• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

דירוג אשראי צנח דרסטית - חזרת צ'ק מסיבה טכנית

יש בטענה הנחות סמויות לפיהן יהיו משכורות עתידיות וכי תהיה יתרה מספקת לכיסוי הבלת"מים מעבר להוצאות השוטפות.
לא מדוייק.
ההנחה הסמויה היא שיש איך לכסות את ההוצאות עד השלב שבו צריך לשלם את האשראי/הלוואה.
אופציה אחת זה באמת משכורת עתידית כמו שאמרת, אבל אופציה אחרת זה פשוט למשוך מהתיק.

שיהיה ברור, אני לא אומר להתנהל בלי כסף בצד בכלל. אני רק אומר שאם התיק שלך מספיק גדול לא צריך "קרן חירום" שתשב במזומן (או דמוי מזומן) אלא אפשר להתשמש בתיק עצמו כקרן חירום למקרים קיצוניים.
לא רק שזה יותר יעיל כלכלית, זה גם מגדיל בהרבה את העמידות שלך (יש הרבה יותר כסף בתיק מאשר בקרן חירום).

לא מדוייק.
ההנחה הסמויה היא שיש איך לכסות את ההוצאות עד השלב שבו צריך לשלם את האשראי/הלוואה.
אופציה אחת זה באמת משכורת עתידית כמו שאמרת, אבל אופציה אחרת זה פשוט למשוך מהתיק.
כתבתי בהמשך על האופציה למשוך מהתיק...
שיהיה ברור, אני לא אומר להתנהל בלי כסף בצד בכלל. אני רק אומר שאם התיק שלך מספיק גדול לא צריך "קרן חירום" שתשב במזומן (או דמוי מזומן) אלא אפשר להתשמש בתיק עצמו כקרן חירום למקרים קיצוניים.
לא רק שזה יותר יעיל כלכלית, זה גם מגדיל בהרבה את העמידות שלך (יש הרבה יותר כסף בתיק מאשר בקרן חירום).
כשמוכרים מהתיק ללא תכנון, יתכן חוסר יעילות של מיסוי ומחיר מימוש, וכתלות בכמות מקרי החירום והתזמון שלהם ישנם מקרים בהם היה עדיף פשוט להחזיק קצת כסף בקרן כספית. יתכן שבתוחלת השיטה שלך עדיפה, אך בתוחלת גם ביטוחים לא משתלמים.

ואם יש כאלה, למה דוקא לשמור שם 10K זה בסדר ו5K זה לא? ולחלופין למה לא 20K או 1 מליון ש"ח?
איפה הגבול?

אז אתה מחזיק 10 מליון ש"ח בעוש, ככה סתם לכל מקרה כי "אתה לא יודע מה יקרה"?
זה טיעון שהוא כבר דמגוגי לחלוטין, ביותר מהיבט אחד... למשל, אתה הרי לא תציע לאנשים שמרוויחים שכר מינימום לשים כל שקל עודף במניות?
אפשר גם לשאול למה קרן החירום צריכה להיות אפס ולא שלילית, כלומר למה לא לקחת את ההלוואה הכי גדולה שאתה יכול בריבית שבתוחלת תהיה נמוכה מזו של הצפויה במניות...

שוב - איזה הפתעות יש שדורשות ממך מזומן כאן ועכשיו בעו"ש?
לוקח פחות מיום עסקים.
לא מכיר מקום שנותן בפחות מיום עסקים (אולי פיקדונות באותו הבנק?), לרוב זה ימים בודדים.

עכשיו יום שישי, מתפוצץ לך צינור - לא מכיר אינסטלטור שמקבל כרטיס אשראי, תמיד מקבלים שטרות ולפעמים ביט/העברות בנקאיות (אבל נדיר יותר),
בספק אם מישהו יתן הלוואה/יפשיר כספים תוך כמה שעות בשבילך בשישי.
מה הייתה עושה?

ואם יש כאלה, למה דוקא לשמור שם 10K זה בסדר ו5K זה לא? ולחלופין למה לא 20K או 1 מליון ש"ח?
איפה הגבול?
אז אתה מחזיק 10 מליון ש"ח בעוש, ככה סתם לכל מקרה כי "אתה לא יודע מה יקרה"?

קשה להגדיר איפה הגבול, עם הזמן צוברים תחושה לכמה עולים בלתמים לפי האירועים שהיו לך עד היום (החלפת מצבר ברכב, קריאה לאינסטלטור, קניה של טלפון שמת בהפתעה. . .) וכמובן זה לפי היכולת שלך.

מי עובד היום עם מזומן??
המון אנשים - הרבה בעלי מקצוע (אינסטלטור, חשמלאי, טכנאי מזגנים) שמגיעים לתיקונים בבית מקבלים רק מזומן (לפעמים הם מקבלים גם ביט) אם זה לא דחוף אתה יכול להתארגן לפני אבל יש פעמים שזה דחוף (כמו הדוגמה למעלה),
נהגי מוניות גם לפעמים רק מזומן (אני מכיר gett וכדומה, אבל הזמינות שלהם היא לא 100% בכל מקום ובכל זמן).

קשה להגדיר איפה הגבול, עם הזמן צוברים תחושה לכמה עולים בלתמים לפי האירועים שהיו לך עד היום (החלפת מצבר ברכב, קריאה לאינסטלטור, קניה של טלפון שמת בהפתעה. . .) וכמובן זה לפי היכולת שלך.
טיעון מוזר קצת, זה שעד היום לא היו לי נזקי צנרת פתאומיים בסכום מסויים לא אומר שמחר זה לא יקרה, והעובדה שעד היום נהגתי בלי תאונות לא אומר שמחר אני לא אדפוק את האוטו טוטאלוס ואצטרך לשלם על גרר ומונית ספיישל מאיזה חור בקצה הארץ, הוצאה סטנדרטית בלתמית יכולה להגיע ל-5K פחות או יותר ועדיין את רוב הדברים האלה אפשר לשלם באשראי על המשכורת הבאה.
תצטרך גם לשאול את עצמך מה אתה מגדיר בלתמ, האם העובדה שהבנק גבה ממני צ'ק עתידי היא גם חלק מהבלתמ שהייתי אמור להערך אליו? מה לגבי זה שיפרצו לך לבית וירוקנו אותו? ואולי חברת התקשורת שלך תוסיף 0 או שנים בטעות לחיוב החודשי? איפה יעבור הגבול???

כתבתי בהמשך על האופציה למשוך מהתיק...
נכון.
אני פשוט טוען שזה חלק מהנחות הבסיס ולא מקרה של כשל בהנחות.
כשמוכרים מהתיק ללא תכנון, יתכן חוסר יעילות של מיסוי ומחיר מימוש, וכתלות בכמות מקרי החירום והתזמון שלהם ישנם מקרים בהם היה עדיף פשוט להחזיק קצת כסף בקרן כספית.
רצף כזה של מקרי חירום בדיוק בזמני משבר הוא נדיר ברמה לא סבירה.
יתכן שבתוחלת השיטה שלך עדיפה,
לא רק בתוחלת אלא ברוב המחולט של התרחישים הסבירים.
אך בתוחלת גם ביטוחים לא משתלמים.
זאת כבר שאלה של נזק פוטנציאלי.
ביטוחים עושים רק על דברים שאם הם באמת יקרו הם יגרמו לך לנזק רציני.
במקרה הנדון, גם במקרה קיצון הנזק הפוטנציאלי קטן. אולי זה יעלה לך יותר מלהחזיק קרן חירום (במקרה קיצון), אבל זה לא משהו שירושש אותך.
זה טיעון שהוא כבר דמגוגי לחלוטין,
נכון. הטענה שלי היא שהטיעון "זה עמידות בהפתעות שקורות בחיים" היא טענה דמגוגית לחלוטין.
במיוחד בהתייחס למקרה של פות"ש.

האדם החזיק כמה אלפי ש"ח בעו"ש למקרה חירום. היה מקרה שאי אפשר היה לצפות שהורידו לו פעמיים שכר דירה. היה לו כמעט את כל הכסף למעט 50 ש"ח.
ואנשים דמגוגים מאשימים אותו שהוא "לא עמיד בפני הפתעות".

נו באמת....

למשל, אתה הרי לא תציע לאנשים שמרוויחים שכר מינימום לשים כל שקל עודף במניות?
למה לא?
השיקול לא קשור להכנסה שלך אלא לגודל תיק ההשקעות שלך.
אפשר גם לשאול למה קרן החירום צריכה להיות אפס ולא שלילית, כלומר למה לא לקחת את ההלוואה הכי גדולה שאתה יכול בריבית שבתוחלת תהיה נמוכה מזו של הצפויה במניות...
וזה בכלל לא טיעון דמגוגי...

לא מכיר מקום שנותן בפחות מיום עסקים
אתה לא מכיר. אני עובד עם אחד כזה באופן קבוע.
אבל עזוב, גם אם זה שבוע עבודה, זה לא משנה. אפילו חודש זה מספיק טוב.
עכשיו יום שישי, מתפוצץ לך צינור - לא מכיר אינסטלטור שמקבל כרטיס אשראי, תמיד מקבלים שטרות ולפעמים ביט/העברות בנקאיות (אבל נדיר יותר),
מה הייתה עושה?
במקרה הספציפי הזה - פונה לבעל הדירה. איך לשלם לאיש המקצוע זאת בעיה שלו ולא שלי.
אבל נגיד במקרה אחר שבו אני זה שצריך לשלם, מה הבעיה ללכת לכספומט ולמשוך מזומן?
אז נכנסת למינוס לכמה ימים. שילמת כמה גרושים ריבית, מה הבעיה?
כמו שאמרתי - שניהם לא קיימים בפועל.
הלוואה אני מקבל מידית. לא צריך לאשר אותה בכלל. קוראים לזה "מסגרת אשראי בחשבון עו"ש".
וגם משיכת כספים מתיק ההשקעות שלי אני יכול לעשות תוך 5 דקות. אפילו ביום שישי.
אבל שוב, אין שום צורך למשוך מהתיק במקרה כזה. בסה"כ משלמים כמה גרושים ריבית. באמת לא מבין מה הבעיה.
אז שוב, מהנסיון שלי (ואני מניח שיש לי הרבה יותר נסיון חיים ממך) הגבול הוא בדיוק 0 ש"ח בעו"ש.
אין שום סיבה להחזיק שם יותר.

כמעט את כל הדברים שרשמת משלמים פשוט בכרטיס אשראי, ככה שבכלל אין שום בעיה.
ולמקרה הנדיר של פעם במליון שנה שצריך בעל מקצוע שמקבל רק מזומן, אז מוציאים מזומן מהכספומט ומשלמים קצת ריבית לבנק. ה10 ש"ח ריבית האלה זה לא מה שיהרוג אותך.
המון אנשים - הרבה בעלי מקצוע (אינסטלטור, חשמלאי, טכנאי מזגנים) שמגיעים לתיקונים בבית מקבלים רק מזומן (לפעמים הם מקבלים גם ביט) אם זה לא דחוף אתה יכול להתארגן לפני אבל יש פעמים שזה דחוף (כמו הדוגמה למעלה),
לא נתקלתי.
מבחינתי אלו בעיות של בעל הבית. ואני די בטוח שהוא לא משלם להם במזומן.
אבל כמו שאמרתי -
למקרה הנדיר של פעם במליון שנה שצריך בעל מקצוע שמקבל רק מזומן, אז מוציאים מזומן מהכספומט ומשלמים קצת ריבית לבנק. ה10 ש"ח ריבית האלה זה לא מה שיהרוג אותך.

ואם הם מקבלים ביט, אז בכלל אין בעיה. ביט זה כרטיס אשראי. זה יורד עם החיוב החודשי.
לא מבין למה אתה מתעקש בכוח ליצר בעיות איפה שאין.

נהגי מוניות גם לפעמים רק מזומן (אני מכיר gett וכדומה, אבל הזמינות שלהם היא לא 100% בכל מקום ובכל זמן).
אני מניח שנסעתי הרבה יותר במוניות ממך (אני לא מחזיק רכב כבר כמעט 10 שנים).
מעולם לא שילמתי למונית במזומן.
מעבר לעובדה שאני משתדל להזמין רק דרך אפליקציות (לא רק גט, יש עוד כמה) מהרבה סיבות אחרות (אמינות וכו'), גם במקרים הנדירים שלקחתי מונית שלא דרך אפליקציה כלשהי לא הייתה בעיה לשלם באשראי - לכל המוניות בארץ (וברוב העולם המערבי) יש אפשרות לסלוק אשראי במונה.

אני באמת לא זוכר מתי פעם אחרונה ראיתי כסף מזומן. שלא לדבר על להשתמש בו.

נכון.
אני פשוט טוען שזה חלק מהנחות הבסיס ולא מקרה של כשל בהנחות.
אני התייחסתי לתרחיש בו לא צריך כלל לממש תיק השקעות...
רצף כזה של מקרי חירום בדיוק בזמני משבר הוא נדיר ברמה לא סבירה.
משברים ופיטורים מעבודה הם לא בלתי תלויים...
לא רק בתוחלת אלא ברוב המחולט של התרחישים הסבירים.
זו דעתך. אני לא הולך להתווכח, כי אני לא בטוח בתשובה.
זאת כבר שאלה של נזק פוטנציאלי.
ביטוחים עושים רק על דברים שאם הם באמת יקרו הם יגרמו לך לנזק רציני.
במקרה הנדון, גם במקרה קיצון הנזק הפוטנציאלי קטן. אולי זה יעלה לך יותר מלהחזיק קרן חירום (במקרה קיצון), אבל זה לא משהו שירושש אותך.
אם תיק ההשקעות שלך מספיק גדול, אתה צודק (אבל אז גם הפסד הפרשי התשואה על קרן התשואה לא משמעותי עבורך).
אם תיק ההשקעות שלך קטן ואתה צריך לממש בדיוק אחרי שירד בעשרות אחוזים, חיסכון של שנים יכול לרדת לטמיון בקיבוע ההפסד. אפשר כמובן לטעון שהשקעת שלא בהתאם לסיבולת הסיכון שלך, אבל קרן חירום שקולה לחלק סולידי בתיק השקעות (לדעתי).
נכון. הטענה שלי היא שהטיעון "זה עמידות בהפתעות שקורות בחיים" היא טענה דמגוגית לחלוטין.
במיוחד בהתייחס למקרה של פות"ש.

האדם החזיק כמה אלפי ש"ח בעו"ש למקרה חירום. היה מקרה שאי אפשר היה לצפות שהורידו לו פעמיים שכר דירה. היה לו כמעט את כל הכסף למעט 50 ש"ח.
ואנשים דמגוגים מאשימים אותו שהוא "לא עמיד בפני הפתעות".

נו באמת....
תגובתי הייתה לטענתך המרומזת לפיה על קרן החירום להיות אפס כי לא ניתן לקבוע היכן עובר הגבול.
למה לא?
השיקול לא קשור להכנסה שלך אלא לגודל תיק ההשקעות שלך.
בנקודת זמן בה תיק ההשקעות הוא בגובה אפס. ההמלצה להשקעה במניות תהיה זהה למי שמרוויח שכר מינימום ולמי שמרוויח שכר הייטק?
וזה בכלל לא טיעון דמגוגי...
שנובע ישירות מהטיעון שלך...
אתה לא מכיר. אני עובד עם אחד כזה באופן קבוע.
אבל עזוב, גם אם זה שבוע עבודה, זה לא משנה. אפילו חודש זה מספיק טוב.

במקרה הספציפי הזה - פונה לבעל הדירה. איך לשלם לאיש המקצוע זאת בעיה שלו ולא שלי.

כמו שאמרתי - שניהם לא קיימים בפועל.
הלוואה אני מקבל מידית. לא צריך לאשר אותה בכלל. קוראים לזה "מסגרת אשראי בחשבון עו"ש".
וגם משיכת כספים מתיק ההשקעות שלי אני יכול לעשות תוך 5 דקות. אפילו ביום שישי.
אבל שוב, אין שום צורך למשוך מהתיק במקרה כזה. בסה"כ משלמים כמה גרושים ריבית. באמת לא מבין מה הבעיה.

אז שוב, מהנסיון שלי (ואני מניח שיש לי הרבה יותר נסיון חיים ממך) הגבול הוא בדיוק 0 ש"ח בעו"ש.
אין שום סיבה להחזיק שם יותר.

כמעט את כל הדברים שרשמת משלמים פשוט בכרטיס אשראי, ככה שבכלל אין שום בעיה.
ולמקרה הנדיר של פעם במליון שנה שצריך בעל מקצוע שמקבל רק מזומן, אז מוציאים מזומן מהכספומט ומשלמים קצת ריבית לבנק. ה10 ש"ח ריבית האלה זה לא מה שיהרוג אותך.

לא נתקלתי.
מבחינתי אלו בעיות של בעל הבית. ואני די בטוח שהוא לא משלם להם במזומן.
אבל כמו שאמרתי -
למקרה הנדיר של פעם במליון שנה שצריך בעל מקצוע שמקבל רק מזומן, אז מוציאים מזומן מהכספומט ומשלמים קצת ריבית לבנק. ה10 ש"ח ריבית האלה זה לא מה שיהרוג אותך.

ואם הם מקבלים ביט, אז בכלל אין בעיה. ביט זה כרטיס אשראי. זה יורד עם החיוב החודשי.
לא מבין למה אתה מתעקש בכוח ליצר בעיות איפה שאין.

אני מניח שנסעתי הרבה יותר במוניות ממך (אני לא מחזיק רכב כבר כמעט 10 שנים).
מעולם לא שילמתי למונית במזומן.
מעבר לעובדה שאני משתדל להזמין רק דרך אפליקציות (לא רק גט, יש עוד כמה) מהרבה סיבות אחרות (אמינות וכו'), גם במקרים הנדירים שלקחתי מונית שלא דרך אפליקציה כלשהי לא הייתה בעיה לשלם באשראי - לכל המוניות בארץ (וברוב העולם המערבי) יש אפשרות לסלוק אשראי במונה.

אני באמת לא זוכר מתי פעם אחרונה ראיתי כסף מזומן. שלא לדבר על להשתמש בו.
נראה לי שהטענה הייתה שאם אין מסגרת אשראי בחשבון הבנק, אז צריך להחזיק כסף בעו"ש למקרי חירום. עם זה אני מסכים, אלא אם אתה רוצה להסתכן בהורדת דירוג אשראי...
משיכה מתיק השקעות נסלקת ביום העסקים הבא (אם הוא בבנק), כך שללא מסגרת, תהיה במינוס שיפגע בדירוג.

אני התייחסתי לתרחיש בו לא צריך כלל לממש תיק השקעות...
שוב, חלק מהנחות הבסיס הן שלמשש מהתיק זאת אופציה ריאלית.
והנקודה החשובה להבין היא שזה לא נורא לממש לפעמים. גם אם משלמים קצת מס וגם אם מושכים בדיוק בתחתית של השפל, עדיין זה יוצא יותר משתלם (כלכלית) מלהחזיק כסף בצד שלא עובד ולא עושה כלום.
משברים ופיטורים מעבודה הם לא בלתי תלויים...
נכון.
מי אמר שהם בלתי תלויים?
שוב אתה חוזר על ההנחות שלך שאני מסביר לך שהן לא נכונות.
זו דעתך. אני לא הולך להתווכח, כי אני לא בטוח בתשובה.
אני בטוח, כי חישבתי.
זה לא עניין של דעה.
אם תיק ההשקעות שלך מספיק גדול, אתה צודק
אבל אני מדבר רק על מצב שהוא מספיק גדול.
אם התיק שלך קטן אז בהחלט כדאי להחזיק קרן חירום למקרי קיצון.
עכשיו השאלה מה זה "מספיק גדול". מבחינתי משהו כמו פי 4 מקרן החירום שהיית מחזיק. אם יש לך יותר מזה - שים הכל בתיק. אם יש לך פחות אז תחזיק קרן חירום.
אבל אז גם הפסד הפרשי התשואה על קרן התשואה לא משמעותי עבורך
לא מסכים.
לאבד רבע מהתשואה זה די משמעותי.
אם תיק ההשקעות שלך קטן ואתה צריך לממש בדיוק אחרי שירד בעשרות אחוזים, חיסכון של שנים יכול לרדת לטמיון בקיבוע ההפסד
אמרתי כבר שאם הוא קטן צריך קרן חירום.
אבל בוא נגיד שהתיק גדול, אבל לא מאוד גדול. במקרה כזה אפילו אם תממש חלק גדול ממנו אחרי ירידה אז נכון שאיבדת כסף. אבל לטווח ארוך אתה עדיין מרוויח מזה שהשקעת את הכסף.
כמה פעמים יקרה לך מקרה כזה שאתה צריך למשוך כסף מהתיק בדיוק כשהוא נפל? פעם ב20 שנה נגיד?
ומה התשואה ב20 שנה על הסכום שהיית שם בקרן חירום? בערך להכפיל את הכסף פי 4!
אז גם אם הפסדת חצי מהכסף (נניח ירידה של 50%), אתה עדיין ברווח לטווח הארוך כי האפסייד שלך הוא פי 4!.
אפשר כמובן לטעון שהשקעת שלא בהתאם לסיבולת הסיכון שלך, אבל קרן חירום שקולה לחלק סולידי בתיק השקעות (לדעתי).
זה דיון אחר שאני בכוונה לא נכנס אליו.
תגובתי הייתה לטענתך המרומזת לפיה על קרן החירום להיות אפס כי לא ניתן לקבוע היכן עובר הגבול.
מעולם לא אמרתי שהיא צריכה להיות 0 כי לא ניתן לקבוע את הגבול.
במקרה של פות"ש גם הייתה לו קרן חירום הרבה יותר גדולה, הוא פשוט לא החזיק אותה בעו"ש.
אני טוען שהסכום בעו"ש יכול בהחלט להיות 0 (בין אם יש לך קרן חירום או לא) והטענה שהעלו פה אל מול פות"ש הן פשוט מגוחות ("למה לא החזקת בעו"ש בדיוק את הסכום שלא יכלת לצפות מראש שיורידו לך? זאת אשמתך!")
בנקודת זמן בה תיק ההשקעות הוא בגובה אפס. ההמלצה להשקעה במניות תהיה זהה למי שמרוויח שכר מינימום ולמי שמרוויח שכר הייטק?
כן!
אין שום קשר להכנסה. זה עניין של גודל התיק ושל הוצאות.
גם אם אתה מרוויח שכר הייטק, תתחיל מלבנות חיסכון כלשהו (קרן חירום בסיסית) לפני שאתה מתחיל להכנס למניות.
מצד שני, אם אתה מרוויח שכר מינימום, אבל גר עם ההורים, אין לך שום הוצאות "חובה" ולא יקרה לך כלום אם תאבד את מקור ההכנסה שלך וכל הנכסים שלך אז אין שום בעיה להתחיל להשקיע במניות כבר מהשקל הראשון שלך.
נראה לי שהטענה הייתה שאם אין מסגרת אשראי בחשבון הבנק, אז צריך להחזיק כסף בעו"ש למקרי חירום. עם זה אני מסכים, אלא אם אתה רוצה להסתכן בהורדת דירוג אשראי...
אוקי. זה משהו אחר.
אבל גם אז, השאלה היא כמה. הטענות שטענו כנגד פות"ש פשוט מגוחות.
אגב, גם אם אין מסגרת בחשבון, אפשר ב2 קליקים באתר לקבל הלוואה של כמה עשרות אלפים. לוקח בדיוק 2 דקות והכסף זמין מיידית.
משיכה מתיק השקעות נסלקת ביום העסקים הבא (אם הוא בבנק), כך שללא מסגרת, תהיה במינוס שיפגע בדירוג.
תלוי איפה התיק שלך.
אם אני מושך כסף מתיק ההשקעות שלי הוא מגיע תוך שעות בודדות לחשבון העו"ש שלי.
ובכל מקרה, אפשר לקחת הלואת גישור בקלות.

בשביל דירוג אשראי מיטבי כדאי מאד להחזיק מסגרת בחשבון ולא לנצל אותה.

1. גם אם מושכים מזומן יש 2-3 ימי עסקים עד שהעסקה יורדת מהחשבון
2. גם אם זה קיצוני מעט לחיות על 0 שקל בעו"ש , אנחנו בדרך כלל חיים על כמה מאות, וזה בסדר לגמרי.
3. לגבי קרן חירום - אפשר בבקשה להניח שאנחנו לא חיים על אי בודד? לא יודעת מה איתכם , אבל במקרי קיצון יש לי הרבה סביבה שיכולה להלוות כסף שצריך.
לא שיצא לי הרבה מידי לנצל.

שוב, חלק מהנחות הבסיס הן שלמשש מהתיק זאת אופציה ריאלית.
והנקודה החשובה להבין היא שזה לא נורא לממש לפעמים. גם אם משלמים קצת מס וגם אם מושכים בדיוק בתחתית של השפל, עדיין זה יוצא יותר משתלם (כלכלית) מלהחזיק כסף בצד שלא עובד ולא עושה כלום.
נכנסתי לדיון כשהסברתי מדוע ברוב המקרים כלל לא צריך לממש את תיק ההשקעות. זה מחזק את העמדה שלך, ואני באמת לא מבין למה ועל מה אתה ממשיך להתווכח איתי בנקודה הזו.
נכון.
מי אמר שהם בלתי תלויים?
שוב אתה חוזר על ההנחות שלך שאני מסביר לך שהן לא נכונות.
התרחיש לפיו תיאלץ לממש במשבר/ים הוא לא בהכרח בלתי סביר בעליל.
אני בטוח, כי חישבתי.
זה לא עניין של דעה.
בשביל לחשב צריך לעשות הנחות. ההנחות שאתה בוחר לעשות, הן לא אמת אוניברסלית.
אבל אני מדבר רק על מצב שהוא מספיק גדול.
אם התיק שלך קטן אז בהחלט כדאי להחזיק קרן חירום למקרי קיצון.
עכשיו השאלה מה זה "מספיק גדול". מבחינתי משהו כמו פי 4 מקרן החירום שהיית מחזיק. אם יש לך יותר מזה - שים הכל בתיק. אם יש לך פחות אז תחזיק קרן חירום.
פי 4 מקרן חירום זו נקודה בודדת על ציר הזמן...
לא מסכים.
לאבד רבע מהתשואה זה די משמעותי.
אתה מניח שקרן חירום לא יכולה להיות מושקעת בקרן כספית ואז מפסידים רק את הפרש התשואה + כאמור, רוב הזמן התיק יהיה גדול יותר אז ההפסד הוא הרבה יותר קטן.
אמרתי כבר שאם הוא קטן צריך קרן חירום.
אבל בוא נגיד שהתיק גדול, אבל לא מאוד גדול. במקרה כזה אפילו אם תממש חלק גדול ממנו אחרי ירידה אז נכון שאיבדת כסף. אבל לטווח ארוך אתה עדיין מרוויח מזה שהשקעת את הכסף.
כמה פעמים יקרה לך מקרה כזה שאתה צריך למשוך כסף מהתיק בדיוק כשהוא נפל? פעם ב20 שנה נגיד?
ומה התשואה ב20 שנה על הסכום שהיית שם בקרן חירום? בערך להכפיל את הכסף פי 4!
אז גם אם הפסדת חצי מהכסף (נניח ירידה של 50%), אתה עדיין ברווח לטווח הארוך כי האפסייד שלך הוא פי 4!.
תיתכן ירידה של 50% אחרי שנה ותצטרך למשוך לפני שהכפלת את הסכום פי 4. הנזק מוגבל לסכום שאתה שם בקרן החירום, נכון שזה לא ירושש אותך, אך זה עדיין חלק לא זניח מההון.
מעולם לא אמרתי שהיא צריכה להיות 0 כי לא ניתן לקבוע את הגבול.
במקרה של פות"ש גם הייתה לו קרן חירום הרבה יותר גדולה, הוא פשוט לא החזיק אותה בעו"ש.
אני טוען שהסכום בעו"ש יכול בהחלט להיות 0 (בין אם יש לך קרן חירום או לא) והטענה שהעלו פה אל מול פות"ש הן פשוט מגוחות ("למה לא החזקת בעו"ש בדיוק את הסכום שלא יכלת לצפות מראש שיורידו לך? זאת אשמתך!")
בשום שלב לא הגנתי על הטענות שהעלו נגד פותה"ש. הוא אבל אמר שאין לו מסגרת אשראי, ובמקרה כזה כן הוא נדרש להחזיק כסף לבלת"מים וטעויות של הבנק. הטיעון שהבנק יכול לטעות גם במיליונים הוא דמגוגי לצורך נקודה זו.
כן!
אין שום קשר להכנסה. זה עניין של גודל התיק ושל הוצאות.
גם אם אתה מרוויח שכר הייטק, תתחיל מלבנות חיסכון כלשהו (קרן חירום בסיסית) לפני שאתה מתחיל להכנס למניות.
למה? עד כמה שבועות לפני חיית כסטודנט עם/בלי קרן חירום בסיסית. למה פתאום שתצטרך להגדיל אותה?
אני מסכים שיש עניין של הוצאות, אך ההוצאות לרוב קורלטיביות עם ההכנסה.
מצד שני, אם אתה מרוויח שכר מינימום, אבל גר עם ההורים, אין לך שום הוצאות "חובה" ולא יקרה לך כלום אם תאבד את מקור ההכנסה שלך וכל הנכסים שלך אז אין שום בעיה להתחיל להשקיע במניות כבר מהשקל הראשון שלך.
למה ללכת לדוגמאות שאינן מייצגות את הנטען? הרי ברור שכוונתי הייתה לאנשים בוגרים שאינם גרים עם ההורים, ויש להם קושי תזרימי...
אוקי. זה משהו אחר.
אבל גם אז, השאלה היא כמה. הטענות שטענו כנגד פות"ש פשוט מגוחות.
אגב, גם אם אין מסגרת בחשבון, אפשר ב2 קליקים באתר לקבל הלוואה של כמה עשרות אלפים. לוקח בדיוק 2 דקות והכסף זמין מיידית.
לדעתי זה מאוד טיפשי להחזיק אפס בעו"ש ולקחת הלוואה בקליק (עמלות? פירעון מוקדם?) כשצריכים מזומן, וזה גם לא חוסך טעויות מטופשות של הבנק.
תלוי איפה התיק שלך.
אם אני מושך כסף מתיק ההשקעות שלי הוא מגיע תוך שעות בודדות לחשבון העו"ש שלי.
מאיפה? סליקה של ני"ע לא לוקחת לפחות יום עסקים?

בשום שלב לא הגנתי על הטענות שהעלו נגד פותה"ש. הוא אבל אמר שאין לו מסגרת אשראי, ובמקרה כזה כן הוא נדרש להחזיק כסף לבלת"מים וטעויות של הבנק. הטיעון שהבנק יכול לטעות גם במיליונים הוא דמגוגי לצורך נקודה זו.
הטיעון של מליונים בסך הכל מבהיר שלטעויות של הבנק אין גבול כמו ההוא שנתן צ'ק של 1600 ש"ח והפקיד הקליד 16000 ש"ח, לטעות כזו גם מי שיחזיק 10K בחשבון אין פתרון, אז כמה כן? איזו טעות נלקחת בחשבון ואיזו לא??

הטיעון של מליונים בסך הכל מבהיר שלטעויות של הבנק אין גבול כמו ההוא שנתן צ'ק של 1600 ש"ח והפקיד הקליד 16000 ש"ח, לטעות כזו גם מי שיחזיק 10K בחשבון אין פתרון, אז כמה כן? איזו טעות נלקחת בחשבון ואיזו לא??
אין גבול, אבל יש הסתברויות. צ'ק שמופקד חודש לפני הזמן או חופשה בחו"ל שהתייקרה יותר מהצפוי ושגית בחישוב החיובים סבירים הרבה יותר מחיוב שגוי של עשרות אלפי שקלים או של מיליונים...
כמובן יש גם את עניין העלות. להחזיק אלפים בודדים בעו"ש זה הרבה יותר זול מלהחזיק מיליונים...

אין גבול, אבל יש הסתברויות. צ'ק שמופקד חודש לפני הזמן או חופשה בחו"ל שהתייקרה יותר מהצפוי ושגית בחישוב החיובים סבירים הרבה יותר מחיוב שגוי של עשרות אלפי שקלים או של מיליונים...
כמובן יש גם את עניין העלות. להחזיק אלפים בודדים בעו"ש זה הרבה יותר זול מלהחזיק מיליונים...
ועדיין טווח הסבירות הוא סובייקטיבי, אם לי זה 5K לאחרים יהיה 10 או 15

אני הבנתי שההנחה פה שלא ניתן להיכנס למינוס

ועדיין טווח הסבירות הוא סובייקטיבי, אם לי זה 5K לאחרים יהיה 10 או 15
הוא סובייקטיבי במובן שאנשים שונים מודעים בצורה שונה להוצאות הצפויות ביחס לגובה המשכורת, אז מן הסתם כרית הביטחון שונה.
סכומי הצ'קים שאנשים מחלקים היא גם שונה.
מכאן אבל לטעון שקרן חירום של 10K סבירה באותה מידה כמו זו מיליונים?

מכאן אבל לטעון שקרן חירום של 10K סבירה באותה מידה כמו זו מיליונים?
כי הטעויות שנותני שירות שלך עושים לא תלויים בגובה המשכורת שלך או בצ'קים שאתה מחלק.

התרחיש לפיו תיאלץ לממש במשבר/ים הוא לא בהכרח בלתי סביר בעליל.
תודה שאתה חוזר שוב ושוב בדיוק על מה שאני אומר.
אני רק לא מבין מה המטרה של זה.
פי 4 מקרן חירום זו נקודה בודדת על ציר הזמן...
נכון. אח"כ זה רק גדל...
אתה מניח שקרן חירום לא יכולה להיות מושקעת בקרן כספית ואז מפסידים רק את הפרש התשואה
אתה מניח שבקרן כספית יש תשואה ריאלית :)
בכל מקרה, אני מניח שהפרש התשואה שווה ערך לבערך הכפלה כל עשור.
תיתכן ירידה של 50% אחרי שנה ותצטרך למשוך לפני שהכפלת את הסכום פי 4.
נכון.
אבל אח"כ יש לך עוד 20 שנה שבו הסכום עולה פי 4. כלומר בסה"כ סיימת בעוד 20 שנה עם מצב שיש לך פי 2 יותר כסף ממה שהיה לך אם הכסף היה מושקע בקרן כספית.
הנזק מוגבל לסכום שאתה שם בקרן החירום, נכון שזה לא ירושש אותך, אך זה עדיין חלק לא זניח מההון.
גם פוטנציאל הרווח עליו הוא חלק לא זניח מההון.
הכל שאלה של עלות-תועלת.
תסתכל למשל על ביטוח רכב. נניח שיש לך רכב שעולה 20 אש"ח וביטוח מקיף שעולה כמה אלפי ש"ח בשנה - אתה לא תעשה לו ביטוח מקיף, למרות שבמקרה של גניבה לא רק שתפסיד "חלק לא זניח מעלות הרכב" אלא תפסיד כנראה את כל עלות הרכב.
ועדיין לא תעשה את הביטוח הזה.
בשום שלב לא הגנתי על הטענות שהעלו נגד פותה"ש
זה בדיוק מה שעשית בנקודה הזאת!
תסתכל טוב טוב איזה חלק של התגובה שלי ציטטת פה ועל מה היא ענתה.
הוא אבל אמר שאין לו מסגרת אשראי, ובמקרה כזה כן הוא נדרש להחזיק כסף לבלת"מים וטעויות של הבנק.
הוא החזיק שם 5 אש"ח. זה אמור להספיק לכל תרחיש סביר.
יש גבול להנחות שלך על טעויות הבנק. הרי הבנק גם יכול "בטעות" להעביר מהחשבון שלך מליון ש"ח. לפי הגישה הזאת, גם אם יש לך מסגרת עו"ש זה לא מספיק.
למה? עד כמה שבועות לפני חיית כסטודנט עם/בלי קרן חירום בסיסית. למה פתאום שתצטרך להגדיל אותה?
מי אמר שצריך להגדיל אותה??
קרן החירום תלויה בהוצאות שלך (לייתר דיוק בהוצאות החובה שלך). היא לא תלויה בהכנסה שלך.
ומכאן, החלק מההכנסה שלך שהולך למניות (כלומר לתיק ההשקעות) לא תלוי בהכנסה שלך אלא בהוצאות שלך ובקיומה/אי קיומה של קרן חירום (או גודל תיק קיים).
אני מסכים שיש עניין של הוצאות, אך ההוצאות לרוב קורלטיביות עם ההכנסה.
לא בהכרח.
אבל בכל מקרה, ההוצאות צריכות להיות קורלטיביות לקרן החירום (או לחלק הוירטואלי של קרן החירום מתוך התיק שלך).

בכל מקרה, ההכנסה שלך לבדה היא לא מה שמשפיע על השאלה אם אתה צריך להשקיע במניות או לא.
למה ללכת לדוגמאות שאינן מייצגות את הנטען? הרי ברור שכוונתי הייתה לאנשים בוגרים שאינם גרים עם ההורים, ויש להם קושי תזרימי...
ברור למי?
אתה הרי ממציא כל הזמן תרחישים שאני לא יודע מאיפה הבאת אותם (למשל בפסקה הקודמת עם הסטודנט).
אז כדי שלא תשאל אותי שאלות מוזרות אני מסביר את כל התרחישים.
בסופו של דבר, מה שקובע את גודל קרן החירום שלך זה מה ההוצאות שלך ולא ההכנסה שלך.
לדעתי זה מאוד טיפשי להחזיק אפס בעו"ש ולקחת הלוואה בקליק (עמלות? פירעון מוקדם?) כשצריכים מזומן
לדעתי זה מאוד טיפשי להחזיק מזומן בעו"ש במקום לתת לו לעבוד.
העמלות זניחות יחסית להפסד התשואה. מעבר לזה שהמקרים שבהם באמת צריך מזומן הם נדירים מאוד.
וזה גם לא חוסך טעויות מטופשות של הבנק.
לא הבנתי מה הקשר.
גם זה שיש לך כסף בעו"ש לא חוסך טעויות מטופשות של הבנק.
IB למשל.
סליקה של ני"ע לא לוקחת לפחות יום עסקים?
נו בסדר, אז תשלם יום אחד ריבית. מה קרה?
באמת, אני לא מבין את ההגיון פה - להפסיד מאות אלפי ש"ח במצטבר רק כדי לחסוך 2 ש"ח ריבית פעם באף פעם?

אני לא הייתי מתרגשת מזה יותר מדי. אם ההתנהלות הכללית שלך תקינה הדירוג שלך יחזור לעצמו בעוד מספר חודשים.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
R תיקון דירוג אשראי נמוך אוף טופיק 0
A דירוג אשראי לצעיר בן 24 אוף טופיק 4
M שיפור דירוג אשראי טוב - האם שווה (להשקעה) צרכנות פיננסית 5
R מרגע זה אתם טובים עם כסף- דירוג אשראי דיוני עומק על פוסטים מהבלוג 10
R דירוג אשראי שלילי צרכנות פיננסית 10
A דירוג אשראי שוק ההון 1
ח מה המשמעות של הורדת דירוג אשראי לישראל אוף טופיק 46
ל האם פעילות אשראי משפיעה על דירוג אשראי? אוף טופיק 3
ImCarryGG הלוואות מבנקים לפי דירוג אשראי צרכנות פיננסית 18
S דירוג אשראי אישי צרכנות פיננסית 26
P השלכות דירוג אשראי בישראל צרכנות פיננסית 4
איליה דירוג אשראי לאזרחי ישראל -סוף סוף זה קורה צרכנות פיננסית 197
T מאגר דירוג אשראי לכולם אוף טופיק 13
י הורדת דירוג וקופת גמל שוק ההון 1
ה מודיס צפויה להוריד את דירוג האשראי של ישראל פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 168
D דירוג בנקים לפי סיכון צרכנות פיננסית 2
amit הורדת דירוג האשראי של ארה"ב פוסטים מאיכות נמוכה 20
ש השפעת מעבר בנק על דירוג האשראי צרכנות פיננסית 0
הק995 ההונאה הגדולה של דירוג ESG שוק ההון 0
צ איך להעלות דירוג משתמש הסולידית? פוסטים מאיכות נמוכה 16
B איך מעלים את דירוג האשראי האישי? צרכנות פיננסית 27
D דירוג אג"ח - דירוג ישראלי לעומת דירוג גלובלי שוק ההון 0
דוג לקיחת הלוואת כדי להעלות את דירוג האשראי שוק ההון 47
unrealx חושב לשים את כל החלק אג"חי בתיק בקונצרני ארה"ב דירוג השקעה, תעצרו אותי שוק ההון 7
unrealx סיכונים בקונצרני ארה"ב, דירוג השקעה שוק ההון 0
מ דירוג אנרגטי - איך הוא משפיע על צריכת החשמל? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 4
B כרטיס אשראי של IBK צרכנות פיננסית 1
L כרטיס אשראי קורפורייט של ישראכרט - עמלת מט"ח 0 צרכנות פיננסית 9
ה כרטיס אשראי - עלות מט׳׳ח קרובה ל 0 פוסטים מאיכות נמוכה 9
א אינטראקטיב ברוקרס - שאלות ניוד, מיסוי וכרטיס אשראי שוק ההון 1
ש כרטיס אשראי חוץ בנקאי עם הטבות צרכנות פיננסית 4
H שיעור ריבית שנתית על יתרת חוב בכרטיס אשראי צרכנות פיננסית 1
A סדר בכרטיסי אשראי צרכנות פיננסית 12
ד אשראי לחיובים בחו״ל צרכנות פיננסית 1
H סרטון בטיקטוק על גביית חוב ודיון אודות אשראי ונזילות פוסטים מאיכות נמוכה 2
מ תסכול מכרטיס אשראי אמריקאי ראשון צרכנות פיננסית 1
T כרטיס אשראי בינלאומי - לא דרך חברות הסליקה הישראליות? צרכנות פיננסית 4
ע נווד דיגיטלי - אשראי ללא עמלות מטח צרכנות פיננסית 3
N האם אפשר לשלם יתרת אשראי לפני סוף החודש? צרכנות פיננסית 10
N כרטיס אשראי צרכנות פיננסית 1
A השפעות של חריגה מהמסגרת אשראי פוסטים מאיכות נמוכה 20
לאץ' תרומה ללא כרטיס אשראי אוף טופיק 1
א האם ניתן להוציא כרטיס אשראי חוץ בנקאי כשאין ברשותי כרטיס בנקאי? צרכנות פיננסית 3
B בנק + כרטיס אשראי עם פורטל ופירוט באנגלית צרכנות פיננסית 1
S חשבון בנק + שני כרטיסי אשראי ללא עמלות? צרכנות פיננסית 1
F תשלום מקדמות מס הכנסה עם כרטיס אשראי אמריקאי מיסים 13
WRLD כרטיס אשראי ראשון צרכנות פיננסית 22
A שימוש ב-3 כרטיסי אשראי בשביל להשיג הלוואה בריבית 0% שוק ההון 168
A כרטיס אשראי flycard מסוים צרכנות פיננסית 1
TheOneTech כרטיס אשראי לא יקר לעסקאות מתמשכות מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 1

נושאים דומים

Back
למעלה