• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.

אגח ומשכנתא

• פותח הנושא danl
  • פורסם בתאריך

danl

משתמש ותיק
דירוג
26
שלום.
רבע מתיק ההשקעות שלי מושקע בקרן על כלל האגח הממשלתי עם מחמ יחסית גבוה.
אני בחור צעיר, ומתכנן עם בת זוגתי לקחת משכנתא בשנים הקרובות לטובת רכישת בית מגורים (מכיר את מה שנכתב כאן נגד משכנתא, ובכל זאת).
שאלתי היא כזו- האם יש משהו פרדוקסלי בלהחזיק אגח כאשר צריכים להחזיר משכנתא? לפי ההגיון נראה שכן. בהנחה שכן, ייתכן שכדאי לי למכור את קרן האגח ולהחליף אותה בקרן עם מחמ קצר , על מנת להפחית סיכון ולהיות ערוך לאפשרות של מכירה בעוד טווח שנים בינוני.
מה אתם חושבים? (לא מחפש ייעוץ אלא רק דעות שיתנו לי עוד מידע לקבלת ההחלטה)

אורי ג.

משתמש בכיר
דירוג
22,674
האם יש משהו פרדוקסלי בלהחזיק אגח כאשר צריכים להחזיר משכנתא? לפי ההגיון נראה שכן
יש לך הגיון בריא.
ייתכן שכדאי לי למכור את קרן האגח ולהחליף אותה בקרן עם מחמ קצר , על מנת להפחית סיכון ולהיות ערוך לאפשרות של מכירה בעוד טווח שנים בינוני.
פה התקלקל לך ההגיון.
מה אתם חושבים? (לא מחפש ייעוץ אלא רק דעות שיתנו לי עוד מידע לקבלת ההחלטה)
מבחינה כלכלית בלבד להחזיק אג"ח ממשלתי ומשכנתא בו זמנית שקול ללקחת כסף ולשרוף אותו, יותר נכון שקול ללתרום את הכסף לרשות המיסים והבנק.

לא יעוץ.

Am-Ti

משתמש ותיק
דירוג
35
בפועל אתה לווה כסף בריבית גבוהה (משכנתא) ומלווה כסף בריבית נמוכה (אגח) - בזה אין היגיון כלכלי.

לגבי הסיכון, כמובן שיש סיכון בשוק ההון, אולי עדיף תוכנית חסכון טובה וסגורה לכמה שנים אם מועד השימוש בכסף קרוב.

לא ייעוץ כמובן

danl

משתמש ותיק
דירוג
26
יש לך הגיון בריא.

פה התקלקל לך ההגיון.

מבחינה כלכלית בלבד להחזיק אג"ח ממשלתי ומשכנתא בו זמנית שקול ללקחת כסף ולשרוף אותו, יותר נכון שקול ללתרום את הכסף לרשות המיסים והבנק.

לא יעוץ.
אוקיי, אז בעצם כל צעיר שמתחיל להשקיע ועוד עתיד לקנות בית יהיה טפשי מצדו לקנות אגח, ואם כבר להשקיע לטווח ארוך בהתחשב בזה שתהיה משכנתא אז 100 אחוז מניות?

קפיצת הדרך

משתמש בכיר
דירוג
2,573
פה התקלקל לך ההגיון.

למה?
לפי השאלה שלו הוא לא מתכנן להמשיך ולהחזיק את האג״ח *בזמן* שהוא לוקח את המשכנתא אלא הוא שואל האם עדיף לו *עד* שהוא מתכוון לקחת את המשכנתא להחזיק באג״ח קצר או ארוך כי מדובר על תקופה יחסית קצרה ולכן הוא רוצה משהו עם ״פחות סיכון״.

לשואל השאלה - אין לי מושג. אני לא מבינה באג״ח.

אוקיי, אז בעצם כל צעיר שמתחיל להשקיע ועוד עתיד לקנות בית יהיה טפשי מצדו לקנות אגח, ואם כבר להשקיע לטווח ארוך בהתחשב בזה שתהיה משכנתא אז 100 אחוז מניות?

ממש לא. אם אתה מתכוון לקנות בית בשנים הקרובות אתה לא משקיע לטווח ארוך.

danl

משתמש ותיק
דירוג
26
למה?
לפי השאלה שלו הוא לא מתכנן להמשיך ולהחזיק את האג״ח *בזמן* שהוא לוקח את המשכנתא אלא הוא שואל האם עדיף לו *עד* שהוא מתכוון לקחת את המשכנתא להחזיק באג״ח קצר או ארוך כי מדובר על תקופה יחסית קצרה ולכן הוא רוצה משהו עם ״פחות סיכון״.

לשואל השאלה - אין לי מושג. אני לא מבינה באג״ח.

ממש לא. אם אתה מתכוון לקנות בית בשנים הקרובות אתה לא משקיע לטווח ארוך.
תודה על ההבהרה, אך גם את לא הבנת את החלק השני של השאלה. קראתי את מה שנכתב פה על הדילמות בהמשך השקעה במניות בזמן משכנתא, ואני נוטה להיות מהצד שמחזיק בהן, כך שזו לא סיבה לחשוש מבחינתי. אני קונה מניות לטווח ארוך ולא מתכוון למכור כשאקח משכנתא.
השאלה שלי היא רק לגבי אגח- האם יש מה לעשות בחלק הזה לכמה שנים בלבד.

אורי ג.

משתמש בכיר
דירוג
22,674
אוקיי, אז בעצם כל צעיר שמתחיל להשקיע ועוד עתיד לקנות בית יהיה טפשי מצדו לקנות אגח
לא, זה לא מה שאמרתי.
אמרתי שאין הגיון כלכלי בלהשקיע באג"ח ושיהיה לך חוב לבנק בריבית גבוהה הרבה יותר.
להשקיע לטווח ארוך בהתחשב בזה שתהיה משכנתא אז 100 אחוז מניות?
גם זה לא, עדיף לדעתי לסגור את המשכנתא קודם לכן, לפחות את המסלולים היקרים שבהם. נכון שתאורטית תיק 100% מניות תניב תשואה גבוהה יותר אף מהמסלולים היקרים יותר של המשכנתא אבל ההפרש נטו הוא קטן ולא שווה את הסיכון המאד מוגבר לדעתי. ריבית של סביב 3% זה גבול סביר לדעתי.
זה לא מה שאני הבנתי:
- האם יש משהו פרדוקסלי בלהחזיק אגח כאשר צריכים להחזיר משכנתא?

danl

משתמש ותיק
דירוג
26
זה לא מה שאני הבנתי:
זה כן מה שהתכוונתי, האם להחזיק באגח קצר כדי להקטין סיכון בשל הסיכוי הגבוה שאמכור אותו בעת לקיחת המשכנתא .
ולגבי המניות , אני בכל זאת נוטה להעדיף את אופצית ההשקעה בזמן משכנתא, בין היתר כי אני גם ככה בנקודת פתיחה טובה בגלל המשבר הנוכחי והקנייה בזול צפוייה להשתלם (המשכנתא לא תלקח בשנה- שנתיים הקרובות).
אם כך, שוב אני שואל- אין טעם לקנות אגח קצר לכמה שנים בלבד עד שאקח משכנתא?

אורי ג.

משתמש בכיר
דירוג
22,674
זה כן מה שהתכוונתי, האם להחזיק באגח קצר כדי להקטין סיכון בשל הסיכוי הגבוה שאמכור אותו בעת לקיחת המשכנתא .
אם ככה לא הבנתי אותך נכונה, התעלם מתשובתי שהיא נכונה אבל לא רלוונטית לשאלה שלך.
ולגבי המניות , אני בכל זאת נוטה להעדיף את אופצית ההשקעה בזמן משכנתא, בין היתר כי אני גם ככה בנקודת פתיחה טובה בגלל המשבר הנוכחי והקנייה בזול צפוייה להשתלם (המשכנתא לא תלקח בשנה- שנתיים הקרובות).
שזה בסדר גמור כלכלית רק אני מדבר על תיק מניות בזמן המשכנתא, השאלה אם אתה רוצה להשתמש בהון הזה בשביל הון עצמי לדירה או להמשיך להחזיק בתיק מניות (בלבד) בזמן המשכנתא, אם אתה רוצה את הכסף הזה בתור הון עצמי אז תיק מנייתי לתקופה קצרה זה הימור לכל דבר ועניין.
אם כך, שוב אני שואל- אין טעם לקנות אגח קצר לכמה שנים בלבד עד שאקח משכנתא?
לדעתי אין טעם לרכוש אג"ח ממשלתי קצר כלל, תוכל לקבל תשואה גבוהה יותר בפק"מ בבנק.
גבול עליון בהקשר של שימוש בכספי המשכנתא להשקעה במניות?
כן אבל זה מספר סובייקטיבי, זה לא חקוק בסלע.

danl

משתמש ותיק
דירוג
26
אם ככה לא הבנתי אותך נכונה, התעלם מתשובתי שהיא נכונה אבל לא רלוונטית לשאלה שלך.

שזה בסדר גמור כלכלית רק אני מדבר על תיק מניות בזמן המשכנתא, השאלה אם אתה רוצה להשתמש בהון הזה בשביל הון עצמי לדירה או להמשיך להחזיק בתיק מניות (בלבד) בזמן המשכנתא, אם אתה רוצה את הכסף הזה בתור הון עצמי אז תיק מנייתי לתקופה קצרה זה הימור לכל דבר ועניין.
כמובן שאני מתכוון להחזקת תיק המניות שאני קונה עכשיו לטווח ארוך, ולא למכור עם לקיחת המשכנתא.
אם כך, משתמע שלדעתך צעיר שעתיד לקנות בית עם משכנתא לא משתלם לו לקנות אגח (אפילו טפשי), ואם ברצונו להנות מתשואת השוק במהלך השנים האלה עליו לבנות תיק מנייתי בלבד (אל תדאג, לא לוקח כייעוץ אבל מוודא שהבנתי נכונה)?

Michel

משתמש ותיק
דירוג
213
אני בזמנו (לפני שנתיים וחצי), אל מול מסלול המשכנתא בריבית קבועה לא צמודה של 2.8%, שמתי כסף במזרחי - בפיקדון לא צמוד ל15 שנה בריבית של 4.2% (לפני 15% מס). רווח נאה כמעט ללא סיכון. לא בטוח אם עדיין נותנים היום כאלו ריביות.

cypriano de rore

משתמש בכיר
דירוג
4,444
כמובן שאני מתכוון להחזקת תיק המניות שאני קונה עכשיו לטווח ארוך, ולא למכור עם לקיחת המשכנתא.
אם כך, משתמע שלדעתך צעיר שעתיד לקנות בית עם משכנתא לא משתלם לו לקנות אגח (אפילו טפשי), ואם ברצונו להנות מתשואת השוק במהלך השנים האלה עליו לבנות תיק מנייתי בלבד (אל תדאג, לא לוקח כייעוץ אבל מוודא שהבנתי נכונה)?
לא הבנת.
מי שעתיד לקנות דירה בשנים הקרובות לא צריך בכלל להחזיק מניות (ואם כן אז מעט מאוד) אם זה כסף שמיועד לרכישת דירה.

קפיצת הדרך

משתמש בכיר
דירוג
2,573
זה לא מה שאני הבנתי:

נכון. אבל תראה מה הוא כתב בהמשך:
אני בחור צעיר, ומתכנן עם בת זוגתי לקחת משכנתא בשנים הקרובות ......
ולהחליף אותה בקרן עם מחמ קצר , על מנת להפחית סיכון ולהיות ערוך לאפשרות של מכירה בעוד טווח שנים בינוני.

אבל כמובן שרק @danl יוכל להבהיר את הסוגיה.

אני קונה מניות לטווח ארוך ולא מתכוון למכור כשאקח משכנתא.
השאלה שלי היא רק לגבי אגח- האם יש מה לעשות בחלק הזה לכמה שנים בלבד.

לא לגמרי ברור לי עדיין... כל הכסף שמיועד לקניית הדירה יגיע ממישהו אחר? לא ממך? אז למה בעצם אתה צריך לקחת משכנתא?
גם לא לגמרי הבנתי את השאלה - ״האם יש מה לעשות בחלק הזה לכמה שנים בלבד״.

המטרה של החזקה באג״ח, בעיקרון, היא להקטין תנודתיות בתיק הכולל מניות ותלויה בסיבולת הסיכון שלך. סיבולת הסיכון בהחלט יכולה להשתנות לאורך החיים.
אתה צריך לבחון עם עצמך מה סיבולת הסיכון שלך ולמה מיועד הכסף שצברת (ושאתה צובר). לגבי המשכנתא - ייתכן שתיקח משכנתא וייתכן שלא תיקח. זו מן הסתם תהיה החלטה עתידית (שתהיה גם תלויה בתנאים שיהיו רלוונטיים כשתרצה לקחת את המשכנתא).

danl

משתמש ותיק
דירוג
26
לא הבנת.
מי שעתיד לקנות דירה בשנים הקרובות לא צריך בכלל להחזיק מניות (ואם כן אז מעט מאוד) אם זה כסף שמיועד לרכישת דירה.
אני שוב אומר- מבחינתי זה לא כסף שמיועד לרכישת דירה. יש לי הון נוסף. אני בסהכ רוצה להנות מתשואת השוק גם במהלך השנים שאני מחזיק משכנתא, ומחפש איך לעשות את זה חכם בהתחשב בכך שטפשי לקנות אגח בסיטואציה כזו.

Michel

משתמש ותיק
דירוג
213
עליו לבנות תיק מנייתי בלבד (אל תדאג, לא לוקח כייעוץ אבל מוודא שהבנתי נכונה)?

אתה בעצם שואל אם כדאי להלוות כסף כדי להשקיע במניות. כלומר בחישוב שנתי , אתה מתחיל את ההשקעה בהפסד של ריבית ההלוואה. בעיני זה לא שווה את הסיכון. אנשים משקיעים אנרגיות עצונות בלחסוך דמי ניהול/משמרת של 0.2% ואתה מתחיל ממינוס של פי 10 מזה. תחשוב על בן אדם עם בית ללא משכנתא. האם כדאי לו למשכן את ביתו כדי להשקיע במניות? בודדים יעשו כזה דבר. אתה למעשה באותו מצב בדיוק.

danl

משתמש ותיק
דירוג
26
אתה בעצם שואל אם כדאי להלוות כסף כדי להשקיע במניות. כלומר בחישוב שנתי , אתה מתחיל את ההשקעה בהפסד של ריבית ההלוואה. בעיני זה לא שווה את הסיכון. אנשים משקיעים אנרגיות עצונות בלחסוך דמי ניהול/משמרת של 0.2% ואתה מתחיל ממינוס של פי 10 מזה. תחשוב על בן אדם עם בית ללא משכנתא. האם כדאי לו למשכן את ביתו כדי להשקיע במניות? בודדים יעשו כזה דבר. אתה למעשה באותו מצב בדיוק.
זה לא מדויק, אם אנחנו מדברים אמפירית (למרות שאי אפשר לצפות את העתיד בשוק) אז המניות גם בניכוי מס נתנו יותר מהריבית שאשלם. על אחת כמה וכמה כשאני קונה אותן בזול בעת משבר.
יש פה סיכון כמובן, אבל לא סיכון הזוי אלא לגיטימי לחלוטין ביחס לתשואה, לדעתי.

cypriano de rore

משתמש בכיר
דירוג
4,444
ואתה מתחיל ממינוס של פי 10 מזה
ולמה זו בעיה אם התשואה בתוחלת היא פלוס פי 20?

תחשוב על בן אדם עם בית ללא משכנתא. האם כדאי לו למשכן את ביתו כדי להשקיע במניות? בודדים יעשו כזה דבר. אתה למעשה באותו מצב בדיוק.
הוא לא באותו מצב כי הריבית על משכון נכס שכבר בבעלותו יותר גבוהה.

אני שוב אומר- מבחינתי זה לא כסף שמיועד לרכישת דירה. יש לי הון נוסף. אני בסהכ רוצה להנות מתשואת השוק גם במהלך השנים שאני מחזיק משכנתא, ומחפש איך לעשות את זה חכם בהתחשב בכך שטפשי לקנות אגח בסיטואציה כזו.
אם כך אז הדבר הכלכלי הוא להשקיע 100% מניות. כמובן שעלייך לשקול גם שיקולים נוספים שהם בעיקר פסיכולוגיים ולהחליט אם 100% מניות זו השקעה שמתאימה לך.

אורי ג.

משתמש בכיר
דירוג
22,674
ואם ברצונו להנות מתשואת השוק במהלך השנים האלה עליו לבנות תיק מנייתי בלבד (אל תדאג, לא לוקח כייעוץ אבל מוודא שהבנתי נכונה)?
נכון אבל רק אם רמת הסיכון מתאימה לו, הסיכון גבוה בתיק כזה.
מסכים.
ולמה זו בעיה אם התשואה בתוחלת היא פלוס פי 20?
כי היא לא פי 20, היא אפילו לא פי 2, למעט מסלול פריים או משכנתאות לטווח בינוני קצר וגם אז זה לא מתקרב למספרים כאלה.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
M קופת גמל ותיקה - ג'וקר שמאפשר לעקוף את תקרת ההפקדה לקרן פנסיה מקיפה ולהצטייד במלא אגח מיועדות ופנסיה פטורה ממס? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 7
T אגח מיועדות בתיק השקעות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
O מדדי אגח שוק ההון 2
ה קנית אגח פוסטים מאיכות נמוכה 6
ה קנית אגח להגנה מעלית ריבית שוק ההון 1
ה קנית אגח לטווח ארוך שוק ההון 10
L תשקיף אגח והשוואה בין תשואות שוק ההון 10
R אגח/פקמ ומניות תנופה שוק ההון 22
A החלפת אגח בתיק באגח אחר שוק ההון 1
ב מה המקבילה של גמל להשקעה מסוג 100% אגח בתיק השקעות ? פוסטים מאיכות נמוכה 3
B שאלה כיצד אינפלציה צפוייה להשפיע על ktf אגח ממשלתי כללי שוק ההון 5
ס קרן פנסיה S&P 500 בשילוב עם אגח מיועדות - האם מעשית החשיפה היא 70/30? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 7
O פקמ או אגח לחלק הסולידי? שוק ההון 22
S פקדון במקום אגח במרכיב הסולידי (חו"ל) שוק ההון 13
מ שאלה על אגח ממשלתי שוק ההון 3
מומו הברווז סיוע בהבנת דף אג"ח ורכישה ישירה של אגח בנקים שוק ההון 6
O אגח ממשלתי - האם משתלם? שוק ההון 2
S שאלה על אגח ממשלתי וקונצרני שוק ההון 10
ת מיסוי אגח ו-occurred interest מיסים 0
א קשר בין אגח לחוזק השקל שוק ההון 0
Y מה דעתכם על השקעה בקרנות אגח לפדיון? שוק ההון 4
ה HYG אגח High Yield שוק ההון 3
O רכישת אגח קונצרני על ידי הפד שוק ההון 38
JG1 4.86% תשואה ברכיב אגח ממשלתי בפנסיה צרכנות פיננסית 64