• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

פיקדון לעומת אג"ח ממשלתי ישראלי

Amirb

משתמש רגיל
דירוג
51
חלק ניכר מהתיק שלי הוא אג"ח ממשלתי (25% שקלי, 25% צמוד בקרנות של 2-5 שנים, לא ממליץ :roll:)
לאחרונה התחלתי לתהות אם זה עדיף ע"פ פיקדון בנקאי.

למשל עבור החלק השקלי, בנק ירושלים מציע ריבית של 2.3% שנתי לפקדון חמש שנתי, או באזורי 1.6% אם נקודות יציאה [לא ממליץ].

לפי מה שאני מבין בהסתכלות על האג"חים הממשלתיים ל 5 שנים (למשל ממשל שקלית 0122) ראיתי שהתשואה השנתית היא כ 1% [בהנחה שקראתי את זה נכון].

מה היתרונות והחסרונות של אג"ח עם מח"מ שהוא שקול למשך הפקדון (3-5 שנים).
לכאורה הפקדון מהווה פתרון בלי עמלות קניה/מכירה, בלי סיכון ממשי להוציא קריסת הבנק ועם ריבית גבוהה יותר.
אם כך, למה זה לא פתרון עדיף לחלק הסולידי שבתיק ?

טכנית, אין הבדל ממשי בסיכון של פיקדון לבין אגח ממשלתי. לכן אם אחד נותן תשואה עודפת על האחר, אכן הגיוני לקחת את זה עם התשואה העודפת.

הנקודות היחידות שכן כדאי לקחת בחשבון הן:
א. נזילות- האגחים תמיד יהיו נזילים ופנויים לפדיון למזומן, בעוד בפיקדון זה נקודות יציאה קבועות.

ב.בנוסף, באג"חים ( בהנחה שאתה מחזיק לפדיון) אתה יכול להשקיע מחדש את הקופונים בריבית גבוהה יותר במידה ויש עליית ריבית, בפיקדון אתה נעול על ההסכם המקורי.

א. נזילות- האגחים תמיד יהיו נזילים ופנויים לפדיון למזומן, בעוד בפיקדון זה נקודות יציאה קבועות.
אמת. במקרה שלי מדובר בתיק פסיבי עם השקעה לטווח ארוך כך שפחות רלוונטי.

ב.בנוסף, באג"חים ( בהנחה שאתה מחזיק לפדיון) אתה יכול להשקיע מחדש את הקופונים בריבית גבוהה יותר במידה ויש עליית ריבית, בפיקדון אתה נעול על ההסכם המקורי.
אפשר לקחת את הקופונים ולשים בפקדון נוסף. אני מניח שיש גם סוג פקדון/משהו שמקביל לפקדון שמאפשר להוסיף את זה לאותה השקעה בלי סרבול של פקדון נוסף.
החזקה לפדיון - להבנתי ולצערי לא אפשרי בקרן מחקה.

תודה על התגובה

אפשר לקחת את הקופונים ולשים בפקדון נוסף. אני מניח שיש גם סוג פקדון/משהו שמקביל לפקדון שמאפשר להוסיף את זה לאותה השקעה בלי סרבול של פקדון נוסף.
תודה על התגובה
לא הבנת אותי, אם הריבית עולה, אז בהחזקת אגחים אפשר להשקיע את הקופונים באותו אגח אבל עם ריבית גבוהה יותר, בעוד בפיקדון הכסף מושקע רק באותה ריבית. זה לא משמעותי בסכומים נמוכים, אבל אם סכום רציני אז יכול להשפיע.

אם כל ההתלבטות היא בין קרן אגח ממשלתית לבין פיקדון ( בלי לחשוב בכלל על אחזקת האגחים עצמם) אז כמובן סיפור אחר.

מעניין אותי למה יש לך 50% באג"חים כשאתה מדבר על השקעה לטווח ארוך.

לא הבנת אותי, אם הריבית עולה, אז בהחזקת אגחים אפשר להשקיע את הקופונים באותו אגח אבל עם ריבית גבוהה יותר...
באג"ח שקלי/צמוד הריבית קבועה. בעליית ריבית הוא יוכל לקנות את האגח במחיר זול יותר ולקבל גם את ההפרש ל-100 בפדיון אבל הריבית נשארת קבועה.

באג"ח שקלי/צמוד הריבית קבועה. בעליית ריבית הוא יוכל לקנות את האגח במחיר זול יותר ולקבל גם את ההפרש ל-100 בפדיון אבל הריבית נשארת קבועה.
לא. הריבית לא נשארת קבועה, בדיוק בגלל שבסוף שאתה מקבל את ההפרש למאה. מחיר יורד ותשואה עולה זה צדדים שונים של אותו מטבע.

לא. הריבית לא נשארת קבועה, בדיוק בגלל שבסוף שאתה מקבל את ההפרש למאה. מחיר יורד ותשואה עולה זה צדדים שונים של אותו מטבע.
תשואה לפדיון, לא ריבית. אם למשל הוא קנה לאחר עליית ריבית ומכר לפני הפדיון הוא לא ירוויח מעליית הריבית. רק אם יישאר עד הפדיון.

הריבית היא הריבית שנקובה ביום הנפקת האג"ח, לא ?
מה שכן, בהשקעה הרבעונית המחיר של האגרת יהיה זול יותר אם אני מבין נכון

הריבית היא הריבית שנקובה ביום הנפקת האג"ח, לא ?
מה שכן, בהשקעה הרבעונית המחיר של האגרת יהיה זול יותר אם אני מבין נכון
כן

ב.בנוסף, באג"חים ( בהנחה שאתה מחזיק לפדיון)
תשואה לפדיון, לא ריבית. אם למשל הוא קנה לאחר עליית ריבית ומכר לפני הפדיון הוא לא ירוויח מעליית הריבית. רק אם יישאר עד הפדיון.
לא הבנתי על מה אתה מתווכח איתי... תשואה לפדיון וריבית זה אותו דבר, לפחות בחשבונאות פיננסית.

אם למשל הוא קנה לאחר עליית ריבית ומכר לפני הפדיון הוא לא ירוויח מעליית הריבית. רק אם יישאר עד הפדיון.
וגם האמירה הזו לא נכונה... אם קנה אחרי עליית ריבית, כמובן שהוא יהנה מריבית גבוהה יותר...בלי קשר למתי ימכור- בהנחה שהשוק נשאר באותה תשואה, הוא יקבל את אותה ריבית\תשואה שבה הוא קנה, זה בגלל שמחיר האג"ח ברגע שיחליט למכור ישקף את כל התשואה המגיעה לו. אתה מטעה.

• אהבתי
Reactions: ITS
לא הבנתי על מה אתה מתווכח איתי... תשואה לפדיון וריבית זה אותו דבר, לפחות בחשבונאות פיננסית.
לא מתווכח, רק מדגיש את הנושא.

וגם האמירה הזו לא נכונה... אם קנה אחרי עליית ריבית, כמובן שהוא יהנה מריבית גבוהה יותר...בלי קשר למתי ימכור- בהנחה שהשוק נשאר באותה תשואה, הוא יקבל את אותה ריבית\תשואה שבה הוא קנה, זה בגלל שמחיר האג"ח ברגע שיחליט למכור ישקף את כל התשואה המגיעה לו. אתה מטעה.
זה רק עניין של מושגים. בסופו של דבר את הריבית הוא יקבל לפי יחידה=100 אז אכן התשואה תהיה גבוהה יותר גם בקופונים.

אני בהתלבטות דומה אבל להשקעה לטווח קצר יותר (כ-3 שנים) - פיקדון נותן הרבה יותר תשואה משמעותית מאג"ח (לא קרן).

0.5% מול 1.5-2%

אמת. במקרה שלי מדובר בתיק פסיבי עם השקעה לטווח ארוך כך שפחות רלוונטי.
אם כך, אז למה דווקא להחזיק את החלק הסולידי במוצרים שקליים?
קרנות אג״ח ארה״ב יתנו לך תשואה הרבה יותר אטרקטיבית.

לא ממליץ

ע"מ לגדר סיכון מט"ח
מה בערך טווח ההשקעה שלך?

דעתי האישית היא שבהשקעה ארוכת טווח אין סיבה לגדר מפני סיכון מט״ח (בהתיחס לישראלי המחזיק מוצר דולרי).

נערך לאחרונה ב:
מה בערך טווח ההשקעה שלך?

דעתי האישית היא שבהשקעה ארוכת טווח אין סיבה לגדר מפני סיכון מט״ח (בהתיחס לישראלי המחזיק מוצר דולרי).
ומה לגבי סיכון של מס ירושה אמריקאי?

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
S חיסכון במק"מ לעומת פיקדון בבנק שוק ההון 5
R פיקדון מובנה $ צמוד אמזון - דעתכם? צרכנות פיננסית 32
yossik ריבית על פיקדון פריים שוק ההון 1
H להתמקח על אחוזים על פיקדון בבנק שוק ההון 18
N פיקדון דולרי 5.4% ריבית שוק ההון 10
ה איך דיסקונט מגדרים את הפוזיציה הזאת? - פיקדון מובנה השקעות אלטרנטיביות 7
S קרן כספית כנגד פיקדון בנקאי - במקרה של קריסת בנק שוק ההון 5
A פיקדון דולרי == חלק סולידי ? שוק ההון 33
ב לריבית מובטחת, פיקדון חודשי או מוצר אחר ? פוסטים מאיכות נמוכה 1
K השקעה בטווח קצר - פיקדון בבנק? שוק ההון 10
מ התלבטות בין פיקדון בבנק לקרן מחקה אגח מיסים 0
Y קרן כספית? נקובה בדולר? פיקדון בבנק? - שאלות שיעזרו לי להבין. שוק ההון 3
D פיקדון או אג"ח - הצמדה למדד המחירים לצרכן שוק ההון 2
Roi פיקדון פלוס דולרי עם הבטחת קרן בהתאם לשינוי מדד מניות הזהב GLD UP שוק ההון 8
I פיקדון בנקאי/תיק השקעות מנוהל השקעות אלטרנטיביות 1
I ריבית ומס על פיקדון בנקאי שוק ההון 16
י מס על פיקדון בבנק שוק ההון 3
M טעות בהזנת נתוני פיקדון בנק - בוננזה או טעות נוראית? צרכנות פיננסית 12
ה לא מסכימים לשבור פיקדון צרכנות פיננסית 12
H שאלה לגבי איפה לשים פיקדון לשנה שנתיים פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
H איפה מקבלים פיקדון הכי גבוה ? לשנה שנתיים פוסטים מאיכות נמוכה 2
P פיקדון בנקאי ראשון - מיסוי ואופטימיזציה מיסים 3
ג פיקדון שיקלי - כמליון ש"ח שוק ההון 2
B פיקדון ללירות שטרלינג צרכנות פיננסית 1
א פיקדון בבנק לאומי צרכנות פיננסית 1
י מה עושים עם הכסף - פיקדון או קרן כספית? שוק ההון 3
Y מיסוי על פיקדון צמוד מדד ללא שום תוספת ריבית מעבר שוק ההון 1
M פיקדון דולרי ב interactive brokers צרכנות פיננסית 7
N מה שיעור המס עבור פיקדון דולרי? פוסטים מאיכות נמוכה 5
C קביעת ריבית פיקדון מט״ח צרכנות פיננסית 2
S פיקדון שירות צבאי התפתחות אישית 2
ש לעבור בנק כדי לפתוח פיקדון שוק ההון 17
ת פפר היום הודיעו באפליקציה, פיקדון עם ריבית של 5%. מישהו בדק פוסטים מאיכות נמוכה 2
ש פיקדון - 3 שנים 7.5% צרכנות פיננסית 21
א אג"ח מול פיקדון בבננק שוק ההון 8
נ פיקדון בנקאי- מה וכמה שוק ההון 19
ה פיקדון צמוד מדד שוק ההון 65
Y פיקדון צמוד מדד - חלופה לקרמבולה של מזרחי שוק ההון 31
T היעלמותו המסתורית של פיקדון קרמבולה שוק ההון 3
R פיקדון בבנק גדול - מה הסיכונים פרט לחדלת פירעון של הבנק? שוק ההון 0
N אג"ח או פיקדון? כבר מבולבל שוק ההון 9
C פיקדון קורונה למשתחררים משירות מ-2015 צרכנות פיננסית 3
Michel פטור ממס רווח הון על פיקדון לפנסיונרים שוק ההון 0
S משיכת פיקדון באמצע ריבעון שוק ההון 10
י פיקדון שמש בבנק ירושלים שוק ההון 6