• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

האם באמת כדאי להכניס כספים חדשים למניות (מדדים) גם עכשיו כשהכל סוער?

• פותח הנושא arvin
  • פורסם בתאריך
בין נדלן למגורים עם משכנתא של 1-1-5 מיליון (לגור בדירה משלך!)
להשקעה בבורסה.
זה לא שאלה כלכלית, בבחירה בנדל"ן למגורים, יש שיקולים אחרים.
כל אדם צריך לעשות את השיקולים שלו.

הבעיה מתחילה שאתה צריך לבחור,
בין נדלן למגורים עם משכנתא של 1-1-5 מיליון (לגור בדירה משלך!)
להשקעה בבורסה.
ואיפה נכנס החלק של הון עצמי בחישוב שלך?

הוא בטח רוצה לכתוב בגלל שזה כבר מגלם את המיתון במחיר.
אבל המיתון לא יגיע, האבטלה בשפל והצריכה בשיא
והפד ימשיך וימשיך להעלאות את הריבית ומשקיעי הבורסה לא יראו רווחים הרבה הרבה מאד זמן
(לעומת משקיעי נדלן)
תוכל להסביר למה משקיעי נדלן לא יפסידו בעקבותה השוק הדובי? תודה

אפשר לקנות נדלן עם משכנתא
כמעט בלתי אפשרי ומסוכן מאד לקנות מניות עם הלוואה
זה רק מחדד עוד יותר את השאלה שלי, אם האינטיאוציה שלך כל כך טובה, למה לא קנית נדל"ן ממונף ב- 2018, כפי שאמרת, גם עליות מחירים ניכרות וגם ריביות ברצפה. ממבט היום זה ממש כמו שאמרת, יותר משתלם משוק ההון (גם לא בטוח, לא בדקתי, אבל נקבל את ההנחה שלך שכן)

דבר ראשון אתה כותב "עכשיו תענה" כאילו אתה משלם כאן למישהו, תמיד תדע שבדיוק כמו שאתה כותב אנונימי ויש לך זכות לכתוב מה שאתה רוצה, בדיוק גם כל אחד אחר כותב מה שהוא רוצה, ואף אחד לא חייב לך כלום, ואם אתה רוצה אתה יכול לבקש שיענה לך.

דבר שני אתה רואה את הדיון כמתחיל בוסרי בעניין, זה לא הדיון.

שכ"ד של 7000 בחודש זה על דירה שעולה הרבה יותר ממיליון ובדרך כלל זה באזור 2 אחוז עד 3 אחוז שנתי, שזה כלום בייחס לתשואה שאתה מצפה בהשקעות.
הנידון כאן הרבה יותר מורכב מהצורה שאתה מבין אותו.
נו בהחלט כתבתי על דירה להשכרה במינימום 7000 שקל לחודש. בנאדם (לא איזה סטודנט או צעיר בן 20) רוצה לחיות את חייו, בדירה ראויה. מה לעשות שדירות כאלה, לא תמצא בפחות ב 7000 שקל. מינימום . ולכן, מה עדיף…..לזרוק כל שנה 84,000 שקל, ב 10 שנים…. זה 900-950 אלף שקל (הרי השכ״ד יעלה עם השנים)…. או להשקיע את כל ההון בשוק ההון. זו השאלה

שוק הוון.
תחשב משכנתא במקרה של פיטורין.
ביטוח דירה וחיים שאתה מחזיק בגלל המשכנתא
פלוס עוד הוצאות תיקון על הבית.
כאחד שמחזיק נכס למגורים מכל הסתכלות שאני מסתכל על זה עדיף שוק ההון
וואלה? אני לא יודע בן כמה אתה, ובשורה תחתונה יש לך כבר נכס, אז נראה לי שאתה לא ממש אובייקטיבי :)
אתה באמת היית ממליץ למישהו להוציא בסביבות מיליון שקל, בעשר שנים (ממוצע שכ״ד 7000-8000) שקל……ולא לקחת משכנתא!? מוזר

נו בהחלט כתבתי על דירה להשכרה במינימום 7000 שקל לחודש. בנאדם (לא איזה סטודנט או צעיר בן 20) רוצה לחיות את חייו, בדירה ראויה. מה לעשות שדירות כאלה, לא תמצא בפחות ב 7000 שקל. מינימום . ולכן, מה עדיף…..לזרוק כל שנה 84,000 שקל, ב 10 שנים…. זה 900-950 אלף שקל (הרי השכ״ד יעלה עם השנים)…. או להשקיע את כל ההון בשוק ההון. זו השאלה
עם כל הנידון בעיניך זה מה יותר שווה נטו כלכלי, לדעתי ברור שעדיף שוק ההון.

אתה שואל על השקעה בדירה רק בגלל השכירות אבל אתה צריך להבין שעיקר המשקיעים בדירות רואים את השכירות ככסף קטן... ב15 שנה האחרונות הדירות עלו באזור 9 אחוז שנתי.... ואתה מדבר על 2 או 3 אחוז של השכירות...

וואלה? אני לא יודע בן כמה אתה, ובשורה תחתונה יש לך כבר נכס, אז נראה לי שאתה לא ממש אובייקטיבי :)
אתה באמת היית ממליץ למישהו להוציא בסביבות מיליון שקל, בעשר שנים (ממוצע שכ״ד 7000-8000) שקל……ולא לקחת משכנתא!? מוזר
יש לי נכס, כי לולא זה לא היתי מקבל מהורים סכום כסף נכבד.
עכשיו שכ"ד של 7000-8000 איזה דירה? ואיפה בארץ?
תבדוק את הוון עצמי שלך מול המשכנתא שאתה צריך, פלוס ביטוחים, והוצאות לבית אתה תגיע לשכ"ד זול יותר מהמשכנתא.
אולי נפשט את הדיון ותספר לנו כמה הוון עצמי יש למייק, ואיפה הוא רוצה לגור, ומה מחיר של דירה באזור שם,

נ.ב. משכנע את הורים ששווה לי למכור את הדירה, ולהשקיע את הכסף.

למשל הון עצמי של 1,250,000 ש"ח, הדירה שווה 2,500,000 מושכר ב6300 ש"ח (זה מה שאני מכיר מאזור שלי, במקום ששכ"ד יותר יקר מחיר הדירה גם)
דהיינו צריך משכנתא של 1,250,000 יש מתווך עו"ד יועץ משכנתא עוד קצת דברים לבית אנחנו בסביבות 1,350,000 משכנתא
משכנתא בתנאים של שכירות לפני הטירוף זה קרוב ל24 שנה, לא מדבר על משכנתא עכשיו.
הון עצמי אחרי 24 שנה שווה 5 מיליון או 10 מיליון (תלוי 7% או 10%) דהיינו משיכה חודשית של 12500 ש"ח או 25000 ש"ח לפני מס, מה עדיף?
עכשיו תוסיף 80-150 ש"ח ביטוחים, קצת שלווה במקרה של פיטורין? כי בשכירות הכי המון עוברים לדירה קטנה, תוסיף כאן ושם שיפוץ קטן,
עכשיו בן אדם באמצע הדרך רוצה לשדרג את הדירה שלו? לא? אז יש עוד הוצאות יש עוד חובות?,
בקיצור תצייר אתה ציור מא' עד ת' ותסביר לנו למה אתה צודק.

יש לי נכס, כי לולא זה לא היתי מקבל מהורים סכום כסף נכבד.
עכשיו שכ"ד של 7000-8000 איזה דירה? ואיפה בארץ?
תבדוק את הוון עצמי שלך מול המשכנתא שאתה צריך, פלוס ביטוחים, והוצאות לבית אתה תגיע לשכ"ד זול יותר מהמשכנתא.
אולי נפשט את הדיון ותספר לנו כמה הוון עצמי יש למייק, ואיפה הוא רוצה לגור, ומה מחיר של דירה באזור שם,

נ.ב. משכנע את הורים ששווה לי למכור את הדירה, ולהשקיע את הכסף.
7000-8000 שקל, אני מדבר על דירה סבירה פלוס, במרכז. (רמת גן, גבעתיים, חולון, הרצליה…אפילו בת ים). מי שלא רוצה לגור בחירבה, בגיל 45…50 ואפילו 70…..אלה מחירי השכירות לדירות ראויות. (כמובן, שככל שנתקדם עם השנים….נגיד שנת 2040), אז ה 8000 יהלכו גם ל 12,000 שקל בחודש שכר דירה!
אתה בטח חשבת שאני מדבר על דירות פח (אין לי שקל אחרת לתאר אותם) ב 3000 או 5000 שקל, בניין רכבת, באיזה חור בנהריה, ירוחם, דימונה או קריית אתא. אז לא…..העלתי סטנדרטים .
ולכן, אתה עדיין מצדד בדעתך? קשה לי להאמין

למשל הון עצמי של 1,250,000 ש"ח, הדירה שווה 2,500,000 מושכר ב6300 ש"ח (זה מה שאני מכיר מאזור שלי, במקום ששכ"ד יותר יקר מחיר הדירה גם)
דהיינו צריך משכנתא של 1,250,000 יש מתווך עו"ד יועץ משכנתא עוד קצת דברים לבית אנחנו בסביבות 1,350,000 משכנתא
משכנתא בתנאים של שכירות לפני הטירוף זה קרוב ל24 שנה, לא מדבר על משכנתא עכשיו.
הון עצמי אחרי 24 שנה שווה 5 מיליון או 10 מיליון (תלוי 7% או 10%) דהיינו משיכה חודשית של 12500 ש"ח או 25000 ש"ח לפני מס, מה עדיף?
עכשיו תוסיף 80-150 ש"ח ביטוחים, קצת שלווה במקרה של פיטורין? כי בשכירות הכי המון עוברים לדירה קטנה, תוסיף כאן ושם שיפוץ קטן,
עכשיו בן אדם באמצע הדרך רוצה לשדרג את הדירה שלו? לא? אז יש עוד הוצאות יש עוד חובות?,
בקיצור תצייר אתה ציור מא' עד ת' ותסביר לנו למה אתה צודק.
את כל מה שרשמת…… תדמיין שהכל קורה.
הבנאדם הלך על שכירות.

עכשיו תקפוץ כמה שנים קדימה—- מה יהיה על אותו בן 60? מה יהיה איתו בגיל 70?

בקיצור-תצייר אתה ציור מא’ עד ת’ ותסביר לנו
למה אתה צודק

את כל מה שרשמת…… תדמיין שהכל קורה.
הבנאדם הלך על שכירות.

עכשיו תקפוץ כמה שנים קדימה—- מה יהיה על אותו בן 60? מה יהיה איתו בגיל 70?

בקיצור-תצייר אתה ציור מא’ עד ת’ ותסביר לנו
למה אתה צודק
מה יהיה על אותו בן 60 הקרן תמשיך לעשות לו עוד כסף ועוד כסף שגם יעזור לו בפנסיה,

7000-8000 שקל, אני מדבר על דירה סבירה פלוס, במרכז. (רמת גן, גבעתיים, חולון, הרצליה…אפילו בת ים). מי שלא רוצה לגור בחירבה, בגיל 45…50 ואפילו 70…..אלה מחירי השכירות לדירות ראויות. (כמובן, שככל שנתקדם עם השנים….נגיד שנת 2040), אז ה 8000 יהלכו גם ל 12,000 שקל בחודש שכר דירה!
אתה בטח חשבת שאני מדבר על דירות פח (אין לי שקל אחרת לתאר אותם) ב 3000 או 5000 שקל, בניין רכבת, באיזה חור בנהריה, ירוחם, דימונה או קריית אתא. אז לא…..העלתי סטנדרטים .
ולכן, אתה עדיין מצדד בדעתך? קשה לי להאמין
אתה רוצה להוריד את השאלה שלך למציאות?
כמה הדירה שווה? כמה הוון עצמי? בן כמה הקונה? ומה תנאי המשכנתא שלו?
לבינתיים אתה מעלה כאן טיעון שחסר כ"כ המון דברים

שקל, אני מדבר על דירה סבירה פלוס, במרכז.
לא חסר דירות טובות במרכז גם ב5000-6000 ש"ח.
יש גם דירות מעולות בפחות. השאלה היא, מה הסטנדרטים שלך. בעיניי, דירת מגורים זה מוצר צריכה ולא השקעה ובשביל לאפשר לעצמי דירה ברמה גבוהה אני אערוך תחשיב כלכלי מדוקדק אם זה מתאפשר לי או לא. זה לא נראה לי זכות בסיסית.
בכל מקרה, גם לשיטתך, אם אתה רוצה אכן לקנות דירה ששכ"ד שלה 8000 ש"ח אז בהנחה של 3% שכירות זה 3.2M. אם אתה לוקח משכנתא, אז חצי מהסכום אתה מוציא כהון עצמי ואז יש לך הפסד הכנסה. בנוסף, תשלם כ- 8000 ש"ח משכנתא למשך 24 שנה (לפי מחשבון בנק לאומי, היום) וגם זה צפוי לעלות. אז מה משתלם?

יש גם דירות מעולות בפחות. השאלה היא, מה הסטנדרטים שלך. בעיניי, דירת מגורים זה מוצר צריכה ולא השקעה ובשביל לאפשר לעצמי דירה ברמה גבוהה אני אערוך תחשיב כלכלי מדוקדק אם זה מתאפשר לי או לא. זה לא נראה לי זכות בסיסית.
בכל מקרה, גם לשיטתך, אם אתה רוצה אכן לקנות דירה ששכ"ד שלה 8000 ש"ח אז בהנחה של 3% שכירות זה 3.2M. אם אתה לוקח משכנתא, אז חצי מהסכום אתה מוציא כהון עצמי ואז יש לך הפסד הכנסה. בנוסף, תשלם כ- 8000 ש"ח משכנתא למשך 24 שנה (לפי מחשבון בנק לאומי, היום) וגם זה צפוי לעלות. אז מה משתלם?
שכל אחד יעשה את השיקולים שלו. בעיניי התשובה היא לא חד משמעית - יש מקרים בהם משתלם לרכוש דירה למגורים, יש מקרים בהם לא משתלם ויש מקרים בהם משתלם לרכוש דירה ולהשכיר אותה ובמקביל לשכור במקום אחר.
אין פה תשובה אבסולוטית.

אין פה תשובה אבסולוטית.
מתימטית וסטטיסטית, התשובה היא אבסולוטית. מכלול השיקולים הוא לא רק מתימטיקה וסטטיסטיקה, אם כי, כשמדובר בהשקעה, צריך להכניס יותר את השיקולים המתימטיים. בכל מקרה, @Eranlavi דיבר על העלות של לשכור מול לקנות. לשאלה הזו יש תשובה מתימטית ברורה. אם רוצים להכניס למשוואה שיקולים של נוחות, מוסדות חינוך ויציבות לילדים, בעל בית שמשקיע ברמת אבזור גבוהה לדירה (אתה!) אז:
בעיניי, דירת מגורים זה מוצר צריכה
וככזו, שיקולי הכדאיות הכלכלית יתפסו מקום משני.

מתימטית וסטטיסטית, התשובה היא אבסולוטית. מכלול השיקולים הוא לא רק מתימטיקה וסטטיסטיקה, אם כי, כשמדובר בהשקעה, צריך להכניס יותר את השיקולים המתימטיים. בכל מקרה, @Eranlavi דיבר על העלות של לשכור מול לקנות. לשאלה הזו יש תשובה מתימטית ברורה. אם רוצים להכניס למשוואה שיקולים של נוחות, מוסדות חינוך ויציבות לילדים, בעל בית שמשקיע ברמת אבזור גבוהה לדירה (אתה!) אז:
וככזו, שיקולי הכדאיות הכלכלית יתפסו מקום משני.
לא לגמרי ירדתי לסוף דעתך.
יש מצבים בהם רכישת דירה היא כלכלית יותר מאשר שכירת דירה והשקעה בשוק ההון ויש מצבים הפוכים. יש הרבה מאוד משתנים לא ידועים שישפיעו על התוצאה הסופית.
אישית אני מסכים עם ההערכה שלרוב השקעה בשוק ההון צפויה להיות כלכלית יותר, אבל אני לא פוסל מצב בו רכישת דירה דווקא תתברר כהחלטה כלכלית מוצלחת יותר.
לא דיברתי כלל על שיקולים אחרים של נוחות / ביטחון וכו', בהם כל אחד מחליט מה חשוב לו.

אני לא פוסל מצב בו רכישת דירה דווקא תתברר כהחלטה כלכלית מוצלחת יותר
זה לא הדיון ואין על זה ויכוח. זה התייחס להודעות קודמות שייחסו סגולות "מאגיות" לרכישת דירה ולאפשרויות הכלכליות והאישיות הטמונות בה, כמו גם ליכולת לחזות קדימה ואחורה איזו השקעה תהיה יותר רווחית וכדאית.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
א האם ביטוח מנהלים באמת לא כדאי ומה האינטרס של חברות הביטוח? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 20
Y האם כדאי להשקיע בקרן ברירת מחדל ? האם באמת זולה ? צרכנות פיננסית 5
MJJF איזון תיק (rebalancing) ומס רווח הון - באמת כדאי? שוק ההון 4
A כפל תואר מכונות מתמטיקה.. האם באמת כדאי? התפתחות אישית 5
C האם החלפה בין קרן פיזית לסינטתית שווה באמת מיליון שקל? שוק ההון 10
ש השקעה במדדים, האם באמת הנכון זה להשקיע באותו מדד כל הזמן או לפתוח אפיקים חדשים? שוק ההון 15
T קרן נאמנות/סל/כספית, האם אלו באמת נחשבים PFIC? מיסים 1
משה גל האם 'וואן זירו' נותנים באמת הלוואות ב-5% ריבית? צרכנות פיננסית 9
A מה באמת קובע עליית מחיר של מנייה שוק ההון 6
V למה העלאה בריבית באמת כל כך משפיעה על קונה דירה ממוצע בישראל פוסטים מאיכות נמוכה 17
S האם הפגנות באמת מביאות לשינוי? פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 1134
O קרן הסל של אינווסקו 1183441- האם באמת מדובר בקרן עם תשואה עודפת על פני היתר? שוק ההון 22
I איך הבנקים באמת עובדים? והאם הם באמת מרוויחים מהעלאת הריבית? שוק ההון 6
A האם יש באמת עליות של 7% בממוצע במדדי המניות: שוק ההון 49
A האם באמת השוק מתמחר את המניות שבו בצורה הנכונה? שוק ההון 3
Tsachi01 מסתבר שהעולם לא באמת נגדנו אוף טופיק 35
L רכב פרטי, האם זה באמת שווה מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 73
A מזגנים עיליים לבית - האם באמת תדיראן הכי אמין? אוף טופיק 29
L באמת יש התאוששות כלכלית? לפעמים נדמה שלא פוסטים מאיכות נמוכה 8
מ האם באמת יותר ריווחי השקעה במדדים לטווח ארוך מאשר מניות דיבידנד? שוק ההון 30
י האם באמת יש 100% סיכון בשוק ההון? שוק ההון 6
א מעבר להייטק- מה באמת קורה שם התפתחות אישית 49
מ כמה מזומן באמת צריך בעובר ושב שוק ההון 14
Y האם זה באמת זמן טוב להכנס לשוק? שוק ההון 27
ג מה באמת המצב הכלכלי? כזה קשה? אוף טופיק 98
N הריבית על המינוף ב-IB באמת נמוכה או.. שוק ההון 2
א האם באמת אירועי העבר לא מנבאים את העתיד שוק ההון 16
R האם באמת אפשר להשוות את משבר הקורונה למשברים קודמים? שוק ההון 41
שניפ האם דירה באמת לא יכולה להחליף פנסיה? שוק ההון 14
unrealx האם זמן אכלוס רחוק הוא באמת כלכלי? נדל"ן 3
S יש סיבה באמת לפחד מעליית ריבית? למשקיע טווח ארוך במדדים? שוק ההון 2
L האם באמת יש תקופת המתנה/אכשרה בשדרוג ממכבי כסף לזהב? צרכנות פיננסית 11
T פרקליטו של השטן (או של מנהל הקרן) - האם ביצועי עבר הם באמת לא רלוונטיים? שוק ההון 98
Myrath האם באמת לדעתכם סטרס מוביל לנזק בריאותי ממשי ארוך טווח? אוף טופיק 49
C מה זה באמת שער מט"ח בין-בנקאי שוק ההון 10
C FLYCARD פרימיום של אלעל האם באמת משתלם? צרכנות פיננסית 19
ג חישוב עלויות - ברוקר זר (מס הכנסה+SIPC) לעומת ברוקר ישראלי - באמת משתלם ? שוק ההון 66
ס כיצד מחושבת *באמת* ההצמדה למדד לחישוב מס רווח הון שוק ההון 6
adamshalev איזה חלק מההוצאות שלנו חשוף באמת לשקל שוק ההון 40
ק שיווק שותפים(לא פירסומת לשום דבר ספציפי) זה באמת משהו שווה אוף טופיק 6
פסיוני האם באמת אי בי איי- משקיעים בחזרה את הדיבידנד ללא ניכוי במקור? שוק ההון 8
ע איך באמת עובד המס על הרווחים ? שוק ההון 2
O האם באמת השוק יקר? שוק ההון 43
T האם השכר והתנאים בהייטק באמת כאלה טובים? אוף טופיק 816
C פרישה מוקדמת - מינימליזם וחסכנות לא באמת הכרחי אם אתה משקיע חכם מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 23
Nimrod כמה תוכן אתם באמת קוראים בפורום? אוף טופיק 18
I כמה באמת עולה IRA צרכנות פיננסית 8
M כמה באמת עולה להחזיק קרן מחקה... שוק ההון 123
c881 עוד הוכחה... כשזה לא הכסף שלך, לא באמת אכפת לך לבזבז אותו אוף טופיק 8
M מבולגן זה באמת רע? שוק ההון 13

נושאים דומים

Back
למעלה