• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

etf_girl89

משתמש רשום
דירוג
2
שלום לחברי הפורום היקרים,

בתור משקיעה מתחילה, שמתי לב שיצרניות של קרנות סל (כמו למשל VANGUARD) מציעות קרנות מחקות שיש בהן חפיפה בין המניות בתוך הקרן.

לדוגמא - VT, VTI, VOO...

אני עוד מנסה להבין, האם השקעה במס' קרנות שמכילות בפרוטפוליו שלהן את אותן הקרנות (באופן חלקי או כמעט מלא) יוצרת פיזור יתר, שאינו בהכרח חיובי.

ברמה העקרונית - האם ישנה בעייתיות בהשקעה במס' קרנות המכילות מניות דומות? מהם החסרונות? האם יש לכך יתרונות?

תודה מראש!

כמו שאת כותבת, את עשויה ליצור חפיפת יתר לסקטור מסוים במצב כזה. אשאל אחרת, למה שתרצי להשקיע בכל שלוש הקרנות שציינת? מה הרציונל שמנחה אותך לבחור את שלושתן ולא רק אחת מהן?

נערך לאחרונה ב:
אני עוד מנסה להבין, האם השקעה במס' קרנות שמכילות בפרוטפוליו שלהן את אותן הקרנות (באופן חלקי או כמעט מלא) יוצרת פיזור יתר, שאינו בהכרח חיובי.
זה לא פיזור יתר, זו חפיפה כמו שכתבת, שאין בה שום יתרון לכשעצמו, אלא רק חסרון בעוד עמלות קנייה, דמי ניהול ועוד.

ברמה העקרונית - האם ישנה בעייתיות בהשקעה במס' קרנות המכילות מניות דומות? מהם החסרונות? האם יש לכך יתרונות?
חפיפה לא מביאה לפיזור יתר, אלא למשקל יתר.
בהשקעה פסיבית מנסים להשקיע לפי משקלי השוק כדי לחקות את תשואת השוק. אם את משקיעה במספר קרנות שבהן מניות שונות אך חופפות בחלקן, את נותנת לחופפות משקל יתר בהשוואה ליתר המניות, מה שישפיע על התשואה שלך - לטובה או לרעה.
מכיוון שבהשקעה הפסיבית לא מנסים לנחש או להמר מי ייתן תשואה עדיפה, את בעצם מהמרת שהמניות הללו ייתנו ביצועי יתר בהשוואה לשאר.

אני לא בעל נסיון רב אבל אגיב לפי איך שאני מבין את הדברים.
אין אמת אחת בדברים האלה, מאחורי (כמעט) כל שילוב של קרנות אפשר למצוא איזה היגיון.
כשם שפרצופיהם שונים כך דעותיהם שונות - לכל אחד יש לוגיקה ואמונה אחרת ולכן יש לך אפשרויות רבות.
מאמינה בפיזור בכל הכח? קני VT.
רוצה לתת משקל יתר לארהב? תוסיפי לזה vti.
רוצה לתת בנוסף משקל יתר לחברות גדולות בארהב? תוסיפי voo.
ואפשר להמשיך עוד (qqq,oef, russell וכו').

זה כמו שהולכים לקנות מנה סביח ויש לפני המוכר (הסביחן? המסבח?) קופסא עם סלט ירקות של מלפפונים ועגבניות, קופסא עם רק עגבניות חתוכות (לאלו שלא אוהבים מלפפונים) וקופסא עם רק מלפפונים חתוכים (לאלה שלא אוהבים עגבניות). אין שום טעם לבקש במנה קצת מכל אחד מהסלטים (ניסיתי פעם אצל סביח עובד והוא מאוד התרגז), עדיף פשוט לבחור את הסלט עם חשיפה למקסימום ירקות שאנחנו רוצים.

תודה רבה לכל המגיבים! מתקנת את ניסוח ההודעה הראשונית שלי - התכוונתי לכתוב שהקרנות מכילות בפרוטפוליו את אותן מניות***
Rahash - אכן אני מבינה שאין כ"כ הגיון להשקיע בכמה קרנות חופפות - ניסיתי להבין פשוט עד כמה זה מזיק, כי הרבה פעמים במוצר הזה שנקרא קרנות תהיה חפיפה מסוימת, גם אם יש שוני בין הקרנות.. אני מנסה לבנות הרכב תיק שלא תהיה בו יותר מדי חפיפה בין הקרנות שהחלטתי לקנות.

תודה רבה למי שדייק אותי - זה אכן גורם למשקל יתר ולא לפיזור יתר.

אהבתי את הדוגמא של בוגל-ראש על הסלטים והסביח של עובד :)
שיהיה לכולנו שבוע מבורך עם הרבה תשואות.

התכוונתי לכתוב שהקרנות מכילות בפרוטפוליו את אותן מניות***
קשור בהקשר אחר אבל יכול להיות היתרון בקנית קרנות מקבילות על אותם נכסים בצורת האפשרות לבחור איזה מהם למכור קודם(לישראלי) וכדי לפזר סיכון מנפיק(הרוב חושבים שזה זניח אבל שווה לדעתי להזכיר)

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
The Thinker רשות ניירות הערך האמריקנית אישרה קרנות סל מחקות ביטקוין השקעות אלטרנטיביות 92
U קרנות סל/קרנות מחקות אחרי מדדי הבנקים פוסטים מאיכות נמוכה 1
O קרנות סל מחקות שוק ההון 10
K קרנות סל מחקות מדד - איך הן נסחרות בבורסה? שוק ההון 1
Y קרנות סל מחקות מדד ת"א 125 שוק ההון 3
M קרנות מחקות או תעודות סל על סקטורים שוק ההון 0
M קרנות סל מחקות - זהות אך שונות? שוק ההון 3
A שאלה לגבי מיסים על קרנות מחקות או קרנות סל: שוק ההון 7
ר קרנות סל/מחקות ל-IRA שוק ההון 10
W קרנות מחקות בהלמן אלדובי(IBI) מול תעודות סל ב-IRA, הפרשים שדורשים חקירה? שוק ההון 2
ג הבדל בין קרנות סל אג"חיות לקרנות מחקות אג"ח שוק ההון 16
א התלבטות לגבי מוצרי השקעה - תעודת סל / קרנות נאמנות מחקות / ETF זר שוק ההון 3
A שאלות בנושא קניית קרנות סל או קרנות מחקות. שוק ההון 5
L חיקוי סנופי באמצעות תעודות סל במקום קרנות מחקות שוק ההון 2
R קרנות סל זרות וקרנות נאמנות מחקות שוק ההון 20
R מה ההבדל בין קרנות סל לקרנות מחקות? שוק ההון 22
Chase קרנות סל אמריקאיות לעומת קרנות ישראליות מחקות - שיקול עלות תפעולית שוק ההון 11
Gari קרנות סל על מדדים סקטורים\מדדים דפנסיביים בשלב המשיכה כדי למזער נעילת הפסדים בשוק דובי שוק ההון 34
ה מסחר עצמאי - קרנות סל שוק ההון 5
מ קנית קרנות סל ביטקיון באינטראקטיב ברוקר השקעות אלטרנטיביות 16
א קרנות סל לבעל אזרחות כפולה אוף טופיק 3
N שיקולים במעבר בין קרנות סל שוק ההון 2
D קרנות סל שקליות להשקעה בחו״ל שוק ההון 4
צ השוואה בין קרנות סל שוק ההון 0
N שאלה לגבי קרנות סל - השקעה ראשונה שוק ההון 2
S אתר למיון קרנות וקרנות סל? שוק ההון 3
ס שתי קרנות סל זהות בביצועים, אך שונות במחיר, עמלות וגודל. מה הייתם קונים? שוק ההון 8
ס קרנות סל: גודל הקרן, עירוב מט"ח מסוג שונה, ודמי ניהול שוק ההון 8
ס מחיר קרנות סל (ETFs) בזמנים כלכליים שונים שוק ההון 3
A לא מצליח להבין לגבי קרנות סל חוץ שנסחרות בארץ שוק ההון 16
מ השוואה בין קרנות סל שוק ההון 3
S קרנות סל reit פוסטים מאיכות נמוכה 2
mk1 השוואה בין קרנות סל ת״א שוק ההון 1
א קרנות סל זרות מוטות דיבדנדים בישראל שוק ההון 3
פ היכן ניתן למצוא נתונים היסטוריים על שינויים בתשואת הדיבידנד של מדדים ושל קרנות סל? פוסטים מאיכות נמוכה 1
ת Invesco משיקים קרנות סל בארץ שוק ההון 113
ח הפיכת קרן השתלמות לIRA ורכישת קרנות/תעודות סל עוקבות קריפטו השקעות אלטרנטיביות 10
R משיכת נתוני קרנות סל ישראליות ל גוגל שיטס-GOOGLE SHEETS, אוף טופיק 5
B קרנות סל ישראליות - איכות עקיבה שוק ההון 11
כ כמה שאלות לגבי קרנות סל שוק ההון 0
S אתר לגילוי אחוז חפיפה בין הרכב קרנות סל שוק ההון 2
פ קרנות נאמנות, קרנות סל, קופות גמל להשקעה ופוליסת חיסכון שוק ההון 4
א אופן תשלום עמלות ודמי ניהול על קרנות סל איריות שוק ההון 11
P המרת קרנות סל שקליות של בלאקרוק/iShares לקרנות איריות ביורו שוק ההון 47
Anrala כדאיות פדיון כספים מפוליסת חיסכון לצורך השקעה דרך קרנות סל שוק ההון 1
Gari קרנות סל צוברות (ETF) שוק ההון 1
כ קרנות סל mid cap שוק ההון 10
G קניית קרנות סל באירופה על פני תעודות סל ישראליות שוק ההון 13
ע קרנות סל - שאלת הבהרה שוק ההון 12