• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

האם להיעזר ביועץ משכנתאות, או יועץ אחר?

nimrod24

משתמש רשום
דירוג
0
אהלן כולם,
אני מתכנן לקנות דירה יד שנייה בקרוב, במטרה לעבור לגור שם (לא דירה להשקעה).
כדי שאדע להתכוונן לטווח מחירים הנכון עבורי אני רוצה לקחת יועץ משכנתא לאיזשהו ייעוץ ראשוני, לפני שמתחילים סבב בנקים.
השאלות שאני רוצה לשאול אותו הן:
1. האם יש לי מספיק הון עצמי כדי לקנות דירה בעיר ובגודל שאני רוצה? האם להמשיך לחסוך?
2. גודל המשכנתא המקסימלית שצריך לקחת. מכאן אני מתכוון לגזור את המחיר הרצוי עבור דירה.
3. עוד כל מיני שאלות שונות.

הפחד שלי הוא שיועץ משכנתא (שהוא בעל אינטרס שאהיה לקוח שלו) ידחוף אותי לקחת משכנתא גם אם הוא ידע שאין לי מספיק כסף כרגע וכל משכנתא שאקח תהיה גדולה מדי.
יועצת משכנתא בבנק, למשל, אמרה לי שאין שום בעיה שאקח מיליון שקל משכנתא, ואכן זה אושר לי. אבל הסכום החודשי שאחזיר (בהנחה שאלך על התמהיל שקיבלתי, אבל כמובן שאני לא מתכוון להסכים לכלום לפני שאקבל עזרה מיועץ משכנתא) הוא 1000 שקל יותר מ-30% מהמשכורת שלי, ומדובר ב-25 שנה. במקרה הזה אני בטוח ב-100% שליועצת לא באמת אכפת ממני.

השאלות שלי אליכם הן:
1. האם מי שיכול לעזור לי כאן הוא יועץ משכנתא? הבנתי שאולי צריך בכלל יועץ נדל"ן?
2. כמה ייעוץ כזה אמור לעלות, אם בכלל?
3. האם יש לכם איזשהי המלצה על יועץ כזה?

תודה רבה.

עוד שאלה - שמעתי איזשהי טענה שכדאי לחכות עוד כמה חודשים עם קניית דירה מכיוון שעוד כמה חודשים הבנקים יפסיקו את ההקלות במשכנתאות (עקב הקורונה) ואנשים כבר לא יוכלו לשלם ויהיו יותר לחוצים למכור את הדירות. האם הטענה הזו נכונה?

למה לרוץ לשלם כסף ליועץ? על כל השאלות שאתה מעוניין לשאול יועץ למדתי לענות משיטוט באינטרנט. אני חושב שעם קצת חיפוש אקטיבי אתה תוכל למצוא בקלות חומרים לקריאה ולענות לעצמך.

. האם יש לי מספיק הון עצמי כדי לקנות דירה בעיר ובגודל שאני רוצה? האם להמשיך לחסוך?
מחיר דירה אתה יכול לברר ביד 2 או אפילו טלפון למתווך מקומי.
משכנתא מקסימלית היא 75% מערך הנכס, ככל שתיקח יותר משכנתא כך גם הריביות יהיו גבוהות יותר. מותר לך שגודל ההחזר יהיה עד 50% מההכנסה הפנויה שלך, לרוב הבנקים לא יאפשרו מעל שליש.

האם לחסוך או לא תלוי בקצב החסכון שלך ובקצב עלית המחירים הצפוי באזור שאתה מתעניין בו. אם תספק יותר נתונים, תוכל לקבל תשובות מדויקות יותר.

עוד שאלה - שמעתי איזשהי טענה שכדאי לחכות עוד כמה חודשים עם קניית דירה מכיוון שעוד כמה חודשים הבנקים יפסיקו את ההקלות במשכנתאות (עקב הקורונה) ואנשים כבר לא יוכלו לשלם ויהיו יותר לחוצים למכור את הדירות. האם הטענה הזו נכונה?
כדור הבדולח במוסך, אבל אם בכל זאת צריך להתנבא - נשמע לי מופרך.

השאלות שלי אליכם הן:
1. האם מי שיכול לעזור לי כאן הוא יועץ משכנתא? הבנתי שאולי צריך בכלל יועץ נדל"ן?
2. כמה ייעוץ כזה אמור לעלות, אם בכלל?
3. האם יש לכם איזשהי המלצה על יועץ כזה?

תודה רבה.

קודם כל, את רוב הערכות אתה יכול לעשות לבד. תבין כמה אתה יכול לחסוך בכל חודש (בהנחה שזה לא יותר מ30% מההכנסות שלך). יחס סביר למשכנתא הוא 500 ש"ח החזר ל100,000 ש"ח משכנתא.
בנוגע לשאלות
1. כן, יועצי משכנתאות יוכלו לעשור לך. אולי עדיף במקרה שלך יועץ שיש לו מומחיות בכלכלת משפחה. בנוסף- לייעוץ ראשוני כזה ניתן להתייעץ עם מספר יועצים בחינם.
2. ייעוץ משכנתאות כולל הכל (אתה מגיע לבנק רק לחתימה) לתיק סטנדרטי עולה בסביבות ה5000 ש"ח.
3. יש קבוצה בפייסבוק "משכנתא בישראל-פורום יועצי משכנתאות". ששם תוכל לקבל עזרה מיועצי משכנתאות בחינם (שמשווקים את השירות שלהם) ולקבל המלצות על יועצים.

אישית החלטתי לא לקחת יעוץ משכנתא. למדתי את הנושא לעומק ואני מרגיש שאני מכיר מספיק את הנושא כדי לקחת משכנתא בעצמי. אם אין לך כוח להתעסק עם זה (ומדובר בהשקעת זמן ניכר) אז כדאי לקחת יועץ משכנתאות כי בסופו של דבר הוא יחסוך לך כסף

אם תתן עוד פרטים, אולי החבר'ה בפורום יוכלו להכווין אותך קצת.
לי, למשל, @Fitch עזר המון.

בתור אחד שלקח יעוץ משכנתא בדירה הראשונה, אני מצטער על זה ולא השתמשתי או אשתמש יותר.
אין תחליף לעבודה רגליים וחפירה עצמאית.

בתור אחד שלקח יעוץ משכנתא בדירה הראשונה, אני מצטער על זה ולא השתמשתי או אשתמש יותר.
אין תחליף לעבודה רגליים וחפירה עצמאית.
תלוי למי הלכת. נורא פשוט

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
Lemonade החזר מס- ללמוד לבד או להיעזר ברו"ח מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 59
G האם מומלץ להיעזר בסוכנויות ביטוח? שוק ההון 5
R לאחר שנים של קריאה, אשמח להיעזר לקראת מעבר להשקעה עצמאית לחלוטין שוק ההון 21
F יועץ משכנתאות, כן/לא למה? נדל"ן 78
U יועץ משכנתאות, כדאי? נדל"ן 2
D קורס מומלץ לייעוץ משכנתאות והשקעות נדל"ן שוק ההון 0
O למה משכנתאות בישראל כל כך מסובכות? נדל"ן 59
jinjiy כדאיות מחזור משכנתאות נדל"ן 28