• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

התמודדות פסיכולוגית עם ירידות בתיק מנייתי גדול

רוב ההפסד נבע מאופציות שצברתי שנים ממקום העבודה ויצאו מחוץ לכסף ומ RSU שצללו בעשרות אחוזים.

ניסיתי לנחם את עצמי שזה רק כסף, ובלוגיקה שכלתנית שאומרת כי החברה שלי עדיין חיה ומייצרת מוצרים אמיתיים שיש צורך בהם ולכן יש סיכוי שמחיר המנייה שלה יעלה כשהשוק יחזור למצב נורמלי. זה באמת קרה אבל זה לקח בערך חמש שנים ארוכות מאוד.

גם החלק של האופציות (שיצאו מחוץ לכסף) חזר? או שהחלק הזה הלך לבלי שוב?

החלק המנייתי אצלי גדול משמעותית מה- 500k (יותר קרוב למה שאצל @סולידי)...
אותי מחזיק (פסיכולוגית) הנדל״ן והעובדה שהפנסיה רגועה יחסית (כולל חלקית בתשואה מובטחת).
אם אנו מסתכלים על תיק ההשקעות שלך באופן ראציונלי בלבד, הפנסיה היא הגורם הראשון שצריך להיות מנייתי ככל שניתן (בישראל - %70). אלא אם כן חצית את גיל 50 ואתה רואה את הכספים באופק.
הסיבה היא כמובן הפטור ממס רווחי הון.

גם החלק של האופציות (שיצאו מחוץ לכסף) חזר? או שהחלק הזה הלך לבלי שוב?
לצערי לאופציות יש משך חיים מוגבל ולכן חלק מהן הלך לבלי שוב. כדי לא לבכות על חלב שנשפך עדיף לממש אופציות הכי מהר שאפשר.

לא שזה לא לגיטימי, אבל זה פשוט אומר שהקצית למניות חלק קטן יותר מהתיק שלך (שבפועל כולל גם את הנדלן שברשותך).

ברור.
השאלה המקורית הייתה לגבי מי שיש לו תיק גדול של מניות לאו דווקא שכל התיק הוא 100% מניות...

התשובה שלי היא שקל יותר (לי) להחזיק תיק גדול במניות כאשר ההקצאה למניות מותאמת ליכולת הסיבולת שלי וכאשר שאר ההקצאות של התיק מתנהגות מאוד שונה מהחלק המנייתי.

במשבר של 2000-2002 אומנם כבר התחלתי לעבוד, אבל לא השקעתי כסף במניות, אלא בעו"ש. עבדתי בהייטק. על התקופה ההיא יכול לספר שרוב הסטארטאפים לא שרדו ופיטרו את העובדים, אלה שכן שרדו, פיטרו הרבה עובדים גם ולאלה שהשאירו צימצמו את המשכורות.

אבל במשבר של 2008 כבר כן "השקעתי" - במניות בודדות. יכול להעיד שלמרות שסיפרתי לעצמי שאני מסוגל לספוג הפסדים ופשוט לקנות במבצע ולמצע, בפועל זה מאוד קשה לעשות. שמכל מקום בתקשורת, כל יום שעה שעה אתה שומע שהכלכלה קורסת והפעם זה שונה, ושום דבר כבר לא מתפקד, כי הבנקים קורסים והחברות מתרסקות. אתה מתחיל לחשוב שאולי הפעם זה באמת שונה, ונגמר הסדר העולמי הישן, המניות שבורות, כי מה זה בעצם מניות, סתם משהו שהאנשים קובעים כמה זה שווה, עכשיו הם חושבים שזה לא שווה כלום. יש הרבה ימים עם ירידה או עליה של כמה אחוזים במדדים שחשבת שהם הכי יציבים. כל מיני ד"ר דום למיניהם מזהירים שעוד לא ראינו כלום, אין אור בקצה המנהרה.
בחוץ יש כמובן פיטורים, קשה למצוא עבודה אם פוטרת, גם אם מצאת, זה במשכורת נמוכה משהתרגלת. האנשים הקרובים אלייך כששומעים שאתה מושקע בבורסה אומרים לך לברוח כל עוד אתה יכול.
התיק שלי בתחתית שלו היה מינוס 54 אחוז, כולל שתי חברות שפשטו רגל. לאורך הירידה מיצעתי פה ושם רק לגלות שירד עוד. רק ב-2014 הצלחתי לחזור לנקודת שוויון. יצאתי לגמרי מכל המניות הבודדות ולא שיחקתי בבורסה שנתיים. כשחזרתי ב-2016 זה כבר היה עם תכנית סדורה ורק למדדים.

יש פה לקחים ותובנות מדהימים של משקיעים מנוסים. חבל שזה יירד למטה בגלל עוד שאלות על קרנות איריות לעומת אמריקאיות. אולי כדאי לנעוץ את השרשור או לקשר אליו משרשור שידבר על שרשורים מומלצים? @yossik

אחרי שאתה משקיע חצי או יותר מתיק גדול במנית ביומד או ב-Penny Stock שעושה סווינגים של מינוס 70% עד פלוס 100%, (לא שאני ממליץ למישהו לעשות את חס וחלילה), השקעה במדדים נראית סולידית בצורה מדהימה.

מה שעוזר לי הוא הידיעה שההחלטות היו מושכלות, ואני דבק בהן יהא אשר יהא.
תנודות שוק לא ישנו מבחינתי את האמונה בצדקת הדרך, וכן, אני לוקח בחשבון שיש גם סיכוי גדול מאפס שעוד 20 שנה המניות יהיו שוות רבע מהיום, ושיסתבר שבמבחן התוצאה נדפקתי. הכל יכול להיות.

דבר נוסף חשוב לדעתי הוא לא להמר על כל התיק ההוליסטי באופן שאם תפסיד בבורסה תגיע לחרפת רעב. הבורסה היא הימור (מושכל) גם אם אתה משקיע ל - 30 שנה ב vti/vxus אגב מיצוע רבעוני. אם אתה חושב שאם תפסיד מלא בבורסה אולי לא יהיה לך כסף לאכול או קורת גג לישון תחתיה, כנראה שיש סיכוי לא קלוש שתחת תרחישים סבירים לא תהיה מסוגל נפשית לדבוק בהשקעותיך, למרות שתכננת שלא אמורה להווצר בעיה שכזו.

בנוסף, כדאי להבחין בין תרחישי קיצון שלא מופרך להניח שיקרו מתישהו, לבין תרחיש שכל העולם קורס לתוך עצמו. לראשונים מומלץ להערך מראש בהקצאת הנכסים, ולגבי השני - מוכן להמר שלא יקרה. הפראנויה יקרה מידי.

מה שעוזר לי הוא הידיעה שההחלטות היו מושכלות, ואני דבק בהן יהא אשר יהא.
תנודות שוק לא ישנו מבחינתי את האמונה בצדקת הדרך, וכן, אני לוקח בחשבון שיש גם סיכוי גדול מאפס שעוד 20 שנה המניות יהיו שוות רבע מהיום, ושיסתבר שבמבחן התוצאה נדפקתי. הכל יכול להיות.

דבר נוסף חשוב לדעתי הוא לא להמר על כל התיק ההוליסטי באופן שאם תפסיד בבורסה תגיע לחרפת רעב. הבורסה היא הימור (מושכל) גם אם אתה משקיע ל - 30 שנה ב vti/vxus אגב מיצוע רבעוני. אם אתה חושב שאם תפסיד מלא בבורסה אולי לא יהיה לך כסף לאכול או קורת גג לישון תחתיה, כנראה שיש סיכוי לא קלוש שתחת תרחישים סבירים לא תהיה מסוגל נפשית לדבוק בהשקעותיך, למרות שתכננת שלא אמורה להווצר בעיה שכזו.

בנוסף, כדאי להבחין בין תרחישי קיצון שלא מופרך להניח שיקרו מתישהו, לבין תרחיש שכל העולם קורס לתוך עצמו. לראשונים מומלץ להערך מראש בהקצאת הנכסים, ולגבי השני - מוכן להמר שלא יקרה. הפראנויה יקרה מידי.
להבין שמדובר בכספי החסכון שלא צריך לחיי יום יום ויש אורך נשימה ומקסימום מפסיקים להשקיע תקופתית ומשתמשים בכסף לצריכה והוצאה...

להבין שמדובר בכספי החסכון שלא צריך לחיי יום יום ויש אורך נשימה ומקסימום מפסיקים להשקיע תקופתית ומשתמשים בכסף לצריכה והוצאה...
אין לי ניסיון עם נפילה גדולה אבל הקצאת הנכסים שלי לוקחת בחשבון שגם אם התיק יתרסק ולא יתאושש ב-30 שנה הקרובות, עדיין יהיה לי מספיק כסף לצרכים המיידים ואף מעבר. זה אומר שהקצאת המניות שלי היא לא 100% ולא 80% אלא פחות.
כמשפחה, אנחנו יודעים שאנחנו לא מסכנים את האוכל לילדים שלנו וגם לא את הסכומים שהקצנו עבור לימודים וחתונות ולכן אנחנו ישנים בשקט.

כל עוד אני נמצא בשלב הצבירה, המשמעות של ירידה בשווקים היא לא חרפת רעב אלא בסך הכל שנות עבודה נוספות, דבר אשר אני יכול לחיות איתו.
שלב המחיה מהתיק זה סיפור אחר אבל אני עדיין לא שם אז אני לא נותן לזה להטריד אותי כרגע.

אין מס על רווחי הון בקרן פנסיה.
הפטור על הקצבה עובד במנגנון אחר.
אז זה לא ממש פטור ממס רווח הון. זה פשוט אופן מיסוי אחר. יש כאלה שגם ימוסו במס שולי של 31% ומעלה, אני בטוח שהם היו מעדיפים מס רווח הון.

בכל מקרה להציג את זה כפטור זה פשוט מטעה.

אז זה לא ממש פטור ממס רווח הון. זה פשוט אופן מיסוי אחר. יש כאלה שגם ימוסו במס שולי של 31% ומעלה, אני בטוח שהם היו מעדיפים מס רווח הון.

בכל מקרה להציג את זה כפטור זה פשוט מטעה.

מממ אחוז הפטור עד 2025 הוא מאד מכובד.
תוסיף לזה אפשרות להוון מקצבה מזכה מרגע שיש מזערית + פטור על קצבה מוכרת.
צריך צבירות עצומות לשלם מס גבוהה מקצבה בקרן פנסיה...

מממ אחוז הפטור עד 2025 הוא מאד מכובד.
תוסיף לזה אפשרות להוון מקצבה מזכה מרגע שיש מזערית + פטור על קצבה מוכרת.
צריך צבירות עצומות לשלם מס גבוהה מקצבה בקרן פנסיה...
מסכים איתך. זה עדיין עיוות לקרוא לזה "פטור ממס רווח הון" בלי לציין שיש מיסוי אחר (הגם שהוא "מקל").

לא הבנתי מה האפשרות של היוון תורמת? להיפך היא בהכרח תעשה לך מיסים גבוהים יותר בשנות הפריסה.

המממ, כלומר צבירה של כל הייטקיסט?

אין מי שיבטיח שהשוק יהיה מוכן לשלם בעתיד מה שהוא משלם עכשיו אבל כן זה מצריך שכר גבוהה וזאת לאורך זמן של עשרות שנים.
הפטור הוא יפה וזה מצריך לא מעט כדי שימסו אותו גבוהה.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
T התמודדות עם מסרונים לא רצויים מה לעשות? אוף טופיק 13
M התמודדות עם אבא חולה נפש ותהיות קריירה.. התפתחות אישית 31
deussex התמודדות עם אי תיאום ציפיות בעבודה ויציבות נפשית התפתחות אישית 17
deussex התמודדות עם קנאה התפתחות אישית 69
ז התמודדות עם דירה שכנה שמושכרת בBooking אוף טופיק 59
IAmSam התמודדות וחלוקה של הון חדש צרכנות פיננסית 21
C התמודדות עם לחץ חברתי לרכישת דירה אוף טופיק 51
A דרכי התמודדות עם מגפת הקורונה אוף טופיק 4
Wonko התמודדות עם טעות של מס הכנסה מיסים 9
Yuval328 התמודדות מול מס הכנסה - ברוקר זר צרכנות פיננסית 11
nick מס רכישה - דרכי התמודדות נדל"ן 54
T התמודדות עם הנושאים הפחות קריטיים אך המשתקים יותר שוק ההון 14
פשוט התמודדות עם שטף המידע אוף טופיק 34
Dor95 התמודדות עם המשפחה לגבי ההחלטה לחסוך במקום ללמוד אוף טופיק 20
D התמודדות עם צאצאים שלא עובדים / לומדים אוף טופיק 93
C התמודדות עם התמכרויות התפתחות אישית 16
סתןלי ת'כסף התמודדות עם קרובים לא-סולידיים מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 5
H התמודדות עם אי-סימטריה במס בין בני זוג צרכנות פיננסית 27
זאב התמודדות דור ה- y מול דור ה -x פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 62
ארגמן התמודדות של מס הכנסה עם מי שמגיע לעצמאות כלכלית צרכנות פיננסית 17
ת מחיר כמו ישיבה במסעדה בהזמנת פיקאפ- פרצה פסיכולוגית? צרכנות פיננסית 5
amidar דילמה פסיכולוגית עקב הפרשי שערי מטבע. שוק ההון 61
ayeletavr עצה פסיכולוגית/כלכלית לגבי ירושה צפויה צרכנות פיננסית 29
alon daniel שאלה פילוסופית, פסיכולוגית, ברשותכם, תודה. שוק ההון 1
ה ירידות בסנופי, עליה בדולר שוק ההון 42
Sp0 אם אני מחזיק מק"מ עד תאריך הפירעון אז אני יכול להתעלם מעליות\ירידות? שוק ההון 3
גרהם ירידות בשוק ההון - איך זה משפיע עליכם? שוק ההון 77
F ניצול ירידות לשינוי הרכב התיק שוק ההון 1
E קופת גמל להשקעה - האם לשנות מסלול בתקופה של ירידות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 13
Z ניצול ירידות לצרכי מס השקעות אלטרנטיביות 6
ס פוסט קורונה == ירידות שערים? שוק ההון 10
G האם יש בעצם סוג של קיזוז בקניה של בלאקרוק שקלית שלא מגודרת לשקל במקרה של ירידות? שוק ההון 9
S כשאתה רואה כותרת : "ירידות חדות בנעילה בבורסת ת"א: מדד הבנקים צנח ב-7.2%" אוף טופיק 1
S ירידות בשוק האסייתי שוק ההון 7
Y אסטרטגית כניסה לשוק בזמן ירידות - חלוקה למנות כיצד? שוק ההון 3
ה ירידות האגחים שוק ההון 7
P אסטרטגיות מימוש כספים בזמן ירידות? שוק ההון 15
E האם יש משמעות למועדי ההפקדה בקופ"ג להשקעה בהשוואה למועדי הפקדה בIB (במקרה של ירידות ושיטת DCA)? שוק ההון 7
מ התלבטות- האם להשאיר סכום מסויים לרכישה כשתהיינה ירידות חדות? שוק ההון 66
P השפעת ירידות בשוק ההון על נדל"ן רגיל/להשקעה? נדל"ן 32
ז נושא שלא הבנתי ברגע שיש ירידות בשוק ההון. שוק ההון 48
Y ירידות בכל המדדים בתיק שוק ההון 9
שודד הפינג פונג האם תקופות של דשדוש ו/או ירידות בריאות לשוק? שוק ההון 2
ר שינוי הקצאת הנכסים במצב של ירידות בשוק שוק ההון 25
M ירידות של 50% די תכופות? לא כ״כ שוק ההון 19

נושאים דומים

Back
למעלה