדים רחבים מתאימה למי שרוצה למשוך ממנה בעוד הרבה שנים בצורה של קיצבה (או חוק ה-3% ודומיו). כלומר, גיבוי לפרישה מוקדמת או יציאה לפנסיה. זאת שאלה אולי לשרשור חדש: מי משקיע במה ולאיזו מטרה? אולי כך אפשר לרכז בצורה מושכלת את הכלים השונים ולהצליב בינם ובין המטרות השונות.
לא מעט חברים כאן אומרים שהם משקיעים במדד רחב לעוד הרבה שנים, אבל הפאניקה שאוחזת בהם עם כל ירידה ותיקון של המדד - גורמת לי לחשוב שאולי הם לא סימנו מטרה נכונה לכלי הזה.
בוא ניקח אותך לדוגמא
שאר התיק מורכב ממזומן ומפוזיציות קצרות שאני נכנס אליהם לפעמים - אז אם תרצי אני רק 70%~ סולידי ובשאר עוף מוזר
למה נועדו ה-70%? מה המטרה שלהם?
למה נועדו הפוזיציות הקצרות? מה המטרה שלהן ולמתי?

לדעתי לא צריך להתיחס להשקעה במדדים כתורה מסיני ולפמפם את המנטרה הזאת תחת כל עץ רענן.
אפשר וכדאי ללמוד ולפתוח את הראש לאסטרטגיות השקעה אחרות אם יש בהן עניין. אם לא, הפתרון הקל לדעתי הוא באמת לקנות את המדד.
זו איננה שאלה של עניין. זו שאלה של אפקטיביות. פתרון קל ואפקטיבי, הוא נכס ומתנה לכל אחד.
לפני כמה ימים, מכרתי את הפוזיציה הזאת ברווח, והיום אני קונה (ואמשיך לקנות) עם הכסף שהרווחתי את המדדים כל פעם שהם יורדים ב3%.
לא היה עדיף לפי מה שאתה כותב וצופה שתחזיק את הפויזציה לעוד שבועיים ותרוויח יותר?

למה נועדו ה-70%? מה המטרה שלהם?

ה-70% נועדים להשקעה במדדים מהסיבה הפשוטה שאני לא מעוניין לקנות 20-30 מניות ולנתח אותן פונדמנטלית כל רבעון - מעדיף ללכת לים במקום.
המטרה היא בגדול לנהל את הכסף שלי בנוחות. אין קשר לפרישה מוקדמת - זה לא על הפרק מבחינתי.

למה נועדו הפוזיציות הקצרות? מה המטרה שלהן ולמתי?
המטרה של ה30% היא לנסות להגן על ה70% כמה שאפשר במצבי משבר או למקסם אותם במצבי אופוריה ולהנות מהמשחק.
הטרייד אוף פה זה ש30% מהכסף נשאר לפעמים מחוץ לשוק, אבל זה בסדר מבחינתי. אני רואה במזומן פוזיציה בפני עצמה ונהנה מהגמישות שהוא מאפשר לי.

זו איננה שאלה של עניין. זו שאלה של אפקטיביות. פתרון קל ואפקטיבי, הוא נכס ומתנה לכל אחד.
מסכים איתך לגמרי! איך אמרה הסולידית? דרך אלגנטית להנות מהקפיטליזם החזירי או משהו כזה.

לא היה עדיף לפי מה שאתה כותב וצופה שתחזיק את הפויזציה לעוד שבועיים ותרוויח יותר?
כאשר הS&P שבר את 4300 בפעם השלישית מאמצע מרץ חשבתי שאנחנו קרובים למצוא תחתית ולכן סיימתי את הרומן שלי עם SARK כי רציתי עוד מזומן לקנות את השוק לאט לאט.

נערך לאחרונה ב:
המטרה בגדול היא להכות את השוק ולתזמן אותו אבל הכי חשוב - המטרה היא להנות מהמשחק.
אוקיי, אז זה משחק בשבילך. לגיטימי.
רוב האנשים שכותבים (ומניחה שגם הקוראים "האילמים") אינם נמצאים במצב של משחק. תיק ההשקעות שלהם נבנה לצרכים עתידיים.
אני מצפה שמי שהכסף הוא לא אישיו בשבילו (יעני התעשרת או נולדת למשפחה עשירה), בכל זאת כשהוא מחליט לכתוב כאן יקח בחשבון שלרובנו זה לא משחק (לחלקנו, הירידות ממש מכניסות לפאניקה) וישתדל לא לשכנע אחרים לשחק משחקים מסוכנים. הרי אינך יודע למי אתה כותב, קח בחשבון שרוב הסיכויים שלא מדובר על עשירים (והרבה כאן הם צעירים בתחילת דרכם).
כל הפוזיציות שנועדו לשעשע אותך יכולות לגרום למישהו אחר לאבד את כספו. קצת אחריות לא הזיקה אף פעם.
למען האמת, זה לא מופנה דווקא אליך, ניצלתי את ההזדמנות שכתבת בצורה ברורה מה משמעות הפוזיציות האלו בשבילך. אתה לא היחיד כמובן.

כל הפוזיציות שנועדו לשעשע אותך יכולות לגרום למישהו אחר לאבד את כספו. קצת אחריות לא הזיקה אף פעם.
למען האמת, זה לא מופנה דווקא אליך, ניצלתי את ההזדמנות שכתבת בצורה ברורה מה משמעות הפוזיציות האלו בשבילך. אתה לא היחיד כמובן.
לא מעודד אף אחד לעשות כמוני.
מסכים איתך שמשתמשים צריכים לגלות יותר אחריות.
כפי שכתבתי, אני לא מייעץ ולא ממליץ, ומעבר לכך, ייתכן מאוד שהפוזיציות שלי יפסידו בענק.

נערך לאחרונה ב:
יכול להגיד מהפרספקטיבה שלי שאני דווקא אוהב שאנשים משתפים את הצורת השקעה שלהם, זה מאפשר לי ללמוד. זה לא אומר שאני אעשה את זה. אני כנראה אמשיך להשקיע במדדים, כי אין לי את הידע ו/או רצון להתעסק בזה מעבר. במקסימום אולי בעתיד (אם יהיה לי זמן ללמוד את זה) אפזול קצת להשקעה מוכוונת דיבידנדים, ואולי קריפטו, כמו הסולידית. אבל גם אם כן זה יהיה באחוז קטן כנראה.
בכל מקרה OiNK וכל אחד אחר כאן לא מתיימר לייעץ או להמליץ מה לעשות, וכל אחד צריך להפעיל שיקול דעת מה הוא הולך להפנים וליישם בתיק השקעות שלו. לא חושב שזה אמור למנוע מאנשים לשתף ולחלוק מידע.
יעני התעשרת או נולדת למשפחה עשירה
לא הבנתי את ההסקה הישירה מהצורת מסחר שלו עם 30% מההון לבין זה שהוא עשיר. אולי הוא סתם אוהב את זה. אלא אם כן פספסתי משהו.
העניין הוא שאני סבורה שהשקעה פסיבית במדדים רחבים מתאימה למי שרוצה למשוך ממנה בעוד הרבה שנים בצורה של קיצבה (או חוק ה-3% ודומיו). כלומר, גיבוי לפרישה מוקדמת או יציאה לפנסיה.
זאת לא פעם ראשונה שאני נתקל בזה שאת רושמת את זה בפורום. אני מסכים לצד ההפוך של המשפט, שמי שרוצה למשוך בעוד הרבה שנים בצורה של קיצבה, אז השקעה פסיבית במדדים כנראה מתאימה לו. אבל אני אשמח להבין למה הטענה שהשקעה פסיבית במדדים מתאימה רק לאנשים כאלו?
אישית יכול להיות שבאמת נשאיר את הכסף לקיצבה, אבל יכול להיות שעוד כמה שנים נחליט לקנות דירה ואז נצטרך את כל/רוב ההון.
כרגע החלטנו כן לשים את כל ההון במדדים (חוץ מאיזה קרן חירום של כמה עשרות אלפים).
אני מבין את הבעיתיות שיכולה להיווצר שכאשר נרצה לקנות דירה יהיו נפילות ולא יהיה משתלם למכור את הניירות, אבל זה סיכון שאנחנו לוקחים, וננסה להתאים את עצמנו לפי זה. זאת אומרת שחלק מהשיקולים שנעשה אם לקנות דירה זה גם המחירי דיור (שיהיו סבירים), וגם שהתיק השקעות יאפשר את זה באותו רגע.
אבל אם אחזור לשאלה שלי, איזו השקעה היית מציעה למי שלא רוצה לשמור לקיצבה? וכן עלול להצטרך את כל ההון?
עבורי אני לא רואה פתרון טוב יותר. ספציפית לגבי אג״ח- רשמתי בפוסט הזה בעמוד 3 הודעה 44 למה זה פחות רלוונטי עבורי כרגע (סורי שאני לא שם לינק, אם אשים אז יקח כמה ימים שיאשרו לי את ההודעה). בנוסף נראה שכמעט כל קרן אג״חית שאני מסתכל עליה בתשואה שלילית לא קטנה בכלל, ולא מעט זמן, גם אג״חים כאלו שלמיטב הבנתי אמורים להיות יעילים יותר באינפלציה וריבית גבוהה.

אם זה כסף "גדול" שמיועד לפנסיה או לדירה (ואתה גמיש כמו שאמרת במועד הקנייה) אז הדבר הכי פשוט ואחראי זה לשים במדדים רחבים.
(בהשקעה ארוכת טווח תקבל באגח פחות ממניות)

לא ייעוץ ולא המלצה

נערך לאחרונה ב:
אבל אם אחזור לשאלה שלי, איזו השקעה היית מציעה למי שלא רוצה לשמור לקיצבה? וכן עלול להצטרך את כל ההון?
היא כמובן לא תוכל להציע לך כי היא לא יועצת פיננסית, וגם אם כן - זו לא הפלטפורמה.

מה שאוכל להגיד, שזה מאוד אינדיבידואלי ותלוי בהרבה מאוד גורמים שרובם בכלל לא קשורים להשקעה אלא לחיסכון, לצורת החיים, לתכניות לעתיד וכ״ו.
אם תצטרך את כל ההון בטווח הבינוני-קצר, אז כנראה שהשקעה בשוק ההון לא בהכרח תתאים לך. אם מדובר בטווח הארוך (7-15 שנים) אז נראה לי שהדעה הרווחת פה בפורום ברורה. לגבי אג״ח באשר הוא - אני לא חושב שהוא פחות מסוכן ממניות. מה שכן, בחלק גדול מהמקרים התשואה בו יותר נמוכה ולכן אני מתקשה להבין אנשים שקונים אותו. בכל מקרה זה לא ייעוץ ולא המלצה. מאחל לך ים של הצלחה וכל הכבוד על הרצון ללמוד!

אני כנראה אמשיך להשקיע במדדים, כי אין לי את הידע ו/או רצון להתעסק בזה מעבר
די בטוחה שלרוב המשקיעים בפוזיציות גם אין הידע, אבל יש הרבה רצון וריגוש לשחק.
אני אשמח להבין למה הטענה שהשקעה פסיבית במדדים מתאימה רק לאנשים כאלו?
היא יכולה להתאים גם לאנשים שבנקודת הזמן שהם ירצו לקנות דירה/מטוס/פרארי זה יהיה ברווח ניכר ולא בהפסד, אבל לא תדע את זה מראש.
וברצינות - באחד הפוסטים הראשונים של הבלוג, הסולידית מתארת את השלב שבו צריך לדעתה לחזק את אחוז הכסף הבטוח על חשבון התשואות האופציונליות לקראת המטרה שלשמה נחסך הכסף. הבעיה היא שאין כלים טובים כיום לכסף בטוח, אחרי כל-כך הרבה שנים של ריבית אפסית. אולי יתחילו להציע מחדש תכניות חסכון ואג"חים עם ריבית נורמלית וצמודים למדד אבל אני בספק.
אני מבין את הבעיתיות שיכולה להיווצר שכאשר נרצה לקנות דירה יהיו נפילות ולא יהיה משתלם למכור את הניירות, אבל זה סיכון שאנחנו לוקחים, וננסה להתאים את עצמנו לפי זה.
מעולה! גמישות במטרות וזמן הגשמתן זה חשוב.
פשוט יש הרבה אנשים שמשקיעים במניות בבטחון גמור שהכסף הרצוי יחכה להם בסוף המסלול וכל קריסה ותיקון עלולים להביא אותם להיפטר בשלב ההפסדי מההשקעה.

במשבר 2000-2002 לא ממש נפגעתי כי התחלתי להשקיע רק בסופו, להיפך היה לי מזל.
לגבי מחירה בזמן מפולת, זו טעות שאף אחד לא יכול להרשות לעצמו, אתה מקבע את ההפסדים. להגיד שבזמן נפילות הקורונה לא חששתי זה יהיה שקר, בעיקר כי היה מדובר במשהו חדש בלי אף תקדים אבל לשמחתי עמדתי במבחן.
כיון שאין לי שום יומרה שאני מבין את השווקים,לטעמי מדובר בהחלטות שרירותיות של מיליוני אנשים, אלגורתמים שונים ומשונים, אינטרסנטים, אנשים עם מידע פנימי, ושאר ירקות, אני לא מנסה אפילו לתזמן או לנחש את השוק . אם יש חברה "טובה להשקעה" אני שואל את עצמי מה אני יודע שמיליונים אחרים שמשקיעים בכך לילות כימים לא יודעים? התשובה תמיד היא כלום, השוק מבחינתי כבר תימחר את המידע הזה. אני מתייחס לתנודות בשוק ושל מנייה ספציפית כאל תנועה אקראית כאוטית ( יש לתאוריה הזו הרבה סימוכין) ופשוט מתעלם ממנה.
את העתיד לא ניתן לחזות אבל העבר ידוע, שוקי המניות לטווח ארוך עולים, ועולים יפה, והשקעה במדד רחב מכה כ-90% מההשקעות של משקיעים מוסדיים ומקצועיים, בחישוב שנתי, זה לא רע ואפילו מצוין, לפחות עבורי. לעניות דעתי, אין אף דוגמא נגדית, מבורסה רצינית בעולם, שבה השקעה באסטרטגיה שלי, קניה קבועה של מדדים לאורך זמן ארוך (לפחות 20 שנה) ומכירה מבוקרת של כ-4% בשנה לאורך זמן הפנסיה( 20-30 שנה) גרמה להפסדים או לאובדן ההשקעה לפני המוות. אפילו הדוגמא היפנית המפורסמת לא תקפה כי הקנייה במקרה שלי התבצעה בתקופת השפל כמו בתקופת הגאות, עשיתי את החישוב ולא מצאתי חלון זמן של הפסדים עבור תסריט שכזה, לפחות לא ברזולוציה של חודשים לפחות. אני מקבל את הבטחון בדרך שלי מהנתונים ההיסוטוריים שהם ב-99% לטובתי, העתיד עשוי לתעתע בי, אבל זה סיכון שאני לוקח במודע.
אני רק רוצה להדגיש שזו אסטרטגיה טובה עבורי, היעד שלי הוא לא להתעשר מהבורסה, אפילו לא לחיות חיי מותרות וגם לא לפרוש לפנסיה מוקדמת, אני נהנה מעבודתי בסך הכל. המטרה היא שיהיה לי מספיק כסף לצרכי כשאחליט להפסיק לעבוד, ובשאיפה להשאיר ירושה מכובדת לצאצאי.
הארכתי יתר על המידה אבל אסיים בקוריוז קטן. בזמן הנפילות של מארס 2020 אכלתי צהריים עם כמה עובדים בחברה בה עבדתי בזמנו, השיחה הייתה כמובן על שוקי המניות ומה עושים? אנשי המכירות והפיתוח העסקי ( אנשים אופטימיים עד כדי טרוף מעצם תחום עיסוקם למי שמכיר) דחקו בכולם לקנות כמה שיותר, לקחת הלוואות, לשבור חסכונות ולקנות לקנות, אני בטיפשותי חשבתי שהם מטורפים, אבל בדיעבד הם צדקו. אין לי מושג אם הם פעלו בהתאם להמלצתם ( put their money where their mouth is) אבל אם כן, הם התעשרו, ועדיין אם נסיבות דומות יקרו שנית, אני עדיין לא אפעל לפי עצתם ואדבוק באסטרטגיית ההשקעה שלי.

הבעיה היא שאין כלים טובים כיום לכסף בטוח, אחרי כל-כך הרבה שנים של ריבית אפסית. אולי יתחילו להציע מחדש תכניות חסכון ואג"חים עם ריבית נורמלית וצמודים למדד אבל אני בספק.
בדיוק.
ההחלטה להשקיע הכל במדדים הגיעה בדיוק מהמחשבה הזאת. אין אלטרנטיבות סולידיות טובות. היה לנו חלק סולידי גדול בתיק לפני כן.
אז גם אם בסוף זה יתנגש לנו עם מטרה עתידית (כנראה קניית דירה בסבירות הכי גבוהה), אנחנו לוקחים את הסיכון כי רוצים שהכסף יצבור תשואה ולא ישכב סתם בזמן בזה.

אגב, לגבי הקרן חירום, אצלנו היא יושבת בפק״מ עם ריבית אפסית. יש לזה פתרון נזיל אחר שאולי עדיף?

האם באמת כדאי להכניס כספים חדשים למניות (מדדים) גם עכשיו כשהכל סוער?​

למניות - ועוד איך שכן. למדדים - אני לא חושב. אני חושב שהמדדים זה מקום מאוד גרוע להחנות בו את הכסף גם בזמנים ״טובים.״

לגבי ה-״עכשיו, כשהכל סוער״... קשה לומר. אני הולך עם האמרה של Sell in May and go away, למי שרוצה להיכנס עכשיו לפוזיציה הגנתית. מכל מיני סיבות.
זה באמת משהו שכל אחד צריך לעשות לפי שיקול דעתו.
בתיק הממוסה שלי אני לא מתכוון למכור כלום כי אני מאמין שם בהכל. בפנסיות/קרנות, זה שאלה אחרת... כי השליטה שלי שם מוגבלת ואני לא בדיוק יודע למה כל שקל שם חשוף. אולי הגיע הזמן כן ללכת שם לאג״ח או משהו. כי המצב שאנחנו רואים עכשיו בטוח לא הולך להשתפר השנה ויש הרבה downside בדמות פתיחת חזית מצד סין.
לא מייעץ ולא ממליץ

אגב, לגבי הקרן חירום, אצלנו היא יושבת בפק״מ עם ריבית אפסית. יש לזה פתרון נזיל אחר שאולי עדיף?
אצלי היא יושבת בעו"ש, לא מצאתי תועלת בפק"מ. אבל אם אתם נוטים לבזבז את מה שיושב בעו"ש, זה בסדר גמור לשים בפק"מ.

מה הגודל של הקרן ולאיזה מטרות היא מיועדת? כיצד נקבע גודל הקרן?
מה יקרה אם הקרן תקטן ב-35%? האם היא עדיין לא תשרת את המטרות הללו?

אני מניח כאן שהגדרתם את הגודל של הקרן בצורה שרירותית, ורוצה לרמוז שאולי יש דרך אחרת להסתכל על זה.

באופן אישי כל תיק הנכסים שלי הוא גם קרן החירום שלי. מקרי חירום הם חלק ממכלול החיים שלי להבנתי.

אציין שעדיין לא נתקלתי בחיי במקרה חירום שדרש מכירה משמעותית.

לא ממליץ ולא מייעץ.

באופן אישי כל תיק הנכסים שלי הוא גם קרן החירום שלי. מקרי חירום הם חלק ממכלול החיים שלי להבנתי.

אציין שעדיין לא נתקלתי בחיי במקרה חירום שדרש מכירה משמעותית.
רציונאלית אני מסכימה איתך אבל פסיכולוגית, לפחות אצלי, זה שונה.
מבחינתי, כל סכום שאני מכניסה לתיק אמור להישאר שם לנצח. המצב שבו אני נאלצת למכור חלק מהתיק (ועשיתי זאת כמה פעמים, כולל מכירה משמעותית) הוא פחות נסבל מאשר להשאיר כסף פנוי בעו"ש.
לכן כל אחד צריך לבחור בין החלופות גם מהבחינה הנפשית.

אבל אם אתם נוטים לבזבז את מה שיושב בעו"ש
פחות מהסיבה הזאת, זה לא יגרום לנו לבזבז יותר או פחות, סתם עניין של הפרדה לוגית.
מה הגודל של הקרן
חשבנו 50 אלף, פלוס איזור ה-35 שאנחנו בד״כ משאירים בעו״ש.
הכסף בעו״ש הוא בגדול כדי לתת מרווח נשימה ולא להיות במעקב כזה הדוק אם ההוצאות החודש היו גדולות מידיי ואם יש סיכוי שנגיע למינוס.
אני יודע שבחשיבה הזאת 35 זה יותר מידיי, אבל זה נותן לי שקט, וזה לא כזה הבדל גדול.
כיצד נקבע גודל הקרן?
אני מניח כאן שהגדרתם את הגודל של הקרן בצורה שרירותית
לא בדיוק שרירותי, אבל גם לא בצורה יסודית מידיי.
יש לנו כרגע הכנסה קבועה ויציבה, שנינו עובדים בהייטק.
המחשבה הייתה לשים בצד כמה חודשי מחייה, למקרה הצורך, שלא בטוח כרגע מה הוא. מניח למקרה שפתאום אחד מאיתנו לא יעבוד, או שנרצה לעשות חופשה גדולה. יכולות להיות מספר סיבות.
אגב הצורך הזה נובע מזה שעברנו לשים את כל התיק השקעות במדדים, ואין חלק סולידי. לפני כן היה רק את ה-35 הנזילים בעו״ש.
ההוצאות החודשיות שלנו הן בערך 15-20 אלף (עם תינוק, גן, שכירות והכל), באחד מהבלוגים של הסולידית ראיתי שהיא המליצה על 6 חודשי מחייה, במקרה שלנו זה יכול להגיע ל-120 אלף. זה הרגיש הרבה מידיי, אז ~85 אלף היה נשמע סביר.
מה יקרה אם הקרן תקטן ב-35%? האם היא עדיין לא תשרת את המטרות הללו?
זה מאבד קצת מהפואנטה, הקרן/פק״מ הזה אמור לשרת אותי בצורה שלא אצטרך לחשוב 100 פעם ולהתמודד עם השלכות של משיכת הכספים במקרה הצורך. אם אשקיע את הכסף במשהו שיכול להרוויח או להפסיד (בעיקר החלק של להפסיד) בצורה משמעותית כזאת, אז תמיד זה יהיה לא כדאי למשוך. בין אם זה יהיה בהפסד אז זה קיבוע של ההפסד, ובין אם זה יהיה ברווח אז בגלל הצורת מכירה FIFO תמיד אשלם הכי הרבה מס הון (אבל החלק של הרווח ניחה, כי עדיף מאשר שהכסף ישכב בלי תשואה). יכול להיות ש״קרן חירום״ היא לא המונח הנכון למה שאני מחפש, כי בחירום פחות אכפת לך מהדברים האלו, ואתה תמיד יכול למכור מהתיק השקעות שלך גם ככה (כמו שאמרת).

אבל תוך כדי שעניתי לך אני מבין אין באמת משהו אחר לעשות עם הכסף הזה חוץ מלשים אותו בעו״ש / פק״מ נזיל. כי זה פשוט חוזר לאותה נקודה שאין כלים טובים היום להשקיע בטוח.

נערך לאחרונה ב:
אני הולך עם האמרה של Sell in May and go away

כבר הרבה שנים שאני שומע את המשפט הזה, מודה שתמיד התעצלתי לבדוק - יש איזה חרוז למתי משקיעים שוב?
כלומר, יצאת במאי, אחלה, ומה אז?

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
א האם ביטוח מנהלים באמת לא כדאי ומה האינטרס של חברות הביטוח? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 20
Y האם כדאי להשקיע בקרן ברירת מחדל ? האם באמת זולה ? צרכנות פיננסית 5
MJJF איזון תיק (rebalancing) ומס רווח הון - באמת כדאי? שוק ההון 4
A כפל תואר מכונות מתמטיקה.. האם באמת כדאי? התפתחות אישית 5
C האם החלפה בין קרן פיזית לסינטתית שווה באמת מיליון שקל? שוק ההון 10
ש השקעה במדדים, האם באמת הנכון זה להשקיע באותו מדד כל הזמן או לפתוח אפיקים חדשים? שוק ההון 15
T קרן נאמנות/סל/כספית, האם אלו באמת נחשבים PFIC? מיסים 1
משה גל האם 'וואן זירו' נותנים באמת הלוואות ב-5% ריבית? צרכנות פיננסית 9
A מה באמת קובע עליית מחיר של מנייה שוק ההון 6
V למה העלאה בריבית באמת כל כך משפיעה על קונה דירה ממוצע בישראל פוסטים מאיכות נמוכה 17
S האם הפגנות באמת מביאות לשינוי? פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 1134
O קרן הסל של אינווסקו 1183441- האם באמת מדובר בקרן עם תשואה עודפת על פני היתר? שוק ההון 22
I איך הבנקים באמת עובדים? והאם הם באמת מרוויחים מהעלאת הריבית? שוק ההון 6
A האם יש באמת עליות של 7% בממוצע במדדי המניות: שוק ההון 49
A האם באמת השוק מתמחר את המניות שבו בצורה הנכונה? שוק ההון 3
Tsachi01 מסתבר שהעולם לא באמת נגדנו אוף טופיק 35
L רכב פרטי, האם זה באמת שווה מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 73
A מזגנים עיליים לבית - האם באמת תדיראן הכי אמין? אוף טופיק 29
L באמת יש התאוששות כלכלית? לפעמים נדמה שלא פוסטים מאיכות נמוכה 8
מ האם באמת יותר ריווחי השקעה במדדים לטווח ארוך מאשר מניות דיבידנד? שוק ההון 30
י האם באמת יש 100% סיכון בשוק ההון? שוק ההון 6
א מעבר להייטק- מה באמת קורה שם התפתחות אישית 49
מ כמה מזומן באמת צריך בעובר ושב שוק ההון 14
Y האם זה באמת זמן טוב להכנס לשוק? שוק ההון 27
ג מה באמת המצב הכלכלי? כזה קשה? אוף טופיק 98
N הריבית על המינוף ב-IB באמת נמוכה או.. שוק ההון 2
א האם באמת אירועי העבר לא מנבאים את העתיד שוק ההון 16
R האם באמת אפשר להשוות את משבר הקורונה למשברים קודמים? שוק ההון 41
שניפ האם דירה באמת לא יכולה להחליף פנסיה? שוק ההון 14
unrealx האם זמן אכלוס רחוק הוא באמת כלכלי? נדל"ן 3
S יש סיבה באמת לפחד מעליית ריבית? למשקיע טווח ארוך במדדים? שוק ההון 2
L האם באמת יש תקופת המתנה/אכשרה בשדרוג ממכבי כסף לזהב? צרכנות פיננסית 11
T פרקליטו של השטן (או של מנהל הקרן) - האם ביצועי עבר הם באמת לא רלוונטיים? שוק ההון 98
Myrath האם באמת לדעתכם סטרס מוביל לנזק בריאותי ממשי ארוך טווח? אוף טופיק 49
C מה זה באמת שער מט"ח בין-בנקאי שוק ההון 10
C FLYCARD פרימיום של אלעל האם באמת משתלם? צרכנות פיננסית 19
ג חישוב עלויות - ברוקר זר (מס הכנסה+SIPC) לעומת ברוקר ישראלי - באמת משתלם ? שוק ההון 66
ס כיצד מחושבת *באמת* ההצמדה למדד לחישוב מס רווח הון שוק ההון 6
adamshalev איזה חלק מההוצאות שלנו חשוף באמת לשקל שוק ההון 40
ק שיווק שותפים(לא פירסומת לשום דבר ספציפי) זה באמת משהו שווה אוף טופיק 6
פסיוני האם באמת אי בי איי- משקיעים בחזרה את הדיבידנד ללא ניכוי במקור? שוק ההון 8
ע איך באמת עובד המס על הרווחים ? שוק ההון 2
O האם באמת השוק יקר? שוק ההון 43
T האם השכר והתנאים בהייטק באמת כאלה טובים? אוף טופיק 816
C פרישה מוקדמת - מינימליזם וחסכנות לא באמת הכרחי אם אתה משקיע חכם מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 23
Nimrod כמה תוכן אתם באמת קוראים בפורום? אוף טופיק 18
I כמה באמת עולה IRA צרכנות פיננסית 8
M כמה באמת עולה להחזיק קרן מחקה... שוק ההון 123
c881 עוד הוכחה... כשזה לא הכסף שלך, לא באמת אכפת לך לבזבז אותו אוף טופיק 8
M מבולגן זה באמת רע? שוק ההון 13

נושאים דומים

Back
למעלה