• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

כלכלת ישראל ומלחמה

דעתי האישית:

המדד ימשיך לעלות (אישית חושב שמה שהיה אתמול זה טעות מדידה או סטיית תקן ולא מעיד כל המגמה)
בלי קשר למלחמה הקצב היה סביב ה4 אחוז בשנה
בגלל המלחמה יש כוחות למשוך אותו למטה בגלל סולדריות והורדת מחירים (הקפאת תשלומי משכנתא שכירות וכו)
אבל בגלל העליית המטבע בשילוב תפוקת משק נמוכה מהרגיל (אנשים ועסקים שכרגע כלל לא עובדים בכל הארץ) המחירים ימשיכו לעלות
במיוחד שהצריכה הפרטית בדגש על מזון אבל גם שאר התחומים (און ליין לפעמים ופחות פיזית) בגדול ממה שלמדנו בקורונה רק עולה שאנשים נשארים בבית

אני חושב שיש מצב שנחצה בשנה הקרובה את ה5 אחוז עלית מדד ומקווה שלא נגיע לתחום הדו ספרתי של היפר אינפלציה כמו שהיה במלחמת יום כיפור

ואם מסתכלים על ההסטוריה:
"...
בשנים 1970–1973 הגיע שיעור האינפלציה ל-14-15% בחישוב שנתי.

מלחמת יום הכיפורים הייתה משבר פתאומי שיצר, בין היתר, גם משבר כלכלי חמור. חלק ניכר מהעובדים גויס לתקופה ממושכת, דבר שהוביל למיתון חמור בשנת 1974 ובשנים שאחריה. הממשלה המשיכה במדיניות של לקיחת הלוואות לצורך מימון גירעונותיה, אם כי בנוסף גדל הסיוע הכספי מארצות הברית, בעיקר בכל הקשור להוצאות על צבא וביטחון.

גובה החוב לגורמים בתוך מדינת ישראל, שעמד על 23.3% מהתמ"ג בשנת 1964, הגיע ל-38.8% מהתמ"ג בשנת 1973, ול-61.1% מהתמ"ג בשנת 1976.

החוב החיצוני עלה מ-77.8% מהתמ"ג בשנת 1973 ל-103.9% מהתמ"ג בשנת 1976. באותה תקופה עמד תקציב הביטחון על כ-25% מההוצאה הציבורית. תשלומי ההעברה (קצבאות למעוטי יכולת) עלו משיעור של 5.4% מההוצאה הציבורית בתחילת שנות השישים ל-16% מההוצאה הציבורית אחרי מלחמת יום הכיפורים. ההוצאות על תשלומי הסובסידיה (לשם הוזלת מצרכי יסוד) עלה משיעור של 3.4% מההוצאה הציבורית בתחילת שנות ה-60, לשיעור של 12.9% אחרי מלחמת יום הכיפורים. מימון חלקי לכך נמצא באמצעות הגדלת נטל המס, שהגיע באמצע שנות השבעים לשיעור של קרוב ל-50% מהתמ"ג (כמעט כפול מגובהו עשור לפני כן). במשך חמשת החודשים האחרונים לממשלה ה-15 שלאחר מלחמת יום הכיפורים עלתה האינפלציה לשיעור שנתי של כ-65% (לעומת שיעור שנתי ממוצע של 14% ב-44 חודשי ממשלה זו שלפני המלחמה). בשלושת החודשים של הממשלה ה-16 קצרת הימים ירד השיעור השנתי של האינפלציה לכ-25% ובתקופת ממשלת רבין (עם שר האוצר יהושע רבינוביץ) שבאה לאחריה עלה שוב שיעור האינפלציה השנתית ל-34%.
..."

אני חושב שבכללי המגמות האלה יחזרו על עצמם, בגלל שאומנם המספרים של הנפגעים דומים הפעם
אוכלוסית ישראל והמשק הישראלי הרבה יותר גדולים היום (פי 3 בגודל!!)
אז מקווה לחשוב שמגמות יהיו פחות חדות הפעם

כך או כך בתיק האישי שלי, אני מחזק את קרן החירום ל1 שנה ומשאיר אותה צמודה למדד (בעיקר למקרה של החמרה משמעותית והחלטה שנכון לעזוב עם הילדים עד יעבור זעם)
התיק ני"ע שגם ככה במדדים רחבים תפח מאוד בגלל התחזקות הדולר במונחים שיקלים אבל חוץ מזה הוא לא ממש מושפע מהמצב... ובערך הראלי הדולרי לא ממש זז

במיוחד שהצריכה הפרטית בדגש על מזון אבל גם שאר התחומים (און ליין לפעמים ופחות פיזית) בגדול ממה שלמדנו בקורונה רק עולה שאנשים נשארים בבית
לא חושב שזה יקרה הפעם. מצב הרוח ירוד ואנשים קונים בעיקר מה שצריך ואולי עוד מעט צריכה "רגשית". קשה לי לראות אנשים נכנסים לפרוייקטים של שיפוצים, קניית ריהוט, ארוחות שחיתות ממסעדות וכד'.

אנשים קונים בעיקר מה שצריך ואולי עוד מעט צריכה "רגשית"
היום, אחרי שנים שאיני צורך סוכר, פינקתי עצמי וקניתי עוגיות שוקולד :)

אני חושב שצריך להסתכל על היום שאחרי, בדרך כלל יש תנופה של השקעות וביקושים, הצמיחה מואצת אחרי מלחמה.

הפעם לדעתי זה שונה, כלפי חוץ יש הפגנה חשובה של אחדות גורל, אבל במבט קר על הנעשה אגיד משהו לא פוליטקלי קורקט,
הצביעות בשיאה, נחצה קוו אדום, השנאה בין שני הגושים הפוליטיים תרבותיים גובר למרות הניסיון לשים אותה על הולד, השיקולים הפוליטיים שולטים,
המדינה עלולה להמשיך להיות תקועה (המשמעות פגיעה בכלכלה), אני מאוד מאוד מקווה שאני טועה.

בימים הנוראים האלו, ההשקעה במדדים רחבים עולמיים נותנת לי בטחון כלכלי. סוג של תעודת ביטוח שהלוואי לא היתה מתממשת ולא תתממש עוד לעולם.
מסכימה, כך גם לגבי פיזור הכסף בחשבונות בנקים לא ישראלים / אפליקציות למיניהן

אני חושב שצריך להסתכל על היום שאחרי, בדרך כלל יש תנופה של השקעות וביקושים, הצמיחה מואצת אחרי מלחמה.
אני תוהה באותו העניין - האם נראה השקעות מואצות מבחוץ כתמיכה אקטיבית בישראל? רכישת מניות של בנקים וחברות ישראליות ישירות בבורסה המקומית?
סימן ראשון ומעניין הוא הביקוש היפה לאגרות חוב של ממשלת ישראל על ידי מדינות אחרות. זה אקט תמיכה.

זה עוזר לישראלים
איך בדיוק? זה עוזר רק לבעלי ההון (מחזיקי מניות) שמוצאים עכשיו קונה במחיר גבוה יותר.

מבחינת קרנות פנסיה למשל, די מהר המחיר יחזור לשווי האמיתי שלו.

יש תרומה עקיפה למדינה בזה שהשוק לא מתרסק עכשיו ומייצר פאניקה. אם כי לאור מבצעים קודמים נראה שהשוק בוגר יותר מזה.

איך בדיוק? זה עוזר רק לבעלי ההון (מחזיקי מניות) שמוצאים עכשיו קונה במחיר גבוה יותר.

מבחינת קרנות פנסיה למשל, די מהר המחיר יחזור לשווי האמיתי שלו.

יש תרומה עקיפה למדינה בזה שהשוק לא מתרסק עכשיו ומייצר פאניקה. אם כי לאור מבצעים קודמים נראה שהשוק בוגר יותר מזה.
לאנשים יש תיקי השקעות, לעובדים אופציות, יש תעשייה גדולה שמתפרנסת משוק ההון. גם קרנות הפנסיה מוכרות מתישהו מניות ולא רק קונות.
וכן, כפי שכתבת יש גם תועלת בכך שנמנעת קריסה.

שאלת תם, אם חס וחלילה יהרגו מילואימניקים במלחמה, יהיו משיכות של הרבה כספי פנסיה בטווח קצר.
איך זה משפיע על הכלל?

בסוף הכל מתנקז לשאלה אחת. האם האשם באסון הנוכחי ישאר בשלטון או לא, ואם לא, מי יחליף אותו. אם הוא ישאר בשלטון ויעביר את השלטון למישהו דומה, הכל פה אבוד. הוא וממשיכי דרכו יובילו אותנו לאסון גדול הרבה יותר, שממנו כבר אי אפשר יהיה להתאושש. בתרחיש כזה כל פרט אחר יהיה חסר חשיבות. אם הוא יוחלף, אז השאלה היא על ידי מי. אם יהיה מישהו טוב(ויש מחסור קשה באנשים מתאימים בכנסת), עוד אפשר יהיה להפוך את ישראל למדינה עשירה ומשגשת. אם יהיה מישהו בינוני מינוס מינוס, אז גם התוצאות למדינה יהיו בהתאם, אבל עדיין אפשר יהיה אולי להימנע מהאסון.
היום יש חדשות מעודדות מפולין. האופוזיציה זכתה בבחירות. לכן מדדי הבורסה קופצים. אצלינו המצב דרמטי בהרבה. פולין לא נמצאת תחת איום קיומי. ישראל כן, ושם השלטון היה אומנם גרוע, אבל ממש לא בקנה מידה של מה שקורה אצלינו.

בסוף הכל מתנקז לשאלה אחת. האם האשם באסון הנוכחי ישאר בשלטון או לא, ואם לא, מי יחליף אותו.
לא יודע... לא שאני תומך של הממשלה, אבל העם אותו עם.
גם אחרי המלחמה יהיה מריבות של חילונים חרדים
מתנחלים שמאלנים
וכו' וכו'...
אם הממשלה מייצגת את העם.. והעם לא ישתנה, סביר להניח שהייצוג יהיה דומה והבעיות גם כן, דומות.
אלא אם כן חלק מהעם ישנה כיוון חשיבה

לא יודע... לא שאני תומך של הממשלה, אבל העם אותו עם.
גם אחרי המלחמה יהיה מריבות של חילונים חרדים
מתנחלים שמאלנים
וכו' וכו'...
אם הממשלה מייצגת את העם.. והעם לא ישתנה, סביר להניח שהייצוג יהיה דומה והבעיות גם כן, דומות.
אלא אם כן חלק מהעם ישנה כיוון חשיבה
בגדול זה נכון אבל גורמים מקריים משפיעים באופן דרמטי על זהות ההנהגה ואתה יכול לראות איך אנשים שלא עברו את אחוז החסימה פתאום מועמדים להיות ראוי ממשלה ולהפך.
אני גם מאמין שהציבור יצפה לדם חדש במערכת הפוליטית אחרי הצגה מחדל שהיה כאן ואז השאלה מי יהיו האנשים שיצטרפו.

מבקש לא להתייחס למלחמה עצמה, להיבטים פוליטיים, או המלצות אופרטיביות לצבא או לממשלה
חברים,
מבקש להשאיר את הדיון בתחום המשמעויות הפיננסיות של המלחמה על כלכלת המדינה ולא לגלוש (באופן טבעי) להיבטים פוליטיים של מי ישלוט ומי ילך
תודה

הליכוד עם 19 מנדטים לפי הסקרים כרגע, אני לא חושב שהוא יקבל שוב 32 מנדטים בשום מצב אחרי המחדל הזה.
הציבור שהכי הופקר ונדפק מכל המצב הזה הוא רוב הקולות שלו.
כנ״ל בן גביר, אני לא חושב שהוא עובר את אחוז החסימה בבחירות הבאות, כמות השנאה שהוא מקבל מהמצביעים שלו היא מטורפת.

מה לגבי קריסה של חברות ביטוח?
- משיכת ביטוחי חיים לשארים של הנפטרים הצעירים
- בתים הרוסים
- רכבים הרוסים
זו כנראה רשימה חלקית מאוד .
מה המשמעות לגבי חברות הביטוח ועל הכלכלה אם ייקרסו?

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
נ הקמה אפשרית משטרת דת והשפעתה על כלכלת ישראל פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 405
ש ת"א 125 מול אינדקס כלכלת ישראל שוק ההון 22
Tsachi01 כלכלת הפלטפורמה אוף טופיק 95
י כלכלת בחירות, מה זה יעשה בשוק דובי פוסטים מאיכות נמוכה 74
maverick מדוע המשקל של כלכלת סין במדד העולמי כל כל נמוך? שוק ההון 16
J מהרהר בבחירת התואר הנכון כלכלת סביבה/כלכלה מנהל עסקים התפתחות אישית 2
1337justme תרחיש בו סין הופכת לשולטת על כלכלת העולם שוק ההון 12
L איך כלכלת שבדיה עובדת? אוף טופיק 7
C כלכלת בחירות - הטבות סוציאליות בדיור נדל"ן 7
Izik פיטר שיף-כלכלת ארהב שוק ההון 38
S כלכלת משפחה כשחצי מהמשפחה לא רוצה להיות פרוגלית צרכנות פיננסית 15
yossik קריסת כלכלת יוון אוף טופיק 32
א מרגיש מרומה (אינטראקטיב ישראל) צרכנות פיננסית 17
צ ניכוי במקור בIB / אינטראקטיב ישראל מיסים 30
ש תכנית הDRIP של אינטראקטיב ישראל שוק ההון 1
ש השקעה בקרנות איריות דרך אינטרקטיב ישראל שוק ההון 4
D מעבר מאינטרקטיב ישראל לIBKR שוק ההון 16
סנופקין חוות דעת: פתיחת חשבון ב IB ישראל וחיבור לחשבון האמריקאי שלי ב IB שוק ההון 51
ר השפעת יחסי ישראל-אירלנד על קרנות איריות שוק ההון 21
קפיטליסט_מרושע המלצה: "כסף קטן" - ספרוני חינוך פיננסי לילדים של בנק ישראל התפתחות אישית 0
נ שאלה בנוגע לבעלות בקרן סל ולמקרה בו מדינת ישראל מושמדת פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 119
ד אג"ח ממשלת ישראל דולרית ב5.6%- איך קונים שוק ההון 1
N הגשת דו''ח ראשון על דיווידנדים אצל ברוקר זר לאזרח ארה''ב תושב ישראל מיסים 6
Yuvalbuz3 הנהירה של כל צעירי ישראל ללימודי מדעי המחשב התפתחות אישית 57
מ Interactive brokers העולמית או ישראל שוק ההון 7
L אינבסקו מול בלקרוק (ישראל) שוק ההון 6
ע חשבון בנק באירופה לתושב ישראל עם דרכון אירופאי צרכנות פיננסית 2
ה מודיס צפויה להוריד את דירוג האשראי של ישראל פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 168
Y חלוקת הארץ לשתי מדינות - ישראל ופלסטין פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 28
מ ההבדל בין אינטראקטיב ברוקר ישראל לאינטראקטיב ברוקר האמריקאי אוף טופיק 12
G השקעה דרך בורסת ישראל או בורסת ארה"ב? מה הדרך הנכונה להשלים את תיק המניות שלי? שוק ההון 4
ה תשואה שקרובה לבנק ישראל שוק ההון 15
פיש עמלת המרת מטח באינטראקטיב ישראל פוסטים מאיכות נמוכה 3
ב הטבות בנק ישראל/בנקים אחרים ללוקחי משכנתא נדל"ן 0
ז פתיחת חשבון ב IB - אין אפשרות לבחור ישראל במדינה פוסטים מאיכות נמוכה 7
F טווח שער הדולר-שקל ומדדים שבנק ישראל בוחן ? שוק ההון 4
S אלטרנטיבה אגחית לקרן כספית המבטיחה תשואה ריאלית ולא תשואה שקרובה לריבית בנק ישראל? שוק ההון 33
Y הוצאת כספים מ401K אמריקאי לאזרח ישראל שאיננו אזרח או תושב ארה"ב מיסים 1
H הטבת מילואים ברשות מקרקעי ישראל נדל"ן 19
SwingMan חלופות להשקעה באג"ח של מדינת ישראל שוק ההון 1
R פורסם תזכיר חוק המצמצם את אי הוודאות בנוגע לשאלה מיהו תושב ישראל לצורכי מס פוסטים מאיכות נמוכה 4
M קורס ברוקר למסחר בבורסה של אינטראקטיב ישראל- מישהו מכיר יכול להמליץ ? פוסטים מאיכות נמוכה 1
F שאלה על בלאקרוק ישראל ומסחר בקרנות פוסטים מאיכות נמוכה 1
A נתונים מטורפים של הצלחת עסקים בארהב לעומת ישראל אוף טופיק 14
vaccinium תשלום מס בישראל של תושב ישראל אשר גר ועובד בארה״ב מיסים 15
א פיזור VS מיסוי - משקל ישראל בחשבון פטור שוק ההון 17
T התייעצות לגבי מעבר מארה"ב לאירופה (לא אזרח אמריקאי, לא תושב ישראל, כן אזרח של מדינת באיחוד האירופי) אוף טופיק 1
K אזרח אמריקאי תושב ישראל - פק״מ בארץ שוק ההון 12
identitybridge פתיחת חשבון בInteractive Brokers - ישראל, אנגליה או אמריקה צרכנות פיננסית 21
Homer אגח דולרי של ממשלת ישראל עם תשואה נטו 50%? שוק ההון 4

נושאים דומים

Back
למעלה