• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

ת"א 125 מול אינדקס כלכלת ישראל

שגיא נוני

משתמש רשום
דירוג
1
שלום לכולם,
חדש פה בפורום :)
בשעה טובה בונה תיק השקעות, ורוצה להקצות אחוז מסויים (לא גדול) ממנו לשוק הישראלי.
האם מישהו בדק והגיע לתוצאות על ההבדל בין מדד ת"א 125 ומדד כלכלת ישראל?
ממה שהצלחתי להבין כלכלת ישראל יותר מפוזר, כולל יותר מניות ומחלק אחרת את הנתחים של המניות במדד כך שלטענתם הוא משקף יותר את החלק של החברה בכלכלה (וכך מונע הבדל בין מצב הכלכלה בפועל לביצועי המדד).
(יש כתבה עליו בגלובס, אבל הניגוד אינטרסים של הכותב די ברור... https://www.globes.co.il/news/article.aspx?did=1001248275).
מהשוואה בין הביצועים שלהם בחמש שנים נראה שהוא הרבה פחות תנודתי.
החסרון הוא שיש רק קרן אחת שעוקבת אחריו - תכלית TTF אינדקס מניות כלכלת ישראל (5127626) ודמי הניהול שלה (0.69) גבוהים יותר ממחקות תא 125 (0.1~).
חושבים ששווה את זה?

להקצות אחוז מסויים (לא גדול) ממנו לשוק הישראלי.
אפשר לשאול למה?
ממה שהצלחתי להבין כלכלת ישראל יותר מפוזר, כולל יותר מניות ומחלק אחרת את הנתחים של המניות במדד כך שלטענתם הוא משקף יותר את החלק של החברה בכלכלה (וכך מונע הבדל בין מצב הכלכלה בפועל לביצועי המדד).
מעניין לא הכרתי
חושבים ששווה את זה?
לא. להבנתע מדובר בקרן אקטיבית עם תירוצים פסיביים בדמי ניהול גבוהים.
אם כבר ישראל אז 125 לדעתי.

לא ממליץ.

הרבה פחות תנודתי
תנודתיות היא מאפיין יסודי בהשקעה במניות. אם אתה רואה זאת כחסרון, ייתכן שעליך לשקול הקצאת נכסים אחרת כגון אגרות חוב או אפיקים אחרים.

אפשר לשאול למה?
א. כדי שאחת הקרנות לפחות תהיה עם אחזקה ישירה של מניות, השאר הן קרנות ישראליות על מדדי חול (מעדיף בתור התחלה לא להתעסק במטח, אולי בהמשך)
ב. הצמיחה של השוק הישראלי
ג. פטריותיות וציונות :)

להבנתע מדובר בקרן אקטיבית עם תירוצים פסיביים בדמי ניהול גבוהים.
מעניין, למה הבנת ככה? זה מדד שהקרן מחקה אותו (בתשקיף נאמר שלפחות 75% מושקע במניות מהמדד, כמו כל המחקות)
וסתם שאלה, הבדל בסדר גודל כזה בדנ (0.6~) נקרא כבר 'שוחק את התיק'?

תנודתיות היא מאפיין יסודי בהשקעה במניות. אם אתה רואה זאת כחסרון, ייתכן שעליך לשקול הקצאת נכסים אחרת כגון אגרות חוב או אפיקים אחרים.
לא רואה חיסרון בתנודתיות, אבל להבנתי התנודתיות העודפת בתא 125 היא בגלל האחוז הגבוה יחסית של חברות בודדות עם שווי שוק גבוה, בעוד שאר המניות עם אחוז זעיר מהרכב המדד. במדד השני טוענים לפיזור יותר גדול ולכן הוא פחות מושפע מחברה בודדת שעולה או יורדת (טבע לדוגמא)

אני באמת רחוק מלהיות מומחה בנושא אבל
במסגרת פיתוח המדד יצרנו שיטה להטיית המשקל של כל מניה כך שהענף הכלכלי אליו היא שייכת ייוצג בדיוק לפי משקלו בתוצר העסקי, כפי שתמחיש הדוגמה הבאה.
לא סומך על מי שממציא שיטות חדשות ככלל. הם מספרים סיפור יפה ומשכנע וההסבר נשמע סביר סה"כ אני פשוט בא ממקום של ספקנות כשזה מגיע לכספי - נטל ההוכחה עליהם.
השיטה שלהם נותנת משקל יתר למניות בבורסה לפי המשקל היחסי של המגזר בארץ. מה שאומר שאם עכשיו למשל חברה ציבורית תפשוט רגל נצטרך לקנות משאר החברות כדי להשאר במשקל יחסי דומה ואם חברה פרטית גדולה תונפק נצטרך למכור אחרות ולקנות ממנה מה שגורר התעסקות ושינויים אקטיביים של מנהלי הקרן.
וכל זה כשלא ברור מה היתרון. אם אתה רוצה סקטורים מסוימים יותר מאחרים כבר עדיף לקנות קרנות מתאימות בעיני אם יש פסיביות) באמת לא מכיר בארץ, בחו"ל יש כאלה לא מעט פסיביות ואני לא מתעסק בהן גם כן)
לגבי דמי הניהול זה לא סכום מטורף אבל בקרנות הפסיביות יש יותר נמוכים בהרבה וזה מצטבר. אם זו הקרן שאתה מעוניין בה לא הייתי פוסל אותה רק על סמך זה.

הצמיחה של השוק הישראלי
אין לצערי קשר ישיר.

ג. פטריותיות וציונות :)
תתנדב או תתרום כולם יצאו נשכרים יותר.
א. כדי שאחת הקרנות לפחות תהיה עם אחזקה ישירה של מניות, השאר הן קרנות ישראליות על מדדי חול (מעדיף בתור התחלה לא להתעסק במטח, אולי בהמשך)
גם אני עשיתי את הטעות (בעיני) הזו בהתחלה. ממליץ לך לקרוא על הקרנות האיריות שנסחרות בארץ. דמי ניהול נמוכים אחזקה ישירה ומיסוי דיווידנד נמוך יותר מחברת ההשקעות הגדולה בעולם נשמע לך טוב? אם כן כדאי לך לשקול אותן. הכל נסחר בשקלים.

גם אני עשיתי את הטעות (בעיני) הזו בהתחלה. ממליץ לך לקרוא על הקרנות האיריות שנסחרות בארץ. דמי ניהול נמוכים אחזקה ישירה ומיסוי דיווידנד נמוך יותר מחברת ההשקעות הגדולה בעולם נשמע לך טוב? אם כן כדאי לך לשקול אותן. הכל נסחר בשקלים.
איזה קרנות לדוגמא?(בלי המלצה בלי יעוץ וכו)
יש אולי קישור לשרשורים פרקטיים בנושא הזה?
ואגב, למה הסולידית לא הזכירה אף פעם קרנות איריות בפוסטים? (או שכן והצלחתי לפספס אותם בין המאות פוסטים שקראתי?)

איזה קרנות לדוגמא?(בלי המלצה בלי יעוץ וכו)
יש אולי קישור לשרשורים פרקטיים בנושא הזה?
ואגב, למה הסולידית לא הזכירה אף פעם קרנות איריות בפוסטים? (או שכן והצלחתי לפספס אותם בין המאות פוסטים שקראתי?)
אני חושב שזה יענה לכל 3 השאלות שלך:
https://www.hasolidit.com/הו-הסלע-השחור

במדד השני טוענים לפיזור יותר גדול
אז במקום לדבר במעורפל בוא תבדוק נתונים מספריים ותשתף אותנו גם - מה מספר החברות במדד השני? מה המשקל של 10 החברות הגדולות במדד?

וסתם שאלה, הבדל בסדר גודל כזה בדנ (0.6~) נקרא כבר 'שוחק את התיק'?

0.6 אחוז לקרן מחקה זה המון. זה מחיר של קרן אקטיבית. יש כל מיני הערכות לגבי תשואה צפויה ממניות, אבל בוא נגיד שזה בערך 20% מהתשואה. אתה מסכן את הכסף שלך, הם לא מסכנים כלום, הם לא מפעילים ״מומחים״ אלא רק אלגוריתם אוטומטי שקונה ומוכר לפי ההשקעה בקרן ושינויים במרכיבי המדד, וזהו. אז על מה אתה משלם כל כך הרבה?
יכול להיות, שהמחיר הזה משקף את זה שהגוף המנהל משלם תמלוגים למפתחי המדד, תמורת הזכות להיות הראשונים שמשתמשים בו?

אז במקום לדבר במעורפל בוא תבדוק נתונים מספריים ותשתף אותנו גם - מה מספר החברות במדד השני? מה המשקל של 10 החברות הגדולות במדד?
הסתכלתי קצת והיה מעניין.
מה שלא הבנתי (למשל) הוא למה פרוטרום לא נמצאת במדד "המיוחד".
בקיצור זה לא שקוף לי ואני כבר לא אוהב את זה.

עריכה: פה מופיעים השיקולים/תיאור "אלגוריתמי" יותר
כנראה בגלל שלא נסחרות מספיק חברות מה"סוג" של פרוטרום היא לא נכללת.
זה תנאי שהם כנראה חייבים לעשות כדי להמנע מתנודות חריפות בגלל מה שתיארתי למעלה (האיזונים הסקטוריאליים) אבל הוא מונע השקעה בסקטורים מסוימים.

כי זו קרן אקטיבית.

זאת לא, במובן שהם לא צריכים להעסיק צוות של טובי המוחות ביקום שינסו להכות את השוק, נכון? ההחלטות שלהם לקנות ולמכור מוכתבות לחלוטין על ידי הוראות הציבור לקניה ומכירה של יחידות קרן, ועל ידי עדכון רכיבי המדד על ידי גוף חיצוני. הם יכולים לכתוב תוכנה שתשלוט בהכל אוטומטית.

גוף חיצוני
ששיקוליו לא שקופים
אולי הם עובדים בשיתוף כדי לקחת כספי לקוחות ולהשקיע בחברות שיש להם בהן אינטרסים?
אני לא חושד בשום דבר ספציפי פשוט אחת הסיבות להעדיף פסיבי.

סה''כ זה רעיון די טוב-כי חברות מובילות כמו WIX או צ'ק פוינט שבעלות משקל מאוד גדול במשק המקומי בכלל לא הונפקו בתל אביב אלא בנאסדק

בקשר לביצוע, אני חושב שיש מה לשפר. אם זה היה תלוי בי, פשוט הייתי עובר על חברות ציבוריות ישראליות שלא הונפקו בישראל, ומשכלל אותן לפי שווי שוק בתוך תל אביב 125 ומקים מדד חדש

כי חברות מובילות כמו WIX או צ'ק פוינט שבעלות משקל מאוד גדול במשק המקומי בכלל לא הונפקו בתל אביב אלא בנאסדק
MSCI Israel פותר את הבעיה טוב יותר.
המדד המדובר כאן משקלל לפי משקל של הסקטור בשקלול עם חברות פרטיות, כך שאם חצי מכלכלת ישראל תהיה בענף המשקאות הממותקים, כש-90% מהענף נשלט על ידי חברה פרטית, אז החברות המהוות את ה-10% האחרים, כלומר 5% מה"כלכלה", יקבלו במדד (ביחד) משקל של 50%.

(ומנגד, אם חצי מהכלכלה תהיה בענף שנשלט במלואו על ידי 3 חברות ציבוריות, אז כל הענף לא יכלל במדד.)

נערך לאחרונה ב:
MSCI Israel פותר את הבעיה טוב יותר.
באמת יש לו פיזור גרוע.
לא אמור להיות בעיה אם אתה שם את ישראל קרוב למשקל העולמי שלה.
אם הייתי מעוניין בחשיפה משמעותית למניות ישראליות (5%<) הייתי משקיע בת"א 125.
אבל זה אני באופן אישי.

ששיקוליו לא שקופים
אולי הם עובדים בשיתוף כדי לקחת כספי לקוחות ולהשקיע בחברות שיש להם בהן אינטרסים?
אני לא חושד בשום דבר ספציפי פשוט אחת הסיבות להעדיף פסיבי.

מסכים לחלוטין, דיברתי רק שמבחינת דמי הניהול זה לא אמור להיות כמו אקטיבי.

נערך לאחרונה ע"י מנהל:
נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
4 מדד תא 35 מול מדד 90 ומדד 125 שוק ההון 20
ג תל אביב 125 שוק ההון 2
א האם להחליף ת״א 125 בת״א 35 בגלל עדכון המדדים הקרוב? שוק ההון 4
S איזה חברות לדעתכם חסרות בתל אביב 125? פוסטים מאיכות נמוכה 0
S איך עובד מדד תל אביב 125? שוק ההון 5
לאץ' הבדלים בין קרנות מחקות ת"א 125 שוק ההון 0
ד אזרח ארה"ב - השקעה בת"א 125 שוק ההון 2
I הבדל בין קרנות על תל אביב 125 שוק ההון 10
Y קרנות סל מחקות מדד ת"א 125 שוק ההון 3
Y קרן סל מחקה מדד ת"א 125 פוסטים מאיכות נמוכה 1
W השוואה בין קרנות תכלית ת"א 125 שוק ההון 2
X קרן סל תל אביב 125 שוק ההון 5
R מדד תא-125 אקלים נקי שוק ההון 56
משקיעה בפוטנציה לסביבתיים מבינינו - הושק מדד ת"א 125 נקי מדלקים פוסיליים שוק ההון 4
Y שאלה על מדד תא 35 ותא 125 שוק ההון 10
ט קסם ETF כשרה תא 125 שוק ההון 3
I חוויה של משקיע מתחיל בזמן הקורונה - 16% על ת"א 125 וקצת מדד הבנקים שוק ההון 95
E מדד ת"א 125 - נתונים היסטוריים מפורטים שוק ההון 4
flower תשואת דיבידנד - תא 125 שוק ההון 3
א מדד ת"א 35 90 או 125 שוק ההון 3
א קרן מחקה ת"א 125 שוק ההון 1
א השוואת קרנות מחקות ת"א 125 שוק ההון 12
c881 טיול סולידי - אוסטריה - מונגוליה 4 חודשים על אופנוע 125 סמק אוף טופיק 1
ע תגידו ביי לתל אביב 100, תגידו היי לתל אביב 125 שוק ההון 45
ל עזרה מול המנהל אוף טופיק 5
S עבודה מול מעסיק בחו"ל - מה הדיבור? מיסים 2
A גביית ביטוח שארים למרות קיום מסמך המבטל זאת - איך להתנהל מול הגוף המנהל? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 9
N פריסייל מול יד 2 נדל"ן 3
ש קרן השתלמות לעצמאי/ת כדאית אל מול הפרשה לחשבון פרטי ממוסה? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 9
א מצליחים להזדהות איתי בהרגשה שלי מול הבנק? צרכנות פיננסית 38
מ מיסוי - הפקדות לפנסיה מול הפקדה לקופת ג בניהול אישי מיסים 1
ס השוואת קופת גמל להשקעה מול מסחר עצמאי שוק ההון 15
M מדד עולמי מול ACWI+שווקים מתפתחים בתיק חדש שוק ההון 14
AbuNafha מחשבון אקסל - השקעה בנדל"ן מול השקעה בשוק ההון שוק ההון 14
L אינבסקו מול בלקרוק (ישראל) שוק ההון 6
S חישוב רווח: קופגל"ה מול ניהול עצמי פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
O דיבידנדים מול מדדים בהקשר של יציאה לחופש כלכלי - איך כדאי להתנהל דיוני עומק על פוסטים מהבלוג 88
ש החזר מס על הפסדים בבורסה מול מס רכישה לדירה שניה שוק ההון 3
N CSPX אל מול 1159250 שוק ההון 10
ה תחשיב ימי מילואים מול תשלום בט'ל ומס הכנסה אוף טופיק 1
Bonfire הישורת האחרונה מול FinUpp - מה דעתכם? מיסים 12
G MSCI World מול NASDAQ - מתקשה להשתכנע שוק ההון 100
K סוכן ישיר מול סוכנות הסדר - תיאום דמי ניהול? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
ttmoon סוגי הוצאות בקרן פנסיה אל מול קופת גמל IRA פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
ק דמי ניהול יקרים כנגד תשלום מס על רווחי הון - קרנות ישראליות אל מול זרות שוק ההון 2
ס השוואת פתיחת חשבון בנק בקפריסין מול אנגליה צרכנות פיננסית 2
S IB מול בית השקעות מיסים 1
J סגירת מסלול משכנתא אל מול השקעה בפקדון נדל"ן 9
O דמי ניהול נמוכים מול קרן מחקה S&P פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
R החזרת משכנתא - מסלול פריים אל מול השארת הכסף בקופת גמל להשקעה נדל"ן 5

נושאים דומים

Back
למעלה