• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

1159235 תעודת סל ISHARES MSCI ACWI UCITS

. אני מוכן לסכם את זה כך: זהב/מניות לא חשופות למטבעות פיאט אבל מי שמשקיע בהם בהחלט כן.
לא מסכים לגמרי (הוא חשוף ליוקר המחיה במדינה שלו, לא למטבע הפיאט ישירות), אבל מוכן לזרום על זה.
העיקר שאנחנו מסכימים שאין הבדל בחשיפה בין מניות שקנית במטבעות שונים.
מה הכוונה זה לא הנושא של הדיון?
זה לא נושא הדיון, הכוונה היא שהדיון מתעסק בנושא אחר.
השאלה בדיון הייתה האם מניות חשופות למטבע. התשובה (שאתה הסכמת איתה) היא שהן לא חשופות.
האם כדאי להמר על פיאט כזה או אחר, זה דיון אחר לחלוטין.
לפי האקדמיה ללשון יש לכתוב "דוגמה" ולא "דוגמא".
אני רואה שאתה ממשיך להתמקד בדברים החשובים באמת.

אז אם כך, גם במקרה זה נלקח בחשבון שער הדולר/שקל.
אתה משלם מס בשקלים על רווח דולרי, איך לא ילקח בחשבון?
מסכים איתך ששיטת המיסוי בארץ לא צריכה לשמש דוגמה לכלום. אבל איך היה צריך למסות לשיטתך?
לא רלוונטי לדיון הזה.
זה לא הדיון. זאת סתם טרמינולגיה. אני מוכן לסכם את זה כך: זהב/מניות לא חשופות למטבעות פיאט אבל מי שמשקיע בהם בהחלט כן.
חשוף כמו מי שלא משקיע בהם. אם אני אוהב מנגו, אני "חשוף" למנגו עם או בלי קשר להשקעה שלי בזהב.
מה שאתה בעצם טוען הוא שכל משקיע חשוף לכל ההשקעות שהוא לא השקיע בהן, או לפחות לאלו שיש לו עניין מיוחד בהן. זו הגדרה מאוד מאוד הזויה למהי חשיפה.
מה הכוונה זה לא הנושא של הדיון?
כי אנחנו לא דנים האם שווה להשקיע בשקל, אלא בשאלה האם השקעה במניות/זהב חשופה לדולר מהסיבה היחידה שמחירן נקוב בדולר. כאן הסכמנו כבר שהתשובה היא לא.
אני מסתכל בחשבון הבנק שלי בסוף החודש. רואה שנוספו משכורות, הכנסות משכר דירה וירדו הוצאות של קניה במכולת, משכנתא, שכירות, וכו'. בנוסף אני שם לב שירדו לי עוד 10,000 שקלים מההשקעה בסנופי למרות שמדד ה S&P עלה. מה אתה מצפה שאדם יאמר לעצמו במקרה הזה?
שיבדוק עת בא לממש את הרווחים, מהם המוצרים והשירותים שהוא יכול לקנות עבור הסכום שהצטבר אצלו.
לא באמת הפסדתי כסף כי אני חשוף רק לסנופי? או אולי: לא באמת הפסדתי כי אני לא מהמר על השקל? הרי הוא חי בעולם של שקלים. מרוויח משכורת, משלם שכר דירה, חשמל, גם הדוחות השנתיים של הפנסיה שלו שמושקעת בסנופי הם בשקלים. אם מישהו מתכנן לעבור לגור באיסלנד אז ייתכן שזה פחות מעניין אותו, אם מישהו אחר החליט לנהל את חייו בהזמנות מאמזון כולל להתגורר באוהל שקנה שם אז גם אותו זה כנראה לא מעניין ואם מישהו מחליט למדוד את זה בגוגואים אז הוא סתם משוגע. כל אלו הם יוצאים מהכלל. שוליים.
אתה רוצה שנעבור לדון בטענה לפיה כדאי לגדר השקעה לשקלים כי אנחנו חיים "בעולם של שקלים"?
לפי האקדמיה ללשון יש לכתוב "דוגמה" ולא "דוגמא".
לא הולך לבדוק זאת, אבל יתכן וזה הדבר הנכון היחיד שכתבת עד כה. זה כל כך חסר חשיבות ולא מעניין, אז לא ברור לי למה לטרוח בכלל.

לא רלוונטי לדיון הזה.
לא רלוונטי או שלא מסתדר אם הטיעונים שלך?

מה שאתה בעצם טוען הוא שכל משקיע חשוף לכל ההשקעות שהוא לא השקיע בהן,
בפעם האלף, אני לא טוען את זה..

זו הגדרה מאוד מאוד הזויה למהי חשיפה.
ממש לא הזויה. אם אני מוכר את הפסתנתר שלי תמורת זהב בציפיה לקנות עוד שנה פסנתר טוב יותר, האם אני לא חשוף למחירי הפסנתרים? הזוי לחשוב שאין חשיפה במקרה הזה.

כי אנחנו לא דנים האם שווה להשקיע בשקל, אלא בשאלה האם השקעה במניות/זהב חשופה לדולר מהסיבה היחידה שמחירן נקוב בדולר. כאן הסכמנו כבר שהתשובה היא לא.
מבחינתי אנחנו דנים בשאלה האם אני הופך להיות חשוף לערך שקל כשאני קונה איתו מניות/זהב. האם הוצ'י חשוף לערך האורז כשהוא קונה איתו זהב. התשובה שלך אומרת שלא כי אולי בכלל לא מעניינים אותי שקלים אלא מנגו. אני מסכים איתך שאם קניתי מניות ומחר לא מעניינים אותי כלום חוץ ממנגו אז אני לא חשוף לערך השקל. את התחזקות והחלשות השקל נוהגים למדוד לפי שערו מול הדולר. כך גם את ערך המניות שהשקעתי בהן. זאת השפה שבה אנשים מדברים. אם מחר ימדדו אותם מול הוודקה אז שער השקל וודקה יעניין אותי.

שיבדוק עת בא לממש את הרווחים, מהם המוצרים והשירותים שהוא יכול לקנות עבור הסכום שהצטבר אצלו.
אם כבר אז זה לא קשור לדיון כי עכשיו אתה טוען שהאינפלציה/דפלציה תואמים לשינויים שעברו על שער השקל. בסוף זה כל פעם חוזר לטענה התמוהה הזאת שלא עומדת במבחן המציאות.

לא הולך לבדוק זאת, אבל יתכן וזה הדבר הנכון היחיד שכתבת עד כה. זה כל כך חסר חשיבות ולא מעניין, אז לא ברור לי למה לטרוח בכלל.
בטוח שאתה @roneng זה לא אותו אדם? שניכם חסרי חוש הומור, טועים באותם מקומות, מתקשים להתדיין בנימוס ולא יודעים לכתוב דוגמא.

אם כבר נגעת בצד ההוצאה, אז אכן רוב האנשים רגילים למדוד ולחשוב בשקלים, אבל מבחינה כלכלית חלק מההוצאות שלהם בהחלט צמודות לדולר, לא פחות מהקניות באמזון שציינת.
דוגמה מובהקת היא הדוגמה שנתת, של מחיר החשמל (וגם הדלק). אם יש משמעות לטענה שיוקר המחיה קשור למטבע מסויים, אז חלק לא מבוטל מהוצאות הישראלי שבדוגמה שלך הן דולריות ולא שקליות. כלומר, כשאתה "מגדר" השקעה בסנופי, אתה בעצם פותח פוזיציה במונחי ליטר דלק שאתה מתדלק ברכב שלך, ולא מגדר מפני ההתייקרות שלו.
אתה צודק לגמרי, וזה מה שהופך את ההשקעה הלא מגודרת לכך כך פחות מסוכנת מהשקעה מגודרת. זהו הטיעון היחיד הרלוונטי. כל השאר משחקי מילים ואחיזת עיניים. הבעיה שלי היא עם הטענה שגם אם היינו גרים בכפר מנותק לגמרי אז לא היתה שום חשיפה למטבע המקומי.

לא רלוונטי. יש פה מספיק דיסאינפורמציה גם כך.

ממש לא הזויה. אם אני מוכר את הפסתנתר שלי תמורת זהב בציפיה לקנות עוד שנה פסנתר טוב יותר, האם אני לא חשוף למחירי הפסנתרים? הזוי לחשוב שאין חשיפה במקרה הזה.
ואם אתה לא מוכר פסנתר קיים ורק מתכנן לקנות שנה הבאה? לשיטתך אתה גם חשוף.
אם עוד 10 שנים תרצה כינור? היית חשוף למחירי הכינורים רק לא ידעת זאת.
אתה לא טוען מפורשות ואף מכחיש, אך זו ההשלכה של הטיעון שלך - כשאתה קונה זהב, אתה חשוף למחיר של כל דבר שאולי תרצה בעתיד (מניות של גוגל, מנגו, שקלים).
מבחינתי אנחנו דנים בשאלה האם אני הופך להיות חשוף לערך שקל כשאני קונה איתו מניות/זהב. האם הוצ'י חשוף לערך האורז כשהוא קונה איתו זהב. התשובה שלך אומרת שלא כי אולי בכלל לא מעניינים אותי שקלים אלא מנגו.
זו לא התשובה שלי. הוצ'י שקנה זהב לא חשוף לא לוודקה (בה ננקבו המחירים) ולא לאורז. למה? כי הזהב לא חשוף אליהם.
אני מסכים איתך שאם קניתי מניות ומחר לא מעניינים אותי כלום חוץ ממנגו אז אני לא חשוף לערך השקל. את התחזקות והחלשות השקל נוהגים למדוד לפי שערו מול הדולר. כך גם את ערך המניות שהשקעתי בהן. זאת השפה שבה אנשים מדברים. אם מחר ימדדו אותם מול הוודקה אז שער השקל וודקה יעניין אותי.
לא הבנתי כלום.
אם כבר אז זה לא קשור לדיון כי עכשיו אתה טוען שהאינפלציה/דפלציה תואמים לשינויים שעברו על שער השקל. בסוף זה כל פעם חוזר לטענה התמוהה הזאת שלא עומדת במבחן המציאות.
אני לא טוען לשום תיאום. אם יש לי גוש זהב בכספת, מה שמעניין אותי זה מה אני יכול לקנות בו, לא כמה ניירות עם תמונות של משוררים יהודים הוא שווה.
בטוח שאתה @roneng זה לא אותו אדם? שניכם חסרי חוש הומור, טועים באותם מקומות, מתקשים להתדיין בנימוס ולא יודעים לכתוב דוגמא.
דוגמה, לא דוגמא.
אתה צודק לגמרי, וזה מה שהופך את ההשקעה הלא מגודרת לכך כך פחות מסוכנת מהשקעה מגודרת. זהו הטיעון היחיד הרלוונטי. כל השאר משחקי מילים ואחיזת עיניים. הבעיה שלי היא עם הטענה שגם אם היינו גרים בכפר מנותק לגמרי אז לא היתה שום חשיפה למטבע המקומי.
אתה מפספס שהשקעה "מגודרת" לא מגינה עליך מאינפלציה. אם השקל נחלש בעשרות אחוזים, אתה תפסיד עשרות אחוזים. אם סתם יש לך זהב בכספת והדולר נחלש בעשרות אחוזים - לא קרה כלום.

זה לא רלונטי.
בניגוד אליך, הטיעונים שלנו לא מתנגשים עם העובדות. אבל יש פשוט נושאים שלא קשורים לדיון.

זה מה שטענת לכל אורך הדיון.
רק כשמנסים לאמת אותך עם האבסורד בטענה הזאת אתה מחליט שזאת לא הטענה שלך. אבל אז משפט אח"כ אתה שוב חוזר על אותה טענה אבסורדית.

והנה הוכחת שוב את מה שאמרתי לפני רגע.

לא סיכמנו לפני כמה עמודים שהטענה הזאת נכונה?
הגענו להסכמה שאין התאמה של 100%, אבל יש קורלציה מאוד גבוהה וההפרש בסוף חסום (בניגוד לתשואה).
הבעיה שלי היא עם הטענה שגם אם היינו גרים בכפר מנותק לגמרי אז לא היתה שום חשיפה למטבע המקומי.
הבעיה שלי היא עם הטענה שמקום המגורים שלי משפיע איכשהו על התשואה של מניית גוגל.

הבעיה שלי היא עם הטענה שגם אם היינו גרים בכפר מנותק לגמרי אז לא היתה שום חשיפה למטבע המקומי.
במשק סגור לחלוטין אין שער חליפין למטבע המקומי.

ואם אתה לא מוכר פסנתר קיים ורק מתכנן לקנות שנה הבאה? לשיטתך אתה גם חשוף.
אתה מצייר את הטענה הזאת כאילו היא אבסורד אבל היא לא. אם אני רוצה לצאת לחופשה עוד שנה אז אני יכול לקנות כרטיס טיסה ומלון עכשיו ואני יכול גם להשקיע בגוגל ולקנות את הכרטיס עוד שנה. האם אני חשוף רק למניית גוגל או גם לסיכוי שמחיר הטיסה ומחיר המלון יעלו משמעותית?

זו לא התשובה שלי. הוצ'י שקנה זהב לא חשוף לא לוודקה (בה ננקבו המחירים) ולא לאורז. למה? כי הזהב לא חשוף אליהם.
כלומר, ייתכן שהאורז בעולם יהפוך למוצר נדיר, גוש הזהב יהיה שווה לפחות מגרגיר אורז אחד, הוצ'י ימות ברעב עם גוש הזהב ביד, ועדיין לטענתך הוא לא היה חשוף לאורז?
אתה מתעלם מהעובדה שאנשים לא משקיעים סתם, תשאל את עצמך מה המטרה של הוצ'י כשהוא משקיע בזהב? ואז תבין שהוא חשוף לאורז. אם תשאל את הבחור בדוגמה למעלה אז תבין שהוא חשוף למחירי הטיסות.

אני לא טוען לשום תיאום. אם יש לי גוש זהב בכספת, מה שמעניין אותי זה מה אני יכול לקנות בו, לא כמה ניירות עם תמונות של משוררים יהודים הוא שווה.
ברור שמה שמעניין אותי זה מה אני יכול לקנות איתו. אבל מה לעשות שאת הקניות שלי אני עושה עם הניירות של המשוררים היהודים? אם זה לא מסתדר לך אז אפשר לחזור לדבר על אורז. ראה את תשובתי הקודמת.

דוגמה, לא דוגמא.
יפה! בדקתי אם אתה יכול גם ללמוד מטעויות.

אתה מפספס שהשקעה "מגודרת" לא מגינה עליך מאינפלציה. אם השקל נחלש בעשרות אחוזים, אתה תפסיד עשרות אחוזים. אם סתם יש לך זהב בכספת והדולר נחלש בעשרות אחוזים - לא קרה כלום
לא פיספסתי את זה בכלל. אני אעשה לך סדר:
אכן בהשקעה "מגודרת" אני עלול להפסיד עשרות אחוזים אם השקל נחלש בעשרות אחוזים. לעיתים אתה צודק.
בדיוק לפי אותו רציונאל, גם בהשקעה שאינה מגודרת אני עלול להפסיד עשרות אחוזים אם השקל מתחזק, אבל במקרה הזה אפשר להניח שההפסד מוגבל בתקרה, כי התחזקות של השקל תגרור ירידות מחירים, כי אני קונה מוצרים באמזון, כי מחיר הדלק, החשמל והחופשות שלי יירדו, כי השקל לא באמת יכול להתחזק בלי סוף (אבל כן יכול להחלש בלי סוף) וכו'. כמה גבוהה התקרה הזאת? אין לי מושג. זה אינדיבידואלי.

מצד שני, להוצ'י לדוגמה הסיכון היה קטן משמעותית אם היה מגדר. בהנחה שהזהב נשאר יציב, אז במקרה הגרוע מבחינתו אם האורז היה נחלש משמעותית בערכו אז היה מקבל חזרה את עשרה השקים שלו. אמנם באורז היה יכול לקנות פחות בוטנים או תפוזים, אבל זה לא כל כך מעניין אותו. הוא חי מאורז.
כנ"ל אגב, אם אני חי בארץ ויש לי 2 מליון שקל במשכנתא עם ריבית קבועה לא צמודה וכל מה שמעניין אותי בחיים זה להחזיר אותה ומאמין שהסנופי יעזור לי לעשות זאת. במקרה כזה השקעה מגודרת פחות מסוכנת מבחינתי. מצידי שהמחירים בארץ יעלו פי 100. זה רק שוחק את החוב שלי.
לא סיכמנו לפני כמה עמודים שהטענה הזאת נכונה?
הגענו להסכמה שאין התאמה של 100%, אבל יש קורלציה מאוד גבוהה וההפרש בסוף חסום (בניגוד לתשואה).
סיכמנו שההפרש חסום. לא סיכמנו בכמה כי זה אינדיבידואלי. במקרה קיצוני יכולה להיות קורלציה של 100% ובמקרה קיצוני אחר היא יכולה להיות 0 (ראה מקרה המשכנתא בקל"צ)

אתה מצייר את הטענה הזאת כאילו היא אבסורד אבל היא לא. אם אני רוצה לצאת לחופשה עוד שנה אז אני יכול לקנות כרטיס טיסה ומלון עכשיו ואני יכול גם להשקיע בגוגל ולקנות את הכרטיס עוד שנה. האם אני חשוף רק למניית גוגל או גם לסיכוי שמחיר הטיסה ומחיר המלון יעלו משמעותית?
לא רק שהטענה שלך אבסורדית לחלוטין, היא גם לא קשורה לנושא הדיון.
החשיפה הממוצאת שלך קיימת לא משנה במה אתה משקיע. גם אם תשקיע במניה ישראלית יש לך בדיוק את אותה הבעיה.
יותר מזה - גם אם אתה שומר את הכסף בעו"ש בשקלים בלי לעשות איתו כלום, אתה עדיין חשוף לסיכוי שמחיר הטיסה יעלה.
ברור שמה שמעניין אותי זה מה אני יכול לקנות איתו. אבל מה לעשות שאת הקניות שלי אני עושה עם הניירות של המשוררים היהודים? אם זה לא מסתדר לך אז אפשר לחזור לדבר על אורז. ראה את תשובתי הקודמת.
אתה מודע לזה שגם הניירות הללו הם בעצם סוג של נכס שערכו משתנה כל הזמן, נכון?
שקל זה לא מדד קבוע. מחירים של מוצרים משתנים.
בסוף השקל (וכל מטבע) הוא רק אמצעי, הוא לא מטרה. משום מה נראה שאתה מתקשה להבין את הנקודה החשובה הזאת.
בדיוק לפי אותו רציונאל, גם בהשקעה שאינה מגודרת אני עלול להפסיד עשרות אחוזים אם השקל מתחזק
זה נכון, אבל לא סימטרי.
ההפסד פה הוא תיאורטי בלבד. זה כמו שתגיד שאתה מפסיד כסף כי לא הימרת אתמול בלוטו, ודוקא בדיעבד ידעת את המספרים.
זה לא הפסד אמיתי, זה הפסד אלטרנטיבי לכל היותר (וגם הוא, רק ברמת ההימור ולא משהו ודאי).
אבל במקרה הזה אפשר להניח שההפסד מוגבל בתקרה, כי התחזקות של השקל תגרור ירידות מחירים, כי אני קונה מוצרים באמזון, כי מחיר הדלק, החשמל והחופשות שלי יירדו, כי השקל לא באמת יכול להתחזק בלי סוף (אבל כן יכול להחלש בלי סוף) וכו'
בדיוק!
בניגוד ל "הפסד" מזה שלא השקעת היום בטסלה הבאה (או בביטקויין הבא, או כל מניה אחרת שתעלה הרבה בעוד שנה), ההפסד שלך מזה שלא הימרת על השקל הוא מאוד מוגבל.
מצידי שהמחירים בארץ יעלו פי 100. זה רק שוחק את החוב שלי.
אתה שוכח שרוב המכנתא זה לא קל"צ.
הבנקים למדו משהו מאז ההיפר אינפלציה האחרונה...
סיכמנו שההפרש חסום. לא סיכמנו בכמה כי זה אינדיבידואלי. במקרה קיצוני יכולה להיות קורלציה של 100% ובמקרה קיצוני אחר היא יכולה להיות 0
אם הוא חסום הקורלציה לא יכולה להיות 0.
(ראה מקרה המשכנתא בקל"צ)
זה לא קשור לאינפלציה. זה קשור לזה שאתה מהמר נגד השקל (עשית דה-פקטו שורט על השקל בזה שלקחת הלוואה).
ברור שאם אתה בשורט על השקל והשקל עולה אתה מפסיד. זה לא קשור להשקעות אחרות שאתה עושה או לא עושה.

אתה מצייר את הטענה הזאת כאילו היא אבסורד אבל היא לא.
אז לשיטתך השקעה בזהב חושפת אותך למחיר של כל סחורה שאולי תרצה בעתיד?
אם אני רוצה לצאת לחופשה עוד שנה אז אני יכול לקנות כרטיס טיסה ומלון עכשיו ואני יכול גם להשקיע בגוגל ולקנות את הכרטיס עוד שנה. האם אני חשוף רק למניית גוגל או גם לסיכוי שמחיר הטיסה ומחיר המלון יעלו משמעותית?
מה הקשר אם אתה מחזיק את גוגל או לא?
אתה רוצה אולי לטעון שעדיף להשקיע בסחורות ולא במניות?
כלומר, ייתכן שהאורז בעולם יהפוך למוצר נדיר, גוש הזהב יהיה שווה לפחות מגרגיר אורז אחד, הוצ'י ימות ברעב עם גוש הזהב ביד, ועדיין לטענתך הוא לא היה חשוף לאורז?
הוצ'י לא ימות כי הוא יאכל דברים אחרים. מה הקשר אבל לזהב? זו לא ההגדרה של חשיפה בין נכסים שונים.
אתה מתעלם מהעובדה שאנשים לא משקיעים סתם, תשאל את עצמך מה המטרה של הוצ'י כשהוא משקיע בזהב? ואז תבין שהוא חשוף לאורז. אם תשאל את הבחור בדוגמה למעלה אז תבין שהוא חשוף למחירי הטיסות.
הוצ'י מאמין שהאורז שברשותו לא יחזיק מעבר לכמה חודשים (לחות, מזיקים), שעדיף לו למכור אותו ולהחזיק זהב.
המחירים הנקובים בשקלים, יותר קורלטיביים לאורך זמן לנכסים ריאליים ולא לשקלים.
לא פיספסתי את זה בכלל. אני אעשה לך סדר:
אכן בהשקעה "מגודרת" אני עלול להפסיד עשרות אחוזים אם השקל נחלש בעשרות אחוזים. לעיתים אתה צודק.
בדיוק לפי אותו רציונאל, גם בהשקעה שאינה מגודרת אני עלול להפסיד עשרות אחוזים אם השקל מתחזק, אבל במקרה הזה אפשר להניח שההפסד מוגבל בתקרה, כי התחזקות של השקל תגרור ירידות מחירים, כי אני קונה מוצרים באמזון, כי מחיר הדלק, החשמל והחופשות שלי יירדו, כי השקל לא באמת יכול להתחזק בלי סוף (אבל כן יכול להחלש בלי סוף) וכו'. כמה גבוהה התקרה הזאת? אין לי מושג. זה אינדיבידואלי.
התחזקות השקל היא לא אינדיבידואלית. יש לך דוגמא בהיסטוריה בה מטבע התחזק ריאלית בעשרות אחוזים?
מצד שני, להוצ'י לדוגמה הסיכון היה קטן משמעותית אם היה מגדר. בהנחה שהזהב נשאר יציב, אז במקרה הגרוע מבחינתו אם האורז היה נחלש משמעותית בערכו אז היה מקבל חזרה את עשרה השקים שלו. אמנם באורז היה יכול לקנות פחות בוטנים או תפוזים, אבל זה לא כל כך מעניין אותו. הוא חי מאורז.
אם הדבר היחיד שמעניין אותך בחיים הוא אורז, אז אכן כדאי להיערך למצב בו האורז מתייקר. לרוב זה לא המצב, בוודאי שזה לא הדין לגבי שקלים.
כנ"ל אגב, אם אני חי בארץ ויש לי 2 מליון שקל במשכנתא עם ריבית קבועה לא צמודה וכל מה שמעניין אותי בחיים זה להחזיר אותה ומאמין שהסנופי יעזור לי לעשות זאת. במקרה כזה השקעה מגודרת פחות מסוכנת מבחינתי. מצידי שהמחירים בארץ יעלו פי 100. זה רק שוחק את החוב שלי.
רגע, אבל השקעת בדירה (זהב). אם הערך שלה ירד, הפסדת המון כסף. הדירה, כמו זהב, לשיטתך חשופה לשקלים, אז בעצם אתה משלם סתם כך ריבית על המשכנתא שלך.
כשמחירי הדירות היו נקובים בדולרים, היית מחפש מישהו שיגדר לך את העיסקה לשקלים?

אנסה לסכם לטובת קוראי הפורום האחרים שהגיעו עד הלום. הדיון החל בשאלה האם קרן עולמית/סנופי שאינה מגודרת/מנוטרלת חשופה למט"ח.

1. הוסכם על כולם שרכישת מניות/קרן סנופי/זהב אינה חשופה לדולר או לכל מטבע זר בו מחירה נקוב.
2. באופן אבסורדי משהו, ישנה טענה כרגע לפיה הקרנות הנ"ל (או זהב), בגרסתן ה"לא מגודרת"/"לא מנוטרלת" חשופה לשקלים (או לאורז). הטיעון הוא שמי שירצה בעתיד שקלים (או אורז) חשוף לסיכון שמחירם יאמיר וההשקעה במניות/זהב תרד לטימיון.
3. ההסבר ל"פרדוקס" הזה נורא פשוט - מי שבוחר לא להשקיע בשקלים/אורז (ליתר דיוק בוחר להשקיע בהם אפס מהונו), אכן חשוף לשינוי במחיריהם. הדבר נובע מ(אי) השקעה בהם, ולא מההשקעה במניות/זהב.

נערך לאחרונה ב:
3. ההסבר ל"פרדוקס" הזה נורא פשוט - מי שבוחר לא להשקיע בשקלים/אורז (ליתר דיוק בוחר להשקיע בהם אפס מהונו), אכן חשוף לשינוי במחיריהם.
מצוין. יש מצב שאני זורם עם זה.
אז אם פלוני רוצה לקחת את כל הונו ולהשקיע אותו בזהב ושואל לעצתי. האם הגיוני שאומר לו: "אתה תהיה חשוף למחירי הזהב. אבל שים לב חבוב, אתה גם חשוף לשינויים בשווי ערכו של השקל/מוצרי הצריכה שלך/הבית שאתה עומד למכור למקרה שהם מעניינים אותך". כשהוא ישאל אותי "מדוע"? אענה לו:
מי שבוחר לא להשקיע בשקלים/אורז (ליתר דיוק בוחר להשקיע בהם אפס מהונו), אכן חשוף לשינוי במחיריהם.

זה אמור להיות מקובל עליך. הרי מי שלא מעניינים אותו שקלים/אורז וכו' יתעלם מהאזהרה שלי.

בל שים לב חבוב, אתה גם חשוף לשינויים בשווי ערכו של השקל/מוצרי הצריכה שלך/הבית שאתה עומד למכור למקרה שהם מעניינים אותך".
אולי יותר נכון להגיד שאתה חשוף לשינוי הערך של כל הדברים האלה ביחס לזהב (הרי אם ערך הזהב נע באופן צמוד לערך שאר הדברים, אז אתה לא באמת חשוף).
שזאת דרך עקומה להגיד שאתה חשוף לזהב.

מצוין. יש מצב שאני זורם עם זה.
אז אם פלוני רוצה לקחת את כל הונו ולהשקיע אותו בזהב ושואל לעצתי. האם הגיוני שאומר לו: "אתה תהיה חשוף למחירי הזהב. אבל שים לב חבוב, אתה גם חשוף לשינויים בשווי ערכו של השקל/מוצרי הצריכה שלך/הבית שאתה עומד למכור למקרה שהם מעניינים אותך". כשהוא ישאל אותי "מדוע"? אענה לו:

זה אמור להיות מקובל עליך. הרי מי שלא מעניינים אותו שקלים/אורז וכו' יתעלם מהאזהרה שלי.
אם תקנה זהב ולא תקפוץ מהגג אז לא תשבור את העצמות. זה בהחלט נכון, אך קניית הזהב אינה רלוונטית לזב שהעצמות שלך נשארו שלמות.

מה שאתה אומר (אולי בלי להבין זאת) הוא שכל השקעה באה על חשבון אלטרנטיבות אחרות, וכך נוצרת "חשיפה" לאלטרנטיבות שלא השקעת בהן. כאמור, זו לא ההגדרה של חשיפה. זה הכל.

"אתה תהיה חשוף למחירי הזהב. אבל שים לב חבוב, אתה גם חשוף לשינויים בשווי ערכו של השקל/מוצרי הצריכה שלך/הבית שאתה עומד למכור למקרה שהם מעניינים אותך".
אם תקנה זהב ולא תקפוץ מהגג אז לא תשבור את העצמות. זה בהחלט נכון
לא ענית ישירות אבל אני מבין שהמשפט למעלה מקובל עליך. זאת התקדמות. שימחת אותי מאוד.

מה שאתה אומר (אולי בלי להבין זאת) הוא שכל השקעה באה על חשבון אלטרנטיבות אחרות
אני מקווה שלמשפט הזה אתה מסכים, נכון?

כאמור, זו לא ההגדרה של חשיפה. זה הכל.
זה כל הסיפור? התווכחנו שבוע על מה ההגדרה של חשיפה?
לפי המילון חשיפה=הימצאות במצב מסוכן ללא הגנות.

אז מבחינת הוצ'י למכור את האורז ולקנות זהב חושף אותו למצב מסוכן שבו האורז יעלה בערכו, ומבחינתי למכור את הבית ולקנות זהב חושף אותי למחיר הבתים כי בעתיד ארצה שוב בית משלי. ומבחינת רוב הישראלים הסיכון לאבד שקלים (שלא יגיע יחד עם דפלציה) בגלל התחזקות המטבע היא בהחלט מצב מסוכן. וכן, קניה של זהב באה על חשבון אלטרנטיבות אחרות (להחזיק את האורז במחסן, לא למכור את הבית, להחזיק את השקלים בתכנית חיסכון) וכו'.

אם תקנה זהב ולא תקפוץ מהגג אז לא תשבור את העצמות.
זאת דוגמה טובה למשהו שהוא לא אלטרנטיבה.האלטרנטיבה של לקנות זהב היא לא לקפוץ או לא לקפוץ מהגג. אבל היא כן להחזיק לא להחזיק אורז/שקלים/דירה.

לא ענית ישירות אבל אני מבין שהמשפט למעלה מקובל עליך. זאת התקדמות. שימחת אותי מאוד.
מתי הייתה מחלוקת על כך? פשוט לא מדובר על חשיפה שנובעת מרכישת זהב, באופן בו מגדירים זאת רוב האנשים.
אני מקווה שלמשפט הזה אתה מסכים, נכון?
1685286189782.png
זה כל הסיפור? התווכחנו שבוע על מה ההגדרה של חשיפה?
לפי המילון חשיפה=הימצאות במצב מסוכן ללא הגנות.
1685286150708.png
אז מבחינת הוצ'י למכור את האורז ולקנות זהב חושף אותו למצב מסוכן שבו האורז יעלה בערכו, ומבחינתי למכור את הבית ולקנות זהב חושף אותי למחיר הבתים כי בעתיד ארצה שוב בית משלי.
אבל אתה "חשוף" למחיר האורז גם אם אתה לא מוכר את האורז שברשותך.
ומבחינת רוב הישראלים הסיכון לאבד שקלים (שלא יגיע יחד עם דפלציה) בגלל התחזקות המטבע היא בהחלט מצב מסוכן. וכן, קניה של זהב באה על חשבון אלטרנטיבות אחרות (להחזיק את האורז במחסן, לא למכור את הבית, להחזיק את השקלים בתכנית חיסכון) וכו'.
אז בוא נעזוב את הטרמינולוגיה שרק אתה משתמש בה ונדבר תכלס. כמה אורז הוצ'י יכול לשמור במחסן? לשנה? שנתיים גג? איך בדיוק הוא ישקיע באורז שמחירו עתיד לעלות פלאים? בחוזים עתידיים? אם אין אורז - החוזה לא יקויים. לי דווקא נשמע הרבה יותר הגיוני לקנות זהב במקום לשמור במחסן אורז שירקיב. המחיר של האורז יעלה באופן קיצוני? להוצ'י יש זהב והוא יוכל לקנות בו דברים אחרים לאכול. הקיבה תתרגל.

הרעיון להשקיע במניות, ובמקביל להמר על התחזקות השקל (למה דווקא מול הדולר?), בשביל להימנע מ"מצב מסוכן של לאבד שקלים", הוא אחד המוזרים ששמעתי.
זאת דוגמה טובה למשהו שהוא לא אלטרנטיבה.האלטרנטיבה של לקנות זהב היא לא לקפוץ או לא לקפוץ מהגג. אבל היא כן להחזיק לא להחזיק אורז/שקלים/דירה.
אתה יכול לקנות זהב ובמקביל להמר על השקל מול הדולר. אלו גם שתי פעולות בלתי תלויות.

קבצים מצורפים

• 1685285986790.png
    1685285986790.png
    KB 5.7 · צפיות: 3
  • 1685286144423.png
    1685286144423.png
    KB 9 · צפיות: 3
אז בוא נעזוב את הטרמינולוגיה שרק אתה משתמש בה ונדבר תכלס.
אז אם אתה באמת רוצה לדבר תכלס, כמה מהישראלים יראו בדו"ח השנתי שהפסידו בשקלים בקרן ההשתלמות עוקבת סנופי שלהם (או בתיק הרגיל), 10% למרות שה S&P עלה, ויאמרו לעצמם: "מה אכפת לי? אני בכלל מושקע ב S&P והוא עלה. שקלים זה השקעה אלטרנטיבית שלא מעניינת אותי". ולהיפך, כמה ייראו שהרוויחו 10% למרות שה S&P לא השתנה (מה שקורה פחות או יותר בזמן האחרון) ויאמרו לעצמם "למרות שרשום בדו"ח השנתי רווח של 10%, אז בעצם לא הרווחתי כלום כי ה S&P לא זז ושקלים זה סתם שטרות מצחיקים עם תמונות של יהודים מפורסמים".

אז אם אתה באמת רוצה לדבר תכלס, כמה מהישראלים יראו בדו"ח השנתי שהפסידו בשקלים בקרן ההשתלמות עוקבת סנופי שלהם (או בתיק הרגיל), 10% למרות שה S&P עלה, ויאמרו לעצמם: "מה אכפת לי? אני בכלל מושקע ב S&P והוא עלה. שקלים זה השקעה אלטרנטיבית שלא מעניינת אותי". ולהיפך, כמה ייראו שהרוויחו 10% למרות שה S&P לא השתנה (מה שקורה פחות או יותר בזמן האחרון) ויאמרו לעצמם "למרות שרשום בדו"ח השנתי רווח של 10%, אז בעצם לא הרווחתי כלום כי ה S&P לא זז ושקלים זה סתם שטרות מצחיקים עם תמונות של יהודים מפורסמים".
הסתכלת על השקל מול הדולר בימים האחרונים שאתה ממשיך לרמוז שכדאי להמר עליו?

בכל מקרה, שנה זה לא מדד להשקעה מנייתית. אתה רוצה להשקיע בנוסף במטבע שהבנק המרכזי מכוון לכך שהוא יחלש באחוזים בודדים כל שנה, ושבנקים מסחריים מוכנים לתת לך ריבית עבורו (לא מטוב ליבם), וכל זאת בשביל שבפחות נקודות זמן יהיו לך פחות שקלים?
שיהיה בהצלחה. (ואז עדיף לך פשוט לקנות קרנות כספיות - כמות הדקלים רק תעלה).

הסתכלת על השקל מול הדולר בימים האחרונים שאתה ממשיך לרמוז שכדאי להמר עליו?
מצאת לך מי שיהמר על השקל.. במקום לענות על השאלה עברת לדיון אחר לגמרי "האם כדאי להמר על השקל/ לגדר השקעות לשקל" . זה לא קשור בכלום לדיון שלנו. לשיטתך מה שקורה בימים האחרונים עם השקל בכלל לא צריך לעניין אותי, כמו שלא היה אמור להזיז לי אם היה מתחזק לפתע ל3 שקלים.

במקום לענות על השאלה עברת לדיון אחר לגמרי
משעשע לשמוע את זה דוקא ממך :)
אתה זה שמחליט לשנות את נושא הדיון כל שתי הודעות כשאתה מבין שטעית בנושא הקודם.

כמה מהישראלים יראו
מה זה משנה?
זה שהרבה אנשים עושים משהו לא הופך אותו לנכון.
ולשאלתך, הרוב המוחלט של הישראלים לא משקיעים בכלל ואין להם באמת מושג מה זה s&p. בטח שהם לא יודעים מה זה גידור, מה זה חשיפה ומה המשמעות שלהם.

כמו שאמרת בעצמך "במקום לענות על השאלה עברת לדיון אחר לגמרי".
נושא הדיון זה לא מה הישראלי הממוצע חושב או יודע אלא מה המצב בפועל.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
צ פתיחת חשבון ב IB, תעודת סל לטווח ארוך ב IB ועוד. שוק ההון 34
I אופציה CALL על קרן סל של בלקרוק שוק ההון 1
M האם יש קרן סל שקלית עוקבת RUSSELL 2000? שוק ההון 9
L האם יש קרן סל מחקה מדד עולמי שנסחרת ביורו? שוק ההון 1
נ שאלה בנוגע לבעלות בקרן סל ולמקרה בו מדינת ישראל מושמדת פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 119
Gari קרנות סל על מדדים סקטורים\מדדים דפנסיביים בשלב המשיכה כדי למזער נעילת הפסדים בשוק דובי שוק ההון 34
ה מסחר עצמאי - קרנות סל שוק ההון 5
ה מכירת קרן סל פוסטים מאיכות נמוכה 7
מ קרן סל עם דמי "נאמן" שוק ההון 6
מ הבדלים בין תעודת סל-לקרן סל )ספצייפים ברמה הפרקטית( שוק ההון 2
D תעודת סל אירית לאגח ארהב 5 שנים שוק ההון 1
S סחירות בקרנות סל בבורסת ת"א + רגולציה על עושה שוק שוק ההון 0
מ האם החזקת קרן סל ישראלית מחקה מדד חו"ל שווה להחזקת כספים בחו"ל שוק ההון 1
Sp0 קרן סל לחלק הסולידי בתיק שתענה על כמה דרישות מצטברות שוק ההון 11
א תעודות סל ישראליות עוקבות SP500 בפער ענק מהSPY , למה ? שוק ההון 12
מ קנית קרנות סל ביטקיון באינטראקטיב ברוקר השקעות אלטרנטיביות 16
M התייעצות - האם כדאי למכור תעודות סל ישנות עם דמי ניהול גבוהים? שוק ההון 14
N סיכון מט"ח בהשקעה בקרנות סל דיוני עומק על פוסטים מהבלוג 2
D קרן סל על הביטקוין - איזו עדיפה? השקעות אלטרנטיביות 2
ב קרן סל איישרס ביטקוין השקעות אלטרנטיביות 2
The Thinker רשות ניירות הערך האמריקנית אישרה קרנות סל מחקות ביטקוין השקעות אלטרנטיביות 99
U קרנות סל/קרנות מחקות אחרי מדדי הבנקים פוסטים מאיכות נמוכה 1
Anrala האם עדיף להשקיע דרך קרן סל עם חוזים עתידיים על הביטקוין או דרך קרן ספוט? השקעות אלטרנטיביות 20
א יש תעודת/קרן סל עוקבת אינדקס נדלן למגורים ? שוק ההון 0
א קרנות סל לבעל אזרחות כפולה אוף טופיק 3
T קרן נאמנות/סל/כספית, האם אלו באמת נחשבים PFIC? מיסים 1
ש הגעתי למסקנה לחסוך לטווח ארוך בקרן סל S&P500 שוק ההון 37
T אזרח ישראלי אמריקאי מעוניין להשקיע בקרנות/תעודות סל מחקות מדד שוק ההון 5
N שיקולים במעבר בין קרנות סל שוק ההון 2
מ קרן סל העוקבת רק אחרי החוזים העתידיים על הS&P שוק ההון 0
D קרנות סל שקליות להשקעה בחו״ל שוק ההון 4
ד כיצד קרן סל של ביטקוין משמשת כ"זהב דיגיטלי" ? השקעות אלטרנטיביות 8
ד מה מיוחד בניסיון של בלקרוק לאשר קרן סל של ביטקוין ? השקעות אלטרנטיביות 10
ס מה עדיף קופגל"ה או קרן סל ישראלית שוק ההון 21
S השקעה אופטימילית לטווח קצר בקרנות סל אג"חיות שוק ההון 7
T תעודות סל- המינימום לקניה שוק ההון 6
M קרן סל או קרן מחקה שוק ההון 4
avivaviv שאלת הדיוט לגבי הראל סל NIKKEI 225 מנוטרלת מט"ח שוק ההון 5
D קרן סל לעומת קרן נאמנות שוק ההון 6
ס תעודת סל 1159235 שוק ההון 6
צ השוואה בין קרנות סל שוק ההון 0
N שאלה לגבי קרנות סל - השקעה ראשונה שוק ההון 2
L קרן סל בלאקרוק s&p500 שוק ההון 4
M התייעצות לגבי קרן סל נאסדק של אינבסקו שוק ההון 5
י קרן מחקה (או קרן סל) עולמי וסנופי שוק ההון 6
S אתר למיון קרנות וקרנות סל? שוק ההון 3
A מה עדיף בין לרכוש תעודת סל בארץ או בארה"ב? שוק ההון 1
B סיכון לקרן סל מטעם בנק שיכול ליפול שוק ההון 6
N מה קובע את המחיר של קרן סל ישראלית הצמודה למדד אמריקאי/עולמי? שוק ההון 13
ס שתי קרנות סל זהות בביצועים, אך שונות במחיר, עמלות וגודל. מה הייתם קונים? שוק ההון 8

נושאים דומים

Back
למעלה