• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

1159235 תעודת סל ISHARES MSCI ACWI UCITS

אתה לא חייב להשתתף אם איבדת סבלנות. מבחינתי לעומת זאת, אין בעיה להמשיך ולהסביר לאנשים כמוך שמסרבים בכל תוקף להבין.
אני עדיין "מסרב להבין", אז אשמח להסבר.
תדמיין עולם בלי כסף פיאט (בנק מרכזי, איכס...), הכל עם סחר חליפין. הסובייטים ניצחו במלחמה הקרה, אז נהוג לנקוב מחירים ביחידות של וודקה -- קילו אורז עבור כוסית וודקה, כרטיס רכבת עבור בקבוק וודקה, דירה עבור שתי מיכליות וודקה, וכו'. כמובן שלא חייבים לתת וודקה בפועל (למרות שמומלץ), אלא ניתן לשלם בכל מוצר שווה ערך.
במזרח, לא אוהבים וודקה, אך מאוד אוהבים אורז. כל המחירים אצלם נקובים באורז. רוצה כוסית וודקה? המחיר הוא קילו אורז. הוצ'י מתאילנד חסך גרגיר לגרגיר וקנה מטיל זהב במחיר של מיכלית וודקה. השקיע.
לאחר שבוע, קרתה תקלה נוראית במפעל הוודקה המרכזי של הגוש הסובייטי. חצי מאוכלוסיית המדינה התעוורה בגלל תקלה בזיקוק. כל העולם משמיד את בקבוקי הוודקה שברשותו, ובעצם משלמים לאחרים שרק יקחו את הוודקה וישמידו אותה. מחיר הוודקה שלילי.

מה שלומו של הוצ'י? האם הזהב שברשותו איבד ערך בגלל שהוא חשוף לוודקה, או שאולי כלום לא השתנה?

מה שלומו של הוצ'י? האם הזהב שברשותו איבד ערך בגלל שהוא חשוף לוודקה, או שאולי כלום לא השתנה?
דוגמה קצת מורכבת בשבילי. אנסה לחשוב על זה לעומק כשאהיה סאחי.
אבל כדי לסדר אצלי את הדברים יותר טוב אשמח אם תעזור לי להבין:
בדיוק אותו סיפור. אבל אין בעיות אם הוודקה. שק אורז שווה בדיוק לבקבוק וודקה אחד.
לפתע יש שנת בצורת במזרח. ערכו של האורז עולה מאוד אבל גם ערכם של הרבה מוצרים אחרים במזרח: פירות, ירקות, בשר, ביצים, חלב. כעת שער אורז כבר לא שווה בקבוק וודקה אלא שווה חמישה בקבוקי וודקה. אבל הזהב שברשותו של הוצ'י שווה עדיין בקבוק וודקה אחד, כי אף אחד לא סוחר בעולם לפי אורז והבצורת במזרח לא מזיזה כלום למחיר הזהב. עכשיו הוצ'י מחליט למכור את הזהב ולצערו הוא מקבל חזרה רק חמישית שק של אורז במקום שק שלם שהיה לו לפני שקנה את הזהב. אז מה שלומו של הוצ'י עכשיו? האם הזהב שברשותו איבד ערך בגלל התחזקותו של האורז או שכלום לא השתנה?

נערך לאחרונה ב:
בוא אני ארחיב קצת את הסיפור שלך, אבל נחזיר אותו למניות ומטבעות.
נניח לאריק ולבנץ יש שק אורז ששווה 100 ש"ח. שניהם מוכרים את שק האורז ומקבלים תמורתו שקלים.
אריק הלך וקנה מניות (לא משנה אם מדד עולמי או מניה מקומית), בנץ מאמין בשקל והחליט להשאיר את הכסף בארנק בלי לגעת בו.
לפתע יש שנת בצורת במזרח ומחיר שק האורז מאמיר ל500 ש"ח. בזמן הזה שווי המניות לא זז.
אריק ובנץ חשים פתאום בערב ומחליטים לקנות אורז לבישול. אריק מוכר את המניות שלו ומקבל תמורתם 100 ש"ח, ולבנץ כבר יש 100 ש"ח בארנק.
אך אבוי, כשאריק ובנץ באים לקנות אורז הם מגלים שבכסף שבעבר קנה להם שק אורז שלם הם יכולים לקבל היום רק חמישית שק אורז.
האם השקל איבד מערכו בגלל התחזקות האורז? האם סל המניות העולמי איבד מערכו?
האם זה אומר שסל המניות חשוף לשקל, או למט"ח או למטבע כלשהו?

דוגמה קצת מורכבת בשבילי. אנסה לחשוב על זה לעומק כשאהיה סאחי.
זו הנקודה שאתה מפספס בדוגמא עם הדולרים. כמו וודקה בדוגמא שלי, הם דרך להשוות בין מוצרים שונים, אין להם ערך לכשלעצמם (שלא כמו וודקה).
לפתע יש שנת בצורת במזרח. ערכו של האורז עולה מאוד אבל גם ערכם של הרבה מוצרים אחרים במזרח: פירות, ירקות, בשר, ביצים, חלב. כעת שער אורז כבר לא שווה בקבוק וודקה אלא שווה חמישה בקבוקי וודקה. אבל הזהב שברשותו של הוצ'י שווה עדיין בקבוק וודקה אחד, כי אף אחד לא סוחר בעולם לפי אורז והבצורת במזרח לא מזיזה כלום למחיר הזהב. עכשיו הוצ'י מחליט למכור את הזהב ולצערו הוא מקבל חזרה רק חמישית שק של אורז במקום שק שלם שהיה לו לפני שקנה את הזהב. אז מה שלומו של הוצ'י עכשיו? האם הזהב שברשותו איבד ערך בגלל התחזקותו של האורז או שכלום לא השתנה?
הקדימו אותי, אך התייקרות האורז (יכלה גם להיות באופן כללי היחלשות של הזהב) אינה קשור לוודקה. אם היה מהמר על האורז, במקרה הספציפי שאתה מציג הוא היה מרוויח. אך אי הימור כזה, אינו חושף אותו לוודקה.

התחזקותו של האורז ביחס לזהב, אין קשר לוודקה. יכלה להיות גם התאונה מהדוגמה השנייה במקביל.
הקדימו אותי, אך התייקרות האורז (יכלה גם להיות באופן כללי היחלשות של הזהב) אינה קשור לוודקה. אם היה מהמר על האורז, במקרה הספציפי שאתה מציג הוא היה מרוויח. אך אי הימור כזה, אינו חושף אותו לוודקה.

בסדר אני זורם עם זה. אין קשר לוודקה. רק שבעולם נוהגים למדוד את התחזקות/החלשות האורז ע"י שערו יחסית לוודקה. זאת השפה המקובלת.
אבל זאת לא הנקודה המעניינת. מה שחשוב כאן באמת הוא שכשהוצ'י קנה את הזהב הוא קרא בפורום המקומי שאין לו חשיפה לכלום חוץ מאשר לערכו הריאלי של הזהב. אבל למרבה הצער הוא למד על בשרו שהוליכו אותו שולל. מצבו של הזהב בעולם נשאר יציב מתמיד, לא קרה איתו שוב דבר מיוחד ויוצא דופן, אבל הוצ'י המסכן שיכל פשוט לשים את השק במחסן נשאר עם חמישית מכמות האורז שהיתה לו לפני שרכש את הזהב.

הזהב נשאר זהב. אם הוצ'י רוצה וודקה (ופחות חשוב לו מאור עיניו) הוא הרוויח. אם מתחשק לו אורז אז לא.

עכשיו הוצ'י מחליט למכור את הזהב ולצערו הוא מקבל חזרה רק חמישית שק של אורז במקום שק שלם שהיה לו לפני שקנה את הזהב. אז מה שלומו של הוצ'י עכשיו? האם הזהב שברשותו איבד ערך בגלל התחזקותו של האורז או שכלום לא השתנה?
לצערו הזהב נחלש ביחס לאורז. הוא לא הצליח לשמור על כח קניית האורז. הוא יכול להטביע את צערו בוודקה.

בקיצור - אם אתה מחזיק א' ורוצה לקנות ב' אתה חשוף לשינוי בשער ביניהם. כל שאר הנכסים והמטבעות הם הסחת דעת.

בסדר אני זורם עם זה. אין קשר לוודקה. רק שבעולם נוהגים למדוד את התחזקות/החלשות האורז ע"י שערו יחסית לוודקה. זאת השפה המקובלת.
אבל זאת לא הנקודה המעניינת. מה שחשוב כאן באמת הוא שכשהוצ'י קנה את הזהב הוא קרא בפורום המקומי שאין לו חשיפה לכלום חוץ מאשר לערכו הריאלי של הזהב. אבל למרבה הצער הוא למד על בשרו שהוליכו אותו שולל. מצבו של הזהב בעולם נשאר יציב מתמיד, לא קרה איתו שוב דבר מיוחד ויוצא דופן, אבל הוצ'י המסכן שיכל פשוט לשים את השק במחסן נשאר עם חמישית מכמות האורז שהיתה לו לפני שרכש את הזהב.
כשסחורה/נכס מסוים מתייקר ביחס לנכס אחר בו השקעת, אתה אכן יכול לקנות פחות מאותה סחורה/נכס. ממש הפתעה.

הזהב נשאר זהב. אם הוצ'י רוצה וודקה (ופחות חשוב לו מאור עיניו) הוא הרוויח. אם מתחשק לו אורז אז לא.
ברור שלא מעניין אותו וודקה. מה לו ולוודקה?

בקיצור - אם אתה מחזיק א' ורוצה לקנות ב' אתה חשוף לשינוי בשער ביניהם. כל שאר הנכסים והמטבעות הם הסחת דעת.
מה אתה רוצה שיגידו לאדם מהרחוב? אתה חשוף לשינויי השער בין אורז לזהב? אין כזה שער בכלל. האדם מהרחוב מכיר את שער האורז אל מול הוודקה. והוודקה יציבה מאוד בדרך כלל.

כשסחורה/נכס מסוים מתייקר ביחס לנכס אחר בו השקעת, אתה אכן יכול לקנות פחות מאותה סחורה/נכס. ממש הפתעה.
כן אבל הסחורה/נכס הזה היה לך ביד. ברגע שהשקעת בנכס אחר, אתה חשוף להתחזקות/החלשות ערך הסחורה שהיתה לך. המשפט הזה לא היה מקובל על חלק מהחברים פה.

ברור שלא מעניין אותו וודקה. מה לו ולוודקה?
אתה טוען שהוא חשוף למחירי הוודקה. בדוגמא שלך קיבלת הסבר מדוע אין חשיפה, לדוגמא שלי אני ממתין עדיין שתיתן הסבר.
מה אתה רוצה שיגידו לאדם מהרחוב? אתה חשוף לשינויי השער בין אורז לזהב? אין כזה שער בכלל. האדם מהרחוב מכיר את שער האורז אל מול הוודקה. והוודקה יציבה מאוד בדרך כלל.
תגיד לו מה שאתה רוצה. זה שהשער לא מפורסם לא אומר שאינו קיים. אין גם "שער" בין שנת אור למייל ימי, זה אומר שלא ניתן לבצע את ההמרה?
כן אבל הסחורה/נכס הזה היה לך ביד. ברגע שהשקעת בנכס אחר, אתה חשוף להתחזקות/החלשות ערך הסחורה שהיתה לך.
היה לי ביד יהלום נדיר שקיבלתי בירושה. מכרתי אותו עבור חופן של דולרים, ואין לי עניין מיוחד ביהלומים. האם הדולרים שלי נשארו חשופים למחיר היהלומים?
המשפט הזה לא היה מקובל על חלק מהחברים פה.
מטרתי היא להסביר את המציאות, לא להיות מקובל על מלוא הרכב הפורום.

אתה טוען שהוא חשוף למחירי הוודקה. בדוגמא שלך קיבלת הסבר מדוע אין חשיפה, לדוגמא שלי אני ממתין עדיין שתיתן הסבר.
איפה טענתי כזה דבר? אתה עדיין לא הסברת לי איך הוצ'י הפסיד את התחתונים למרות שהזהב נשאר חזק מתמיד.
היה לי ביד יהלום נדיר שקיבלתי בירושה. מכרתי אותו עבור חופן של דולרים, ואין לי עניין מיוחד ביהלומים. האם הדולרים שלי נשארו חשופים למחיר היהלומים?
זה לא המצב. יש לך עניין גדול מאוד באורז (או בשקלים). אם לא היה לך עניין ברור שלא היית חשוף.

מטרתי היא להסביר את המציאות, לא להיות מקובל על מלוא הרכב הפורום.
אם כך, האם תסכים עם המשפט "כשאני קונה נכס זר (כגון מניות,קרן מחקה או זהב) ומודד את הוני בשקלים, אני חשוף להחלשות/התחזקות השקל אל מול הנכס"?
זה צעד גדול קדימה לעומת התשובה "אתה לא חשוף לכלום מלבד לנכס שקנית". כי הנכס יכול לשגשג ועדיין לרדת בערכו השיקלי.

איפה טענתי כזה דבר?
אז אתה מסכים שבעולם הדמיוני שלי הוצ'י שקנה זהב לא חשוף לוודקה?
זה לא המצב. יש לך עניין גדול מאוד באורז (או בשקלים). אם לא היה לך עניין ברור שלא היית חשוף.
חשיפה של נכס א לנכס ב, לא נמדדת ברמת העניין של המחזיק בו. זוהי שאלה אובייקטיבית לחלוטין. אחרת, בשביל לנטרל חשיפה אפשר לתת את הנכס למשמורת אצל חבר לו יש תחומי עניין אחרים...
אם כך, האם תסכים עם המשפט "כשאני קונה נכס זר (כגון מניות,קרן מחקה או זהב) ומודד את הוני בשקלים, אני חשוף להחלשות/התחזקות השקל אל מול הנכס"?
זה צעד גדול קדימה לעומת התשובה "אתה לא חשוף לכלום מלבד לנכס שקנית". כי הנכס יכול לשגשג ועדיין לרדת בערכו השיקלי.
אם אני מודד את הגובה שלי בסנטימטרים, ומחליטים לשנות את ההגדרה של סנטימטר, האם אני לפתע אהפוך להיות גבוה יותר?
אם תמדוד את ההון שלך בשקי אורז, ההשקעה שלך בגוגל תהיה חשופה לשקי אורז?

לך אולי יש עניין בשקלים.
לרוב האנשים אין שום עניין בשקלים. שקלים הם כלי עבורם, לא מטרה.
יש להם עניין לקנות מוצרים ושרותים. הם משתמשים כרגע בשקלים בשביל לקנות אותם כי זה נוח, אבל אם השקל יקרוס (היפר אינפלציה וכו') המחיר של המוצרים והשרותים האלה לא ירדו יחד עם השקל.
לא.
אין פה שום משמעות לנכס זר.
כשאתה לא מחזיק שקלים, לא משנה איזה נכס אתה מחזיק, אתה "חשוף" להיחלשות השקל אם אתה מודד את הונך בשקל.
זה לא משנה אם אתה קונה מניה זרה או מניה מקומית. או אפילו אם אתה קונה דירה בישראל. אתה עדיין תיהיה חשוף לפי השיטה שלך.
הנקודה היא שהשקל הוא חסר משמעות, הוא כלי ולא מטרה.
אתה זה שבוחר לחשוף את עצמך לשקל, כי זה המטבע שבו בחרת למדוד.
הנכס שאתה קונה לא חשוף לשקל בשום צורה.

אני רוצה ממש להודות לכולם על מה שתרמתם לדיון בזכות זה שהתעקשתם להסביר למדתי כל כך הרבה: לקחים לכל משקיע מתחיל שתישהו יקרא את השרשור הזה:
אם אתה לא מגדר אתה חשוף ל: "תרחישי z כאלה ואחרים ביחס לכוח הקנייה שלך" guesto
אם אתה כן מגדר אתה חשוף ל: גם תרחישי z כאלה ואחרים ביחס לכוח הקנייה שלך וגם סיכון ותשואת מטח. ואתה גם משלם לפי מה שאני יודע אקסטרה דמי ניהול (יודע שהדיון הוא לא על גידור מזמן אבל אני כן חושב שהלקחים האלו יעזרו למשקיע מתחיל במחשבותיו בנושא. לא ממליץ על שום דרך פעולה.

אם אני מודד את הגובה שלי בסנטימטרים, ומחליטים לשנות את ההגדרה של סנטימטר, האם אני לפתע אהפוך להיות גבוה יותר?
אם תמדוד את ההון שלך בשקי אורז, ההשקעה שלך בגוגל תהיה חשופה לשקי אורז?
אתה משחק עם המילים. מניית גוגל לא חשופה למחיר האורז אבל אתה כן. אם אתה בן אדם שצורך רק אורז כדי לשרוד ועכשיו לקחת את האורז וקנית איתו גוגל אז בודאי שאתה חשוף למחיר האורז כי אם מחיר האורז יקפוץ פי 100 אז נשארת כמעט בלי אורז וספק אם תשרוד. אתה יכול לטעון שההשקעה שלי בגוגל לא חשופה לכלום חוץ מלגוגל אבל אתה "שוכח" שלפני זה היה לך מלא שקי אורז ואתה מצפה יום אחד להמיר את גוגל חזרה לשקי אורז. אז כן, בוודאי שחשפת את עצמך למחיר האורז.

אז אתה מסכים שבעולם הדמיוני שלי הוצ'י שקנה זהב לא חשוף לוודקה?
לא, הוא חשוף לערכו של האורז, שנהוג למדוד אותו אל מול הוודקה, בגלל יציבותה וחוזקה. ברגע שתאבד את ערכה אז ימדדו את האורז מול משהו אחר.

זה כל הסיפור. כשקנית זהב עם אורז והאורז התייקר ביחס לזהב, אז אתה יכול לקנות פחות אורז. זהו סיכון, זוהי חשיפה. ממש לא הפתעה. אז למה לטעון שכשאני קונה זהב אני לא חשוף לכלום חוץ מלזהב?

חשיפה של נכס א לנכס ב, לא נמדדת ברמת העניין של המחזיק בו. זוהי שאלה אובייקטיבית לחלוטין. אחרת, בשביל לנטרל חשיפה אפשר לתת את הנכס למשמורת אצל חבר לו יש תחומי עניין אחרים...
איך זה ינטרל את החשיפה? מתישהו אני ארצה שהנכס יחזור אלי.

לך אולי יש עניין בשקלים.
לרוב האנשים אין שום עניין בשקלים. שקלים הם כלי עבורם, לא מטרה.
תסביר את זה למס הכנסה ושיהיה בהצלחה. אולי השקלים שלי יפסיקו לעניין אותם? בכל מקרה זה לא ממש משנה, אתה יכול להחליף את השקלים בבננות ותפוזים. אם זה מה שמעניין אותך בחיים אז אתה חשוף לעליה בערכם כי את ה S&P 500 המחיר של התפוזים בארץ לא מעניין.

שאתה לא מחזיק שקלים, לא משנה איזה נכס אתה מחזיק, אתה "חשוף" להיחלשות השקל אם אתה מודד את הונך בשקל.
זה כן משנה. אם אני מחזיק בנכס שיקלי מקומי אז אני לא חשוף להחלשות השקל כי אני מצפה שהנכס ישמור על ערכו הריאלי. אני לא יכול לצפות שמניית גוגל תשמור על ערכם הריאלי של השקלים שלי, כי את חברת גוגל ממש לא מעניין שהשקל נחלש. היא לא תעלה מחירים אם תהיה אינפלציה בארץ.

אתה זה שבוחר לחשוף את עצמך לשקל, כי זה המטבע שבו בחרת למדוד.
הנכס שאתה קונה לא חשוף לשקל בשום צורה
כן נכון אתה זה שחשוף. את הנכס לא מעניין כלום... אתה חשוף אם אתה מודד את עצמך בשקל ואתה חשוף גם אם אתה מודד את עצמך בכוח קניה מקומי.

אתה משחק עם המילים.
לי דוקא נראה שאתה משחק עם המילים.
. מניית גוגל לא חשופה למחיר האורז אבל אתה כן.
מעולה. אז אנחנו מסכימים שמניות (לא משנה באיזה מטבע קנית אותן) לא חשופות לשקל.
לגבי השאלה אם אתה חשוף לשקל או לא, זאת שאלה אחרת ויותר מורכבת (גם עליה התשובה בגדול היא "לא ממש") שנשאיר לדיון אחר.
תסביר את זה למס הכנסה ושיהיה בהצלחה.
קראת את מה שכתבתי בכלל?
מס הכנסה מסכים איתי. לא צריך להסביר לו כלום.
גם מבחינת מס הכנסה שקל זה כלי.
בכל מקרה זה לא ממש משנה, אתה יכול להחליף את השקלים בבננות ותפוזים
אתה יכול.
אבל לפי הגישה שלך, ברגע שתחליף את השקלים בבננות ותפוזים אתה פתאום חשוף לשקל.
ורגע, בעצם ברגע שתחליף חזרה אתה חשוף פתאום לבננות ותפוזים.
אז אם מראש לא החלפתי לבננות ותפוזים, אני עדיין חשוף לבננות ותפוזים או רק לשקלים?
אם אני מחזיק בנכס שיקלי מקומי אז אני לא חשוף להחלשות השקל
בטח שאתה חשוף.
אין שום הבדל ב"חשיפה" שהמצאת בין נכס שקנית בשקל לנכס שקנית בכל מטבע אחר.
אני לא חשוף להחלשות השקל כי אני מצפה שהנכס ישמור על ערכו הריאלי.
אבל השקל לא שומר על ערכו הריאלי. על זה הרי כל הדיון פה.
ברגע שאתה מחליף את השקל (שהוא נכס נומינלי) בנכס ריאלי כלשהו, אתה פתאום "חשוף" לשקל (לשיטתך).
אם הנכס שומר על ערכו הריאלי, אבל נומינלית השקל עלה אז מבחינתך הפסדת כסף (לא שאני מסכים איתך, אבל אני זורם איתך).
ואם אתה חושב שמה שחשוב זה ערך ריאלי, אז אתה בעצם מסכים איתי שאין חשיפה לשום פיאט כשאתה מחזיק נכס ריאלי.
אני לא יכול לצפות שמניית גוגל תשמור על ערכם הריאלי של השקלים שלי
לא הרור לי המשפט.
אתה מדבר על שמירת ערך ריאלי או שמירת ערך שקלית(נומינלית)?
אלו 2 דברים שונים לגמרי.
כן נכון אתה זה שחשוף. את הנכס לא מעניין כלום
מעולה. התקדמנו לפחות קצת.
אתה חשוף אם אתה מודד את עצמך בשקל
אתה לא באמת חשוף, אתה בוחר להגדיר את עצמך כחשוף.
ושוב, זה נכון ברגע שאתה מחזיק כל דבר שהוא לא שקל. גם אם אתה קונה מניה ישראלית, וגם אם אתה קונה נדל"ן ישראלי, ואפילו אם אתה קונה תפוזים תוצרת ארץ ישראל.
ברגע שאתה לא מחזיק שקלים אתה כאילו חשוף לשקל (ואני מדגיש את הכאילו, כי אף אחד חוץ ממך לא מסתכל על זה ככה).
ואתה חשוף גם אם אתה מודד את עצמך בכוח קניה מקומי.
חשבתי שכבר הסכמנו שאתה לא.
למה פתאום חזרנו אחורה?

אתה משחק עם המילים. מניית גוגל לא חשופה למחיר האורז אבל אתה כן. אם אתה בן אדם שצורך רק אורז כדי לשרוד ועכשיו לקחת את האורז וקנית איתו גוגל אז בודאי שאתה חשוף למחיר האורז כי אם מחיר האורז יקפוץ פי 100 אז נשארת כמעט בלי אורז וספק אם תשרוד. אתה יכול לטעון שההשקעה שלי בגוגל לא חשופה לכלום חוץ מלגוגל אבל אתה "שוכח" שלפני זה היה לך מלא שקי אורז ואתה מצפה יום אחד להמיר את גוגל חזרה לשקי אורז. אז כן, בוודאי שחשפת את עצמך למחיר האורז.
זה כבר הופך לויכוח על הגדרות. לשיטתך, אם הוצ'י שקנה זהב מתחיל פתאום לאהוב קוקוסים (ומחליט לנקוב כל מחיר בקוקוסים), אז הזהב שקנה לפני שנים חשוף לפתע לקוקוסים. זוהי הגדרה מעניינת, אך לא ההגדרה המקובלת. מחיר הקוקוסים אל מול הזהב יכול כמובן מאוד לעניין או הוצ'י ולהשפיע על חייו, אך זה לא אומר שהזהב חשוף לפתע לקוקוסים.
לא, הוא חשוף לערכו של האורז, שנהוג למדוד אותו אל מול הוודקה, בגלל יציבותה וחוזקה. ברגע שתאבד את ערכה אז ימדדו את האורז מול משהו אחר.
אז הוצ'י שאוהב אורז וקנה זהב (הנקוב בוודקה) לא חשוף לוודקה. אז מדוע ישראלי שקונה בדולרים מניית גוגל חשוף לדולר?
זה כל הסיפור. כשקנית זהב עם אורז והאורז התייקר ביחס לזהב, אז אתה יכול לקנות פחות אורז. זהו סיכון, זוהי חשיפה. ממש לא הפתעה. אז למה לטעון שכשאני קונה זהב אני לא חשוף לכלום חוץ מלזהב?
כי עניין ביחס המרה אל מול נכס/סחורה לא אומר שיש חשיפה.
איך זה ינטרל את החשיפה? מתישהו אני ארצה שהנכס יחזור אלי.
ואם תמות לפני? זה האבסורד בהגדרה שלך -- חשיפה של נכס לסחורה לא יכולה להיות סובייקטיבית.

נערך לאחרונה ב:
זה כבר הופך לויכוח על הגדרות. לשיטתך, אם הוצ'י שקנה זהב מתחיל פתאום לאהוב קוקוסים (ומחליט לנקוב כל מחיר בקוקוסים), אז הזהב שקנה לפני שנים חשוף לפתע לקוקוסים. זוהי הגדרה מעניינת, אך לא ההגדרה המקובלת. מחיר הקוקוסים אל מול הזהב יכול כמובן מאוד לעניין או הוצ'י ולהשפיע על חייו, אך זה לא אומר שהזהב חשוף לפתע לקוקוסים.
אז בוא נפשט את זה כדי שזה לא יהיה ויכוח על הגדרות. נשים את המילה חשיפה בצד ונשאל את זה אחרת:
האם הוצ'י מסתכן כשהוא קונה זהב? ואם כן אז למה בעצם? האם הסיכון היחיד שלו תלוי בזהב?

אז הוצ'י שאוהב אורז וקנה זהב (הנקוב בוודקה) לא חשוף לאורז. אז מדוע ישראלי שקונה בדולרים מניית גוגל חשוף לדולר?
התכוונת ל"לא חשוף לוודקה"? אבל הוא כן חשוף לאורז. אז למה ישראלי שקונה בדולרים גוגל חשוף רק לגוגל?

כי עניין ביחס המרה אל מול נכס/סחורה לא אומר שיש חשיפה.
אז באמת הויכוח הוא על הגדרה מה זה חשיפה, ולכן בוא נדבר במונחי סיכון. כי כשאתה אומר להוצ'י שקונה זהב שאין לו חשיפה לכלום חוץ מלזהב אז משתמע מדבריך חד משמעית שאין לו שום סיכון אחר. אם היית רוצה להסביר לו את סיכוניו כמו שצריך היית צריך לומר לו: אתה לוקח סיכון שתלוי גם בערכו של הזהב אבל גם בערכו של האורז (או הקוקוס או כל דבר אחר שהוא מתכנן לקנות).

ואם תמות לפני? זה האבסורד בהגדרה שלך -- חשיפה של נכס לסחורה לא יכולה להיות סובייקטיבית.
מסכים (שוב) שלא הנכס חשוף לסחורה אלא אתה. הזהב לא חשוף לאורז (וגם לא לוודקה), אבל הוצ'י חשוף. ועוד איך חשוף.

אתה יכול.
אבל לפי הגישה שלך, ברגע שתחליף את השקלים בבננות ותפוזים אתה פתאום חשוף לשקל.
זאת לא הגישה שלי. אני מודד את הוני וכוח הקניה שלי בשקלים (+אינפלציה) ולכן אני חשוף לשקל. אבל אם המילה חשיפה בעייתית מבחינתך אז אני "מסתכן" בכך שערכו של השקל (+אינפלציה) ישתנה במנותק ממניית גוגל. מבחינתך סיכון כזה לא קיים ועל זה הויכוח.

חשבתי שכבר הסכמנו שאתה לא.
למה פתאום חזרנו אחורה?
לא יודע מה הסכמנו. בוא נפשט את זה.
לגישתך כשאדם לוקח שקלים ומשקיע אותם בגוגל הוא אינו חשוף לדבר מלבד מניית גוגל, כלומר הסיכון שהמחירים בישראל יעלו משמעותית במנותק לשאר העולם לא קיים בכלל.
לגישתי הוא חשוף גם למניית גוגל וגם לערך של השקלים שהיו לו לפני שהשקיע. לכן ישראלי שהשקיע בגוגל נהנה בשבועות האחרונים גם מעליית ערך המניה הדולרי וגם מירידת ערכו של השקל. יותר קל לו לכסות את המשכנתא קל"צ שלי עכשיו כי יש לו הרבה יותר שקלים ביד (נניח 10% יותר). אמריקאי שהשקיע בגוגל ורוצה לכסות את המשכנתא קל"צ שלו יתקשה יותר כי הוא רואה רק 5% יותר.
אז נכון שלא כל החיים שלי זה משכנתא קל"צ ויש מוצרים שאני קונה מאמזון ויש מוצרים שמושפעים מהחלשות השקל וכו'. אבל זה לא שחור ולבן כמו שאתה מנסה לתאר.

אז בוא נפשט את זה כדי שזה לא יהיה ויכוח על הגדרות. נשים את המילה חשיפה בצד ונשאל את זה אחרת:
האם הוצ'י מסתכן כשהוא קונה זהב? ואם כן אז למה בעצם? האם הסיכון היחיד שלו תלוי בזהב?
בהשקעה יש סיכון, מי היה מאמין?
האם יש סיכון שסחורות מסוימות יתייקרו ריאלית וההשקעה תהיה בתשואת חסר? בוודאי. האם מישהו טען אי פעם אחרת?
הדיון הוא האם רכישת זהב או מניות, שמחירן נקוב בדולרים, חושף אותך לדולר והתשובה לכך היא פשוטה -- לא. זה שהדולר יכול תיאורטית להתחזק ריאלית (או שההשקעות יתרסקו), זהו כמובן סיכון, אך אין פה חשיפה (כמו שאין חשיפה לאורז, קוקוסים, או וודקה שהמחיר של כולם יכול להשתנות).
התכוונת ל"לא חשוף לוודקה"? אבל הוא כן חשוף לאורז. אז למה ישראלי שקונה בדולרים גוגל חשוף רק לגוגל?
כן התכוונתי לוודקה ותיקנתי. ישראלי שקנה גוגל לא חשוף לדולר. על כך הסכמנו, ועל כך היה הדיון.
אז באמת הויכוח הוא על הגדרה מה זה חשיפה, ולכן בוא נדבר במונחי סיכון. כי כשאתה אומר להוצ'י שקונה זהב שאין לו חשיפה לכלום חוץ מלזהב אז משתמע מדבריך חד משמעית שאין לו שום סיכון אחר. אם היית רוצה להסביר לו את סיכוניו כמו שצריך היית צריך לומר לו: אתה לוקח סיכון שתלוי גם בערכו של הזהב אבל גם בערכו של האורז (או הקוקוס או כל דבר אחר שהוא מתכנן לקנות).
מי אמר שאין לו שום סיכון אחר?
מסכים (שוב) שלא הנכס חשוף לסחורה אלא אתה. הזהב לא חשוף לאורז (וגם לא לוודקה), אבל הוצ'י חשוף. ועוד איך חשוף.
הוצ'י "חשוף" למחיר האורז בלי קשר לשאלה אם יקנה זהב או לא. אני "חשוף" למחירי הדיור בארץ, האם כשאני קונה מניות אמריקאיות אני מגדיל את ה"חשיפה"?
המצאת טרמינולוגיה משלך, ואני באמת לא רואה את הטעם לפתח אותה...
אף אחד לא חלק ולא יחלוק שהשקעה בנכסים ריאליים, טומנת בחובה סיכון שמוצרים ושירותים מסוימים שפלוני צורך, יתייקרו ויגרמו להפסד בפועל.
זאת לא הגישה שלי. אני מודד את הוני וכוח הקניה שלי בשקלים (+אינפלציה) ולכן אני חשוף לשקל. אבל אם המילה חשיפה בעייתית מבחינתך אז אני "מסתכן" בכך שערכו של השקל (+אינפלציה) ישתנה במנותק ממניית גוגל. מבחינתך סיכון כזה לא קיים ועל זה הויכוח.
אני לא חושב שמישהו אי פעם טען שהסיכון לא קיים.

האם הסיכון היחיד שלו תלוי בזהב?
כן.
אז באמת הויכוח הוא על הגדרה מה זה חשיפה, ולכן בוא נדבר במונחי סיכון
איך זה יעזור?
גם סיכון אתה מגדיר אחרת מכולם.
כי כשאתה אומר להוצ'י שקונה זהב שאין לו חשיפה לכלום חוץ מלזהב אז משתמע מדבריך חד משמעית שאין לו שום סיכון אחר.
יש את הסיכון שיפול עליו אסטרואיד או שהוא ידרס מחר בבוקר בכביש.
ויש עוד מליון סיכונים שלא קשורים להשקעה שלו.
הסיכון היחיד שקשור לאחזקה שלו זה הזהב.
אתה לוקח סיכון שתלוי גם בערכו של הזהב אבל גם בערכו של האורז (או הקוקוס או כל דבר אחר שהוא מתכנן לקנות).
לא, כי הסיכון בערכו של האורז לא נובע מההשקעה בזהב ולא קשור אליה.
הסיכון נובע מזה שהוא אוכל אורז.
הסיכון מאורז לא שונה מהסיכון שהוא יקלע מחר לתאונות דרכים. שניהם לא קשורים לזהב שהוא קנה.
אבל הוצ'י חשוף. ועוד איך חשוף
הוצי גם חשוף למוות ממחלות.
הוא גם חשוף לסיכון שהחברה שהוא עובד בה תיסגר או סתם תפטר אותו.
כל זה לא קשור לזהב.
אני "מסתכן" בכך שערכו של השקל (+אינפלציה) ישתנה במנותק ממניית גוגל.
אבל ה "סיכון" הזה קיים גם במניות ישראליות.
זאת בדיוק הנקודה - אתה מגדיר סיכון ברמת גיחוך כזאת שכל דבר מבחינתך מסוכן, גם אם אין שום קשר בינו לבין גורם הסיכון.
לגישתך כשאדם לוקח שקלים ומשקיע אותם בגוגל הוא אינו חשוף לדבר מלבד מניית גוגל
נכון.
כלומר הסיכון שהמחירים בישראל יעלו משמעותית במנותק לשאר העולם לא קיים בכלל.
אין שום קשר בין הדברים.
הסיכוי הזה קיים במנותק לחלוטין מההשקעה בגוגל.
חוץ מזה שהסיכוי הזה קיים אבל זניח, ועל זה כבר הסכמנו.
לגישתי הוא חשוף גם למניית גוגל וגם לערך של השקלים שהיו לו לפני שהשקיע.
וזאת בדיוק הטעות שלך.
מה שהוא החזיק בעבר לא רלונטי.
לפי אותו הגיון הוא חשוף לכל נכס שקיים בעולם, בתנאי שהוא לא מחזיק אותו (שזה בדיוק ההיפך ממה שכל שאר האנשים מגדירים סיכון/חשיפה).
לכן ישראלי שהשקיע בגוגל נהנה בשבועות האחרונים גם מעליית ערך המניה הדולרי וגם מירידת ערכו של השקל
שוב, משפט שהוא נכון (במידה מסויימת. לא יודע כמה אנחנו באמת נהנים מירדית השקל), אבל לא קשור לחלוטין.
זה כמו המשפט: בתור ישראלי שהשקיעו בגוגל, הוא נהנה גם מעליית ערך המניה של גוגל וגם מזה שיש היום יום חופש לכבוד שבועות.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
צ פתיחת חשבון ב IB, תעודת סל לטווח ארוך ב IB ועוד. שוק ההון 34
I אופציה CALL על קרן סל של בלקרוק שוק ההון 1
M האם יש קרן סל שקלית עוקבת RUSSELL 2000? שוק ההון 9
L האם יש קרן סל מחקה מדד עולמי שנסחרת ביורו? שוק ההון 1
נ שאלה בנוגע לבעלות בקרן סל ולמקרה בו מדינת ישראל מושמדת פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 119
Gari קרנות סל על מדדים סקטורים\מדדים דפנסיביים בשלב המשיכה כדי למזער נעילת הפסדים בשוק דובי שוק ההון 34
ה מסחר עצמאי - קרנות סל שוק ההון 5
ה מכירת קרן סל פוסטים מאיכות נמוכה 7
מ קרן סל עם דמי "נאמן" שוק ההון 6
מ הבדלים בין תעודת סל-לקרן סל )ספצייפים ברמה הפרקטית( שוק ההון 2
D תעודת סל אירית לאגח ארהב 5 שנים שוק ההון 1
S סחירות בקרנות סל בבורסת ת"א + רגולציה על עושה שוק שוק ההון 0
מ האם החזקת קרן סל ישראלית מחקה מדד חו"ל שווה להחזקת כספים בחו"ל שוק ההון 1
Sp0 קרן סל לחלק הסולידי בתיק שתענה על כמה דרישות מצטברות שוק ההון 11
א תעודות סל ישראליות עוקבות SP500 בפער ענק מהSPY , למה ? שוק ההון 12
מ קנית קרנות סל ביטקיון באינטראקטיב ברוקר השקעות אלטרנטיביות 16
M התייעצות - האם כדאי למכור תעודות סל ישנות עם דמי ניהול גבוהים? שוק ההון 14
N סיכון מט"ח בהשקעה בקרנות סל דיוני עומק על פוסטים מהבלוג 2
D קרן סל על הביטקוין - איזו עדיפה? השקעות אלטרנטיביות 2
ב קרן סל איישרס ביטקוין השקעות אלטרנטיביות 2
The Thinker רשות ניירות הערך האמריקנית אישרה קרנות סל מחקות ביטקוין השקעות אלטרנטיביות 99
U קרנות סל/קרנות מחקות אחרי מדדי הבנקים פוסטים מאיכות נמוכה 1
Anrala האם עדיף להשקיע דרך קרן סל עם חוזים עתידיים על הביטקוין או דרך קרן ספוט? השקעות אלטרנטיביות 20
א יש תעודת/קרן סל עוקבת אינדקס נדלן למגורים ? שוק ההון 0
א קרנות סל לבעל אזרחות כפולה אוף טופיק 3
T קרן נאמנות/סל/כספית, האם אלו באמת נחשבים PFIC? מיסים 1
ש הגעתי למסקנה לחסוך לטווח ארוך בקרן סל S&P500 שוק ההון 37
T אזרח ישראלי אמריקאי מעוניין להשקיע בקרנות/תעודות סל מחקות מדד שוק ההון 5
N שיקולים במעבר בין קרנות סל שוק ההון 2
מ קרן סל העוקבת רק אחרי החוזים העתידיים על הS&P שוק ההון 0
D קרנות סל שקליות להשקעה בחו״ל שוק ההון 4
ד כיצד קרן סל של ביטקוין משמשת כ"זהב דיגיטלי" ? השקעות אלטרנטיביות 8
ד מה מיוחד בניסיון של בלקרוק לאשר קרן סל של ביטקוין ? השקעות אלטרנטיביות 10
ס מה עדיף קופגל"ה או קרן סל ישראלית שוק ההון 21
S השקעה אופטימילית לטווח קצר בקרנות סל אג"חיות שוק ההון 7
T תעודות סל- המינימום לקניה שוק ההון 6
M קרן סל או קרן מחקה שוק ההון 4
avivaviv שאלת הדיוט לגבי הראל סל NIKKEI 225 מנוטרלת מט"ח שוק ההון 5
D קרן סל לעומת קרן נאמנות שוק ההון 6
ס תעודת סל 1159235 שוק ההון 6
צ השוואה בין קרנות סל שוק ההון 0
N שאלה לגבי קרנות סל - השקעה ראשונה שוק ההון 2
L קרן סל בלאקרוק s&p500 שוק ההון 4
M התייעצות לגבי קרן סל נאסדק של אינבסקו שוק ההון 5
י קרן מחקה (או קרן סל) עולמי וסנופי שוק ההון 6
S אתר למיון קרנות וקרנות סל? שוק ההון 3
A מה עדיף בין לרכוש תעודת סל בארץ או בארה"ב? שוק ההון 1
B סיכון לקרן סל מטעם בנק שיכול ליפול שוק ההון 6
N מה קובע את המחיר של קרן סל ישראלית הצמודה למדד אמריקאי/עולמי? שוק ההון 13
ס שתי קרנות סל זהות בביצועים, אך שונות במחיר, עמלות וגודל. מה הייתם קונים? שוק ההון 8

נושאים דומים

Back
למעלה