• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

קרנות סל אמריקאיות לעומת קרנות ישראליות מחקות - שיקול עלות תפעולית

Chase

משתמש סולידי
דירוג
15
היי,

אני כרגע שוקד על בניית התיק שלי, ונתקלתי בדילמה. אדגיש כי איני מבקש עצה מה לעשות ובמה לבחור. כמו כן, אני מודע לכך שישנם שיקולים אסטרטגיים של פיזור/עודף משקל לשוק מקומי וכו' שיכולים לשפר את מבנה התיק, אך אני מבקש שתצאו מנק' הנחה שהאופציות הללו נלקחו על ידי בחשבון, ומכל מיני סיבות (חלקם קשורות לאסטרטגיה, וחלקם למבנה אישיותי) הגעתי לשתי אפשרויות סופיות. מה שאני מבקש הוא חידוד השיקול הכלכלי נטו, ותיקון טעויות חישוב (במידה ויש).

להלן הדילמה:

קודם כל קצת רקע על התיק:

מדובר על תיק השקעות בסכום התחלתי של כ 60,000 ש"ח (כ - 15,400$ נכון להיום).
סכום השקעה שנתי של 5,100 ש"ח (1315$), כאשר איזון התיק ייעשה פעם בשנה.
התיק שלי יהיה "סופר עצל", עם חלוקה של 50-50 בין מניות לאג"ח.
אופק השקעה - 40 שנה
ההשקעה תעשה על ידי ברוקר ישראלי - "טרייד וואן".
תשואה ריאלית מוערכת - 4%
משפט חשוב נוסף - אני יוצא מתוך נק' הנחה ששתי האופציות יניבו את אותה תשואה (אני יודע שזו הנחה בעייתית, אבל לאור העובדה שלאף אחד מאיתנו אין כדור בדולח, אני מרשה לעצמי לעשות זאת).

אופציה א' לבניית התיק:

אפיק מנייתי:

25% VXUX (דמי ניהול 0.14%)
25% VTI (דמי ניהול 0.05%)

אפיק אג"חי

50% קסם KTF ממשלתי שקלי ריבית קבועה (דמי ניהול 0.03%)

דמי ניהול ממוצעים – 0.14*0.25 + 0.05*0.25 + 0.03*0.5 = 0.0625%

אופציה ב' לבניית התיק:

אפיק מנייתי:

25% S&P 500 4D MTF (דמי ניהול 0.28%)
15% אי.בי.אי. סל ת"א 25 (דמי ניהול 0.04%)
5% MTFי Stoxx Europe 600 - מגודרת מט"ח (דמי ניהול 0.28%)
5% MTF NIKKEI 225 - מגודרת מט"ח (דמי ניהול 0.04%)

אפיק אג"חי

כנ"ל

דמי ניהול ממוצעים – 0.28*0.25 + 0.04*0.15 + 0.28*0.05 + 0.04*0.05 + 0.03* 0.5 = 0.242%

כאמור ההשקעה תעשה דרך "טרייד וואן", ולכן העמלות תהיינה לפי מה שכתוב כאןhttp://www.hasolidit.com/השוואת-בתי-השקעות-למסחר-עצמאי-בבורסה

אני רוצה להשוות ולבדוק את העלויות השנתיות שתהיינה לי לגבי כל אפשרות:

אופציה א':
דמי טיפול: 35.4*12 = 424.8 ש"ח
איזון (במידה ואני מאזן ע"י קנייה בלבד): 9$*3=105 ש"ח
עמלת העברת כספים לבנק: 30$=117 ש"ח

המרות: 0.004*5100=21 ש"ח
סה"כ 668 ש"ח בשנה * 40 שנה = 26,720 ש"ח

אופציה ב':

דמי טיפול: 17.7*12 = 212.4 ש"ח
איזון (במידה ואני מאזן ע"י קנייה בלבד): 5*5=25 ש"ח
עמלת העברת כספים לבנק: 5.9 ש"ח

המרות: אין
סה"כ 243.3 ש"ח בשנה * 40 שנה = 9,720 ש"ח

מבחינת עלות שנתית, ברור שאופציה ב' היא זולה יותר. אך יחד עם זאת, אופציה א' היא בעלת דמי ניהול נמוכים יותר (0.0625% לעומת 0.242%).

אחרי שחפרתי כל כך, השאלה שלי היא כזאת -

איך אני מחשב את השפעת דמי הניהול?

איך אני מחשב את השפעת דמי הניהול?
חשב עלות קנייה ומכירה וכולי לפי שנה ואז תחשב עלות דמי ניהול (במספרים מוחלטים כלומר שקלים או דולרים רק וודא ששתי העלויות יהיו באותו מטבע) לשנה על פי שווי התיק העכשוי ותראה מה גדול יותר. במידה ועלות התפעול גדולה יותר,חשב את דמי הניהול לפי שווי תיק עתידי (על פי התשואה שאתה צופה בטווח הארוך) לכל שנה ואז חבר את העלות של דמי הניהול בכל השנים הללו ואת עלות התפעול בכל השנים הללו (למרות שאת זה כבר עשית) ותראה מה גדול יותר כדי להכריע מה יותר כלכלי.

היי @משקיע מתחיל !

קודם כל - תודה על המוכנות לעזור :)

שנית, אכפת לך אם נעשה את זה שלב שלב?

ניקח את אופציה א' - חישוב עלות תפעול - 668 ש"ח בשנה. אבל איך אני מחשב את עלות דמי הניהול בפועל?

קודם כל ההשואה לא נכונה מכמה טעמים
1. כיסוי שוק עולמי מלא לעומת חלקי בישראליות. תחשוב האם זה לא מפריע לך?
2. תעודות סל לעומת קרנות סל.
3. גידור מטח יעלה לך הרבה כסף גם אם זה לא בצורה של " דמי ניהול" פורמליים. תחשוב האם יש סיבה לעשות זאת.
4. הרבה סבורים שתעודות סל ישראליות צפויות להעלות דמי ניהול. בחברות האמריקאיות- פחות סביר.
אחרי כל זה, יש מקום לדעתי להשוות לפי דמי ניהול.

לא ממליץ ולא מייעץ רק מעלה נקודות בסוגיה הזו.

היי @doc29 :)

לגבי 1 - ברור לי שה - ETF האמריקאים הרבה יותר מפוזרות. אבל אני יוצא מנק' הנחה שמדדי המניות בשווקים המפותחים זזים פחות או יותר באותו כיוון (בגלל הגלובליזציה), ולכן אני רגוע בעניין. אבל זו לא הנק' שבה ביקשתי עזרה.
לגבי 2 ו 4 - לא מדובר על תעודות סל אלא על קרנות מחקות. כך שזה לא רלוונטי.
לגבי 3 - מעדיף לא להיכנס לדיון כי זו לא הנק' העיקרית שרציתי לברר.

מה שרציתי לברר הוא - כיצד אני יכול לחשב את ההשפעה של ההבדל בדמי הניהול בין שתי האופציות? יש לך מושג?

עלות דמי הניהול = אחוז דמי הניהול כפול האחזקה בקרן. למשל אתה מתכנן להחזיק 25% מהכסף, כלומר 15 אלף ש"ח, בקרן S&P 500 4D MTF, בדמי ניהול של 0.28%, ולכן אתה תשלם על הקרן הזו 42 ש"ח בשנה.

הבעיה היא שזה יהיה נכון רק לשנה הראשונה של התיק, או ליתק דיוק, רק ליום הראשון שלו. מהרגע שהתיק נולד, שווי האחזקה ישתנה (לטוב או לרע) מדי יום, ולכן גם דמי הניהול שייגבו ממך ישתנו מדי יום. (והם אכן נגבים ממך מדי יום, לא ישירות מהחשבון אלא פשוט בדמות פגיעה בתשואה היומית של הקרן אל מול מדד הייחוס)

לכן במקום לחשוב על מספרים אבסולוטיים עדיף להישאר באחוזים. במקום לחשב את עלות הניהול, תחשב את הפגיעה הצפויה בתשואה של התיק. שזה בדיוק החישוב של דמי הניהול הממוצעים שכבר עשית. מדי שנה, תיק א' ייתן לך תשואת חסר ב-0.0625% אל מול מדדי הייחוס שהתיק מורכב מהם, בעוד שתיק א' ייתן תשואת חסר ב-0.242%.

עכשיו אתה יכול לחשב את האפקט של תשואת החסר הזו על פני תקופה של 40 שנה, דרך העלאה בחזקת 40 של 0.999375 לתיק הראשון, או 0.99758 עבור התיק השני. הפגיעה יוצאת כ-2.5% לתיק הראשון וכ-10% לתיק השני, על פני תקופה של 40 שנים.

בשביל לכמת את זה בכסף, אתה צריך להניח משהו על התשואה שאתה מצפה לקבל על פני כל התקופה הזו. למשל אם התשואה השנתית הממוצעת של התיקים היא 3%, אז כעבור 40 שנה הם יגדלו פי (1.03 בחזקת 40 = 3.26) (זה בלי להתחשב בהפקדות השנתיות...), כלומר יהיו לך ביד 195 אלף ש"ח. אבל עכשיו תוריד מזה 2.5% עבור התיק הראשון, כלומר סה"כ הפסד בשל דמי ניהול של 4800 ש"ח, או 10% עבור התיק השני, או דמי ניהול של 19.5 אלף ש"ח.

(כל זה שקול, כמובן, להגיד שהתשואה השנתית הממוצעת של תיק א' תהיה 3%-0.0625% והתשואה הממוצעת של תיק ב' תהיה 3%-0.242%, וחישוב התשואה המצטברת שלהם אחרי 40 שנה.)

נערך לאחרונה ב:
@עש לילה איזה מקסים אתה, תודה רבה לך על התשובה המפורטת, מעריך את זה מאוד! הבנתי לגמרי :)

@Chase היות ואינני יודע על בסיס מה הנחות העלויות הללו תרשה לי להתווכח עליהן (בלי לדון במבנה התיק כבקשתך)
תיקנתי לך לעלויות שאתה יכול להשיג בבית השקעות בארץ ללא מיקוח במידה ואתה ישראלי ללא אזרחות אמריקאית
אופציה א':
דמי טיפול: 35.4*12 = 424.8 ש"ח 10*11 = 110 ש"ח (בחודש שבו תתבצע הקניה יהיה קיזוז דמי ניהול)
איזון (במידה ואני מאזן ע"י קנייה בלבד): 9$*3=105 ש"ח 8$*2 + 3 ש"ח = 65 ש"ח
עמלת העברת כספים לבנק: 30$=117 ש"ח אין
המרות: 0.004*5100=21 ש"ח 0.5%*51000 = 26 ש"ח
סה"כ 668 ש"ח בשנה * 40 שנה = 26,720 ש"ח 201 ש"ח בשנה * 40 שנה = 8,040 ש"ח
אופציה ב':
דמי טיפול: 17.7*12 = 212.4 ש"ח 10*11 = 110 ש"ח (בחודש שבו תתבצע הקניה יהיה קיזוז דמי ניהול)
איזון (במידה ואני מאזן ע"י קנייה בלבד): 5*5=25 ש"ח 5*3 ש"ח = 15 ש"ח
עמלת העברת כספים לבנק: 5.9 ש"ח אין
המרות: אין
סה"כ 243.3 ש"ח בשנה * 40 שנה = 9,720 ש"ח 125 ש"ח בשנה * 40 שנה = 5,000 ש"ח
מכאן תוכל להמשיך עם ההשוואה שהציע @עש לילה

תרשה לי להוסיף לך את אופציה ג' עם ברוקר בחו"ל (בלי ניירות שנסחרים רק בבורסת ת"א) לפי העמלות שאני משלם היום:
דמי טיפול: 0 ש"ח
איזון (במידה ואני מאזן ע"י קנייה בלבד): 1.4$*3=16.21 ש"ח
עמלת העברת כספים לברוקר: 0.73% כפוף למינימום של 14.35$ = 55.38 ש"ח.
המרות: כלול בעמלת העברה = 0 ש"ח נוספים.
סה"כ 71.59 ש"ח בשנה * 40 שנה = 2863.6 ש"ח

עכשיו תמשיך עם ההשוואה שהציע @עש לילה שהציע @מתכנת

@daat99 כפי שעניתי לך בשרשור אחר החישוב שציינת שגוי - להלן מתוקן
דמי טיפול: 0 ש"ח
איזון (במידה ואני מאזן ע"י קנייה בלבד): 1.4$*3=16.21 ש"ח
עמלת העברת כספים לברוקר: 0.19125% כפוף למינימום של 14.35$ = 55.38 ש"ח.
המרות:
0.5% = 26 ש"ח
סה"כ 97.59 ש"ח בשנה * 40 שנה = 3,903 ש"ח
כמו כן התעלמת לחלוטין מכך שההצעה הזו בלתי ראלית בעליל כי אין סיכוי שיקבל עמלת מינימום 14$ להעברות לחו"ל בהיקפים הללו.
מה שאני רשמתי הוא יוכל לקבל ללא מיקוח כלל בהנחה שמחזיק אזרחות ישראלית ולא אמריקאית.

@daat99 כפי שעניתי לך בשרשור אחר החישוב שציינת שגוי - להלן מתוקן
תודה על התיקון - זה עדיין יוצא פחות מ-100 שח לשנה.

כמו כן התעלמת לחלוטין מכך שההצעה הזו בלתי ראלית בעליל כי אין סיכוי שיקבל עמלת מינימום 14$ להעברות לחו"ל בהיקפים הללו.
אני לא מסכים עם הקביעה הזו.
כפי שציינתי אני קיבלתי את העמלות הללו בגלל שמנהלת הבנק לא רצתה לוותר על חשבון המשכורת שלי ולא בגלל כמות ההעברות.

הוא יכול לקבל תנאים אפילו יותר טובים בבנק הבינלאומי עם חשבון הוט (אם הוא זכאי לחשבון שכזה) ושם לקבל פטור מעמלת המרת מט"ח ודמי ניהול כאשר עלות פעולה בחו"ל בסכומים שהוא מתאר תהיה 7 דולר בלבד (ותשלום עמלת סוכן שאין לי מושג כמה היא וכדאי לברר).

כמו כן הוא יכול להשתמש בקלירשיפט עם עמלת המרה והעברה של 0.5% (אפילו יותר נמוך ממה שאני משלם ובלי להתמקח בכלל) אבל הוא יצטרך לשערך תוספת של עמלת בנק כתב שזה יכול לצאת עוד 10-20 דולר להעברה לחו"ל.

בכל אופן כמו תמיד חייבים לקרוא את האותיות הקטנות ולהבין מה החסרונות והיתרונות של כל פתרון אפשרי.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
Gari קרנות סל על מדדים סקטורים\מדדים דפנסיביים בשלב המשיכה כדי למזער נעילת הפסדים בשוק דובי שוק ההון 34
ה מסחר עצמאי - קרנות סל שוק ההון 5
מ קנית קרנות סל ביטקיון באינטראקטיב ברוקר השקעות אלטרנטיביות 16
The Thinker רשות ניירות הערך האמריקנית אישרה קרנות סל מחקות ביטקוין השקעות אלטרנטיביות 92
U קרנות סל/קרנות מחקות אחרי מדדי הבנקים פוסטים מאיכות נמוכה 1
א קרנות סל לבעל אזרחות כפולה אוף טופיק 3
N שיקולים במעבר בין קרנות סל שוק ההון 2
D קרנות סל שקליות להשקעה בחו״ל שוק ההון 4
צ השוואה בין קרנות סל שוק ההון 0
N שאלה לגבי קרנות סל - השקעה ראשונה שוק ההון 2
S אתר למיון קרנות וקרנות סל? שוק ההון 3
ס שתי קרנות סל זהות בביצועים, אך שונות במחיר, עמלות וגודל. מה הייתם קונים? שוק ההון 8
ס קרנות סל: גודל הקרן, עירוב מט"ח מסוג שונה, ודמי ניהול שוק ההון 8
ס מחיר קרנות סל (ETFs) בזמנים כלכליים שונים שוק ההון 3
A לא מצליח להבין לגבי קרנות סל חוץ שנסחרות בארץ שוק ההון 16
O קרנות סל מחקות שוק ההון 10
מ השוואה בין קרנות סל שוק ההון 3
K קרנות סל מחקות מדד - איך הן נסחרות בבורסה? שוק ההון 1
S קרנות סל reit פוסטים מאיכות נמוכה 2
mk1 השוואה בין קרנות סל ת״א שוק ההון 1
א קרנות סל זרות מוטות דיבדנדים בישראל שוק ההון 3
פ היכן ניתן למצוא נתונים היסטוריים על שינויים בתשואת הדיבידנד של מדדים ושל קרנות סל? פוסטים מאיכות נמוכה 1
Y קרנות סל מחקות מדד ת"א 125 שוק ההון 3
ת Invesco משיקים קרנות סל בארץ שוק ההון 113
ח הפיכת קרן השתלמות לIRA ורכישת קרנות/תעודות סל עוקבות קריפטו השקעות אלטרנטיביות 10
R משיכת נתוני קרנות סל ישראליות ל גוגל שיטס-GOOGLE SHEETS, אוף טופיק 5
B קרנות סל ישראליות - איכות עקיבה שוק ההון 11
כ כמה שאלות לגבי קרנות סל שוק ההון 0
S אתר לגילוי אחוז חפיפה בין הרכב קרנות סל שוק ההון 2
פ קרנות נאמנות, קרנות סל, קופות גמל להשקעה ופוליסת חיסכון שוק ההון 4
א אופן תשלום עמלות ודמי ניהול על קרנות סל איריות שוק ההון 11
P המרת קרנות סל שקליות של בלאקרוק/iShares לקרנות איריות ביורו שוק ההון 47
Anrala כדאיות פדיון כספים מפוליסת חיסכון לצורך השקעה דרך קרנות סל שוק ההון 1
Gari קרנות סל צוברות (ETF) שוק ההון 1
כ קרנות סל mid cap שוק ההון 10
G קניית קרנות סל באירופה על פני תעודות סל ישראליות שוק ההון 13
M קרנות מחקות או תעודות סל על סקטורים שוק ההון 0
ע קרנות סל - שאלת הבהרה שוק ההון 12
גיא הראשון קרנות סל כהשקעה לטווח ארוך שוק ההון 12
Gari הוראות מסחר לקניית קרנות סל של בלאקרוק שוק ההון 24
N קרנות סל וקופת ג להשקעה... שוק ההון 11
E קרנות סל מחקות - חפיפה שוק ההון 7
I בעקבות הפוסט של הסולידית על קרנות סל מוטות דיבידנד דיוני עומק על פוסטים מהבלוג 73
O קרנות ותעודות סל בלאגאן בראש שוק ההון 3
R קרנות סל ותעודות סל שוק ההון 3
W קרנות סל ארה"ב ממנופות בקופת גמל IRA שוק ההון 0
L דמי ניהול של קרנות נאמנות ותעודות סל שוק ההון 5
פ אם משקיע תאורטי רוצה לקנות קרנות סל של נפט וגם של שווקים מתעוררים, בנטרול מטח, איך יעשה זאת? שוק ההון 34
I קרנות סל \סנופי\הבדלים שוק ההון 3
A פרטים על קרנות נאמנות וקרנות סל: שוק ההון 1

נושאים דומים

Back
למעלה