• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

יקר לגור בפריפריה?

vigaror

משתמש רגיל
דירוג
374
בynet יש סדרת כתבות שאני אוהב על החיים עצמם - מראיינים שם משפחות ממקומות שונים על מצבם הכלכלי,
היום פירסמו כתבה על משפחה שחיה באזור ים המלח ואחד המשפטים שם תפס לי את העין:
"מי שבא בגלל מחיר הבית יגלה מהר מאוד שבטווח הארוך יותר יקר לגור בפריפריה. צריך לנסוע לכל מקום, והכל יותר יקר מבמרכז."

עד כמה זה נכון לדעתכם?

לדעתי מאד נכון.
ההיצע הנמוך והיעדר תחרות גורם למחירי מוצרים (בממוצע כמובן) גבוהים יותר.
מעבר לכך, הצורך הכמעט וודאי לאחזקת יותר כלי רכב, ושעות הנסיעה (דלק ובלאי לרכב) הגבוהים יותר.
זה לפני שמביאים בחשבון שירותי רפואה ושירותים אחרים שזמינים פחות.

עוד בכיינים. גרתי בקרית שמונה, בעפולה ובבאר שבע ובכל אחת מהערים האלה יש אחלה תחבורה ציבורית (שגם זולה יותר), הכל נגיש באופניים, שכ"ד משמעותית יותר זול והסופרים יותר זולים.
בכל אחת מהן יש שכונות שבהן הכל זמין במרחק הליכה - קניונים, סופרים, גנים, מקומות בילוי, משרדי ממשלה.

היום אני גר בתל אביב ולמרות שאני סולידי מאד (בלי רכב, בלי מסעדות), אני עדיין מוציא משמעותית יותר ממה שהוצאתי בכל אחת מהערים הקודמות. דווקא כאן הסופרים הזולים נמצאים מחוץ לערים הגדולות.

כמובן שאפשר למצוא מקומות בפריפריה שבאמת רחוקים מכל ציויליזציה ואז באמת צריך לנהוג למקומות, אבל לדעתי זה לא מייצג. מי שרוצה לחסוך משמעותית יותר, יוטב לו אם יעבור לפריפריה למספר שנים.

טוב, אזור ים המלח והערבה אכן יקרים יותר בגלל הריחוק למרכזים אחרים אבל, בשאר הפריפריות זה לא כך.
כמו שנכתב:
רתי בקרית שמונה, בעפולה ובבאר שבע ובכל אחת מהערים האלה יש אחלה תחבורה ציבורית (שגם זולה יותר), הכל נגיש באופניים, שכ"ד משמעותית יותר זול והסופרים יותר זולים.
אני גר בנהריה, חצי פריפריה, הכל זול יותר ממדינת תל אביב מדיור ועד בוטנים. המינוס - ברוב המקרים דורש רכב אבל המוניות בשטח נהריה זולות מאוד, 15 ש"ח בלי מונה.

כמובן שאפשר למצוא מקומות בפריפריה שבאמת רחוקים מכל ציויליזציה ואז באמת צריך לנהוג למקומות,
אני גרתי בחור כזה בצפון. בישוב לא היה כלום - לא מכולת, לא מרפאה, לא בית קפה.
אז הנסיעות היו באמת עניין יקר יותר וגם צריך להחזיק 2 רכבים, אבל קניות מזון עשינו בכפרים הערבים ליד או בקניה שבועית בפייסל. בגדים פשוטים לילדים קנינו בשוק בצפת או בבסטות בנהריה ובגדים יצוגיים יותר בירכא פעמיים בשנה.
מגורים בערבה, בנגב הדרומי ובבקעת הירדן הם יותר יקרים מבחינת מזון ודלק וזולים מבחינת דיור.
היום, כשאפשר לקנות מהאינטרנט ולהזמין משלוחי מזון, נראה לי שזה יותר פשוט ופחות יקר.

יש כאן משוואה עם יותר מדי משתנים מכדי שיהיה ניתן לפתור אותה באמירה של "X" יותר יקר / זול מ"Y". בתל אביב אפשר לחיות טוב בלי אוטו וגם גרים בדירה יותר קטנה עם חשבונות יותר קטנים, אבל השכירות יותר גבוהה, יוצאים יותר לבלות, אוכלים יותר בחוץ, אבל גם המשכורות יותר גבוהות והיצע העבודה משמעותית יותר גדול, אבל הסופרים אכן יותר יקרים, ומצד שני שירותי הבריאות בהחלט יותר נגישים, ויש את הים מעבר לפינה שהוא בחינם.

בקיצור, החיים בתל אביב או בוורד יריחו הם באופן מהותי שונים, הרבה יותר מהמחיר בקופה בסופר, על כן אני מסכים עם הקביעה שמחירים נמוכים לכשעצמם אינם סיבה לעבור לוורד יריחו.

הם צודקים. ממליץ לך לבקר בקצרין ולאכול בשווארמה ב"קניון" שמחזיקה בשני שיאים - היקרה ביותר בישראל והזולה ביותר בקצרין.
יש באיזור הפתוח מספר מקומות לאכול ואף אחת מהן לא יקרה במיוחד, לא יודע למה התכוונת ב"קניון"

אנחנו מוציאים בתל אביב משמעותית פחות מאשר הוצאנו בגבעתיים (שגם היא לא בדיוק פריפריה..)
בגבעתיים היו לנו שני רכבים, ואז רכב אחד.
בתל אביב ויתרנו על הרכב, הדירה קטנה יותר וארנונה זולה משמעותית.
אנחנו הולכים בתל אביב פחות למסעדות - אבל זה קשור יותר אלינו.
וכנ״ל הפסקת קניות של stuff , גם בגלל שאין מקום.
הקניות בסופר ליד הבית מאוד יקרות -אבל גם לזה מצאנו פתרונות (לפני הקורונה...)

יש באיזור הפתוח מספר מקומות לאכול ואף אחת מהן לא יקרה במיוחד, לא יודע למה התכוונת ב"קניון"

יש שם מרכז מסחרי קטן שיש בו פיצריה, שווארמיה וסניף של רשת בורגרים.
לפני כמה שנים מנת שווארמה בבגט עלתה שם כמעט חמישים שקלים...

עוד יתרון בפריפריה: הטבות מס
דובר על זה כבר בשרשורים אחרים. הטבת המס אינה רלוונטית לרוב המתגוררים בפריפריה הרחוקה כי אינם מגיעים בכלל לחבות מס.
אם ההטבה הזאת היא הסיבה כי יש שכר גבוה, עדיף לחפש את הישוב הכי קרוב למקום העבודה שלך. נדמה לי שיש כאלה מעבר לקו הירוק.

עוד בכיינים. גרתי בקרית שמונה, בעפולה ובבאר שבע ובכל אחת מהערים האלה יש אחלה תחבורה ציבורית (שגם זולה יותר), הכל נגיש באופניים, שכ"ד משמעותית יותר זול והסופרים יותר זולים.
בכל אחת מהן יש שכונות שבהן הכל זמין במרחק הליכה - קניונים, סופרים, גנים, מקומות בילוי, משרדי ממשלה.

היום אני גר בתל אביב ולמרות שאני סולידי מאד (בלי רכב, בלי מסעדות), אני עדיין מוציא משמעותית יותר ממה שהוצאתי בכל אחת מהערים הקודמות. דווקא כאן הסופרים הזולים נמצאים מחוץ לערים הגדולות.

כמובן שאפשר למצוא מקומות בפריפריה שבאמת רחוקים מכל ציויליזציה ואז באמת צריך לנהוג למקומות, אבל לדעתי זה לא מייצג. מי שרוצה לחסוך משמעותית יותר, יוטב לו אם יעבור לפריפריה למספר שנים.

בתור תושב קרית שמונה בעבר, ספר לי כמה זמן לוקח להגיע באוטובוס משכונת הורדים (שכונה מהגדולות בעיר) לתחנה מרכזית - מרחק של 1 קילומטר אווירי ב-3 דקות באוטובוס.

רמז - נסיעה של חצי שעה עם אוטובוס (קו 4) שבא פעם בחצי שעה. בחלק מהימים הוא גם לא מגיע לתחנה מרכזית אלה רק לשוק.

ניסית פעם להגיע אחרי שעה 19 בערב? ברכותיי - קו מספר 1, יוצא פעם בשעה, עושה סיבוב בכל העיר. נסיעה של קילומטר אורכת 40 דקות.

הקו הכי טוב בקריית שמונה זה 845

גרתי בהרבה מקומות בארץ, בתל אביב, בבת ים, חולון, בקרית שמונה ובשדרות,

בתל אביב השכר דירה שלי הוא 1500 שקל יותר מבפריפריה - ומפה הכל יותר זול.

רק ביטוח חובה וטסט בשקלול חודשי עלה לי יותר בפריפריה

מניסיון של מגורים בכל הערים האלה - אם מוציאים את הפיתויים שיש בתל אביב - הרבה יותר זול לגור בתל אביב כלכלית מאשר בפריפריה.

ואני לא מדבר בכלל על איזה מחורבנות הערים האחרות שציינתי.

גרתי כמה שנים בקריית שמונה
תחבורה ציבורית נוראית..
לעבודה שלי היה אוטובוס אחד בדד ב 6 בבוקר
התחבורה הציבורית כל כך גרועה שלא השתמשתי בה
בכלל פרט אוטובוס למכללה כשקיבלתי סבסוד של איזה 60%+ (לא זוכר בדיוק אבל היה מאוד כדאי בכסף)
ואוטובוס ב 6 בבוקר לאחד הקיבוצים שעבדתי שם

הייתי צריך להגיע ב 8 לעבודה באחד הקיבוצים 20 דקות ברכב יצאתי באוטובוס היחיד שהיה ה 6 בבוקר

הדרך היחידה באמת להתנייד למי שאין רכב זה רק בטרמפים ואם זה נניח עד קילומטר וחצי/2 אז ברגל
או אופניים חשמליות וגם אז לפעמים קשה מרוב העליות והירידות שיש שם..

בצפון (כשגרתי שם) היה רק סופר אחד במחירים לא זולים מבמרכז
ואפילו סגרו אותו לאיזה שנה+
שנה שלמה לא היה שום סופר באיזור רק מכולות יקרות מאוד יחסית
לגבי אופניים הכל שם עליות וירידות אז אם אתה לא בכושר ממש ממש טוב אופניים לא כזה יעזרו לך.. אולי אופניים חשמליות
ואז אתה מוגבל מאוד בכמות שאתה סוחב

היתרון היחיד זה מחירי דיור זולים (ברמה הפרקטית אין עוד שום יתרון)

פריפריה זה כללי מידי , יש הבדל בין לגור באיזור ים המלח לאופקים לדוג'
יש הבדל בין מצפה רמון לב"ש או מטולה לאור עקיבא
באופן אישי גרתי בכמה מקומות ואני אוהב את הפריפריה לא הארד קור (גבעת אולגה - מטר מכביש החוף , ים וכו - ב"ש עם תחב"צ לכל כוון ולא מעט אפשרויות תעסוקה והכל קיים בעיר, אופקים - נקודות זיכוי וגם כל השירותים בתוך העיר עם רכבת)
אם אני צריך להשוות בין חברים שגרים במרכז ורק עבור דיור זה נע בין 4,000 ל 9,000 ועוד לא דיברנו על להחנות או לזוז עם רכב אם יש , אז כן פריפרייה יותר זולה.

אני גם גרתי בצפון באזור קרית שמונה
סופרים יקרים יותר מהמרכז, מסעדות יקרות בטירוף ובינוניות להחריד במקרה הטוב. משרדי ממשלה זמינים ופנויים יותר. שרותי רפואה על הפנים, אין מבחר של רופאים ואף רופא טוב לא ירצה לבוא. רפואת חירום - תתפלל שלא תצטרך ניתוח דחוף כי בזיו סיכוי לא רע שיהרגו אותך. קו אוטובוס אחד למרכז, מפוצץ בחיילים יצא לי כמה פעמים כבר לעמוד כל הדרך מהצפון למרכז.

אבל הסביבה מקסימה, הטבע, הנחלים, האווירה. לי זה היה שווה כל רגע.

מעניין.
חשבתי שתעסוקה זה נקודה חלשה בב"ש. תוכל להרחיב?

כן , ב 5 שנים האחרונות יותר חברות הגיעו לב"ש ולאיזור כולו במגוון תחומים.
תעשייה , פיננסים ומשפט , הייטק (חברות גדולות למצד סטארטאפים במתחם גב ים) ועוד. המצב שונה מהותית ממה שהיה בעשורים הקודמים.

מה אתם חושבים, יתנו למי שעובד מהבית (כבר שמונה חודשים) אפשרות להמשיך לעבוד מהבית גם אחרי הקורונה?

אם כן, זה יכול לתרום לכדאיות של מגורים בפריפריה, לעומת המצב כיום.

אנחנו שוקלים מעבר לפריפריה, אבל בלי אפשרות לעבוד מהבית, מאגר המשרות האפשריות שלנו יצטמצם משמעותית.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
unrealx מזגן מיני מרכזי - יקר צרכנות פיננסית 15
TheOneTech כרטיס אשראי לא יקר לעסקאות מתמשכות מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 1
Cleo החזרת משלוח יקר לחו"ל על חשבוני + הגשת בקשה להחזר מכס - טיפים? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 7
דאניל תיקון יקר של רכב אוף טופיק 22
ב 'ערבים'- האם זה לא ביטוח יקר? צרכנות פיננסית 11
ה מציאת איזון בתחביב יקר מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 26
P מקום יחסית לא יקר לחופש בארץ אוף טופיק 14
א ביטוח אובדן כושר עבודה יקר צרכנות פיננסית 13
Y4ish בגדים זה יקר מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 27
R מה הפתרון להתגוננות מאינפלציה בתיק אם אג"ח צמוד מדד לא מומלץ וזהב יקר? שוק ההון 8
ע עמלות בהשקעות בדולרים יוצא יקר שוק ההון 1
O האם באמת השוק יקר? שוק ההון 43
א איך להזמין מוצר יקר מחו"ל מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 14
hommie כללית מושלם / פלטינום - יקר מידי? צרכנות פיננסית 14
Y הגדלת פיזור לנכס "יקר" שוק ההון 5
מ השקעות ערך - האם השוק יקר מידי שוק ההון 9
ס ביטוח מנהלים יקר עם הבטחת תשואה או קרן פנסיה ממש זולה? צרכנות פיננסית 4
מ איך לתחזק תחביב יקר (מאוד) בצורה סולידית או: השאלה ופיקדון מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 14
R שוק המניות בארצות הברית - יקר מידי כעת? שוק ההון 32
D לעבור לגור עם הבת זוג ולהיכנס לבור כלכלי או להמשיך לגור עם ההורים? אוף טופיק 32
P משכנתא ולקנות? או לגור חינם ולחסוך לקנייה עתידית? נדל"ן 18
P משכנתא ולקנות? או לגור חינם ולחסוך לקנייה עתידית? נדל"ן 1
ש מה הסיבה שלכם להשאר לגור בארץ אוף טופיק 2
C לגור בשכירות עם ילדים נדל"ן 41
Tsachi01 לגור עם ההורים - זה לא שחור ולבן אוף טופיק 83
K איפה לגור בגוש דן?- זוג צעיר אוף טופיק 13
M קנית בית לגור נדל"ן 7
S בעלי אזרחות פורטוגזית, חשבתם לעבור לגור בפורטוגל? אוף טופיק 1
E לגור ביחידת דיור אצל ההורים של הבת זוג? אוף טופיק 133
ויטל עוברים לגור ביחד - איך לא ליפול לכל הצרכנות יתר? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 28
S איפה כדאי לגור כשעובדים במרכז? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 19
N האם כל פעם לפני שאתם עוברים לגור עם בן/בת זוג חדשים, אתם עורכים הסכם ממון? אוף טופיק 60
flower איך זה לגור בשכירות? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 117
R להתחיל לגור לבד ולהתמודד עם הוצאות מחיה מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 45
M לגור בזול /אלנטרנטיבות לתשלום שכירות מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 35
de dud לגור בשכירות תמורת עצמאות פיננסית? פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 28
L לחזור לגור אצל ההורים? צרכנות פיננסית 13
לבארי האם לגור על גלגלים ו/או לבנות בית במושב פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 23
shlomi171 עברו לגור באוהל ביער: "הרווח אחר לגמרי" אוף טופיק 8
ג לגור בשכירות או לרכוש דירה? נדל"ן 12
N "גמילה" מרכב בפריפריה מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 12
S פינוי בינוי בפריפריה - ההיית או חלמתי חלום? נדל"ן 23
O לבטים לגבי קניית דירה להשקעה בפריפריה נדל"ן 8
D מחיר למשתכן - הסוף? (ותכנית חדשה בפריפריה) שוק ההון 0