• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

משהו לא "כלכלי" שאני שמח שעשיתי

Delta

משתמש סולידי
דירוג
53
שלום,
אני מבקר בפורום בתדירות גבוהה יחסית אבל אני בדרך כלל שומר על ה"שקט". נהנה לקרוא את הדברים - אני מרגיש שהפורום מצליח להפרות אותי מבחינה אינטלקטואלית :) כיף לראות קהילה ישראלית מלאת כוונות טובות.

אני מעוניין לשתף מקרה שנוגד את המתודולוגיה ה"כלכלית" ומתאים יותר לרגשית.
אני לרוב שומר על פרטיות אבל בכל מקרה - אני בחור צעיר בן 23.

לפני בערך שנתיים יצא לי להאזין לאיזו תוכנית בוקר ברדיו שנחקקה בזכרוני...
בתוכנית התארחה אישה, כנראה בסביבות גיל ה-60. היא סיפרה שיש לה ולבעלה נכדים ושכל אחד מילדיה כבר בנה לעצמו תא משפחתי.
היא המשיכה לספר שהיא ובעלה, לאחר שנים של עבודה קשה, החליטו בערוב ימיהם לנצל את הזמן שנשאר להם על פני האדמה כדי להנות ולצבור חוויות. עד כאן הכל לגיטימי.
הדבר שנחקק בזכרוני הוא, שהסיבה שהאישה בעצם עלתה לאוויר בתוכנית הרדיו - האישה סיפרה, כשהיא משתפת את בני משפחתה שהיא ובעלה טסים לאיזה טיול, הילדים שלה נותנים לה הרגשה של "את מבזבזת לנו את הירושה". האישה סיפרה שהיא נעלבת עד עמקי נשמתה ושהיא איננה יודעת מה לעשות.

סיפרתי להורים שלי על תוכנית הרדיו ששמעתי באותו יום. רציתי להגיד להם, לפני שיהיה מאוחר מדי, שאני לא רוצה שאי פעם ימנעו מעצמם הנאות מסוימות רק כדי שישאר לנו, לילדים, משהו לירושה. למעשה ביקשתי מהם "לשרוף" כל סכום כסף שיתחשק להם אם זה גורם להם להעלות חיוך על השפתיים. אני כבר אסתדר (אני מקווה).

זו הדרך הכי טובה לדעתי להודות לאלו שהקדישו את חייהם כדי לשים לי אוכל על הצלחת.

כשהיא משתפת את בני משפחתה שהיא ובעלה טסים לאיזה טיול, הילדים שלה נותנים לה הרגשה של "את מבזבזת לנו את הירושה".
ממש בושה לאיזה רמה חלק מהאנשים יורדים :(
כשאני שומע שההורים שלי מתכננים טיול לחו"ל התגובה שלי היא בסגנון "יופי! תתחילו לתכנן עוד אחד".

@Delta
ילד טוב!
כן ירבו.

הילדים שלה נותנים לה הרגשה של "את מבזבזת לנו את הירושה".
זוועה, לאיזה רמה הם ירדו. מה נותן להם את הזכות לתת לאמא שלהם את ההרגשה הנ"ל ?
אני פשוט לא מבין אנשים כאלו, חבל לי על האמא הזאת.

אין שום דבר מזעזע בסיפור הזה - אנשים הם כפויי טובה בטבע שלהם. בגלל זה תורות מוסר מדברות על אי-כפיות טובה - כי להתגבר על זה נחשב למשהו חיובי.
בגלל זה לשיטתי זה קצת חסר טעם הקצאות הירושה האלה שאנשים עושים בגיל הזהב לקראת המוות. לא חשוב מה תעשה הילדים גם ככה באיזשהו מקום אפל בלב יהיו לא מרוצים אז עדיף לחגוג בעצמך עם מה שעמלת עליו.

כן, הסיפור הזה מדיף ניחוח מצחין ובהחלט לא נעים לשמוע. מצד שני, אין לדעת מה באמת הולך שם, יש אנשים שסתם אוהבים להתלונן ויש מקרי קצה בהם הדברים אינם כ"כ מובנים מאליהם, יכול מאוד להיות שאם כל הפרטים היו ידועים, זה היה נשמע אחרת.
בכל מקרה, אני כן חושב שמוטלת על ההורים החובה לדאוג פיננסית לצאצאיהם, באם הם יכולים, ובמיוחד במצב בו ההורים עצמם קיבלו ירושה בין דורית. אם נניח מצב שדור 3 העביר הרבה לדור 2 ודור 2 העביר הרבה לדור 1, אני משוכנע שהכוונה של אותו דור 2 היא שגם צאצאיהם ידאגו לצאצאי צאצאיהם ולא יקטעו את השרשרת, באם אפשר. זה אפילו סוג של גזל לנהוג אחרת.

נערך לאחרונה ב:
  • אהבתי
Reactions: ETL
@Delta כל הכבוד לך. גם אני אומר דברים דומים להוריי בכל הזדמנות (אם כי באופן פחות ישיר ולא בהקשר ל"מותר לכם לבזבז לי את הירושה").
עם זאת, כפי שאמר קפבלנקה, המציאות מורכבת יותר וקשה להסיק מסקנות כששומעים צד אחד בלבד.
בכל משפחה מתבססות ציפיות לעזרה הדדית לפי מה שמקובל בה, לפי מה שהיה בדור הקודם, לפי שיחות ואמירות של הצדדים במהלך השנים. אם בגיל מאוחר אחד הצדדים משנה את דעתו לגבי העניין, אז הצד השני מרגיש נפגע, אולם זה כמובן לא מצדיק אמירות מהסוג שכתבת שאמרה האישה בתוכנית הרדיו.

לפעמים יש מצב אחר, והוא שההורים לא מתנהלים באחריות כלכלית, ואז נכון להאיר את עיניהם למשמעויות וההשלכות של ההחלטות שלהם.
גם אם הילדים מוכנים לעזור [כלכלית],אין הרבה טעם כשההורים לא מתנהלים בצורה אחראית...

נראה לי שהמעט שאפשר לעשות זה דווקא לשבת להציע להם לחשוב על היבטים מסויימים של ההוצאות שלהם..

אולי צד אחר של אותו הסיפור...
אמא שלי עובדת מאד קשה, וכל הזמן אומרת שאין לה הרבה להשאיר לילדים אז היא רוצה לחסוך לירושה.
זה כל כך מתסכל!
אני מנסה להסביר לה שעדיף לכולם שתחיה חיים טובים, תהנה מהכסף שלה...
ומה שהכי קשה זה שבקושי רואים אותה כי היא עובדת כל כך קשה.
הייתי כל כך יותר שמחה אם הייתה משקיעה את הזמן הזה איתנו מאשר בירושה עבורנו.
זה חלק מאותה רעה חולה שאנשים חושבים שהורים חייבים לתת ירושה לילדים...

אחת הבעיות של ימינו היא שאנשים מתכננים על הירושה של ההורים, ועושים חישובים כמה כסף הם יקבלו, ולא לוקחים בחשבון שגם אם ההורים שלהם לא יוציאו את הכסף על נסיעות לחו"ל, הם עלולים להזדקק לרובו במשך עשרות שנים של זקנה שבהם הם אולי יהיו במצב בריאותי לא פשוט.

יצא לי לראות איך ירושה מפרקת קשרי משפחה במשפחה שלי.
לכולם יש ציפיה כלשהי לגבי כסף שלא שלהם.
זה דוחה ממש.

לכולם יש ציפיה כלשהי לגבי כסף שלא שלהם.
זה דוחה ממש.
וזו הסיבה שמבחינתי אני לא מצפה לקבל ירושה בכלל.
אם אני אקבל כזו אז זו תהיה הפתעה לטובה שלא באמת תפצה על האובדן ולא תשנה במאומה את אורח חיי.

אחת הבעיות של ימינו היא שאנשים מתכננים על הירושה של ההורים
זו פצצת הזמן של הדור הבא. אנשים עוד לא מפנימים מה המשמעות של חיים במשך 30-40 שנה בלי לעבוד (בהנחה שאין פנסיה תקציבית ...). מבחינה חברתית, ספק אם אפשרי בכלל לקיים חברה בה כל כך הרבה קשישים תלויים בכל כך מעט עובדים, וברמה האישית, אנשים יגיעו לגיל פרישה, עם פנסיה מזערית (כי המקדם מושפע מתוחלת החיים) וימתינו (בבושה גדולה) שהוריהם הקשישים יעברו מהעולם כדי לקבל את הירושה הקטנה שהכרחית להם כדי לשרוד בעת הזקנה שלהם.

אני שמח שנהגת באופן לא כלכלי. כלכלה משרתת אותך, ולא ההפך.

אני בעצמי דאגתי להגיד את אותו הדבר להורים שלי. אני עוזר להם בענייני ניהול כלכליים ואז אחד מהם זרק מילה על העניין של להשאיר לי ירושה משהו, אז עצרתי אותם והבהרתי להם שכל הכסף שלהם מיועד להם ולביטחון ולבריאות שלהם ושאם הם באמת רוצים לעזור לי אז שידאגו שיהיה לי שקט נפשי מהם בידיעה שיש להם בסיס חזק. הסברתי גם שהתכנונים והיעדים הכלכליים שלי תלויים בי בלבד, ושאני לא אצטרך בכלל את העזרה שלהם בזה.

ראיתי אנשים שפועלים במשך שנים מהחיים שלהם באופן מתוכנן בשביל להשיג כסף ירושה כזה או אחר. אני חושב שאנשים כאלה הם רכיכות והם עצמם יודעים את זה עמוק בפנים, אחרת הם היו נותנים ליכולות האישיות שלהם טיפה יותר קרדיט.

זו פצצת הזמן של הדור הבא. אנשים עוד לא מפנימים מה המשמעות של חיים במשך 30-40 שנה בלי לעבוד (בהנחה שאין פנסיה תקציבית ...). מבחינה חברתית, ספק אם אפשרי בכלל לקיים חברה בה כל כך הרבה קשישים תלויים בכל כך מעט עובדים, וברמה האישית, אנשים יגיעו לגיל פרישה, עם פנסיה מזערית (כי המקדם מושפע מתוחלת החיים) וימתינו (בבושה גדולה) שהוריהם הקשישים יעברו מהעולם כדי לקבל את הירושה הקטנה שהכרחית להם כדי לשרוד בעת הזקנה שלהם.

מה שאתה אומר קצת מנוגד לכל הפואנטה של הפורום / בלוג הזה. אנשים שלא מתכננים לא מודעים למצב ואז מתעוררים יום אחד בלי כסף מסתכלים ימינה מסתכלים שמאלה ואומרים הא מעניין מה קרה.
אמא שלי (שתיהיה בריאה תזכה לאריכות ימים וכו') מגיל ילדות תמיד תמיד תמיד אמרה לנו צריך לחסוך , צריך לחיות לפי מה שאפשר ולא לפי מה שרוצים. ואת המשפט שהיא התחילה להגיד בשנים האחרונות , אני צריכה שיהיה לי לעת זיקנה שלא אפול נטל עליכן.
ואללה כל החיים היא חיה בצניעות חסכה והגיע לגיל פרישה עם פנסיה מאוד קטנה, אבל עם בקאפ שהיא חסכה במהלך חיה כולל דירה שהיא משכירה וסכומים מאוד יפים בחסכונות שנבנו במשך שנים.

לא לדעת כמה יש לך בפנסיה וכמה תצטרך אחרי שתפסיק לעבוד, זה כמו החברים שלי בני ה30 פלוס שמתלוננים על זה שהם לעולם לא יוכלו לקנות דירה בזמן שאנחנו יושבים במסעדה עמוסים בשקיות מהמכירה האחרונה בקניון (מה 70% הנחה לא נקנה בגדים באלף שקל לילדים ? )

מה שאתה אומר קצת מנוגד לכל הפואנטה של הפורום / בלוג הזה
הפוסט שלי תיאורי. הפורום / בלוג מדבר על השקפת עולם. לא נראה לי שיש סיכוי שבימינו הרוב, או אפילו מיעוט משמעותי של האנשים ינהג לפי דרכה של הסולידית.
הבעיה החברתית קיימת והיא תשפיע גם על מי שברמה האישית לא סובל מהבעיה. ברמה האישית הנקודה היא שלא בטוח שאפילו אדם זהיר בן 30 יכול בכלל לדמיין את היקף המשאבים שהוא יצטרך כשהוא יפרוש מהעבודה, עם תוחלת החיים של סוף המאה ה-21.

סיפרתי להורים שלי על תוכנית הרדיו ששמעתי באותו יום. רציתי להגיד להם, לפני שיהיה מאוחר מדי, שאני לא רוצה שאי פעם ימנעו מעצמם הנאות מסוימות רק כדי שישאר לנו, לילדים, משהו לירושה. למעשה ביקשתי מהם "לשרוף" כל סכום כסף שיתחשק להם אם זה גורם להם להעלות חיוך על השפתיים. אני כבר אסתדר (אני מקווה).

לפרגן להורים שלך דווקא יכול להיות מאוד "כלכלי": אם הם במילא יוציאו את הכסף על מה שהם רוצים אפילו אם הילדים יעשו פרצוף, עדיף לפרגן ולא סתם להכניס ריבים מיותרים למשפחה. הם עוד יכולים להתעצבן ולנשל אותך מהירושה לגמרי...

רק רציתי להגיד תודה לכולם על התגובות.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
yossik האם משהו יכול לכתוב מדריך לפתיחת חשבון בארה"ב. צרכנות פיננסית 2
S מיטב טוענים שכדי לסחור ב - IB דרכם צריך תיק של לפחות 25K דולר, האם מישהו מכיר את ההגבלה הזו והאם יש משהו לעשות בנידון? שוק ההון 4
A "דוחות מס/הערכות מס של השלוש השנים האחרונות" איך אני מוצא משהו כזה? מיסים 3
ש משהו לא מובן בשיעור התקרה לגבי קיצבה מוכרת פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
M מעבר מחשבון אינטראקטיב בורקס ישאל לארה"ב? משהו השתנה? שוק ההון 1
TheTieMan המסע שלי - מלא למידה, מתחיל עם משהו ומסיים בלא נודע (בן 23) יומני מסע אישיים 17
G משהו לא מסתדר לי עם הדוחות והאגח של שוהם שוק ההון 2
J לא מבין משהו בנוגע לדמי עמלות במסחר בחו"ל שוק ההון 26
A משהו מטריד בקשר לבנקים: שוק ההון 15
N מחפש משהו דומה לקרן כספית נקובה דולר רק שנסחרת בארהב שוק ההון 19
Y משהו שנכתב לי בנוגע לעמלת הפצה כשבאתי לקנות קרן כספית בבנק ולא ברור לי שוק ההון 8
N איך זה הגיוני, שהאגחים של המניות בתל בונד 40 נותנות תשואות עלובות כל כך? אני מפספס משהו.. שוק ההון 22
L קיבלתי בדואר 1042-S ואני מגיש דוח שנתי עם חישוב ידני של רווח הון ודיבידנדים - אני צריך לעשות עם זה משהו? מיסים 0
deussex האם אתם עושים משהו ספציפי בעקבות האינפלציה, והמצב בשווקים ? פוסטים מאיכות נמוכה 39
B טופס 106 לדו״ח שנתי - אני מפספס משהו? אוף טופיק 4
IceCold להחזיר משהו שקיבלתי בעבודה הקודמת אוף טופיק 3
H קופת גמל להשקעה. משהו מוזר באלטושר שחם. פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
נגב הפקדות לקרן השתלמות כעצמאי - האם אני מפספס משהו? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 16
שם משתמש בעייתי דיבידנד: זה משהו שפשוט נכנס לך לחשבון הבנק? שוק ההון 36
מ תואר שני בהנדסת חשמל בלי תזה - שווה משהו? התפתחות אישית 2
יבגני_ל מגורים בקראוון נגרר / קמפרוואן / משהו בסגנון באזור המרכז נדל"ן 7
ל השקעה בפוליסת חיסכון ומינופה - האם אני מפספס משהו שוק ההון 31
א פרנואיד? הזמנתי כ"א חדש, קיבלתי עם שליח - משהו לא מריח לי טוב צרכנות פיננסית 1
א אני פרנואיד? הזמנתי כ"א חדש, קיבלתי עם שליח - משהו לא מריח לי טוב צרכנות פיננסית 7
R המרה לדולרים בברוקר זר זה משהו שצריך לדווח עליו למס הכנסה? מיסים 2
כ ביטוח מנהלים מ-2011, שווה משהו? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
בייניש עבר רבעון מאז שפתחתי את התיק, תוהה אם אני מפספס משהו בזה שאני לא עושה כלום שוק ההון 9
F משהו מוזר בנייר ITA שוק ההון 7
S משהו מוזר באינטרקטיב שוק ההון 9
yodo [תוכנה גנרית כלשהיא שמבטיחה תשואות גבוהות] - משהו מכיר? שוק ההון 22
S משהו לא מסתדר לי עם תשלום מס הכנסה צרכנות פיננסית 3
D משהו פה ממש ממש לא הגיוני פה לגבי ארצות הברית והקורונה! אוף טופיק 1
ר יש לנו משהו דומה לM1 Finance? שוק ההון 3
ת רמת החיים, משהו לא מסתדר לי. המצב הכלכלי קשה ורמת החיים עולה? אוף טופיק 305
4 רכשתי 2 קרנות סל עוקבות מדדים וחשבתי על משהו מעניין שוק ההון 18
S יש מדד שמראה תשואה של אגח (משהו סוג של bnd) או הכי קרוב לזה שיש... שוק ההון 3
ר פתיחת חברה בע"מ - משהו שלא הבנתי צרכנות פיננסית 24
נ חסר "חוש טכני" - זה משהו שאפשר ללמוד? התפתחות אישית 24
Y עזרה לגבי משהו לא מובן שוק ההון 11
M משהו מעניין שמצאתי שמדבר בגנות הבזבוז ועל מאכלי מותרות בעיקר לעניים מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 8
DavidA משהו מוזר קורה בעיתונות הכלכלית בנושא מחירי הדיור נדל"ן 16
ר משהו שלא מסתדר לי... אם אני משלמת מס רווחי הון בכל מקרה, מה זה משנה מתי אני מוכרת? שוק ההון 16
פ קרן השתלמות IRA, האמנם אירי? (יודע שנטחן, משהו ספציפי) שוק ההון 11
Y איך עובד מס רווחי הון למי שמשקיע דרך אינטרקטיב או משהו דומה? שוק ההון 6
ברק א. ריבית של 40% - זה משהו שיכול לקרות בישראל? שוק ההון 26
K מישהו יודע משהו על Stock Yield Enhancement Program של IB? שוק ההון 9
ק שיווק שותפים(לא פירסומת לשום דבר ספציפי) זה באמת משהו שווה אוף טופיק 6
נ קרנות נאמנות - משהו קריטי שאיני מבין שוק ההון 5
ג משהו מוזר בדו"ח נכסים של קרן השתלמות הפניקס שוק ההון 1
Oziris משהו מוזר ב-IBI שוק ההון 6

נושאים דומים

Back
למעלה