• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

דעות בדבר הרכב תיק ההשקעות שלי - טיוטא ראשונית

לא חשוב שמות

משתמש רגיל
דירוג
381
ערב נהדר!

אני מרגיש כי אני מתקדם אט-אט במסע שלי לעבר שוק ההון.
לאחר שאגרתי מעט רקע על כל מוצר רלוונטי לתיק הארי בראון, הגיע הזמן לציין מהן מטרותיי ולהציג את הרכב התיק בכדי להפיק דעות חיוניות :)

מטרות ויעדים:
- להשקיע באופן סולידי ועצל, לטווח של 20 שנים לכל הפחות, בשאיפה ל-30 שנים ויותר.
- להפיק התנסות מלמדת במצבי משבר בשוק ההון, ולאמוד את כוח הסיבולת שלי.
- להגן על חלק מכספי מפני אינפלציה.
- בתור בונוס, לטרפד מעט את חיי המבוגרים (בין אם בפרישה או לפני כן בהתאם למטרותיי וצרכיי באותו הזמן). ליעד זה קיימת חשיבות בנוגע לסעיף הבא.

וכעת, להקצאת הנכסים בתיק - ההקצאה תתפרש באופן שונה בטווחי שנים:

- 2020 - בעת פתיחת התיק: 60% מנות, 23% אג"ח, 11% מזומן, 6% זהב.

- 2025: 53% מניות, 27% אג"ח, 13% מזומן, 7% זהב.

- 2030: 46% מניות, 30% אג"ח, 15% מזומן, 9% זהב.

- 2040 (הסולידית עדיין תעלה פוסטים לבלוג!): 28% מניות, 42% אג"ח, 20% מזומן, 10% זהב.

- 2050 - כאן נפסק הפירוט.

* מזכיר שמדובר בטיוטא ראשונית.
* שימו לב לאינטרוולים של עשורים משנת 2030 והלאה. אציין שזה מפר מצד אחד את הרעיון שפלח האג"ח אמור לשקף את גילי, מנגד זה נועד להבטיח ניצול ארוך יותר של תקופת ההשקעה במניות לצד ירידות עקביות בפלח זה. איני בטוח שהתיאור מעלה ממלא את הרעיון במלואו.
* עדיין תוהה האם לייצר עוד שלבי ביניים עם ירידות הדרגתיות יותר במניות והגדלות בהתאם במוצרים האחרים. זאת עקב חוסר סיבולת לטווחים גדולים של 5 עד 10 שנים בכל פעם. דעות?

הרכב הפלחים השונים בתיק:

זהב
- 60% - GLD (פתוח מאוד להערות לגבי אמצעי זה).
- 40% - ZGLD.

* שוקל עדיין האם לשלב גם PHYS - השיקול הוא יתרונה בטיפוח הזהב באופן שמרני לדברי הסולידית VS יכולת מעקב עד 10% מעל ולא יותר.

כסף מזומן
- 100% קרן מחקה קסם KTF מק"מ / 5113402.

אגרות חוב (הוצאתן לי את הנשמה עוד לפני שהשקעתי בכן. עוד אכיר אתכן יותר לעומק ובטוח אגלה כמה אתן נפלאות. בכל זאת, צופנים לנו לפחות 20 שנים יחד, "ונחיה באושר ובעוני..")
- 80% - קסם KTF ממשלתי שקלי ריבית קבועה / 5118047.
- 20% - PTF גליל 5-10 / 5117833 - המטרה בשילוב שלה היא למזער זעזועי אינפלציה + להטות יותר את הפלח לכיוון הטווח הבינוני 5-10 שנים. אשמח לשמוע דעות וביקורות לגבי אמצעי זה.

* שוקל האם לשלב לא יותר מ-10% אג"ח חו"ל (ואף הרבה פחות מכך) לאחר העשור הראשון לחייו של התיק, לשם פיזור הפלח הזה.

מניות
- 100% קרן VT.

* מתכוון לבחון קרנות נוספות בטווח הארוך, בהתאם לגודל התיק שלי בהמשך והחשש ממס עיזבון.

בנוגע לאופן ההשקעה ואסטרטגיית האיזון אפתח פוסט נפרד בהמשך. אשמח מאוד לקבל ביקורות ודעות, לצד הפניית תשומת הלב לגבי נקודות חשובות או אף הדלקת נורות אדומות אם נדרשות כאלה.

עם תחושת תקווה בליבי ופנים קדימה אל המחר! (לעוד יום עבודה..)
שיהיה לכולכם שבוע נהדר :]

אגרות חוב (הוצאתן לי את הנשמה עוד לפני שהשקעתי בכן. עוד אכיר אתכן יותר לעומק ובטוח אגלה כמה אתן נפלאות. בכל זאת, צופנים לנו לפחות 20 שנים יחד, "ונחיה באושר ובעוני..")
- 80% - קסם KTF ממשלתי שקלי ריבית קבועה / 5118047.
- 20% - PTF גליל 5-10 / 5117833 - המטרה בשילוב שלה היא למזער זעזועי אינפלציה + להטות יותר את הפלח לכיוון הטווח הבינוני 5-10 שנים. אשמח לשמוע דעות וביקורות לגבי אמצעי זה.
שזה לא קשור בשום דרך לתיק הארי בראון...
בתיק הארי בראון אין אג״ח קצרות-בינוניות (וכמובן שאין אג״ח ישראליות).

זה לא הארי בראון וטוב שכך, הוא מיועד יותר לשימור הון.
זהב - מה מטרתו?
מזומן - מה מטרתו? למה לא לשמור בצד קרן חירום של 3-6 חודשי מחייה בנפרד מתיק ההשקעות שלך?
מניות - מעולה. קצר וקולע.
אג"ח - למה העדפת חלק גדול הרבה יותר לשקלי על פני הצמוד?

זה לא הארי בראון וטוב שכך, הוא מיועד יותר לשימור הון
אם זה לא ניסיון לחקות את תיק הארי בראון אז התיק הזוי ואז גם השאלות שלך לא רלבנטיות.
(תאמין לי - אני מעורב בכמה שרשורים של פות״ש).

@לא חשוב שמות , למה דווקא בחרת לקרוא על הנכסים בתיק הארי בראון?

אם זה לא ניסיון לחקות את תיק הארי בראון אז התיק הזוי ואז גם השאלות שלך לא רלבנטיות.
(תאמין לי - אני מעורב בכמה שרשורים של פות״ש).

@לא חשוב שמות , למה דווקא בחרת לקרוא על הנכסים בתיק הארי בראון?
לדעתי הוא קורא לזה הארי בראון כי הוא הכניס גם מזומן וזהב (כי יש בהארי בראון)

אקדים ואודה לכם על כך שראיתם לנכון להגיב, על אף שההרכב שציינתי מעלה הזוי בעיני כמה מחברי הפורום :)
מעריך את זה מאוד!

שזה לא קשור בשום דרך לתיק הארי בראון...
בתיק הארי בראון אין אג״ח קצרות-בינוניות (וכמובן שאין אג״ח ישראליות).
מתנצל על כך שפגעתי בכבודו של תיק הארי בראון, לא לזה התכוונתי. אכן התייחסתי יותר למוצרים הנכללים בו ולא לייחס הקצאת הנכסים שלו.

להבנתי, בתנאי הבורסה הישראלית לאף אחד אין סיכוי להרכיב בצורה מושלמת את תיק הארי בראון. במקרה שלי, אין לי גם רצון לעשות זאת אך אני בהחלט מעוניין להשתמש בעקרונות המנחים שלו, בצורה פחותה יותר ומותאמת לביצה בה אני חי.

יחד עם זאת, ביחס לתיקים הנפוצים כאן בארץ המבוססים בעיקר על מניות ואג"ח, אני בהחלט חושב שהרכב התיק שתיארתי מעלה מתקרב הרבה יותר מהם להרכב התיק של הארי. לכן ציינתי שלמדתי בסך-הכל את הרקע (לא בצורה מקיפה מספיק, אגב) של כל מוצר הרלוונטי לתיק הארי בראון. אם כי אכן יש לדייק ולומר יותר "פלח" ולא מוצר, ואכן שגיתי בנוגע לדיוקים כלשהם בפלח האג"חי. חוזר בי :)

לפני שאשיב לשאלות של @Body Solid במטרה ללמוד כמה שאפשר, חשוב לי להוסיף עוד כמה נקודות רקע על מנת ליישר את ההדורים:
1. שימו לב שהמטרה להנות מתשואה עבור התיק שלי מוגדרת אצלי כבונוס בלבד. כך שאולי זה מסביר מעט יותר מדוע בחרתי ללכת על תיק מעט יותר אגרסיבי מאשר זה של הארי (בעיקר בחצי הראשון לחיי התיק). אומנם ההרכב יספק תשואה כלשהי, אבל גם סיכון לא מבוטל להבדיל מהתיק של הארי בראון.

2. בשום שלב לאורך זמן ההשקעה, איני מתכוון להכניס לתיק יותר מ-20% מההון השנתי שצברתי, ורוב הזמן אפילו לא 10%. יהיו רק בין שתיים לשלוש נקודות זמן בהן אברר האם ברצוני להכניס עוד כסף חדש לתיק מעבר לאחוז שציינתי (באותה נקודת זמן ספציפי ולא באופן קבוע), בהתאם למשתנים רבים כמו סף הסיבולת שהפגנתי עד אותה נקודת זמן, הצרכים שלי שישתנו וכן הלאה. אך נקודת המוצא היא שאני מקדיש מעט מאוד מההון שלי להשקעה ולכן אין לי שום בעיה לאבד אותו כשכר לימוד לחיים ועבור הכרה טובה יותר של מסוגלותי הפסיכולוגית בחיים (ולא עבור לימוד על שוק ההון גרידא, שכלל לא מעניין אותי).

3. מטרת העל לשמה אני נטבל באש הבורסה זוהי ההתנסות הפסיכולוגית, לא הרצון לקבל תשואה עבור ההשקעה שלי. מבחינתי, שוק ההון זהו מקום מסוכן שהייתי שמח מאוד שלא להיכנס אליו. אך בהתחשב בתנאים האישיים שלי, בתנאים של הדור הנוכחי, במדיניות המוניטריות וכן הלאה - אין ברירה, מוכרחים להיכנס. אם אין לי ממש סיכוי (או רצון) להתנסות בעשיית עסקים, בקריירה מבטיחה בתחום מבוקש כלשהו או בעשיית קופה מתחביב אישי, מוטב לפחות להשקיע בשוק ההון באופן סולידי ועצל, לעבור התנסות חיים כזאת שעשויה לספק לי יתרון עם החלטות הרות גורל אחרות בשלבים מאוחרים בחיים.

* מוזמנים להתייחס לעניין באמצעות האלגוריה של בילוי ליילי בקזינו בווגאס. אני חושב שקזינו זהו מקום מסוכן הנושא בחובו סכנת התמכרות ואולי אף אלימות, אך כנראה שהייתי הולך לשם, בתור תייר ללילה אחד בלבד (כל המכורים אומרים זאת), בשביל ההתנסות הפסיכולוגית ואולי גם ההנאה, ולא בשביל לנסות "להרוויח" או לפצוח שם בקריירת משחק מרהיבה.

וכעת לגופו של עניין:
זהב - מה מטרתו?
למזער נזקים ולבלום זעזועים של משברים מאקרו-כלכליים גדולים, קריסת הפלח המנייתי בתיק או ירידת ערך המטבע המקומי.

שים לב, איני מצפה שהזהב יגן על התיק שלי מכל אלו באופן הרמטי כאשר הוא מהווה לכל יותר 10% מהתיק שלי.

מזומן - מה מטרתו?
למתן תנודתיות בתיק, בתקופות של אי-וודאות כלכלית. ולספק לי כסף מזומן באמצעותו אאזן את התיק בזמנים בהם אין לי כסף פנוי בעו"ש או אולי רצון להשקיע כסף חדש בתיק.

כמובן, גם כאן הציפייה שלי למיתון התנודתיות היא יחסית בלבד, באופן המשקף את אחוז הפלח הזה בתיק שלי. בטח שלא באופן דומה לתיק הארי בראון.

* מזכיר שוב את ההבהרה השנייה הזכרתי קודם בדבר 20% מההון השנתי שלי. מבחינתי אין קשר בין מה שקורה בחשבון העו"ש שלי לבין תיק ההשקעות.

יש עוד מה לשפר בפלח הזה, אך לא בגלל זה אתעכב בכניסתי לשוק.

אג"ח - למה העדפת חלק גדול הרבה יותר לשקלי על פני הצמוד?
- צמוד אינו מתאים למודל ההשקעה הסולידי של הארי בראון (שהתיק שלי מתבסס עליו אם כי ביחס הרבה יותר נמוך).
- צמוד לא אפקטיבי בתרחישי דפלציה.
- להבנתי, השקעה בזהב תהיה יותר אפקטיבית מאג"ח צמוד בתרחיש של אינפלציה עולמית אם קיימת כזאת.
- בעת ירידה במדד, לא בטוח שהשקעה בצמוד תפיק תשואה כלשהי.

יחד עם זאת, בתנאי השוק הישראלי הנוכחי עם ריבית נמוכה, יש ערך כלשהו להשקעה באג"ח צמוד.

HIT ME ;)

נערך לאחרונה ב:
לדעתי האישית -
1. יותר מדי ניירות ערך.
2. התפקיד של מק״מ ואג״ח קצר לא צמוד כמעט זהה לחלוטין. לא מבין למה להחזיק את שניהם.
3. זהב לא רלבנטי לך מבחינת אינפלציה בישראל. אג״ח צמוד מדד לעומת זאת כן. אם אתה מפחד מאינפלציה אז עדיף יותר אג״ח צמוד מדד ומניות.
4. בהמשך ל1 - התיק מורכב וסבוך לדעתי. אני ממש לא רואה סיבה להחזיק יותר מ2-3 ניירות ערך.

- אינו מתאים למודל ההשקעה הסולידי של הארי בראון (שהתיק שלי מתבסס עליו אם כי ביחס הרבה יותר נמוך).
שוב, ין שום קשר בין האג״ח שבחרת למודל ההשקעה של הארי בראון. זה פשוט משהו אחר לחלוטין. אתה מתבלבל כי קוראים לשניהם אג״ח :)

לכן ציינתי שלמדתי בסך-הכל את הרקע (לא בצורה מקיפה מספיק, אגב) של כל מוצר הרלוונטי לתיק הארי בראון.
אולי זו הבעיה שלך.
רצית ללמוד כל מוצר בנפרד, ולמקסם את היתרונות ולמזער את החסרונות של כל פלח בפני עצמו.
אך תיק הארי בראון בנוי בצורה מאוד ספציפית, כך שיש היזון בין הפלחים השונים. בפסציפית אני מדבר על אג"ח ארוך שמטרתו להוות אנטי-קורלציה ארוכת טווח למניות. משכך, רק לאגח אמריקאי ארוך יש את התכונה הזו (לפחות ברמת כמות נתונים שניתן לקבל מהם מסקנה כלשהיא).
הרצון שלך להוריד סיכון על ידי מעבר לאג"ח קצר הוא מובן, אך אתה כבר לא בתיק הארי בראון.
הרעיון בתיק הארי בראון הוא שצימוד הפלחים השונים עולה על היתרונות של כל פלח בנפרד.

לאחר שאגרתי מעט רקע על כל מוצר רלוונטי לתיק הארי בראון
רק בשביל לקבל מושג, בוא נראה קצת נתוני עבר. עשיתי קצת התאמות מהתיק שלך לתיק אמריקאי כדי שנוכל לבדוק זאת.
כאן תמצא השוואה בין 3 תיקים:
1) תיק הארי בראון. התיק מחולק ל-4: מניות ארה"ב; אג"ח אמריקאי ארוך; מזומן; זהב.
2) התיק שלך בהתאמות מינימליות: 60% מניות מחולק בין ארה"ב וגלובלי; 23% אג"ח מחולק 80/20 בין אמריקאי ממשלתי בינוני ו-TIPS (צמוד); 11% מזומן; 6% זהב.
3) התיק שלך, אבל העברתי את כל מה שהוא לא מניות לאג"ח אמריקאי כללי: 60% מניות מחולק בין ארה"ב וגלובלי; 40% אג"ח אמריקאי כללי.
מסקנות:
1) התיק שלך לא דומה בכלל להארי בראון (במהות, לא רק בפראטיקה - הוא לא צומח כמוהו והוא לא יציב כמוהו. 1 אולי נובע מ-2).
2) כל הסיבוך שלך הוא בין משחק בחול לטחינת מים.
w2hBL4p.png

(לא ממליץ או משהו כזה)

לדעתי התפזרת לכל עבר מכל החומר שקראת. למה מזומן למיתון ירידות אם אתה ממילא מתכוון להשקיע בקושי 10% מההון השנתי? תעשה הפסקה מהכל ותתחיל מחדש בדגש על כמה שיותר פשוט. למשל VT ואג"ח כללי ייתנו לך מעל ומעבר למה שאתה צריך. תתחיל מההתחלה.

2. התפקיד של מק״מ ואג״ח קצר לא צמוד כמעט זהה לחלוטין. לא מבין למה להחזיק את שניהם.
על מנת להבטיח כסף נזיל בתיק?

3. זהב לא רלבנטי לך מבחינת אינפלציה בישראל. אג״ח צמוד מדד לעומת זאת כן. אם אתה מפחד מאינפלציה אז עדיף יותר אג״ח צמוד מדד ומניות.
אבל אני גם חושש מדפלציה עולמית נוסח 2008. או ממשבר הדוט קום הבא. או מבידוד גיאוגרפי של מדינת ישראל והטלת סנקציות כלכליות או אמברגו.

4. בהמשך ל1 - התיק מורכב וסבוך לדעתי. אני ממש לא רואה סיבה להחזיק יותר מ2-3 ניירות ערך.
4 ניירות ערך זה המינימום על מנת להשתמש בעקרונות הבסיסיים של הארי בראון. אבל אכן לא היה לי מושג לגבי הנתון המהותי הזה:

אולי זו הבעיה שלך.
רצית ללמוד כל מוצר בנפרד, ולמקסם את היתרונות ולמזער את החסרונות של כל פלח בפני עצמו.
אך תיק הארי בראון בנוי בצורה מאוד ספציפית, כך שיש היזון בין הפלחים השונים. בפסציפית אני מדבר על אג"ח ארוך שמטרתו להוות אנטי-קורלציה ארוכת טווח למניות. משכך, רק לאגח אמריקאי ארוך יש את התכונה הזו (לפחות ברמת כמות נתונים שניתן לקבל מהם מסקנה כלשהיא).
הרצון שלך להוריד סיכון על ידי מעבר לאג"ח קצר הוא מובן, אך אתה כבר לא בתיק הארי בראון.
הרעיון בתיק הארי בראון הוא שצימוד הפלחים השונים עולה על היתרונות של כל פלח בנפרד.
תודה רבה! לא הצלחתי לפרש זאת כך מהפוסטים בבלוג. אז מה שעושה את ההבדל זהו הצימוד בין הפלחים אתה אומר.

מצב זה אכן מטיל בספק רב מאוד את כניסתי לשוק, כי הרי שתי נקודות היסוד שאיני מוכן לוותר עליהן בשום פנים ואופן הן:
1. להשתמש בעקרונות של הארי בראון ולייצר תיק "סולידי" בהשוואה לאלו הנפוצים כאן בארץ.
2. לא לחקות את תיק הארי בראון בצורה מדויקת.

אם יש סיכוי שאתפשר על משהו, אולי על הנקודה השנייה, לאחר שאלמד ואשתכנע שבאמת אין שום צ'אנס ליהנות (במידה פחותה כמובן) מהיתרונות הגולמים בכל פלח בנפרד, לדבריך.

אם הצימוד הוא שעושה את כל ההבדל, מדוע הסולידית טרחה להעלות פוסטים מפורטים על מק"מ ואג"ח ואף השתמע מהם שדווקא אג"ח בטווח בינוני ומק"מ (או לחילופין, אג"ח קצר) עשויים בהחלט להיות אפקטיביים בתיק השקעות סולידי (אולי לא אופטימאליים כמו אג"ח אמריקאי ארוך טווח). מעבר לכך, באחד הפוסטים זיהיתי קריאה להישאר עם אג"ח ישראלי ולא להשתגע עם אג"ח זר.

הייתכן שזכות קיומו של הבלוג עבור מי שרוצה לחקות תיק השקעות סולידי ועצל אך בגירסא הישראלית (תחת תנאים הזויים), מבוטלת?
בהקשר זה, נצא מנקודת הנחה שהייתי מבצע הקצאת נכסים של 25% לכל פלח, הבנתי מהבלוג שבמצב זה בהחלט שיש לי אלטרנטיבה גם אם לא ארכוש אג"ח אמריקאי ארוך טווח. הבנתי שגויה אם כך?

רק בשביל לקבל מושג, בוא נראה קצת נתוני עבר. עשיתי קצת התאמות מהתיק שלך לתיק אמריקאי כדי שנוכל לבדוק זאת.
כאן תמצא השוואה בין 3 תיקים:
1) תיק הארי בראון. התיק מחולק ל-4: מניות ארה"ב; אג"ח אמריקאי ארוך; מזומן; זהב.
2) התיק שלך בהתאמות מינימליות: 60% מניות מחולק בין ארה"ב וגלובלי; 23% אג"ח מחולק 80/20 בין אמריקאי ממשלתי בינוני ו-TIPS (צמוד); 11% מזומן; 6% זהב.
3) התיק שלך, אבל העברתי את כל מה שהוא לא מניות לאג"ח אמריקאי כללי: 60% מניות מחולק בין ארה"ב וגלובלי; 40% אג"ח אמריקאי כללי.
מסקנות:
1) התיק שלך לא דומה בכלל להארי בראון (במהות, לא רק בפראטיקה - הוא לא צומח כמוהו והוא לא יציב כמוהו. 1 אולי נובע מ-2).
2) כל הסיבוך שלך הוא בין משחק בחול לטחינת מים.
מאיר עיניים ומציל נפשות ;)
תודה רבה מקרב לב @Yoss !

(וזה לא שלא בדקתי את הרכב התיק באתר הזה, פשוט חוסר הניסיון והידע עשו את שלהם).

אם אנסה לחקות בצורה יותר מדויקת את התיק של הארי בראון, בין אם מבחינת אחוז ההקצאה שיעמוד על 25% לכל פלח ומבחינת החזקה באג"ח אמריקאי ארוך, האם תתייחסו להרכב שלי בקצת יותר סלחנות ויהיה בכלל על מה לדון או שגם במצב זה התסבוך שציינת וחוסר האפקטיביות (מה שהיה לא יהיה יותר [תודה אדוארד]) של תיק כזה יקבעו את הטון בדיון?

על מנת להבטיח כסף נזיל בתיק?
זה עדיין לא מסביר למה צריך גם וגם...

אבל אני גם חושש מדפלציה עולמית נוסח 2008. או ממשבר הדוט קום הבא. או מבידוד גיאוגרפי של מדינת ישראל והטלת סנקציות כלכליות או אמברגו.
לא הבנתי, איך זהב יציל את התיק שלך מכל התרחישים הללו?

להשתמש בעקרונות של הארי בראון ולייצר תיק "סולידי" בהשוואה לאלו הנפוצים כאן בארץ.
למה דווקא הארי בראון? יש תיקים יותר אטרקטיבים מבחינת יציבותם (ההיסטורית).

אם באמת תרכוש אג״ח אמריקאי ארוך אז יהיה אפשר לדבר על העקרונות של הארי בראון. אבל אז תעלה השאלה - למה זה מה שמתאים לך? :)

מטרת העל לשמה אני נטבל באש הבורסה זוהי ההתנסות הפסיכולוגית, לא הרצון לקבל תשואה עבור ההשקעה שלי. מבחינתי, שוק ההון זהו מקום מסוכן שהייתי שמח מאוד שלא להיכנס אליו. אך בהתחשב בתנאים האישיים שלי, בתנאים של הדור הנוכחי, במדיניות המוניטריות וכן הלאה - אין ברירה, מוכרחים להיכנס. אם אין לי ממש סיכוי (או רצון) להתנסות בעשיית עסקים, בקריירה מבטיחה בתחום מבוקש כלשהו או בעשיית קופה מתחביב אישי, מוטב לפחות להשקיע בשוק ההון באופן סולידי ועצל, לעבור התנסות חיים כזאת שעשויה לספק לי יתרון עם החלטות הרות גורל אחרות בשלבים מאוחרים בחיים.
......מה?

אם אתה רוצה התנסות פסיכולוגית שתחשל אותך לך לחודשיים הישרדות באמזונס או לאי בודד.

......מה?

אם אתה רוצה התנסות פסיכולוגית שתחשל אותך לך לחודשיים הישרדות באמזונס או לאי בודד.
היה כבר...
חשבת להצטרף לתוכנית "הישרדות", נראה שקולע בול לכל המטרות שלהן כיוונת. וגם תרוויח שם (אמנם משכורת מינימום), במקום להפסיד את ה-20%, שלדעתי ממה שאתה מתאר לעולם לא תשקיע אותם בשוק ההון, מבלי לסגל איזשהו "קפיצת אמונה"

בשום שלב לאורך זמן ההשקעה, איני מתכוון להכניס לתיק יותר מ-20% מההון השנתי שצברתי, ורוב הזמן אפילו לא 10%
תתחיל ביסודות אחרת כול המבנה יהיה רקוב.
ומה תעשה עם שאר הכסף? מזומן?
אין שום משמעות לחלוקה הדמיונית בראש שלך חוץ מפסיכולוגיה(לדעתי מהסוג הרע)
תשקול מראש להכניס את סך ההון לתיק,במידה וזה אומר 90% מזומן ו10% לשאר המרכיבים זה עדיין יותר טוב מלהשקיע 100% מניות או כול הרכב אחר ו"לשמור בצד" 90% שכאילו לא קשור לתיק.

בקשר להרי בראון,לקחת את המתכון והתמקדת בחברות שמיצרות את המרכיבים ותת הסוג של המרכיב.
בדרך שכחת לגמרי את הכמות מכול מרכיב ואופן הבישול.
בפועל יוצא לך משהו אחר לגמרי שלא מזכיר אפילו קצת בצורה או בטעם את המוצר המקורי.
העיקרון הכי חשוב(לדעתי) של הרי בראון זה איזון שווה בין 4 מרכיבים. השינוי בכמויות הרבה יותר קריטי למעות התיק אפילו מהחלפת אחד המרכיבים.
תשקול קודם כול האם הרעיון מאחורי הרי בראון מתאים לך,במידה ולא אין גם סיבה מיוחדת להשתמש דווקא במרכיבים שלו.
במידה וכן התיק יחסית ברור וקל למימוש.

זה עדיין לא מסביר למה צריך גם וגם...
כיוון שמכירת אג"ח לפני מועד הפדיון שלה מכיל הפסד. לכן צריך מזומן בתיק, ושעל הדרך גם עושה כמה עשיריות האחוז.

לא הבנתי, איך זהב יציל את התיק שלך מכל התרחישים הללו?
שכחתי להוסיף גם מלחמות גרעיניות. להבנתי זהב מהווה מפלט אחרון לפני קריסת הכלכלה בצורתה המוכרת לנו כיום. מוטב שיהיה לי קצת ממנו בתיק. ובפרט, במשבת 2008 להבנתי, המשבר דמה לדפלציה עולמית במהות שלו. והזהב הוכיח את עצמו. כמובן שאין בזה ערובה להמשך.

למה דווקא הארי בראון? יש תיקים יותר אטרקטיבים מבחינת יציבותם (ההיסטורית).
למה דווקא לא הארי בראון? אין בכוונתי ללמוד על עוד דרכי השקעה אלטרנטיביות. אומר זאת שוב, אין לי עניין בשוק ההון בפני עצמו. יש לי עניין ללמוד על עצמי בתוך המשוואה של:

הארי בראון X/+/-/: משבר בשוק ההון = כיצד אני מגיב ונוהג (רגשית, פסיכולוגית, חברתית וכלכלית).

(האמצעי הבא, אותו אצטרף לתיק שלי, הוא פסיכולוג טוב אשר איתו אנתח את התפקוד שלי כתוצאה ממשוואה זו).

אם אתה מסיר את עקרונות ההשקעה של הארי בראון לגמרי, אין לי שום עניין להיכנס לשוק ההון מלכתחילה.

באמת תרכוש אג״ח אמריקאי ארוך אז יהיה אפשר לדבר על העקרונות של הארי בראון. אבל אז תעלה השאלה - למה זה מה שמתאים לך?
גם אם זה לא מתאים לי - זוהי הרי המטרה. בלי זה - אין לי מה לחפש בשוק.
כך שהשאלה נפתרה עוד לפני שנשאלה.

חחחח אתה עושה צחוק? השקעה והבנה בשוק ההון, עם האמצעים העומדים לרשות ההדיוט הישראלי הפשוט, הן הרבה יותר מסוכנות ומאתגרות מזה. לאמזונס אולי אטוס עם התשואה מהתיק שלי בגיל 67.

תתחיל ביסודות אחרת כול המבנה יהיה רקוב.
היסודות, בסדר יורד, הן לא: מטרות ההשקעה שלי -> טווח זמן ההשקעה המתוכנן -> אסטרטגיית ההשקעה -> הקצאת התיק -> אמצעי ההשקעה עצמם (אג"ח, מניות וכן הלאה) -> התפקוד שלי לאורך חיי התיק?

יתכן שהתכוונת להבנת היסודות של תיק הארי בראון?

אין שום משמעות לחלוקה הדמיונית בראש שלך חוץ מפסיכולוגיה(לדעתי מהסוג הרע)
תשקול מראש להכניס את סך ההון לתיק, במידה וזה אומר 90% מזומן ו10% לשאר המרכיבים זה עדיין יותר טוב מלהשקיע 100% מניות או כול הרכב אחר ו"לשמור בצד" 90% שכאילו לא קשור לתיק.
נושא נעול שאיני מתכוון לדון בו. נוכל לדבר על ה-20% שכן יהיו מושקעים בתיק?

האם תוכל לחלוק דעה בנוגע לשאלותיי מהתגובה הקודמת?

העיקרון הכי חשוב(לדעתי) של הרי בראון זה איזון שווה בין 4 מרכיבים.
אפשר לשאול מדוע? במצב בו המניות בתיק של הארי קורסות בחדות, שאר הפלחים בתיק יהוו משקל נגד (במיוחד אג"ח ארוך ויתכן אולי שגם זהב). בהרכב התיק שלי, שאר הפלחים גם כן יבלמו או יבצעו מזעור נזקים, אך לא באותם קני מידה כמו בתיק של בראון. לא?

בהקשר זה ומהבנתי את התגובות כאן, סוג האג"ח בו בחרתי לא יהווה שום בולם זעזועים בשום צורה עבור ירידה דרסטית של הפלח המנייתי?
ומעבר לסוג, מה עם הכמות? האם גם האחוזים שהקציתי לכל פלח מהווים סיבה בפני עצמה שמסוגלת להעלים לגמרי את האפקט ההגנתי, היחסי כמובן בהקשר לתיק שלי לעומת זה של בראון, של שאר הפלחים בתרחישי קיצון?

מהניתוח הויזואלי ש- @Yoss הציג קודם, נראה שכן. אך עדיין לא השתכנעתי בכך לגמרי כי איני מבין את ההיגיון בדרישה לצימוד/איזון שווה של הפלחים בתיק.

נערך לאחרונה ב:
גם אם זה לא שמתאים לי - זוהי הרי המטרה. בלי זה - אין לי מה לחפש בשוק.
כך שהשאלה נפתרה עוד לפני שעלתה.
היות שכך, אני אישית לא רואה איך אני יכול להמשיך לעזור לך וממליץ (בניגוד לחוקי הפורום) לאחרים לא להמשיך לעזור לך מחשש לגרימת יותר נזק מתועלת, עד שתסביר למה תיק הארי בראון הוא מתאים לך.

היות שכך, אני אישית לא רואה איך אני יכול להמשיך לעזור לך וממליץ (בניגוד לחוקי הפורום) לאחרים לא להמשיך לעזור לך מחשש לגרימת יותר נזק מתועלת, עד שתסביר למה תיק הארי בראון הוא מתאים לך.
מהיכרותי המועטה אך ארוכת השנים עם משקיעים חובבים (איפשהו מ-95), עד כה העקרונות של תיק הארי בראון הם היחידים שמסוגלים לאפשר התנהגות עצלה ולא תובענית מידי מצד המשקיע (מה שגורם במקרה הטוב לעשות שטויות או במקרה הפחות טוב להזרים עוד כספים לטקטיקת השקעה שנועדה לכישלון), לצד הגנה מפני רוב המשברים ההיסטוריים שבאו לידיי ביטוי בשוק ההון עד כה.

מניח שיעילות התיק הזה תפחת ככל שיעברו השנים ואולי אף תיעלם לגמרי, אך בהתחשב בנתונים האישיים שלי, בסלידה שלי משוק ההון ובצורך להשקיע בו חלק מכספי, איני רואה שום אלטרנטיבה רלוונטית אחרת עבורי.

עכשיו, יש מצב אם תציין שיטות השקעה אחרות אז במבט ראשון כמה מהן עשויות להיראות כאופציה טובה, אך בדיוק מפני סונריו כזה אני להוט כלכך להימנע (באופן דיי קנאי). בהתחשב בנתונים הפסיכלוגיים שלי וברמת הידע והבקיאות, לצד הרצון המועט מאוד לחפור בנבחי שוק ההון, ברגע שיפתח צוהר אחד קטן לשינוי גישה ואימוץ שיטת השקעה אחרת, זה Game over מבחינתי. כי לא יהיה שום סיכוי שלא אשנה את שיטת ההשקעה שלי במשך הזמן עוד כמה וכמה פעמים, ופשוט אעשה שטויות.

אין לי רצון להימנע מהפסד כמו שיש לי רצון להימנע בדיוק ממה שאתה ו - @cypriano de rore מעלים - שינוי אסטרטגיה/גישה/שיטת השקעה.

אשמח אם תוכל, רק במידה ותהיה מעוניין או מסוגל, לענות על שאלותיי קודם. את החישוב האם שיטת הארי בראון מתאימה לי או לא אני אעשה בעצמי. קודם כל עלי להבין אותה באופן מלא יותר, ובפרט את נושא האג"ח והיבט הצימוד שציינו פה קודם.

נערך לאחרונה ב:
נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
לא חשוב שמות בקשת דעות בדבר הפלח האג"חי בתיקי הקט. שוק ההון 42
A תמהיל משכנתא מחודש מאי 2022, סילוקין ותוכנית המשך. דעות והמלצות? נדל"ן 7
G חילוקי דעות בנוגע לשכר, כיצד לנהוג? אוף טופיק 19
T IBI PILLAR - דעות וחלופות נדל"ן 4
ב דיון: זכויות הפרט מול זכויות הציבור - דעות ומשמעויות אוף טופיק 275
T Coinbase הונפקה בורסת הקריפטו - דעות השקעות אלטרנטיביות 38
B דעות על תיק השקעות עתידי שוק ההון 21
S עוד לא החלטתי למי להצביע ורוצה לשמוע דעות של אחרים פוסטים מאיכות נמוכה 154
ח תיק השקעות ראשון - דעות? שוק ההון 18
ס אשמח לשמוע דעות לפני פתיחת תיק השקעות, האם זה הדבר הנכון כרגע? שוק ההון 20
T חוזה השקעות שעשיתי | דעות? שוק ההון 7
ס אשמח לשמוע דעות לגבי תואר שני במנהל עסקים התפתחות אישית 0
S דעות על הרכב תיק השקעות פסיבי שוק ההון 16
A דעות והערות למעבר למסלול מחקי מדד שוק ההון 19
M דעות על הרכב תיק שוק ההון 10
D משקיע מתחיל - אשמח לשמוע דעות שוק ההון 12
G דעות על מגדלי הים התיכון שוק ההון 3
הק995 שתי דעות מנוגדות עם השלכות עצומות. מה דעתכם? שוק ההון 18
קורא הדוק תוכנית פנסיונית - אשמח לשמוע דעות שוק ההון 33
F דעות לגבי השקעה ב-All in one ETF שוק ההון 2
A קרן השתלמות מגדל פאסיבי כללי , דעות צרכנות פיננסית 1
ק מבקש לשמוע דעות על תיק ההשקעות שלי שוק ההון 10
Y חתימה על טופס לבנק - "הצהרה בדבר תושבות מס" מיסים 15
T שאלות עזרה בדבר מילוי דוח 1301/1399 רווחי הון קריפטו מיסים 5
ט שאלה בדבר אחוז המימון המתאים לנסיבות הספציפיות נדל"ן 20
R הצהרה בדבר תשלום לתושב חוץ בהעברה ל IB צרכנות פיננסית 87
R השגה בדבר החזר מס הכנסה צרכנות פיננסית 5
M הודעה בדבר מיזוג חברות צרכנות פיננסית 1
לא חשוב שמות ששאלה בדבר אפשרות להפרשה לפנסיה צרכנות פיננסית 1
א משקיע חדש-שאלה על הרכב התיק. שוק ההון 3
א התייעצות לגבי איזון תיק מבחינת הרכב מטבעות שוק ההון 2
O שאלה לגבי הרכב נכסי קרן כספית שוק ההון 6
F חיפוש ני"ע והבנת הרכב קרן נאמנות שוק ההון 8
S הבדל בין היקף נכסים וחשיפות לבין פירוט הרכב הנכסים פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 8
F ניצול ירידות לשינוי הרכב התיק שוק ההון 1
לאץ' הרכב נכסים פנסיה מנייתית פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 6
S הפניקס השתלמות מחקה מדד s&p500 - הרכב נכסים פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
N האם למכור את הרכב? (סטודנט) צרכנות פיננסית 10
M הרכב הלוואת משכנתא שקיבלתי מהבנק נדל"ן 16
א המלצה על הרכב תיק שוק ההון 9
S אתר לגילוי אחוז חפיפה בין הרכב קרנות סל שוק ההון 2
נ "גם לי יש תיק אחד" - שאלות על הרכב תיק שוק ההון 2
2028_שנת_פרישה זיהוי הרכב השקעות - קרן סל מחקה מדדי אג"ח שוק ההון 3
M דעתכם לגבי הרכב תיק התחלתי שוק ההון 5
E דמי אחזקת רכב או החלפת ההטבה בשכר ברוטו גבוה יותר בגובה דמי החזקת הרכב, מה עדיף מבחינת מס? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 5
B מבט על הרכב התיק שלי שוק ההון 10
ר הרכב נכסים של קרנות הסל. מה קורה כאן? שוק ההון 19
ה הרכב נכסים מול מדיניות השקעה שוק ההון 1
M777 אג"ח ממשלתי לא צמוד - מה היתרון באחזקתו ובאיזה הרכב מומלץ למשקיע הפאסיבי? שוק ההון 52
Q האם שיניתם את הרכב התיק בגלל הקורונה? שוק ההון 3

נושאים דומים

Back
למעלה