1. אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על בקשת או מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ אישי מבעל הרישיון המתאים.

קרנות השתלמות למורים על יסודיים

הנושא בפורום 'פינת המשקיעים' פורסם ע"י Dor19, ‏20/10/19.

1. Dor19

Dor19 משתמש רשום

שלום לכולם,
    יש לאשתי קרן השתלמות לעובדי הוראה עם ותק של 6 שנים והשאלה שלי היא - האם ניתן בשלב זה לעבור לקרן השתלמות רגילה? כלומר הפרשה של 2.5% שלי ו7.5% של המעסיק, כאשר הקרן תהיה קרן רגילה ולא תחייב אותה לצאת להשתלמות?
    או שאפשר מעכשיו והלאה לפחות להתחיל להפקיד לקרן השתלמות רגילה?

אם ניתן להתחיל הפקדות מעכשיו והלאה, מה יהיה על הזכויות שצברה בקרן הקודמת בעלת ותק של 6 שנים שמזכים בזכות ליציאה לשבתון, הזכות תישמר?
    אני ממש לא מבין את כל הנושא של קרנות השתלמות למורים, הכל מעורפל ולא ברור, אשמח להבהרות ממביני דבר, תודה וחג שמח

2. דור דורים

דור דורים משתמש בכיר

אפשר. זה גם חובה של המעסיק כחלק מזכות העובד לבחור מוצר פנסיוני.
    ההפקדות יהיו רק 7.5% ו2.5%, ולא כמו של עובדי הוראה (יש אבסורד - בחוק מוגדר מי הם עובדי הוראה רק לפי הקרן שלפיה הם מפקידים, ולא - כפי שהיה ניתן לצפות מהשם "עובדי הוראה", לפי המקצוע שבו הם עובדים.

אני לא בטוח לגבי הזכות ליציאה לשבתון, זה תלוי גם במקום העבודה (משרד החינוך?!), ולא רק בקרן. בכל מקרה, הכספים נשמרים בקרן, צוברים ריבית, וגם ניתנים למשיכה בתנאים מסוימים (גם ללא יציאה לשבתון).
    בגדול חל"ת+משיכת הכספים עשוי להיות דומה לשבתון, מלבד עניינים כמו ותק, קביעות וכדו'. אני לא מספיק מבין בזה.

לפי מה שכתוב כאן, אם עומדים בתנאים למשיכת הכספים, אפשר גם לנייד אותם.

בכל מקרה, אם לא זקנים או מתים, מפסידים את ההפרש בין ה8.4% ל7.5% (מכאן מגיע המספר של 89%) מהפקדות המעסיק.

3. Everything_Nice

Everything_Nice משתמש ותיק

היי דור ,
    מדובר בקרן השתלמות סקטוריאלית עם שיעור הפקדות ותקנון שונה. (יש לה יתרונות וחסרונות אם אני באופן אישי הייתי מורה הייתי מפקיד אליה)
    הקרן לא מחייבת לצאת להשתלמות (אחותי מורה) בכל אופן אני ממליץ לקרוא את כל הפרטים והתקנון בלינק הבא https://www.kranoth.org.il/

4. משה

משה משתמש ותיק

@Dor19 התחלתי השנה לעבוד כמורה ואני תוהה האם שווה לקחת את הקרנות שמשרד החינוך מציע.
    מצד אחד דמי הניהול זולים מצד שני הרכב ההשקעות הוא תערובת משונה של אג"ח מדינה, אג"ח קוצנרני ומניות.

האם היו לכם שיקולים דומים? אשמח לשמוע מה הניע אתכם לבחור בקרנות של משרד החינוך.

השאלה כמובן מופנית לכל באי הפורום :)

5. דור דורים

דור דורים משתמש בכיר

קל. תסתכל על הפירמידה.

אבל אלו לא הצדדים החשובים.
    מתי אתה מתכוון למשוך את הקרן? באלו נסיבות? לאלו צרכים? ובאיזה גיל?

הקרנות של משרד החינוך הסתדרות וארגון המורים מאפשרות למשוך את הכסף רק ביציאה לשבתון (יש גם תנאים אחרים שבהם אפשר למשוך).
    יש לך תוכניות לצאת לשבתון? אם כן - אתה חייב לשים את הכסף בקרן של עובדי הוראה. אם לא, זה חשוב מאוד מתי אתה מתכוון למשוך את הכסף, כמה זה רחוק, ובאיזה גיל זה יהיה.

אני לא מורה, אבל עזרתי בנושא למורים ממכריי.

כמה דברים שצריך לדעת על ההבדלים:
    - אחוזי ההפקדה יהיו שונים בקרן השתלמות למורים אחוזי ההפקדה של המעסיק יהיו גדולים ב0.9% מהמשכורת הקובעת (אבל לא בטוח שתוכל למשוך אותם בקלות, אם בכלל), ואתה תצטרך/תזכה להפקיד עוד כ1.7% לקרן במקום לנטו שלך
    - אם לא תפקיד לקרן של מורים, לא תוכל לצאת לשבתון
    - תנאי המשיכה בקרן למורים (שלא לצורך שבתון) הרבה הרבה יותר נוקשים מ"עברו 6 שנים"
    - מסלולי ההשקעה, כמו שציינת, אינם מוצלחים במיוחד, ואינם ברורים במיוחד
    - האפשרות לניוד אינה כה פשוטה בין קרנות למורים לבין קרנות רגילות (לא יודע אם יש אפשרות פשוטה לנייד בין קרן של הסתדרות המורים לקרן של ארגון המורים למשל)
    - לא נראה לי שהאפשרות לניוד מקרן רגילה לקרן של מורים קיימת בכלל

6. משה

משה משתמש ותיק

אני חושב על קרן ההשתלמות בתור חלק מתיק ההשקעות שלי. התכנון הוא להשאיר את הכסף שם למקסימום זמן כדי להנות מההטבות המס הנלוות.

הסתכלתי על הפירמידה וראיתי שהסולידית אומרת שדמי ניהול > ני"ע. היא כתבה גם פוסט על בחירת קרן השתלמות שבו היא כתבה שאם הקרן זולה במיוחד אז שווה לקחת אותה גם אם מסלול ההשקעה "חצי כוח".

הסולידית כתבה שם ש"הייתי בודקת אפשרות להעביר את הקרן למסלול מנייתי, במידה שמנהל הקרן המקצועית מאפשר זאת". יש לך מושג אם אפשר לעשות את זה בקרנות של המורים?

כרגע אני לא מתכנן לצאת לשנת שבתון אולי בעתיד ארגיש אחרת.

אם אחליט לצאת לפנסיה מוקדמת בגיל 50 איך אפשר להשתמש בכסף הזה? אני יכול לצאת לשנת שבתון ולא לחזור ממנה?

אני יכול לזרום עם אחוזי ההפקדה הנוספים.
    אתה יודע באיזה תנאים אוכל למשוך בהנחה שזה לא לצורך שבתון?

כלומר אני לא יכול לאחד את הקרנות הקיימות שלי עם הקרן החדשה? מבאס אבל אין שם סכומים משמעותיים אז אני יכול לחיות עם זה.

מתוך סקרנות אתה יודע למה קרנות ההשתלמות של המורים כל כך שונות מקרנות ההסתדרות הרגילות?

תודה על כל המידע :)

7. תפוזינה

תפוזינה משתמש ותיק

8. דור דורים

דור דורים משתמש בכיר

אתה יכול להסתכל בגמל נט, או בטפסי ההצטרפות (זה, זה או העברה כזו או אחרת), ולראות את המסלולים הקיימים.
    ככלל, יש 3 קרנות: מורים וגננות, מורים תיכוניים, ומורים על יסודי.
    המסלולים שראיתי בהם זה כללי, הלכה ואג"ח. ראיתי גם משהו עם מסלול מקוצר, לא יודע מה זה, אבל גם בו האפשרויות הן כללי, הלכה ואג"ח.
    אתה יכול להגיע לנכסים שהן מחזיקות בפועל מכאן, מכאן או מכאן.

ראה את הקישורים ששמתי כאן:
    לא, לא, לא. אם אתה מדבר על כמה אחוז מניות יש לך בתיק, אתה עומד אי שם באזור הפיזור-הקצאת נכסים. לא בשלב של בחירת ני"ע ספיציפי.
    זה הרבה הרבה יותר חשוב מדמי ניהול.

בסוף, חשוב להסתכל על ההפרשים. אם יש לך הפרש של 0.38% בדמי הניהול, אבל הפרש של 2% בתשואה, עדיף ללכת על התשואה. ואם אתה משווה אג"ח, עם הריביות בימינו, למניות, אני חושב שההבדל יהיה יותר משני אחוזים....
    פשוט היום בשוק אפשר להשיג דמי ניהול דיי טובים, אז אני לא רואה סיבה ללכת על דמי ניהול טיפה יותר נמוכים, אבל לקבל תשואה הרבה יותר נמוכה....

השיקול עשוי להיות בהקשר של גודל ההפקדה. בהנחה שאתה מקבל משכורת באזור התקרה של כ15.7K (מה שלא כ"כ סביר עבור מורה מתחיל), בקרן ההשתלמות למורים יהיו לך עוד כ4900 ש"ח בשנה שפטורים ממס רווח הון. מתוכם כמעט 1700 על חשבון המעסיק (שאותם יהיה קשה להשיג לפני הפנסיה), ועוד כ3200 על חשבונך. אבל הקטע הוא שבשביל להינות מפטור ממס רווח הון, צריך שיהיה רווח הון, לא משהו שעובר בקצת את האינפלציה....
    היתרון הנוסף היחיד שיש בזה, זו האוטומציה והכפייה לחסוך עוד כ3200 ש"ח בשנה (במשכורת גבוהה). זה עניין התנהגותי...

אז ההחלטה שלך צריכה להיות עד כמה חשוב לך לשמור את האופציה הזו כרגע.

ייתכן מאוד שכן. רק קח בחשבון ששנת שבתון אינה פנסיה. זה כולל שליש משרה, ולימודים שאתה עשוי לאהוב יותר או פחות. לא בהכרח שפע של זמן פנוי....

אני לא בטוח בזה. אתה יכול להרים טלפון לנציגים של קרן ההשתלמות למורים, ולשאול אותם על זה.

בגדול, כי הן נועדו לפרנס מורה במשך שנה, וכי הן אשכרה מקיימות את המטרה המקורית שלשמה נוצרה קרן ההשתלמות - השתלמות.

בהצלחה

Yevgeny, משה ו-Shlomi Z אוהבים את זה.
  9. דור דורים

דור דורים משתמש בכיר

אופס, :O:roll: לא הייתה לי כוונה כזו....
    במה הלחצתי?

10. דור דורים

דור דורים משתמש בכיר

בבקשה בבקשה תלמד את הילדים חינוך פיננסי. אני לא יודע מורה למה אתה, אבל אני מניח שניתן לדחוף את זה בשיעורים שונים.
    אני פשוט רואה את בוגרי מערכת החינוך סביבי, והבורות והפחד מהתחום הזה כ"כ מציקה לי - ולדעתי מזיקה לכולנו.... :(:'(

אפילו משהו שקצת יפחית להם את הפחד ללמוד בעצמם כשירצו, זה כבר טוב!!!

משה ו-Shlomi Z אוהבים את זה.
  11. משה

משה משתמש ותיק

@דור דורים ממש תודה על התגובה המושקעת. נראה שאני צריך לעשות קצת שיעורי בית לפני שאגיע להחלטה.

אני מורה לביולוגיה. חשבתי ללמד קצת חינוך פיננסי ואז גיליתי שיש שיעור מסודר בכלכלה שבו לומדים על נכסים, התחייבויות וכו'.

לא אומר שלא אזרוק על זה קצת אזכורים בשיעורים שלי אבל אני שמח שיש משהו מאורגן מטעם הבית ספר.

תפוזינה, דור דורים ו-Shlomi Z אוהבים את זה.
  12. משה

משה משתמש ותיק

הסתכלתי קצת על מסלולי ההשקעה בקרנות ההשתלמות של המורים וזה גועל נפש. החיסכון בדמי הניהול לא שווה את התשואה הנמוכה ואת התנאים הדרקוניים במשיכה.

אני אלך על קרן השתלמות רגילה. עכשיו רק נשאר לשכנע את הנהלת החשבונות במוסד שזה אפשרי :)

תודה @דור דורים על העזרה

Shlomi Z אוהב/ת את זה.
  13. ALEX47

ALEX47 משתמש ותיק

להבנתי, אם משתמשים בקרן השתלמות לשבתון פעם אחת, לאחר מכן ניתן להשתמש בקרן ההשתלמות כמו קרן רגילה, כלומר לא בהכרח לשבתון.
    לכן, אולי כדאי לשקול לקחת את השבתון הראשון (ועל הדרך באמת לנצל אותו לצבירת גמולים).
    כיוון שהנושא הזה מורכב יחסית, אולי כדי להיפגש עם בעל מקצוע כדי שיבהיר לך את הנושא.
    בנוסף, יש קבוצות פייסבוק על שכר והשתלמות לש מורים, אולי שווה לך לבדוק אותם.

משה אוהב/ת את זה.
  14. Shlomi Z

Shlomi Z משתמש בכיר

סליחה, לא הבנתי משהו...
    האם בשביל לצאת לשבתון מורה חייב להשתמש בקרן השתלמות דרך ארגון המורים [חייב לפדות אותה גם?]? או שלא הבנתי משהו?

15. ALEX47

ALEX47 משתמש ותיק

כן (למיטב הבנתי, אולי יש חריגים מסויימים)

16. Shlomi Z

Shlomi Z משתמש בכיר

אז אם אני מורה מתחיל ואני בוחר להפקיד בקרן השתלמות בבית השקעות X לא תהייה לי שנת שבתון ?

17. דור דורים

דור דורים משתמש בכיר

בקטנה, רק לשכנע אותם לקיים את החוק.... :roll:;)
    אם תסתבך, תוכל להשתמש במלשינון של האוצר שקיים לצורך זה...

אולי גם זה יעזור, בעיקר בשלב שהולכים בטוב, כי זה מדבר על עובדי הוראה....

זה נכון בערך. ראה בפוסט של נדב שקישרתי אליו כאן:
    אבל זה מכריח להגיע לגיל 50 או להיות עם ותק של 15 שנה.
    השאלה הגדולה היא אם בכלל רוצים להשתמש בקרן הזו בתור הקרן הרגילה. מסלולי ההשקעה שבה, ככל שהם כמו היום, וככל שאתה רוצה מה שרוב האנשים בפורום כאן רוצים, הם הבעיה הגדולה ביותר.

משה אוהב/ת את זה.
  18. דור דורים

דור דורים משתמש בכיר

לא, הוא יכול גם בקרן של הסתדרות המורים.
    יש לך בחירה מלאה לאיזה מהמאפיות מארגוני העובדים להשתייך, ובקרן של מי מהם לחסוך.

ככל שהקרן הזו אינה ייעודית לעובדי הוראה, לא תוכל לצאת לשבתון. תמיד אפשר לצאת לחל"ת, אבל זה עלול לפגוע בזכויות אחרות ששמורות למורים (קביעות, אפשרות לעבוד שליש משרה, אולי וותק).
    ראה למשל כאן תחת "התנאים ליציאה לשנת שבתון".
    אפשר לראות גם במה שקישרתי פה, תחת "קרן השתלמות שאינה ייעודית" (צריך ללחוץ על "לקריאה נוספת..."):
    אגב, מצד שני, התקרה של עובדי הוראה, היא 8.4% הפקדות מעסיק, ו4.2% הפקדות עובד (מה שגורר תקרה שנתית של כ23.7K), ויש להם התייחסות מפורשת בפקודת מס הכנסה:
    היית חושב שאולי החוק מתכוון ש"עובד הוראה" הוא מי שעובד במקצוע הוראה, בא החוק ומסביר לך שזה רק מי שמפקיד אצל הקרנות של המאפיות ארגוני העובדים:
    אז מצד אחד החוק נותן לו הטבה של יותר כסף בפטור ממס, מצד שני, המשיכה של הכסף הזה יותר קשה, והיא לפי התנאים שלא יפגעו בזה שאתה אשכרה תצא לשבתון. אז נתנו לארגוני העובדים (שכמובן שהם מייצגים את העובדים?!) לדאוג לזה...

19. תפוזינה

תפוזינה משתמש ותיק

האמת? עד עכשיו פשוט לא חשבתי שיש לי ברירה מלבד קרנות ההשתלמות של המורים (ידעתי שהן נושאות תשואה קטנה מאוד). אז עצם הידיעה כבר מלחיצה.
    בנוסף, "תנאי המשיכה הדרקוניים".

(אני יודעת שלא כתבת את זה לי)
    אני מורה ללשון והבעה, ובהמון שיעורים יוצא לי להגיע לנושא. כל התלמידות שלי כבר יודעות מה זה מניות...

דור דורים ו-משה אוהבים את זה.
  20. כימאי

כימאי משתמש ותיק

האם המרבד הלשוני וכישורי ההבעה שלהן מתפתחים?

מוזמנים להשתמש בקישורי השותפים הבאים כדי לקנות באמאזון , להוריד ספרי שמע, או להקים אתר אינטרנט משלכם (מדריך מפורט - כאן). תודה על תמיכתכם באתר.
טוען...
  1. אתר זה משתמש בעוגיות דפדפן. אין באמור בפורום כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בצרכיו של כל אדם.