• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

ניהול עצמאי לפנסיה לאשה מבוגרת

michael1

משתמש רשום
דירוג
1
שלום. אמא שלי, בת כ-59 עברה לאחרונה למקום עבודה חדש.
עד היום היה לה ביטוח מנהלים (לא מוצלח במיוחד מבחינת דמי ניהול) שנוהל דרך סוכן שהיא לא מרוצה מהשירות שלו.
כיום, מכיוון והיא עברה למקום עבודה חדש וצריכה להתעסק בנושא הפנסיה והביטוחים מחדש אני מנסה לסייע לה ככל האפשר.
העלתי את הרעיון לעבודה עצמאית מול חברות הביטוח. להבנתי, מפאת גילה אין אפשרות לפתוח תוכנית פנסיה חדשה אלא רק ביטוח מנהלים.
השאלה שלי היא אילו דברים כדאי שאדע כשאנחנו פותחים לה תוכנית פרישה כלשהי (כנראה שתהיה בדמות ביטוח מנהלים)? חשוב לי גם שהדברים יתייחסו לעובדה שהיא לא רחוקה מגיל פרישה.
כיצד התהליך של פתיחת תוכנית ישירות מול חברות הביטוח (ולא דרך סוכן) עובד? ניסיתי לדוגמה לברר עם מגדל, והם טענו כי הם "עובדים רק מול סוכנים ולא מול הלקוחות באופן ישיר", האם זה נכון? או שפשוט לא הגעתי לאנשים הנכונים?
האם בכלל מומלץ לנו לעבוד באופן עצמאי מול חברת הביטוח, או שמכיוון והיא קרובה לגיל פרישה ההפרשים (אם בכלל קיימים ולטובת עבודה עצמאית) לא קיימים ועדיף לעבוד דרך סוכן בשביל לזכות ב"שקט תפעולי"?
אשמח גם לעצות כלליות בהקשר זה כדי שיוכלו לעזור לנו להתנהל נכון.
תודה רבה!

להבנתי, מפאת גילה אין אפשרות לפתוח תוכנית פנסיה חדשה אלא רק ביטוח מנהלים.
אני חושבת שזה לא נכון. אולי @נדב יגיע לתת תשובות מהימנות יותר.
אתה גם יכול לשאול את גוגל, להיכנס לאתר "פנסיוני" שנדב מנהל, אתר "כל זכות" ועוד ועוד.

כמה נקודות:
1. אישה בת 59, רגע לפני פרישה. פתיחת תכנית חדשה לא חייב שתשפר את מצבה
2. בלי בדיקה מתאימה לא כדאי לסגור את פוליסת ביטוח המנהלים שעשויה לכלול כבר אבדן כושר עבודה
3. בניגוד לקרן פנסיה בביטוחי מנהלים חברות הביטוח לא מרבות לעבוד בצורה ישירה. וגם בעבודה ישירה דמי הניהול לא יהיו שונים משמעותית מאשר בעבודה עם סוכן.
4. תמצאו סוכן שאתם סומכים עליו שיטפל לכם בפוליסה או שתגשו ליעוץ שיתן לכם הנחיות עבודה לסוכן.

כמה נקודות:
1. אישה בת 59, רגע לפני פרישה. פתיחת תכנית חדשה לא חייב שתשפר את מצבה
2. בלי בדיקה מתאימה לא כדאי לסגור את פוליסת ביטוח המנהלים שעשויה לכלול כבר אבדן כושר עבודה
3. בניגוד לקרן פנסיה בביטוחי מנהלים חברות הביטוח לא מרבות לעבוד בצורה ישירה. וגם בעבודה ישירה דמי הניהול לא יהיו שונים משמעותית מאשר בעבודה עם סוכן.
4. תמצאו סוכן שאתם סומכים עליו שיטפל לכם בפוליסה או שתגשו ליעוץ שיתן לכם הנחיות עבודה לסוכן.

תודה רבה על התשובה נדב. אשמח אם תוכל לענות לי על שאלות ההמשך האלו:
  1. לגבי הביטוח מנהלים הנוכחי, מסתבר שמה שפתחו לה בעבר לא טוב בכלל, שכן יש שם 11% עמלות על ההפקדות החודשיות. אני מניח שלמרות שנשארו לה כ-3 שנים עד לפרישה, לא יהיה עדיף לפתוח משהו חדש בכדי שהיא לא תאבד את כל הכסף הזה?
  2. מה הכוונה לגבי זה ש"נפסיד את האבדן כושר עבודה"? הרי המעסיק החדש יצטרך להפריש כ-2% בערך לתוכנית החדשה על אבדן כושר עבודה? אז מה בעצם יכול לקרות?
  3. בהקשר למה שרשמה @בת העמק, האם אפשרי ועדיף לפתוח פנסיה ולא ביטוח מנהלים (במידה ואכן בסוף נפתח תוכנית חדשה)?
  4. אנו לא מכירים סוכנים טובים כלל, וקשה לסמוך על מקורות רנדומליים באינטרנט. האם יש מקור אמין למציאת סוכנים (מעבר לקרובי משפחה שכן אין כאלו שעובדים עם סוכני ביטוח פרטיים)?
שוב תודה!

אנו לא מכירים סוכנים טובים כלל,
רוב הסוכנים לא מבינים בהשקעות אלא רק בביטוחים שנלווים לקרנות פנסיה/ביטוח מנהלים. כמו כן רובם ככולם מתעניינים יותר באחוז גבוה של דמי ניהול שמוקצים להם ע"י חברות הביטוח מאשר בלתת לך את התכנית המיטבית. צר לי שכך הדברים ואני יודעת שמנסים לשנות את החוק כך שסוכן יקבל את שכרו מהלקוח ולא מחברת הביטוח (כדי שיהיה בצד הלקוח) אבל לא בטוח שזה יקרה לפני שאמך תפרוש מהעבודה.
שכן יש שם 11% עמלות על ההפקדות החודשיות
11% עמלות??? אתה בטוח? ממה שאני יודעת, המקסימום שמותר הוא 6% מהפקדות. אם זה נכון, שווה לך להתייעץ עם עו"ד שעוסק בכך ואולי אפשר לקבל החזרים. שעת יעוץ אחת עולה כמה מאות ש"ח בלבד. ואולי @נדב יכול להוסיף על זה מידע.
מה הכוונה לגבי זה ש"נפסיד את האבדן כושר עבודה"?
כן, גם לי זה לא ברור. בעקרון, כשאמא שלך פותחת קרן פנסיה חדשה ממקום עבודה נוכחי, היא יכולה לבקש להעביר את כל הקרנות/קופות גמל/ביטוחי מנהלים שלה לקרן הפעילה. חשבתי שזה אומר שגם הזכויות הביטוחיות שלה עוברות ומהתשובה של @נדב זה נשמע שלא בהכרח. מקווה שנדב יפרט.

11% עמלות??? אתה בטוח? ממה שאני יודעת, המקסימום שמותר הוא 6% מהפקדות. אם זה נכון, שווה לך להתייעץ עם עו"ד שעוסק בכך ואולי אפשר לקבל החזרים. שעת יעוץ אחת עולה כמה מאות ש"ח בלבד. ואולי @נדב יכול להוסיף על זה מידע.
זה ביטוחי מנהלים של פעם, כשעוד הכל היה פרוץ.

מה עם קופת גמל?

ניסיתי לדוגמה לברר עם מגדל, והם טענו כי הם "עובדים רק מול סוכנים ולא מול הלקוחות באופן ישיר", האם זה נכון? או שפשוט לא הגעתי לאנשים הנכונים?

אני עבדתי כמה שנים מול מגדל בצורה ישירה, עד ששלמה אליהו קנה אותם, ואז הם פתאום טענו שאני חייב לעבוד דרך סוכן.
לפי הבנתי מכותרות העיתונים, זה היה שנוי מדיניות של שלמה אליהו שמעדיף שהחברה לא תעבוד ישירות מול הלקוחות, אלא דרך סוכן.

אני רוצה להצטרף לדיון בשאלה : האם בקופת גמל החיסכון נשאר למוטב (כגון ילד מעל גיל 21) או שהוא "נעלם" כמו שכסף הולך לטובת קרן פנסיה במידה ואין מוטבים העומדים בתנאים (לדוגמא ילדים עד גיל 21) ?

האם בקופת גמל החיסכון נשאר
ניתן להוריש קופת גמל (בניגוד לפנסיה).

ההשוואה בשאלה שלך מנוסחת באופן בעייתי, מכיוון שבקופת גמל אין ביטוח מובנה.

אני רוצה להצטרף לדיון בשאלה : האם בקופת גמל החיסכון נשאר למוטב (כגון ילד מעל גיל 21) או שהוא "נעלם" כמו שכסף הולך לטובת קרן פנסיה במידה ואין מוטבים העומדים בתנאים (לדוגמא ילדים עד גיל 21) ?

בקרן פנסיה (לפני תחילת משיכת הקצבה) החסכון לא נעלם.
אם החוסך נפטר בטרם החל למשוך קצבת פנסיה, המוטבים יקבלו אם הכסף.

המוטבים יקבלו אם הכסף.
השארים, שזה שונה מיורשים ושונה ממוטבים.

והם גם לא מקבלים אותו במכה אלא כקצבה. הסך הכולל שיקבלו יכול שיהיה קטן או גדול מהסכום הצבור ברגע המוות.

השארים, שזה שונה מיורשים ושונה ממוטבים.

והם גם לא מקבלים אותו במכה אלא כקצבה. הסך הכולל שיקבלו יכול שיהיה קטן או גדול מהסכום הצבור ברגע המוות.

אוקיי, אחדד (למקרה של מוות לפני היציאה לפנסיה):

אם מדובר בפנסיית זיקנה בלבד, ללא ביטוח שאירים (היה דבר כזה בעבר) , אז השאירים (ואם לא קיימים כאלו, אז המוטבים) יקבלו את הכסף הצבור בסכום חד פעמי (לא קיצבה).

אם מדובר בפנסיה מקיפה, עם ביטוח שאירים, אז אם יש לו שאירים הם יקבלו קיצבה, ואם אין לו, אז המוטבים יקבלו את הכסף הצבור בסכום חד פעמי.

בכל מקרה, הפואנטה היא שהכסף לא הולך לאיבוד אם החוסך נפטר לפני היציאה לפנסיה.

אפרופו, מישהו יודע מה מקבלת אלמנה ללא ילדים במקרים הבאים בפנסיה?
עמית עצמאי פעיל שנפטר לפני תקופת האכשרה והפקיד לפי משכורת מינימלית (נניח משהו כמו הפקדה של 350 שח בחודש) אבל יש לו בצבירה ממקומות עבודה קודמים סכום גבוה יחסית (נניח מיליון ש"ח). לפי איזה סכום מחשבים לאלמנה ללא ילדים את הקצבה (כלומר האם משלימים לה לפי היתרה הצבורה)?
אותה שאלה לגבי עמית שנפטר אחרי שעבר את תקופת האכשרה.
האם בשני המקרים (אם יש צורך להשלים לפי היתרה הצבורה) זה משנה באיזה מסלול ביטוח העמית היה מבוטח ?
@נדב

שנפטר לפני תקופת האכשרה
תקופת האכשרה רלוונטית רק לגבי מקרים בהם מחלה התחילה לפני ההצטרפות לקרן.
הכיסוי הבטוחי למוות פתאומי מתאונה לא מושפע ממנה.

אשמח שנחזור לנושא הפוסט ולשאלותי בתגובה שרשמתי מלמעלה.

@גילגמש במקרה של מוות לפני היציאה לפנסיה השארים יקבלו את השכר המבוטח או קצבאות מוגדלות בהתאם לצבירה בקרן.
@michael1

לעניין השאלות שלך
1. הכסף כמובן לא הולך לאיבוד. ניתן לנסות לשפר את המצב הנוכחי או לעבור לתכנית אחרת.
2. במעבר לקרן פנסיה המעסיק לא רוכש אבדן כושר עבודה. הביטוח הוא חלק מהתכנית והוא כפוף לחיתום יתכן ואמא שלך תצטרך לעבור שוב חיתום רפואי ותידרש לתקופת אכשרה.
3. יש לבדוק את הנושא עם בעל רישיון. במידה ותבחר בקרן הפנסיה בעל הרישיון שיצטרך אותך ידרש לעשות את ההשוואה המתאימה.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
D דמי ניהול חודשיים וניוד מסחר עצמאי - מיטב דש לעומת בתי השקעות אחרים צרכנות פיננסית 1
א מה עדיף: חשבון מסחר עצמאי או קופ"ג להשקעה בדמי ניהול זולים? שוק ההון 4
הסולידית ★★★חשבון מסחר עצמאי באקסלנס טרייד: בונוס למצרפים חדשים ופטור מדמי ניהול לשנתיים★★★ שוק ההון 0
O דמי ניהול בקרן הפנסיה + שאלה על ניהול קרן פנסיה באופן עצמאי פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 4
ש ניהול עצמאי של תיק השקעות שוק ההון 1
E עלות ניהול תיק עצמאי שוק ההון 3
א ניהול תיק השקעות עצמאי- שאלות של מתחיל שוק ההון 3
E דמי ניהול מקסימליים בקופת גמל לחסכון עצמאי צרכנות פיננסית 0
ג אי.בי.איי ניהול עצמאי לעומת אינטרגמל מסלול עוקב S&P500 דמי ניהול 0.35% שוק ההון 28
מאור קונפינו עזרה בהתחלת ניהול חיסכון עצמאי שוק ההון 37
זרטוסטרא ניהול תיק בחשבון עצמאי + IRA צרכנות פיננסית 23
S ניהול השקעות עצמאי מול פוליסת חיסכון שוק ההון 28
מ MTF מחקה DAX - דמי ניהול אפס ? שוק ההון 0
R קרן השתלמות IRA בדמי ניהול של 0.5, האם כדאי? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 4
ט מזעור דמי ניהול ומיסוי במדד עולמי שוק ההון 23
צ העלאת דמי ניהול בשינוי מסלול השקעה? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
ה ביטוח מנהלים ישן עם מקדם נמוך בדמי ניהול גבוהים פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 7
מ סיוע בהשוואת הצעות לדמי ניהול בפנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
עידו ג הבדלי דמי ניהול בקרן אירית - כדאיות שוק ההון 6
מ התלבטות בין שתי הצעות לדמי ניהול בפנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 7
T ניהול כספים והשקעות עבור הורים צרכנות פיננסית 1
ס דמי ניהול לבחור צעיר בפנסיה וקרן השתלמות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
ש יש מצב שהדמי ניהול באמריקאית מחלקת זה רק מהדיבידנדים שוק ההון 1
L פיטורים ושימור דמי ניהול בקופת גמל פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
ש דמי ניהול ועמלות בבנק - תיק השקעות שוק ההון 5
R שמירת דמי ניהול בקרן פנסיה לאחר עזיבת מקום עבודה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 24
ס דמי ניהול באקסלנס טרייד שוק ההון 3
ר שאלה על דמי ניהול שוק ההון 4
I שאלות לגבי ניהול השקעות בקרנות למשקיעים עם אזרחות אמריקאית שוק ההון 5
S חישוב רווח: קופגל"ה מול ניהול עצמי פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
M מקסום סכום מושקע בקרנות IRA? (נראה שמפסידים את היתרון בדמי ניהול בהפסד תשואה) פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 4
M התייעצות - האם כדאי למכור תעודות סל ישנות עם דמי ניהול גבוהים? שוק ההון 14
E האם דמי ניהול שאני משלם הם סבירים ומה לעשות עם כל המסלולים? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 6
ס דמי ניהול בעבודה ראשונה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
R דמי ניהול פנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 10
U דמי ניהול קרן פנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
עידו ג ניהול תיק קהילתי - עצות והמלצות שוק ההון 8
R דמי ניהול קרן השתלמות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 154
שם משתמש בעייתי "מיטב כספית ניהול נזילות" מעלה את דמי הניהול שוק ההון 26
M ניוד מהפנסיה לקופ"ג - דמי ניהול פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
א תשואות מפורסמות של קופג וקהש - לפני או אחרי הוצאות ניהול השקעות ? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
א הבנת דמי ניהול פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 6
N דמי ניהול תיק ממוסה לעומת IRA פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 12
IAmSam ניהול כולל של קה״ש IRA + תיק השקעות ב-IB ופנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 10
עידו ג ניהול השקעות כברוקר עבור זרים התפתחות אישית 4
ש אירית צוברת על הסנופי עם דמי ניהול של אמריקאית שוק ההון 5
S חישוב של מיסוי ריאלי/נומינלי בתוספת דמי ניהול שוק ההון 2
S חישוב של מיסוי ריאלי/נומינלי בתוספת דמי ניהול מיסים 7
ה אשמח לקבל המלצות איך להעביר כסף משכירות באנגליה (חברת ניהול) לחשבון בנק בארץ, תודה! פוסטים מאיכות נמוכה 0
ttmoon פרישה מוקדמת ודמי ניהול בקרן פנסיה פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 3

נושאים דומים

Back
למעלה