• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

אילו יציאות צרכניסטיות הכי מטריפות אתכם?

היום בעבודה מישהי התעקשה שיגנבו לי את הפנסיה, את קרן ההשתלמות ואת חשבון הבנק לפני שאני אגיע לגיל פרישה.
המסקנה שלה: חייבים להשקיע בנדל"ן!

מתנצל אבל הייתי חייב לפרוק את התסכול מחוסר הידע (וההתעקשות לא ללמוד) שלה.

פאק, אם הייתי במינוס לא הייתי יישן בלילות.
אני הייתי במינוס עד לפני כמה שנים טובות... של כמה עשרות אלפי שקלים, תוך כדי שאני סטודנט עני, ללא שום גב כלכלי, ללא שום חסכונות ועם משכורת סף מינימום.
אמנם עולם המושגים והתובנות שלי ממש לא היה כמו של האנשים המרואיינים בכתבה, אבל כנראה שלא הייתי יותר מדי רחוק מעולם ההבנה שלהם לגבי אותו מחסור כרוני בכסף...
ישנתי טוב מאוד בלילות (כמובן חוץ מהלילות שבהם עבדתי כדי לכלכל את המינוס והצריכה המוגזמת שלי באותה התקופה ביחס ליכולותיי, מה שהיה בערך 3-4 לילות בשבוע לפחות).
בכלל לא הייתי מודאג. בכלל לא דאגתי. פשוט חייתי "מהיד לפה" וזה מה שזה.
כנראה (=לא כנראה) שסמכתי על העתיד שלי, כי אני הרי סטודנט וזה לבטח ישתלם בעתיד ו"יהיה בסדר"... ולכן אני זוכר את עצמי תמיד מאוד חרד ומודאג לא מהמינוס, אלא מהאפשרות שהדבר הכי יקר ושבו השקעתי את כל כולי יפגע או יחדול מלתפקד בצורה שבו אני רגיל לה - המוח שלי.
אני לא יודע להסביר איך לא דאגתי מהכסף...
כשאדם, שהוא קודם כל צרכן, כלומר קודם כל ארנק עם רגליים ופתח לנשימת אוויר, מתרגל לחיות עם מינוס בבנק, הוא פשוט מדחיק/מתעלם מזה.
אני חושב שזה קשור לשלל מנגנוני הגנה פסיכולוגיים שהעיקריים בהם הם הכחשה (של גודל הבור) והדחקה (של חומרת המצב).
ואני יכול לומר לך, למרות שזה לא תחום הידע והמחקר שלי (רחוק מכך האמת), שהמוח הוא מכונה כל כך אדירה, כל כך מעוותת, כל כך מחווטת מוזר אצל כל אחד מאיתנו, וכל כך עקומה וכאוטית, שכל משאלתה הוא להמשיך את קיומה העצמי כך שהכל מתקבל על הדעת (פרט לאנומליה של אי-קיום עצמי מכוח המחשבה - התאבדות).
כל זה נכתב כדי להסביר לך שאם היית במינוס (לא במצבך התודעתי העכשווי, אלא במצב תודעה אלטרנטיבי צרכני מורגל למחסור כרוני בכסף) - כנראה היית ועוד איך מוצא דרך לישון היטב בלילות.
גם במצבך העכשווי, במידה והדבר איכשהוא היה נכפה עליך - היית מצליח לישון בלילות.

משער שלכל אחד סביבו יש הרבה אנשים כאלו, המשותף לכולם?
חוסר לימוד בסיסי בכלכלת בית. חושב שהגיע צוק העיתים, לא מבין למה אין חובת שעה אחת בשבוע כלכלת בית.
מלמדים אותנו דברים [מדבר גם על ההורים שלי] מטופשים כמו רובוטים אבל כלים הכרחיים כמו
חישוב אחוזים פרקטיים/ריביות/ניהול משק בית - גורנישט.
אמן שזה יקרה בקרוב
היום בחלק גדול מהתיכונים יש אפשרות ללמוד כלכלה / מנהל עסקים כמקצוע מוגבר.
אבל התלמידים החזקים הולכים על מקצועות מחשב/כימיה/ מביולוגיה/רובוטיקה והתלמידים החלשים מחפשים איפה הכי קל לעשות שכונה והולכים לגאוגרפיה.
חוץ מזה,איזה ילד בן 15 יתעניין מלשמוע על ריביות/הלוואות וכל השעמום הפיננסי הזה?
וגם אם תכניס את זה כמקצוע ליבה, אנשים ישכחו הכל ברגע שהם יוצאים ברגע שהם יוצאים מהבגרות בדיוק כמו שהם לא זוכרים סדר פעולות חשבון, מתי התחילה מלחמת העולם השניה, איפה זה האיטי, מה זה המלט, או מי היה ראש הממשלה הראשון.

וגם אם תכניס את זה כמקצוע ליבה, אנשים ישכחו הכל ברגע שהם יוצאים ברגע שהם יוצאים מהבגרות בדיוק כמו שהם לא זוכרים סדר פעולות חשבון, מתי התחילה מלחמת העולם השניה, איפה זה האיטי, מה זה המלט, או מי היה ראש הממשלה הראשון.
https://www.hasolidit.com/חינוך-פיננסי-חשוב-מכדי-שיילמד-בבתי-הספ

• אהבתי
Reactions: Et1
https://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-5569591,00.html
אדם "בהחלטה ספונטנית" קנה שעון ואוזניות של אפל. לאחר מכן גילה כי חייבו אותו ב65% ריבית על כך שבחר לרכוש את זה ב36 תשלומים.

מעניין כמה אנשים נעקצו באופן דומה כי לא בדקו את החשבונית. שאלה נוספת מדוע לקנות משהו בדוכן של רשת סלולר ולא בחנות כמו KSP? ולמה מוצרי אפל? (מכשירים שלא מצדיקים את המחיר שלהם).

https://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-5569591,00.html
אדם "בהחלטה ספונטנית" קנה שעון ואוזניות של אפל. לאחר מכן גילה כי חייבו אותו ב65% ריבית על כך שבחר לרכוש את זה ב36 תשלומים.

מעניין כמה אנשים נעקצו באופן דומה כי לא בדקו את החשבונית. שאלה נוספת מדוע לקנות משהו בדוכן של רשת סלולר ולא בחנות כמו KSP? ולמה מוצרי אפל? (מכשירים שלא מצדיקים את המחיר שלהם).

ריביות של ארה''ב

היום בחלק גדול מהתיכונים יש אפשרות ללמוד כלכלה / מנהל עסקים כמקצוע מוגבר.
אבל התלמידים החזקים הולכים על מקצועות מחשב/כימיה/ מביולוגיה/רובוטיקה
וטוב שכך. עדיף מקצוע מדעי או יצרני על פני מקצוע שירות.

חוץ מזה,איזה ילד בן 15 יתעניין מלשמוע על ריביות/הלוואות וכל השעמום הפיננסי הזה?
בוא נתחיל בללמד אותם את מה שההורים שלהם בדרך כלל שומרים בסוד: לך תתחקר את ההורים שלך מהי ההכנסה החודשית שלהם ומה גובה ההוצאות החיוניות שלהם ואז תחשוב שוב אם לדרוש מהם את הגאדג'ט התורן שלך (אופניים חשמליות, סלולרי מדוגם, נעליים טרנדיות).
מישהו בכלל טורח לדבר עם הילדים שלו על זה? המורים שאני מכירה הם צרכניסטים כמו רוב עמישראל אז גם הם לא הכתובת לחינוך פיננסי.
בחיי שבא לי לבנות מערך שיעורים כזה דרך קרן קרב או משהו דומה...

מישהו בכלל טורח לדבר עם הילדים שלו על זה?
בגיל 6 סיפרו לי על התקציב, ועל למה אין גבינה צהובה בבית החודש. וגם כיסחו לי את הצורה במונופול, כולל לדרוש ממני להחזיר את כל ההלוואות שלקחתי :(

ולמה מוצרי אפל? (מכשירים שלא מצדיקים את המחיר שלהם).
סליחה אבל מוצרי אפל לחלוטין מצדיקים את המחיר שלהם. מדובר על מוצר עם חיי מדף סופר ארוכים. האייפון 6 שלי חי כבר 5 שנים והוא עדין עובד מצויין.
נסה פעם אחת מקבוק ואין דרך חזרה.

סליחה אבל מוצרי אפל לחלוטין מצדיקים את המחיר שלהם. מדובר על מוצר עם חיי מדף סופר ארוכים. האייפון 6 שלי חי כבר 5 שנים והוא עדין עובד מצויין.
נסה פעם אחת מקבוק ואין דרך חזרה.

+1
מקבוק זה חוויה משנת חיים.
אחרי שמשתמשים בו, כל לפטופ אחר נראה כל כך פושטי ועלוב.
החווית משתמש היא פשוט 10/10

כטלר, אני לא יכול למכור הלוואות מלבד הלוואה אחת, סופר יקרה בשביל תשלומים לחשבונות שונים (מעל 10.4 אחוז ריבית אפקטיבית לשנה!!!). מטבע הדברים, אף אחד לא ביקש זאת מעולם.

יום אחד בא מישהי לשלם חשבון חשמל, וביקשה פריסה בתשלומים.
''מובן לך שתשלמי על כך ריבית כן?"
"כן ברור"
"אוקיי"
אז בפעם הראשונה הלכתי לבנקאית כדי לברר אם אפשר לאשר את זה, ואיך עושים את זה.
"תסביר לה שזה כמו הלוואה, והריבית מאוד גבוהה"
"זאת בעצם הלוואה, לא כמו הלוואה. וכמה הריבית?"
"מעל עשרה אחוזים"
"מעל עשרה אחוזים?!!"
"תהיה יותר בשקט" (הלקוחה במרחק לא גדול מאיתנו)

אני חוזר עם האישור, כולי חיוור, בוהה במספר של הריבית האפקטיבית שמוצג על הדף.
הלקוחה שואלת "כמה הריבית?"
"10.46 אחוז בפועל לשנה"
"וכמה בשקלים?"
"31 ש''ח בערך"
"אה אוקיי, תשלם. 4 תשלומים בבקשה"
-----

אני באמת לא יודע אם אני יצאתי ההזוי או הלקוחה.
אני בכלל לא מבין למה צריך לקחת תשלומים עם ריבית על חשבון שהוא שוטף מטבעו.
הרי זה הרבה יותר חכם פשוט להעריך את ההוצאות הדו חודשיות על מים, ארנונה, חשמל וכו', לחלק לשתיים, להפקיד באיזה פר''י או משהו ולשלם כל חודשיים, והרי לכם: תשלומים בחינם לכל.
מה שבטוח, פתאום הריבית על ההלוואות לכל מטרה נראית הרבה יותר אטרקטיבית.

הורגת אותי העובדה שיש באופן טבעי מתח בין התפקיד שלי לבנק לבין התפקיד שלי ללקוח. לעולם לא אוכל להיות נאמן ללקוח ולהציע לו פיתרונות מעשיים שמתאימים לו (וזאת לא הפעם הראשונה שזה קורה) כי זה לא האינטרס של הבנק.

הייתה פעם אחת שלקוח זקן שלא יכל למשוך כסף בכספומט, רצה למשוך סכום כסף גבוה, והעמלה הייתה 30 ש''ח (בכספומט 3 ש''ח בלבד). יש לנו את היכולת לתת הנחה, אז ניגשתי למנהלת שלי וניסיתי לבקש שאולי נלך לקראתו.
"תגיד, מי משלם את המשכורת שלך?"
"אני יודע מי משלם את המשכורת שלי"
"אז אתה יודע מה אתה צריך לעשות"
"אבל הוא לא יכול למשוך בכספומט! הוא בן 90"
"זאת לא הבעיה שלנו"

הייתה גם פעם שהגעתי לסניף אחר באיחור, ועמדתי כמה דקות עם הלקוחות בחוץ. אנשים התחננו לי שאשנה את השיטה, אמרו ''הנה, הצעירים ישנו את המערכת'' ''זה עוד יהיה ראש ממשלה" ואני פשוט אמרתי ''אני רק עומד פה איתכם 5 דקות" "אבל לפחות אתה אולי עוד זוכר מאיפה באת".
לא ידעתי מה לומר.

באמת שאני לא יודע לפעמים אם הבעיה בי או במשהו אחר. הלוואי רק שהיו שיעורים פיננסיים בבתי ספר, כדי לעצור את זה.

באמת שאני לא יודע לפעמים אם הבעיה בי או במשהו אחר. הלוואי רק שהיו שיעורים פיננסיים בבתי ספר, כדי לעצור את זה.

הנאמנות שלך תמיד למעסיק. זה לא אומר שאי אפשר לעזור במסגרת החוקים אבל כדי לעשות את זה אתה צריך לדעת את החוקים בצורה מושלמת.
במיוחד בנושאים שאנשים לא מבינים בהם. אתה מדבר על בנקאות, כשאני הייתי בעולם הביטוח כל הזמן חשבתי איך אני יכולה לעזור לאנשים לנצל כמה שיותר מהפוליסה שלהם, אבל תמיד תמיד במסגרת מה שמותר בלי לכופף.
אם הבנק אומר לך שמותר איקס, אתה עושה איקס.
אני חושבת שאם אתה כל כך סובל שם, אולי הזמן למצוא מקום אחר שפחות נוגד את הערכים שלך

הורגת אותי העובדה
אתה נמצא בעסק
כל אתה בצד ההוא של הזגוגית כדי שתדאג לאינטרס של המעסיק
כי פשוט תמצא את עצמך מחוץ למערכת
אתה גורם להפסדים ולא עושים דברים כאילו
* עד כאן הטון הקפיטלסטי

עכשיו למציאות, אתה צריך להמשיך לצבור את כל ה"נקודות" הללו שציינת
אם אתה מעוניין להמשיך לקבל שכר ממעסיק זה אז תצבור ידע, תבדוק את המרווח, את העמלות, כמה זה עולה
ביום מן הימים תחליף צד ותיקח את כל הידע שצברת ותהפוך את זה למשהו חינוכי

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
Nons Ense מצאתי דירה שאני רוצה לרכוש, אילו שאלות חשוב לשאול את בעל הדירה? נדל"ן 6
C אילו יריחונים/מגזינים אתם קוראים? פוסטים מאיכות נמוכה 2
ט מתכנת - עוסק פטור או זעיר? אילו הוצאות מוכרות? מיסים 4
א אילו קרנות כספיות כרגע לא "חסומות"? שוק ההון 5
C אילו נותני שירותים אתם מחזיקים שרצים אתכם במסע לחופש פיננסי ולאחר מכן? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 6
T אילו מגזינים או עיתונות זרה שווה את כספכם? אוף טופיק 14
S אילו מרכיבים נכללים בחישוב מדרגת המס לשכיר? צרכנות פיננסית 1
YoniLevy אילו המלצות יש לכם לבן 19? פוסטים מאיכות נמוכה 9
T על אילו עמלות אני יכול לקבל פטור/הנחות בהעברות מט"ח לחו"ל? שוק ההון 7
ט אילו בטוחות אתם מבקשים מהשוכרים? נדל"ן 36
א אילו סקטורים ונכסים כדאי לקנות אם אני מאמין שהאינפלציה היא לא זמנית ? שוק ההון 33
E אילו אפיקי השקעה אטרקטיביים יש כרגע? פוסטים מאיכות נמוכה 7
שיר הלל לטבע מתלבט על אילו נכסים לבסס את התיק שוק ההון 17
ד מה הייתם עושים אילו הייתם אני? שוק ההון 9
S קרנות הנסחרות בדולרים מול אילו בשקלים שוק ההון 17
R אילו עלויות אני צריך לקחת בחשבון בניהול תיק השקעות? שוק ההון 0
L יזמים או בעלי עסקים, אילו תכונות וכישורים צריך וכדאי לשפר? התפתחות אישית 34
A מה הייתם עושים אחרת אילו הייתם צעירים ב20 שנה? התפתחות אישית 146
unrealx אילו יתרונות יש להשקעה בקרנות אג"ח ממשלתי על אג"ח בודדת? שוק ההון 15
unrealx אילו סיבות יש לפתוח חשבון באינטרקטיב ישראל ולא ישירות מול אינטרקטיב ברוקרס? שוק ההון 2
unrealx אילו זכויות מתבטלות כשעוברים ל- IRA? שוק ההון 6
S אילו דברים יקרים קניתם ? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 1
Y אילו מניות אפשר לקנות בקופת גמל בניהול אישי? שוק ההון 7
ר אילו אפיקי השקעה צפויים לעלות כשהריבית עולה? שוק ההון 44
? אני רוצה לתזמן את השוק בזמן הכניסה אילו. לקנות סל מניות עכשיו? שוק ההון 57
ע מול אילו עמלות מתקזזים דמי הטיפול החודשיים בבית ההשקעות? שוק ההון 3
D קרנות פנסיה - אילו אמצעים יש לי כדי להשוות? צרכנות פיננסית 12
איש ירח אלו יציאות השקעה מטריפות אתכם שוק ההון 41
גיא_87 יציאות ובילויים מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 19

נושאים דומים

Back
למעלה