• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

מטבעות קריפטוגרפיים (ביטקוין וכד׳) - הפן הטכנולוגי

יש לך סיבה להיות מוטרד בריכוזיות של פייסבוק או גוגל?
ברור שהייתי מוטרד אם הם היו בזכות ריכוזיות בעמדה לסכן את ההון שלי (עזוב פרטיות והשפעה פוליטית/חברתית).. בדיוק כמו שאני מוטרד מהריכוזיות של ממשלות מאותו הדבר.

הרצת מניות?
זה לא Security (נייר ערך)
זה לא כזה שונה במובן שב2 המקרים מדובר בנכס שנסחר בבורסה ואפשר להשפיע עליו כדי להונות אנשים..

אבל לא סותר את מה שאמרתי קודם.
בטח שכן
הפרטיות חזקה כגדול ה"חוליה" החלשה שלה
(בהקבלה ל"שרשרת" :))

לייטנינג או לא , הפרטיות לא שם מהסיבה הפשוטה כי שם אתה "מייתם" (מנטרל את המקור מול היעד) עיסקאות אבל העיסקה שביצעת כדי לשלוח ביקטוין לתוך ה"ערוץ" הפתוח תהיה קיימת (פרטית) עד שלא יחשפו את המקור שלה (שזה אתה)
המקור לרוב הוא בורסה או חלפן שכנראה יערער את הפרטיות שאתה בונה אם יצטרך
רוצה לסמוך על פרטתיוך בביטקוין נכון להיום, זה אפשרי, אבל מחר כבר יכולים לדעת מי אתה בלי שום בעיה
גם ה coin Join זאת מעטפת פרטיות שיפוג תוקפה בעתיד, ברגע שמספיק אנשים בכל טרנזקציה "יחשפו" את עצמם, יוכלו לדעת מי ה"יתרה"

בכל מקרה, אל תשלה את עצמך ואחרים שביטקוין הוא פרטי ואנונימי
הוא לא.
וזה לא צפוי להיות שונה בעוד שנה שנתיים
ברור שהייתי מוטרד אם הם היו בזכות ריכוזיות בעמדה לסכן את ההון שלי (עזוב פרטיות והשפעה פוליטית/חברתית).. בדיוק כמו שאני מוטרד מהריכוזיות של ממשלות מאותו הדבר.
אם קיימת ריכוזיות כזאת שמערערת אותך אז , צריך לפזר סיכונים אישיים
לא לסמוך על אחרים שיפרקו ריכוזיות מסויימת
תעבוד על מה שאתה יכול לעבוד, לנסות לקטר ולתקן גופים מסחריים זה הביזבוז זמן הכי גדול עלי אדמות
בתוך צרכן יש לי רגליים ואני כן יכול לבחור מה לעשות איתם ולאיזה כוון להפנות אותם

המטרה שלי בחיים הוא לא להתנגח במי שרוצה לעשות כסף על חשבוני, אלא פשוט לא לאפשר לו (לא לקנות)
זה לא כזה שונה במובן שב2 המקרים מדובר בנכס שנסחר בבורסה ואפשר להשפיע עליו כדי להונות אנשים..
לא שונה?
אין יותר שונה מזה
למה אתה חושב שהשפעה על מחיר של נכס זה רע?
למה שמישהו יקבע למישהו עם כמה כסף לסחור או איך לעשות זאת?
למה שמישהו יתערב בשיקולים העיסקיים שלך אם אתה לויתן?
זכותו של כל משתתף בשוק לעשות מה שהוא רוצה, אם לאיזו מדינה יש חוקים שאוסרים עליו, אז שיאסרו

אם אתה סוחר בתחום אז אתה צריך להיות מודע למה שהולך
Compete , don't complain

אם אתה חושב שהממשלה צריכה לעטוף אותך בפצפצפים כי אינך יודע איך להזהר או לאן ללכת אז זאת בעיה ברמה האישית
אני לא מרגיש את הצורך האימהי הזה

@קפה שחור נראה לי שאתה לא מבין את הגל שאני משדר עליו.. אני לא בא להתלונן, וגם לא לתקוף את הביטקוין. אני בסך הכל מנסה להבין עם עצמי את החסרונות שלו.. אני חושב שזו גישה בריאה להבין גם את הסיכונים ולא רק את היתרונות של ההשקעות שלך. אין צורך להיכנס למגננה, אנחנו באותו צד (וגם מחזיק כבר ביטקוין כזכור)

@קפה שחור נראה לי שאתה לא מבין את הגל שאני משדר עליו.. אני לא בא להתלונן, וגם לא לתקוף את הביטקוין. אני בסך הכל מנסה להבין עם עצמי את החסרונות שלו.. אני חושב שזו גישה בריאה להבין גם את הסיכונים ולא רק את היתרונות של ההשקעות שלך. אין צורך להיכנס למגננה, אנחנו באותו צד (וגם מחזיק כבר ביטקוין כזכור)
אני מבין מה אתה כותב ואני לא במגננה
אני מנסה לשדר שזה לא הסיכון שיש לחשוש ממנו
כי הכורים הם מאפיה והמשתמשים של הרשת משלמים להם פרוטקשן כדי שלא ישרפו את הבית של עצמם
זה המודל העיסקי הבסיסי של הרשת, אין טעם לפחד ממנו

בכל מקרה, כפי שכבר הסברתי לך מקודם, כל כורה בבריכה הוא כורה אישי
אם סין תבחר להתקיף את הבריכה אין לזה שום משמעות
אין לה שליטה על המחשבים של הכורים
היא כן יכולה להתיישב על חברה X , Y ,Z ולקחת ממנה את כל הכוח המיחשוב, אבל זה ממש לא יספיק למתקפת 51
שאגב, ברשת הביטקוין למתקפה זמנית כזאת צריך הרבה יותר משאבים מ 51% מכח הרשת, צריך גם את השרשרת הארוכה ביותר
אבל בעולם יש עוד הרבה כורים ויש פיזור של HashRate
אי אפשר לנתק כורה מהעולם, אולי רק אם תסתיר לו את השמש, תמנע ממנו את הרוח, ותנטרל את כח הכבידה :)
חוץ מזה, כרגע האבטחה של רשת הביטקוין היא פי כמה וכמה מונים ממה שבאמת "צריך" , משמע יש יותר מדי כורים
לא הייתי כותב את הפיסקה הקודמת על מטבעות אחרים, כי שם אפילו אין אינטרס כלכלי להשמיד את הרשת כי היא כל כך שולית

הסיכון היחיד שאני רואה שמהווה סכנה קיומית הוא חוסר אדפטציה
כל שאר הדברים הטכניים פתירים ברמת התוכנה
הבעיה שלביטקוין יש יותר מפתחים מאנשי שווק (שואף ל 0) לכן אני טוען שיקח 3-5 שנים עד שיפסיקו להתייחס לזה כ"נישה"

מעניין.. אתה אומר שהקטע של הבריכה מנטרל את הסיכון להשתלטות כי פיזית כי ציוד הכריה לא יושב באותו המיקום אלא רק נשלט מרחוק ע"י אותה החברה?
האם כל הכורים הגדולים הם בריכות כאלו, שלא מחזיקים בעצמם את הכוח עיבוד פיזית באותו מיקום?

ברשת הביטקוין למתקפה זמנית כזאת צריך הרבה יותר משאבים מ 51% מכח הרשת
כמה צריך? אני דווקא הייתי חושב שמספיק אפילו פחות.. כי אתה רק צריך מספיק מזל כדי לקבל את השרשרת הכי ארוכה ע"י כריית כמה בלוקים ברצף, וזה יכול לקרות גם עם 40% נניח (עניין של מזל)

ואם יש לך X כוח כרייה יותר יש לך סיכוי לקצת יותר מזל... לא?
ברור. עדיף יותר. אבל עדיין עם 40% נראה לי שמספיק.. כי לא צריך באופן עקבי לנצח כל הזמן, אלא רק מספיק פעמים כדי לקבל את השרשרת הכי ארוכה- וכבר יצרת שיבוש (להבנתי)

אבל עדיין עם 40% נראה לי שמספיק.
אתה צריך שיהיה לך שרשרת ארוכה ברצף בד בבד עם וידוי גם של הצמתים ולאו דווקא שאר הכורים (יש מצב שאני מטעה), הסיכוי נמוך מאד בהנחה שאין לך 51%.

בכל מקרה, אל תשלה את עצמך ואחרים שביטקוין הוא פרטי ואנונימי
הוא לא

כדי לא להשלות אחרים אני אסייג ואומר שביטקוין יכול להיות פרטי ברמה מאוד גבוהה וזה הרבה יותר פשוט היום מאשר בעבר.
גם הפיתוח בביטקוין הוא בכיוון מאוד חזק לכיוון הפרטיות, זאת בהחלט עדיפות עליונה בכל מה שקשור לפיתוח והעתיד של הרשת.

לגבי הטענה שלך
המטבע הכי פחות אנונימי שקיים (כמו ביטקוין)
היא בפירוש לא נכונה.

ברור. עדיף יותר. אבל עדיין עם 40% נראה לי שמספיק.. כי לא צריך באופן עקבי לנצח כל הזמן, אלא רק מספיק פעמים כדי לקבל את השרשרת הכי ארוכה- וכבר יצרת שיבוש (להבנתי)
תראה, אתה לא יכול לייצר בלוק מזוייף על חשבון בלוק שכבר יש לו Confirmations
הכורים הם רק היצרנים של הבלוקים
אתה (כמעט) לא יכול לשנות היסטוריה של Node אלא רק את העתיד
משמע אתה יכול ליצור הזדמנות לביזבוז כפול (double spend) באופן זמני
לבצע אינפלציה מלאכותית ולגרום לכאוס קל
אבל מחשב זה מחשב ותוכנה זה תוכנה, יותר קל להשתלט על התקפה כזאת שתגרום בעצם לרשת נפרדת (Hard fork)
המשתמשים יכול להסכים לבצע (ביחד) כל דבר שישקם את הרשת בצורה הכי טובה

אתה יודע, מספיק hardfork אחד שמנטרל את ה ASIC ונגמר הסיפור של סין (או הכורה הגדול)
הקונצנזוס כרגע להשאיר את ה ASIC כי הרוב זה הכורים שמחליטים, אבל ברגע שהכורה הגדול יהיה Liability , אז שורת קוד או שתיים יכולים להחזיר את הכוח למשתמש הקטן שיוכל לכרות עם CPU או GPU, לא פחות מהממוצע

היא בפירוש לא נכונה.
על זה ניתן לקיים דיון
אבל היא לא "לא נכונה", היא נכונה מאוד
רק צריך לתת קצת פינישים ברמת הדיוק

כל מטבע פיאט הרבה יותר אנונימי מכל מטבע קריפטוגרפי זאת עובדה, כי אין Public ledger לכל שטר ושטר (Fungible)
כל מטבע privacy (PoW כן?, לא מעניין PoS) יותר פרטי מביטקוין
לדגומא אני נותן את Monero, Zcash, Dash
כאשר בקהילת הפרטיות Monero שולט נכון להיום

אז ארשום זאת כעובדה לעצמי נכון לתאריך 24.11.19:
רשת הביטקוין היא לא רשת פרטית
תתי הרשת וכל מה שנבנה במקביל, זה כבר משהו אחר
משהו שלא באמת קיים היום ומשהו שיצטרך להוכיח את עצמו כפרטי, לא פרטי היום

@קפה שחור אני מבין שאי אפשר לשכתב את ההיסטוריה.. לכן כתבתי שאפשר רק ליצור שיבושים.
אם פעם בכמה ימים הקהילה תצטרך לעשות הרד-פורק בגלל מתקפה אז זו בעיה רצינית

אני אקרא עלASIC.. לא מכיר.
אפשר גם לעבור אני מניח למודל שמשלב Proof of Stake.

אשמח אבל שתסביר את הקטע של האחוזים.. כי כתבת שצריך יותר. אתה מסכים איתי שאולי אפילו פחות מספיק כדי לשבש? אני מנסה להבין אם מה שכתבתי עם ה40% נכון..

לכן כתבתי שאפשר רק ליצור שיבושים
בהחלט אפשר לגרום לו לצלוע
אבל שוב, נדרשת תועלת כלכלית בשביל זה
הרי אם ההיסטוריה לא תימחק מכלל המחשבים שנושאים אותה, לא ניתן להשמיד את המטבע

בעיקרון זה מעגל חשמלי שמבצע "פעולה" אחת, לנסות למצוא את הבלוק
משמע זה כמו מחשב רק בלי כל המערכת הפעלה וכל מה שלא קשור להרצה של ה"פעולה" הנ"ל
ברגע שהקונצנזוס יחליט שיש צורך ב ASIC הוא יכול לשנות את האלגוריתם ולהפוך את כל ה Hardware שנמצא עכשיו בשימוש לחסר-שימוש
לדוגמא, Monero מבצעים הארד-פורק כל 6 חודשים במטרה להלחם ביצרני ה ASIC, כדי לשמור על הכרייה תחרותית כלפי המשתמשים

אשמח אבל שתסביר את הקטע של האחוזים.. כי כתבת שצריך יותר. אתה מסכים איתי שאולי אפילו פחות מספיק כדי לשבש? אני מנסה להבין אם מה שכתבתי עם ה40% נכון..
תראה, כח מיחשוב גדול לא מבטיח לך מציאת בלוק, עכשיו, כדי להשתלט על הרשת צריך לא רק בלוק אחד, צריך רצף של בלוקים
צריך כריה ארוכת זמן במקביל לכרייה כדי לייצר מספר בלוקים
אאל"ט, ההגדרה לשרשרת הארוכה ביותר הורחבה לשרשרת "הכבדה" ביותר
בכל מקרה, יכול להווצר שיבוש בבלוק או שניים, אבל הסבירות שהתוקף ימצא את עצמו ברשת הביטקוין "שולט" הוא פשוט נמוך ויורד ככל שהכח הכללי עולה
לא נראה שיש יכולת אמיתית (רק תיאורטית) שזה יקרה ברשת הביטקוין מכוח חיצוני
לגביי הכורים הקיימים וההשתלטות עליהם עדיין לא תביא לתוצאות המבוקשות
כפי שכתבתי, זאת תוכנה ואפשר אותה לשנות בתוך מספר דקות במקרה חירום

ובגלל שרוב המשתמשים הם מפתחים ולא אנשי שווק, אני סומך על מה שהם כותבים יותר :)

חוץ מזה, כרגע האבטחה של רשת הביטקוין היא פי כמה וכמה מונים ממה שבאמת "צריך" , משמע יש יותר מדי כורים
אבל אין רמה מסוימת שהיא "כמה שצריך". הכל יחסי.
קח את כוח העיבוד שהיה לפני חצי שנה, כ-48 EH. תוך 3 חודשים בלבד הוסף כוח עיבוד של קצת יותר מ-50%.

אבל אין רמה מסוימת שהיא "כמה שצריך". הכל יחסי.
קח את כוח העיבוד שהיה לפני חצי שנה, כ-48 EH. תוך 3 חודשים בלבד הוסף כוח עיבוד של קצת יותר מ-50%.
נכון, זה מוסיף לתיאוריה שככל שהזמן יעבור יהיה יותר קשה לעשות זאת בביטקוין

נדרשת תועלת כלכלית בשביל זה
או תועלת מדינית..

כדי להשתלט על הרשת צריך לא רק בלוק אחד, צריך רצף של בלוקים
אני לא יודע מה זה להשתלט.. דיברתי רק על להפריע ע"י כריה זמנית במקביל בסתר.

גם אם יש לי רק שליש מכוח העיבוד, עדיין בסבירות מסויימת אוכל לכרות כמה בלוקים ברצף, לקבל את השרשרת הכי ארוכה או כבדה, ואז לשדר אותה ולנצח.. לא? כלומר אוכל לעשות נזק גם רק עם שליש.
כמובן שזה לא יקרה כל הזמן כי הסטטיסטיקה לרעתי, אבל אחת לכמה זמן אוכל לשבש את הרשת

קראתי קצת על איך יוצרים מפתח פרטי וציבורי בביטקוין. ברמת פני השטח, לא נכנסתי לעומק העניין.
הבנתי שהפרטי ע"י SHA256, וגם הבלוק עצמו לפני שנכנס לבלוקצ'יין עובר דרך SHA256
מנגד, המפתח הציבורי נגזר מהפרטי ע"י elliptic curves cryptography
השאלה שלי פשוטה - למה "בחרו" דווקא בזה ולא ב-SHA256 שמשמש בכל "מקום אחר" בפרוטוקול של ביטקוין?
לא הצלחתי למצוא שום מידע באינטרנט

שאלות תם של 3יח' מואץ במתמטיקה ופחד ממשתנים:
1. איך דרך ניסוי ותהייה לא ניתן לעשות reverse hashing ?
2. אם עשיתי hashing ל שלומי הלך לגן, שלומי בן 100, שלומי כותב בפורום הסולידית
אין איזה מחשב על חלל שיוכל למצוא מכנה משותף ?

* רק לי מוזר שלפני 3 שנים שכל בן אדם שני ניסה למכור לך ביטקוין והיום זה מתחת לרדאר ?

1. איך דרך ניסוי ותהייה לא ניתן לעשות reverse hashing ?
אפשר, פשוט בהסתברות מאוד נמוכה - זניחה, לחלק מהפונקציות זו בעצם הדרך היחידה

2. אם עשיתי hashing ל שלומי הלך לגן, שלומי בן 100, שלומי כותב בפורום הסולידית
הפונקציות הרלוונטיות מקיימות את ה Avalanche effect, שינוי של אות בודדת יגרום לשינוי רב במוצא.
https://en.wikipedia.org/wiki/Avalanche_effect

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
stamEhad מטבעות קריפטוגרפיים, ביטקוין ומיסים - איפה מתחילים? השקעות אלטרנטיביות 4
adamshalev מטבעות קריפטוגרפיים (ביטקוין וכד׳) - הפן המעשי השקעות אלטרנטיביות 2285
A מטבעות קריפטוגרפיים (ביטקוין וכד׳) - הפן הכלכלי-פוליטי-חוקי השקעות אלטרנטיביות 3018
Daniel Guri לגבי מטבעות קריפטוגרפיים או חלופיים השקעות אלטרנטיביות 1
P ערך ריאלי מלפני ההיפראינפלציה, ושינוי מטבעות? שוק ההון 3
S האם יש ETF-ים של מגוון רחב של מטבעות קריפטו - ולא רק ביטקוין? השקעות אלטרנטיביות 10
M האם יש קרן / תעודה על אינדקס מטבעות (דולר יורו וכו) מקבילה ל MSCI World Index פוסטים מאיכות נמוכה 8
א התייעצות לגבי איזון תיק מבחינת הרכב מטבעות שוק ההון 2
ה גישה למסחר באופציות וניל (vanilla options) על צמדי מטבעות (FX) שוק ההון 0
חושב בגדול האיש העשיר ביותר בבבל - 'מכל עשרה מטבעות שאכניס אוציא רק תשעה' התפתחות אישית 8
P מטבעות זהב השקעות אלטרנטיביות 2
גראהם העברת מטבעות מBINANCE ל-KRAKEN השקעות אלטרנטיביות 18
G C20 - אינדקס של מטבעות השקעות אלטרנטיביות 8
ה איך הדרך הקלה והמשתלמת ביותר לפדות מטבעות לחשבון בנק בארץ? פוסטים מאיכות נמוכה 2
stamEhad Binance Locked Staking - נעילת מטבעות וקבלת תשואה על כך - מה הסיכונים? השקעות אלטרנטיביות 42
M מחפש קרן מנוהלת של מטבעות דיגיטליים השקעות אלטרנטיביות 15
ד מטבעות אלטרנטיביים השקעות אלטרנטיביות 25
tomchoook קריפטו - ארנק דיגיטלי וקניית מטבעות פחות מוכרים השקעות אלטרנטיביות 4
Y הכנסות והוצאות בשני מטבעות צרכנות פיננסית 5
G איפה ניתן ללמוד/לקנות מטבעות קריפטו? השקעות אלטרנטיביות 2
Gari קרנות שעוקבות אחר כמה מטבעות קריפטו באותה קרן השקעות אלטרנטיביות 0
A השקעה בכריית מטבעות קריפטו השקעות אלטרנטיביות 65
ITS קרן מחקה על מטבעות קריפטו השקעות אלטרנטיביות 3
סשה מטבעות בוליון זהב השקעות אלטרנטיביות 2
T מטבעות וירטואליים והצהרת הון מיסים 12
O מטבעות זהב בוליון - פטור אפשרי ממס בעת מכירה מיסים 4
O איפה לקנות מטבעות זהב בוליון בחו"ל, כספות, סוגי מטבעות השקעות אלטרנטיביות 22
א מכתב ממס הכנסה על פתיחת תיק בעקבות מכירת מטבעות (קריפטו) מיסים 119
T כיצד לדווח על רווח ממכירת מטבעות קריפטו מיסים 135
ש ארנק ללא מטבעות מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 47
Y האם אתה מפזרים את ההשקעה על מספר מטבעות משיקולי מס? שוק ההון 45
ITS קניית מטבעות זהב בספרד (בוליון, לא לאספנות) - מבקש עצות השקעות אלטרנטיביות 34
ברננקי רכישת מטבעות בוליון כסף (סילבר) השקעות אלטרנטיביות 60
Henchman34 רכישת מטבעות זהב בוליון בישראל השקעות אלטרנטיביות 1
Izik דיווח על מטבעות זהב/ כסף בשדה התעופה השקעות אלטרנטיביות 15
Y לאיזה מטבעות הקרן הזו חשופה? שוק ההון 15
J השוואת עמלות בקניית ביטקוין השקעות אלטרנטיביות 21
א קרנות ביטקוין לא מספקות את מלוא התשואה השקעות אלטרנטיביות 7
S עדיין לא הצלחתי להבין למה האדם הממוצע צריך ביטקוין השקעות אלטרנטיביות 159
ד קרן מחקה ביטקוין בשקלים השקעות אלטרנטיביות 5
ס אופציות על ETF ביטקוין השקעות אלטרנטיביות 5
ד קרן מחקה ביטקוין בשקלים פוסטים מאיכות נמוכה 1
O לקנות ביטקוין שווה לקניית etf על ביטקוין? פוסטים מאיכות נמוכה 2
C איך אפשר למכור ביטקוין היום? השקעות אלטרנטיביות 10
א ביטקוין etf - יש סיבה שלא ימשיכו לעלות? השקעות אלטרנטיביות 133
ב קרן סל איישרס ביטקוין השקעות אלטרנטיביות 2
ס קרנות הסל שעוקבות ביטקוין הן בשורה? השקעות אלטרנטיביות 1
The Thinker רשות ניירות הערך האמריקנית אישרה קרנות סל מחקות ביטקוין השקעות אלטרנטיביות 99
ttmoon קופת גמל IRA ביטקוין קנדי ETF פוסטים מאיכות נמוכה 2
ד כיצד קרן סל של ביטקוין משמשת כ"זהב דיגיטלי" ? השקעות אלטרנטיביות 8

נושאים דומים

Back
למעלה