• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

משקיעי ערך - לא מסתדר עם מה שקראתי מהספרים המומלצים

deussex

משתמש רגיל
דירוג
492
שלום חברים,

לאחרונה יצא לי להיתקל בערוצים של משקיעי ערך, ספציפית על מניות ישראליות עם נזילות נמוכה, שמחלקים דיבידנדים גדולים.

ראיתי שיש קבוצה לא קטנה של אנשים כאלו, חלקם מנהלים בלוגים, טוויטרים וטלגרמים, עם טענות כמו 20-25% תשואה שנתית.

בזמנו כשקראתי כמה מן הספרים החשובים שהומלצו בבלוג של הסולידית, כולם חזרו על אותה מנטרה - השוק הוא יעיל, השוק הוא אקראי (בקירוב שלא ניתן כמעט לנצלו). אני זוכר שקראתי שם על אין ספור דוגמאות של אנשים, גופים, שניסו להשיג תשואה טוב יותר מהמדד, ובמקרה הטוב זה היה לטווח קצר, ואחר כך ירדו, או אנשים מאוד מעטים כמו וורן באפט.

מכיר אישית מישהו כזה, במקרה הוא למד איתי באותו בי"ס, שמעל 10 שנים משקיע ערך, ולפני מספר שנים פרש מעבודה רווחית, כי הוא הגיע לעצמאות דרך השקעותיו כמשקיע ערך. זה אומר שהוא באופן עקבי מגיע למצב שהוא מסוגל לממן עצמו ללא עבודה, כשמשקיע כזה. וזה לא מסתדר עם הספרים שקראתי, והפוסטים, ובכלל הגישה של הפורום.

נזכרתי בו, כי דיברתי עם חבר ילדות, והוא עלה לנו בשיחה, רק שעכשיו, אני כמשקיע מדדי ולאחר קריאה די מרובה, וקריאת חומר שסותר את פעילותו, הסתירה הזאת קצת מעניינת.

פשוט מעניין, מה דעתכם על זה, וכיצד זה מסתדר עם התשתית שעליו מבוסס הידע כאן, אנו כמשקיעי מדדים ?

חשבתי שאולי זה מוסבר על ידי: (השערות, מוזמנים לתקן):
-אולי התשואה הזאת מגיע על סמך סיכון מאוד גבוה, שהוא יכול לאבד המון בשניה (אם כי נראה שהוא לא באופן עקבי)
-מוח קדחני ואהבה למספרים, חישובים, קריאת המון ספרים ויישום טכניקות
- המון שעות מול המחשב

בניגוד אלינו כמשקיעי מדדים שאנו:
-אין תשואה גבוהה, אבל גם אין סיכון גבוה
-קנה והחזק, אין טכניקה
-כמעט 0 זמן התעסקות

מה דעתכם ? איך מיישבים זאת ? או שיש מקום למשקיעי ערך, בניגוד למה שקראתי ?

ברור (לי לפחות) שיש כאלו עם ידע, ניסיון ובעיקר חושים חדים ותחושות בטן שמבוססות על התרשמות מהסך הכל (היתרון על תוכנות, לפחות כיום) שיביאו אדם מסוים בהתנהלות נכונה להצלחה סטטיסטית טובה מהמדד לאורך זמן.

מבחינתי השקעה במדד זו פשוט שיטה שמביאה תוצאות מצויינות ביחס להשקעות אחרות ב100 אחוז ללא סיכון לכל אדם וללא השקעת זמן (לטווח ארוך, לפחות בהתחשב שההיסטוריה תמשיך כפי שהכרנו אותה עד היום).

זה רק מסקרן אותך או אולי זה גם "מגרד" לך?

לא הבנתי איך מקרה אחד סותר את ההנחה שהשקעה במדדים רחבים טובה לרוב רובם של המשקיעים.

באותו האופן שאף אחד לא יסיק שמסמרים מסוכנים לבריאות אם מישהו נהרג בגלל מסמר קטן.

מכיר אישית מישהו כזה, במקרה הוא למד איתי באותו בי"ס, שמעל 10 שנים משקיע ערך, ולפני מספר שנים פרש מעבודה רווחית, כי הוא הגיע לעצמאות דרך השקעותיו כמשקיע ערך.
יש לך יותר מידע לשתף לגבי המישהו הזה?
אם הוא פרש מעבודה רווחית אז היא בהכרח תרמה לפרישתו כך שזה לא מדוייק לומר שהגיע לעצמאות דרך השקעותיו כמשקיע ערך.
ולכן זה:
שהוא באופן עקבי מגיע למצב שהוא מסוגל לממן עצמו ללא עבודה
גם לא מדוייק.

אנשים התעשרו מביטקוין, מאיתריום מטסלה וגם ממניה בודדת שעלתה ב10,000%. זה לא מראה על כישורים. ההיפך, במונחי מובהקות סטטיסטית, עליה אסטרונומית בשנה ספציפית או מניה ספציפית (שזה המקרה הנפוץ) מחלישים את המובהקות שמדובר בכישורים.

מישהו כאן זוכר מה היה לפני חודש עם ההכרזת דוחות של החברות (כשפייסבוק נפלה 20%+)? אולי עדיין.
השוק תנודתי מאוד, ובסוף יום, לאחר ההכרזה, מניות טכנולוגיה היו יורדות או קופצות בעשרות אחוזים (סנאפ היה פסיכי).

כשחברה א' פרסמה רווחים, היא קפצה בעשרות אחוזים.
כשחברה ב' פרסמה הפסדים, נפלה בעשרות אחוזים.
אממה,
כשחברה ג' פרסמה רוחים, נפלה בעשרות אחוזים.
כשחברה ד' פרסמה הפסדים, עלתה בעשרות אחוזים.

אנשים תירצו לעצמם את החוסר הגיון הזה, שבו חברה מפרסמת שהיא מצליחה, ונופלת בעקבות כך, באלף ואחת סיבות.
"זה בגלל שציפו ליותר", "זה המפעל בסין", "זה הסינים", "זה מאסק", "זה מאסק הסיני מא".
המציאות יותר פשוטה, השוק תנודתי, ולדברים מהסוג הזה תמיד יש שני צדדים, ומטבע הדברים הצדדים נוטים להיות שקולים.
אם משהו "בהכרח עולה", תהיה כמות נכבדת של אנשים שישתלם להם להמר כנגד זה.
וזה שני הסנט שלי לגבי שוק יעיל.

אני חושב שיותר קל להכות את השוק עם מניות קטנות, נזילות נמוכה בשווקים לא אמריקאים.
בתי ההשקעות הגדולים לא טורחים לנתח את המניות הללו.

רה הוא למד איתי באותו בי"ס, שמעל 10 שנים משקיע ערך, ולפני מספר שנים פרש מעבודה רווחית,
בשרשור של היומן שלך כתבת:
הזמן עד לעצמאות כלכלית (לממן את ההוצאה החודשית למעלה):
*מתוך סכום רק של תיק ההשקעות (ממוסה, קרן השתלמות, מזומן ואג"ח, RSU ו ESPP), ללא שווי נכסים וללא חישוב הכנסה מדירה, כלומר וורסט קייס: 2.196M

-באחוז משיכה 4% - כבר שם
-באחוז משיכה 3% - 1.8 שנים
ואם אתה מכניס את שווי הדירה שלך (או ההכנסה מהדירה) אתה כבר מזמן שם. כמו החבר שלך…

כן, אתה. עם התובנות שלמדת מ- @הסולידית והשקעות המדדים ה״משעממות״ שלך -״כבר שם״.

@deussex אתה אדם מאוד רגיש ונבון ובעל מודעות עצמית גבוהה. אתה לומד ומגיע לתובנות מאוד יפות ואז במחי יד אתה הורס לעצמך ומוריד את עצמך על כלום ושום דבר.

מה שמצחיק שגם אני הרווחתי תשואה כזאת על המניות שלי בת"א.
הסתכלתי עכשיו על התשואה ב-12 החודשים האחרונים וראיתי שהשגתי 24.39%!!!
רוצה לדעת איך הצלחתי להשיג תשואה כזאת פנומנלית?
זה מה שהשיג מדד TA125 שבו מושקע אחוז מסוים מהתיק שלי :)
איך זה מתיישב עם זה שלא השקעתי מאות שעות של מוחי הקודח בבחירת מניות ערך ספציפיות?

זה רק מסקרן אותך או אולי זה גם "מגרד" לך?
אני חושב שאני באופיי מאוד סולידי, ושונא סיכונים. אבל עם זאת יש לי ראש טכני טוב למדי, אז אני לא בטוח. סתם מסקרן אותי לעשות אנליזה, מנקודת מבט שלנו, ושלי כמשקיע מדדים, לאור מה שקראתי, שבאופן חד משמעי, ספר אחר ספר שפוסל את פועלם, לעומת מה שהם מפרסמים. מישהו לא מדייק, או הם, או הספרים, או שאולי יש פה עלות תועלת - מסקרן להבין איפה האמת, ולהבין עלות תועלת והאם יש דברים בגו. זה לא אומר שאני רוצה לעשות זאת גם, במיוחד אם יש סיכון גבוה מאשר להיות משקיע מדדים, אלא סקרנות לחפירת האמת, ואז לומר - אה, אבל זה דורש א', ב', ג', ואני מחליט שזה לא משתלם לי.

הזמן עד לעצמאות כלכלית (לממן את ההוצאה החודשית למעלה):
*מתוך סכום רק של תיק ההשקעות (ממוסה, קרן השתלמות, מזומן ואג"ח, RSU ו ESPP), ללא שווי נכסים וללא חישוב הכנסה מדירה, כלומר וורסט קייס: 2.196M

-באחוז משיכה 4% - כבר שם
-באחוז משיכה 3% - 1.8 שנים
ואם אתה מכניס את שווי הדירה שלך (או ההכנסה מהדירה) אתה כבר מזמן שם. כמו החבר שלך…

כן, אתה. עם התובנות שלמדת מ- @הסולידית והשקעות המדדים ה״משעממות״ שלך -״כבר שם״.
אני חושב שהעצמאות הכלכלית שלי, לא הגיעה מהשקעה במדדים, כי אני קורא את הסולידית כשנתיים. לומר את האמת, אני כרגע מופסד בחלק המנייתי, שעוקב אחרי השוק העולמי בכ 20 אלף ש"ח. אני בשנות ה 40 המוקדמות, אחרי 17 שנות הייטק, עזרה מההורים ברכישת דירות. אני כן הייתי די סולידי בהתנהגות שלי, והסולידית תרמה ל"יישור קו" מעכשיו, איך לסדר את הכספים. תרם ראיתי "רווח" מהמדדים, אולי בקרנות גמל והשתלמות שהעברתי אותן מסלולים, כי לפני כן לא היה לי מושג והם היו במסלולים לא טובים.

הסולידית תרמה לי בעיקר, בהתנהלות מעכשיו, בחישוב השווי שלי, ופיין טיונינג לאיך להתנהל נכון יותר, ולהבין איפה איפה אני נמצא מבחינת עצמאות, בזאת אתה צודק.

במקרה של המכר, אני מניח שהוא הגיע לרווחים אקטיביים, שהחליפו לו את העבודה דה פקטו ובסכומים גבוהים יותר. במקרה שלי, הרווחים "האקטיביים" שלי מגיעים ממשכורת והשכרה, והתיק השוק הוני, פשוט מושקע יותר נכון מאשר לשכב בבנק, שאם ירצה השוק, אראה את גדילתו ב 10 - 20 שנים הבאות. במקרה של המכר, אני מניח שהוא מביא את אותם הסכומים ואולי הרבה יותר, מתוך שוק ההון, בכל תנאיו. אני כן מניח שההשקעה שלו בשוק ההון היא משמעותית דורשנית יותר - קריאת חדשות, ניתוחים, פעולות רבות יותר, לא יודע להעריך בכמה יותר.

@deussex אתה אדם מאוד רגיש ונבון ובעל מודעות עצמית גבוהה. אתה לומד ומגיע לתובנות מאוד יפות ואז במחי יד אתה הורס לעצמך ומוריד את עצמך על כלום ושום דבר.
גם נכון :) מה שאומר שאתה גם מאוד רגיש ונבון בכושר ניתוחך בן אדם. אני עובד על זה, אבל לשנות אופי זה מייגע הרבה יותר מספורט, נוכחתי לגלות. ברגע של סטרס, או מחשבה שלילית, עולם הרגש מציף אותך והנשימות העמוקות או "הכרת הטוב" הולך למושב האחורי. קיבלתי במתנה את היכולת לנתח ולהיות רגיש + אהבה לשיפור עצמי, אבל עם נטייה שלילית ולא להעריך את מה שיש, וזה עבודה יום יומית.
מה שמצחיק שגם אני הרווחתי תשואה כזאת על המניות שלי בת"א.
הסתכלתי עכשיו על התשואה ב-12 החודשים האחרונים וראיתי שהשגתי 24.39%!!!
רוצה לדעת איך הצלחתי להשיג תשואה כזאת פנומנלית?
זה מה שהשיג מדד TA125 שבו מושקע אחוז מסוים מהתיק שלי :)
איך זה מתיישב עם זה שלא השקעתי מאות שעות של מוחי הקודח בבחירת מניות ערך ספציפיות?
קודם כל שאפו, ושמח בשבילך :)

אבל גם ההשקעה שלך, לא הכי מתיישבת עם רוח הפורום, והספרים להשקיע במדד מקומי, אלא להשקיע במדד כמה שיותר רחב - מינימום שוק ארה"ב, ובעדיפות לשוק עולמי.

בהשקעות צריך עמו"ס : עיתוי, מזל וסוס .
עיתוי - להשקיע בזמן הנכון ולאורך זמן
מזל - קצת מזל טוב לא הזיק אף פעם
סוס - להישאר על הסוס גם אם אין מזל

להיות משקיע ערך בגיאות של 10 השנים האחרונות היה מאוד אפשרי, כמעט הכל עלה.... השקפתי האישית היא שאפשר להרוויח יפה מאוד מהשקעות ערך, אבל זה דורש הבנה טובה מאוד של השוק והיכרות טובה עם החברה. לא משנה אם זה בנדל"ן או במניות, או בבולים. אתה צריך שיהיה לך ידע אקסטרה על פני כל השאר. אם יש תחום שאתה מבין בו, ויכול לזהות מציאות, אפשר להרוויח יפה. אני לא מבין מספיק לזהות מציאות, אז אני משקיע במדדים.

במקרה של המכר, אני מניח
זו מילת הקסם…
ועל זה כתבתי
ואז במחי יד אתה הורס לעצמך ומוריד את עצמך על כלום ושום דבר.

אני חושב שהעצמאות הכלכלית שלי, לא הגיעה מהשקעה במדדים,
במקרה שלי, הרווחים "האקטיביים" שלי מגיעים ממשכורת והשכרה, והתיק השוק הוני, פשוט מושקע יותר נכון
ברור!
גם לפי @הסולידית וגם לפי כל הספרים - לעצמאות כלכלית לא מגיעים רק מהשקעה במדדים רחבים. לעצמאות כלכלית מגיעים קודם כל מחיסכון. ההשקעה של ההון זה כלי עזר להגדיל את ההון במקביל לחיסכון. רק בשלב מאוחר יותר, כאשר ההון מספיק גדול, ההשקעה הופכת למקור ההכנסה (ולעצמאות הכלכלית המיוחלת).

המטרה של השקעה במדדים רחבים זה לא להיות ההשקעה שמניבה את התשואה הגבוהה ביותר, אלא זה האיזון בין תשואה, סיכון וההשקעה האקטיבית הנדרשת (או במילים אחרות - עבודה).

השקעה במדדים רחבים במהלך צבירת ההון מאפשרת לך להתרכז בעבודה (המאוד! מתגמלת) שבחרת, שבאמצעותה חסכת את ההון שלך ובסופו של יום השילוב הזה זה מה שיאפשר לך בעתיד (או אפילו מאפשר לך כבר היום) לחיות מהחסכונות הפאסיביים שלך בביטחון יחסי (ולפי כללים מסויימים).

בקיצור:
בשנים הראשונות עבדת וחסכת, נעזרת בהורים וקנית דירה, התקדמת בעבודה והמשכת לחסוך ולבסוף למדת גם להשקיע את החסכונות ולייצר לעצמך ביטחון כלכלי באמצעות שילוב של חיסכון והשקעה מפוזרת ומגוונת (מדדים רחבים ונדל״ן).

באמצעות הדרך הזו שעברת אתה היום יכול להגיד לעצמך שאתה, בגיל 40, עצמאי כלכלית ברמת ההוצאות שהגדרת.

תסביר לי מה רע בזה?
איפה הכשל שאתה רואה שבגללו אתה צריך להסביר לעצמך למה אתה לא ״עובד״ בהשקעות ערך?

ולשאלתך…
אני מודה שלא קראתי את כל הספרים שציינת. אבל אני די בטוחה שלא נאמר שם שאי אפשר להשיג תשואה גבוהה יותר מתשואת השוק. אלא שסטטיסטית ולאורך זמן קשה להשיג את זה. על אחת כמה וכמה אם אתה לא רוצה ״לעבוד״ בזה בעצמך וצריך לממן מישהו אחר שיעבוד בזה (באמצעות דמי ניהול).
אז אולי החבר שלך יצא (במזל או בעבודה קשה או גם וגם) בצד הטוב של הסטטיסטיקה. אז מה?

אז אולי החבר שלך יצא (במזל או בעבודה קשה או גם וגם) בצד הטוב של הסטטיסטיקה. אז מה?
למרבה הצער,רבים מאיתנו משווים ומקנאים באחר על יופי, כסף, גיל, בריאות וכו...
בייחוד כאשר הבנאדם באותו הגיל מאותו ה"סוג"

זו מילת הקסם…
ועל זה כתבתי

ברור!
גם לפי @הסולידית וגם לפי כל הספרים - לעצמאות כלכלית לא מגיעים רק מהשקעה במדדים רחבים. לעצמאות כלכלית מגיעים קודם כל מחיסכון. ההשקעה של ההון זה כלי עזר להגדיל את ההון במקביל לחיסכון. רק בשלב מאוחר יותר, כאשר ההון מספיק גדול, ההשקעה הופכת למקור ההכנסה (ולעצמאות הכלכלית המיוחלת).

המטרה של השקעה במדדים רחבים זה לא להיות ההשקעה שמניבה את התשואה הגבוהה ביותר, אלא זה האיזון בין תשואה, סיכון וההשקעה האקטיבית הנדרשת (או במילים אחרות - עבודה).

השקעה במדדים רחבים במהלך צבירת ההון מאפשרת לך להתרכז בעבודה (המאוד! מתגמלת) שבחרת, שבאמצעותה חסכת את ההון שלך ובסופו של יום השילוב הזה זה מה שיאפשר לך בעתיד (או אפילו מאפשר לך כבר היום) לחיות מהחסכונות הפאסיביים שלך בביטחון יחסי (ולפי כללים מסויימים).

בקיצור:
בשנים הראשונות עבדת וחסכת, נעזרת בהורים וקנית דירה, התקדמת בעבודה והמשכת לחסוך ולבסוף למדת גם להשקיע את החסכונות ולייצר לעצמך ביטחון כלכלי באמצעות שילוב של חיסכון והשקעה מפוזרת ומגוונת (מדדים רחבים ונדל״ן).

באמצעות הדרך הזו שעברת אתה היום יכול להגיד לעצמך שאתה, בגיל 40, עצמאי כלכלית ברמת ההוצאות שהגדרת.

תסביר לי מה רע בזה?
איפה הכשל שאתה רואה שבגללו אתה צריך להסביר לעצמך למה אתה לא ״עובד״ בהשקעות ערך?

ולשאלתך…
אני מודה שלא קראתי את כל הספרים שציינת. אבל אני די בטוחה שלא נאמר שם שאי אפשר להשיג תשואה גבוהה יותר מתשואת השוק. אלא שסטטיסטית ולאורך זמן קשה להשיג את זה. על אחת כמה וכמה אם אתה לא רוצה ״לעבוד״ בזה בעצמך וצריך לממן מישהו אחר שיעבוד בזה (באמצעות דמי ניהול).
מה אני יכול לומר, כלום. מקבל את כל מה שכתבת.

למרבה הצער,רבים מאיתנו משווים ומקנאים באחר על יופי, כסף, גיל, בריאות וכו...
בייחוד כאשר הבנאדם באותו הגיל מאותו ה"סוג"
אני מסכים, זאת מחלה לא בריאה להשוות את עצמך.

אני לאחרונה שומע את ג'ורדן פטרסון, הפסיכולוג הניורוטי שבוכה על כל נושא רגיש, ומורץ הרבה ביו טיוב עכשיו, אבל יש לו אמיתות ממש טובות. וגם שני ספרים שאני רוצה לקרוא.

הוא אומר:
1. אין היגיון להשוות את עצמך עם שכבות גיל 30 ומעלה, כי אם עד גיל 20 כולנו די דומים (בי"ס, צבא, סטודנטים), אז לאחר מכן ההידבדרות כל כך שונה שפשוט אין היגיון להשוות, זה לא תפוחים לא תפוחים, אנשים מאוד מאוד שונים אחד מהשני.
2. אתה מסתכל על אדם שאתה מקנא בו, ואין לך שום מושג מה קורה שם באמת. הוא נותן דוגמא - אתה רואה מישהו על פורשה שנוסע 200 קמ"ש, ומקנא בו, אבל ייתכן שהוא מחפש בטונדה להיכנס בה, בגלל שרע לו בחיים.
3. הוא אומר הסיכוי היחיד שלך להרגיש טוב ושיהיה לך איזשהו סיכוי לנצח במשחק ההשוואות, הוא להשוות למי שהיית אתמול, או לפני שנה, או 10 שנים.

אחד הדברים שטיפה מקלים, כשאתה משווה את עצמך למישהו, זה להיזכר במישהו אחר שקינאת בו, ואז אתה יכול לשים לב שפעם זה מישהו שהתקדם הרבה יותר ממך בעבודה, פעם זה מישהו שלא עובד בכלל ורק עושה מסחר, פעם זה בחורה, פעם זה גבר, פעם זה מישהו שיש לו חיי משפחה יותר טובים, פעם זה מישהו שאין לו חיי משפחה, ואז אתה שם לב שאתה משווה לתכונות שהן מנוגדות לגמריי, כלומר כמו לרצות להיות צבע אדום וכחול בבת אחת, קצת מראה את האבסורד של זה.

אני בהחלט חושב שאפשר להרוויח יותר מהשוק, גם בטווח ארוך, כמשקיע ערך, בעיקר אם אתה מתמקד במניות מהסוג הזה:
מניות קטנות, נזילות נמוכה בשווקים לא אמריקאים.

הבעיה בזה היא שכדי להרוויח באופן שוטף (לצורך צריכה שוטפת) צריך לבוא מראש עם המון כסף כי כאמור מדובר במניות עם נזילות נמוכה וכמשקיע ערך לפעמים אתה מצטרך לחכות שנים עד שהשוק ייראה את מה שאתה רואה ויתמחר אותו בהתאם לציפיה שלך, בהינתן ותתממש. אם אתה בא לזה עם חצי מיליון ש"ח - אין לך איך להתקיים מזה יפה - גם 20% בשנה נותנים לך שכר ממוצע ברוטו ואתה לא מגדיל את הקרן.

אני לא מאמין לסיפורי אלף לילה ולילה של אנשים לגבי הכסף שלהם: מהמרים תמיד מרוויחים בסיפורים שלהם, ומשקיעים יומיים/ניתוח טכני גם כן, משקיעי ערך יספרו על התשואה החלומית אבל ישכחו לציין שאי אפשר להתעשר מזה מהר אם מתחילים מאפס, חייבים הון התחלתי משמעותי או להתפרנס ממשהו אחר בזמן שההון תופח.
אני מאמין כשאני רואה אקסלים אותנטיים עם מספרים שאפשר לאמת. הפואנטה - קח את כל מה שמספרים לך בערבון מוגבל, זה כמו כל העצמאיים כלכלית עם עסק בפיסול בקרמיקה יפנית ששוכחים שיש בן זוג שעדיין עובד בהייטק.
אני חושב שסיכמת את זה יפה בעצמך - תתמקד בעצמך ובאיך אתה מקדם את המטרות שלך בשיטות שמתאימות לך.

וכמשקיע ערך לפעמים אתה מצטרך לחכות שנים עד שהשוק ייראה את מה שאתה רואה ויתמחר אותו בהתאם לציפיה שלך, בהינתן ותתממש
במקרה שמשקיע ערך צריך לחכות שנים עד שהשוק ייראה את מה שהוא רואה (לדעתי הוא פשוט לא רואה נכון)

ואם זה נקרא שהוא רואה אז אני עכשיו מתמחר את מדד סנופי ברווח 200 אחוז ואני מאמין שהשוק במשך השנים יראה את מה שאני רואה (אם לא 10 שנה אז 20 שנה)

הקטע הבא שכתבת באמת קטע יפה

מכיר אישית מישהו כזה, במקרה הוא למד איתי באותו בי"ס, שמעל 10 שנים משקיע ערך, ולפני מספר שנים פרש מעבודה רווחית, כי הוא הגיע לעצמאות דרך השקעותיו כמשקיע ערך
בא נניח שהוא המשקיע החכם מי אמר לך שאתה גם יכול להיות כמוהו הרי ברור שזה קישורים מסוימים וזה שאתה טוב בהייטק זה לא אומר כלום לגבי זה

במיוחד שאתה מכיר את מי שדאג לשדר שהוא מצליח כמשקיע ערך אבל מי שלא הצליח הוא גם היה פעם משקיע ערך עד ש... לצערנו.

בא נניח שהוא המשקיע החכם מי אמר לך שאתה גם יכול להיות כמוהו הרי ברור שזה קישורים מסוימים וזה שאתה טוב בהייטק זה לא אומר כלום לגבי זה
לא אמרתי שאני יכול, ציינתי שזה כנראה דורש תחת, אהבה למספרים ואני מניח איזושהי משיכה לתחום. ניסיתי להבין איך זה מסתדר עם כל הספרות שקראתי שהוכיחו אחת על אחת, איך גם גופים עם כל המערכות הססטיסטיות לא באמת הצליחו להכות את השוק באופן עקבי, וכשהצליחו זה היה באקראיות. וכשאני רואה ערוצים של משקיעי ערך עם מלא פולוארס, אני שואל את עצמי - איפה האמת - האם הם לא דוברי אמת, האם הספרים כבר לא רלוונטיים למציאות של היום (אם כי הם עם היסטוריה מאז שהבורסה קיימת, המאה ה 17), או שהאם להיות משקיע ערך זה רווחי, תחת הנחות מסויימות (סתם למשל, אם אתה מוכן לתת 5 שעות ביום על המחשב). ניסיתי לראות מה האמת, לא בהכרח להיות משקיע ערך.

במיוחד שאתה מכיר את מי שדאג לשדר שהוא מצליח כמשקיע ערך אבל מי שלא הצליח הוא גם היה פעם משקיע ערך עד ש... לצערנו.
לא הבנתי את המשפט, אם אתה יכול להסביר במילים אחרות. אתה מתכוון שאנחנו שומעים רק על אלה שהצליחו, ואלה שאיבדו מלא כסף - לא שומעים עליהם, כך שנוצר הרושם המוטעה, שאנחנו שומעים רק על משקיעי ערך מצליחים, שיכולים להיות אפילו מיעוט, אבל לא שומעים על הרבה משקיעי ערך שאיבדו את כספם ?

מכיר אישית מישהו כזה, במקרה הוא למד איתי באותו בי"ס, שמעל 10 שנים משקיע ערך, ולפני מספר שנים פרש מעבודה רווחית, כי הוא הגיע לעצמאות דרך השקעותיו כמשקיע ערך. זה אומר שהוא באופן עקבי מגיע למצב שהוא מסוגל לממן עצמו ללא עבודה, כשמשקיע כזה. וזה לא מסתדר עם הספרים שקראתי, והפוסטים, ובכלל הגישה של הפורום.
חשבתי שאולי זה מוסבר על ידי: (השערות, מוזמנים לתקן):
-אולי התשואה הזאת מגיע על סמך סיכון מאוד גבוה, שהוא יכול לאבד המון בשניה (אם כי נראה שהוא לא באופן עקבי)
-מוח קדחני ואהבה למספרים, חישובים, קריאת המון ספרים ויישום טכניקות
- המון שעות מול המחשב
מנין לך שהוא דובר אמת? בני אדם נורא טובים בלשקר (בעיקר לעצמם) כדי להדחיק את הבעיות שיש להם בחיים.
הפורום הזה מלמד שיש פן פסיכולוגי משמעותי בכל מה שקשור לפרישה מעבודה, הרי עבור רוב האנשים העבודה היא מה שנותן להם משמעות בחיים וסיבה לקום בבוקר.
כדי לפרוש אדם צריך לסגל צורת חשיבה מתאימה מעבר להשגת ההון הנדרש.
דווקא היכולת של החבר הזה לפרוש בכזאת נונשלנטיות היא מעוררת חשד בעיניי וגורמת לי לתהות אם היא באמת נעשתה מתוך בחירה חופשית שלו.
אפשר להתעשר מהשקעות ערך באותה מידה כמו שאפשר להתעשר מזכיה בלוטו.
בדומה ללוטו, גם כאן אם אתה תמצא את עצמך בין הזוכים המאושרים עדיין יותר סביר שתאבד את הכסף שהרווחת תוך זמן קצר מאשר שתצליח לפרוש בעזרתו.
ככה זה תמיד כשיש כסף אבל אין את כישורי המחיה כדי להשתמש בו בצורה נאותה. לא משנה מאיפה הכסף הזה מגיע.

אפשר להתעשר מהשקעות ערך באותה מידה כמו שאפשר להתעשר מזכיה בלוטו.
בדומה ללוטו, גם כאן אם אתה תמצא את עצמך בין הזוכים המאושרים עדיין יותר סביר שתאבד את הכסף שהרווחת תוך זמן קצר מאשר שתצליח לפרוש בעזרתו.
ככה זה תמיד כשיש כסף אבל אין את כישורי המחיה כדי להשתמש בו בצורה נאותה. לא משנה מאיפה הכסף הזה מגיע.

מדוע אתה מבלבל ״יש מקום ל...״ עם ״אפשר להתעשר מ...״? האם אין מקום למשהו שרק עושה מעט תשואה עודפת? רק התעשרות אינסטנט מעניינת?

מדוע אתה מבלבל ״יש מקום ל...״ עם ״אפשר להתעשר מ...״? האם אין מקום למשהו שרק עושה מעט תשואה עודפת? רק התעשרות אינסטנט מעניינת?
כי פותח השרשור דיבר על הגעה לעצמאות כלכלית ע"י השקעות ערך ולכן אמרתי את דעתי בדומיין הזה.
אם אתה אוהב לשקיע סכומים קטנים במניות חמות סתם בשביל הריגוש, תפאדל.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
YizhakF ביזור רחב או מדיניות השקעה מובטחת - משקיעי מניות פאסיבי (בתי השקעות) פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 8
Harvey מיסוי משקיעי נדל״ן בתל אביב כדי לצנן את השוק נדל"ן 55
Tim_Duncan משקיעי מדדים בשנות ה-2000 שוק ההון 20
adamshalev פלח הקריפטו של משקיע פסיבי [aka, למה כל חברי הפורום הם משקיעי אקטיביים] השקעות אלטרנטיביות 21
S משקיעי חוץ במדינה נדל"ן 2
unrealx כתבה מעניינת על משקיעי הנדל"ן בארץ נדל"ן 3
דאניל משקיעי נדל"ן חדשים נדל"ן 7
D לאן נעלמה פרמיית הערך? (או - למה משקיעי אינדקסים נופלים גם כן) שוק ההון 3
מ שאלה תאורטית - ניירות ערך בבית ההשקעות שוק ההון 2
L השקעות ערך שוק ההון 17
A קיזוז הפסד הון ללא מכירת ניירות ערך מיסים 1
ג השקעות ערך - מחקר שוק התפתחות אישית 1
צ השוואת מספרי ניירות ערך (טיקרים) שוק ההון 6
B ערך קרנות ישראליות מחקות מדדים בינלאומיים בזמן המלחמה שוק ההון 5
ס האם אפשר לקזז ירידת ערך של רכב ממס רווחי הון מיסים 16
P ערך ריאלי מלפני ההיפראינפלציה, ושינוי מטבעות? שוק ההון 3
G נייר ערך של 50 החברות הגדולות ב-s&p שוק ההון 6
M כיצד מחושב ערך אינדקס שמחזיק אינדקס אחר? שוק ההון 6
Y קניית נייר ערך העוקב אחרי מחיר SOLANA השקעות אלטרנטיביות 0
ד החזר מס שכיר - הצמדה וריבית - תאריך ערך מיסים 25
D מניות ערך קטנות בישראל זה סיוט - זמן לעבור לאינטרקטיב? שוק ההון 1
E העברת ניירות ערך דרך הבנק לIB שוק ההון 4
T התייעצות - השפעה של הקמת מפעל מחזור פסולת ענק על ערך הדירה נדל"ן 4
Y בועת ההשקעות הפסיביות והשקעה במניות ערך (value) שוק ההון 10
M קניה ומכירה של ניירות ערך גלובלנט IRA פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 6
א שתי שאלות בסיסיות לקראת פתיחת חשבון בניירות ערך שוק ההון 5
א איפה אפשר להשוות ניירות ערך ישראלים שונים גרפית ? שוק ההון 2
A חישוב מס על ניירות ערך זרים מיסים 3
ע ערך הדולר בעוד כמה שנים פוסטים מאיכות נמוכה 8
B מכירת ניירות ערך וחישוב מטח מיסים 6
א קרן כספית - חישוב ערך המדד \ אינפלציה שוק ההון 5
R עמלה לא ברורה ושינוי שם נייר ערך בתיק שוק ההון 0
littleSeal צעדים ראשונים בקניית ניירות ערך פוסטים מאיכות נמוכה 1
H אג"ח ממשלתי אמריקאי - בכל זאת מאבד ערך לאינפלציה? שוק ההון 0
ס השקעות ערך , מדדים , שאלה אחת קצרה . שוק ההון 17
שמירה על ערך כסף לאזרח אמריקאי צרכנות פיננסית 0
G שמירה על ערך הכסף שוק ההון 1
A מכירת נייר ערך שמפסיד כמגן מס: שוק ההון 2
G השקעת ערך והשקעת צמיחה בחשבונות פטורים וחייבים במס שוק ההון 5
ביולוג ירושלמי שאלת SPARK בסיסית מאוד - פקודת LMT ומחירי נייר ערך לפי טבלת היצע/ביקוש. שוק ההון 27
Res Cogitans חישוב ערך של דירה שעתידה להיהרס בפרוייקט פינוי בינוי נדל"ן 31
Y נייר ערך זר עוקב s&p 500 ללא סיכון מס ירושה ארה"ב שוק ההון 10
S המרת הפסדי ניירות ערך זרים לשקלים, מברוקר זר שלא מנכה מס במקור מיסים 21
R מחפשת יועץ השקעות עם רישיון של הרשות לניירות ערך פוסטים מאיכות נמוכה 0
Aslan שאלה לגבי שערי מט״ח ומיסוי מכירת ניירות ערך זרים שוק ההון 6
י ערך נקוב של קרנות שוק ההון 4
ס איבוד 50% ערך, צורך בתשואה של 100% שוק ההון 38
A איך מחושב מס הכנסה על השקעה בניירות ערך זרים? שוק ההון 11
O שאלה לגבי מס מחושב בנייר ערך בארה"ב שוק ההון 2
Couch Potato קרנות אג"ח ושמירת ערך בחלק ה"סולידי" של התיק שוק ההון 3

נושאים דומים

Back